ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
22
BUGÜN, AÇILIŞLAR
NİSAN
PAZARTESİ, AÇILIŞLAR
SALI, AÇILIŞLAR
DEVAM EDENLER
Eğik
Eğik
18:00
23 ŞUBAT
28 NİSAN

Amerikan Hastanesi “Operation Room” Sanat Galerisi, 23 Şubat - 28 Nisan tarihleri arasında Pavlos Nikolakopoulos’un “Eğik” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Atinalı sanatçı Pavlos Nikolakopoulos’un Türkiye’deki ilk kişisel sergisi olan “Eğik”; 1990’lardan beri düzenli olarak çizimli defterler tutan sanatçının, 2001 yılında zorunlu askerlik hizmetini vicdanen reddetmesi sonucu otomatik olarak uygulanan bir devlet prosedürüyle gönderildiği akıl hastanesinde geçirdiği 17 günden ilham alıyor.

 
Mika Tajima: Esir / Alacakaranlık
Mika Tajima: Esir / Alacakaranlık
18:00
03 MART
19 AĞUSTOS

Borusan Contemporary’de 3 Mart günü iki yeni sergi ziyarete açılacak. Sergilerden ilki “Mika Tajima: Esir”; Japon-Amerikalı sanatçı Mika Tajima’nın eserlerini Borusan Contemporary ve New Museum iş birliği ile Perili Köşk’e taşıyor.

“Alacakaranlık” sergisi ise Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda yer alan eserlerden bir seçkiyi sanatseverlere sunarken, 1985 yılında aramızdan ayrılan şair ve ressam Metin Eloğlu’nu anıyor.

Ünlü Japon-Amerikalı sanatçı Mika Tajima’nın eserlerini 3 Mart–19 Ağustos tarihleri arasında İstanbul’a taşıyacak “Mika Tajima: Esir” sergisi, Margot Norton’ın küratörlüğünde hazırlandı. Borusan Contemporary ve New Museum iş birliğiyle gerçekleştirilen sergi, etrafımızı çevreleyen, doyuran, bedenlerimizi ve davranışımızı düzenleyen görünmez güçlerin hayatımızı nasıl etkilediğiyle ilgilenen dört farklı işi bir araya getiriyor.

 
16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali
16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali
20:30
10 MART
10 MAYIS

Kadınlarla, kadınlar için sinema yapmak üzere kurulan Filmmor Kadın Kooperatifi, bu yıl Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin 16.’sını düzenliyor. 

 
Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler
Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler
18:00
17 MART
30 ARALIK

Müze Evliyagil, küratörlüğünü Beral Madra’nın üstlendiği “Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler” sergisini ağırlayacak. Sergi, Müze Evliyagil Koleksiyonu’ndan bir araya gelen 23 sanatçının üretimlerinden oluşuyor. Evliyagil Müzesi Koleksiyonu’ndan seçilmiş̧ yapıtlarla oluşturulan bu sergi, epistemolojik krize karşı savunma ve direnme seçeneği olarak düşünme eylemi ile sanat üretimi arasındaki ilişkiye odaklanıyor.

​“Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler” sergisi, 17 Mart – 30 Aralık tarihleri arasında Müze Evliyagil’ de görülebilir.

​​Kapak Görseli: Nejad Devrim - İsimsiz (Untitled), Kağıt üzerine guaj, Gouache on paper, 27x56 cm

 
Prevantoryum
Prevantoryum
18:00
21 MART
02 MAYIS

Elif Çelebi ve Çağrı Saray’ın kolektif üretim yöntemiyle ortaya çıkardıkları bir sergi olan "Prevantoryum", 21 Mart tarihinden itibaren Kasa Galeri’de izleyiciyle buluşacak. İstanbul Anadolu yakasının ikinci en büyük yeşil alanı ve birinci derece doğal sit alanı olan Validebağ Korusu’nu tarihsel, kentsel ve ekolojik bir akıbet deneyimi olarak merkezine alan "Prevantoryum", Validebağ Korusu’nu uygun bir karşılaşma uzaklığında keşif, kayıt, araştırma, hatırlama, belgeleme ve temsil sahnesi olarak ele alıyor.

