ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
26
BUGÜN, AÇILIŞLAR
HAZİRAN
“Sanat ve Kültür Yoluyla Bağlantılar Kurmak” Üzerine Bir Konferans
“Sanat ve Kültür Yoluyla Bağlantılar Kurmak” Üzerine Bir Konferans
10:00
26 HAZİRAN
27 HAZİRAN

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, Hollanda Ankara Büyükelçiliği ve Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ortaklığıyla düzenlenen “Sanat ve Kültür Yoluyla Bağlantılar Kurmak” başlıklı konferans, 26-27 Haziran tarihlerinde Feriye’de gerçekleşecek. Konferansta Anadolu’nun 19 şehrinden katılımcıların yanı sıra Hollanda ve İstanbul’dan katılımcılar moderatör ve yorumcu olarak yer alacak.

Ana fikrini Kasım 2017-Şubat 2019 tarihleri arasında İKSV, Hollanda Ankara Büyükelçiliği ve Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu iş birliğiyle gerçekleştirilen araştırma projesinden alan konferans, farklı şehirler ve kültür-sanat aktörleri arasında bir tartışma platformu oluşturmayı ve sürdürülebilir iş birliklerinin yolunu açmayı amaçlıyor.

İki gün boyunca ücretsiz gerçekleştirilecek söyleşilere katılım için rezervasyon gerekiyor. Program ile ilgili detaylı bilgi 17 Haziran’da www.iksv.org adresinde açıklanacak. 

 
PERŞEMBE, AÇILIŞLAR
CUMA, AÇILIŞLAR
DEVAM EDENLER
Gizemli Bir Dijital Sergi Deneyimi
Gizemli Bir Dijital Sergi Deneyimi
10:00
16 OCAK
31 ARALIK

British Council’ın “Duvarları Olmayan Müze” dijital sanat platformunun zaman ve mekândan bağımsız bir sanat deneyimi sunduğu sergilerinin üçüncüsü “Cadılarla Dans Etmek” sanatseverlerle buluşuyor. Küratörlüğünü Mina Kaplangı’nın üstlendiği dijital sergi, “kadın” teması üzerinden yola çıkarak sanatta cadı kavramına odaklanıyor.

“Herkes için sanat” sloganından yola çıkılarak Türkiye’de ilk defa hayata geçirilen bu dijital sergi deneyimi ile sanatın ulaşılabilirliği artıyor, sanat bir lüks olmaktan çıkıyor. Sergide British Council sanat koleksiyonundan birçok yabancı sanatçının ve Türkiye’den sanatçıların resim, baskı, video ve fotoğraf gibi eserleri bir arada bulunuyor.

“Cadılarla Dans Etmek” sergisine bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 
Hayat Ağacının Çağdaş Bağlamı
Hayat Ağacının Çağdaş Bağlamı
18:00
17 OCAK
31 ARALIK

Çağdaş sanatın temsilcilerini ağırlamaya devam eden Odeabank’ın sanat platformu O’Art, 17 Ocak itibarıyla Evren Erol’un “Kadim Zamanlardan” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Evrensel bir sembol olan Hayat Ağacı mitini çağdaş bağlamıyla ele alan serginin küratörlüğünü Begüm Alkoçlar üstleniyor.

Evren Erol’un “Kadim Zamanlar” isimli sergisi O’Art’ta ziyaret edilebilir.

 
Borusan Contemporary’den Üç Yeni Sergi
Borusan Contemporary’den Üç Yeni Sergi
18:00
09 MART
25 AĞUSTOS

Borusan Contemporary 9 Mart tarihi itibariyle üç farklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergilerden ilki büyük boyutlu ve etkileyici doğa manzaralarıyla tanınan Güney Kore’nin önemli fotoğraf sanatçılarından Boomoon’un Boğaziçi’nde ürettiği bir dizi çalışmasından oluşuyor. Sanatçının Boğaziçi izlenimlerini ışık, form, gölge ve yansımalar üzerine kurduğu “Boomoon: Boğaziçi” fotoğraf sergisinin küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez üstleniyor.

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na yakın zamanda eklenen yeni eserler “Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu” sergisi ile izleyiciyle buluşuyor. Sergide Leo Villareal, Kathrin Stumreich, Eelco Brand, Rick Silva, Edward Burtynsky ve Jeffrey Blondes’un eserleri yer alıyor.

“Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde” sergisi Turgut Uyar’dan alınan ilhamla bir seçkiyi izleyiciye sunuyor. Turgut Uyar’ın, etkisini yazıldıktan 50 yıl sonra bile kaybetmemiş, insan odaklı bakış açısını savunan dizelerinin izini süren serginin küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez üstleniyor.

“Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde” sergisi 8 Mart 2020, “Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Seçki” ve “Boomoon: Boğaziçi” sergileri ise 25 Ağustos 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. 

 
Füg
Füg
18:00
09 MART
14 TEMMUZ

Müze Evliyagil, Nilüfer Şaşmazer’in küratörlüğünü üstlendiği “Füg” sergisine ev sahipliği yapıyor. “Füg” sergisi Müze Evliyagil Koleksiyonu ve koleksiyon dışı üretimlerden 16 sanatçının eserini bir araya getiriyor. Sergide yer alan sanatçılar arasında Albert Bitran, Canan Tolon, Erol Akyavaş, Gülçin Akbaş, İlhan Koman, Kuzgun Acar, Merve İşeri, Mithat Şen, Murat Akagündüz, Mübin Orhon, Nevzat Sayın, Nuri Kuzucan, Ömer Uluç, Semiha Berksoy, Seta Hidiş ve Ülgen Semerci yer alıyor.

