ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
18
BUGÜN, AÇILIŞLAR
NİSAN
Lütfi Özgünaydın - Yaşar Kemal / Çukurova Fotoğrafları
Lütfi Özgünaydın - Yaşar Kemal / Çukurova Fotoğrafları
19:00
18 NİSAN
18 NİSAN

Yapı Kredi 75. Yıl Sergileri kapsamında bomontiada’da açılan “Lütfi Özgünaydın - Yaşar Kemal / Çukurova Fotoğrafları” sergisi dolayısıyla yazar-eleştirmen Feridun Andaç ve fotoğrafçı-yazar Lütfi Özgünaydın, usta yazar Yaşar Kemal üzerine bir söyleşi gerçekleştirecekler.

Söyleşide, Yaşar Kemal’le dostluğuna dair anılarını ve kayıt altına aldığı sohbetlerini Bir Ömür Edebiyat adlı kitabında okurla buluşturmuş olan Andaç, bu anıları ilk ağızdan izleyiciyle paylaşacak, Çukurova’nın Yaşar Kemal’in hayatında ve edebiyatında yerine değinecek. Özgünaydın ise Zülfü Livaneli’nin müzikleri eşliğinde hazırladığı “Çukurova Bayramlığını Giyerken” adlı fotoğraf gösterimini sunacak, Yaşar Kemal'le tanışmalarının ve Çukurova fotoğrafları projesinin hikâyesini anlatacak.

​“Anılarla ve Fotoğraflarla Yaşar Kemal” başlıklı söyleşi, 18 Nisan akşamı, saat 19.00’da Yapı Kredi bomontiada ALT’ta, ücretsiz ve herkesin katılımına açık olarak gerçekleşecek. 

 
CUMA, AÇILIŞLAR
Geleceğin Kulübü 2019 Geri Dönüyor
Geleceğin Kulübü 2019 Geri Dönüyor
20:00
19 NİSAN
19 NİSAN

90’lı yıllarda İstanbul gece hayatına damgasını vuran efsane kulüp 2019, Red Bull Music ile bir geceliğine geri dönüyor. Ceylan Çaplı ve Mehmet Cavcı’nın beraber hayata geçirdiği dönemin efsane kulübü 2019, Maslak Oto Sanayi’deki araba mezarlığının içinde açıldığında zamanın en sevilen ve en iz bırakan mekânlarından bir olmuştu.

Red Bull Music sunumuyla gerçekleşecek 2019 gecesi, 19 Nisan Cumartesi saat 20.19’dan itibaren Ayazağa Caddesi 4/A Maslak’ta katılımcıları ağırlayacak. Gecede 2019’un kabininde daha önce yer almış efsanevi DJ’ler Derrick May, Dimitri From Amsterdam, U.F.U.K., CURE-SHOT ve yeni jenerasyondan birçok önemli isim yer alacak. Kulubün ortaklarından Mehmet Cavcı da gecede performans gösterecek. 2019 gecesinin biletlerini Biletix’ten alabilirsiniz.

 
Museum of the Moon
Museum of the Moon
18:00
19 NİSAN
21 NİSAN

İngiliz asıllı sanatçı Luke Jerram’ın bütün dünyayı dolaşan Museum of the Moon’u yeni Feriye’nin açılışı için Türkiye’ye geliyor. NASA kaynaklarından alınmış fotoğraflar kullanılarak hazırlanan 7 metre çapındaki sanatsal yapı, 19-21 Nisan tarihlerinde yenilenen Feriye’de sergilenecek.

Ay ve ay ışığının birleşimi olarak tasarlanan Museum of the Moon, ayın yaklaşık 1:500.000 ölçeğindeki gerçek yüzeyini yansıtıyor. Bugüne kadar 26 ülke, 90 farklı etkinlikte sergilenen, Belçika'da Light Festival kapsamında 5 günde 640.000 kişinin deneyimlediği Museum of the Moon, Türkiye’de ilk kez Feriye’de İstanbullularla buluşacak. ​

 
Çin Sineması Zamanı
Çin Sineması Zamanı
19:00
19 NİSAN
25 MAYIS

Pera Film, Pera Müzesi’nde gerçekleştirilen “Mürekkepten” sergisi kapsamında Çin güncel sinemasının son dönem örneklerinden beş yapımı sinemaseverlerle buluşturuyor.

19 Nisan-25 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek “Çin Sineması Zamanı” programında 2018 South by Southwest Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü alan Halkın Arzu Cumhuriyeti, Locarno Film Festivali’nde FIPRESCI ödülü alan Yusufçuk Gözleri ve bu yıl Berlin Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü alan Ay’a Havlayan Köpek filmleri Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşacak. Film programında ayrıca Jia Zhang Ke’nin Dağlar Uzaklaştığında, Wang Bing’in Acı Para ve Yi Cui’nin Gölgelerin filmi yer alıyor.

Film biletleri Biletix’ten temin edilebilir.

 
CUMARTESİ, AÇILIŞLAR
DEVAM EDENLER
İş Sanat Konserleri
İş Sanat Konserleri
20:30
08 KASIM
09 MAYIS

Bu yıl 19’uncu yılını kutlayan, “Hep Sanat, Her Renk Sanat” sloganıyla programını sunan İş Sanat konserleri yeni sezonu 8 Kasım’da Anu Tali yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile açıyor.

 
Tombak: Altından Süzülen Zarafet
Tombak: Altından Süzülen Zarafet
10:00
21 KASIM
28 NİSAN

Osmanlı’nın unutulmuş sanat dallarından birini konu alan “Tombak: Altından Süzülen Zarafet” sergisi Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık'ta 28 Nisan’a kadar ziyarete açık olacak.

