ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
21
BUGÜN, AÇILIŞLAR
AĞUSTOS
ÇARŞAMBA, AÇILIŞLAR
PERŞEMBE, AÇILIŞLAR
DEVAM EDENLER
Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler
Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler
18:00
17 MART
30 ARALIK

Müze Evliyagil, küratörlüğünü Beral Madra’nın üstlendiği “Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler” sergisini ağırlayacak. Sergi, Müze Evliyagil Koleksiyonu’ndan bir araya gelen 23 sanatçının üretimlerinden oluşuyor. Evliyagil Müzesi Koleksiyonu’ndan seçilmiş̧ yapıtlarla oluşturulan bu sergi, epistemolojik krize karşı savunma ve direnme seçeneği olarak düşünme eylemi ile sanat üretimi arasındaki ilişkiye odaklanıyor.

​“Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler” sergisi, 17 Mart – 30 Aralık tarihleri arasında Müze Evliyagil’ de görülebilir.

​​Kapak Görseli: Nejad Devrim - İsimsiz (Untitled), Kağıt üzerine guaj, Gouache on paper, 27x56 cm

 
İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji
İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji
18:00
05 NİSAN
26 AĞUSTOS

“İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji” adlı sergi, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü öncülüğünde İstanbul kent tarihinin sosyokültürel yapısına ışık tutan plaj kavramını ele alıyor. Kuruluşunun 10. yılını geride bırakan İstanbul Araştırmaları Enstitüsü arşivinden ve farklı koleksiyonlardan derlenen bu sergi, 1870’lerden 20. yüzyılın ortalarına uzanan süreçte, deniz hamamından plaja geçişin devrim niteliğindeki hikâyesine odaklanıyor.

5 Nisan tarihinde açılacak olan, “İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji” sergisi 26 Ağustos tarihine kadar görülebilecek.

 
Yeni Bir Görsel Dil
Yeni Bir Görsel Dil
10:00
23 MAYIS
11 KASIM

İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nin “Bakış Açıları” isimli koleksiyon sergisi sanatseverlerle buluştu. 1960’lı yıllardan günümüze fotoğraf alanındaki deneysel üretimlerin bulunduğu “Bakış Açıları”, İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu’nda yer alan farklı kuşaklardan altı sanatçının kompozisyon, malzeme ve ele aldıkları konuları yeniden düşünerek yarattıkları eserleri tek bir sergide buluşturuyor.

 
Osman Hamdi Bey Sergisi
Osman Hamdi Bey Sergisi
10:00
05 HAZİRAN
31 ARALIK

Sakıp Sabancı Müzesi, Bank of America Merrill Lynch’in dünya çapında yürüttüğü “Sanatı Koruma Projesi” kapsamında, “Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey” adlı bir sergiyle sanatseverleri ağırlamaya hazırlanıyor. 5 Haziran tarihinden itibaren görülebilecek olan sergi, “Osman Hamdi Bey Tablolarının Bilimsel Analizleri ve Konservasyonu” projesinin süreçleri çevresinde gelişiyor.

 
Açıkhava Film Festivali
Açıkhava Film Festivali
14:00
05 HAZİRAN
11 EYLÜL

UNIQ İstanbul ve Başka Sinema iş birliği ile dördüncüsü düzenlenen Açıkhava Film Festivali, 5 Haziran – 11 Eylül tarihleri arasında 35 filmden oluşan seçkisiyle gerçekleşecek.

​UNIQ İstanbul, geleneksel Açıkhava Film Festivali, 5 Haziran akşamı Guillermo Del Toro’nun yönettiği, 74. Venedik Film Festivali Büyük Ödülü’nü kazanan, 90. Oscar Ödülleri’nde 13 dalda adaylığı bulunan ve En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Prodüksiyon Tasarımı ve En İyi Film Müziği ödüllerini kazanan The Shape of Water (Suyun Sesi) filmiyle başlayacak. Uzun metrajların yanı sıra kısa filmlerin de seçkiye dahil edildiği festival programı kapsamında animasyon gecesi, korku gecesi ve 14 Haziran’da başlayacak Dünya Kupası’na özel bir gece de düzenlenecek. Festivalde öne çıkan yönetmenler arasında ise Michael Haneke, Greta Gerwig, Yorgos Lanthimos, Michel Hazanavicius, Andrey Zvyagintsev, Christian Petzold ve Fatih Akın bulunuyor.