Sergi ismini “uçmak, kaçmak” anlamlarına gelen “fuga” sözcüğünden türeyen füg deyişinden alıyor. Sözcük zaman içinde başka anlamlar yüklenen kaçak (fugitive), sığınak (refuge), sığınmacı (refugee) gibi kelimelerin oluşmasını sağladı. Mekânsal anlam taşıyan bu sözcükler zamansal bir kaçışa da işaret ediyor.

“Füg” sergisi, 14 Temmuz tarihine kadar Müze Evliyagil’de ziyaret edilebilecek.

 
Ben Her Zaman Öteki’nin Alanındayım: Agah Uğur Koleksiyonu’ndan Bir Seçki
Ben Her Zaman Öteki’nin Alanındayım: Agah Uğur Koleksiyonu’ndan Bir Seçki
18:00
09 MART
14 TEMMUZ

Beral Madra’nın küratörlüğünü üstlendiği “Ben Her Zaman Öteki’nin Alanındayım: Agah Uğur Koleksiyonu’ndan Bir Seçki” sergisi Müze Evliyagil’de gerçekleşiyor. Sergi, Agah Uğur Koleksiyonu’nda bulunan 2000’li yıllarda farklı zaman ve coğrafyalarda kadın ve erkek imgeleri üzerinden üretilmiş 20 sanatçının eserini bir araya getiriyor.

Serginin başlığı Fransız psikanalist ve düşünür Jacques Lacan’ın söylemine gönderme yapıyor. Videolardaki erkek ve kadın performansları farklı coğrafyalar, kültürler, zaman ve mekânlarda yapılmış olmasına rağmen bu performansların bir karşılıklılık ya da karşıtlık, bir söyleşi ya da tartışma barındırdığı iddiasını taşıyor. İzleyici mevcut toplumsal, siyasi ve iktisadi düzen içinde kadın ve erkek kimliklerini videolar ile irdeliyor.

Sergide yer alan sanatçılar arasında Füsun Onur, Adrian Melis, Zeyno Pekünlü, Nasan Tur, Mounir Fatmi, Jhafis Quintero Gonzales, Jaan Toomik, Ivan Argote, Ali Kazma, Özlem Şimşek, Nezaket Ekici, Leman Sevda Darıcıoğlu, Fatma Bucak, Farniyaz Zaker, Aslan Gaisumov, Kate Gilmore, Ferhat Özgür, İpek Duben, Marcos Avila Forero ve Didem Pekün bulunuyor. 

 
Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit
Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit
18:00
20 MART
21 EYLÜL

İstanbul Araştırma Enstitüsü, “Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, sosyal, ekonomik ve fiziksel çok boyutlu bir dönüşüm geçiren Pera’dan bir kesiti konu ediniyor. Pera Müzesi’nin bulunduğu tarihi yapılar arasındaki bölgeye odaklanan sergi Rossolimo Apartmanı’ndan Büyük Londra Oteli’ne, Pera Palas’tan Odakule’ye, Bristol Oteli’nden Tepebaşı Tiyatrosu’na birçok tarihi yapıyı mercek altına alıyor. Döneme ait fotoğraf ve belgelerin bir araya getirildiği sergide ayrıca İstanbul’un 19. yüzyıl sonu önemli otellerinden biri olan ve bugün Pera Müzesi olarak kullanılan Bristol Oteli’ni sanal gerçeklik teknolojileri aracılığıyla deneyimleme fırsatı da bulunuyor.

“Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit” sergisi, 20 Mart – 21 Eylül tarihleri arasında İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde ziyaret edilebilecek. 

 
Dostun Çekmecesinden
Dostun Çekmecesinden
18:00
09 NİSAN
31 AĞUSTOS

Bozlu Art Project, 9 Nisan-31 Ağustos tarihleri arasında Türk resminin en özgün ve sıra dışı karakterlerinden biri olan Cihat Burak’ın ilk kez gün yüzüne çıkan desenlerini “Dostun Çekmecesinden” adlı sergiyle ağırlıyor. Sanatçılarla olan dostlukları, grafik çalışmalarından afiş tasarımlarına ve tiyatro dekorlarına kadar farklı alanlardaki başarılı eserleriyle tanınan Mengü Ertel’in adeta müzeye benzeyen evindeki bir çekmecede ortaya çıkan bu desenler, bugün her ikisi de hayatta olmayan iki sanatçının ve dönemin samimi, çıkarsız, dostane ilişkilerinin de nişanesi niteliğinde.

​Küratörlüğünü Esma Ertel ve Oğuz Erten’in üstlendiği sergide, resim, edebiyat, müzik, sinema gibi farklı sanat dallarındaki disiplinlerarası ilişkinin önemi vurgulanmaya çalışılırken, sergi dolayısıyla hazırlanan kitabın yazarlığını ise Oğuz Erten yapıyor. Cihat Burak’ın seksene yakın yapıtının yer aldığı sergiye videolar, Cihat Burak’ın öykülerinden alıntılar ve Mengü Ertel’in oğlu BaBa ZuLa’nın kurucusu Murat Ertel ile eşi Esma Ertel’in birlikte hazırladığı ses enstalasyonları eşlik ediyor.

