ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
22
BUGÜN, AÇILIŞLAR
OCAK
Animals Musical 22 Ocak’ta Perde Açıyor!
Animals Musical 22 Ocak’ta Perde Açıyor!
13:00
22 OCAK
22 OCAK

Ahmet Kazanbal yönetmenliğindeki müzikal 22 Ocak Pazar saat 13:00’de UNIQ Hall’de izlenebilir

 
PAZARTESİ, AÇILIŞLAR
SALI, AÇILIŞLAR
Kıyamete Kadar Kapattım Kalbimi Sahnede
Kıyamete Kadar Kapattım Kalbimi Sahnede
20:30
24 OCAK
24 OCAK

biriken’in, prömiyerini 20.İstanbul Tiyatro Festivali’nde gerçekleştirdiği yeni oyunu “Kıyamete Kadar Kapattım Kalbimi”, 24 ve 25 Ocak’ta garajistanbul’da seyirciyle buluşuyor.

 
ENKA Kültür Sanat 24 Ocak’ta Perdelerini Açıyor!
ENKA Kültür Sanat 24 Ocak’ta Perdelerini Açıyor!
20:30
24 OCAK
26 OCAK

Enka Kültür Sanat, 24 Ocak’ta perdelerini tiyatroya açıyor.

29. yılını dolduran Enka Kültür Sanat’ın Tiyatro Buluşmaları adıyla gerçekleştireceği ilk gösterimi 24 Ocak’ta Semaver Kumpanya’nın İçerdekiler oyunu olacak.

 
DEVAM EDENLER
Kült Filmlerin Müzikleri Music In Concerts Serisinde
Kült Filmlerin Müzikleri Music In Concerts Serisinde
20:00
28 EKİM
21 MAYIS

Geçtiğimiz günlerde yeni sezon programını açıklayan Zorlu PSM, kült filmlerin müziklerini canlı orkestralar eşliğinde “Music In Concerts” serisiyle izleyicilerle buluşturacak. Seride orkestralar, sinema tarihine hikâyeleriyle olduğu kadar müzikleriyle de damga vuran Titanic, Alien, Amadeus veLord of the Rings gibi filmlerin müziklerini canlı olarak çalacak.

Orkestralar eşliğinde hazırlanan film müzikleri arasından bir seçki yapan Zorlu PSM, bu sezon 1997 yapımı Titanic ile başlayacağı konser serisinde ayrıca, korku gerilim serisi Aliens, Mozart’ın hayatını konu alan 1984 yapımı film Amadeus ve bol ödüllü fantastik film serisi Lord of the Rings – Two Towers’ı ağırlayacak.

Serinin programıysa şöyle:

Titanic Live - 28-29 Ekim 2016

Amadeus Live - 24-25 Şubat 2017

Aliens Live - 22-23 Nisan 2017

Lord of the Rings in Concert – The Two Towers - 20-21 Mayıs 2017

 
Yazıt Borusan Contemporary'de
Yazıt Borusan Contemporary'de
18:00
29 EKİM
19 ŞUBAT

Küratörlüğünü Necmi Sönmez’in yaptığı “Yazıt” adlı sergi 29 Ekim tarihinde Borusan Contemporary Perili Köşk'te açılıyor. Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na katılan yeni eserlerin İlhan Berk şiirleriyle birlikte ele alınmasıyla eserlere farklı bir yorum getiren sergi, aynı zamanda İlhan Berk’e ait desen çalışmaları ve el yazıları da yer alıyor. 

 
 Edward Burtynsky: Aqua Shock: Su Projesi’nden Bir Seçki
Edward Burtynsky: Aqua Shock: Su Projesi’nden Bir Seçki
18:00
29 EKİM
19 ŞUBAT

Sanayileşmenin doğa üzerine olan etkisini fotoğraflayan Kanadalı sanatçı Edward Burtynsky'nin  “Aqua Shock: Su Projesi’nden Bir Seçki” adını verdiği ve küratörlüğünü William A. Ewing’in yaptığı sergi 29 Ekim'de Borusan Contemporary'de açılıyor.

