ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
18
BUGÜN, AÇILIŞLAR
EKİM
Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek
Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek
10:00
18 EKİM
31 ARALIK

Sabancı Holding katkılarıyla düzenlenen “Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek” sergisi, 18 Ekim’de sanatseverlerle buluşacak. Rusya ve dünya tarihinin dönüm noktalarıyla ivme kazanan ve şekillenen Rus Avangardı’nın sanat tarihindeki zengin yerini 500’den fazla eserle yansıtan serginin küratörlüğünü Maria Tsantsanoglou üstlenecek.

 
“Digilogue Summit-Future Tellers’18”de, 24 Saat Süren Yolculuk
“Digilogue Summit-Future Tellers’18”de, 24 Saat Süren Yolculuk
10:00
18 EKİM
20 EKİM

Bilginin, yaratıcılığın, algoritmaların ve verinin; açık ve kapalı kullanımlarını odağına alan “Digilogue Summit- Future Tellers”18, 19-20 Ekim tarihlerinde Zorlu PSM’de üçüncü kez gerçekleşecek. 

 
İstanbul Modern Sinema’da Aykırı Sinema
İstanbul Modern Sinema’da Aykırı Sinema
18:00
18 EKİM
21 EKİM

Kısa ama yüklü filmografisiyle çağdaş dünya sineması üzerine derin iz bırakan sayılı yönetmenlerden biri olan Arjantinli Lucrecia Martel, 18-21 Ekim tarihleri arasında İstanbul Modern Sinema’da olacak.

 
CUMA, AÇILIŞLAR
Sınır Tanımayan Aşk Sahnede: Ghost
Sınır Tanımayan Aşk Sahnede: Ghost
21:00
19 EKİM
28 EKİM

90’ların Hollywood efsanesi Ghost, müzikal uyarlamasıyla 19 - 28 Ekim tarihleri arasında Zorlu PSM’de olacak.

 
CUMARTESİ, AÇILIŞLAR
DEVAM EDENLER
Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler
Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler
18:00
17 MART
30 ARALIK

Müze Evliyagil, küratörlüğünü Beral Madra’nın üstlendiği “Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler” sergisini ağırlayacak. Sergi, Müze Evliyagil Koleksiyonu’ndan bir araya gelen 23 sanatçının üretimlerinden oluşuyor. Evliyagil Müzesi Koleksiyonu’ndan seçilmiş̧ yapıtlarla oluşturulan bu sergi, epistemolojik krize karşı savunma ve direnme seçeneği olarak düşünme eylemi ile sanat üretimi arasındaki ilişkiye odaklanıyor.

​“Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler” sergisi, 17 Mart – 30 Aralık tarihleri arasında Müze Evliyagil’ de görülebilir.

​​Kapak Görseli: Nejad Devrim - İsimsiz (Untitled), Kağıt üzerine guaj, Gouache on paper, 27x56 cm

 
Yeni Bir Görsel Dil
Yeni Bir Görsel Dil
10:00
23 MAYIS
11 KASIM

İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nin “Bakış Açıları” isimli koleksiyon sergisi sanatseverlerle buluştu. 1960’lı yıllardan günümüze fotoğraf alanındaki deneysel üretimlerin bulunduğu “Bakış Açıları”, İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu’nda yer alan farklı kuşaklardan altı sanatçının kompozisyon, malzeme ve ele aldıkları konuları yeniden düşünerek yarattıkları eserleri tek bir sergide buluşturuyor.

 
Osman Hamdi Bey Sergisi
Osman Hamdi Bey Sergisi
10:00
05 HAZİRAN
31 ARALIK

Sakıp Sabancı Müzesi, Bank of America Merrill Lynch’in dünya çapında yürüttüğü “Sanatı Koruma Projesi” kapsamında, “Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey” adlı bir sergiyle sanatseverleri ağırlamaya hazırlanıyor. 5 Haziran tarihinden itibaren görülebilecek olan sergi, “Osman Hamdi Bey Tablolarının Bilimsel Analizleri ve Konservasyonu” projesinin süreçleri çevresinde gelişiyor.

 
Başka Bir Tepeden
Başka Bir Tepeden
10:00
26 HAZİRAN
28 EKİM

Elgiz Müzesi, 2000 metrekarelik açık hava alanında 10. Teras Sergisi “Başka Bir Tepeden”i sanatseverlerle buluşturuyor. Açı çağrı ile gerçekleştirilen teras sergisinde Kars, Isparta, Eskişehir, Ankara, İzmir ve İstanbul gibi apayrı şehirlerden heykeltıraşlar yer alıyor. 28 Ekim’e kadar devam edecek olan serginin teması ise İstanbul. İstanbul’un sınırları belirsiz hanelerini, yükselen gökdelenlerini, daralan kişisel alanlarını, göçmenlerini, kalabalığını, metropol rehavetini anlatan sanatçılar eserlerinde günümüz İstanbul’una içeriden ve dışarıdan bir yorum getirdi.