 
Sarsılan İmge
Sarsılan İmge
18:00
06 HAZİRAN
26 AĞUSTOS

Pera Müzesi, eğitim kurumlarıyla iş birliği yapmaya devam ediyor. Yaz aylarında Hacettepe Üniversitesi’nin lisansüstü ve sanatta yeterlik öğrencilerinin çalışmalarından bir seçki sunuyor. “Sarsılan İmge” adlı sergi, 6 Haziran tarihinden itibaren görülebilecek.


Küratörlüğünü Dilek Karaaziz Şener’in üstlendiği sergide, fakülte bünyesinde eğitimi devam eden sanatçıların, resim, heykel, yerleştirme, video, baskı, grafik ve seramik gibi çeşitli disiplin ve mecralardaki üretimleri bir araya geliyor.


54 sanatçının yer alacağı “Sarsılan İmge” sergisinin sanatçıları ise şu şekilde sıralanıyor:; Abdurrahman Coşkun, Ahu Akkan, Aydan Kılıç, Aysel Alver, Aytuna Cora, Buse Ergül, Cemil Toprak, Cumhur Coşkun, Çiğdem Doğan, E. Jessica Mckie, Elif Anbarpınar, Elif Avşar, Emrah Sezer, Emre Yenisoy, Esma Burcu Sereli, Esra Koruç, Gamze Boz Sülüşoğlu, Gamze Dökmetepelioğlu, Gökçe Kayık, Gökhun Baltacı, Gözde Çoban, Gözde Mulla, Gülşah Bayraktar, Hasan Doğan Yılmaz, Hasan Numan Suçağlar, Hilal Küçük, Hazal Ünsal, Işıl Tüfekci Ardıç, İlayda Çetin, İmre Deniz Işıktaş, İsmail Bezci, Kazım Şimşek, Maged Zaky Hassan, Mehmet Kemal İçten, Mehtap Morkoç, Melike Şerbet, Murat Atabek, Nurcan Çevik, Okan Ercan, Onur Sancu, Özgür Ballı, Pınar Baklan Önal, Rezzak İlge, Rıza Tan Buğra Özer, Sasan Baheri Rad, Semih Çınar, Sevil Seda Arapkirli, Sevinç Köseoğlu Ulubatlı, Sultan Burcu Demir, Umut Kambak, Umut Reyhanlı, Ümmühan Yörük, Zeki Zihni Kıvanç Yılmaz ve Zeynep Üçöz.


“Sarsılan İmge” sergisi, 26 Ağustos tarihine kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

 
Devrim’sel Ritim
Devrim’sel Ritim
10:00
16 HAZİRAN
09 EYLÜL

Art Suites Gallery Bodrum, Devrim Erbil’in “Devrim’sel Ritim” adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Devrim Erbil’in ilk defa sergilenecek olan yağlı boya tabloları ve özel olarak seçilmiş serigrafi baskı eserlerinin yer aldığı sergi, 9 Eylül’e kadar görülebilir. ​Devrim Erbil resminde, armonik bir çizginin yoğun detaylar içeren örgüsü, resmin üzerinde düzenli yinelemelerden oluşan çeşitli titreşimler yayıyor ve bu titreşimlerin birleşiminden kendine özgü resim dilinde bir ritim ortaya çıkarıyor. Sanatçı kendi evreninde titreşimlerden bir ritim inşa ederken yinelediği figürlerle ritmi görünür kılmayı amaçlıyor. 

 
Sevgi Soysal Öykü Ödülü Başvuruları
Sevgi Soysal Öykü Ödülü Başvuruları
09:00
18 HAZİRAN
24 AĞUSTOS

Bursa Nilüfer Belediyesi’nin 2013 yılında Sabahattin Ali ile başlattığı geçen yıl Orhan Kemal’e adadıkları “Yılın Yazarı” serüveni bu yıl Sevgi Soysal’la sürecek. “Yılın Yazarı” etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve o yılın adandığı yazar adına düzenlenen öykü ödülü bu yıl Sevgi Soysal anısına verilecek. Ödüle başvurular, 18 Haziran-24 Ağustos tarihleri arasında olacak.

Yarışmanın başvuru formu için buraya; yönetmelik için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak isteyenler Nilüfer Kütüphane'nin sosyal medya sayfalarını takip edebilir veya 02244941954 numaralı telefondan kütüphaneye ulaşabilirler.