 
Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar
Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar
18:00
11 NİSAN
28 TEMMUZ

Pera Müzesi, mürekkep sanatının farklı yorumlarına odaklanan “Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Karen Smith’in üstlendiği sergi, çalışmalarını Çin’de sürdüren farklı kuşaklardan on üç sanatçının, mürekkep resim geleneğini günümüze nasıl taşıdıklarını yansıtıyor. Sergi, 11 Nisan - 28 Temmuz tarihleri arasında gezilebilecek.

​Küratörlüğünü Çin güncel sanatı konusunda uzman Karen Smith’in üstlendiği sergide, Çin’in farklı bölge ve şehirlerinde yaşayan on üç sanatçının otuzu aşkın eseri bir araya geliyor. Manzara, doğa ve kaligrafi gibi konulara güncel bir bakışla yaklaşan eserler, resim, fotoğraf, video ve yerleştirme gibi farklı mecralarda karşımıza çıkıyor. Çin kültürel mirasının kendi sanatlarına yansımaları üzerinden mürekkeple ilişki kuran sanatçılar arasında Chen Guangwu, Chen Haiyan, Li Ming, Liang Wei, Luo Yongjin, Qiu Anxiong, Sun Yanchu, Tang Bohua, Xu Bing, Xu Hongming, Xing Danwen, Jian-Jun Zhang, Zhou Fan bulunuyor.

 
Nuri Bilge Ceylan Baksı’da
Nuri Bilge Ceylan Baksı’da
18:00
01 MAYIS
25 AĞUSTOS

Baksı Müzesi, 1 Mayıs – 25 Ağustos tarihleri arasında yönetmen, senarist ve fotoğraf sanatçısı Nuri Bilge Ceylan’ın “Nuri Bilge Ceylan Baksı’da” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi Ceylan’ın 2003-2013 yılları arasında ürettiği fotoğraflarının bulunduğu iki bölümden oluşuyor. Babamın Dünyası ve Sinemaskop Türkiye serileri izleyicilere olağanüstü bir görsel şölen sunuyor.

Sergi Nuri Bilge Ceylan’ın sinema ile fotoğraf dünyası arasındaki geçişkenliliğin ve çok katmanlılığın bir kutlaması düşüncesi üzerine şekilleniyor. Ceylan, sinemasındaki gibi fotoğraflarında da yaşamı bir zamanlar katmanı olarak anlatıyor. Sanatçının yakın ilişki kurduğu kırsal, kırsal bir alanda var olma kararlılığı taşıyan sergisi Baksı Müzesi’nde ziyaret edilebilecek. 

 
Venedik Bienali Türkiye Pavyonu
Venedik Bienali Türkiye Pavyonu
18:00
11 MAYIS
24 KASIM

Venedik Bienali’nin 11 Mayıs – 24 Kasım tarihleri arasında düzenlediği 58. Uluslararası Sanat Sergisi’nde yer alan Türkiye Pavyonu bu hafta açılıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) koordinasyonunda gerçekleştirilen Türkiye Pavyonu’nda sanatçı İnci Eviner’in Biz, Başka Yerde başlıklı eseri sergilenecek.

Biz, Başka Yerde ile pavyonu bir sahneye dönüştürecek Eviner, sahne üzerinde, kendi çizdiği desenlerden yola çıkarak yeniden biçimlendirdiği mimari ögelere, videolara, ses yerleştirmelerine ve objelere yer vererek duyusal ve görsel katmanlar oluşturuyor. Türkiye Pavyonu için yaratılan mekân, Hannah Arendt’in 1943 yılında kaleme aldığı Biz Mülteciler adlı metindeki mücadele anlatılarına benzer bir hikâye anlatıyor. Yapıtın küratörlüğünü Zeynep Öz yapıyor. Farklı disiplinlerden birçok ismin çalıştığı projenin mimari tasarımını Birge Yıldırım Okta ve Gürkan Okta; ses tasarımını Tolga Tüzün üstleniyor. Türkiye Pavyonu’nun içerisinde yansıtılacak videolardaki karakterleri performans sanatçısı ve dansçı Canan Yücel Pekiçten, Melih Kıraç ve Gülden Arsal canlandırıyor. Videoların görüntü yönetmenliğini Aydın Sarıoğlu, post prodüksiyonu ise Cem Gökçimen ve Cem Perin üstleniyor. Ziyaretçiler ile buluşacak yeni yayının tasarımı ise Okay Karadayılar ve Ali Taptık’a (ONAGÖRE) ait. 

 
Bir Gözüm Ben, Mekanik Bir Göz
Bir Gözüm Ben, Mekanik Bir Göz
18:00
14 MAYIS
05 TEMMUZ

Zilberman Gallery-İstanbul, 14 Mayıs – 5 Temmuz tarihleri arasında “Bir Gözüm Ben, Mekanik Bir Göz” isimli grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Naz Beşcan’ın üstlediği sergi, Heba Y. Amin, Janet Bellotto, Burçak Bingöl, Antonio Cosentino, Elmas Deniz, Sophie Dupont, Ahmet Elhan, Pedro Gómez-Egaña ve Begüm Yamanlar’ın eserlerini bir araya getiriyor.