 
Zorlu PSM’den Yeni Sezonun İlk İsimleri
Zorlu PSM’den Yeni Sezonun İlk İsimleri
20:30
06 EYLÜL
23 ŞUBAT

Zorlu PSM’nin yeni sezon programından ilk isimler açıklandı. Programda her sene olduğu gibi bu yıl da sanat ve müzik dünyasından pek çok isim bulunuyor. Zorlu PSM yeni sezonda Alice Merton, Empyrium, Damien Jurado, Rodrigo Amarante gibi farklı tarzdan isimleri müzikseverlerle buluşturacak. Ayrıca farklı müzik türlerini bir araya getiren MIX Festival 16 - 17 Kasım tarihlerinde, müzik, yaratıcılık ve teknolojiyi buluşturan Sónar Istanbul ise 8 - 9 Mart 2019 tarihlerinde Zorlu PSM’de gerçekleşecek.

 
Bırakılmış
Bırakılmış
10:00
07 EYLÜL
20 EKİM

Kasa Galeri; Gökçen Ataman, Gümüş Özdeş, Fadime Aygün, Onur Gürkan, Özden Demir ve Seydi Murat Koç’un aynı anda hem birbirinden farklı hem de ortak kesişmelere sahip pratiklerine ait üretimlerinden oluşturulan “Bırakılmış” başlıklı sergiye ev sahipliği yapacak. ​Desen, fotoğraf, video ile nesne ve mekân düzenlemeleri seçkisinden oluşan sergi 7 Eylül’de açılacak. Her bir sanatçının kişisel sanat pratiğinde dikkatini verdiği yitirilmiş bir geçmişe odaklanan sergi, 20 Ekim’e kadar Kasa Galeri’de izlenebilecek.

 
Çürüyen Kavunlar
Çürüyen Kavunlar
10:00
07 EYLÜL
20 EKİM

Merve İşeri’nin solo sergisi “Çürüyen Kavunlar”, 7 Eylül’de açılıyor. Sorgulama ve insan doğasını inceleme ihtiyacı içinde olan ve felsefeyi araç olarak kullanan sanatçı, çalışmalarında insan bedenine odaklanırken insanın doğayı kendi fiziksel bedeni üzerinden algıladığı gerçeğine eğiliyor. Küratörlüğünü Nicole O’Rourke’nin üstlendiği sergi, 20 Ekim’e dek Krank Art Gallery’de izlenebilecek.

 
Aklımda Bir Yer
Aklımda Bir Yer
10:00
07 EYLÜL
20 EKİM

Banu Çolak’ın “Aklımda Bir Yer” başlıklı kişisel sergisi, 7 Eylül’de sanatseverlerle buluşacak. Orta Doğu’nun çöl ikliminde, coğrafyalar arasında sıkışmış bir huzursuzluk hâli ile manzara üzerinden bireysel ve toplumsal olarak verilen mücadele süreçlerini vurgulayan sergi; nostalji, romantizm ve doğanın iyileştirici gücünden yararlanarak yapılan ruhani çalışmalardan yola çıkıyor. REM Art Space’in ev sahipliği yaptığı sergi, 20 Ekim’e kadar ziyaret edilebilecek.

 
Salon Yeni Sezonda Dopdolu Geliyor!
Salon Yeni Sezonda Dopdolu Geliyor!
20:00
08 EYLÜL
23 KASIM

2010 senesinde müzikseverlerin gönlünü çalan ve o zamandan beri vazgeçilmez duraklardan biri olan Salon, 8 Eylül’de başlayacak yeni sezonunda sanatın her alanına yer ayırırken dopdolu bir program sunuyor. Salon’un yeni sezon konserlerinin biletleri 5 Ağustos Pazar günü satışa çıkıyor. ​Salon, sezon açılışında, 8 ve 9 Eylül’de iki müthiş konserle Rhye’ı ağırlayacak. Balthazar ile tanıdığımız Maarten Devoldere’nin solo projesi Warhaus, Okkervil River, Cecilia Krull, Mashrou’ Leila, Joep Beving ve daha birçok isim yeni sezonun merakla beklenenlerinden.

 
ARKAS Koleksiyonunda Post-Empresyonizm
ARKAS Koleksiyonunda Post-Empresyonizm
10:00
11 EYLÜL
06 KASIM

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi yeni sezon sergi programı “ARKAS Koleksiyonunda Post-Empresyonizm” isimli sergiyle başlayacak. Post-Empresyonistler yenilikçi yaklaşımlarıyla, klasik resim anlayışından 20. yüzyıl modern resim anlayışına geçişin kilit figürlerinden. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ise Post-Empresyonistler’i Arkas Koleksiyonu’ndan bir seçki ile ziyaretçilere sunacak. “ARKAS Koleksiyonunda Post-Empresyonizm”, 13 Eylül - 6 Kasım tarihleri arasında Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Beş Kubbe Salonu’nda görülebilecek.