Desen, fotoğraf, video ve mekân düzenlemesi ile araştırma ve dökümantasyon seçkisinden oluşan sergide Çağrı Saray, Validebağ Korusu’na öznel sanat pratiğindeki ana akslar çerçevesinde yaklaşıyor. Sanatçı, mekânın dönüşümünde iktidar mekanizmaları ve meta ekonomisi ilişkisi, kolektif hafıza ve tarihin parçalanmasında kamusal alana yönelik müdahalelerin etkisi çerçevesinde bir okuma öneriyor. Elif Çelebi ise Validebağ Korusu’nu sanat pratiğinde etkin olan canlı türler arasındaki hiyerarşi-üstü bakış açısı perspektifinde ele alıyor. Sanatçı, geçişgenlik, geçicilik ve akışkanlık fikrinin yansıdığı üretimleriyle Validebağ Korusu’nu değişimin doğal süreçleri, ekolojik süreklilik ve insan-doğa ilişkisine yönelik olarak bir araştırma sahası hâline getirerek parkın ekosistemine yakından bakıyor.

​"Prevantoryum"da, Elif Çelebi ve Çağrı Saray aynı anda hem birbirinden farklı hem de ortak bir anlatı yöntemini paylaşarak dökümantasyon-sanatsal yorumlama pratikleri arasında hassas bir dengeyi gözetiyorlar. Sergi, 2 Mayıs tarihine kadar Kasa Galeri’de görülebilir.

 
Atölye|Pasaj / İyilik İçin Sanat
Atölye|Pasaj / İyilik İçin Sanat
18:00
26 MART
26 NİSAN

İyilik İçin Sanat Derneği’nin, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden yeni mezun gençleri desteklemek üzere kurguladığı Atölye|Pasaj’da bir yıllık çalışmalarını tamamlayan ilk genç sanatçı grubu eserlerini sanatseverlerle buluşturuyor.

Sanatı geniş kitlelere sevdirmek, iş ve sanat dünyasını birbirine yaklaştırmak, markaların sanatla ilişki kurmalarını sağlamak hedefiyle kurulan İyilik İçin Sanat Derneği, her kesimden pek çok sanatseverin sanat paydasında buluştuğu bir köprü. “İyilik İçin Sanat” felsefesiyle yola çıkan dernek, her yıl Güzel Sanatlar Fakültesi resim, heykel ve mimarlık bölümünde eğitim gören ve gelecek vadeden başarılı gençlerin eğitimine katkıda bulunuyor.

Yaklaşık 1 yıl süren atölye çalışmalarını tamamlayan projenin ilk grup genç sanatçıları, 26 Mart 2018 Perşembe akşamı Esentepe’deki GaleriDeniz’de açılacak olan sergiyle sanatseverlerle buluşacak. 6 genç sanatçının 72 eserle katılacağı sergi, 26 Nisan tarihine kadar açık kalacak.

​Genç sanatçı adayları Cansu Kahraman, Elif Aydemir, Elifko, Hatitze Achmet, Mehmet Ali Dinçer ve Tünay Tunç’un eserlerinin yer aldığı Atölye|Pasaj yıl sonu sergisi, hafta içi 10.00 – 12.00 ve 14.00 – 16.00, hafta sonu ise 14.00 – 16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.


​Kapak Görsel: Hatitze Achmet

 
Fading Away
Fading Away
16:00
29 MART
06 MAYIS

Versus Art Project, 29 Mart – 6 Mayıs tarihleri arasında Prof. Yusuf Murat Şen’in “Fading Away” isimli sergisine ev sahipliği yapacak.