Sanatçının bugüne kadar ürettiği en iddialı işleri bir araya getiren sergi, insanlığın en vazgeçilmez doğal kaynağı olan su ile ilişkisini inceliyor. Proje için Meksika’ya giden Burtynsky, kullandığı vinç, uçak, drone ve kameralı pnömatik direk gibi sıradışı ekipmanıyla dikkat çekiyor.

 
Şehirlerin Ressamı Félix Ziem İstanbul’da!
Şehirlerin Ressamı Félix Ziem İstanbul’da!
09:00
10 KASIM
29 OCAK

19. yüzyıl resim tarihine adını yazdıran, çoğunlukla deniz ve şehrin iç içe geçtiği İstanbul, Venedik gibi merkezleri konu alan yağlı boya çalışmalarıyla tanınan Felix Ziem’in eserleri ‘’Felix Ziem: Işık Denizinde Bir Gezgin’’ adıyla 10 Kasım-29 Ocak 2017 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde olacak.

 
Akbank Sanat’ta Ücretsiz Felsefe Seminerleri
Akbank Sanat’ta Ücretsiz Felsefe Seminerleri
18:30
24 KASIM
18 MAYIS

Günümüzde hâlâ konuşulan, üzerine düşünülen Foucault, Kant, Hegel, Nietzsche gibi filozoflardan yola çıkarak düzenlenen ‘’18. Yüzyıldan Günümüze Felsefenin Bazı Uğrakları’’ adlı seminer 24 Kasım 2016’da Akbank Sanat’ta başlıyor. 

 
Komet Viyana'da
Komet Viyana'da
19:00
30 KASIM
30 OCAK

1971 yılından beri “Komet” adıyla eserler veren ünlü ressam Gürkan Coşkun’un yeni sergisi 30 Kasım tarihinde Viyana CA Contemporary Galerisi’nde sanatseverlerle buluşmuştu.

Hayal gücü ile hayat verdiği figüratif, soyut ve sürreal kompozisyonlarında bilinçaltı ve mitolojik hikayelere referanslar veren sanatçı, ilham kaynağını açığa çıkarmayarak eserlerini analiz ışığında kurumaktan koruyor. Analitik yönleri kışkırtan eserlerinde izleyiciye bir hikaye anlatacakmış izlenimi uyandıran Komet, aslında sadece izleyicinin kafasında olup biten bilmeceler kurguluyor.

Daha önce 1982 yılında ilk kişisel sergisini yine Viyana’da açan sanatçının eserleri 30 Ocak 2017 tarihine kadar Viyana CA Contemporary Galeri’de görülebilecek.

 
"Sınırlar Yörüngeler 18"
19:00
08 ARALIK
27 OCAK

"Sınırlar Yörüngeler 18" Sergisi 8 Aralık 2016 - 27 Ocak 2017 tarihleri arasında Depo'da

"Sınırlar Yörüngeler 18" yarışmasında ödül kazanan ve sergilemeye değer görülen yapıtlar 27 Ocak tarihine kadar Depo'da sanatseverleri bekliyor.

Ödül Kazananlar Sanatçılar: Eda Aslan, Şeyma İnci, Didem Erbaş & Eren Sulamacı

Sergileme Hakkı Kazananlar Sanatçılar: Maral Hekimyan, Sedat Ayhan, Dilara Göl, Can Ünlü, Baran Çağınlı, Emrah Önal, Hilal Güler, Ece Erbil, Ayşe Hilal Ateş, Berkay Tezcan, Rabia Çelik, Savaş Karabacak, Akın Güreş.

 
This Magical Depression
This Magical Depression
18:00
10 ARALIK
25 OCAK

Fotoğraf sanatçısı ve yayıncı Aylin Güngör’ün yeni fotoğraf serisi “This Magical Depression” Bant Mag. Havuz ‘da sanatseverlerle buluştu.

Hayatımızın her anında bulunan fakat itiraf edemediğimiz tuhaf bir duyguyu teşhis çabası olan bu serisinde sanatçı, ülkenin her yerine bulaşmış zevksizliği gözler önüne seriyor. Aynı zamanda beş kitaplık bir set formatında basılacak olan analog fotoğraflar, sanatçının uzun yıllar boyunca Türkiye’nin farklı yerlerinde yakaladığı karelerden oluşuyor.