 
Envanter
Envanter
10:00
11 EYLÜL
20 EKİM

Erdal İnci, Çağrı Taşkın ve Serkan Kaptan’ın oluşturduğu sanatçı inisiyatifi Oddviz’in solo sergisi “Envanter”, 11 Eylül’de Art On İstanbul’da açılacak. Sergi Oddviz’in İstanbul, Berlin, Venedik ve New York’ta fotogrametri tekniği ile görüntülediği sokak mobilyaları, heykeller ve bina cepheleriyle kurguladığı kompozisyonlardan oluşuyor. “Envanter” 20 Ekim’e dek Art On İstanbul’da ziyaret edilebilecek.

 
Fotoğrafın Türlü Halleri - Murat Germen: Kesit Retrospektif
Fotoğrafın Türlü Halleri - Murat Germen: Kesit Retrospektif
10:00
11 EYLÜL
31 MART

Sabancı Vakfı tarafından restore edilerek müze ve sanat galerisine dönüştürülen Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Murat Germen’in “Fotoğrafın Türlü Halleri - Murat Germen: Kesit Retrospektif” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Murat Germen’in 52 eserinin bulunduğu sergi, 31 Mart 2019’a dek Sakıp Sabancı Kent Müzesi, Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde izlenebilecek.

 
Evrenin Titreşen Işıkları
Evrenin Titreşen Işıkları
10:00
12 EYLÜL
30 ARALIK

SALT Beyoğlu; Anna Boghiguian, Rana Hamadeh, Navine G. Khan-Dossos ve Merve Ünsal’ın şimdi algısını sorgulayan işlerinden oluan “Evrenin Titreşen Işıkları” başlıklı sergiye, 12 Eylül- 30 Aralık tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

 
Cosmovisions
Cosmovisions
10:00
13 EYLÜL
11 KASIM

Ressam Eva Nielsen ve heykeltıraş Marion Verboom’un “Cosmovisions” isimli sergisi eylülde The Pill’de sanatseverlerle buluşacak. Küratörlüğünü Marianne Derrien’in üstlendiği sergi, modern mimari ve Meksika kültürünün karışımının bir sembolü olan Luis Barragán ve mimarisinden ilham alıyor. “Cosmovisions”, antik Aztek, Maya ve Meksika mimarilerinin dünyanın yüzeyinde ortaya çıkardığı gizli dünyaları çağrıştırıyor. ​Eva Nielsen ve Marion Verboom’un bir Meksika gezisi sırasında hem çağdaş hem de geleneksel Meksika, Maya ve Aztek mimarisini keşfetmeleriyle başlayan yolculuğun bir sonucu olan sergi, 13 Eylül - 11 Kasım tarihleri arasında The Pill’de izlenebilecek.

 
Horst: Moda ve Portreler
Horst: Moda ve Portreler
10:00
13 EYLÜL
24 KASIM

Moda ve portre fotoğrafçılığında “Işık Ustası” olarak tanınan Horst P. Horst’un “Horst: Moda ve Portreler” adlı Türkiye’deki ilk kişisel sergisi 13 Eylül’de ziyaretçilerle buluşacak. İstanbul Kültür Sanat Vakfı 4. İstanbul Tasarım Bienali'ne paralel olarak düzenlenen sergi, Leica Gallery İstanbul’da 24 Kasım'a dek görülebilecek.

 
İçeride
İçeride
10:00
13 EYLÜL
20 EKİM

Galerist, sanatçı Burcu Yağcıoğlu’nun “İçeride” başlıklı kişisel sergisini 13 Eylül’de sanatseverlerle buluşturacak. Farklı ölçekte desen ve kolajların yer aldığı sergide sanatçı “simbiyogenesis” isimli evrimsel mikrobiyoloji teorisinden yola çıkarak öznenin eylemliliğini sorunsallaştırıyor. ​Yağcıoğlu desenlerinde ve örgülü kolajlarında popüler bilimsel dergi arşivlerinden beden parçası imgeleri ile kesintiye uğramış̧ manzara unsurlarını, klasik Yunan heykellerinin fotoğrafları ile bilimsel görüntüleme tekniklerini yan yana getiriyor. “İçeride” sergisi 20 Ekim’e dek Galerist’te ziyaret edilebilecek.