Sergi adını Dziga Vertov’un kuramlarından alıyor. Avangard yönetmen için kamera insan gözünün uzantısıdır. Kamerayı tutan kişi ne görmek isterse kamera onu kaydeder. Kameranın olanak verdiği bu seçim ve montaj işlemleri yeni anlatılar ve gerçekliklerin yaratılmasını sağlar. Bundan yola çıkarak sergi kamerayı fotoğraf ve video için bir araç olarak değil konunun kendisi olarak ele alıyor ve bakış, gözetleme ve dokümantasyon gibi konular üzerinden görüş ve görmenin politik bağlantılarına dair çözümlenmemiş soruları görünür kılıyor. 

 
Alacakaranlık Anıları
Alacakaranlık Anıları
18:00
15 MAYIS
29 HAZİRAN

Krank Art Gallery’nin yeni karma sergisi “Alacakaranlık Anıları”, 15 Mayıs’ta açılıyor. Sanatçılar Eda Aslan, Eda Gecikmez, Güneş Terkol ve Zeynep Beler, “Alacakaranlık Anıları” ile izleyiciyi hatırlama ve yeniden bütünleştirmenin puslu alanında bir gezintiye davet ediyor. Sergi 29 Haziran’a kadar Le Méridien İstanbul Etiler’de yer alan KRANK Art Gallery’de görülebilecek.

KRANK Art Gallery “Alacakaranlık Anıları” adlı karma sergisinde sanatçıları Eda Aslan, Eda Gecikmez, Güneş Terkol ve Zeynep Beler’in eserlerini sergiliyor. 15 Mayıs-29 Haziran tarihleri arasında sergilenecek “Alacakaranlık Anıları”, izleyiciyi, hatırlama ve yeniden bütünleştirmenin puslu alanında bir gezintiye davet ediyor.

 
Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılıktan İki Önemli Sergi
Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılıktan İki Önemli Sergi
18:00
17 MAYIS
10 KASIM

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, “Hoş Geldin Gazi- Atatürk’ün İstanbul Günleri (1927 – 1938)” ve “Turhan Selçuk Retrospektifi” sergilerine ev sahipliği yapıyor.

“Hoş Geldin Gazi- Atatürk’ün İstanbul Günleri (1927 – 1938)” sergisi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı sonrası ilk kez İstanbul’a geldiği 1 Temmuz 1927 yılından Dolmabahçe Sarayı’nda hayatını kaybettiği 10 Kasım 1938’e kadar İstanbul’daki günlerini fotoğraf ve hikâyelerle kronolojik olarak sunuyor. Cengiz Kahraman’ın küratörlüğünü üstlendiği sergide, Kredi Tarihi Arşivi Selahattin Giz Koleksiyonu’ndaki negatif ve fotoğraflar yer alıyor. Dönemin foto muhabirleri, Cumhuriyet gazetesinden Namık Görgüç ve Selahattin Giz, Son Posta gazetesinden Cemal Göral, Akşam gazetesinden Faik Şenol, Tan gazetesinden Hilmi Şahenk’in çektiği fotoğraflar gazetelerden derlenen hikâyelerle izleyiciye sunuluyor. Sergi 17 Mayıs – 10 Kasım 2019 tarihleri arasında Yapı Kredi Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Galeri katında ise Turhan Selçuk’un 1940’larda başlayıp 2000’li yıllara dek süren yetmiş yıllık sanat yaşamının bütün dönemlerinden en seçkin çizgileri bir araya getiren “Turhan Selçuk Retrospektifi” sergisi yer alıyor. Selçuk’un “Halkını seven her dürüst ve namuslu kişide az çok Abdülcanbaz’lık vardır” diye tanımladığı ünlü tiplemesi Abdülcanbaz’ın yer aldığı sergide 400 civarında orijinal eser, karikatür ve mizah dergileri, Abdülcanbaz kitapları ve afişleri, kendi yaptığı satranç takımı ve Nasrettin Hoca hatıra parası, posta pulu, Abdülcanbaz resimli sigara tabakası, kapak resimlerini çizdiği kitaplar, çeşitli portre fotoğrafları ve gazete kupürleri gibi birbirinden ilginç koleksiyon parçaları bulunuyor. “Turhan Selçuk Retrospektifi” sergisi, 17 Mayıs – 9 Ağustos tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. 

 
Etten, Kemikten
Etten, Kemikten
18:00
18 MAYIS
27 TEMMUZ

Amerikan Hastanesi Operation Room, 18 Mayıs – 27 Temmuz tarihleri arasında “Etten, Kemikten” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergideki eserler maddesel, tarihsel, toplumsal, çeşitli ilişkilenme, belirlenim ve etkileşimler içinde yaşayan, yaşamı son bulan, hastalanan, iyileşen, güç kazanan, güç kaybeden bir var oluş olarak bedenden yola çıkıyor.

Küratörlüğünü Kevser Güler’in üstlendiği sergi, Alican Şahinler, Deniz Gül, Deniz Pasha, İris Ergül, Joachim Franz Beich, Kerem Ozan Bayraktar, Laurie Charles, Linda Dement & Nancy Mauro-Flude, Marina Papazyan, Nilbar Güreş, Pedro Barateiro ve Şafak Çatalbaş’ın eserlerini kapsıyor. Sergi kapsamında 15 Haziran ve 13 Temmuz tarihlerinde Amerikan Hastanesi konferans salonunda iki kamusal program gerçekleşecek. 

