ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
25
BUGÜN, AÇILIŞLAR
HAZİRAN
SINIR/SIZ
SINIR/SIZ
10:00
25 HAZİRAN
08 TEMMUZ

“Sınır” temasıyla gerçekleştirilecek olan 26. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’ndan ilham alan “SINIR/SIZ” adlı sergi, 25 Haziran’da ziyaretçilerle buluşuyor. Çeşitli disiplinlerden eserlerin yer aldığı sergi; sansür, yasak ve sınırlara karşı farklı bir dünya arzusuna dikkat çekmeye ve dilin sınırlarının genişletmeye odaklanıyor. Sanatın güçlendirici bir eylem olduğunu izleyicilere hatırlatmak isteyen sergi ekibi, bağımsız aktivist / sanatçılardan oluşuyor. “SINIR/SIZ”, 8 Temmuz’a kadar görülebilecek.

 
SALI, AÇILIŞLAR
25. İstanbul Caz Festivali Başlıyor!
25. İstanbul Caz Festivali Başlıyor!
21:30
26 HAZİRAN
17 TEMMUZ

Bu yıl 26 Haziran-17 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) düzenlenecek olan ve “#25 Yıldır Caz ve Dahası” mottosuyla yolan çıkan 25. İstanbul Caz Festivali, dopdolu bir programla başlıyor. Festival bu yıl, 27 mekânda, 250’yi aşkın yerli ve yabancı sanatçının ağırlanacağı 50’nin üzerinde konserle, 25. kez gerçekleşecek. 

 
“Nuri İyem Resim Ödülü” Resim Yarışması Sergisi
“Nuri İyem Resim Ödülü” Resim Yarışması Sergisi
10:00
26 HAZİRAN
10 TEMMUZ

“Nuri İyem Resim Ödülü” Resim Yarışması bu yıl on üçüncü kez, Evin Sanat Galerisi tarafından düzenlendi. Yarışmaya 29 farklı şehirden 190 katılımcı, 264 resimle katıldı. ​9 Haziran 2018 tarihinde seçici kurulun bir araya gelerek, şartname kurallarına uygun olarak belirlediği 26 resim sergilenmeye değer görüldü. Sergi, 26 Haziran – 10 Temmuz 2018 tarihleri arasında Evin Sanat Galerisi’nde görülebilecek.

 
ÇARŞAMBA, AÇILIŞLAR
Doğa Ölümsüzlük İçin En İyi Güvence
Doğa Ölümsüzlük İçin En İyi Güvence
10:00
27 HAZİRAN
08 TEMMUZ

“Immortality” sergisi, 27 Haziran - 8 Temmuz 2018 tarihleri arasında ziyaretçilerle buluşacak. Ölümsüzlük konusuna odaklanan sergiye Adahan ev sahipliği yapacak. 11 İranlı ve 11 Türk sanatçıdan oluşan sergi, sürekli olarak yeniden canlanmak, reenkarne olmak ve doğanın bitmeyen varoluşu üzerine yoğunlaşıyor. “Immortality” sergisindeki eserler sonsuz yaşamın özünü anlatıyor.

 
DEVAM EDENLER
Mika Tajima: Esir / Alacakaranlık
Mika Tajima: Esir / Alacakaranlık
18:00
03 MART
19 AĞUSTOS

Borusan Contemporary’de 3 Mart günü iki yeni sergi ziyarete açılacak. Sergilerden ilki “Mika Tajima: Esir”; Japon-Amerikalı sanatçı Mika Tajima’nın eserlerini Borusan Contemporary ve New Museum iş birliği ile Perili Köşk’e taşıyor.

“Alacakaranlık” sergisi ise Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda yer alan eserlerden bir seçkiyi sanatseverlere sunarken, 1985 yılında aramızdan ayrılan şair ve ressam Metin Eloğlu’nu anıyor.