 
Neredeyse
Neredeyse
10:00
13 EYLÜL
04 KASIM

Galeri 77, Zeynep Akgün’ün “Neredeyse” başlıklı üçüncü kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Galeri 77’nin Karaköy’deki yeni mekânında açılacak olan sergi; devasa, göz kamaştırıcı ama ucuz nesnelerin çevrelediği kadınları merkeze alıyor. Çalışmalarında arada kalma, sıkışma, kapana kısılma gibi tekinsiz durumları resmeden Akgün, ironik ve aldatıcı bir gerçeklik içinde sürreal görseller yaratıyor. Kadın kimliğine ve varoluşuna odaklanan “Neredeyse”, 13 Eylül-4 Kasım tarihleri arasında Galeri 77’de ziyaret edilebilir.

 
Değil, Orada Değil
Değil, Orada Değil
10:00
13 EYLÜL
10 KASIM

Kadir Has Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencilerinin görsel, görsel-işitsel ve zaman-tabanlı işleri “Değil, Orada Değil” başlıklı sergiyle sanatseverlerle buluşacak. Düşünce ve görüntü arasındaki ilişkinin her an kopabilir olduğunu, teknolojik imkânların biçime ve içeriğe sunduğu katkılar eşliğinde hissettirmeyi hedefleyen sergi, 13 Eylül-10 Kasım tarihleri arasında Amerikan Hastanesi Operation Room Sanat Galerisi’nde görülebilecek.

 
İmparatorluklar Öncesi
İmparatorluklar Öncesi
12:00
13 EYLÜL
26 EKİM

Anna Laudel Contemporary, Daniele Sigalot’un “İmparatorluklar Öncesi” isimli kişisel sergisini 13 Eylül’de sanatseverlerle buluşturuyor. Sergide büyük ölçekli enstalasyonları ve alışılmadık mozaikleriyle tanınan İtalyan sanatçının son zaman çalışmalarının yanında bu sergi için özel olarak ürettiği yeni işleri de bulunuyor. ​4. İstanbul Tasarım Bienali’ne paralel olarak düzenlenecek sergi, 26 Ekim’e kadar Anna Laudel Contemporary’de izlenebilecek.

 
SPOT.TER’de Sonbahar Dönemi Başlıyor
SPOT.TER’de Sonbahar Dönemi Başlıyor
10:00
14 EYLÜL
15 OCAK

SPOT Projects’in üyelik platformu SPOT.TER’ın Sonbahar 2018 dönemi etkinlikleri 14 Eylül 2018 - 15 Ocak 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek. Yeni dönemin içeriğinde seminerler, özel koleksiyon gezileri, sanatçı atölyesi ziyaretleri ve galeri turları gibi pek çok etkinlik bulunuyor. Pek çok üyelik paketi bulunan SPOT.TER, üyeleri ya da üyelik hakkında bilgi almak isteyen sanatseverleri yeni mekânı olan Juma Art Karaköy’de ağırlayacak. 

 
Son Çağrı ve Yakınlaşma
Son Çağrı ve Yakınlaşma
10:00
14 EYLÜL
20 EKİM

Mixer, sezonu 14 Eylül’de Alican Leblebici’nin kişisel sergisi “Son Çağrı” ve karma fotoğraf sergisi “Yakınlaşma” ile açıyor. Alican Leblebici “Son Çağrı” başlıklı sergisini beden, sınır ve güvenlik politikaları üzerine kurguluyor. Sanatçı eserlerinde, günlük yaşantımız içinde görmeye alışkın olduğumuz ve tanıdığımız nesneler üzerinden ürettiğimiz korkuları ele alıyor. ​Emre Baykal, Nazlı Erdemirel ve Esra Özgüroğlu’nun bir araya geldiği “Yakınlaşma” ise doğa ve zihin arasındaki bağlantıya odaklanıyor. Sergiler 20 Ekim’e kadar izlenebilecek.

 
Resimli Dünya Atlası
Resimli Dünya Atlası
10:00
14 EYLÜL
27 EKİM

artSümer, 14 Eylül-27 Ekim tarihleri arasında Gökçe Erhan’ın “Resimli Dünya Atlası” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapacak. Sergide sanatçının Habitat serisinden yağlıboya çalışmaları, resimlerine konu aldığı olaylar üzerine gerçekleştirdiği performanslarını içeren bir video çalışması ve naylon poşetlerden yaptığı kolajlar bulunuyor. “Resimli Dünya Atlası”, 27 Ekim’e dek artSümer’de görülebilecek.

 
The Eye’s Ray
The Eye’s Ray
10:00
14 EYLÜL
28 EKİM

Sefer Memişoğlu’nun “The Eye’s Ray” başlıklı kişisel sergisi Amsterdam’daki Bradwolff Projects’in ardından 14 Eylül-28 Ekim tarihleri arasında Depo’da sergilenecek. Küratörlüğünü Sanneke Huisman’ın üstlendiği sergi, her an her yerde bulunan bir fenomene şiirsel ve felsefi bir yaklaşımı merkeze alıyor. 