Versus Art Project’te gerçekleştirdiği ilk sergisinde sanatçı, buluntu-fotoğrafların tekrar değerlendirilmesi üzerinden olgusal ve kurgusal olan ile, geçmiş ve bugün arasındaki bir sınırda ürettiği çalışmalarını sergiliyor. Buluntu fotoğrafları farklı bir teknikte ve bağlamda yorumlayan Yusuf Murat Şen; kaybolmaya, dağılmaya, sararmaya başlayan bu imgelere yeni bir yaşam kazandırıyor. Sergi, başlığını imgelerin solması, canlılığını yitirmesi, diğer bir deyişle ‘yok olması’ndan alıyor: “Fading Away”.

​Foto Kandiye, Foto Turan ve kaynağı tam olarak bilinmeyen negatiflerden türetilen bu serideki buluntu fotoğraflar, bir zamanlar öğrencilerin katıldığı törenler, sağlık taramaları, toplumsal acılar, yığınlar, kimsesiz portrelerin görüntülerinden oluşuyor. Sanatçı; zamanında savaş, acı, hastalık, bayram yeri, aile portresi gibi kayıt tutulma amaçlı belgelenen fotoğrafları çeken isimlerle günümüzün sanat izleyicisini karşı karşıya getiriyor.

 
Narrow
Narrow
18:00
29 MART
29 MAYIS

Zorlu PSM Digilogue Space’te açılan “Narrow” sergisi, görsel- işitsel enstalasyonları ve sahne performanslarıyla Avrupa’nın ses getiren kolektiflerinden biri olan Nonotak’ın imzasını taşıyor. Serginin küratörlüğünü ise Digilogue Direktörü Lalin Akalan üstleniyor.

Bugüne kadar yarattıkları enstalasyonlar ile konuk oldukları mekânlarda yeni tecrübeler yaratan Nonotak’ın sanat işleri; kurucularından Takami Nakamoto’nun zaman ve mekânda ses kullanımına gösterdiği özenle, Noemi Schipfer’in kinetik görselliğe sahip geometrik illüstrasyonlarının buluşmasıyla ortaya çıkıyor. Mekân ve performans özelinde kurguladıkları teknolojileri enstalasyonlara dönüştüren Nonotak, “Narrow” sergisi ile yeni deneyimlere açık bir alan yaratıyor.

​​Sergi, elmas konfigürasyonlarındaki yüksek güçlü LED’lerin onlarca metre uzunluğunda belirli aralıklarla kusursuzca yerleştirilmesinden meydana geliyor. Ortaya çıkan enstalasyon, Nonotak’ın mükemmel ışık ve ses programlaması ile ziyaretçilere boyut atlatan bir deneyim sunuyor. “Narrow” sergisi, Zorlu PSM’de 29 Mayıs tarihine kadar görülebilir.

 
Hasar Katsayısı / Damage Multiple
Hasar Katsayısı / Damage Multiple
18:00
29 MART
05 MAYIS

KRANK Art Gallery, Özge Enginöz’ün “Hasar Katsayısı / Damage Multiple” adlı solo projesine ev sahipliği yapıyor. 29 Mart tarihinde açılacak olan sergi, günümüzün temel problemlerinden “hasar” kavramına, sanatçının çeşitli ilişki biçimlerini irdeleyen disiplinler arası çalışmalarıyla odaklanıyor.

​Sergide büyük boyutlu tuval yorumları veya gerçek malzeme kullanımıyla doğanın minör sembolleri olarak karşımıza çıkan ağaç imgeleri, modern dünyanın kaynaklarla zarar görme katsayısı yüksek ilişkilerine göndermeler taşıyor.

​Özge Enginöz’ün “Hasar Katsayısı / Damage Multiple” adlı solo projesi, 5 Mayıs tarihine kadar KRANK Art Gallery’de görülebilecek.

 
Ars Combinatoria
Ars Combinatoria
18:00
29 MART
27 MAYIS

İspanyol fotoğraf sanatçısı Chema Madoz, “Ars Combinatoria” isimli sergisiyle 29 Mart – 27 Mayıs tarihleri arasında CerModern’de izleyiciyle buluşuyor.

