ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
15
BUGÜN, AÇILIŞLAR
ARALIK
PAZAR, AÇILIŞLAR
PAZARTESİ, AÇILIŞLAR
DEVAM EDENLER
Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler
Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler
18:00
17 MART
30 ARALIK

Müze Evliyagil, küratörlüğünü Beral Madra’nın üstlendiği “Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler” sergisini ağırlayacak. Sergi, Müze Evliyagil Koleksiyonu’ndan bir araya gelen 23 sanatçının üretimlerinden oluşuyor. Evliyagil Müzesi Koleksiyonu’ndan seçilmiş̧ yapıtlarla oluşturulan bu sergi, epistemolojik krize karşı savunma ve direnme seçeneği olarak düşünme eylemi ile sanat üretimi arasındaki ilişkiye odaklanıyor.

​“Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler” sergisi, 17 Mart – 30 Aralık tarihleri arasında Müze Evliyagil’ de görülebilir.

​​Kapak Görseli: Nejad Devrim - İsimsiz (Untitled), Kağıt üzerine guaj, Gouache on paper, 27x56 cm

 
Osman Hamdi Bey Sergisi
Osman Hamdi Bey Sergisi
10:00
05 HAZİRAN
31 ARALIK

Sakıp Sabancı Müzesi, Bank of America Merrill Lynch’in dünya çapında yürüttüğü “Sanatı Koruma Projesi” kapsamında, “Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey” adlı bir sergiyle sanatseverleri ağırlamaya hazırlanıyor. 5 Haziran tarihinden itibaren görülebilecek olan sergi, “Osman Hamdi Bey Tablolarının Bilimsel Analizleri ve Konservasyonu” projesinin süreçleri çevresinde gelişiyor.

 
Zorlu PSM’den Yeni Sezonun İlk İsimleri
Zorlu PSM’den Yeni Sezonun İlk İsimleri
20:30
06 EYLÜL
23 ŞUBAT

Zorlu PSM’nin yeni sezon programından ilk isimler açıklandı. Programda her sene olduğu gibi bu yıl da sanat ve müzik dünyasından pek çok isim bulunuyor. Zorlu PSM yeni sezonda Alice Merton, Empyrium, Damien Jurado, Rodrigo Amarante gibi farklı tarzdan isimleri müzikseverlerle buluşturacak. Ayrıca farklı müzik türlerini bir araya getiren MIX Festival 16 - 17 Kasım tarihlerinde, müzik, yaratıcılık ve teknolojiyi buluşturan Sónar Istanbul ise 8 - 9 Mart 2019 tarihlerinde Zorlu PSM’de gerçekleşecek.

 
Fotoğrafın Türlü Halleri - Murat Germen: Kesit Retrospektif
Fotoğrafın Türlü Halleri - Murat Germen: Kesit Retrospektif
10:00
11 EYLÜL
31 MART

Sabancı Vakfı tarafından restore edilerek müze ve sanat galerisine dönüştürülen Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Murat Germen’in “Fotoğrafın Türlü Halleri - Murat Germen: Kesit Retrospektif” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Murat Germen’in 52 eserinin bulunduğu sergi, 31 Mart 2019’a dek Sakıp Sabancı Kent Müzesi, Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde izlenebilecek.

 
Evrenin Titreşen Işıkları
Evrenin Titreşen Işıkları
10:00
12 EYLÜL
30 ARALIK

SALT Beyoğlu; Anna Boghiguian, Rana Hamadeh, Navine G. Khan-Dossos ve Merve Ünsal’ın şimdi algısını sorgulayan işlerinden oluan “Evrenin Titreşen Işıkları” başlıklı sergiye, 12 Eylül- 30 Aralık tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

 
SPOT.TER’de Sonbahar Dönemi Başlıyor
SPOT.TER’de Sonbahar Dönemi Başlıyor
10:00
14 EYLÜL
15 OCAK

SPOT Projects’in üyelik platformu SPOT.TER’ın Sonbahar 2018 dönemi etkinlikleri 14 Eylül 2018 - 15 Ocak 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek. Yeni dönemin içeriğinde seminerler, özel koleksiyon gezileri, sanatçı atölyesi ziyaretleri ve galeri turları gibi pek çok etkinlik bulunuyor. Pek çok üyelik paketi bulunan SPOT.TER, üyeleri ya da üyelik hakkında bilgi almak isteyen sanatseverleri yeni mekânı olan Juma Art Karaköy’de ağırlayacak. 