 
Geçic Yeşil Alan
Geçic Yeşil Alan
10:00
14 EYLÜL
29 EKİM

Araştırma bazlı sergiler ve çalışmalar yapan bağımsız sanat inisiyatifi AVTO, İtalyan sanatçı ve aktivist Bert Theis’in “Geçic Yeşil Alan” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Bert Theis ile Isola Art Project’in çalışmalarını bir araya getiren sergi, 29 Ekim’e kadar ziyaret edilebilecek.

 
Akışkan Bedenler ve Üvercinka
Akışkan Bedenler ve Üvercinka
10:00
15 EYLÜL
17 ŞUBAT

Borusan Contemporary yeni sezona “Akışkan Bedenler” ve “Üvercinka” isimli iki yeni sergiyle “merhaba” diyecek. Universal Everything’in insan biçimine duyduğu ilgiyi, bireyin karakteristik özellikleri ve davranışları üzerinden ele alan “Akışkan Bedenler” sergisinin küratörlüğünü Conrad Bodman üstleniyor. “Üvercinka” sergisi ise Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan eserleri Cemal Süreya’dan ilham alarak yorumluyor. Sergiler 15 Eylül 2018 - 17 Şubat 2019 tarihleri arasında hafta sonları görülebilecek.

 
Faniler ve Feza Problemleri
Faniler ve Feza Problemleri
10:00
15 EYLÜL
20 EKİM

Kubilay Mert Ural’ın “Faniler ve Feza Problemleri” adlı kişisel sergisi, 15 Eylül’de Pilot Galeri’de sanatseverlerle buluşacak. Çalışmalarında sanatın ve dünyanın arzuları, düş kırıklıkları ve nihayetinde ihtiyaçlarıyla ilgilenen sanatçı, sonsuz ve tamamlanmayan bir döngüde, kaosun ve düzenin aynı olduğunu vurguluyor. Sergi, Pilot Galeri’de 20 Ekim’e dek görülebilecek.

 
Tersine Dünya
Tersine Dünya
10:00
15 EYLÜL
03 KASIM

Osman Bozkurt’un “Tersine Dünya” isimli Türkiye’deki ilk kişisel sergisi, 15 Eylül-3 Kasım tarihleri arasında Daire Sanat’ta sanatseverlerle buluşacak. Sergide Osman Bozkurt’un 2002’den 2018’e, İstanbul’u ve gündelik hayatımızdaki kırılma noktalarını belgelediği fotoğraf ve video yerleştirmeler yer alıyor. 

 
Toprak ve Lif
Toprak ve Lif
10:00
15 EYLÜL
16 KASIM

Galeri Apel “Toprak ve Lif” başlıklı sergiye 15 Eylül-16 Kasım tarihleri arasında ev sahipliği yapacak. Sergide Galeri Apel sanatçılarının geçmişi binli yıllarla ölçülen malzemelerle ve konuya yeni arayışlarla yaklaşarak ürettikleri eserler yer alıyor. 

 
Kaybolan Aracı
Kaybolan Aracı
10:00
15 EYLÜL
30 ARALIK

20 sanatçının eserlerinden oluşan “Kaybolan Aracı” başlıklı sergi, 15 Eylül’de Müze Evliyagil bünyesinde kısa süreli proje ve sergilerin gerçekleştiği ArtOda’da sanatseverlerle buluşacak. Sergi 30 Aralık’a dek ziyaret edilebilecek.

 
Tutkuya Övgü
Tutkuya Övgü
10:00
18 EYLÜL
04 KASIM

Fahrelnissa Zeid’in özel koleksiyonlardan derlenen, bazıları 2017’de Tate Modern ve Deutsche Bank KunstHalle’de gerçekleştirilen retrospektifte sergilenmiş̧ olan eserlerinden oluşan seçki, 18 Eylül-4 Kasım tarihleri arasında Dirimart Dolapdere’de sanatseverlerle buluşacak. “Tutkuya Övgü” başlıklı sergide Fahrelnissa Zeid’in kırk yılı aşkın bir süre boyunca ürettiği farklı dönemlere ait yağlı boya resimler yer alacak. 

 
Love is What You Are Looking For
Love is What You Are Looking For
10:00
18 EYLÜL
19 EKİM

Neon, alüminyum üzeri renk illüzyonları, tuval ve hazır malzeme gibi farklı medyalar ile çalışan Alman sanatçı Ruby Anemic’in “Love is What You Are Looking For” başlıklı Türkiye’de gerçekleştirdiği ilk kişisel sergisi, 18 Eylül’de Sevil Dolmacı Art Gallery’de sanatseverlerle buluşacak. Sergi, The St. Regis Istanbul’un-1. katında 19 Ekim’e kadar izlenilecek. 