 
Gizemli Bir Dijital Sergi Deneyimi
Gizemli Bir Dijital Sergi Deneyimi
10:00
16 OCAK
31 ARALIK

British Council’ın “Duvarları Olmayan Müze” dijital sanat platformunun zaman ve mekândan bağımsız bir sanat deneyimi sunduğu sergilerinin üçüncüsü “Cadılarla Dans Etmek” sanatseverlerle buluşuyor. Küratörlüğünü Mina Kaplangı’nın üstlendiği dijital sergi, “kadın” teması üzerinden yola çıkarak sanatta cadı kavramına odaklanıyor.

“Herkes için sanat” sloganından yola çıkılarak Türkiye’de ilk defa hayata geçirilen bu dijital sergi deneyimi ile sanatın ulaşılabilirliği artıyor, sanat bir lüks olmaktan çıkıyor. Sergide British Council sanat koleksiyonundan birçok yabancı sanatçının ve Türkiye’den sanatçıların resim, baskı, video ve fotoğraf gibi eserleri bir arada bulunuyor.

“Cadılarla Dans Etmek” sergisine bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 
Hayat Ağacının Çağdaş Bağlamı
Hayat Ağacının Çağdaş Bağlamı
18:00
17 OCAK
31 ARALIK

Çağdaş sanatın temsilcilerini ağırlamaya devam eden Odeabank’ın sanat platformu O’Art, 17 Ocak itibarıyla Evren Erol’un “Kadim Zamanlardan” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Evrensel bir sembol olan Hayat Ağacı mitini çağdaş bağlamıyla ele alan serginin küratörlüğünü Begüm Alkoçlar üstleniyor.

Evren Erol’un “Kadim Zamanlar” isimli sergisi O’Art’ta ziyaret edilebilir.

 
Bangladeş Tarihi Üzerinden Üçüncü Dünya Enternasyonalizminin Sorgulaması
Bangladeş Tarihi Üzerinden Üçüncü Dünya Enternasyonalizminin Sorgulaması
18:00
23 OCAK
28 NİSAN

Salt Beyoğlu, sanatçı ve tarihçi Naeem Mohaiemen’in “Makbul Tarihin Tutsakları” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. İşlerinde Bangladeş’in sömürge sonrası çatışmalı tarihini anlatan sanatçı bu konu üzerinden “üçüncü dünya enternasyonalizmi”ni sorguluyor.

Adını Bengalce’de “makbul tarih” anlamına gelen “shothik itinash” teriminden alan sergi, kültür kurumlarını ulus ötesi bir tarih kitabının sayfaları gibi kurguluyor. Geleceğe umutlu ve siyaseten ihtiyatlı bir bakışla toplumsal kayıp ve hüsran hikâyeleri anlatan sanatçı, hikâyelerinde anlattığı karakterlerin devlet kontrolündeki tarih yazımının yöneticileri mi tutsakları mı olduğunu sorgulatıyor.

Farah Aksoy tarafından programlanan ve Kunsthalle Basel’de gerçekleştirilen serginin devam niteliğinde olan “Makbul Tarihin Tutsaklar”, 23 Ocak – 28 Nisan tarihleri arasında Salt Beyoğlu’nda ziyaret edilebilecek.  

 
Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri UNIQ Expo’da
Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri UNIQ Expo’da
18:00
15 ŞUBAT
15 HAZİRAN

Yirmi altı sene Artuklu Sarayı’nın başmühendisliğini yapan, modern mekaniğin babası kabul edilen, Anadolu’nun en büyük mucitlerinden Cezeri’nin olağanüstü makineleri 15 yıllık bir çalışmayla 800 yıl aradan sonra yeniden canlanıyor.

“Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi” Orta Çağ’ın en büyük dâhisi kabul edilen Cezeri’nin çalışmaları üzerinden mekanik tarihinin görkemli hikâyesini sunuyor. Cezeri’nin kendi kitabı Kitab-ül Hiyel’indeki tariflere uygun ve çalışır vaziyette üretilen makinelar arasında dünyanın ilk insansı robotları, şifresi Enigma’dan bile güçlü kilitler, bugün hâlen kullanılan 4 zamanlı dişli mekanizmalar, zamanı hassas şekilde ölçen saatler ve krank mili yer alıyor. Boyutları 4 metreyi bulan dev makinelerle birlikte 66 farklı alet, makine ve düzeneğin bulunduğu sergi her yaş grubuna ilham kaynağı oluyor.

“Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri Sergisi”, 15 Şubat – 15 Haziran tarihleri arasında UNIQ Expo’da ziyaret edilebilecek. 

 
Geçici Aynılık
Geçici Aynılık
18:00
16 ŞUBAT
04 MAYIS

Zilberman Gallery-Istanbul Zeynep Kayan’ın galerideki üçüncü kişisel sergisi “Geçici Aynılık”a ev sahipliği yapıyor. Sanatçının sanatsal pratiği, portre ve performansla bağlantılı olarak fotoğraf, video ve ses çalışmalarıyla oluşturduğu tekrara dayalı bir yapısal kurgunun varyasyonlarını araştırmaya odaklanıyor.

Önceki çalışmalarında görüntünün yüzeyine uyguladığı müdahalelerle üretim sürecindeki değişimi ve hareket arzusunu görünür kılan Kayan, “Geçici Aynılık” sergisi için ürettiği çalışmalarında bedene herhangi bir malzeme olarak yaklaşmayı deniyor ve süreçteki hareketleri bu kez görüntünün yüzeyinden “içeri”sine taşıyor. Performatif tavırla oluşturulan videolarda boru, ayna, makas gibi yalıtıcı nesneleri kullanan sanatçı, nesneleri taklit ediyor, oluşturdukları boşluklara sığmaya çalışıyor, kimi zamansa arkalarına gizleniyor.

“Geçici Aynılık” sergisi, 4 Mayıs tarihine kadar Zilberman Gallery–Istanbul’un Mısır Apartmanı’ndaki ana sergi mekânında ziyaret edilebilecek.