 
Akışkan Bedenler ve Üvercinka
Akışkan Bedenler ve Üvercinka
10:00
15 EYLÜL
17 ŞUBAT

Borusan Contemporary yeni sezona “Akışkan Bedenler” ve “Üvercinka” isimli iki yeni sergiyle “merhaba” diyecek. Universal Everything’in insan biçimine duyduğu ilgiyi, bireyin karakteristik özellikleri ve davranışları üzerinden ele alan “Akışkan Bedenler” sergisinin küratörlüğünü Conrad Bodman üstleniyor. “Üvercinka” sergisi ise Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan eserleri Cemal Süreya’dan ilham alarak yorumluyor. Sergiler 15 Eylül 2018 - 17 Şubat 2019 tarihleri arasında hafta sonları görülebilecek.

 
Kaybolan Aracı
Kaybolan Aracı
10:00
15 EYLÜL
30 ARALIK

20 sanatçının eserlerinden oluşan “Kaybolan Aracı” başlıklı sergi, 15 Eylül’de Müze Evliyagil bünyesinde kısa süreli proje ve sergilerin gerçekleştiği ArtOda’da sanatseverlerle buluşacak. Sergi 30 Aralık’a dek ziyaret edilebilecek.

 
1001 Gece
1001 Gece
10:00
25 EYLÜL
30 ARALIK

Sanatın farklı dallarında sergiler düzenlemeye özen gösteren, İzmir’de yer alan Arkas Sanat Merkezi bu kez de 1001 Gece Masalları’nın büyülü dünyasına ev sahipliği yapıyor. 25 Eylül – 30 Aralık tarihleri arasında ziyaret edilebilecek “1001 Gece” temalı sergi ile ziyaretçiler, masalların görsel, dekoratif ve sahne sanatları üzerindeki etkisine tanıklık ediyor.

 
İçinden Caz Geçen Filmler
İçinden Caz Geçen Filmler
17:30
30 EYLÜL
30 ARALIK

Garanti Caz Yeşili, İçinden Caz Geçen Filmler serisi ile sinema ve müziği bir araya getiriyor. Caz Geçen Filmler serisi kapsaında, ünlü folk müzik sanatçısı Dave Van Ronk’un hayatından ilham alan Inside Llewyn Davis filmi izleyiciyle buluşacak. Müzik ve dramın harmanlandığı film, 30 Eylül Pazar günü saat 17.30’da bomontiada Alt’da gösterilecek. Başka Sinema işbirliğiyle gerçekleşecek İçinden Caz Geçen Filmler kapsamında film gösterimleri Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarının son Pazar günlerinde bomontiada Alt’da gerçekleşecek.

 
Enka Müzik Buluşmaları
Enka Müzik Buluşmaları
20:30
09 EKİM
18 ARALIK

Kültür ve sanat alanında akla ilk gelen sahnelerden ENKA Kültür Sanat, 30. Yıl Müzik Buluşmaları’nın açılışını 9 Ekim’de dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın konseriyle yaptı. Buluşmalar, Türkiye’nin dünya çapında tanınmış sanatçılarını 18 Aralık tarihine kadar keyifli bir seçkiyle ağırlayacak.

