ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
20
BUGÜN, AÇILIŞLAR
ŞUBAT
PERŞEMBE, AÇILIŞLAR
CUMA, AÇILIŞLAR
DEVAM EDENLER
Zorlu PSM’den Yeni Sezonun İlk İsimleri
Zorlu PSM’den Yeni Sezonun İlk İsimleri
20:30
06 EYLÜL
23 ŞUBAT

Zorlu PSM’nin yeni sezon programından ilk isimler açıklandı. Programda her sene olduğu gibi bu yıl da sanat ve müzik dünyasından pek çok isim bulunuyor. Zorlu PSM yeni sezonda Alice Merton, Empyrium, Damien Jurado, Rodrigo Amarante gibi farklı tarzdan isimleri müzikseverlerle buluşturacak. Ayrıca farklı müzik türlerini bir araya getiren MIX Festival 16 - 17 Kasım tarihlerinde, müzik, yaratıcılık ve teknolojiyi buluşturan Sónar Istanbul ise 8 - 9 Mart 2019 tarihlerinde Zorlu PSM’de gerçekleşecek.

 
Fotoğrafın Türlü Halleri - Murat Germen: Kesit Retrospektif
Fotoğrafın Türlü Halleri - Murat Germen: Kesit Retrospektif
10:00
11 EYLÜL
31 MART

Sabancı Vakfı tarafından restore edilerek müze ve sanat galerisine dönüştürülen Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Murat Germen’in “Fotoğrafın Türlü Halleri - Murat Germen: Kesit Retrospektif” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Murat Germen’in 52 eserinin bulunduğu sergi, 31 Mart 2019’a dek Sakıp Sabancı Kent Müzesi, Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde izlenebilecek.

 
Gerçek Bir Hikâye
Gerçek Bir Hikâye
18:00
24 EKİM
01 ARALIK

Sanatçı İlgen Arzık’ın ilk kişisel sergisi “Gerçek Bir Hikâye” 24 Ekim’de kapılarını açtı. Arzık’ın ağırlıklı olarak siyah ve beyazı kullandığı yapıtlarını 1 Aralık tarihine kadar Bozlu Art Project’te görebilirsiniz. 

 
İş Sanat Konserleri
İş Sanat Konserleri
20:30
08 KASIM
09 MAYIS

Bu yıl 19’uncu yılını kutlayan, “Hep Sanat, Her Renk Sanat” sloganıyla programını sunan İş Sanat konserleri yeni sezonu 8 Kasım’da Anu Tali yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile açıyor.

 
Tombak: Altından Süzülen Zarafet
Tombak: Altından Süzülen Zarafet
10:00
21 KASIM
28 NİSAN

Osmanlı’nın unutulmuş sanat dallarından birini konu alan “Tombak: Altından Süzülen Zarafet” sergisi Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık'ta 28 Nisan’a kadar ziyarete açık olacak.

 
İdeale Yolculuk
İdeale Yolculuk
18:00
11 ARALIK
25 ŞUBAT

Sevil Dolmacı Art Gallery, Serdar Acar’ın “Eşdeğer” isimli ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Aralarında Cer Modern, Zilberman Galeri, Mixer gibi galerilerin bulunduğu karma sergilerde eserleriyle yer alan sanatçı, tuval üzerine akrilik boya ve sulu boya tekniklerini kullanımıyla öne çıkıyor.

Acar’ın son iki yılda gerçekleştirdiği “ideale” olan yolculuğu, yalın bir dille eserlerine yansıyor. Sanatçının sıkça kullandığı “ideal olanın simgesi” servi ağacının atfettiği izleyicinin yorumuna bırakılıyor.

“Eşdeğer” sergisi, 25 Şubat tarihine kadar Sevil Dolmacı Art Gallery’de ziyaret edilebilecek. 

 
Zamanı Sorgulatan Sergi
Zamanı Sorgulatan Sergi
18:00
13 ARALIK
17 MART

Pera Müzesi, zaman kavramını sorgulamayı amaçlayan “Zaman Değişmeli” sergisine ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Alistair Hicks’in üstlediği sergide üç farklı coğrafyadan -Çin, Türkiye ve Hindistan- sanatçıların çizim, video, fotoğraf, yerleştirme ve yeni medya çalışmaları bulunuyor.

Sergide Cao Fei, Nilbar Güreş ve Raqs Media Collective zaman algısının prangalarından kurtulmak amacıyla alternatif yollar üretiyor. Labirent niteliği taşıyan bu sergi nereye gittiğinizi kontrol ediyor, tıpkı zaman gibi. İzleyiciyi zamanı bir ölçü birimi olarak değil de bireylerin kendini anlamalarının bir yolu olarak değerlendirmeye çağıran “Zaman Değişmeli” sergisi, 17 Mart tarihine kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

 
Deus Ex Machina Sergisi CerModern’de
Deus Ex Machina Sergisi CerModern’de
18:00
21 ARALIK
20 ŞUBAT

CerModern Sezer ve Ali Ak koleksiyonundan 94 baret-tuvalden oluşan seçki ile oluşturulan “Deus Ex Machina” sergisine ev sahipliği yapıyor. 89 sanatçının 94 eserinden oluşan sergi gündelik yaşam, klişeler ve olaylar dizini arasındaki dramatik ilişkiyi sorguluyor aynı zamanda sanatçının tasarım ve biçimlendirme yetisini izleyiciye açıyor.

Çarpmaya karşı direnç oluşturan, savaş, afet, hastalık, yangın, radyasyon, kimyasal etki altındaki durumlarla başa çıkmak amacıyla kullanılan maskeler ve baretler sanatsal üretime ilham veriyor. Tragedyalarda sorunları bitirici güç olarak kurtarıcıyı betimleyen yöntem olan “Deus ex machina” terimi sergide makine-toplumun heykel portreleri olarak dışarıdaki “yabancıyı” kabullenmemize aracı oluyor. 

 
Egzotik Öznenin Algılanışı
Egzotik Öznenin Algılanışı
18:00
03 OCAK
23 ŞUBAT

Faslı sanatçı Soufiane Ababri’nin Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “Memories of a Solitary Cruise” The Pill ev sahipliğiyle gerçekleşiyor. Fantaziye, Batılı temsillere ve Doğu’nun ne olduğu ile ilgili gösterimlere odaklanan serginin başlangıç noktası ABD’de 2015 yılında yapılan bir kamuoyu yoklaması. Disney’in Aladdin karakterinin kurgusal ulusu “Agrabah”ı bombalamayı destekleyen Cumhuriyetçiler ve Demokratların trajik-komik haberi kolektif inanç mekanizmaların gücünü açığa çıkarıyor. Egzotizm ile “egzotik öznenin” algılanışını ve nasıl ötekileştirildiğini anlatan sergide çok katmanlı ve parodik araçlarla oluşturulan eserler Batılı bir izleyicinin gözünde egzotizmin nasıl olması gerektiğini sorguluyor. Sergi 23 Şubat tarihine kadar The Pill’de ziyaret edilebilecek. 