 
4. İstanbul Tasarım Bienali
4. İstanbul Tasarım Bienali
10:00
20 EYLÜL
04 KASIM

“Okullar Okulu” başlığıyla gerçekleştirilecek olan 4. İstanbul Tasarım Bienali, 20 Eylül - 4 Kasım 2018 tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak. Jan Boelen’in küratörlüğünü yaptığı bienal Akbank Sanat, Yapı Kredi Kültür Sanat, Pera Müzesi, Arter, SALT Galata ve Studio-X Istanbul’da görülebilecek. Katılımcılarını açık çağrı ile seçen 4. İstanbul Tasarım Bienali’ne 41 ülkeden 700’ün üzerinde başvuru yapıldı. Başvurular arasından 100’e yakın katılımcı belirlendi.

​“Okullar Okulu” tasarım eğitimi üzerine eleştirel bir platform oluşturmayı ve birlikte düşünmek, paylaşmak ve üretmek için ortam sağlayarak toplumsal bağın güçlenmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

 
Ben Hep Evdeyim!
Ben Hep Evdeyim!
10:00
20 EYLÜL
20 EKİM

Muaf Proje Çağdaş Sanat Galerisi’nin “Ben Hep Evdeyim!” başlıklı küratöryel karma seçkisi, 20 Eylül’de Beyoğlu Merkez Rum Kız Lisesi’nde açılacak. 19 genç sanatçının katılımıyla düzenlenen sergi, ev kavramına alternatif bir bakış getiriyor. Ev ve evde olma hâli üzerinden yola çıkan sergi, mikro bir düzen üzerinden çevreye ait olma-olamama hâliyle beraber coğrafyanın topluma etkisini tartışmaya açacak. “Ben Hep Evdeyim!”, Beyoğlu Merkez Rum Kız Lisesi’nde 20 Ekim’e dek izlenebilecek.

 
İki Usta İsim Dostluğun ve Sanatın Büyüsünde Buluşuyor
İki Usta İsim Dostluğun ve Sanatın Büyüsünde Buluşuyor
18:00
20 EYLÜL
20 EKİM

Bursa’da yer alan Nilüfer Belediyesi Nazım Hikmet Kültürevi, "Dostluğun ve Sanatın Büyüsü" isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. Tülay Tura Börtecene ve Devrim Erbil’in eserlerinden derlenen sergi, 20 Eylül’de kapılarını araladı.

 
Yarısı Dolu
Yarısı Dolu
10:00
21 EYLÜL
04 KASIM

Nissa Raad’ın "Yarısı Dolu” başlıklı İstanbul’daki ilk kişisel sergisi Dirimart Nişantaşı’nda sanatseverlerle buluşacak. 

Sanatçının soyutlamanın getirdiği serbestlik ve doğallığı benimsediği sergide yer alan resimler iyimserlik ve pozitif düşünce kavramlarına odaklanıyor. Sürecin sonunda üretimini tekrar gözden geçiren Nissa Raad’ın sergisi, 21 Eylül-4 Kasım tarihleri arasında izlenebilecek.


 
Distopya
Distopya
10:00
21 EYLÜL
21 EKİM

CernModern, dünya genelinde poli plastik tasarımı sanatsal bir araç olarak ilk kez kullanan Emre Lüle’nin Distopya seçkisine Hub Sanat Mekân’ında ev sahipliği yapıyor. 10 eserden oluşan Distopya isimli seçki, 21 Eylül’de sanatseverlerle bir araya geldi. Emre Lüle’nin Distopya seçkisi, CernModern Hub Sanat Mekân’ında 21 Ekim’e kadar ziyaret edilebilecek. 

 
DİRİLİŞ: Üç Kuşaktan Bir Kuşatma Denemesi
DİRİLİŞ: Üç Kuşaktan Bir Kuşatma Denemesi
10:00
21 EYLÜL
27 EKİM

Merdiven Art Space, Ferhat Özgür’ün Diriliş isimli videosundan ilham alan “DİRİLİŞ: Üç Kuşaktan Bir Kuşatma Denemesi” isimli sergiyle, 21 Eylül’de yeni sezona “merhaba” dedi. Hoca- öğrenci dayanışmasını üç farklı kuşaktan ele alan sergi, Ferhat Özgür’ün farklı zamanlarda öğrencileri olan Kıvanç Gökmen ve Mustafa Kula ile ortak çalışmalarından oluşuyor. “DİRİLİŞ: Üç Kuşaktan Bir Kuşatma Denemesi” adlı sergi, 27 Ekim’e dek ziyaret edilebilecek.

 
Otelin Sağladığı Tekil ve Toplumsal Geçici Bir Aradalıklar
Otelin Sağladığı Tekil ve Toplumsal Geçici Bir Aradalıklar
18:00
21 EYLÜL
17 KASIM

Resim, heykel ve yerleştirme çalışmalarının buluştuğu “Otelde Bir Gün” sergisi, 17 Kasım tarihine kadar Zilberman Gallery’de ziyaret edilebilecek. 