1990’lardan itibaren kendine has bir tarzla, gündelik hayatın içerisinden objeleri sürrealistik imgeler yaratarak fotoğrafa aktaran Madoz, “Bütünleştirmeci Sanat” (Ars Combinatoria) olarak tanımladığı kavramsal bakışında, 13. yüzyılda yaşamış, bilgisayarın da mucidi olduğu düşünülen ve bütünleştirmeci sanatın gelişimine ışık tutmuş olan Katalan filozof, şair ve mistik Ramon Llull’dan esinleniyor.

​Küratörlüğü Oliva Maria Rubio tarafından üstlenilen sergi, CerModern Kuzey Hangar Galerisi’nde 27 Mayıs’a kadar görülebilecek.

 
Zaman Kuşu
Zaman Kuşu
18:00
03 NİSAN
09 HAZİRAN

Bozlu Art Project, Neşe Erdok’un yaşamı ve eserlerini içeren, yazarlığını Oğuz Erten’in yaptığı Zaman Kuşu: Neşe Erdok’un Yaşamı ve Sanatı isimli kitap dolayısıyla hazırlanan sergiye ev sahipliği yapıyor. 3 Nisan tarihinde açılan, “Zaman Kuşu” adlı sergide, sanatçının eserlerinden günümüze dek uzanan geniş bir seçkisine yer veriliyor.

Neşe Erdok ile yapılan görüşmelerin ardından çıkan kitabın ilk cildi; sanatçının çocukluk yılları, ailesi, Akademi’deki eğitim süreci, İspanya ve Fransa’daki eğitim yılları, bugünkü adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan Akademi’de otuz beş yıl sürdürdüğü öğretim üyeliği görevini içeren yaşam öyküsüne yoğunlaşıyor. Bir retrospektif niteliğinde hazırlanan kitabın ikinci cildi sanatçının kendi arşivi, koleksiyoncularla yapılan görüşmeler ve araştırmalarla ulaşılabilen tüm Neşe Erdok resimleri ve desenlerini kapsıyor.


Zaman Kuşu: Neşe Erdok’un Yaşamı ve Sanatı isimli kitabın oluşum fikrini ortaya koymayı amaçlayan sergi, sanatçının desenlerini de içeren 1970’li yıllardan günümüze olan süreci geniş bir yelpazeyle gösteriyor. “Zaman Kuşu” sergisi 9 Haziran tarihine kadar görülebilir.

 
Düşüş: Koltuk Boşluğu
Düşüş: Koltuk Boşluğu
18:00
05 NİSAN
07 MAYIS

REM Art Space, 5 Nisan – 7 Mayıs tarihleri arasında Firdevs Kayhan ve M. Wenda Koyuncu küratörlüğünde “Düşüş: Koltuk Boşluğu” sergisine ev sahipliği yapacak. Sergi, farklı disiplinlerde üretilen fotoğraf, video, resim ve yerleştirmelerden oluşuyor.

Sergide yer alan sanatçılar: Borga Kantürk, Müge Yıldız, Osman Nuri İyem, İrem Tok, Zeren Göktan, İlhan Sayın, Magnús Logi Kristinsson şeklinde sıralanıyor.

​Kapak Görsel: Zeren Göktan, arkabahçe 4, Beklenmedik Hareketler Serisi,2017

 
İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji
İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji
18:00
05 NİSAN
26 AĞUSTOS

“İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji” adlı sergi, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü öncülüğünde İstanbul kent tarihinin sosyokültürel yapısına ışık tutan plaj kavramını ele alıyor. Kuruluşunun 10. yılını geride bırakan İstanbul Araştırmaları Enstitüsü arşivinden ve farklı koleksiyonlardan derlenen bu sergi, 1870’lerden 20. yüzyılın ortalarına uzanan süreçte, deniz hamamından plaja geçişin devrim niteliğindeki hikâyesine odaklanıyor.