 
Şimdi ve Burada
Şimdi ve Burada
10:00
25 HAZİRAN
28 EYLÜL

Anel Grup’un desteklediği Galeri 5, Dila Yumurtacı’nın “Şimdi ve Burada” adlı ilk kişisel sergisini sanatseverlerle buluşturuyor. Sanatçı sergide bir yandan beden ve zaman ilişkisini üreme, kadın ve doğum üzerinden sorgularken bir yandan da eserlerinde içeri/ dışarı olan, beden/ beden dışı, akan/ duran ve bilinç/ bilinç dışı ikilemleri üzerinden zaman, beden ve zihin arasındaki ilişkiye yoğunlaşıyor. Beden, zihin ve zaman ilişkilerini yorumlayan “Şimdi ve Burada” sergisi 28 Eylül’e kadar görülebilecek.

 
Şimdi ve Burada
Şimdi ve Burada
10:00
25 HAZİRAN
28 EYLÜL

Anel Grup’un desteklediği Galeri 5, Dila Yumurtacı’nın “Şimdi ve Burada” adlı ilk kişisel sergisini sanatseverlerle buluşturuyor. Sanatçı sergide bir yandan beden ve zaman ilişkisini üreme, kadın ve doğum üzerinden sorgularken bir yandan da eserlerinde içeri/ dışarı olan, beden/ beden dışı, akan/ duran ve bilinç/ bilinç dışı ikilemleri üzerinden zaman, beden ve zihin arasındaki ilişkiye yoğunlaşıyor. Beden, zihin ve zaman ilişkilerini yorumlayan “Şimdi ve Burada” sergisi 28 Eylül’e kadar görülebilecek.

 
Başka Bir Tepeden
Başka Bir Tepeden
10:00
26 HAZİRAN
28 EKİM

Elgiz Müzesi, 2000 metrekarelik açık hava alanında 10. Teras Sergisi “Başka Bir Tepeden”i sanatseverlerle buluşturuyor. Açı çağrı ile gerçekleştirilen teras sergisinde Kars, Isparta, Eskişehir, Ankara, İzmir ve İstanbul gibi apayrı şehirlerden heykeltıraşlar yer alıyor. 28 Ekim’e kadar devam edecek olan serginin teması ise İstanbul. İstanbul’un sınırları belirsiz hanelerini, yükselen gökdelenlerini, daralan kişisel alanlarını, göçmenlerini, kalabalığını, metropol rehavetini anlatan sanatçılar eserlerinde günümüz İstanbul’una içeriden ve dışarıdan bir yorum getirdi.

 
Mad World
Mad World
10:00
28 HAZİRAN
25 AĞUSTOS

28 Haziran-25 Ağustos 2018 tarihleri arasında Bozlu Art Project Nişantaşı’nda, Oğuz Erten’in küratörlüğünde gerçekleştirilecek olan “Mad World” sergisinde; Burcu Aksoy, Ali Alışır, İlgen Arzık, Sinan Demirtaş, Server Demirtaş, Evren Erol, Murat Germen, Tülay İçöz, Çağatay Odabaş, Meliha Sözeri, Gamze Taşdan ve Semih Zeki'nin durup günü ve geleceği düşünmeye odaklanan yapıtlarına yer veriliyor.

 
İstanbul Modern Yaz Atölyeleri Başlıyor
İstanbul Modern Yaz Atölyeleri Başlıyor
10:00
02 TEMMUZ
31 AĞUSTOS

7-12 yaş arası çocuklar için öğretici, eğlenceli ve sanat dolu aktivitelerden oluşan bir yaz programı hazırlayan İstanbul Modern, 2 Temmuz – 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında Beyoğlu’ndaki geçici mekânında çocukları ağırlayacak. Okulların tatile girmesiyle boş kalan çocuklar için hafta içi her gün sabah 10.00-12.00 ve öğleden sonra 13.00-15.00 saatleri arasında günde iki defa, müze uzmanlarının yönetiminde atölye çalışmaları düzenlenecek. Bu atölyelerde çocukların, resimden kostüme, animasyondan heykele, mimariden fotoğrafa kadar farklı programlara katılarak yaratıcılıklarını geliştirmeleri hedefleniyor. 

 
Werner Bischof: 1936-1954
Werner Bischof: 1936-1954
10:00
04 TEMMUZ
30 AĞUSTOS

Doğuş Grubu’nun Leica Camera AG işbirliğiyle İstanbul’a taşıdığı Leica Galeri bomontiada’daki yerleşkesinde “Werner Bischof: 1936-1954” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi, İkinci Dünya Savaşı’nın neden olduğu yıkım üzerine yayımladığı foto röportaj ile uluslararası itibar kazanmış İsviçreli fotoğrafçı Werner Bischof’un eserlerinden oluşuyor.