 
212 Photography Festival Fotoğraf Yarışması Başvuruları Başladı
212 Photography Festival Fotoğraf Yarışması Başvuruları Başladı
10:00
18 ŞUBAT
19 NİSAN

Bu yıl Bomontiada’da ikincisi düzenlenecek 212 Photography Festival, fotoğraf yarışmasıyla başlıyor. Ortak dil olarak fotoğrafı kullanan ve kutlayan festival, fotoğraf yarışmasını yerel ve uluslararası bir platform yaratmak amacıyla gerçekleştiriyor.

Her yaştan ve milletten profesyonel ve amatör fotoğrafçıların katılabileceği yarışmanın önemli isimlerden oluşan jürisi 212 Fotoğraf Festivali sırasında açıklanacak. Yarışmaya 19 Nisan’a kadar festivalin internet sitesinden başvuru yapılabilecek. Yarışmanın kazananı ise ödül olarak 5000 Euro’ya sahip olacak.

3 – 12 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek festival, dünyaca ünlü fotoğraf sanatçılarının yanı sıra yerel sanatçıların sergilerine de yer verecek. Festival atölyelere, konuşmalara, portfolyo değerlendirmelerine ve bir film programına ev sahipliği yapacak.

 
“Tehlike” ve “Gelecek Program” Sergileri
“Tehlike” ve “Gelecek Program” Sergileri
18:00
26 ŞUBAT
27 NİSAN

Teşvikiye’den Tophane’ye, Narmanlı Apartmanı’ndan Ra Binası’na yer değiştiren Ariel Sanat, Riverrun’un eksi birinci katına taşındı. Açılışını Ayşe Erkmen’in “Tehlike” sergisi ile yapan galeri, sanatçının farklı zamanlarda ürettiği Chambal (1999), Deutsche Bahn (2002) ve Level Two (2006) isimli üç filmini ilk kez bir arada izleyicilere sunuyor. Filmler tehlike unsurunu zaman mekân ilişkisi üzerinden anlatıyor.

Riverrun ayrıca Bunker Sergileri kapsamında aynı gün açılan Can Aytekin’in “Gelecek Program” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Sinema salonları, fuayeler, afişler, lobi fotoğrafları üzerinden bir zamanların sinemasını gözler önüne seren sergi, özellikle Metin Erksan’ın Sevmek Zamanı filmine yoğunlaşıyor.

“Tehlike” sergisi 26 Şubat – 30 Mart tarihleri arasında, “Gelecek Program” sergisi ise 26 Şubat – 27 Nisan tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

 
Yokgün
Yokgün
18:00
28 ŞUBAT
27 NİSAN

Operation Room üretimlerinde desen, resim ve yeni medya gibi farklı teknikler kullanan İzmirli sanatçı Etem Şahin’in Ilgın Deniz Akseloğlu’yla iş birliği içinde ürettikleri ilk projeleri “Yokgün”e ev sahipliği yapıyor. Sergi çeşitli mecralarla etkileşime girerek aynı zaman parçası içinde bulunmaya, aynı imgeleri görmeye çalışan iki kişinin iletişim ve anlaşma hikâyesini konu ediniyor.

Etem Şahin’in kâğıt üzerine karma tekniklerle oluşturduğu işleri, projenin yazarı ve küratörü Ilgım Deniz Akseloğlu ile diyalog içerisinde üretildi. Eserler izleyiciyi olabilirliği aranan, ara ara sorgulanan ve bazen hiç yorulmadan zihinlere konuveren imgelerin çoğunlukla uzam ve zamanın dışına taşmaya meylettiği bir coğrafyaya davet ediyor.

“Yokgün” sergisi, 27 Nisan tarihine kadar Amerikan Hastanesi “Operation Room” Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek.

 
17. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Başlıyor!
17. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Başlıyor!
10:00
07 MART
28 NİSAN

17. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 7-30 Mart tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek. Festival İstanbul’un yanı sıra 9-10 Mart’ta Giresun’da, 6-7 Nisan’da İzmir’de, 13-14 Nisan’da Mersin’de, 20-21 Nisan’da Antalya’da ve 27-28 Nisan’da Diyarbakır’da olacak.  Festival programı kapsamında film gösterimleri, atölyeler, paneller, forumlar ve söyleşiler gerçekleşecek.

Filmmor Kadın Kooperatifi, Akademiden Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Destek Topluluğu, UNESCO Toplumsal Cinsiyet E​ş​itliğinin Geliştirilmesi ve Kadınların Güçlenmesi Kürsüsü, İzmir Kadın Dayanışma Derneği, Antalya Kadın Dayanışma Derneği, Kadın Emeği Kolektifi Derneği, İzmir Bağımsız Kadın İnisiyatifi, Adana Kadın Platformu ve Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği dayanışması ile yapılan 17. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde izleyiciler  Agnès Varda Retrospektifi’ne salonlardan alınan biletlerle ve Filmmor Kartlarıyla, diğer gösterimlere ve etkinliklere ücretsiz katılabilecekler.

Kadınların SinemasıBedenimiz BizimdirCins-iyet-lerRetrospektif: Agnès Varda “Agnès Hakkında Her Şey” ve Film+ bölümleri kapsamında sinemaya ve hayata özgün/feminist kadrajlar açan filmler gösterilecek. Hikâye Anlatıcısı KadınlarSinemada Cinsiyet Temsilleri ve Performansları, Feminist Kadraj panelleri; kadınların sinema yapma temaşasını kolaylaştırmak için atölyeler, söyleşiler, forumlar, yönetmenlerle buluşmaları yapılacak.