Ünlü Japon-Amerikalı sanatçı Mika Tajima’nın eserlerini 3 Mart–19 Ağustos tarihleri arasında İstanbul’a taşıyacak “Mika Tajima: Esir” sergisi, Margot Norton’ın küratörlüğünde hazırlandı. Borusan Contemporary ve New Museum iş birliğiyle gerçekleştirilen sergi, etrafımızı çevreleyen, doyuran, bedenlerimizi ve davranışımızı düzenleyen görünmez güçlerin hayatımızı nasıl etkilediğiyle ilgilenen dört farklı işi bir araya getiriyor.

 
Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler
Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler
18:00
17 MART
30 ARALIK

Müze Evliyagil, küratörlüğünü Beral Madra’nın üstlendiği “Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler” sergisini ağırlayacak. Sergi, Müze Evliyagil Koleksiyonu’ndan bir araya gelen 23 sanatçının üretimlerinden oluşuyor. Evliyagil Müzesi Koleksiyonu’ndan seçilmiş̧ yapıtlarla oluşturulan bu sergi, epistemolojik krize karşı savunma ve direnme seçeneği olarak düşünme eylemi ile sanat üretimi arasındaki ilişkiye odaklanıyor.

​“Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler” sergisi, 17 Mart – 30 Aralık tarihleri arasında Müze Evliyagil’ de görülebilir.

​​Kapak Görseli: Nejad Devrim - İsimsiz (Untitled), Kağıt üzerine guaj, Gouache on paper, 27x56 cm

 
İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji
İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji
18:00
05 NİSAN
26 AĞUSTOS

“İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji” adlı sergi, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü öncülüğünde İstanbul kent tarihinin sosyokültürel yapısına ışık tutan plaj kavramını ele alıyor. Kuruluşunun 10. yılını geride bırakan İstanbul Araştırmaları Enstitüsü arşivinden ve farklı koleksiyonlardan derlenen bu sergi, 1870’lerden 20. yüzyılın ortalarına uzanan süreçte, deniz hamamından plaja geçişin devrim niteliğindeki hikâyesine odaklanıyor.

5 Nisan tarihinde açılacak olan, “İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji” sergisi 26 Ağustos tarihine kadar görülebilecek.

 
Devamlılık Hatası
Devamlılık Hatası
12:00
17 NİSAN
22 TEMMUZ

SALT Beyoğlu verdiği uzun aradan sonra “Devamlılık Hatası” adlı sergiyle sanatseverlere kapılarını açtı. Aydan Murtezaoğlu ve Bülent Şangar’ın hem ayrı hem bir arada sürdürdükleri pratikleri; bireyleri pasif birer izleyiciden ziyade kendileriyle beraber düşünen, yorumlayan ve harekete geçen birer “muhatap” olarak konumlamalarından oluşuyor. Adını, sinema ve edebiyatta kurgusal tutarsızlıklar için kullanılan terimden alan “Devamlılık Hatası”, yapının katlarına yayılarak sanatçıların kesiştikleri, ayrıştıkları yönleri ve bağımsız işlerinin ortak üretimleriyle etkileşimini görünür kılıyor.

​Murtezaoğlu sosyo-politik dalgalanmaları ve günlük hayattaki izlerini takip ederken, Şangar toplumsal kırılmalarla sıradanlaşan ve üçüncü sayfaya haber olan ev içi ve dışı devinimlerini kurguluyor. “Devamlılık Hatası” sergisini, 17 Nisan – 22 Temmuz tarihleri arasında SALT Beyoğlu’nda ziyaret edebilirsiniz.

​Kapak Görsel: Bülent Şangar, "Benzeri ile yaşayanın ölümü benzerinden olur", 1996

 
Tatlı Küçük Yalanlar
Tatlı Küçük Yalanlar
19:00
10 MAYIS
30 HAZİRAN

Plato Sanat “Tatlı Küçük Yalanlar” adlı karma bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Düşünceden dile, vizyondan yalana, kavramdan yanılsamaya kadar birçok kavramı ele alan serginin küratörlüğünü ise Marcus Graf üstleniyor.