 
Pre –
Pre –
18:00
18 MAYIS
29 HAZİRAN

Galeri Nev, 18 Mayıs – 29 Haziran tarihleri arasında “Pre –” isimli grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Düşüncenin malzemeyle buluşup sanat eseri hâline gelme sürecini ortaya koyan sergi, galerinin farklı kuşaklarını temsil eden Alev Ebüzziya, Aslı Çavuşoğlu, Ahmet Doğu İpek, Ali Kazma, Mübin Orhon ve Tiraje’nin eserlerini bir araya getiriyor.

“Pre –” süreç ve sonuç ilişkisini irdelemenin ötesinde, izleyiciyi sanatçının atölyesinden malzemelerle buluşturuyor. Sergide geleneksel tekniklerle üretilmiş bir eserin formül ve pigmentlerinden dijital bir eserin kurgulandığı defter notlarına, kendini elinin bilinçsiz akışına bırakan sanatçının ardında bıraktığı lekelerden en soyut resimlerin eskizlerine kadar birçok ipucu yer alıyor. 

 
Olay Ufku
Olay Ufku
18:00
19 MAYIS
29 HAZİRAN

Labirent Sanat, 16 Mayıs – 29 Haziran tarihleri arasında “Olay Ufku” başlıklı grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Evrene, oluşa ve insana dair bilinmezleri aralayan sergide Aslıhan Kaplan Bayrak, Emel Ülüş, Emre Celali, Flou Project, Tuna Üner ve Yakup Uysal’ın son dönem çalışmaları bir araya geliyor.

“Olay Ufku” sergisi insanlığı meraklandıran ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan kara deliklerden ilham alıyor. Bilinmezlik, merak duygusunu çoğaltırken ilerlemek için gerekli motivasyonu, cesaret duygusunu ve hakikati bulma fırsatını sağlıyor.

 
(alkış)
(alkış)
18:00
22 MAYIS
06 TEMMUZ

Pilevneli Dolapdere, 22 Mayıs – 6 Temmuz tarihleri arasında Bora Akıncıtürk’ün “(alkış)” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide Akıncıtürk’ün son dönem resimleri, yeni bir heykeli ve geçtiğimiz yılki sergisinin devamı niteliğinde bir enstalasyonu yer alıyor.

Resim, çizim, heykel, enstalasyon ve video gibi farklı türlerde yaptığı merak uyandıran işleriyle tanınan Akıncıtürk işlerinde kıyamet, internet kültürü ve estetiği, sosyal yapılar, dijital çağda duygular ve ifade gibi konuları ele alıyor. Sergi Privee PR, Jotun, Nespresso ve Mutlubiev’in katkılarıyla gerçekleşiyor.

 
Culebra
Culebra
18:00
23 MAYIS
30 HAZİRAN

Dirimart Dolapdere, 23 Mayıs – 30 Haziran tarihleri arasında Davide Balliano’nun Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “Culebra”ya ev sahipliği yapıyor. Sanatçı resim ve heykel arasındaki ince çizgide araştırmalar yapıyor.

Balliano’nun ilk bakışta temiz ve kusursuz görünen resimlerine dikkatli bakıldığında boya katmanlarının altındaki organik ahşap yüzeyi belirli kılan çizikler ortaya çıkıyor. Sanatçı resimlerinde kullandığı görsel kelimeleri seramik, ahşap veya taş olmak üzere katı nesnelere çeviren heykel çalışmaları ile tanınıyor. 

 
Ritüel
Ritüel
18:00
23 MAYIS
06 TEMMUZ

Kasa Galeri, 23 Mayıs – 6 Temmuz tarihleri arasında “Ritüel” isimli grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi; Emin Mete Erdoğan, Hacer Kıroğlu ve Kaan Fıçıcı’yı ortak bir kurguda bir araya getiriyor ve tekrar, örüntü ve harekete dayanan, sembolik imgelerle aktarılan, meditatif bir deneyim alanı kuruyor.

Biçimsel aitlik gösteren kült nesnelerin kültüre ve o kültürün çağrışımsal olanaklarına ritüelistik tekrar yoluyla işaret eden sergide, Emin Mete Erdoğan’ın kutsal olanın zaman içindeki değişim ve dönüşümlerine odaklandığı Güneş Ana heykeli ile Yer ve Gök isimli resimleri; Hacer Kıroğlu’nun ritmik karalamalarla oluşturduğu yüzeylerle Anadolu kilimleri arasında kurduğu ilişkiden yola çıkan Kilim isimli çalışması ve Kaan Fıçıcı’nın günümüz ve erken dönem toplumları arasında ritüel kavramı çerçevesinde özdeşlik kurduğu Ritoloji Serisi: İsimsiz resmi yer alıyor. 

 
Dünya Ne Düz, Ne Yuvarlak: Tam Bir Silindir
Dünya Ne Düz, Ne Yuvarlak: Tam Bir Silindir
18:00
24 MAYIS
13 TEMMUZ

Erdal Duman’ın artSümer’deki dördüncü kişisel sergisi “Dünya Ne Düz, Ne Yuvarlak: Tam Bir Silindir”, 24 Mayıs – 13 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşiyor. Duman bu sergisinde daha önceki sergilerinde olduğu gibi dünya düzeninin işleyişinden ilham alıyor. Dünyayı koca bir silindir olarak nitelendiriyor ve farklı formlarda izleyiciye sunuyor. Post-truth kavramı üzerinden öznenin mevcudiyetini sorgulayan sanatçı, bağımsızlık simgesi olarak benimsenen bayraklardan heykel ve yerleştirmeler oluşturuyor.