 
Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek
Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek
10:00
18 EKİM
31 ARALIK

Sabancı Holding katkılarıyla düzenlenen “Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek” sergisi, 18 Ekim’de sanatseverlerle buluşacak. Rusya ve dünya tarihinin dönüm noktalarıyla ivme kazanan ve şekillenen Rus Avangardı’nın sanat tarihindeki zengin yerini 500’den fazla eserle yansıtan serginin küratörlüğünü Maria Tsantsanoglou üstlenecek.

 
Gerçek Bir Hikâye
Gerçek Bir Hikâye
18:00
24 EKİM
01 ARALIK

Sanatçı İlgen Arzık’ın ilk kişisel sergisi “Gerçek Bir Hikâye” 24 Ekim’de kapılarını açtı. Arzık’ın ağırlıklı olarak siyah ve beyazı kullandığı yapıtlarını 1 Aralık tarihine kadar Bozlu Art Project’te görebilirsiniz. 

 
99 Kare
99 Kare
18:00
01 KASIM
29 ARALIK

100’ün üzerinde sanatçının eserine yer verecek “99 Kare” sergisi, Art On İstanbul ve Sezer Tansuğ Sanat Vakfı iş birliğiyle 1 Kasım tarihinde Art On İstanbul’da gerçekleşecek. 

 
Saklı
Saklı
18:00
07 KASIM
22 ARALIK

Sanat üretimine sızan gizemci bir açığa çıkarma eylemini merkezine alan “Saklı” başlığındaki sergi, 7 Kasım-22 Aralık tarihlerinde Kasa Galeri’de sanatseverlerle buluşuyor.

 
Berlin Üzerindeki Gökyüzü
Berlin Üzerindeki Gökyüzü
18:00
08 KASIM
15 ARALIK

Çağrı Saray’ın “Berlin Üzerindeki Gökyüzü” isimli sergisi, 8 Kasım – 15 Aralık tarihlerinde Pilot Galeri’de olacak. 

 
İş Sanat Konserleri
İş Sanat Konserleri
20:30
08 KASIM
09 MAYIS

Bu yıl 19’uncu yılını kutlayan, “Hep Sanat, Her Renk Sanat” sloganıyla programını sunan İş Sanat konserleri yeni sezonu 8 Kasım’da Anu Tali yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile açıyor.

 
Chaosmos
Chaosmos
18:00
09 KASIM
15 ARALIK

Emin Altan’ın kişisel sergisi “Chaosmos”, 9 Kasım-15 Aralık tarihleri arasında The Empire Project iş birliğiyle .artSümer’de ziyaretçilerle buluşacak.

 
Evrenin Teni
Evrenin Teni
18:00
15 KASIM
15 ARALIK

Çağdaş Türk ressamlarından Fatma Tülin’in otuz sekizinci kişisel sergisi olan “Evrenin Teni”, 15 Kasım- 15 Aralık tarihleri arasında Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Beş Kubbe’de olacak. 

 
Üç Farklı Sergi
Üç Farklı Sergi
18:00
15 KASIM
06 OCAK

Anna Laudel Contemporary üç farklı kişisel sergiyi 15 Kasım-6 Ocak tarihleri arasında bir araya getiriyor. Sanatçı Ekin Su Koç, Tuğçe Diri ve Tülay İçöz, farklı malzeme ve tekniklerle çalışan üç sanatçı olarak karşımıza çıkıyor.

 
Yan Yana
Yan Yana
18:00
15 KASIM
18 ARALIK

Sanatçı Semra Göney ve Selim Altan, “Yan Yana” isimli sergileriyle 15 Kasım-18 Aralık tarihleri arasında Galeri Ark’ta izleyiciyle buluşacaklar. 

 
Şiir Her Yerdedir
Şiir Her Yerdedir
10:00
21 KASIM
20 OCAK

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık iki önemli sergiye ev sahipliği yapıyor. 21 Kasım’da kapılarını açacak olan İlhan Berk’in 100. doğum yıl dönümü için hazırlanan “Şiir Her Yerdedir” sergisi 20 Ocak’a kadar ziyarete açık olacak.