Günümüz görsel kültürünün durumu ve güncel sanatın ona nasıl tepki verdiğine odaklanan “Tatlı Küçük Yalanlar” sergisi, tüketim kültüründe ortaya çıkan görüntülere karşı farklı bir bakış açısı sergiliyor. Mert Acar, Ozan Atalan, Zeynep Beler, Elif Biradlı, Tutku Bulutbeyaz, Antonio Consentino, Yunus Emre Erdoğan, Ekin Saçlıoğlu, Berkay Tuncay, Egemen Tuncer, Berkay Yahya ve Sergen Şehitoğlu’nun yer alacağı sergide, sanatçılar çevremizdeki tüm görüntülerin temelde kurgusal olduğunu ifade ediyor.

​“Tatlı Küçük Yalanlar” adlı sergi, 30 Haziran tarihine kadar Plato Sanat’ta görülebilir.

Kapak Görsel: Elif Biradlı, Funny Hunt, Yarı Mat Fine Art Baskı / Semi-Matte Fine Art Print, 138 x 92 cm, 2016

 
Eşikler
Eşikler
18:00
16 MAYIS
29 TEMMUZ

Mat Collishaw’un ilk gösterimi 2017’de Londra’da Somerset House’da gerçekleşen “Eşikler” adlı sanal gerçeklik sergisi ilk yurt dışı gösterimini  Yapı Kredi Kültür Sanat’ta yapıyor.

Sergi, İngiliz bilim adamı William Henry Fox Talbot’ın 1839 yılında Birmingham’daki King Edward’s School’da açtığı dünyanın ilk fotoğraf baskı sergisini deneyimleme fırsatı sunuyor. “Eşikler” sergisi dijital ve üç boyutlu olarak inşa edilmiş bir mekândan oluşuyor. Aynı zamanda sergi içerisinde ziyaretçiler, kızılötesi sensörlerle görüntüler üzerinde oyunlar oynayabiliyor.

​Mat Collishaw’un “Eşikler” sergisini, 29 Temmuz tarihine kadar Yapı Kredi Kültür Sanat’ta deneyimleyebilirsiniz.

 
Border / Sınır
Border / Sınır
18:00
18 MAYIS
30 HAZİRAN

İrfan Önürmen, yeni sergisiyle Galata Rum Okulu’na konuk oluyor. Sanatçının yedi yılın ardından Türkiye’de açtığı ilk kişisel sergisi “Border / Sınır”, 18 Mayıs - 30 Haziran arasında ziyaret edilebilecek.

​İrfan Önürmen, sınır kavramını olanca genişliğiyle masaya yatırarak her biri ayrı birer sınır deneyimi olan sığınmacılar, insani yardım, kent, insanlar ve çocukluk izleğinde iç içe örülmüş enstalasyonlar ile kendi güçlü matematiğini kuruyor. Önürmen bu sergisinde birçok beton heykelden oluşan çadır kent enstalasyonu kuruyor ve ardında sadece hayatını değil hatıralarını ve yaşanmışlıklarını da bırakıp ona geçici olarak kucak açan yeni bir toprağa kaçmak zorunda kalan sığınmacının insanlık durumunu sorguluyor.


“Border / Sınır” sergisi, Galata Rum Okulu, birinci katta yer alan Büyük Salon ve ikinci katta ziyaret edilebilecek.

 
Karanlık Dönerken
Karanlık Dönerken
18:00
24 MAYIS
01 TEMMUZ

Sanatorium 24 Mayıs tarihinden itibaren Çağla Köseoğulları’nın “Karanlık Dönerken” adlı üçüncü kişisel sergisine ev sahipliği yapacak.

Çağla Köseoğulları’nın “Karanlık Dönerken” adlı sergisi, kâğıt üzeri mürekkep işlerinin yanında bir de videodan oluşuyor. Sergi, bir tren yolculuğunda hızla gözümüzün önünden geçip giden manzaraların zihnimizde bıraktığı izlerin ve lekelerin bir yansımasını sunarak, belleğe nakşolmuş çağrışımlarla içinde yaşadığımız rutin hayatın akışında kaybolan zaman algısını ortaya koyuyor.

​“Karanlık Dönerken” adlı sergi, 1 Temmuz tarihine kadar Sanatorium’da görülebilir.