 
1001 Gece
1001 Gece
10:00
25 EYLÜL
30 ARALIK

Sanatın farklı dallarında sergiler düzenlemeye özen gösteren, İzmir’de yer alan Arkas Sanat Merkezi bu kez de 1001 Gece Masalları’nın büyülü dünyasına ev sahipliği yapıyor. 25 Eylül – 30 Aralık tarihleri arasında ziyaret edilebilecek “1001 Gece” temalı sergi ile ziyaretçiler, masalların görsel, dekoratif ve sahne sanatları üzerindeki etkisine tanıklık ediyor.

 
Tüm Olmuşun Dünyası
Tüm Olmuşun Dünyası
10:00
26 EYLÜL
10 KASIM

Pi Artworks İstanbul, Fatma Bucak’ın “Tüm Olmuşun Dünyası” adlı ilk kişisel sergisiyle yeni sezona “merhaba” diyecek. Küratörlüğünü Övül Ö. Durmuşoğlu’nun üstlendiği sergide, Bucak’ın video ve heykel çalışmaları ile birlikte mekâna özgü yerleştirmeleri de yer alacak.

 
Bilinmeyen Uzuvlar
Bilinmeyen Uzuvlar
10:00
26 EYLÜL
10 KASIM

Büyükdere35 Kültür Sanat Platformu “Bilinmeyen Uzuvlar” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. 26 Eylül’de açılacak olan sergi Baysan Yüksel’in son dönem işlerinden oluşuyor.

 
Düşler Ülkesi: Troya
Düşler Ülkesi: Troya
10:00
26 EYLÜL
26 EKİM

2018 yılı Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20. yıl dönümü sebebiyle Kültür ve Turizm Bakanlığınca Troya Yılı ilan edildi. Bu vesileyle 29 genç sanatçının Troya’yı yorumladığı “Düşler Ülkesi: Troya” adlı sergi ise Çanakkale’den sonra İstanbul’da Darphane-i Amire’de sergilenecek. Derya Yücel’in küratörlüğünü üstlendiği sergi, 26 Eylül - 26 Ekim tarihleri arasında İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne bağlı Darphane-i Amire’de izlenebilecek.

 
Yeni Olasılıklar ve Keşifler Peşinde
Yeni Olasılıklar ve Keşifler Peşinde
10:00
27 EYLÜL
22 KASIM

İstanbul Asmalımescit’te yeni açılan Labirent Sanat, “Labirent: Bilinmeyen Ada” isimli ilk sergisiyle sezona “merhaba” diyor. Barış Cihanoğlu, Beyza Boynudelik, Burçin Erdi ve Özge Enginöz’ün labirent kavramından yola çıktıkları sergi, 27 Eylül’den beri ziyaret edilebiliyor.

 
Pera Müzesi’nde “Bir Ömür Okul” Film Programı
Pera Müzesi’nde “Bir Ömür Okul” Film Programı
18:00
28 EYLÜL
04 KASIM

28 Eylül’de başlayan Pera Müzesi ev sahipliğindeki “Bir Ömür Okul” başlıklı film programı 4 Kasım’a kadar devam ediyor.

 
İçinden Caz Geçen Filmler
İçinden Caz Geçen Filmler
17:30
30 EYLÜL
30 ARALIK

Garanti Caz Yeşili, İçinden Caz Geçen Filmler serisi ile sinema ve müziği bir araya getiriyor. Caz Geçen Filmler serisi kapsaında, ünlü folk müzik sanatçısı Dave Van Ronk’un hayatından ilham alan Inside Llewyn Davis filmi izleyiciyle buluşacak. Müzik ve dramın harmanlandığı film, 30 Eylül Pazar günü saat 17.30’da bomontiada Alt’da gösterilecek. Başka Sinema işbirliğiyle gerçekleşecek İçinden Caz Geçen Filmler kapsamında film gösterimleri Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarının son Pazar günlerinde bomontiada Alt’da gerçekleşecek.

 
Future Tellers’18
Future Tellers’18
10:00
01 EKİM
15 KASIM

Digilogue - Future Tellers 2018’in bu yılki teması “Açık Kaynak Hareketi” ve “Yeni Öğrenme” olarak belirlendi. Digilogue, tüm yaratıcı endüstri temsilcilerine ve sanatçılara açık çağrı yaparak, eserlerini Zorlu PSM’de sergileme fırsatı sunuyor. Yaratıcılar ve Öğreten/Paylaşanlar olmak üzere iki başlıkta toplanacak başvurular Levent Erden, Refik Anadol, Barış Özcan, Lalin Akalan, Zach Lieberman, Ebru Yetişkin’den oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendilecek. Seçilen performanslar, performatif projeler ve sanat eserleri, 1 Ekim-15 Kasım tarihleri arasında Zorlu PSM’nin farklı mekanlarında, ekranlarında ve Digilogue Space’te sergilenecek. Başvurular 10 Eylül günü sona erecek ve seçilen katılımcılar 15 Eylül’de açıklanacak.

