ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
25
BUGÜN, AÇILIŞLAR
MART
Rebel Moves 25 Mart’ta Sahnede!
Rebel Moves 25 Mart’ta Sahnede!
22:30
25 MART
25 MART

Yerli alternatif sahnenin özgün isimlerinden Rebel Moves, 25 Mart Cumartesi gecesi Babylon’da sahne alacak. 

 
PAZAR, AÇILIŞLAR
PAZARTESİ, AÇILIŞLAR
DEVAM EDENLER
Kült Filmlerin Müzikleri Music In Concerts Serisinde
Kült Filmlerin Müzikleri Music In Concerts Serisinde
20:00
28 EKİM
21 MAYIS

Geçtiğimiz günlerde yeni sezon programını açıklayan Zorlu PSM, kült filmlerin müziklerini canlı orkestralar eşliğinde “Music In Concerts” serisiyle izleyicilerle buluşturacak. Seride orkestralar, sinema tarihine hikâyeleriyle olduğu kadar müzikleriyle de damga vuran Titanic, Alien, Amadeus veLord of the Rings gibi filmlerin müziklerini canlı olarak çalacak.

Orkestralar eşliğinde hazırlanan film müzikleri arasından bir seçki yapan Zorlu PSM, bu sezon 1997 yapımı Titanic ile başlayacağı konser serisinde ayrıca, korku gerilim serisi Aliens, Mozart’ın hayatını konu alan 1984 yapımı film Amadeus ve bol ödüllü fantastik film serisi Lord of the Rings – Two Towers’ı ağırlayacak.

Serinin programıysa şöyle:

Titanic Live - 28-29 Ekim 2016

Amadeus Live - 24-25 Şubat 2017

Aliens Live - 22-23 Nisan 2017

Lord of the Rings in Concert – The Two Towers - 20-21 Mayıs 2017

 
Akbank Sanat’ta Ücretsiz Felsefe Seminerleri
Akbank Sanat’ta Ücretsiz Felsefe Seminerleri
18:30
24 KASIM
18 MAYIS

Günümüzde hâlâ konuşulan, üzerine düşünülen Foucault, Kant, Hegel, Nietzsche gibi filozoflardan yola çıkarak düzenlenen ‘’18. Yüzyıldan Günümüze Felsefenin Bazı Uğrakları’’ adlı seminer 24 Kasım 2016’da Akbank Sanat’ta başlıyor. 

 
Roger Ballen: Retrospektif
Roger Ballen: Retrospektif
18:30
28 ARALIK
04 HAZİRAN

İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi, Amerika doğumlu, Güney Afrikalı sanatçı Roger Ballen’ı konuk ediyor. Erken tarihli çalışmalarında belgesel fotoğrafçılığı geleneğini izleyen Ballen, zamanla kendisinin “ballenesk” diye nitelendirdiği farklı ve benzersiz bir üslup geliştirdi. Yapıtlarında çizim, resim, kolaj ve heykel tekniklerinden de yararlanan sanatçı, çok disiplinli olmakla birlikte, fotoğraf köklerine derinden bağlı, yeni bir estetik meydana getirdi. Sergi, sanatçının 1980’lerden itibaren yaptığı üretimlerin izini sürmeyi hedefliyor. Demet Yıldız küratörlüğünde gerçekleşecek olan sergiyi 28 Aralık 2016-4 Haziran 2017 tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 
Victor Vasarely İstanbul’da
Victor Vasarely İstanbul’da
18:30
02 ŞUBAT
31 MART

Çağdaş sanatın önemli temsilcilerinden ve op art akımının öncülerinden olan sanatçı Victor Vasarely, retrospektif sergisiyle 2 Şubat’tan itibaren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde.

Arkas Holding sponsorluğunda Victor Vasarely Vakfı, Peç, Victor Vasarely Müzesi, Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi ve Renault Kurumsal Koleksiyonunun katkılarıyla gerçekleşecek sergide, sanatçının farklı dönemlerine ait 50’den fazla resim, heykel, tasarım ve duvar halısı yer alıyor.

Küratörlüğünü sanatçının torunu ve Vasarely Vakfı’nın direktörü Pierre Vasarely üstlenirken, 31 Mart’a kadar görülebilecek sergi daha sonra İzmir’de sanatseverlerle buluşacak.