5 Nisan tarihinde açılacak olan, “İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji” sergisi 26 Ağustos tarihine kadar görülebilecek.

 
Görünenin Ardındaki Singapur
Görünenin Ardındaki Singapur
18:00
05 NİSAN
20 MAYIS

“Görünenin Ardındaki Singapur” sergisi ise yaşamını Singapur’da sürdüren fotoğraf sanatçılarının özgün bakış açılarıyla, ülkedeki gündelik hayatın “sıradan” kabul edilen manzaralarını izleyicilere sunuyor. Kendisi de fotoğraf sanatçısı olan TAY Kay Chin’in küratörlüğünde hazırlanan sergi, yaşadıkları ülkenin meselelerini konu edinen fotoğrafçıların bir araya geldiği PLATFORM adlı oluşumun iki yıllık ortak çalışmasının sonucunda ortaya çıktı. Derinlikli bir araştırma niteliği de taşıyan “Görünenin Ardındaki Singapur” sergisi, ülkenin bilinmeyen yüzünü, yerelden bir bakışla görünür hale getiriyor.

5 Nisan tarihinde açılan sergi, 20 Mayıs tarihine kadar ziyaret edilebilecek. 

 
Yokyerler
Yokyerler
18:00
06 NİSAN
12 MAYIS

Deniz Aktaş’ın, “Yokyerler” adını verdiği ilk kişisel sergisi, 6 Nisan’dan itibaren artSümer’de ziyarete açılıyor. Sergide, Aktaş’ın, konstrüksiyon görüntüleri, doğadaki mevcudiyetlerine dair fikir yürütebileceğimiz ölü-doğa mitleri, antik bir imgenin günümüze kadar ulaşmış kalıntıları yer alıyor.

Deniz Aktaş’ın çizimlerinde zaman durağan bir öge gibi dururken, mekân ise geçiciliğiyle öne çıkıyor ve bu durum; “zaman ve mekân” mefhumlarını, klişe okumaların dışında ele almamızı adetâ zorunlu kılıyor. Sanatçının, doğanın içinden ve onun bir parçası olarak seçtiği ve monokrom tekniğiyle bir belgelemekden ziyade yeniden inşa ederek ruh verdiği metruk mekânların olduğu kompozisyonlarına bakabilirsiniz.

​Deniz Aktaş’ın, “Yokyerler” sergisi, 12 Mayıs tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

​Kapak Görsel: DA-Yokyerler II, Kağıt üzerine mürekkepli kalem, 150x210cm, 2017

 
Yaşam Çizgisi Oyuncuları II
Yaşam Çizgisi Oyuncuları II
18:00
11 NİSAN
05 MAYIS

Galeri Selvin, Alev Ermiş Mavitan'ın "Yaşam Çizgisi Oyuncuları II" adlı sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 11 Nisan tarihi itibarıyla görülebilecek olan sergi; sanatçının camaltı resim, kağıt üzeri yağlı pastel ve tuval üzeri yağlı boya teknikleri ile yapılmış işlerinden oluşuyor.

Sergide yer alan resimlerdeki figürler, oyuncular, yani bizler tüm zamanları yansıtan bir boşlukta, yaşam çizgisini sembolize eden altın bir çizgi üzerinde ya da güneş ışıklarının suyun içinde yarattığı altın ve gümüş rengi yansımaların oluşturduğu dalgaların önünde yer alıyoruz.

Alev Ermiş Mavitan'ın "Yaşam Çizgisi Oyuncuları II" adlı sergisi, 5 Mayıs tarihine kadar Galeri Selvin’de görülebilir.

 
Kimera
Kimera
18:00
11 NİSAN
12 MAYIS

Yunan mitolojisinde, tek bir vucütta birden fazla hayvanın uzvunu barındıran ve ateş püskürten bir yaratık olarak bilinen “Kimera”; Ali Elmacı, Aylin Zaptçıoğlu, Elif Varol Ergen, Kemal Özen, Merve Morkoç ve Tayfun Gülnar’ın çalışmalarını bir araya getiren sergiye ilham kaynağı oluyor.