​​1949’da kurucu üyelerle birlikte Magnum Fotoğraf Ajansı’na katılan ilk fotoğrafçı olan Bischof, endüstri ve teknolojiden etkilenen geleneksel kültürlerin gündelik yaşamlarını fotoğraflarıyla ölümsüzleştiriyor. Fotografevi ve Werner Bischof Estate iş birliğiyle gerçekleşen sergi, 4 Temmuz - 30 Ağustos tarihleri arasında  sanatseverlerle buluşacak.

 
Açık Stüdyo Günleri’nden Sanatçılar İçin Açık Çağrı!
Açık Stüdyo Günleri’nden Sanatçılar İçin Açık Çağrı!
10:00
04 TEMMUZ
31 AĞUSTOS

Açık Stüdyo Günleri’nin beşincisi 5-7 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sanatçılar Açık Stüdyo Günleri kapsamında eserlerini kendi ev ve atölyelerinde sanatseverlerle paylaşma fırsatı bulacaklar. Ziyaretçilere harita aracılığıyla bir atölyeden diğerine ulaşma imkânı sağlayan projenin amacı sanatın herkese erişimine olanak sağlamak. Açık Stüdyo Günleri’ne katılmak isteyen sanatçılar için son başvuru tarihi 31 Ağustos. Resim, heykel, seramik, fotoğraf, enstalasyon, video ve performans gibi farklı disiplinler üzerine çalışan Taksim, Beyoğlu, Cihangir, Galata, Karaköy, Tophane, Teşvikiye, Balat, Büyükada ve Kadıköy bölgelerinde ev, atölye ve alanları bulunan sanatçı ve bağımsız sanat mekânları başvurabilir.

 
Saklı Hazineler
Saklı Hazineler
10:00
12 TEMMUZ
27 AĞUSTOS

Şahin Paksoy’un kişisel sergisi “Saklı Hazineler” Casa dell’Arte Galeri’de sanatseverlerle buluştu. Sanatçı geleneksel kültür ögelerinden ve gündelik hayattan ilham alarak figüratif temelli, insan odaklı eserler yaratıyor. Osmanlı minyatürleri, Bizans ikonaları ve Selçuklu halılarını geleneksel ve tarihsel geçmişten yola çıkarak kendine has, özgün bir üslupla resimlerine ve heykellerine aktaran Paksoy, güncel ve geleneksel Anadolu halkının yaşam değerlerini ve yaşama biçimlerini işlerinde yansıtıyor. Resim ve heykellerden oluşan sergi 27 Ağustos tarihine kadar Bodrum Casa dell’Arte Galeri’de görülebilecek.

 
Fransız Film Gösterimleri Başlıyor
Fransız Film Gösterimleri Başlıyor
20:00
16 TEMMUZ
10 EYLÜL

Fransız Kültür iş birliğiyle Zorlu PSM Amfi’de yaz boyunca Fransız yapımı filmler izleyiciyle buluşacak. 16 Temmuz-10 Eylül tarihleri arasında her pazartesi saat 20.00’de dev ekranda gerçekleşecek gösterimler, ücretsiz ve herkese açık olacak.

 
Fransız Film Gösterimleri Başlıyor
Fransız Film Gösterimleri Başlıyor
20:00
16 TEMMUZ
10 EYLÜL

Fransız Kültür iş birliğiyle Zorlu PSM Amfi’de yaz boyunca Fransız yapımı filmler izleyiciyle buluşacak. 16 Temmuz-10 Eylül tarihleri arasında her pazartesi saat 20.00’de dev ekranda gerçekleşecek gösterimler, ücretsiz ve herkese açık olacak.

Program:

16 TEMMUZ // 20.00
9 Mois Ferme (9 Ay Hapis)

23 TEMMUZ // 20.00
Barbara

30 TEMMUZ // 20.00
Gare Du Nord (Kuzey Garı)

6 AĞUSTOS // 20.00
Le Roi Et L’oiseau (Kral Ve Kuş)

13 AĞUSTOS // 20.00
César Et Rosalie (César Ve Rosalıe)

3 EYLÜL // 20.00
Couleur De Peau: Mıel (Ten Rengi: Buğday)

10 EYLÜL // 20.00
Eldorado – Preljocaj

 
No Story
No Story
10:00
17 TEMMUZ
31 AĞUSTOS

Art On İstanbul, galeri sanatçılarından oluşan karma bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Yeni üretimlerin yanı sıra sanatçıların eski dönemlerinden de yapıtların bulunduğu “No Story” isimli sergide Ahmet Çerkez, Ali Elmacı, Burcu Erden, Olcay Kuş, Erman Özbaşaran, Evren Sungur, Mithat Şen, Ozan Türkkan ve Olgu Ülkenciler’in çalışmaları yer alıyor. Farklı sanatçıların tekil üretimlerinden yola çıkarak oluşturulan sergi 31 Ağustos’a dek görülebilecek.