Bugüne kadar sosyal medya üzerinden dijital bir seri olarak devam eden “This Magical Depression” sergisi 25 Ocak tarihine kadar Bant Mag. Havuz’da görülebilecek. 

 
Les Limbes
Les Limbes
18:00
14 ARALIK
25 OCAK

İstanbul Fransız Kültür Merkezi, sanatçı Emin Özmen’in Suriye, Türkiye, Irak ve Avrupa’da mülteci olarak yaşamak zorunda bırakılmış insanların yaşam mücadelesini anlattığı “Les Limbes” fotoğraf belgeseline ev sahipliği yapıyor.

Kenar anlamına gelen limbus kelimesinden türeyen limbes, araf anlamına geliyor ve sanatçının yakaladığı kareler bizleri kenarları net olmayan, zamanın askıya alındığı ve çıkışın belirsiz olduğu bir dünyaya götürüyor. Araf’ta kaybolmuş insanların günlük hayatlarından kesitler sunan “Les Limbes” 25 Ocak tarihine kadar Fransız Kültür Merkezi’nde görülebilecek.

 
Dünyadan Bir Işık Geçti: Hey Bekle!
Dünyadan Bir Işık Geçti: Hey Bekle!
19:00
15 ARALIK
02 ŞUBAT

Genç sanatçı Güneş Terkol’un bizi masallar dünyasına götürdüğü sergisi “Dünyadan Bir Işık Geçti: Hey Bekle!” 15 Aralık’ta Krank Art Gallery’de açılıyor!

Ali Akay’ın küratörlüğünü üstlendiği sergi dikiş, video, desen ve ses gibi farklı araç ve yöntemlerle cinsel kimlikler arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Sanatçının soyut olarak temsil ettiği figür, insan ve objeler, Terkol’un içinde bulunduğu sosyal koşullar ve kendi kişisel tarihiyle şekilleniyor ve izleyiciyi bir büyü dünyasının içinden geçen bilmecelere dahil ediyor.

Masallarda olduğu gibi rüzgarların estiği, yağmurların yağdığı ve perilerin uçuştuğu bir his dünyasına ait gibi duran eserleriyle Güneş Terkol’un “Dünyadan Bir Işık Geçti: Hey Bekle!” sergisi 2 Şubat 2017 tarihine kadar Krank Art Gallery’de ziyarete açık olacak.

 
Nefs/Nefes
Nefs/Nefes
19:00
15 ARALIK
02 ŞUBAT

Türkiye çağdaş sanatının özgün sanatçılarından Ergin İnan, Sevil Dolmacı Art Consultancy’nin düzenleyeceği sergi ve etkinliklerle sanat yaşamının 50. yılını kutlayacak.

“Nefs/Nefes” adıyla bugün açılacak sergide sanatçının 1960 ve 70’li yıllarda çizdiği grotesk figürlerden oluşan desenler, böcekler, yazılar ve soyut-metafizik ögeleri yer alıyor.

 
Beni Asla Bırakma
Beni Asla Bırakma
19:00
15 ARALIK
05 ŞUBAT

Alt Sanat Mekânı, “Beni Asla Bırakma” adlı sergiyle Rania Stephan’ın film ve fotoğraflarını ağırlıyor. Stephan, Türkiye’deki ilk solo sergisinde Mısırlı film yıldızı Soad Hosni (1943-2001) ve Hosni’nin yaşadığı dönemle ilgili işlerini gösteriyor. Sanatçı, Hosni’nin 2001’de Londra’daki şüpheli ölümünün ve ardında bıraktığı mirasın yansımaları aracılığıyla kadınların temsil edilme biçimlerini ve imgelerin toplumları şekillendirmedeki etkisini sorguluyor.