“Dünya Ne Düz, Ne Yuvarlak: Tam Bir Silindir” sergisi, toplumsal adalet, eşit gelir, sosyal haklar ve inanç özgürlüğünü savunan rasyonel özneyi acaba bu dünyada tekrar görebilecek miyiz sorusunu soruyor ve cevabı zamana bırakıyor.

 
Fragments of a Hologram Rose
Fragments of a Hologram Rose
18:00
24 MAYIS
29 HAZİRAN

SANATORIUM, 24 Mayıs – 29 Haziran tarihleri arasında küratörlüğünü Ludovic Bernhardt & Luz Blanco (Global)*Z’nin üstlendiği “Fragments of a Hologram Rose” isimli grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi sanatçı grubu Chim↑Pom ile sanatçılar Cari Gonzalez-Casanova, Erol Eskici, Luz Blanco, Sergen Şehi̇toğlu, Berkay Tuncay, Eric Arlix ve Ludovic Bernhardt’ın katılımıyla gerçekleşiyor.

Serginin başlangıç noktası olan William Gibson’ın Fragments of a Hologram Rose adlı kısa öyküsü sekiz sanatçıyı bir araya getiriyor. Sergi William Gibson’ın edebiyatına analoji yapıyor ve izleyiciyi küreselleşmiş enformasyon dünyasının bir yeniden okumasının içine sokan güncel sanat eserlerini birbirine bağlıyor. 

 
Nesnelerin Gizli Yaşamı
Nesnelerin Gizli Yaşamı
17:00
25 MAYIS
14 TEMMUZ

Evliyagil Dolapdere, 25 Mayıs – 14 Temmuz tarihleri arasında “Nesnelerin Gizli Yaşamı” isimli grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Beral Madra küratörlüğünde gerçekleşen sergi on yedi sanatçının üretimlerini bir araya getiriyor. Sergi yirmi sene boyunca üretilmiş tekinsiz (uncanny) ve itici nesnelere odaklanıyor. Eserler Türkiye'nin sosyo- kültürel ortamı içindeki araştırmacı ve üç boyutlu işlerin mutlak güce sahip varlıklarını ve sanatçıların gösteri toplumunu tekinsiz bir etkiyle yüzleştiren nesneleri görsel olarak yaratma ve sunma niyetlerindeki gücünü yansıtıyor.

 
Hayatta Kalma Arzusu
Hayatta Kalma Arzusu
18:00
29 MAYIS
29 HAZİRAN

Pi Artworks Istanbul, 29 Mayıs – 29 Haziran tarihleri arasında Gülay Semercioğlu’nun “Hayatta Kalma Arzusu” isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Eserleri İstanbul Modern ve New York The Metropolitan Museum of Art’ın dahil olduğu ulusal ve uluslararası koleksiyonlarda yer alan Gülay Semercioğlu’nun desen çalışmaları ilk kez izleyiciyle buluşuyor.

Gülay Semercioğlu soyut ve minimalist nitelikli eserlerinde elektrik telleri ve dokuma tekniğini bir araya getiriyor. Eserlerde istikrar, kontrol ve odaklanma ön plana çıkıyor. Sanatçı kusursuza yaklaşmak isteyen el işçiliğinde kendisini aile mirası zanaatin kuvvetli yaratıcı içgüdüsüne teslim ediyor. 

 
Flow Out
Flow Out
18:00
29 MAYIS
29 HAZİRAN

Bilsart, 29 Mayıs – 29 Haziran tarihleri arasında “Flow Out” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. Funa Ye ve Istanbul Queer Art Collective’in video çalışmalarının yer aldığı serginin küratörlüğünü Kolektif Çukurcuma (Naz Cuguoğlu ve Mine Kaplangı) üstleniyor. Sergi programı bulunduğumuz zamana dair ortak düşünme, ifade etme ve yazma pratiği üzerinden şekilleniyor. Sanatçıların “flow” kelimesinden yola çıkarak başladığı yazı denemesinin sahibi hiç kimse iken, katılımcıları her biri oluyor. “Flow” bir yere ait değilken eş zamansallığa işaret ediyor.

 
Art Market
Art Market
18:00
30 MAYIS
11 TEMMUZ

Anna Laudel, 30 Mayıs – 11 Temmuz tarihleri arasında “Art Market” başlıklı yaz sergisine ev sahipliği yapıyor. Türkiye ve yurt dışından 26 sanatçının eserlerinin sunulduğu sergide resim, heykel, fotoğraf, gravür, baskı, seramik ve neon dahil olmak üzere farklı alanlardaki üretimler yer alıyor.

Genç sanatçıları ve üretimlerini desteklediği sergi programlarıyla dikkat çeken galerinin yaz sergisinde Deniz Defne Acerol, Ercan Arslan, Mustafa Aslıer, Flóra Borsi, Özlem Can, Ramazan Can, Tuğçe Diri, Bedia Ekiz, Bilal Hakan Karakaya, Ekin Su Koç, Sebastian Klug, Serkan Küçüközcü, Nurdan Likos, Bahar Oganer, Ozan Oganer, Felekşan Onar, Ardan Özmenoğlu, Gazi Sansoy, Daniele Sigalot, Brigitte Spiegeler, Süleyman Saim Tekcan, Tina Varon, Sarp Kerem Yavuz, Hanefi Yeter, Serpil Yeter ve Saliha Yılmaz’ın eserleri yer alıyor. 