 
Son Altın Günü
Son Altın Günü
18:00
24 MAYIS
16 TEMMUZ

Müze Evliyagil ArtOda’ da Ezgi Ecem Okşin’in “Son Altın Günü” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Ezgi Ecem Okşin, gerçekliğin imge üzerinden çağrışım ve yayılımlarını inceliyor. Soyu tükenen yayılımlar kendi gerçekliklerini çağrıştırmadıklarında sanatçı bir katalizör gibi devreye girerek çırpıp, çarpıtıp ve anakronik olanı anti-kronolojik bağlamlara yerleştirip zamansızlık ve tam da zamanındalık üzerine denemeler yapıyor.

Her yıl gerçekleşmesi planlanan “Alfa 2018” jürisinin bu sene belirlediği isim Ezgi Ecem Okşin oldu. “Alfa 2018”, Ankara’da genç sanatçılara itici bir güç olabilmek adına, her sene değişmek koşuluyla bir sanatçı, bir koleksiyoner, bir küratör ve bir akademisyenin oluşturduğu jürinin vereceği karar doğrultusunda, daha önce kişisel sergi açmamış genç bir sanatçının ilk sergisini gerçekleştirmeyi hedefliyor.

​Ezgi Ecem Okşin’in “Son Altın Günü” sergisi 16 Temmuz tarihine kadar Müze Evliyagil ArtOda’ da görülebilir.

 
Bir Yaz Gecesi Rüyası
Bir Yaz Gecesi Rüyası
10:00
25 MAYIS
02 TEMMUZ

Casa dell’Arte ve Art50.net, genç sanatçılara destek verme amacıyla yeni bir iş birliğine adım atıyor. Art50.net sanatçılarının bir arada olacağı “Bir Yaz Gecesi Rüyası” adlı sergi, Bodrum Casa dell’Arte Galeri’de yer alacak. 25 Mayıs tarihinden itibaren görülebilecek “Bir Yaz Gecesi Rüyası”, adından da anlaşılacağı gibi William Shakespeare’in 400 yılı aşkın bir süre önce kaleme aldığı Bir Yaz Gecesi Rüyası’ndan esinleniyor. 

 
Sandığın 3 Gözü
Sandığın 3 Gözü
18:00
25 MAYIS
06 TEMMUZ

2000’li yılların ortalarından itibaren kamusal alandaki aktif yaratıcı müdahaleleri ile tanınan sokak sanatçılarından olan ADEKAN, ARES ve CİNS, “Sandığın 3 Gözü” ile Kasa Galeri’de bir sergi gerçekleştiriyor.

Sanatçılar Kasa Galeri içerisinde mekânsal bir kurgu ile gelişen sergiyi, hikâyelerin saklandığı bir sırlar sandığı olarak ele alıyorlar. Her bir sanatçının kendi evrenini bir odaya sığdırdığı müdahalesi ile mekân birbirinden ayrılırken, aynı anda ortak bir anlatım kurgusu aracılığıyla birbirine bağlanan yollardan oluşuyor.

“Görsel akrabalık” kavramı üzerinden sanatçıların bireysel evrenleri arasında geçiş sağlayan “Sandığın 3 Gözü” adlı sergi, 6 Temmuz tarihine kadar Kasa Galeri’de görülebilecek.


Kapak Fotoğraf: ©Rıdvan Bayrakoğlu

 
Açık Kapılar
Açık Kapılar
18:00
30 MAYIS
30 HAZİRAN

Akademililer Sanat Merkezi, bu kez farklı bir konsept ile sanatseverlerin karşısına çıkacak. “Açık Kapılar” adlı sergi, sanat merkezinde çalışmakta olan 17 ressamın ürettiği eserlerden oluşacak. Bunun yanı sıra, ressamların atölyeleri on gün boyunca açık kalacak ve sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Sergide eserleri sergilenen sanatçılar: Akın Ekici, Ayşe Tanay, Ayşe Tanay Ülgen, Ayşenur Köksal, Bahar İşlek, Emel Yurdakul, Eylül Köksümer, Gizem Enuysal, Hakan Kalay, Janer, Joel Menemşe, Neşe Akar, Resul Aytemür, Serap İskender, Songül Canerik, Vasıf Pehlivanoğlu, Yasemin Kuşi şeklinde sıralanıyor.