Festivalde Türkiye prömiyerlerini yapacak filmler arasında 2018 Toronto Hot Docs’un açılış filmi olan ve 2019 Berlin Film Festivali Culinary Cinema bölümünde Avrupa prömiyerini yapan Maya Gallus imzalı Hararet: Mutfak (D)evrimi belgeseli, 2019 Toronto Film Festivali’nde dünya prömiyerini ve Berlin Film Festivali Panorama bölümünde Avrupa prömiyerini yapan Esther Rots imzalı Mâzi/Retrospekt filmi, orman içinde bir yangın gözetleme istasyonunda çalışan iki kadının işini bir metafor olarak kullanarak aile içi şiddetin nasıl gözetlenebileceğini anlatan Fransız yapımı Hotel Echo filmi, İzlanda’dan iki dünya snowboard şampiyonunun yaptığı Kadınların Şekillendirdiği Ülke belgeseli, Hollanda sinemasının yaşayan en önemli yönetmenlerinden Nanouk Leopold’un geçen yıl Berlin Film Festivali Generation bölümünde dünya prömiyerini yapan ve Crossing Europe Film Festivali’nde En İyi Film seçilen Cobain filmi ve Danimarka sinemasının sıra dışı canlandırma yönetmeni Sara Koppel’dan sadece 2 dakika içinde ne kadar yaratıcı olunabileceğini kanıtlayan İlk Gün ve Bir Dakika Sonra yer alıyor.

Program detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 
Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı
Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı
18:00
07 MART
09 HAZİRAN

Salt Galata, 7 Mart-9 Haziran tarihleri arasında “Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi imparatorluğun son döneminde yetişen portre ressamı Mihri’yi (1885-1954) konu ediniyor.

29 yaşındayken kadınlara mahsus güzel sanatlar okulu İnas Sanayi-i Nefise Mektebi’nin kurulmasını sağlayan toplumsal dönüşümün kayda değer aktörleri arasında yer alan Mihri, ömrünün bir kısmını yurt dışında geçirmesi nedeniyle sanat tarihi yazımında arka planda kalmıştır. Sergide “Mihri Rasim” ya da “Mihri Müşfik”in hayatı ve yeniden kurguladığı kimliği yerleştiği ülkelerdeki zamanın ruhuna göre anlatılıyor.

 
Archway Project
Archway Project
18:00
08 MART
28 NİSAN

Kare Sanat Galerisi, İranlı sanatçı Navid Azimi Sajadi ve Barış Sarıbaş’ın ortak projesi “Archway Project” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçıların 2016 yılında kurduğu iş birliğinin sonucunda ortaya çıkan proje, fiziksel eylem olarak resim yapma ya da heykelsi biçimler yaratmaya odaklanan üslupsal atölye pratiklerine dayanıyor.

İran’da Safeviler Dönemi’nde sanatçıların işlerini bir tür ciltleme aracılığıyla birbirine bağlayan “Murakkâ” sergide kullanılıyor. Kamusal kültürel eylemler, edebiyat, müzik, mimari gibi sanatsal pratikleri bir araya getiren proje, sanatçıların tanışma, konuşma ve yapma eylemlerine dair dünya görüşlerini yansıtıyor. Sanatçılar “ciltlenmiş” yaratımlarını sergilemek üzere saray sponsorluğunda İstanbul’daki hayali bir atölyede bir araya geliyor.

“Archway Project” sergisi, 28 Nisan tarihine kadar Kare Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek. 

 
Kan Görünce Rüya Bozulur Mu?
Kan Görünce Rüya Bozulur Mu?
10:00
09 MART
20 NİSAN

Art On İstanbul, resim ve heykel çalışmalarıyla kuşağının önemli temsilcilerinden Ali Elmacı’nın “Kan Görünce Rüya Bozulur” isimli beşinci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Üç katlı sergileme alanına sahip Art On İstanbul, sergi ile birlikte tek bir mekâna dönüşen büyük bir yerleştirme olarak izleyiciye sunuluyor.

İsmini halk arasında yaygın biçimde kullanılan “kan görünce rüya bozulur” deyişinden alan sergi, sanatçının ilk defa birlikte sergilediği rölyef, heykel ve resimleri ile günümüz kutsalını sorguluyor. Eserlerde yer alan figürler, iktidarın, güç sembollerinin, şöhretin kutsandığı bir zamanda içinde bulundukları koşullar ile tezat bir kompozisyonda resmediliyor.

Sergide “Rabbim Beni Baştan Yarat”, “Yaralarımla Yaşıyorum” ve “Kan Görünce Rüya Bozulur” isimli üç seriden eserlerin yer alıyor. “Rabbim Beni Baştan Yarat” serisi yaşanan ve yansıtılan hayatlar arasındaki tezadı Lady Gaga, Rihanna, Freddie Mercury gibi ünlüler üzerinden anlatıyor. “Yaralarımla Yaşıyorum” serisi Hıristiyan ikonografilerinde yer alan İsa betimlemelerinden çıkıyor, figürler açık yaralarıyla ve memnun ifadeleriyle iktidarın mağdur fakat daima güçlü yönlerine odaklanıyor. “Kan Görünce Rüya Bozulur” serisi bir av ödülünü andıran kadın büstlerinden oluşan yerleştirmeden oluşuyor.

“Kan Görünce Rüya Bozulur” sergisi 9 Mart – 20 Nisan tarihleri arasında Art On İstanbul’da ziyaret edilebilecek. 

 
Açık Diyalog İstanbul’dan Çocuk Sanat Atölyeleri
Açık Diyalog İstanbul’dan Çocuk Sanat Atölyeleri
11:30
09 MART
23 NİSAN

Teşvikiye’de bulunan kültür sanat merkezi Açık Diyalog İstanbul, mart ayında birçok çocuk atölyesine ev sahipliği yapacak.