 
Beykoz Kundura Yaz Programı
Beykoz Kundura Yaz Programı
10:00
01 HAZİRAN
31 AĞUSTOS

Beykoz Kundura yaz aylarında birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak ve özel hazırladığı programı ile sanatın farklı disiplinlerini izleyicilerle buluşturacak. 26. İstanbul Caz Festivali kapsamında 6 Temmuz’da RYMDEN (Bugge Wesseltoft, Dan Berglund, Magnus Öström), Nubiyan Twist, Turgut Alp Bekoğlu Love Jazz Quartet, Barış Demirel–Barıştık Mı konserlerine ev sahipliği yapacak.

“Bir Yaz Gecesi Sineması” başlıklı program, 11-14 Temmuz tarihlerinde özel ikramlarla beraber klasik filmlerden oluşan bir seçkiyi ağırlayacak. Usta yönetmen Ömer Faruk Sorak’ın mentörlük ettiği sanat ve oyunculuk akademisi Famelog Academy, haziran ve temmuz aylarında Sanat Yönetmenliği Atölyesi, Bir Yönetmen Yorumuyla Kamera Önü Oyunculuk Atölyesi, Sahne Dövüş Teknikleri Tanıtım Dersi, Cep Telefonu ile Kısa Film Çekme Atölyesi ve Müzikal Oyunculuk Yaz Okulu eğitimleri verecek.

Kundura Sinema sezonun son gösterimleri ile Terry Gilliam’ın 1985 yapımı Brazil filmi; Ridley Scott’ın 35 yıl arayla çektiği 1982 yapımı Blade Runner: The Final Cut ve 2017 yapımı Blade Runner 2049 filmleri; Jean Luc Godard’ın 1965 siyah-beyaz yapımı Alphaville ve Leonhard Müllner ve Robin Klenger’in 2018 yapımı Operation Jane Walk filmi izleyiciyle buluşacak. 28 Haziran’da ise son özel gösterim filmi olarak yönetmeliğini Charles Vidor’un yaptığı, Rita Hayworth’ün nefes kesen oyunculuğu ile sinema tarihine damgasını vuran Gilda filmi gösterilecek.

Beykoz Kundura’da gerçekleşen tüm etkinlikler hakkında detaylı bilgiye www.beykozkundura.com adresinden ulaşılabilir.  

 
47. İstanbul Müzik Festivali
47. İstanbul Müzik Festivali
20:00
11 HAZİRAN
30 HAZİRAN

Bu sene “Var Olmanın Aydınlığı, Var Olmanın Karanlığı” temasıyla İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, E.C.A. Presdöküm Sanayii A.Ş. sporsorluğundan düzenlenen 47. İstanbul Müzik Festivali, 11-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Festival Barok müziğin devlerinden 20. yüzyılın en çarpıcı bestecilerine, cazdan Osmanlı klasik müzik geleneğinin zenginliklerine 150 eserle 15 farklı mekânda 22 konserle dinleyicilerle buluşacak.

Festivalde dünyada sadece kadın bestecilere verilen tek ödül olan Heidelberg Kadın Sanatçı Ödülü’nün geçen yılki sahibi Zeynep Gedizlioğlu’na iki piyano için sipariş ettiği eser ile Sochi Festivali ile ortak olarak, günümüzün en üretken bestecilerinden Alexander Tchaikovsky’ye sipariş ettiği eser dünyada ilk kez sahnelenecek. ENKA Vakfı gösteri sponsorluğunda, 14 Haziran Cuma akşamı Şostakoviç ve Gedizlioğlu’ndan Brahms’ın aşk şarkılarına uzanan bir repertuvarla Berlin RIAS Oda Korosu ve Ufuk & Bahar Dördüncü izleyicilerle buluşacak. Türkiye İş Bankası gösteri sponsorluğunda, 20 Haziran Perşembe akşamı Alexander Tchaikovsky’nin yeni eseri Aya İrini Müzesi’nde Yuri Bashmet ve Moskova Solistleri tarafından dünyada ilk kez seslendirilecek.

İş Sanat’ın iş birliğiyle 16 Haziran Pazar akşamı gerçekleşecek Yıldızlarla Oda Müziği-I konseri ile Alexander Kniazev ve Boris Berezovksy bir araya gelecek. Yıldızlarla Oda Müziği konser serisinin ikincisinde ise 18 Haziran Salı akşamı İş Sanat Konser Salonu’nda çağımızın en büyük Rus müzisyenlerinden Alexander Kniazev ve Boris Berezovksy bir araya gelecek.

İstanbul Müzik Festivali Tekfen Filarmoni Orkestrası, Lüksemburg Filarmoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Şanghay Filarmoni Orkestrası olmak üzere dünyaca ünlü dört büyük orkestrayı ağırlayacak.

Berlin Radyo Korosu, çekirdek repertuvarında yer alan Brahms’ın Alman Requiemi’ni “Yaşama Övgü – Human Requiem” ile çok boyutlu bir müzik deneyimine dönüştürecek. Bu benzersiz deneyim Zorlu PSM’nin iş birliğiyle 28-29 Haziran’da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak.