 
Köklerin İzinde Görünenin Ardındakini Aramak
Köklerin İzinde Görünenin Ardındakini Aramak
18:00
04 EKİM
25 EKİM

İnsanı, yaşamı, doğayı ve kültürel kökleri sorgulamayı amaçlayan sanatçı Dilşad Atasoy ve Günsu Saraçoğlu, 4 Ekim’de açılacak “Kökler” adlı sergiyle Kent Sanat Galerisi için yeni sezonu başlatıyor.

 
Rahatsız Etmeyi Göze Almak
Rahatsız Etmeyi Göze Almak
18:00
04 EKİM
03 KASIM

Sanatçı Kader Genç’in yeni sergisi “Kâğıt”, 4 Ekim- 3 Kasım tarihleri arasında Akademililer Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

 
Düşünceyle Malzeme Arasında Yeni Bir İfade Biçimi
Düşünceyle Malzeme Arasında Yeni Bir İfade Biçimi
18:00
05 EKİM
27 EKİM

Cam, seramik, metal, fotoğraf, baskı, tuval gibi farklı malzemeleri ve üretim biçimlerini kapsayan Aras Seddigh’in kişisel sergisi “Fil Gözü Pencerede Uyur”, 5 – 27 Ekim tarihleri arasında Galeri Nev İstanbul’da yer alacak.

 
Engelsiz Filmler Festivali Altıncı Kez Sinemaseverlerle Buluşuyor
Engelsiz Filmler Festivali Altıncı Kez Sinemaseverlerle Buluşuyor
12:00
08 EKİM
21 EKİM

Kültürel hayata eşit katılımın yaygınlaşması amacıyla hayata geçen ve bu yıl altıncısı düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul, Eskişehir ve Ankara olmak üzere üç şehirde gerçekleşecek. 6. Engelsiz Filmler Festivali bu yıl, 8 - 10 Ekim tarihleri arasında İstanbul, 12 - 14 Ekim tarihleri arasında Eskişehir, 17 - 21 Ekim tarihleri arasında ise Ankara’da sinemaseverlerin katılımıyla gerçekleşecek.

 
Kaybolmanın Eşiğindekini Hatırlatma
Kaybolmanın Eşiğindekini Hatırlatma
18:00
09 EKİM
10 KASIM

Galata Rum Okulu, 9 Ekim – 10 Kasım tarihlerinde “206 Odalı Sessizlik: Büyükada Rum Yetimhanesi Üzerine Etüdler” sergisine ev sahipliği yapıyor.206 Odalı Sessizlik: Büyükada Rum Yetimhanesi Üzerine Etüdler

 
Biçimlendirilmiş Resimlerin Dili
Biçimlendirilmiş Resimlerin Dili
18:00
10 EKİM
01 ARALIK

Fransız sanatçı ikilisi İda Tursic & Wilfried Millie, 10 Ekim – 1 Aralık tarihleri arasında “Melankolik Gün Batımı” adlı sergileriyle Dolapdere’deki Pilevneli Galeri’de olacaklar. Resim sanatının tarihine ve belli başlı türlerine odaklanan sanatçı ikilisi, kendilerine ait sanatsal sorumluluğu hiç unutmadan, tutkudan eleştirel bir mesafeye uzanan çok geniş bir yelpazede birbirinden farklı duyguları ve düşünceleri eserlerinde ele alıyorlar.

 
Kurgu ve Gerçeklik Arasında Köprü
Kurgu ve Gerçeklik Arasında Köprü
18:00
10 EKİM
31 EKİM

Güneş Çınar’ın Bulutlardan Başka Her Şey adlı sergisi, 10 Ekim – 31 Ekim tarihleri arasında Adahan İstanbul’a konuk oluyor.

 
Değişim Vaat Eden Bir Deneyim
Değişim Vaat Eden Bir Deneyim
18:00
11 EKİM
07 KASIM

Çağdaş Türk resminin önemli temsilcilerinden Huri Kiriş’in “Terra” adlı sergisi kapılarını açtı. Sergi, 11 Ekim – 7 Kasım tarihlerinde pazartesi hariç her gün 10.00 – 17.00 arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire KSM Tek Kubbe Salonu’nda görülebilir. 

 
28. Akbank Caz Festivali
28. Akbank Caz Festivali
21:00
17 EKİM
28 EKİM

28. Akbank Caz Festivali, bu yıl 17-28 Ekim tarihleri arasında birçok yerli ve yabancı sanatçının katılımıyla gerçekleşecek. Her yıl binlerce müzikseveri cazın farklı renkleriyle buluşturan Akbank Caz Festivali, 28. yılında da birbirinden özel performanslara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.