 
“Yuka”nın Anlamları
“Yuka”nın Anlamları
18:30
05 OCAK
02 MART

Pi Artworks İstanbul, Yuşa Yalçıntaş’ın “Yuka” isimli ikinci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi ismini aldığı Yuka* kelimesinin anlamlarını şifreli bir dille izleyiciye veriyor. Sanatçının 2016 yılında Pi Artworks İstanbul’da gerçekleşen sergisi “Causa Sui”de ezoterik ögeler, ritüel-oyun ilişkisi ve ikonografi yer alırken, “Yuka”da günlük eylemler bulunuyor. Özel kompozisyonlarla oluşturulan teatral kurgu sergi mekânı ve mimari ile mistik bir uyum yakalıyor.

*Yuka; 1. Hafif, ince, 2. Derin olmayan su, 3. İnce açılmış hamurdan yapılan sac ekmeği, 4. Japonca’da evin zemini.

 
Düşsel Mekânların Kasnakları
Düşsel Mekânların Kasnakları
18:00
09 OCAK
23 ŞUBAT

KRANK Art Gallery Ekim ayı başında taşındığı yeni mekânı Le Meridien Etiler’de Damla Yalçın’ın solo sergisi “Hatırlanamaz Olanın Hafızası”’nı ağırlayacak. Sergide sanatçının çocukluk evinin büyülü kozmozu ve düşsel mekânlardan oluşan kasnakları sergilenecek. Eserlerinde fenomenolojik bir yaklaşımla anılarının ve hayallerinin bir sentezini sunan sanatçı, mekâna duygusal birikimlerin cisimleşmiş hâli olan nesneler yerleştiriyor. Eski fotoğrafların oluşturduğu imgelerin içine kendini yerleştiren sanatçı sonsuzlaşan bekleyişinin bulunduğu odaları temaşa mekânlarına dönüştürüyor.

“Hatırlanamaz Olanın Hafızası” sergisi 9 Ocak – 23 Şubat tarihleri arasında KRANK Art Gallery’de ziyaret edilebilecek.

 
Seçimsiz Bir Varoluş Olarak “Çocuk” Olmak
Seçimsiz Bir Varoluş Olarak “Çocuk” Olmak
18:00
09 OCAK
23 ŞUBAT

Kasa Galeri 9 Ocak-23 Şubat tarihleri arasında “Başka Gün Başka Hayat” isimli grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide Dejan Kaludjerovic’in The First of May, 1977/ 1 Mayıs 1977 isimli dialar ve ses yerleştirmesinden oluşan çalışması, Ferhat Özgür’ün Hiçlik Ükesi / Nowhere Land isimli hazır ve atık malzemelerden oluşan mekâna özgü yerleştirmesi ve Knutte Wester’in A Bastard Child / Piç Kurusu isimli videosu yer alıyor.

Sanatçıların siyasi, ekonomik ve toplumsal paradoksları çocuk ve çocuk olmak nosyonları ile ilişkilendirdikleri eserler seçimsiz bir varoluş olarak “çocuk” olma durumunu anlatıyor. Güzel bir gelecek için gereken görevlerin yetişmekte olan kuşaklara aktarıldığı, siyasi doktrinlerin buharlaştığı, küresel çalkantıların toplumu her yönden etkilediği bir düzlemde gelen neslin “bölüşmek mi, bölünmek mi?” sorusuna ne yanıt vereceği bilinemez. Bitmeyen savaşların, önyargıların, ayrışmaların ortasında hak ve özgürlüklerinden mahrum kalan, sürülen ve duvarlar arasına sıkışan çocukları anlatan sergi sanatın iyileştirici gücünü, izleyiciyi düşündürmeyi, hissettirmeyi ve sezdirmeyi amaçlıyor. Sergi, 9 Ocak – 23 Şubat tarihleri arasında Kasa Galeri’de ziyaret edilebilir.

 
Düşlerin Dünyasına Davet
Düşlerin Dünyasına Davet
18:00
09 OCAK
23 ŞUBAT

İş Sanat Kibele Galerisi, heykel sanatçısı Maria Kılıçlıoğlu’nun “Evrenin Nabzı” isimli retrospektif sergisine ev sahipliği yapıyor. Heykel yapmaya babası Doğu Avrupalı ünlü Bulgar heykeltraş Dimitir Dimov’un atölyesinde başlayan sanatçı, eğitim sebebiyle Batı’dan etkilendi. Yıllar içerisinde yüzünü Mezopotamya’ya çeviren sanatçının AnaŞeytanMelekÖpücük gibi eserleri form arayışının temsili oldu.

Helenistik tarzda ürettiği taş, balmumu ve bronz heykellerde sürrealist ve fantastik ögeler kullanan sanatçı eserlerinde düş gücü ve sanatı birleştiriyor. İzleyicileri düşlerin dünyasına davet eden sergi, 23 Şubat tarihine kadar İş Sanat Kibele Galerisi’nde ziyaret edilebilecek. 

 
11. Teras Sergisi Başvuruları Devam Ediyor
11. Teras Sergisi Başvuruları Devam Ediyor
18:00
09 OCAK
06 MART

Elgiz Müzesi tarafından 2012 yılında başlatılan ve bugüne kadar on kez gerçekleştirilen, genç heykel sanatçılarını desteklemeyi ve heykel sanatına yeni bir sergileme alanı kazandırmayı amaçlayan “Teras Sergisi” için başvurular devam ediyor.

11. Teras Sergisi “Dünya’da hayat var mı?” başlığı altında açılacak. Kavramsal çerçevesi çevre tahribatı olarak belirlenen sergi, sanatın gündemlerinden biri olan doğanın ve yaşamın savunulması ekseninde Teras’ı sanatçılarla buluşturmayı amaçlıyor.

Haziran ayında açılacak sergi için başvurular, aralarında Seyhun Topuz, Rahmi Aksungur, Nilüfer Ergin, Haşim Nur Gürel ve Can Elgiz’in bulunduğu Danışma Kurulu tarafından değerlendirilecek. Sanatsal pratiğinin içine çevre sorunlarını dahil eden sanatçılar sergiye 6 Mart tarihine kadar başvurabilecek.

Detaylı bilgi için tıklayınız. 

 
Parajanov Filmleri ile Kültürler Arası Yolculuk
Parajanov Filmleri ile Kültürler Arası Yolculuk
19:00
09 OCAK
17 MART

“Parajanov, Sarkis ile” sergisi kapsamında “İsyankar İmgeler: Sergey Parajanov” film programı izleyicilerle buluşuyor. Pera Film ev sahipliğinde gerçekleşecek program izleyicileri Kafkasya’dan Ortadoğu’ya kültürler arası bir yolculuğa çıkaracak. Parajanov’un 20. yüzyılın büyük başyapıtlarından gösterilen Narın Rengi, eski bir Sovyet Gürcü halk masalı olan Suram Kalesi Efsanesi ve Andrey Tarkovski’ye ithaf ettiği Âşık Garip filmleri program dahilinde gösterilecek. Parajanov filmlerinin yanı sıra yönetmenden ilham alan sanatçıların yer aldığı belgesellerin de bulunduğu film programı 09 Ocak – 17 Mart tarihleri arasında Pera Müzesi’nde ücretsiz ziyaret edilebilecek. 