Kimera; Antik Yunan Efsaneleri'nde geçen, farklı türde canlı uzuvlarının yeni bir vücutta can bulmasıyla oluşan daha güçlü ve yeni bir yaratık. Birbirinden farklı canlı uzuvlarının bir araya gelmesiyle daha güçlü bir canlının ortaya çıkması fikrinden yola çıkarak Türkiye'de figürü deforme eden, sanat dili olarak pop sürreal bir tat hissettiren 6 genç sanatçının bir araya gelmesiyle oluşan Kimera; pop sürrealizm üzerinden tek beden formuna girip günümüz canavarlarıyla sanat aracılığıyla savaşarak yeni “mitler” yazıyor.

Ali Elmacı, Aylin Zaptçıoğlu, Elif Varol Ergen, Kemal Özen, Merve Morkoç ve Tayfun Gülnar’ın ilk kez biraraya geldiği “Kimera”, 11 Nisan- 12 Mayıs tarihleri arasında x-ist’te görülebilir.

 
Bakış Açısı
Bakış Açısı
18:00
12 NİSAN
14 MAYIS

CerModern bünyesinde faaliyet gösteren Hub Sanat Mekân, sezonun dördüncü sergisinde sekiz çağdaş sanatçıyı ağırlıyor. “Bakış Açısı” adı ve temasıyla izleyiciyle buluşacak olan sergi, genç sanatçıların gündelik hayata dair zekice tasarlanmış gerçekçi ve kavramsal yaklaşımlarını izleyiciyle buluşturuyor.


12 Nisan’da kapılarını açan “Bakış Açısı” sergisi, Selman Sincar, Metin Kalkızoğlu, Şeyma Barut, Sidar Baki, Özge Yağcı, Fulden Aran, Buket Acartürk ve Mehmet Çevik’in çalışmalarından oluşuyor. “Bakış Açısı” sergisi 14 Mayıs’a kadar CerModern’de görülebilecek.

Kapak Görsel:  Buket Acartürk - Sirkülasyon

 
Katmanlar
Katmanlar
19:00
12 NİSAN
27 NİSAN

42 Maslak, 12 Nisan’da “Katmanlar” sergisini sanatseverlerle buluşturuyor. Hasan Pehlevan, Ahmet Duru, Mehmet Çimen, Mehmet Ali Boran, Semih Zeki ve Gökhan Balkan’ın çalışmalarının yer aldığı karma sergi “Katmanlar”, ele aldığı kavramlarla 42 Maslak’ın İstanbul Çorap Fabrikası’ndan modern bir yaşam alanına dönüşümünü de tarihsel ve uzamsal bir bütünlük içinde yorumlamaya vesile oluyor.

​42 Maslak’ta yer alan sanat alanları ile güncel sanatın dinamik örneklerini galeriler ve sanatçılarla iş birliği yaparak Maslak’a taşıyan Art!SPACE Galleries’in Satış ve Pazarlama Ofis’inde yer alacak olan “Katmanlar” sergisi, 12 Nisan’da sanatseverlerle buluşacak. Nisa Taşyar ve Duygu Enül’ün küratörlüğündeki sergi, metropolde doğa ve sanatın görünümlerini ele alıyor.

Yüzyıllar sonra, insanların bugün içinde sıkıştığı yapılardan geriye bir hafriyat yığını kalacağına, ancak yaşamı ve sanatı birlikte sunarsa yapıların anlam kazanacağına inanan sanatçılar, kültürü yozlaştıran yapıların, yüzyıllar sonra sanat eseri olarak sergilenecek oluşunu eleştiriyor. Yaşam alanlarının, insanların paylaşım ve kültürlerini yaşattıkları alanlar olduğuna dikkat çeken “Katmanlar” sergisi; yaşamı sanat ile zenginleştirmemiz, sanat ve doğa ile iç içe olmamız gerektiğine vurgu yapıyor. Sıkıştırılmış, sanatın yer almadığı yapıların zamanla aile içi bağların kopuşuna ve yalnız bir yaşama sebep verdiğini ifade ederken, doğa ve kent kavramının insan hayatındaki önemine değiniyor.