​“Açık Kapılar” sergisi 30 Mayıs - 30 Haziran tarihleri arasında Akademililer Sanat Merkezi’nde görülebilecek.

​Kapak Görsel: Hakan Kalay - Cosmos Girl, TÜYB 100x120 cm, 2018

 
Fotomorfoz ve Aydınlatan Heykeller Vol. II
Fotomorfoz ve Aydınlatan Heykeller Vol. II
18:00
30 MAYIS
01 AĞUSTOS

42 Maslak Art!SPACE Gallery, sanatsal etkinliklerine Çağla Cabaoğlu Gallery sanatçılarından Şenol Altun’un sergileri “Fotomorfoz” ve “Aydınlatan Heykeller Vol. II” ile devam ediyor. Aynı anda iki farklı disiplinden iki büyük sergi ile eserlerini sanatseverlerle buluşturacak olan Şenol Altun, tasarımlarında bir araç olarak kullandığı ışığı ön plana çıkararak hem iki hem üç boyutlu eserlerini sergileyecek.

“Tasarımlarıma, doğaçlama yöntemler ve içgüdülerimle başlıyorum ve onları sadece kişisel el emeğim ile olabildiğince eski usullerle, doğallığı sonuna kadar koruyarak, aslında zor yolu tercih ederek yapıyorum.” diyen Şenol Altun, bu eserlerin en önemli özelliğinin hiçbir zaman kendilerini tekrar edememeleri olduğunu söylüyor.

​“Fotomorfoz”  ve “Aydınlatan Heykeller Vol. II” sergileri, 42 Maslak Art!SPACE Gallery #1’de 30 Mayıs – 1 Ağustos tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Kapak Görsel: Şenol Altun - Fotomorfoz - Poster fotoğrafı

 
Türk İran Resim Sanatı
Türk İran Resim Sanatı
10:00
01 HAZİRAN
31 TEMMUZ

7 Art Gallery, Türk ve İran resim sanatının kucaklaştığı, yollarının kesiştiği ve her iki kültürün önemli ressamlarını bir araya getiren önemli bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Devrim Erbil’in katılımıyla sanatseverlere kapılarını açan 7 Art Gallery, Türk Resim Sanatı’nın önemli isimlerinin yanı sıra İran’ın önemli ressamlarının eserlerine de yer verdiği bir koleksiyonla ziyaretçilerini bekliyor. Devrim Erbil, Ahmet Oran, Barış Sarıbaş, Yasemin Öztürk gibi önemli Türk ressamların eserlerine İranlı usta ressamlar Hamid Tolouei Fard, Kaveh Kavosi ve Mansoor Ghandriz’in ustalık eserleri eşlik ediyor.

 
Osman Hamdi Bey Sergisi
Osman Hamdi Bey Sergisi
10:00
05 HAZİRAN
31 ARALIK

Sakıp Sabancı Müzesi, Bank of America Merrill Lynch’in dünya çapında yürüttüğü “Sanatı Koruma Projesi” kapsamında, “Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey” adlı bir sergiyle sanatseverleri ağırlamaya hazırlanıyor. 5 Haziran tarihinden itibaren görülebilecek olan sergi, “Osman Hamdi Bey Tablolarının Bilimsel Analizleri ve Konservasyonu” projesinin süreçleri çevresinde gelişiyor.

 
Açıkhava Film Festivali
Açıkhava Film Festivali
14:00
05 HAZİRAN
11 EYLÜL

UNIQ İstanbul ve Başka Sinema iş birliği ile dördüncüsü düzenlenen Açıkhava Film Festivali, 5 Haziran – 11 Eylül tarihleri arasında 35 filmden oluşan seçkisiyle gerçekleşecek.