47. İstanbul Müzik Festivali biletleri, Biletix satış kanalları ve İKSV ana gişeden temin edilebilecek. Bu yıl da konservatuvarların müzik ve şan bölümü öğrencileri festival konserlerini ücretsiz izleyebilecek. İKSV Kültür Sanat Kartlı öğrenciler kartlarını 47. İstanbul Müzik Festivali konserlerinde de kullanabilecekler. 

 
Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk: Sanal Gerçeklik Deneyimi
Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk: Sanal Gerçeklik Deneyimi
18:00
13 HAZİRAN
13 HAZİRAN

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk: Sanal Gerçeklik Deneyimi başlıklı projeyi izleyiciyle buluşturuyor. Türk resminin en çok tanınan eserlerinden Kaplumbağa Terbiyecisi’ni sanal gerçeklik ile buluşturan VR uygulaması ile izleyiciler tablonun içine girebiliyor. Ayrıca sanatçının çalışma odasını ziyaret edebiliyor, özel eşyalarından dönemin müziklerine, birçok önemli unsurla buluşabiliyor.

Eserin Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’na girişinin 15. yıl dönümünde hayata geçirilen proje, müze deneyimini daha kişisel ve interaktif kılıyor. 

 
bang. Prix 2019
bang. Prix 2019
18:00
14 HAZİRAN
29 HAZİRAN

Studio-X Istanbul, 14-29 Haziran tarihleri arasında bang. Prix programına seçilen eserlerden derlenen dijital bir sergiye ev sahipliği yapıyor. “Digital beast” temasından yola çıkan serginin küratörlüğünü Esra Özkan üstleniyor. Sergi, biyo sanat, veri sanatı, yeni medya ve kinetik sanat kategorilerini kapsayan 11 projeden oluşuyor. Serginin ana destekçisi ise farklı sergi ve aktivitelerle yıl boyu dinamik kalan inovasyon ekibi ArtBizTech.


bang. Prix 2019 sergisinde yer alan sanatçılar ve eserleri:


Ahmet Ercan Batırel & Buğra Yesilkaynak & Cüneyt Baturel & Ece Atacan & Halit Yağar & Mehmet Çolat - Audi Ipsum

Betül Aksu & Max Paulus - Tinnitus

Cansu Sönmez - Isimsiz

Ece Nur Keskin - Innsaei

Ecem Dilan Köse & Esin Aykanat - Yasam Özü - Çapraz Dönüşüm

Emrecan Ağtaş - Görünmez Bağlar

Engin Arer & Berkay Buğdan - Distanbul

İlke Yıldan & Varlık Yücel - Anı-Görü

Mehmet Berk Bostancı - String Spring

Nazlı Kök -Timeline

Nergiz Yeşil - Diğer Olası Normaller

 
Gereksizler Kutusu
Gereksizler Kutusu
18:00
16 HAZİRAN
30 HAZİRAN

Tab Galeri, 16-30 Haziran tarihleri arasında “Gereksizler Kutusu” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. Evde bulunan nesneler üzerine olan sergi, Filtre Platform tarafından gerçekleştiriliyor. Bu nesnelerin ortak özellikleri atsan atılmaz; satsan satılmaz olmaları. Sergi Tolgay Keskin ve Nursel Akhan’ın evlerinden atamadığı gereksiz nesneleri belirli zamanlarda bir törenle takas etmelerinden ve bu ritüel ile nesnelerin envanterini çıkarmalarından yola çıkıyor.

Serginin ana bölümü sürekli sergilenen nesnelerden oluşuyor. Bir bölümde Keskin ve Akhan’ın açılıştaki kutu takasında eklenen nesneleri sergileniyor. Bir bölümde ise ziyaretçiler Gereksizler Kutusu’na layık nesnelerini bırakabiliyor ya da bu bölümdeki bir nesneyi alabiliyor. 

 
Franz Ferdinand ve Glenn Hughes Zorlu PSM Sahnesinde!
Franz Ferdinand ve Glenn Hughes Zorlu PSM Sahnesinde!
20:00
19 HAZİRAN
11 TEMMUZ

Zorlu PSM, 19 Haziran’da %100 Music katkılarıyla Glasgow çıkışlı indie rock grubu Franz Ferdinand’ı ve 11 Temmuz’da hard rock’ın önemli temsilcilerinden Deep Purple’ın efsanevi bas gitaristi ve vokalistlerinden Glenn Hughes’ı ağırlıyor.

Albümlerinin yanı sıra sayısız single ve EP yayımlayan, 2018 yılında çıkardıkları Always Ascending albümleriyle dinleyicilerin beğenisini kazanan indie rock’ın efsanevi temsilcisi Franz Ferdinand, 19 Haziran’da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde müzik, dans ve eğlenceyi bir arada sunacak.

Deep Purple’ın en önemli albümleri Burn ve Stormbringer’de yer alan, hard rock, soul ve funk elementlerini benzersizce harmanlayan Glenn Hughes, “Glenn Hughes performs Deep Purple Classics Live” başlıklı performansıyla 11 Temmuz’da Turkcell Sahnesi’nde Deep Purple’ın klasikleşen şarkılarını dinleyiciyle buluşturacak.

“Glenn Hughes performs Deep Purple Classics Live” biletleri Zorlu PSM gişeleri ve biletix.com’da satışta. Franz Ferdinand konser biletleri ise çok yakında satışta olacak.