 
Nefesinizi Nasıl Tutarsınız Şubat Ayında Sahnede!
Nefesinizi Nasıl Tutarsınız Şubat Ayında Sahnede!
20:00
02 ŞUBAT
25 MART

Salkım Hanımın Taneleri filmiyle ve Hırsız Polis dizisindeki rolleriyle tanınan, in-yer-face akımı oyunlarını Türkçe olarak ilk kez sergileyen ve aynı zamanda DOT'un kurucularından olan Murat Daltaban’ın yönettiği Nefesinizi Nasıl Tutarsınız? oyunu yeni sezonda DOTKANYON’da sahnelenecek. Zinnie Harris tarafından 2015 yılında Royal Court için yazılan oyun, modernizmin yok oluşunun eşiğindeki dört insanın hikayesini anlatıyor.

 
SANAT 7 / 24
SANAT 7 / 24
18:30
09 ŞUBAT
25 MAYIS

Genç sanatçı ve tasarımcıları desteklemek amacıyla kurulmuş olan Armaggan Art & Design Gallery’nin, beşinci kez düzenlediği “SANAT 7 / 24” adlı karma sergi, 9 Şubat’ta açılıyor.

“Sanat Her Zaman Her Yerde” başlığıyla açılacak sergi, 18 sanatçının “sanat gündelik hayata nasıl dahil olur? “sorusuna yanıt aradığı eserlere yer veriyor. Küratörlüğünü galeri koordinatörü Şanel Şan Sevinç’in üstlendiği sergi, kavramsal özelliklerinin yanı sıra iyileştirici bir işlev yüklenen sanat eserlerinden bir seçki sunuyor. “SANAT 7 / 24”, 25 Mayıs tarihine kadar Armaggan Art & Design Gallery’de görülebilecek.

Sergide yer alan sanatçılar: Tan Taşpolatoğlu, Yiğit Altıparmakoğulları, Recep Batuk, Yiğit Yazıcı, Tan Mavitan, Güven Kıraç, Bora Çetin, Mat Art, Canan Cankaya, Can Özal, Ayhan Tomak, Nergiz Yeşil, Arden Oluk, Emine Kürkçü, Ali Abayoğlu, Ferit Yazıcı, Levent Aygül ve Aylin Özmete Ak.

 
Şimdinin Kırılganlığı
Şimdinin Kırılganlığı
19:00
09 ŞUBAT
01 NİSAN

Daire Galeri ile işbirliğiyle düzenlenen sergi “Şimdinin Kırılganlığı”, 9 Şubat’ta 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de açılıyor!

Farklı tekniklerle çalışan 10 sanatçıyı buluşturan sergi, son yıllarda giderek yükselen şimdi kavramını ele alıyor. Hiç bitmeyecekmiş hissi uyandıran şimdiki zamanın ne denli kırılgan olduğunu vurgulayan sergi, Daire Galeri’nin Daire Projects kapsamında galeri mekânı dışında projelendirdiği ilk sergi olma özelliğini de taşıyor.

Açılışına Galata Perform ekibinin de performansları ile katılacağı ve farklı açılardan zamanın uçuculuğuna odaklanan “Şimdinin Kırılganlığı”, 1 Nisan tarihine kadar 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de görülebilecek.

Sergide yer alan sanatçılar: Özgür Demirci, Zeynep Akgün, Sümer Sayın, Ayla Turan, Sayat Uşaklıgil, Hayal İncedoğan, Ahmet Duru, Berkay Tuncay, Sibel Horada ve Nesren Jake.

 
Streptopelia Decaocto
Streptopelia Decaocto
19:00
09 ŞUBAT
26 MART

Sanatçı Şifa Girinci’nin yeni kişisel sergisi “Streptopelia Decaocto”, Gaia Gallery ev sahipliğinde 9 Şubat’ta açılıyor.

Göç kavramını kitleleri iten ve çeken etkilerden bağımsız, dürtüsel bir kırsal cennet arayışı olarak ele alan sanatçı sergisini; resim, neon, taş heykel, metin ve video gibi çeşitli formlar üzerine kuruyor.  Dünyada olup bitenleri imgelerle ve gerçek verilerle anlatan Girinci, bu şekilde veri sanatının kapılarını aralıyor.

Sanatçının kendi köklerinden, coğrafyasından ve derlediği verilerden hareketle yola çıkarak günümüzün majör konularından göç kavramına odaklanan “Streptopelia Decaocto”, 26 Mart’a kadar Gaia Gallery’de görülebilecek.

 
Anlamsızlık Âleminde
Anlamsızlık Âleminde
18:30
10 ŞUBAT
07 MAYIS

Arter 10 Şubat - 7 Mayıs 2017 tarihleri arasında İngiliz sanatçı ikilisi Jake ve Dinos Chapman'ın “Anlamsızlık Âleminde” isimli sergisine yer veriyor.