​UNIQ İstanbul, geleneksel Açıkhava Film Festivali, 5 Haziran akşamı Guillermo Del Toro’nun yönettiği, 74. Venedik Film Festivali Büyük Ödülü’nü kazanan, 90. Oscar Ödülleri’nde 13 dalda adaylığı bulunan ve En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Prodüksiyon Tasarımı ve En İyi Film Müziği ödüllerini kazanan The Shape of Water (Suyun Sesi) filmiyle başlayacak. Uzun metrajların yanı sıra kısa filmlerin de seçkiye dahil edildiği festival programı kapsamında animasyon gecesi, korku gecesi ve 14 Haziran’da başlayacak Dünya Kupası’na özel bir gece de düzenlenecek. Festivalde öne çıkan yönetmenler arasında ise Michael Haneke, Greta Gerwig, Yorgos Lanthimos, Michel Hazanavicius, Andrey Zvyagintsev, Christian Petzold ve Fatih Akın bulunuyor.

 
Pilevneli Galeri’de Üç Yeni Sergi
Pilevneli Galeri’de Üç Yeni Sergi
10:00
06 HAZİRAN
21 TEMMUZ

Pilevneli Galeri yaza üç yeni sergiyle giriyor. Bora Akıncıtürk, Can Sayınlı ve Evren Tekinoktay’ın kişisel sergileri galeriyi ele geçiriyor. 6 Haziran’da sanatseverlerle buluşan sergiler 21 Temmuz’a dek ziyaret edilebilecek.

“Çok Mutluyum, Çünkü” 

 "Halılar Ve Kilimler"

 “Lotus”

 
Sarsılan İmge
Sarsılan İmge
18:00
06 HAZİRAN
26 AĞUSTOS

Pera Müzesi, eğitim kurumlarıyla iş birliği yapmaya devam ediyor. Yaz aylarında Hacettepe Üniversitesi’nin lisansüstü ve sanatta yeterlik öğrencilerinin çalışmalarından bir seçki sunuyor. “Sarsılan İmge” adlı sergi, 6 Haziran tarihinden itibaren görülebilecek.


Küratörlüğünü Dilek Karaaziz Şener’in üstlendiği sergide, fakülte bünyesinde eğitimi devam eden sanatçıların, resim, heykel, yerleştirme, video, baskı, grafik ve seramik gibi çeşitli disiplin ve mecralardaki üretimleri bir araya geliyor.


54 sanatçının yer alacağı “Sarsılan İmge” sergisinin sanatçıları ise şu şekilde sıralanıyor:; Abdurrahman Coşkun, Ahu Akkan, Aydan Kılıç, Aysel Alver, Aytuna Cora, Buse Ergül, Cemil Toprak, Cumhur Coşkun, Çiğdem Doğan, E. Jessica Mckie, Elif Anbarpınar, Elif Avşar, Emrah Sezer, Emre Yenisoy, Esma Burcu Sereli, Esra Koruç, Gamze Boz Sülüşoğlu, Gamze Dökmetepelioğlu, Gökçe Kayık, Gökhun Baltacı, Gözde Çoban, Gözde Mulla, Gülşah Bayraktar, Hasan Doğan Yılmaz, Hasan Numan Suçağlar, Hilal Küçük, Hazal Ünsal, Işıl Tüfekci Ardıç, İlayda Çetin, İmre Deniz Işıktaş, İsmail Bezci, Kazım Şimşek, Maged Zaky Hassan, Mehmet Kemal İçten, Mehtap Morkoç, Melike Şerbet, Murat Atabek, Nurcan Çevik, Okan Ercan, Onur Sancu, Özgür Ballı, Pınar Baklan Önal, Rezzak İlge, Rıza Tan Buğra Özer, Sasan Baheri Rad, Semih Çınar, Sevil Seda Arapkirli, Sevinç Köseoğlu Ulubatlı, Sultan Burcu Demir, Umut Kambak, Umut Reyhanlı, Ümmühan Yörük, Zeki Zihni Kıvanç Yılmaz ve Zeynep Üçöz.


“Sarsılan İmge” sergisi, 26 Ağustos tarihine kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

 
Nordik Film Günleri
Nordik Film Günleri
19:00
07 HAZİRAN
29 HAZİRAN

Akbank Sanat, 7-29 Haziran tarihleri arasında “Nordik Film Günleri”ne ev sahipliği yapıyor. 7 Haziran saat 19:00’da En Underbar Javla Nul (Tuhaf Bir Noel) filmiyle başlayacak olan “Nordik Film Günleri” kapanışını ise 29 Haziran günü De Standhaftige (Benimle Yürü) filmiyle yapacak.