Serginin merkezinde, tamamen Soad Hosni’nin 1959 ve 1991 yılları arasında yaptığı filmlerden sahnelerle oluşturulmuş, 70 dakikalık film "The Three Disappearances of Soad Hosni" ["Soad Hosni’nin Üç Kayboluşu", 2011] yer alıyor. Stephan’ın titiz bir şekilde seçtiği ve bir araya getirdiği imgeler, seslerin de yeniden düzenlenmesi ile Hosni’nin büründüğü karakterleri, kendi hayatı ve ölümünü dile getiren birer anlatıcı rolüne sokuyor. “Beni Asla Bırakma” 5 Şubat 2017 tarihine dek Alt Sanat Mekânı’nda ziyaret edilebilir.

 
Yokyerler
Yokyerler
18:00
16 ARALIK
04 MART

“Yokyerler” sergisini oluşturan işler mekân algımızla oynamayı ya da beğenimiz için hiper-reel mekânlar yaratmayı hedefliyor; bizim mekânı fiziksel olmayan, sosyal olmayan, geleneksel olmayan şekillerde algılamamıza ve deneyimlememize imkân veriyor. Dünyaca ünlü sanatçılar Felix Luque, Iñigo Bilbao, LIA, Paul Myoda, Ryoichi Kurokawa, Sougwen Chung, Youki Hirakawa ve sanatçı ekipleri Field, LAb(au), Onformative, Semiconductor’ın yanı sıra; İstanbul’un yükselen yetenekleri Can Büyükberber, İdil İlkin ve Ouchhh’un da aralarında bulunduğu 14 sanatçının işlerinden oluşan “Yokyerler” sergisi, 04 Mart 2017 tarihine dek Akbank Sanat’ta sanatseverlerle buluşacak.

 
Ne zaman oynamayı bıraktık
Ne zaman oynamayı bıraktık
18:00
16 ARALIK
12 ŞUBAT

Anna Laudel Contemporary yeni mekanında gerçekleştireceği bu ilk sergisinde, Berlin’de yer alan Bernheimer Contemporary’yi ağırlıyor.

Sergi, 16 Aralık 2016 ve 12 Şubat 2017 tarihleri arasında Anna Laudel Contemporary’de görülebilir.

 
Göçmen Renkler
Göçmen Renkler
19:00
16 ARALIK
23 OCAK

Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin desteğiyle düzenlenen ve altı Kosovalı ressamın işlerinin sergileneceği “Göçmen Renkler/Ngjyra Emigrantë” sergisi 16 Aralık'ta Beşiktaş Belediyesi Kültür Merkezi’nde açılıyor!

Altı sanatçıya ait 30 eserin yer aldığı sergi Kosova ile Türkiye arasındaki ilişkileri güçlendirmek ve dünya çapında tanınan Kosovalı sanatçıların çalışmalarını Türkiye’ye taşımayı amaçlıyor.

 
Godot’yu Beklerken Yeni Sezonda Sahnede!
Godot’yu Beklerken Yeni Sezonda Sahnede!
20:00
19 ARALIK
30 OCAK

Şahika Tekand ve Studio Oyuncuları tarafından ilk kez Mayıs 2016’da Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivalinde sahnelenen Samuel Beckett’in Godot’yu Beklerken oyunu 7 Kasım’dan itibaren Zorlu PSM’de izlenebilecek.

​  
ARTriangle Şehir Hikayeleri Fotoğraf Sergisi
ARTriangle Şehir Hikayeleri Fotoğraf Sergisi
18:30
21 ARALIK
31 OCAK

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’da hizmet veren Pasha Bank desteğiyle, ticari ilişkiler kadar sanatsal bir köprü kurma amacı taşıyan “ARTriangle Şehir Hikayeleri Fotoğraf Sergisi” 21 Aralık’ta 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de açılıyor.

Bölgenin tarihi, kültürel, ekonomik ve sosyal gelişiminde önemli rol üstlenen Bakü, Tiflis ve İstanbul arasında kurulan bağ, fotoğraf sanatçısı Mustafa Seven’in yakaladığı karelerle yeni bir boyut kazandı.

Yaklaşık bir yıl boyunca üç ülkede gerçekleştirilen proje, Bakü ve Tiflis’ten önce ilk kez 31 Ocak 2017 tarihine kadar 42 Maslak içinde yer alan Art!SPACE Gallery’de görülebilecek.