Program kapsamında 9, 16, 23 Mart tarihlerinde İstanbul Satranç Derneği Başkanı Arno Garabetyan 7-16 yaş grubundaki çocuklara satrançta mantık yürütme, hafıza geliştirme ve risk yönetimi konusunda eğitecek. 16 Mart’ta sanatçı ve deneyimli eğitmen Elçin Ekinci, 6-15 yaş grubu çocukları “Göbeklitepe’yi Keşif: Kil Atölyesi” ile Göbeklitepe’nin derinlikli dünyasında yolculuğa çıkaracak. 17 Mart’ta sanatçı ve eğitmen Pınar Yıldız, 5-10 ve 11-15 yaş grubundaki çocuklarla ünlü heykeltıraş ve ressam Alberto Giacometti’nin hayatı, sanatı ve çalışmalarından ilhamla iki ve üç boyutlu atölye çalışmaları yapacak. 23 Mart’ta fotoğraf sanatçısı ve eğitmen Tuğba Özer, 6-10 yaş grubundaki çocuklarla optik ve kinetik sanata katkıları ile bilinen sanatçı Yaacov Agam’ın agamograf adı verilen farklı açılardan görünen üç boyutlu resim ve heykellerinden ilhamla kendi agamograf çalışmalarını yapacak.

Atölye çalışmalarına info@opendialogueistanbul.com adresi ve 0212 232 7662 nolu iletişim numarasından başvurabilirsiniz.

 
Borusan Contemporary’den Üç Yeni Sergi
Borusan Contemporary’den Üç Yeni Sergi
18:00
09 MART
25 AĞUSTOS

Borusan Contemporary 9 Mart tarihi itibariyle üç farklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergilerden ilki büyük boyutlu ve etkileyici doğa manzaralarıyla tanınan Güney Kore’nin önemli fotoğraf sanatçılarından Boomoon’un Boğaziçi’nde ürettiği bir dizi çalışmasından oluşuyor. Sanatçının Boğaziçi izlenimlerini ışık, form, gölge ve yansımalar üzerine kurduğu “Boomoon: Boğaziçi” fotoğraf sergisinin küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez üstleniyor.

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na yakın zamanda eklenen yeni eserler “Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu” sergisi ile izleyiciyle buluşuyor. Sergide Leo Villareal, Kathrin Stumreich, Eelco Brand, Rick Silva, Edward Burtynsky ve Jeffrey Blondes’un eserleri yer alıyor.

“Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde” sergisi Turgut Uyar’dan alınan ilhamla bir seçkiyi izleyiciye sunuyor. Turgut Uyar’ın, etkisini yazıldıktan 50 yıl sonra bile kaybetmemiş, insan odaklı bakış açısını savunan dizelerinin izini süren serginin küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez üstleniyor.

“Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde” sergisi 8 Mart 2020, “Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Seçki” ve “Boomoon: Boğaziçi” sergileri ise 25 Ağustos 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. 

 
Füg
Füg
18:00
09 MART
14 TEMMUZ

Müze Evliyagil, Nilüfer Şaşmazer’in küratörlüğünü üstlendiği “Füg” sergisine ev sahipliği yapıyor. “Füg” sergisi Müze Evliyagil Koleksiyonu ve koleksiyon dışı üretimlerden 16 sanatçının eserini bir araya getiriyor. Sergide yer alan sanatçılar arasında Albert Bitran, Canan Tolon, Erol Akyavaş, Gülçin Akbaş, İlhan Koman, Kuzgun Acar, Merve İşeri, Mithat Şen, Murat Akagündüz, Mübin Orhon, Nevzat Sayın, Nuri Kuzucan, Ömer Uluç, Semiha Berksoy, Seta Hidiş ve Ülgen Semerci yer alıyor.

Sergi ismini “uçmak, kaçmak” anlamlarına gelen “fuga” sözcüğünden türeyen füg deyişinden alıyor. Sözcük zaman içinde başka anlamlar yüklenen kaçak (fugitive), sığınak (refuge), sığınmacı (refugee) gibi kelimelerin oluşmasını sağladı. Mekânsal anlam taşıyan bu sözcükler zamansal bir kaçışa da işaret ediyor.

“Füg” sergisi, 14 Temmuz tarihine kadar Müze Evliyagil’de ziyaret edilebilecek.

 
Ben Her Zaman Öteki’nin Alanındayım: Agah Uğur Koleksiyonu’ndan Bir Seçki
Ben Her Zaman Öteki’nin Alanındayım: Agah Uğur Koleksiyonu’ndan Bir Seçki
18:00
09 MART
14 TEMMUZ

Beral Madra’nın küratörlüğünü üstlendiği “Ben Her Zaman Öteki’nin Alanındayım: Agah Uğur Koleksiyonu’ndan Bir Seçki” sergisi Müze Evliyagil’de gerçekleşiyor. Sergi, Agah Uğur Koleksiyonu’nda bulunan 2000’li yıllarda farklı zaman ve coğrafyalarda kadın ve erkek imgeleri üzerinden üretilmiş 20 sanatçının eserini bir araya getiriyor.

Serginin başlığı Fransız psikanalist ve düşünür Jacques Lacan’ın söylemine gönderme yapıyor. Videolardaki erkek ve kadın performansları farklı coğrafyalar, kültürler, zaman ve mekânlarda yapılmış olmasına rağmen bu performansların bir karşılıklılık ya da karşıtlık, bir söyleşi ya da tartışma barındırdığı iddiasını taşıyor. İzleyici mevcut toplumsal, siyasi ve iktisadi düzen içinde kadın ve erkek kimliklerini videolar ile irdeliyor.

Sergide yer alan sanatçılar arasında Füsun Onur, Adrian Melis, Zeyno Pekünlü, Nasan Tur, Mounir Fatmi, Jhafis Quintero Gonzales, Jaan Toomik, Ivan Argote, Ali Kazma, Özlem Şimşek, Nezaket Ekici, Leman Sevda Darıcıoğlu, Fatma Bucak, Farniyaz Zaker, Aslan Gaisumov, Kate Gilmore, Ferhat Özgür, İpek Duben, Marcos Avila Forero ve Didem Pekün bulunuyor. 