 
Köprüde Buluşmalar Work In Progress Başvuruları Devam Ediyor
Köprüde Buluşmalar Work In Progress Başvuruları Devam Ediyor
10:00
10 OCAK
20 ŞUBAT

Bu yıl Anadolu Efes’in katkılarıyla 11-12 Nisan tarihlerinde düzenlenecek Köprüde Buluşmalar, Türkiye ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturmayı amaçlıyor. Work in Progress, Türkiye’den post-prodüksiyon aşamasındaki uzun metraj filmlerin ve belgesellerin uluslararası sunumlarını yapıyor ve filmlerin tamamlanmasına destek oluyor.

2018 yılında Köprüde Buluşmalar atölyelerine katılmış filmler arasında Anons (Mahmut Fazıl Coşkun), Saf (Ali Vatansever), Nebula (Tarık Aktaş), Housewife (Can Evrenol), Smuggling Hendrix (Marios Piperides), Kardeşler (Ömür Atay), Son Çıkış (Ramin Matin), Güvercin Hırsızları (Osman Doğan), Tuzdan Kaide (Burak Çevik) ve My Favorite Fabric (Gaya Jiji) bulunuyor.

Bu yılın Köprüde Buluşmalar Work in Progress başvuruları 20 Şubat’ta sona erecek.

Filmlerin yapımcısına verilecek olan Work in Progress ödülleri şöyle:

30.000 TL. Anadolu Efes Ödülü

Color Up Post-Prodüksiyon Ödülü

Başka Sinema Ödülü

Paz Dijital İletişim Ödülü

Daire Creative Görsel Tasarım Ödülü

 
Boyutları Aşan Bir Yolculuk
Boyutları Aşan Bir Yolculuk
18:00
10 OCAK
23 ŞUBAT

Versus Art Project, SABO’nun “Paracetamol” isimli ilk kişisel sergsine ev sahipliği yapıyor. Sergide çocukluğundaki bir hikâyeden yola çıkan sanatçı, bellekteki imgenin zaman içerisindeki değişimine odaklanıyor. Sanatçının çocukluktan bugüne belleğinde yer etmiş imgeler ile deneyimlerini birleştirdiği eserler, herkes için farklı anlamlar ifade edebilecek kompozisyonlardan oluşuyor. Gerçeklik payı taşıyan, aynı zamanda kurgusal görünen yağlı boya kompozisyonlar fantastik, kurgusal, öykücü ve hatta oyuncu özellikler taşıyor.

Figürlerin ön planda olduğu kompozisyonlarda mekân ve atmosfer en az figürler kadar tamamlayıcı bir rol oynuyor. İzleyici, figürlerle hikâyenin içerisine çekilirken içerideki mekân ve objelerle tek boyutlu olmayan bir yolculuğa davet ediliyor. “Paracetamol” sergisi 23 Şubat tarihine kadar Beyoğlu Hanif Han’da bulunan Versus Art Project’te ziyaret edilebilecek. 

 
Performatif Bir Yaklaşım: İnsanlık Hali
Performatif Bir Yaklaşım: İnsanlık Hali
18:00
10 OCAK
03 MART

Gizem Karataş’ın “Masum Değiliz” isimli kişisel sergisi Depo’nun ikinci katında gerçekleşiyor. Sanatçının son dönem fotoğraf, video, ses ve yazı işlerini bir araya getiren serginin tasarımını Fuat Eşrefoğlu üstleniyor. Sanatçı eserleriyle, öznesi “ben”, “sen” ve “biz” arasında gidip giden işleri, insanların kurdukları ilişkileri ve ortak payda olup da paylaşılamayan deneyimleri sorguluyor. Karakaş’ın kendi geçmişi ve ilişkilerinden performatif bir yaklaşımla oluşturduğu eserler, insanlık hâlini yansıtıyor. Bunu yaparken kişisel kırgınlıklara, hayal kırıklıklarına, zayıflıklara, takıntılara ve arzulara odaklanıyor. Sergi mekânı sıcak bir ev ortamına referans vererek konfor hissi yaratmayı amaçlıyor ve bu konforlu alan, acı, travma ve güvensizliğe tutunmanın da rahatlığa dönüşebileceğine gönderme yapıyor.

“Masum Değiliz” sergisi 3 Mart tarihine kadar Depo’da ziyaret edilebilecek.

 
Seri Olarak Düşünme ve Üretme Biçimleri Üzerine
Seri Olarak Düşünme ve Üretme Biçimleri Üzerine
10:00
12 OCAK
28 ŞUBAT

Art On İstanbul; Erman Özbaşaran, Mithat Şen, Ahmet Çerkez, Olgu Ülkenciler, Evren Sungur ve Ahmet Elhan’ın son dönem üretimlerinin bulunduğu “Bir Cümle Kurmak” isimli karma sergiye ev sahipliği yapıyor. Sanatçıların seri olarak düşünme ve üretme biçimleri üzerine odaklanan sergi “seri”leri çok sözcükle kurulmuş tek bir cümle gibi yoğun yerleştirme ile izleyiciye sunuyor.

Sergide Mithat Şen’in doğanın üretme biçiminden yola çıktığı farklı boyutlardaki daire pleksiler üzerinde istiflenen deri rölyeflerinden oluşan seri, Erman Özbaşaran’ın “Umut Olasılığı” isimli sergisinde kullanmaya başladığı sigara kağıtlarından oluşan manzara serisinin devamı niteliğindeki yeni resimleri, Ahmet Çerkez’in uzun ve dar bir tuval yüzeyinde kurguladığı zamanın zorunlu izini taşıyan resimleri, Olgu Ülkenciler’in Grimm Masallarından ilham aldığı ve masalları yeniden yorumladığı seri, Evren Sungur’un portreler ve peyzajlardan oluşan “kurgulanan gerçeklik fikri” üzerine çalıştığı seri ve Ahmet Elhan’ın Bulutlar serisinden 10 fotoğrafı yer alıyor.

“Bir Cümle Kurmak” sergisi 28 Şubat tarihine kadar Art On İstanbul’da ziyaret edilebilecek.

 
Sergey Parajanov’un Benzersiz Dünyası
Sergey Parajanov’un Benzersiz Dünyası
10:00
13 OCAK
17 MART

Doğumunun 95. yıldönümünde ünlü yönetmen ve sanatçı Sergey Parajanov’un eserleri Türkiye’de ilk kez Pera Müzesi’nde “Parajanov, Sarkis ile” adlı sergi ile izleyiciyle buluşmaya devam ediyor.

Pera Müzesi ve Sergey Parajanov Müzesi iş birliğiyle gerçekleşen sergi, sanatçının gelenekselden pop-art’a, resimleri, kolajları, desenleri, film sahnesi eskizleri, kostüm tasarımları, mozaikleri, objeleri, fotoğrafları ve yerleştirmelerinden oluşuyor.

Küratörlüğünü Zaven Sargsyan’ın, sergi tasarımını Bülent Ekmen’in üstlendiği sergide, çalışmalarını Paris’te sürdüren sanatçı Sarkis’in Parajanov’dan esinlenerek yarattığı ve ona adadığı işleri de yer alıyor. Sarkis; neonlar, ekranlar ve yerleştirmeler ile Parajanov’u selamlıyor. “Şiirsel Sinema”nın ustalarından Parajanov’un benzersiz dünyasına ışık tutan “Parajanov, Sarkis ile” sergisi 17 Mart tarihine kadar ziyaret edilebilir. 