 
Tombak: Altından Süzülen Zarafet
Tombak: Altından Süzülen Zarafet
10:00
21 KASIM
28 NİSAN

Osmanlı’nın unutulmuş sanat dallarından birini konu alan “Tombak: Altından Süzülen Zarafet” sergisi Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık'ta 28 Nisan’a kadar ziyarete açık olacak.

 
Aylin Örek Sergisi
Aylin Örek Sergisi
18:00
21 KASIM
15 OCAK

Sanatçı Aylin Örek sanat yolculuğundaki 100 eseri, 21 Kasım tarihinde CerModern ve Art Gallery Cyprus iş birliğiyle sanatseverlerle buluşturuyor. Kıbrıslı sanatçı biçim ve benzetmelerinde Kıbrıs kültürünü masalsı bir dille betimlemeyi başarıyor.

 
Number 3: Grit
Number 3: Grit
18:00
24 KASIM
29 ARALIK

Multimedya sanatçısı Ahmet Civelek’in yeni sergisi “Number 3: Grit”, 24 Kasım-29 Aralık tarihleri arasında Pi Artworks’te ziyaretçilerini bekliyor. 

 
Kaynak
Kaynak
18:00
24 KASIM
30 ARALIK

Sanatçı Elif Uras’ın farklı coğrafyaların kültürel izlerinden beslenerek hayata geçirdiği mekâna özgü yerleştirmesi Kaynak, 24 Kasım- 30 Aralık tarihleri arasında Kale Grubu’nun desteğiyle, Galata Rum Okulu’nun altındaki tarihi mekânda ziyaretçilerle buluşacak. 

 
InDreams
InDreams
18:00
27 KASIM
05 OCAK

27 Kasım tarihinde, Ekav’da (Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı)  kapılarını açacak olan “InDreams” adlı resim ve heykel sergisi Sandra Çavdar ve Koray Ariş’in eserlerini bir araya getirecek. 

 
Öte/de/ki Mimarlık
Öte/de/ki Mimarlık
18:00
28 KASIM
05 OCAK

Akbank Sanat mimarlık ofislerini ağırlayacağı yeni bir sergiyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Mimarlık dünyasının önemli temsilcilerinden Tabanlıoğlu Architects ve Mimarlar + Han Tümertekin ofislerini “Öte/de/ki Mimarlık” adlı sergiyle, 28 Kasım-5 Ocak tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor.

 
Köprü
Köprü
18:00
29 KASIM
18 ARALIK

İki farklı üslup arasında köprü kuran ressam Tigran Asatryan’ın Türkiye’deki ilk sergisi “Köprü”, 29 Kasım tarihinde Galeri Selvin’de ziyaretçilere açılacak. 

 
Nerede O Eski Yorganlar?
Nerede O Eski Yorganlar?
18:00
08 ARALIK
16 ARALIK

8 Aralık’ta bir haftalığına Abud Efendi Konağı’nda sergilenecek “Yorganlar Fora” adlı sergisi eski yorganları günümüze taşıyor. Ayça Sarc sergi kapsamında anneannesi ve babaannesinden kalan naftalin kokulu yorganları gün yüzüne çıkartıyor. Tophane, Beşiktaş, Sarıyer, Bursa, Adapazarı, Trabzon ve Kilis’ten 60’ın üzerinde yorgan sergi kapsamında izleyicilerle buluşacak.

Ayça Sarc sergi hakkında şunları söylüyor: “Artık çok az kalan eski usul yorgancı dükkanları hep ilgimi çekmiştir. Parıl parıl renkleri, zamansız desenleri ve arkalarındaki müthiş el emegiyle yorganlar, seri üretimin ezici gücüyle rekabet edemiyor doğal olarak. 40 yıllık yorgancılar zanaati devredecek çırak bile bulamıyorlar. Ben gözden düşen bu zanaate tutkun biri olarak, üzerime düşeni yapmaya karar verdim.” Sergi 16 Aralık tarihine dek görülebilecek.