 
Be Mobile – Create Together! Projesine Açık Çağrı
Be Mobile – Create Together! Projesine Açık Çağrı
10:00
20 MART
30 NİSAN

Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Büyükelçiliği, Goethe Enstitüsü ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Avrupa’daki misafir sanatçı programlarını bir araya getiren kültürler ve disiplinler arası proje Be Mobile – Create Together! için güçlerini birleştiriyor. Fransa, Hollanda, Almanya ve Türkiye’den 16 farklı misafir sanatçı programını bir araya getiren proje, genç yetenekleri teşvik etmeyi ve Türkiye ile Avrupa arasındaki sanat ortamları arasında kalıcı bağların oluşumuna katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Türkiye’den dijital ve görsel sanatlar, performans sanatları veya edebiyat alanlarında faaliyet gösteren, kariyerlerinin başındaki sanatçı ve yazarlar, 20 Mart – 30 Nisan tarihleri arasında başvuru formu ve portföyleriyle Be Mobile – Create Together! projesine başvurabilecek. Temmuz 2019-Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek proje ile Türkiye’den 13 sanatçı farklı zamanlarda ve sürelerle Fransa’da Paris, Cassis, Issy-les-Moulineaux; Almanya’da Dresden, Berlin ve Stuttgart; Hollanda’da Amsterdam, Maastricht ve Lahey şehirlerinde misafir sanatçı programlarında ve sanatçı evlerinde kalacak. Fransa, Hollanda ve Almanya’dan 13 sanatçı ise Türkiye’de İstanbul, Ayvalık, Bursa ve Şirince’de şehirlerinde projeye katılacak.

Başvuru koşulları ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

 
Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit
Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit
18:00
20 MART
21 EYLÜL

İstanbul Araştırma Enstitüsü, “Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, sosyal, ekonomik ve fiziksel çok boyutlu bir dönüşüm geçiren Pera’dan bir kesiti konu ediniyor. Pera Müzesi’nin bulunduğu tarihi yapılar arasındaki bölgeye odaklanan sergi Rossolimo Apartmanı’ndan Büyük Londra Oteli’ne, Pera Palas’tan Odakule’ye, Bristol Oteli’nden Tepebaşı Tiyatrosu’na birçok tarihi yapıyı mercek altına alıyor. Döneme ait fotoğraf ve belgelerin bir araya getirildiği sergide ayrıca İstanbul’un 19. yüzyıl sonu önemli otellerinden biri olan ve bugün Pera Müzesi olarak kullanılan Bristol Oteli’ni sanal gerçeklik teknolojileri aracılığıyla deneyimleme fırsatı da bulunuyor.

“Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit” sergisi, 20 Mart – 21 Eylül tarihleri arasında İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde ziyaret edilebilecek. 

 
Sziget Talent Turkey 2019 Başvuruları Başladı
Sziget Talent Turkey 2019 Başvuruları Başladı
10:00
21 MART
19 NİSAN

Sziget Türkiye ve IF Performance Hall iş birliğiyle düzenlenen Sziget Talent Turkey yarışması için başvurular başladı. Yarışma sonucunda seçilen en yetenekli ve en iyi sahne performansına sahip olan grup, 7-13 Ağutos tarihlerinde gerçekleşecek Sziget Festivali’nde Türkiye’yi temsil edecek ve Foo Fighters, Ed Sheeran, Florence + The Machine, The National ve daha birçok isimle aynı festivalde yer alacak.

İki aşamalı gerçekleşecek seçim sürecinde müzisyenler ilk olarak canlı performans videosunu YouTube’a #SzigetTalentTurkey2019 - (isim ve parça ismi) başlıklı olarak yükleyip szigettalentturkey@gmail.com adresine göndererek yarışmaya başvurabilecekler. 19 Nisan tarihine kadar süren başvurular herkese açık olacak. Aralarında Elif Erdost, Gaye Su Akyol, Kaan Düzarat, Murat Ertel, Tolga Akyıldız ve Yonca Temizocak O’Mahony’nin bulunduğu yarışma jürisi tarafından seçilen on finalist 29 Nisan’da IF Performance Hall Beşiktaş’ta gerçekleşecek final gecesinde sahne alacak. Kazanan isim 2019 Sziget Festivali’nde Türkiye’yi temsil edecek.

Başvuru detaylarına ve kurallara buradan ulaşabilirsiniz. 

 
Refik Anadol’dan Air Max 720’ye Veri Heykeli
Refik Anadol’dan Air Max 720’ye Veri Heykeli
10:00
23 MART
21 NİSAN

Nike’ın bu zamana kadar ürettiği en büyük Air tabanına sahip yeni silüeti Air Max 720’nin yedi yüz yirmi kişide yarattığı his, tüm dünyada beğeni toplayan yeni medya sanatçısı Refik Anadol’un da aralarında olduğu sanatçılar tarafından veri heykellerine dönüştürüldü.

23 Şubat-20 Mart tarihleri arasında Nike İstinye Park’taki Air Max 720 alanında ayakkabıyı deneyimleyen katılımcıların tepkileri EEG teknolojisiyle kaydedildi ve ortak bir veri olarak toplandı. Refik Anadol, bu büyük veriyi kullanarak Air Sinaps veri heykelini oluşturdu. Elif Demirci ve ekibi sıra dışı hisleri veri takılarına, Süleyman Yılmaz ve Mehmet Ünal hisler ve havanın sesinden ilhamla Air Max 720‘yi harmonik bir enstrümana dönüştürdü.

Enstalasyon 23 Mart’tan itibaren Nisan ayı sonuna kadar Nike İstinye Park, Zorlu, Beyoğlu ve Bağdat Caddesi mağazalarında, 1-21 Nisan tarihleri arasında City’s AVM dış cephe ekranında sergilenecek.

 
Oyunbaz
Oyunbaz
18:00
23 MART
20 NİSAN

Göksu Gül’ün dördüncü kişisel sergisi “Oyunbaz”, Pg Art Gallery’de sanatseverlerle buluştu. Sanatçının resimlerinin yanında seramik çalışmalarının da görülebileceği sergi, 20 Nisan tarihine dek ziyaret edilebilecek.