 
9. BAZAART Sergisi için Online Başvurular Başladı
9. BAZAART Sergisi için Online Başvurular Başladı
10:00
14 OCAK
28 ŞUBAT

Her eve bir sanat sloganı ile yola çıkan, genç sanatçılara eserlerini sergileme ve satma fırsatı veren 9. BAZAART Sergisi için online başvurular başladı. Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin ve en fazla iki yıllık mezunlarının, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılımına açık olan başvuru, 14 Şubat – 28 Şubat tarihleri arasında yapılabilecek.

Başvurular aralarında sanat tarihçisi ve akademisyen Esra Aliçavuşoğlu; EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İnci Aksoy; sanat tarihçisi, küratör ve akademisyen Marcus Graf; sanatçı Mustafa Horasan; sanat tarihçisi ve akademisyen Nazlı Pektaş ve Baraz Galeri’nin kurucusu Yahşi Baraz'ın yer aldığı jüri tarafından değerlendirilecek. Farklı başlıklar altında birçok ödülün verileceği sergi, 26-27 Mart tarihlerinde The St. Regis Otel Nişantaşı’nda gerçekleşecek.

 
Anadolu ve Mezopotamya Efsaneleri Güneşin Doğuşu’nda Buluşuyor
Anadolu ve Mezopotamya Efsaneleri Güneşin Doğuşu’nda Buluşuyor
18:00
15 OCAK
15 MART

Ahmet Güneştekin, yedi yıldan sonra “Güneşin Doğuşu” isimli kişisel sergisiyle Güler Sanat’ta Ankaralı sanatseverlerle buluşuyor. Güneştekin’in sanat pratiğinden önemli örnekler sunan sergide sanatçının önceki dönem eserlerinin yanı sıra son dönem optik degradeleri, optik kafesleri, sınır duvarları serileri ile seramik ve kırkyama çalışmaları bulunuyor. Anadolu ve Mezopotamya efsaneleri eşliğinde gerçekleşen sergide, Hipokrat’tan Kayyam’a, Pegasus’tan Mem’u Zin’e birçok söylence sanatçının diliyle yeniden canlanıyor.

Küratörlüğünü sanat tarihçisi Kemal Orta’nın üstlendiği “Güneşin Doğuşu” sergisi, 15 Mart’a kadar Güler Sanat’ta ziyaret edilebilecek. 

 
23. İstanbul Tiyatro Festivali Başvuruları Devam Ediyor
23. İstanbul Tiyatro Festivali Başvuruları Devam Ediyor
18:00
15 OCAK
29 MART

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ve Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın sponsorluğunda düzenlenen, 2019 yılında yirmi üçüncü kez gerçekleşecek olan İstanbul Tiyatro Festivali’ne katılmak için başvurular devam ediyor. Daha önce İstanbul’da sahnelenmemiş yerli yapımlar ve başvuru aşamasından önce telif haklarını tamamlamış olan oyunlar, festivalin internet sayfasından başvuru formunu doldurup, en geç 29 Mart Cuma günü saat 18.00’e kadar tiyatro.basvuru@iksv.org adresine gönderebilir.

Danışma Kurulu tarafından yapılacak değerlendirmenin ardından sonuçlar mayıs ayında katılımcılara e-posta ile bildirilecek. Daha önce İstanbul’da sahnelenen oyunlar ve üniversitelerin kulüpleri tarafından yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacak.

İstanbul Tiyatro Festivali, ünlü tiyatro ve dans topluluklarını ve Türkiye’den gösterileri İstanbul’daki izleyicilerle buluşturacak. İstanbul’un gündemine tiyatroyu taşıyacak festival, söyleşiler, ustalık sınıfları ve atölyelerden oluşa ücretsiz yan etkinliklere de ev sahipliği yapacak.  

 
Gizemli Bir Dijital Sergi Deneyimi
Gizemli Bir Dijital Sergi Deneyimi
10:00
16 OCAK
31 ARALIK

British Council’ın “Duvarları Olmayan Müze” dijital sanat platformunun zaman ve mekândan bağımsız bir sanat deneyimi sunduğu sergilerinin üçüncüsü “Cadılarla Dans Etmek” sanatseverlerle buluşuyor. Küratörlüğünü Mina Kaplangı’nın üstlendiği dijital sergi, “kadın” teması üzerinden yola çıkarak sanatta cadı kavramına odaklanıyor.

“Herkes için sanat” sloganından yola çıkılarak Türkiye’de ilk defa hayata geçirilen bu dijital sergi deneyimi ile sanatın ulaşılabilirliği artıyor, sanat bir lüks olmaktan çıkıyor. Sergide British Council sanat koleksiyonundan birçok yabancı sanatçının ve Türkiye’den sanatçıların resim, baskı, video ve fotoğraf gibi eserleri bir arada bulunuyor.

“Cadılarla Dans Etmek” sergisine bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 
Aidiyet İçin Geçici Çareler
Aidiyet İçin Geçici Çareler
18:00
16 OCAK
02 MART

Damla Özdemir’in son dönem eserlerinin bulunduğu “Geçici Çare” isimli kişisel sergisi Büyükdere35 Kültür Sanat Platformu’nda açıldı. Sanatçı eserlerinde yaşadığı aidiyet duygusundaki boşluğa, çevresinde yaşanan olayların sahteliğine ve kadının toplumdaki sosyo-kültürel konumuna odaklanıyor.

Ait olma hissine yeniden ulaşabilmek amacıyla iki sene boyunca İspanya’ya seyahatler gerçekleştiren sanatçı, Malaga, Cadiz ve Madrid’de sergiler açtı. Bu his yeniden oluşsa da Türkiye’den tamamen kopamadığını belirten sanatçı, hayatını idame ettirebilmek için “geçici çareler” arıyor. Bir kadın olarak yaptığı gözlemleri, kaygı ve düşüncelerini, dijital, analog ve çok boyutlu kolajlarla ifade eden Özdemir, belirsiz ve gerçeküstü mekânlara yerleştirdiği kültleşmiş kadın figürleriyle ataerkil toplumlardaki kadın figürünün yapı içerisinde yer edinememesini eleştirel olarak sunuyor.

“Geçici Çare” sergisi, 2 Mart tarihine kadar Büyükdere35 Kültür Sanat Platformu’nda ziyaret edilebilecek. 

 
Hayat Ağacının Çağdaş Bağlamı
Hayat Ağacının Çağdaş Bağlamı
18:00
17 OCAK
31 ARALIK

Çağdaş sanatın temsilcilerini ağırlamaya devam eden Odeabank’ın sanat platformu O’Art, 17 Ocak itibarıyla Evren Erol’un “Kadim Zamanlardan” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Evrensel bir sembol olan Hayat Ağacı mitini çağdaş bağlamıyla ele alan serginin küratörlüğünü Begüm Alkoçlar üstleniyor.

Evren Erol’un “Kadim Zamanlar” isimli sergisi O’Art’ta ziyaret edilebilir.