 
Roger Ballen: Retrospektif
Roger Ballen: Retrospektif
18:30
28 ARALIK
04 HAZİRAN

İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi, Amerika doğumlu, Güney Afrikalı sanatçı Roger Ballen’ı konuk ediyor. Erken tarihli çalışmalarında belgesel fotoğrafçılığı geleneğini izleyen Ballen, zamanla kendisinin “ballenesk” diye nitelendirdiği farklı ve benzersiz bir üslup geliştirdi. Yapıtlarında çizim, resim, kolaj ve heykel tekniklerinden de yararlanan sanatçı, çok disiplinli olmakla birlikte, fotoğraf köklerine derinden bağlı, yeni bir estetik meydana getirdi. Sergi, sanatçının 1980’lerden itibaren yaptığı üretimlerin izini sürmeyi hedefliyor. Demet Yıldız küratörlüğünde gerçekleşecek olan sergiyi 28 Aralık 2016-4 Haziran 2017 tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 
Yokuş Yukarı
Yokuş Yukarı
18:30
02 OCAK
18 ŞUBAT

Sanatçı Olcay Kuş’un, Art On İstanbul’da gerçekleşecek üçüncü kişisel sergisi “Yokuş Yukarı”, 14 Ocak’ta açılıyor.

Toplumsal ruh halleri, sokak, medya, kimlikler ve jestler üzerine odaklandığı son dönem çalışmalarının yer aldığı sergide sanatçı, toplumsal sorunların giderek arttığı günümüzde içinde bulunduğumuz bireysel ve kolektif suskunluk halini ele alıyor.

Olcay Kuş’un desen, kağıt hamurundan heykeller ve tuvaller olmak üzere üç bölümden oluşan ve ilk kez sergilenecek Geride Kalanlar adlı amorf heykel serisini de içinde barındıran sergisi “Yokuş Yukarı”, 18 Şubat tarihine kadar Art On İstanbul’da görülebilecek.

 
Parça-Bütün-Renk
Parça-Bütün-Renk
18:30
04 OCAK
31 OCAK

Sanatçı Aynur Önürmen’in “Parça-Bütün-Renk” adını verdiği heykel sergisi Galeri Miz ev sahipliğinde 4 Ocak’ta açılıyor.

Yalın bir dilin hakim olduğu sergide sanatçı, malzeme olarak süngeri merkeze alıp renklendirerek yeni plastik etkiler yaratıyor. Heykellerini şekillendirirken yararlandığı form anlayışında Önürmen, parçadan bütüne giden bir soyutluğu vurguluyor.

Kübist heykeller, minimalizm ve dekonstrüktivizm’den etkilenen sanatçının “Parça-Bütün-Renk” sergisi 31 Ocak tarihine kadar Galeri Miz’de görülebilecek.

 
İki veya Rastlantısal Zamanların Gerçekçi Hikayeleri
İki veya Rastlantısal Zamanların Gerçekçi Hikayeleri
19:00
05 OCAK
04 ŞUBAT

Sanatçı Ali Bilge Akkaya’nın x-ist’teki ikinci kişisel sergisi “İki veya Rastlantısal Zamanların Gerçekçi Hikayeleri”, 5 Ocak tarihinde açılıyor. Akkaya, ilk sergisinde olduğu gibi simetriyle olan güçlü ilişkisini burada da yansıtıyor ve rastlantı sonucu denk geldiği hikayeleri açığa çıkarıyor.

İstanbul başta olmak üzere dünyanın pek çok şehrinde yakaladığı karelerden bir seçki sunan sanatçı, farklı coğrafyalardan kültürel ve toplumsal gözlemlerini sanatseverlerle buluşturuyor. Estetik mükemmeliyeti yakalama arzusuyla izleyicinin iç dünyasına dokunan hikayeler aktaran sanatçının sergisi “İki veya Rastlantısal Zamanların Gerçekçi Hikayeleri”, 4 Şubat’a kadar x-ist’te görülebilecek.