“Bir tavşan

Benim de güneşten gözlerim kamaşıyor

Ve toprağın kokusundan ağzım tatlanıyor

Şimdi ayakkabılarımı çıkarıp yuvarlanacağım


Bir karınca yuvası

Gözümü yere koyup yandan bakıyorum

Ölümüne heybetli bir ağaç gövdesi

Şimdi montumu çıkarıp ona sarılacağım


İki ördek

Esintiyle peşlerinden göle gidiyorum

Isırıyor ama üşütmüyor

Bir tek donla suya dalacağım”

 
Birbirimizi Hak Edecek Kadar Kötüyüz
Birbirimizi Hak Edecek Kadar Kötüyüz
18:00
29 MART
09 MAYIS

Studio-X Istanbul sanatçı Mehmed Erdener ve şair Cihat Duman’ın ortak sergileri “Birbirimizi Hak Edecek Kadar Kötüyüz”e ev sahipliği yapıyor. Sergide İstanbul’un sekiz semtini fotoğraf çekmeden gezen Mehmed Erdener ve Cihat Duman’ın hafızalarında kalan imgelerle ürettiği eserler yer alıyor.

Şair Cihat Duman haber metni, ninni, mektup gibi farklı edebi türlerde kısa yazılar yazarken namı değer Extramücadele Mehmed Erdener aklında kalan imgeleri deneysel bir tipografi anlayışıyla dönüştürüyor. Kaligrafi çalışmaları “milli irade” söylemiyle yaşanan zihinsel fakirleşmeye dikkat çekiyor.

Eser üretmektense çok gezinen bir düşüncenin peşinde olan “Birbirimizi Hak Edecek Kadar Kötüyüz” sergisi, 9 Mayıs tarihine kadar Studio-X Istanbul’da ziyaret edilebilecek. 

 
Corpus
Corpus
18:00
04 NİSAN
04 MAYIS

Bütünü oluşturan en temel parçacıklara uzanan sorgulamalarıyla Burçin Başar'ın üçüncü kişisel sergisi "Corpus", 4 Nisan- 4 Mayıs 2019 tarihleri arasında x-ist'in Karaköy Juma adresinde görülebilir. Başar üçüncü kişisel sergisinde, resimlerin yanı sıra heykel ve videoyla farklı ifade biçimlerini bir bütünün parçası olarak izleyiciye sunuyor.

Corpus; beden, organ, yapının tümlüğü, külliyat anlamında kullanılırken, genç sanatçı aslında tüm eserlerin alt yapısında bütün olma hâlini en temel perspektiften yola çıkarak irdeliyor. Tüm işlerde sorgulanan düşünce biçimi insan veya hayvan varlığından çıkartılıyor, parçalara ayrılıyor ve yeniden kodlanıyor. Bunu da daha fazla insan, hayvan ya da evrenin bir noktası olmaya indirgeyen Başar, bedeni soyutlaştırırken düşünceyi somutlaştırıyor. 

 
Yeni Bir Umutsuzluk
Yeni Bir Umutsuzluk
18:00
06 NİSAN
12 MAYIS

PİLEVNELİ Gallery, 6 Nisan – 12 Mayıs 2019 tarihleri arasında, güncel sanatın tanınmış isimlerinden sanatçı ve yazar Şener Özmen’in “Yeni Bir Umutsuzluk” başlıklı, Türkiye’deki en kapsamlı kişisel sergisine PİLEVNELİ Mecidiyeköy’de ev sahipliği yapıyor. “Yeni Bir Umutsuzluk”, George Lucas’ın yazıp-yönettiği, 1977’de gösterime giren ve orijinal üçlemenin ilk filmi olan Yıldız Savaşları, Bölüm IV: Yeni Bir Umut’tan bir sahneyi, “kendisini bir şekilde ilgilendirdiği” düşüncesiyle, yeniden ele alıyor.

Özmen’in doğduğu ve uzun süre yaşadığı Diyarbakır başta olmak üzere, New York, New Jersey ve Berlin’de geçirdiği on yedi yıla yayılan, bazıları hiç gün yüzüne çıkmamış üretimleri PİLEVNELİ Mecidiyeköy’de izleyiciyle buluşuyor.

 
Standart
Standart
18:00
07 NİSAN
11 MAYIS

adas, 07 Nisan – 11 Mayıs 2019 tarihleri arasında, Michel Foucault'un "Disiplin Toplumu" kavramı üzerinden şekillenen "Standart" sergisine ev sahipliği yapıyor. Bireysel ve sosyo-politik durumların insan üzerindeki baskısı, dış kontrol ve evrilen iç kontrol meseleleri, tektipleştirilmiş insan ve toplum durumlarını ele alan sergi, Melike Bayık küratörlüğünde gerçekleşiyor.

​Sergide İhsan Oturmak, Yuşa Yalçıntaş, Işıl Eğrikavuk & Jozef Erçevik Amado, Merve Dündar, Erinç Seymen, Leyla Emadi, Nasan Tur, Zafer Akşit, Özlem Günyol & Mustafa Kunt ve Ferhat Özgür disiplinlerarası üretimleriyle standardize toplum olgusu ve baskılanma üzerine yapıtlarını izleyiciye sunuyor.​

 
Dostun Çekmecesinden
Dostun Çekmecesinden
18:00
09 NİSAN
31 AĞUSTOS

Bozlu Art Project, 9 Nisan-31 Ağustos tarihleri arasında Türk resminin en özgün ve sıra dışı karakterlerinden biri olan Cihat Burak’ın ilk kez gün yüzüne çıkan desenlerini “Dostun Çekmecesinden” adlı sergiyle ağırlıyor. Sanatçılarla olan dostlukları, grafik çalışmalarından afiş tasarımlarına ve tiyatro dekorlarına kadar farklı alanlardaki başarılı eserleriyle tanınan Mengü Ertel’in adeta müzeye benzeyen evindeki bir çekmecede ortaya çıkan bu desenler, bugün her ikisi de hayatta olmayan iki sanatçının ve dönemin samimi, çıkarsız, dostane ilişkilerinin de nişanesi niteliğinde.