 
Küresel Popüler Kültür ve Türk Kültürüne Dair Post-it Çalışmalar
Küresel Popüler Kültür ve Türk Kültürüne Dair Post-it Çalışmalar
18:00
17 OCAK
07 MART

Ardan Özmenoğlu’nun “Bu İşin Sonu Yok” isimli ilk kişisel sergisi Anna Laudel’de açıldı. Sergide Özmenoğlu’nun mekânın sunduğu mimari özellikleri ve binanın tarihi dokusunu dikkate alarak ürettiği post-it çalışmaları, cam katmanlı heykelleri ve neon işleri yer alıyor.

Küresel popüler kültür ve Türk kültürüne ait ifade ve imgeleri konu alan sanatçı eserlerinde farklı medyumları birleştiriyor. Sergiye özel ürettiği çalışmalarda Osmanlı padişahları ve kadın sultanların hikâyelerinden esinlenen sanatçı, kullanılan malzemeden ziyade malzemenin kullanım biçimine odaklanıyor.

“Bu İşin Sonu Yok” sergisi 7 Mart’a kadar Anna Laudel’de ziyaret edilebilecek. Ayrıca Özmenoğlu’nun seçili çalışmaları, 21-24 Şubat tarihleri arasında Art Karlsruhe’de Anna Laudel standında sergilenecek.

 
“Yeşil Küf” ve “Lekesiz” Sergileri Mixer’de
“Yeşil Küf” ve “Lekesiz” Sergileri Mixer’de
18:00
18 OCAK
23 ŞUBAT

Mixer ocak ayında “Yeşil Küf” ve “Lekesiz” sergilerine ev sahipliği yapıyor. 18 Ocak’ta sanatseverlerle buluşan sergiler, 23 Şubat tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

“Yeşil Küf” sergisi adını Emre Zeytioğlu’nun Sanatta Yeni Popülerleşme yazısında bahsi geçen “yeşil küf” metaforundan alıyor. Walter Benjamin’in Pasajlar kitabında geçen “Bronz bir yapıtın üstündeki yeşil küfün kimyasal çözümlemesi o yapıtın hakikiliğinin saptanmasına yardımcı olabilir.” cümlesi serginin çıkış noktası oluyor. Sergide yer alan sanatçılar arasında Bilal Yılmaz, Eda Aslan, Deniz İkizler, Giuseppe lo Schiavo, Gökçe İrten, Horasan, Nergiz Yeşil, Sami Aslan, Sırma Doruk ve Sinan Logie yer alıyor.

“Lekesiz” sergisi farklı disiplinlerde işler üreten üç sanatçının içinde bulunduğumuz, insanlar tarafından yapılan yapıların davranışlarımızı nasıl yönlendirdiği üzerine düşünme biçimleri geliştirdikleri eserlerden oluşuyor. Mimariyi konu edinen Ayşe Yıldırım, toplum ve birey arasındaki ilişkiyi irdeliyor. Pınar Yılmaz, dış dünya ve içerisi ile bağlantıyı pencere metaforu ile ele alıyor, hanenin ne kadar bize ait olduğunu sorguluyor. Egemen Tuncer ise sıradan hane eşyalarıyla kurulan ilişkiye odaklandığı eserlerinde atölyesinde çektiği fotoğrafları sayısal ortamda modelleyerek yeniden canlandırıyor.

 
Bangladeş Tarihi Üzerinden Üçüncü Dünya Enternasyonalizminin Sorgulaması
Bangladeş Tarihi Üzerinden Üçüncü Dünya Enternasyonalizminin Sorgulaması
18:00
23 OCAK
28 NİSAN

Salt Beyoğlu, sanatçı ve tarihçi Naeem Mohaiemen’in “Makbul Tarihin Tutsakları” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. İşlerinde Bangladeş’in sömürge sonrası çatışmalı tarihini anlatan sanatçı bu konu üzerinden “üçüncü dünya enternasyonalizmi”ni sorguluyor.

Adını Bengalce’de “makbul tarih” anlamına gelen “shothik itinash” teriminden alan sergi, kültür kurumlarını ulus ötesi bir tarih kitabının sayfaları gibi kurguluyor. Geleceğe umutlu ve siyaseten ihtiyatlı bir bakışla toplumsal kayıp ve hüsran hikâyeleri anlatan sanatçı, hikâyelerinde anlattığı karakterlerin devlet kontrolündeki tarih yazımının yöneticileri mi tutsakları mı olduğunu sorgulatıyor.

Farah Aksoy tarafından programlanan ve Kunsthalle Basel’de gerçekleştirilen serginin devam niteliğinde olan “Makbul Tarihin Tutsaklar”, 23 Ocak – 28 Nisan tarihleri arasında Salt Beyoğlu’nda ziyaret edilebilecek.  

 
İnsan, Tüm Canlılar ve Doğanın İşleyişine Etki Eden Müdahaleler
İnsan, Tüm Canlılar ve Doğanın İşleyişine Etki Eden Müdahaleler
18:00
24 OCAK
23 ŞUBAT

Bu sezon x-ist bünyesine katılan Aylin Zaptçıoğlu’nun galerideki ilk kişisel sergisi “Bölünmüş Döngü”, 24 Ocak – 23 Şubat tarihleri arasında galerinin Karaköy Juma adresinde gerçekleşiyor.

Aylin Zaptçıoğlu, eserlerinde kurguladığı sahneler ile insan, tüm canlılar ve doğanın işleyişine etki eden müdahaleleri olumlu ya da olumsuz taraflarına odaklanmadan irdeliyor. Zamansızlık hissi veren çalışmalarda yarı hayvan, yarı insan yaratıkların, bitki ve heykellerin birbirine dönüştüğü bir denge görünüyor. Serginin kavramsal alt yapısında doğu felsefesi ve sembolizminden etkilenen sanatçı günün aydınlığından gecenin karanlığına uzanan bir renk paleti kullanıyor.

 
Mekânın Spekülatif Karakteri
Mekânın Spekülatif Karakteri
18:00
25 OCAK
25 ŞUBAT

Kare Sanat, küratörlüğünü İpek Yeğinsü’nün yaptığı “Spekülatif Mekanlar” başlıklı grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Burcu Aksoy, Can Aytekin, Çağla Sel, Monika Bulanda, Murat Germen, Seher Uysal ve Seydi Murat Koç’un resim, fotoğraf ve video gibi farklı tekniklerdeki eserlerinin yer aldığı sergi, güncel sanatta mekân kavramını farklı önermelerle irdeliyor.

Mekâna zaman boyutunun eklenmesiyle bellek ve tarihsellik, iktidar ve güç ilişkileri gibi kavramlar mekânın ne olduğuna dair tartışmalara yol açıyor. Bu durum mekânın spekülasyonların ortasında kalmasına neden oluyor. Sergi, mekânın spekülatif karakterine odaklanıyor ve onun üzerinden işleyen diyalektiği bireysel ve toplumsal yönden gösteriyor.

“Spekülatif Mekanlar” sergisi, 25 Ocak – 25 Şubat tarihleri arasında Kare Sanat’ta ziyaret edilebilecek. 