 
Mixer Sessions
Mixer Sessions
10:00
08 HAZİRAN
04 AĞUSTOS

Mixer, sanat eğitimi veren fakültelerin son sınıf, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yaptığı açık çağrı ile gerçekleştirdiği Mixer Sessions sergi serisinin üçüncüsünü bizlerle buluşturuyor. Gelenekleşen sergi, bu sene 8 Haziran ve 4 Ağustos tarihleri arasında izleyici ile buluşuyor.

 
Sevgi Soysal Öykü Ödülü Başvuruları
Sevgi Soysal Öykü Ödülü Başvuruları
09:00
18 HAZİRAN
24 AĞUSTOS

Bursa Nilüfer Belediyesi’nin 2013 yılında Sabahattin Ali ile başlattığı geçen yıl Orhan Kemal’e adadıkları “Yılın Yazarı” serüveni bu yıl Sevgi Soysal’la sürecek. “Yılın Yazarı” etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve o yılın adandığı yazar adına düzenlenen öykü ödülü bu yıl Sevgi Soysal anısına verilecek. Ödüle başvurular, 18 Haziran-24 Ağustos tarihleri arasında olacak.

Yarışmanın başvuru formu için buraya; yönetmelik için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak isteyenler Nilüfer Kütüphane'nin sosyal medya sayfalarını takip edebilir veya 02244941954 numaralı telefondan kütüphaneye ulaşabilirler.

 
Kendi Evin Gibi
Kendi Evin Gibi
18:00
19 HAZİRAN
28 HAZİRAN

Ilgın Abeln’in Türk ve Hollandalı oyuncularla sahnelediği performans Kendi Evin Gibi, Bomontiada ALT’ın ev sahipliğiyle Feriköy Semt Pazarı’nda sanatseverlerle buluşuyor. Ilgın Abeln, 19 – 28 Haziran tarihleri arasında sergilenecek olan performansın yanı sıra, 26 Haziran Salı günü saat 16.00’da bomontiada ALT'ta, kendisini ve çalışma yöntemini anlatacağı bir sunum da yapacak.

 
7. Mural İstanbul Festivali
7. Mural İstanbul Festivali
10:00
20 HAZİRAN
09 TEMMUZ

Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği, bugüne dek 36 sanatçıyı ağırlayan Mural İstanbul Festivali’nin 7’ncisi 20 Haziran Çarşamba günü başlıyor. Üç yabancı ve bir yerli sanatçının katılımıyla gerçekleşecek olan Mural İstanbul Festivali, 9 Temmuz’a kadar sürecek. Boş duvarları sanat eserine dönüştürmeyi amaçlayan festivalde Kadıköy’ün dört duvarı boyanacak.

 
Kino der Kunst
Kino der Kunst
18:00
20 HAZİRAN
29 TEMMUZ

2013 yılından bu yana iki yılda bir düzenlenen “KINO DER KUNST”, ilk uluslararası ayağını 20 Haziran’da Türkiye’de gerçekleştiriyor. Sanat sergisi ve film festivalinin bir birleşimi olan “KINO DER KUNST”a Dirimart Dolapdere ev sahipliği yapacak. Çağdaş sanat ve sinema arasındaki ilişkiyi ortaya koymak üzere ortaya çıkan festival, alışılagelmiş sınırların ötesinde anlatılara odaklanıyor. Son iki festivalde öne çıkan filmlerden oluşan bir seçki 29 Temmuz’a kadar ziyaretçilerle buluşacak.

 
Anna Laudel Contemporary Koleksiyon Sergisi
Anna Laudel Contemporary Koleksiyon Sergisi
10:00
21 HAZİRAN
12 AĞUSTOS

Anna Laudel Contemporary, 21 Haziran - 12 Ağustos 2018 tarihleri arasında görülebilecek. Anna Laudel Contemporary, yaz döneminde koleksiyonunda bulunan beş yerli ve yabancı sanatçının 20’nin üzerinde işini sunacağı koleksiyon sergisine ev sahipliği yapacak. 