“Anlamsızlık Âleminde” İngiliz sanat dünyasının en tartışmalı isimlerinden olan Chapmanların Türkiye'deki ilk kişisel sergisi olacak.

 
Ve yine de maskem kudretli
Ve yine de maskem kudretli
19:00
15 ŞUBAT
16 NİSAN

Açılış resepsiyonu: 15 Şubat Çarşamba, 19.00 – 21.00
Sergi tarihi: 15 Şubat-16 Nisan 2017
Serginin açık olduğu saatler: Salı-Cumartesi 13.00 – 21.00, Pazar 11.00 – 19.00

Alt Sanat Mekânı, Basel Abbas ve Ruanne Abou-Rahme’nin yeni yerleştirmesi, Ve yine de maskem kudretli’yi (2016) sunar. Mitoloji, ekoloji ve sömürgeye karşı direniş arasındaki ilişkiyi irdeleyen iş ile sanatçılar tamamlanmamış yeni anlatımlar hayal ediyor.

 
Red is Red
Red is Red
18:00
03 MART
08 NİSAN

Sanatçı Özcan Uzkur’un “Red is Red” adlı solo sergisi, 3 Mart tarihinde Galeri İlayda ev sahipliğinde açılıyor.

Sanatçının hayal gücü ve felsefeden ilham alarak ürettiği eserler; malzeme, teknik ve belleğiyle de bir tekstil alanı yaratıyor. Özcan Uzkur, plastik sorgulamalarını geniş malzeme bilgisiyle birleştirirken; canlı kırmızı renk, zengin doku katmanları, ölçeksiz bir espas anlayışı sergide öne çıkıyor.

Acının temsili geleneği içinde düşünülebilen eserlerle 25. yılında Galeri İlayda’da açılacak “Red is Red”, 8 Nisan tarihine kadar ziyarete açık olacak.

 
Bunlar Fabl Değil Çocuklar
Bunlar Fabl Değil Çocuklar
18:00
04 MART
01 NİSAN

Her sergisini ilginç ve uyarıcı konulardan yola çıkarak bir bütünlük içinde gerçekleştiren, kendi kuşağı içinde önemli bir yere sahip olan Ekin Saçlıoğlu’nun yeni sergisi, Galata Rum İlkokulu ev sahipliğinde 4 Mart’ta açılıyor.

Sanatçı, “Bunlar Fabl Değil Çocuklar” adını verdiği sekizinci kişisel sergisinde, yok olmuş ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan canlıları ele alıyor. İnsan uygarlığının doğayla çatışmasının bu yok edici örneğine dikkat çeken sergide; desen, resim, enstalasyon, heykel ve bitkilerden oluşan farklı eserler yer alıyor.

Anadolu Leoparı, Anadolu Vaşağı ve Beyaz Kuzey Gergedanı gibi soyu tükenen canlılar ile izleyiciye doğanın masum mükemmelliği ve insanın vahşi uygarlığı arasındaki ilişkiyi hatırlatan “Bunlar Fabl Değil Çocuklar”, 1 Nisan tarihine kadar Galata Rum İlkokulu’nda görülebilecek.

 
Pşisel Sergi
Pşisel Sergi
16:30
07 MART
08 NİSAN

Galerist, Vahit Tuna’nın ‘Pşisel Sergi’ başlıklı üçüncü kişisel sergisine 7 Mart - 8 Nisan 2017 tarihleri arasında Alt Sanat Mekanı, MARSistanbul ve REM Art Space ile eşzamanlı ev sahipliği yapıyor.

”Pşisel Sergi”, 7 Mart 2017 Salı günü saat: 16.00’dan itibaren Alt Sanat Mekânı, Galerist, MARSistanbul ve REM Art Space’te eş zamanlı olarak açılacak, saat 18.30’dan itibaren Alt Sanat Mekânı’nda serginin açılış buluşması gerçekleşecektir.

 
Sine Qua Non / Olmazsa Olmaz
Sine Qua Non / Olmazsa Olmaz
18:00
07 MART
31 MART

EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı 25. yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenecek “Sine Qua Non / Olmazsa Olmaz” sergisi, 7 Mart’ta Ekavart Gallery ev sahipliğinde açılıyor.

25 erkek sanatçının resim, heykel ve video gibi farklı disiplinlerde ürettikleri eserlerden oluşan sergide, tüm eserler kadınlara ithaf ediliyor. Yüzyıllardır sanat yapıtlarına tanrıça veya ilham kaynağı olarak karşımıza çıkan kadın imgesi etrafında şekillenen sergi, izleyiciye bu coğrafyada erkeğin gözünden kadına bakışın bir kesitini sunuyor. Küratörlüğünü Döne Otyam’ın üstlendiği sergi 31 Mart tarihine kadar Ekavart Gallery’de görülebilecek.