 
Ütopya ve İnsan Atölyesi
Ütopya ve İnsan Atölyesi
18:00
06 OCAK
27 OCAK

Geçmiş yıllardan beri süregelen ideal ve ulaşılamaz olana ulaşma arzusu ve diyalektiğinin düşünsel ürünü olan ütopyaların işleneceği ‘’Ütopya ve İnsan’’ başlıklı seminer 6-27 Ocak tarihleri arasında Akbank Sanat’ta gerçekleşecek.

​  
Aykırı
Aykırı
17:00
07 OCAK
05 ŞUBAT

Galeri Ark, yeni yıla 7 Ocak - 5 Şubat 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek, soyut söylem de üretim yapan; birbirlerinden farklı üsluplarıyla, kendi dillerini oluşturmuş iki sanatçı Zeynep Dilek Çetiner ve Mehmet Çetiner'in “AYKIRI” adlı ortak sergileriyle merhaba diyor.

Sergi, Türk soyut resim geleneğinde bir kuşağı temsil eden iki sanatçının uzun zamana yayılan birikimlerinin, sanatsal ifadede belirledikleri yolu, birlikte ama farklı dillerle, gösterdikleri son dönem üretimlerini içeren bir özeti niteliğinde.

 
Evvel Gidenlere Selam Ederim
Evvel Gidenlere Selam Ederim
18:00
07 OCAK
07 ŞUBAT

Fotoğraf sanatçının önemli ismi İsa Çelik Bilim, Sanat ve Kültür dünyamızda aramızdan ayrılan değerlerimizin portrelerinden oluşan fotoğraf sergisi "Evvel Gidenlere Selam Ederim", 7 Ocak 2017 cumartesi günü Olympus Galeri’de açıyor.

 
Anatolitalia
Anatolitalia
18:30
11 OCAK
31 OCAK

Feridun Oral bu sergisinin adını “ANATOLITALIA” diye düşünmüş. Bu sefer iki farklı kültürden ve yaşamlardan edindiği objeleri, alet edevatları benzer bir teknikle bir araya getirmiş. “Günahlar ve Sevaplar”, “CafeRosso”, “Fespresso”, küçük bir Vespa’nın çektiği ahşap kızağın üzerindeki kahve fincanı, bir cezve ile bir İtalyan kahve makinasının erotik birlikteliği, kahve dünyası dizisi, “Tel ve Falı” ndaki tellerden oluşan görüntü başlı başına resimsel bir heyecanı taşıyor. İki salkım üzüm yan yana asılmışlar birbirlerine bakıyorlar, “Eski bir Atasözü” diye isimlendirilmiş.

11-31 Ocak tarihleri arasında Feridun Oral'ın “Anatolitalia” isimli sergisini Galeri Selvin’de görebilirsiniz.

 
Göremediğimiz Tüm Işıklar
Göremediğimiz Tüm Işıklar
17:00
12 OCAK
11 ŞUBAT

Galerist, 12 Ocak – 11 Şubat 2017 tarihleri arasında “Göremediğimiz Tüm Işıklar” adlı grup sergisine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyor. Küratörlüğünü Derya Yücel’in üstlendiği sergi Hera Büyüktaşçıyan, Deniz Gül, Tunca ve Burcu Yağcıoğlu’nun eserlerini bir araya getiriyor. Başlığını, Anthony Doerr’in aynı adlı kurgusal-tarih romanından alan sergi, hafıza, gelecek, bilgi, kavrayış ve umudun metaforu olarak “ışığın”, görülüp ulaşılamayan, hissedilip dillendirilemeyen, anlanıp anlatılamayan yanına dair bir sezgi oluşturmayı amaçlıyor.

 
Parçalanmışparçaparçalar
Parçalanmışparçaparçalar
18:00
12 OCAK
25 ŞUBAT

Carys Briggs ve Francis Field’ın ortak sergisi “Parçalanmışparçaparçalar/ Fragmentedfragmentfragments”, 7 Ocak’ta Pi Artworks İstanbul ev sahipliğinde açılıyor!

Ashlee Conery küratörlüğünde gerçekleşecek sergi, Briggs’in kumaş kullanarak ürettiği eserlerle Field’ın Ocean adını verdiği ilk insan yapımı gezegen önerisini bir araya getiriyor.