 
Kadınlık Hâlleri ve Toplumsal Belleğe Göndermeler
Kadınlık Hâlleri ve Toplumsal Belleğe Göndermeler
18:00
29 OCAK
09 MART
 
Doğa ile Soyut Sanat Arasında Bir Köprü
Doğa ile Soyut Sanat Arasında Bir Köprü
10:00
30 OCAK
10 MART

Mesut Karakış’ın “Boşlukta Bir An (A Glimpse into The Void)” isimli ilk kişisel sergisi Galeri 77’de gerçekleşiyor. Eserlerinde doğa örüntülerinden yola çıkan sanatçı, tuval yüzeyinde derinlik, boşluk-doluluk etkisi, transparan geçişler ile çok renkli ve göze hitap eden estetik bir algı yaratmayı amaçlıyor. Doğa ile soyut sanat arasında köprü kuran eserler, sıcak renklerden oluşuyor, siyah ve beyazın yardımıyla kontrastlar barındırıyor. Renklerin güçlü özelliği ve dinamik yapısı ile dengelenen eserler soyut imgeler ortaya çıkartıyor.

“Boşlukta Bir An (A Glimpse into The Void)” sergisi, 10 Mart tarihine kadar Galeri 77’nin Karaköy’deki mekânında ziyaret edilebilecek.

 
Nix’in Evreleri ve Running Hajnal Sergileri Bilsart’ta
Nix’in Evreleri ve Running Hajnal Sergileri Bilsart’ta
18:00
31 OCAK
02 MART

Bilsart şubat ayında Kerem Ozan Bayraktar’ın “Nix’in Evreleri” ve Uğur Engin Deniz’in “Running Hajnal” isimli sergilerine ev sahipliği yapıyor.

“Nix’in Evreleri” adlı sergide cüce gezegen Plüton’un uydularından biri olan Nix’in kararsız bir sarkacı andıran dönüş hareketlerinden esinlenerek oluşturulmuş bir animasyon sergileniyor. “Nix’in Evreleri” sergisi, 31 Ocak – 13 Şubat tarhleri arasında ziyaret edilebilecek.

Uğur Engin Deniz’in tek kanallı video çalışmasının bulunduğu “Running Hajnal” sergisi, ses etkileşimli olarak tasarlanmış müdahalesiz bir yapı olan Running Hajnal’ı anlatıyor. “Running Hajnal” sergisi 15 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. 

 
Göreceli Zamanlar Belirsiz Mekânlar
Göreceli Zamanlar Belirsiz Mekânlar
18:00
31 OCAK
03 MART

Bedri Baykam’ın “Göreceli Zamanlar” isimli sergisi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde gerçekleşiyor. Organizasyonunu Mine Gülener’in üstlendiği sergide Baykam’ın “4D” tuval üzerine yaptığı eserler, “Tarihin Röntgencisi” sergisinden eserler ve son yıllarda yaptığı çalışmalar bulunuyor.

Sanatçının son dönem çalışmaları 1980’li yıllardan itibaren ortaya koyduğu dilin ve geliştirdiği sanatın bir birleşimi olarak görülüyor. Farklı dönemlerin ifadelerinden ve anlayışlarından etkilendiği kadar onlara da etki eden sanatçının eserleri Bern, Cenevre, New York, Washington, Paris, Londra, Roma, Münih, Stockholm, San Francisco ve Berlin gibi dünyadaki birçok şehirde sergilendi.

“Göreceli Zamanlar” sergisi, 3 Mart tarihine kadar CKM’de ziyaret edilebilecek.

 
Evrenin Renginden İlhamla: Cosmic Latte
Evrenin Renginden İlhamla: Cosmic Latte
11:00
01 ŞUBAT
16 MART

Galeri Nev, Murat Morova’nın son dönem işlerinden oluşan “Cosmic Latte” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide yıllar içinde kendine özgü ikonografi geliştiren sanatçının kendi içinde bütünlüklü bir anlatıya sahip dizisi yer alıyor.

İsmini bilim insanlarının evrenin ortalama rengine ulaşmak için yaptığı çalışmalar sonucunda, evrenin şu anki rengi olarak bilinen “Cosmic Latte”den alan sergide Morova, makrokozmoztan mikrokozmoza varan evrensel bütünlüğü döngüsel zaman etrefında hikâyeleştiriyor. İşlerinde Doğu ve Batı kaynaklı semboller, metaforlar ve mitler üzerine yoğunlaşan sanatçı, Leonardo da Vinci’nin anatomi çizimlerinden Nicolae de Nikolay’ın doğulu derviş gravürlerine, Caspar David Friedrich ve Alman romantik peyzajlarından Hoca Ali Rıza’nın desenlerine, Frederik Ruysch çizimleri ve tekke resimlerinden Osmanlı çarşı ressamlarına atıfta bulunuyor.

“Cosmic Latte” sergisi, 1 Şubat – 16 Mart tarihleri arasında Galeri Nev İstanbul’da ziyaret edilebilecek. 

 
Yeniden Doğuş ve Doğuşun Muhtemel Türleri
Yeniden Doğuş ve Doğuşun Muhtemel Türleri
18:00
01 ŞUBAT
10 MART

Candan İşcan’ın “Gecenin Çiçekleri” isimli ilk kişisel sergisi, 1 Şubat – 10 Mart tarihleri arasında REM Art Space’de gerçekleşecek. Küratörlüğünü Baran Akkuş’un üstlendiği sergi, İşcan’ın seramikten yaptığı objeleri ile doğaya ve insan anatomisine ait görüntüleri birbiri içine geçirdiği çizimlerinden oluşuyor.

Seramik objelerin her biri melez kimlikli gerçek ile kurgusal olanın birlikteliğinden doğan yeni bir canlı türünü temsil ediyor. “Gecenin Çiçekleri” sergisi yok olanlara ya da kaybolacaklara yas tutmadan yaşamın dönüşümünü, kaçınılmaz doğal yıkımı ve yok oluşu cesaretle karşılıyor.

 
Karşı Gerçekliklerle Kurgulanmış Bir Tahayyüller Kâinatı
Karşı Gerçekliklerle Kurgulanmış Bir Tahayyüller Kâinatı
18:00
05 ŞUBAT
28 ŞUBAT

Ekavart Gallery, Muzaffer Akyol ve Gaye Su Akyol’un “Tahayyüller Okyanusunda İki Kuş” isimli üçüncü ortak sergilerine ev sahipliği yapıyor.

Sergi ortak geçmişi ve kan bağı olan iki bağımsız kuşağın, gücün dikte ettiği boğucu gerçekler yerine kendi “karşı gerçeklik”lerini kurguladıkları bir tahayyüller kâinatını konu ediniyor. Sanatçılar ise bu kâinatta içine doğdukları kültürün izlerini sürerek yeni semboller tanımlıyor; şiirle, renkle, müzikle hayallere sahip çıkıyor ve muhafazakarlaşan dünyayı kolektif hayallerle dönüştürüyorlar.

Gaye Su Akyol eserlerinde toplumsal cinsiyet rollerine başkaldırırken, Muzaffer Akyol’un eserlerinde kainatın devinimi, dönüşümü ve çığlığı nar formuyla vücut buluyor.

“Tahayyüller Okyanusunda İki Kuş” sergisi, 5-28 Şubat tarihleri arasında Ekavart Gallery’de ziyaret edilebilecek.