 
İşgal
İşgal
10:00
21 HAZİRAN
01 TEMMUZ

Müjgan Sağlam’ın ‘’İşgal‘’ adlı sergisi 21 Haziran’da Galeri Eksen’de açılıyor. Ahşap, metal ve bronz malzeme kullanılarak hazırlanan heykel sergisinin ana temasını kuşlar oluşturuyor. Kuşlar, tırnakları ve gagasını kullanarak topluyor, parçalıyor, birleştiriyor, biriktiriyor, ayıklıyor, koruyor, yediriyor, yakalıyor ve bu yollarla hayatta kalma mücadelesini veriyor. Sergide, tüm bunları yapan ‘’gaga’’ ve ‘’tırnak’’ çok güçlü, sağlam, tehditkâr bir yapıda izleyiciye sunuluyor. Müjgan Sağlam’ın ‘’İşgal‘’ sergisi 21 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında Galeri Eksen’de izleyicisini bekliyor.

 
Bacağınızı Biraz Çeker Misiniz?
Bacağınızı Biraz Çeker Misiniz?
13:00
21 HAZİRAN
01 TEMMUZ

İstanbul Modern Sinema, bu yıl öne çıkan kadın yönetmenlerin filmlerinden bir seçki sunuyor. 21 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında Japonya’dan Fransa’ya, Afganistan’dan İran’a farklı karakterler, coğrafyalar ve diller üzerinden bir araya gelen kadın filmlerinden oluşan “Bacağınızı Biraz Çeker Misiniz?” adlı seçki, Oscar’a damgasını vuran “MeToo” hareketinden 71. Cannes Film Festivali’ndeki kadın eylemine uzanan, sinema endüstrisindeki kadın hakları ve ayrımcılığının gündem olduğu bir dönemde kadın yönetmenlerin gözünden kadın mücadelesini aktaracak. Seçkide, kadın yönetmenlerin çektiği filmlerden Ava, Aşkın Gözü, Dokunma Bana, Gizemli Dil, İçimdeki Güneş, İşe Yarar Bir Şey, Karanlık Nehir, Pervane, Savaştan Sonra, Uzak Evren ve Western yer alacak.

 
9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali
9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali
20:00
21 HAZİRAN
07 TEMMUZ

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olan 9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, 21 Haziran - 07 Temmuz tarihleri arasında Türkiye’de ilk defa sahne alacak ünlü isimleri İstanbul’da ağırlayacak.

 
İntihal mi?/Hal mi?
İntihal mi?/Hal mi?
10:00
22 HAZİRAN
29 TEMMUZ

Yapı Kredi Kültür Sanat, geçtiğimiz hafta açılan “İntihal mi?/ Hal mi?” isimli bir grup sergisiyle 29 Temmuz’a dek sanatseverlerle buluşacak. Küratörlüğünü Nazlı Pektaş’ın yaptığı sergi intihal kavramı üzerine yoğunlaşıyor. Sergide Çağrı Saray, Erinç Seymen, Ferhat Özgür, Mehtap Baydu, Özlem Günyol&Mustafa Kunt ve Necla Rüzgar’ın altı eski işi ile birlikte onlardan esinlenmiş altı yeni işi bulunuyor. Daha önce yapılmış çalışmalardan yola çıkılarak yaratılan ve yeniye odaklanan sergi, sanatçıların birbirleriyle bir yılı aşan sürede gerçekleştirdiği çalışmanın ürünü.

 
Genç Yeni Farklı
Genç Yeni Farklı
10:00
23 HAZİRAN
13 TEMMUZ

Zilberman Gallery genç sanatçılara destek vermek amacıyla 9 yıldır sürdürdüğü “Genç Yeni Farklı” sergisini bu yıl da gerçekleştirecek. Yurt genelinde duyurulan açık çağrı sonucu gelecek olan başvurular bu yıl küratör ve sanat yöneticisi Çelenk Bafra’nın başkanlık yapacağı jüri tarafından değerlendirilecek.
“Genç Yeni Farklı 9” sergisi, 23 Haziran – 13 Temmuz tarihleri arasında Zilberman Gallery’de görülebilecek.