​Küratörlüğünü Esma Ertel ve Oğuz Erten’in üstlendiği sergide, resim, edebiyat, müzik, sinema gibi farklı sanat dallarındaki disiplinlerarası ilişkinin önemi vurgulanmaya çalışılırken, sergi dolayısıyla hazırlanan kitabın yazarlığını ise Oğuz Erten yapıyor. Cihat Burak’ın seksene yakın yapıtının yer aldığı sergiye videolar, Cihat Burak’ın öykülerinden alıntılar ve Mengü Ertel’in oğlu BaBa ZuLa’nın kurucusu Murat Ertel ile eşi Esma Ertel’in birlikte hazırladığı ses enstalasyonları eşlik ediyor.

 
Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar
Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar
18:00
11 NİSAN
28 TEMMUZ

Pera Müzesi, mürekkep sanatının farklı yorumlarına odaklanan “Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Karen Smith’in üstlendiği sergi, çalışmalarını Çin’de sürdüren farklı kuşaklardan on üç sanatçının, mürekkep resim geleneğini günümüze nasıl taşıdıklarını yansıtıyor. Sergi, 11 Nisan - 28 Temmuz tarihleri arasında gezilebilecek.

​Küratörlüğünü Çin güncel sanatı konusunda uzman Karen Smith’in üstlendiği sergide, Çin’in farklı bölge ve şehirlerinde yaşayan on üç sanatçının otuzu aşkın eseri bir araya geliyor. Manzara, doğa ve kaligrafi gibi konulara güncel bir bakışla yaklaşan eserler, resim, fotoğraf, video ve yerleştirme gibi farklı mecralarda karşımıza çıkıyor. Çin kültürel mirasının kendi sanatlarına yansımaları üzerinden mürekkeple ilişki kuran sanatçılar arasında Chen Guangwu, Chen Haiyan, Li Ming, Liang Wei, Luo Yongjin, Qiu Anxiong, Sun Yanchu, Tang Bohua, Xu Bing, Xu Hongming, Xing Danwen, Jian-Jun Zhang, Zhou Fan bulunuyor.

 
Tapestry - Dokunmuş Hikayeler
Tapestry - Dokunmuş Hikayeler
18:00
11 NİSAN
24 MAYIS

Anna Laudel, 11 Nisan - 24 Mayıs 2019 tarihleri arasında, genç ve duayen sanatçıları “Tapestry - Dokunmuş Hikayeler” isimli karma sergide bir araya getiriyor. Sergide, farklı dönemlere ait sanatçıların geleneksel ve çağdaş yorumlarıyla ortaya çıkardıkları üretimleri, Türkiye’de dokuma sanatının geçirdiği süreci yansıtan kapsamlı bir seçkiyle sanatseverlere sunuluyor. Yüzyılların emeğini ve tanıklığını günümüze taşıyan tekstil-dokuma sanatının ifade biçimi olarak Türkiye’de sanat dünyasına dahil olması yakın geçmişe dayanıyor.

​Son yıllarda sanat dünyasında görünürlüğü artan dokuma sanatının farklı estetik ve tekniklerdeki uygulamalarını görebileceğimiz sergide; Gülçin Aksoy, Özdemir Altan, Mustafa Aslıer, Belkıs Balpınar, Ramazan Can, Devrim Erbil, Renk Erbil Martin, Fırat Neziroğlu, Zekai Ormancı, Suhandan Özay Demirkan, Ayla Salman Görüney, M. Latif Taraşlı, Tulga Tollu, Hanefi Yeter ve Jale Yılmabaşar’ın eski ve yeni dönem işleri yer alıyor.​

 
Finis Terrae
Finis Terrae
18:00
12 NİSAN
11 MAYIS

Galeri Nev İstanbul, Ali Kazma’nın son çalışmalarından biri olan Finis Terrae’ye ev sahipliği yapıyor. Sanatçı Fransa’nın Quessant Adası ve Finistére bölgesindeki özellikle deniz fenerlerinin bulunduğu alanlara odaklanan çalışması ile zaman, mekân ve coğrafya üzerine yaptığı araştırmalarına devam ediyor.

Geçmişten bugüne birçok sanatsal ve edebi pratiğe konu olan deniz fenerleri Ali Kazma’nın yorumuyla izleyici karşısına çıkıyor. Yapımcılığını Galeri Nev İstanbul’un, yapım koordinasyonunu Serra Yentürk’ün üstlendiği sergi, 12 Nisan- 11 Mayıs tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. 

 
Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri
Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri
18:00
12 NİSAN
12 HAZİRAN

Rahmi M. Koç Müzesi, sanatta 40 yılı geride bırakan usta karikatürist ve ressam Haslet Soyöz’ü, “Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri” başlıklı resim sergisiyle beşinci defa konuk ediyor. Geçtiğimiz yıllarda Soyöz’ün “Cennetin Gemileri”, “Delkos’tan Karaburun’a”, “Vesait-i Havaiye, Berriye, Bahriye” ve “Fenerler” sergilerine ev sahipliği yapan müze, Türk ticaret donanmasının buharlı gemilerinin en güzel örneklerini sanatseverlerle buluşturuyor.

​Sanatseverlerin ziyaretine açılan sergide, Soyöz’ün aylarca süren araştırmaları sonucunda resmettiği, hurdaya giden veya ilk jenerasyon armatörlerin vefatı nedeniye el değiştiren demir efsaneler yer alıyor. Sergi 12 Nisan’da ziyarete açıldı.