 
Varlık ve Hiçlik Sorgulamaları
Varlık ve Hiçlik Sorgulamaları
18:30
05 ŞUBAT
26 ŞUBAT

“Hiçliğin Varlığı” başlıklı grup sergisi 5-26 Şubat tarihleri arasında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Sergi Salonları’nda gerçekleşiyor. Sergi, felsefenin temelini oluşturan “varlık ve hiçlik” sorgulamalarını konu ediniyor.

Sergide eserleri bulunan ve farklı disiplinlerden beslenen sanatçılar arasında Ali Kanal, Aygün Erkem, Cem Erkal, Emre Meydan, Gülderen Depas, Güzide Çalışal, Kusay Tatlı, Müge Demiraslan, Nurten Yıldırım ve Saime Çalışal yer alıyor. Sergide resim, heykel, fotoğraf, video, animasyon ve enstalasyon gibi farklı medyalardan eserler bulunuyor. 

 
İstanbul Fringe Festival’e Başvurular Devam Ediyor
İstanbul Fringe Festival’e Başvurular Devam Ediyor
10:00
07 ŞUBAT
31 MART

1947’de Uluslararası Edinburg Festivali’ne katılan 8 misafir ekiple başlayan, alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara işlerini uluslararası platformda sergileme imkânı sunan Fringe Festival’e başvurular devam ediyor.

Dünyanın farklı noktalarındaki oluşumların ardından, bu yıl 18-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek festival, Türkiye’den ve dünyadan sanatçılar için açık çağrı yayımlıyor. Tiyatro, dans ve performans disiplinlerinde işler üreten sanatçılar, 31 Mart tarihine kadar festivalin web sitesinden başvuru yapabilecekler.

Kentin farklı sahne ve mekanlarında gerçekleşecek festival, gösteri sanatları etkinliklerine, atölyelere, sanatçı buluşmalarına ve partilere ev sahipliği yapacak. 

 
Karmaşık Sorular, Büyüleyici Yanıtlar
Karmaşık Sorular, Büyüleyici Yanıtlar
18:30
07 ŞUBAT
07 NİSAN

Esas amacı çağdaş sanat üretimlerinin ve diyaloglarının gerçekleşeceği bir sergi alanı yaratmak olan Evliyagil Dolapdere, 7 Şubat Perşembe günü açılıyor. 2019 yılında gerçekleşecek sergilerinin küratörlüğünü Beral Madra’nın üstleneceği galeri ilk olarak “Karmaşık Sorular, Büyüleyici Yanıtlar” isimli açılış sergisini ağırlayacak. Sergide yer alan sanatçılar arasında Aikaterini Gegisian, Aret Gıcır, Bengisu Bayrak, Ferhat Özgür, Fulya Çetin, Hakan Kırdar, Hera Büyüktaşçıyan, İlhan Sayın, Jakob Gautel, Murat Balcı, Ömer Faruk Şimşek, Reysi Kamhi ve Temür Köran bulunuyor. Serginin açılışını ise Jakob Gautel'in Big Brother (Diktatör) isimli performans videosu yapacak.

 
Ayşe Adile Nami Osmanoğlu Tars’ın Sergisi Gama Art Gallery’de
Ayşe Adile Nami Osmanoğlu Tars’ın Sergisi Gama Art Gallery’de
13:00
08 ŞUBAT
28 ŞUBAT

Osmanlı ailesinin önemli isimlerinden Ressam Ayşe Adile Nami Osmanoğlu Tars’ın “Gördüğüm Gibi” (Comme Je Vois) isimli kişisel sergisi Gama Art Gallery’de gerçekleşiyor.

Sanatçının son iki yılda çağdaş sanatın örneklerini verdiği on beş tablodan oluşan koleksiyon, dünyanın karmaşasına ve karamsarlığın dışına çıkmanın gerektiğine değiniyor. Maddi manevi yaşantısını tablolarında harmanlayarak kendi analizini çıkaran sanatçı, akrilik ve yağlı boya eserlerinde çimento, tutkal gibi farklı malzemeler de kullanıyor.

Sanatçının Fransa’da yaşayan dört yaşındaki torunu Anna Su’nun da çalışmalarının yer alacağı sergi, 8-28 Şubat tarihleri arasında Gama Art Gallery’de ziyaret edilebilecek. 

 
Organic Pattern
Organic Pattern
18:00
12 ŞUBAT
02 MART

Pg Art Gallery’nin Galeri Işık ev sahipliğinde düzenlediği ikinci sergi “Organic Pattern”, 12 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında izleyicilerle buluşuyor. Galeri sanatçılarından Günnur Özsoy ve Hasan Pehlevan’ın eserlerinden oluşan sergi, sanatçıları “organik” ve “patern” terimleri üzerinden bir araya getiriyor.

Günnur Özsoy tek bir izlek altından çok katmanlı yönelimler ortaya koyarken heykel sanatına dair geleneksel algıları yıkıyor ve yeni bakış açıları oluşturuyor. Hasan Pehlevan ise tarihsel önemi olan formları yeniden restore ediyor. Eserlerinde aidiyet, kimlik ve tarihi kültürel yapıların tahribatını konu ediniyor. İki sanatçı üretim biçimlerindeki paralellik ve kurdukları diyalog ile eserleri şekillendiriyor. Özsoy’un bu proje için ürettiği heykeline Pehlivan kendi paternlerini uyguluyor. Pehlevan’ın kendini özgürce ifade edebildiği bir disiplin olan duvar resmi ise Özsoy’un desenleriyle birleşiyor. 

 
Vaad Edilmemiş Topraklar
Vaad Edilmemiş Topraklar
18:00
12 ŞUBAT
24 MART

PİLEVNELİ Mecidiyeköy, 1984 yılından itibaren farklı platformlarda kadın ve popüler kültür üzerine yaptığı işlerle ses getirmiş, güncel sanatın temsilcilerinden Kezban Arca Batıbeki’nin “Vaad Edilmemiş Topraklar” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergideki eserler, insana dair olağan ve olağan dışı durumların anlatıldığı yeni dünyalar olarak ortaya çıkıyor. İdeal doğa tasvirlerinin plastik müdahalelerle bütünleştiği eserler, mültecilerin yanı sıra toplumun her kesiminden insanın kaçış ve arayış hikâyelerini konu ediniyor. Kompozisyonlarda karşımıza çıkan hibrit kimlikler, göç ve çok kültürlü dünyanın değişiminin göstergelerine dönüşüyor. Sanatçının internetten ve basılı yayınlardan elde ettiği imajlar, ideal manzaralarla gerçeküstü sahneler yaratıyor ve izleyiciyi insanlık durumlarına karşı sorularla baş başa bırakıyor.

“Vaad Edilmemiş Topraklar” sergisi, 12 Şubat – 24 Mart tarihleri arasında PİLEVNELİ Mecidiyeköy’de ziyaret edilebilecek.

 
Sadece Sergi
Sadece Sergi
18:00
12 ŞUBAT
20 ŞUBAT

Otuz ressamı buluşturan “Sadece Sergi” isimli karma sergi Kadıköy Kaş Sanat Galerisi’nde gerçekleşiyor. Organizasyonunu Sibel Tetik’in üstlendiği ve Kaş Sanat Galerisi kurucusu Sinan Yenilmez’in destekleriyle gerçekleşen sergideki eserler sanatçıların kendi iç dünyalarını ve hayata bakışlarını yansıtıyor.