Sergide yer alan sanatçılar: Abidin Dino, Ali Raşit Karakılıç, Ali Şentürk, Ataol Behramoğlu, Aykut Cömert, Balkan Naci İslimyeli, Bedri Baykam, Erdal Duman, Fatih Aydoğdu, Ferhat Özgür, Fırat Engin, Harun Antakyalı, Horasan, İsmet Doğan, Koray Erkaya, Muhsin Akgün, Murat Tosyalı, Mustafa Duymaz, Mustafa Sevinç, Muzaffer Akyol, Osman Dinç, Sıtkı Kösemen, Şevket Arık, Yılmaz Aysan, Yusuf Taktak.

 
İzler / Remains
İzler / Remains
18:30
09 MART
01 NİSAN

Beş ayrı sanatçının, saklı tuttukları anların birer dışavurumu olarak tasarladıkları mekânları izleyiciyle buluşturacakları sergi “İzler / Remains”, 9 Mart’ta Mixer’de açılıyor.

Beş farklılaştırılmış alana yerleştirilen bireysel çalışmalarıyla sanatçılar, insanın doğduğu andan itibaren içinde bulunduğu zaman ve mekâna tanıklık etmesine ve deneyimlemesine odaklanıyor. Farklı disiplin ve malzemelerle üretilen ve algı, mekân, duyular ve yaşam gibi farklı kavramlara odaklanan eserlerle “İzler / Remains”, 1 Nisan tarihine kadar Mixer’de görülebilecek.

Sergide yer alan sanatçılar: İris Ergül, Furkan Öztekin, Elif Özen, Merve Üstünalp ve Özge Yağcı.

 
Tyrant's Reign and Titan's Slain
Tyrant's Reign and Titan's Slain
18:00
16 MART
15 NİSAN

Ansen son kişisel sergisi "Tyrant's Reign and Titan's Slain" ile geçmiş serilerine yeni bir halka ekliyor.

Farklı kavramlarla özdeşleştirilmiş, adalet, düzen, hafıza, hatıra, hatta savaş ve barış gibi olgularla var olmuş, ancak kısa süreli hükümdarlıkları Tanrılar tarafından hezimete uğratılmış bu yarı tanrılardan çağımız dünya düzeninin yeni yarı Tanrıları olan Tiranlara değin geçen bir süreç düzleminde Ansen'in daha önceden irdelediği insan ve güç ilişkilerine tekrar bakışına tanık oluyoruz.

Böylelikle Tanrıların keyfi hükümlerinden farklı olarak ölümlülük gerçeği ile insanlara yaklaşan, onların tarafında duran ve ayaklanan Titanlara müttefiki insanlar tarafından dahi diz çöktürüldüğü bir dönemin, hasılı yeni bir dünya düzenin yer yer masalsı ve çoğu zaman çağdaş bir yorumla işlenmesi sonucunda karşımıza "Tyrant's Reign and Titan's Slain" serisi çıkıyor.

"Tyrant's Reign and Titan's Slain" başlıklı sergiyi 16 Mart- 15 Nisan 2017 tarihleri arasında x-ist'te ziyaret edebilirsiniz. 

 
İstif
İstif
19:00
18 MART
30 NİSAN

Art ON İstanbul, 18 Mart - 30 Nisan tarihleri arasında Tepebaşı'ndaki yeni mekânını Mithat Şen’in 6 yıl aradan sonra İstanbul’daki ilk kişisel sergisi, “İstif” ile açacaktır.

Sergi, sanatçının galeri mekânına özel ilk defa gerçekleştireceği “Yıldız Sistemine Dair” yerleştirme ve “İstif” serisinden farklı zamanlardan hiç görülmeyen işleri ile yeni üretimlerini bir arada izleyici ile buluşturacak.

 
Amadeus Oyunu Beyaz Perde’de!
Amadeus Oyunu Beyaz Perde’de!
19:30
21 MART
28 MART

National Theatre’dan canlı olarak yayımlanan ve Southbank Senfoni Orkestrası’nın müzikleri eşliğinde sahnelenen Amadeus oyunu 21, 27, 28 Mart tarihlerinde Salon İKSV’de. National Theatre’ın satış rekorları kıran, kritiklerden beş yıldız alan bu oyunu şimdi beyaz perde de izlenebilecek.

​