Geliri Türk Böbrek Vakfı’na bağışlanacak olan “Katmanlar” sergisi, 12 Nisan – 27 Nisan tarihleri arasında 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de ziyaret edilebilecek.

Kapak Görsel: Sistemli İkilik Serisi, 150x160 cm tuval üzerine yağlı boya

 
Beden, Ruh, İsyan –  Performans, Fotoğraf, Kavramsal
Beden, Ruh, İsyan – Performans, Fotoğraf, Kavramsal
19:00
12 NİSAN
30 NİSAN

Çekya, Macaristan, Polonya ve Slovakya’yı içine alan Vişegrad bölgesini ve kültürünü desteklemeyi amaçlayan 3. Vişegrad-Türk Kültür Festivali‘nin bir parçası olan “‘Beden, Ruh, İsyan –  Performans, Fotoğraf, Kavramsal” sergisi,  42 Maslak Art!SPACE Gallery’de sanatseverlerle buluştu, Gama Art Gallery’nin hayata geçirdiği sergi, 12 Nisan’da kapılarını açtı.

Küratörlüğünü Martin Maryška ve Lenka Klodová’nın yaptığı “Beden, Ruh, İsyan –  Performans, Fotoğraf, Kavramsal” sergisine davet edilen dört sanatçı kolektifi beden ve ruh temasına meydan okuyor. Bu genç sanatçıların geliştirdiği sanatsal stratejiler, Macar sanatçı János Szirtes’in aksiyon sanatı ile yüz yüze geliyor. Beden sanatını zamansal bir hedef gibi gören Macar sanatçı, Orta Avrupa sanat akademilerinde eğitimlerine devam eden genç kuşakların beden perspektiflerine yeni bir akışkanlık getiriyor. Sergide beden; sanatçıdan farklı bir tema ya da konu olarak değil, çeşitli kültürel ya da sosyal olguları kavramaya ve ölçmeye yardım ediyor.

​“Beden, Ruh, İsyan –  Performans, Fotoğraf, Kavramsal” sergisi 12 Nisan -30 Nisan tarihlerinde haftanın her günü, 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de görülebilecek.

 
PRINTED
PRINTED
18:00
19 NİSAN
02 HAZİRAN

Mixer’in, 2014 yılından itibaren her sene gerçekleştirdiği "PRINTED" sergi serisinin 4. edisyonu bu sene 19 Nisan’dan itibaren izleyiciyle buluşuyor.

​Bu sene, 1900’lü yıllardan günümüze uzanan bir aralıkta hazırlanan seçki, litografi, serigrafi ve gravür başta olmak üzere farklı baskı tekniklerini ve Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezi (FUAM) atölyelerinde oluşturulmuş olan foto - kitaplar ile Komet ve Bengisu Bayrak’ın sanatçı kitaplarını bir araya getirerek baskının tarihçesine odaklanıyor. “Printed ‘18” sergisi, üç ana başlıkta toplanabilecek geleneksel baskı gravür, litografi ve serigrafi tekniklerinin örneklerini 57 ayrı sanatçının ifade biçimi üzerinden izleyiciyle buluşturuyor.

​Tracey Emin, Abidin Dino, İpek Duben, Mehmet Güleryüz, Selma Gürbüz gibi usta isimlerle birlikte bu alanda uzmanlaşmakta olan genç sanatçıların da işlerinin yer aldığı, bu sene dördüncü edisyonu gerçekleşecek olan “Printed ‘18”, 19 Nisan - 2 Haziran tarihleri arasında görülebilecek.

Kapak Görsel: Murat Germen