Orijinal esersiz ev kalmasın sloganıyla yola çıkılan sergide Argan Öztaş, Atilla Çavdarlı, Ayşegül Şibiroğlu, Bahattin Odabaşı, Banu Gökalp, Filiz Işılay, Funda Alkan Cumbul, Gizem Uzkur, Gulgun Haksal, Hrasun Sergio, İpek Hazneci, İrem Arcasoy, İsmet Tuncer, Karin Cincioğlu, Mualla Soğancı, Naci Doğan, Nezihe Gökçe, Nevin Torun, Nuray Atasagun, Nursen Gürcay, Öznur Karadayı, Pakize Akkaya, Pınar Türe Gürsoy, Remzi İren, Senur Biçer, Setenay Sezer, Sibel Sicimoğlu, Şafak Isilay, Yeşim Aksöz ve Zeynep Çokşenim’in eserleri yer alıyor.

“Sadece Sergi” isimli karma sergi, 12-20 Şubat tarihleri arasında Kadıköy Kaş Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek. 

 
Zaman Ayarlı
Zaman Ayarlı
18:00
12 ŞUBAT
26 ŞUBAT

Yurt içinde ve yurt dışında birçok sergiye katılan, Darağaç sanatçı kolektifi üyesi Cenkhan Aksoy’un “Zaman Ayarlı” isimli dördüncü kişisel sergisi Galeri A’da gerçekleşiyor. Küratörlüğünü Özgür Demirci’nin üstlendiği sergi, Aksoy’un hayatının üç evresinde gerçekleştirdiği resim çalışmalarından oluşuyor.

Toplumsal ve bireysel tecrübelerini dağılmış parçalar hâlinde sunan sanatçı, Goethe’nin Renk Öğretisi kitabından referansla zıtlık prensibini hafızasında yer eden olaylarla bütünleştiriyor. Eserlerde zaman kavramı, düşünme pratikleriyle mekânsallaştırılmış soyutlamalar olarak ele alınıyor.

“Zaman Ayarlı” sergisi, 12-26 Şubat tarihleri arasında İzmir’de bulunan Galeri A’da ziyaret edilebilecek. 

 
Kutlamaların Evrenselliği
Kutlamaların Evrenselliği
11:00
13 ŞUBAT
02 MART

Galeri Selvin Martiv Krastev’in Türkiye’deki dördüncü kişisel sergisi “Kutlamalar”a ev sahipliği yapıyor. 1953 Sofya doğumlu sanatçı, yaşamını ve sanatını 1983 yılından beri Yunanistan’da sürdürüyor.

Kırsal kesimler ve dini mabetler gibi her zaman güzelliği ve özelliği ayırt edilen yerlerde yapılan kutlamalar üzerine odaklanan sanatçı, bu olayların evrenselliğini konu ediniyor. Krastev’in eserlerinde bir çocuğun masumiyeti, oyunun neşeli ritüeli, şapellerin gizli ruhu ya da yaz ve sonbaharın sıcak renkleri görülebiliyor.

“Kutlamalar” sergisi, 13 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında Galeri Selvin’de ziyaret edilebilecek. 

 
İstanbul Modern Yeşim Ustaoğlu Sinemasını Ağırlıyor
İstanbul Modern Yeşim Ustaoğlu Sinemasını Ağırlıyor
13:00
14 ŞUBAT
28 ŞUBAT

Türk sinemasının auteur’lerinden Yeşim Ustaoğlu’nun uzun metrajlı ve kısa filmleri, “Yönetmenlerle Buluşma 6: Yeşim Ustaoğlu” programı ile 14-28 Şubat tarihleri arasında İstanbul Modern’de izleyiciyle buluşuyor.

Yeşim Ustaoğlu’nun yönettiği ve Ara Güler ile başrolünü oynadığı ilk kısa filmi Bir Anı Yakalamak ve Ustaoğlu’na Berlin Film Festivali’nde En İyi Avrupa Filmi Ödülü ve Barış Ödülü, İstanbul Film Festivali’nde de En İyi Film, En İyi Yönetmen, FIPRESCI Ödülü ve Seyirci Ödülü kazandıran Güneşe Yolculuk filmi 20 yıl sonra yenilenmiş kopyasıyla gösteriliyor. Program dahilinde aynı zamanda uzun versiyonuyla Sırtlarındaki HayatAraf ve Dumanlı Kentin Puslu Çocukları belgeselleri; MagnafantagnaDüetOtel kısaları; İzBulutları Beklerken ve Pandora’nın Kutusu ve Tereddüt filmleri yer alıyor.

Yeşim Ustaoğlu 28 Şubat’ta sinema yazarı Müge Turan’ın sorularını yanıtlayacak ve gösterimlerin ardından film ekibinin de yer aldığı söyleşiler gerçekleşecek. Program detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 
Ark/Runnel
Ark/Runnel
18:00
14 ŞUBAT
09 MART

Evin Sanat Galerisi, ifadeci resmin çok aşamalı yapısı üzerine düşünerek üreten, kuşağın öncü sanatçılarından Emin Turan’ın “Ark/Runnel” isimli sekizinci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Eserlerin oluk, su yolu anlamına gelen “ark” başlığı altında toplandığı sergi, İstanbul’un geçmişinde önemli bir olgu olan “su”ya odaklanıyor. Turan’ın “yerçekimi geometrisi” olarak isimlendirdiği, çalışmaların zeminini boyarken kullandığı teknikle oluşturduğu eserler içerisindeki akışkan formlar ile Bizans Dönemi vitraylarını ve mozaiklerini anımsatıyor.

“Ark/Runnel” sergisi, 14 Şubat – 9 Mart tarihleri arasında Evin Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek.

 
Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri UNIQ Expo’da
Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri UNIQ Expo’da
18:00
15 ŞUBAT
15 HAZİRAN

Yirmi altı sene Artuklu Sarayı’nın başmühendisliğini yapan, modern mekaniğin babası kabul edilen, Anadolu’nun en büyük mucitlerinden Cezeri’nin olağanüstü makineleri 15 yıllık bir çalışmayla 800 yıl aradan sonra yeniden canlanıyor.

“Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi” Orta Çağ’ın en büyük dâhisi kabul edilen Cezeri’nin çalışmaları üzerinden mekanik tarihinin görkemli hikâyesini sunuyor. Cezeri’nin kendi kitabı Kitab-ül Hiyel’indeki tariflere uygun ve çalışır vaziyette üretilen makinelar arasında dünyanın ilk insansı robotları, şifresi Enigma’dan bile güçlü kilitler, bugün hâlen kullanılan 4 zamanlı dişli mekanizmalar, zamanı hassas şekilde ölçen saatler ve krank mili yer alıyor. Boyutları 4 metreyi bulan dev makinelerle birlikte 66 farklı alet, makine ve düzeneğin bulunduğu sergi her yaş grubuna ilham kaynağı oluyor.

“Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri Sergisi”, 15 Şubat – 15 Haziran tarihleri arasında UNIQ Expo’da ziyaret edilebilecek.