 
Açık Havada Film Deneyimine Yenisi Eklendi
Açık Havada Film Deneyimine Yenisi Eklendi
21:00
17 TEMMUZ
30 AĞUSTOS

Zorlu Center, özel bir yaz programı ile sinemaseverleri temmuz ve ağustos ayı boyunca her salı ve perşembe günleri saat 21:00’de açık havada film izlemeye davet ediyor. Dünyanın ilk her karesi yağlı boya tablolardan oluşan filmi Loving Vincent, 17 Temmuz Salı, romantik müzikal komedi-drama filmi La La Land, 19 Temmuz Perşembe, animasyon komedi filmi Fındık İşi 2 ise 24 Temmuz Salı akşamı sinemaseverlerle buluşacak.

 
Coğrafya
Coğrafya
10:00
18 TEMMUZ
13 EKİM

Gümüşlük Akademisi, Mehmet Tekin'in tek kişilik sergisini sanatseverlerle buluşturdu. Gümüşlük Akademisi’nin 2016 yılından itibaren Öktem Aykut ile yaptığı sergi programı kapsamında gerçekleştirilen “Coğrafya” isimli sergi, 18 Temmuz’da izleyiciyle buluştu. ​Yaz aylarını Bodrum’da geçirenlerin yolunu düşürmesini tavsiye ettiğimiz sergi, 13 Ekim’e kadar görülebilecek

 
Kuzgun Acar Anısına
Kuzgun Acar Anısına
10:00
20 TEMMUZ
01 EKİM

Geometrik soyut çalışmalarıyla Türkiye heykel sanatında önemli bir yer edinmiş Seyhun Topuz’un Kuzgun Acar Anısına isimli eseri bugün Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde sergilenmeye başladı. ​​Seyhun Topuz’un, Kuzgun Acar’ın ölümünün 40. yılı nedeniyle restore edilerek 2016 yılında SSM’de sergilenen Kuşlar - Soyut Kompozisyon’dan ilham alarak ürettiği Kuzgun Acar Anısına isimli düzenlemesi, 1 Ekim 2018 tarihine kadar sanatseverlerle buluşacak.

 
Zorlu PSM’de Yeşilçam Film Gösterimleri Başlıyor
Zorlu PSM’de Yeşilçam Film Gösterimleri Başlıyor
20:00
25 TEMMUZ
12 EYLÜL

Zorlu PSM Amfi, 25 Temmuz - 12 Eylül tarihleri arasında her çarşamba saat 20.00’de Yeşilçam filmlerini sinemaseverle buluşturuyor. Ücretsiz olarak gerçekleşecek program kapsamında Neşeli GünlerÇöpçüler KralıMavi Boncuk ve Hababam Sınıfı gibi Türkiye sinemasının klasikleşmiş filmleri gösterilecek.

 
8. Pembe Hayat KuirFest İçin Başvurular Başladı!
8. Pembe Hayat KuirFest İçin Başvurular Başladı!
09:00
01 AĞUSTOS
01 EKİM

LGBT hakları mücadelesine sanat aracılığıyla ifade alanları yaratmayı amaçlayan Pembe Hayat KuirFest’in sekizinci senesi için başvurular başladı. Festivale LGBTI+ temalı filmler ve/veya kuir yapımlar ile başvuru yapılabilecek. Film Freeway üzerinden yapılacak başvurular için son tarih 1 Ekim. 

 
Büyük Çayır 2018 Sergileri
Büyük Çayır 2018 Sergileri
10:00
02 AĞUSTOS
15 EYLÜL

Bilsart, güncel sanat alanında desteklediği projelere bir yenisini ekledi. Ocak 2018’den bu yana video sanatının güncel örneklerini 15 günde bir değişen program içeriğiyle sunan Bilsart, Norgunk’nin düzenlediği “Büyük Çayır 2018 Sergileri” için seçilen sanat mekânlarından biri oldu. Sarkis ve Heinz Peter Schwerfel’in işlerinin yer alacağı sergide, Heinz Peter Schwerfel’in sanatçı portreleri adı altında 5 farklı filmi de gösterilecek.