Bir kaçış noktasından hareket eden sergi yeni sınırlar ararken keşfetme ve terk etme seçeneğinin söz konusu olduğu bir noktaya vurgu yapıyor. 12 Ocak tarihinde Ruth Maclennan’ın 2007 yılında çektiği 16 dakikalık Capital filminin de gösterileceği “Parçalanmışparçaparçalar”, 25 Şubat’a kadar Pi Artworks İstanbul’un Mısır Apartmanı’ndaki mekânında görülebilir. 

 
Hiçbir Şey Görememek
Hiçbir Şey Görememek
18:30
12 OCAK
26 ŞUBAT

Kişisel, kültürel ve siyasi olanı örtme içgüdüsünü ve şahit olma durumunu inceleyen sergi “Hiçbir Şey Görememek”, 12 Ocak’ta Alt Sanat Mekânı’nda açılıyor.

Mekânın bir stüdyo olarak kurgulandığı ve sanatçıların bazılarını misafir ederek bir konuk programına dönüşen sergiye bir de fanzin eşlik edecek. Toplam altı sanatçının farklı malzeme ve tekniklerle ürettikleri eserlerin sergileneceği “Hiçbir Şey Görememek”, 26 Şubat tarihine kadar Pazartesi hariç haftanın her günü Alt Sanat Mekânı’nda görülebilecek.

Sergide yer alan sanatçılar: Özgür Atlagan, Luna Ece Bal, Berk Çakmakçı, Alexandra R Howland, Burak Kabadayı, Serra Tansel.

 
Rahat Bahçe
Rahat Bahçe
18:30
12 OCAK
18 ŞUBAT

İnsanlardan arınmış ve zamansız mekânlarda yakaladığı karelerle tanınan sanatçı Hasan Deniz’in kişisel sergisi “Rahat Bahçe”, 12 Ocak tarihinde Öktem&Aykut’ta açılıyor.

Hayvanat bahçelerinde çektiği fotoğraflardan oluşan yeni sergisinde sanatçı, insanların hayvanlar için tasarladığı bu alanlara bir yaşam alanı olduğu kadar sahne olarak da bakıyor. Hayvanat bahçelerinde insan inşası olan kafes, yuva ve suni iklim şartlarını birer yalan-alan olarak tanımlayan sanatçı, yakaladığı karelerle insana dair biriktirme ve zapt etme dürtülerini ele alıyor.

Doğa ile insan arasındaki ilişkinin modernist yansımalarını iktidar kavramı üzerinden ele alan “Rahat Bahçe”, 18 Şubat tarihine kadar Öktem&Aykut’ta görülebilecek.

 
The Wall: Bir Ses Yerleştirmesi
The Wall: Bir Ses Yerleştirmesi
18:30
12 OCAK
18 ŞUBAT

SANATORIUM 12 Ocak - 18 Şubat tarihleri arasında Sinan Bökesoy'un ''The Wall'' adlı ses yerleştirmesini sergileyecektir.
The Wall /  Duvar mimari anlamda iki bölümü birbirinden ayıran, bir çevrilmişlik ya da açığa çıkarma eylemini gerçekleştiren en basit yapı elemanıdır. Aynı zamanda enformasyonu ve korunması gereken alanları kontrol altına alır (firewall), olayları gizler ve bir izolasyona işaret eder. Tüm bunlar bir otoritenin varlığını gösterir. Diğer mimari öğeler gibi, duvar ‘ev sahipliği’ yaptığı ortamın ses akustiği tanımlar. Kendisine çarpan, yansıyan ve içinden geçen tüm enformasyon değişime uğrar. 

 
Babam Sağolsun
Babam Sağolsun
19:00
12 OCAK
26 ŞUBAT

Sanatçı Ardan Özmenoğlu’nun 2017 yılındaki ilk kişisel sergisi “Babam Sağolsun”, Gaia Gallery ev sahipliğinde 12 Ocak’ta açılıyor.

Bir kadın sanatçı olarak erkek egemen toplumun kodlarıyla yüzleştiği sergisinde sanatçı, izleyiciye gündelik hayatı yeni baştan düşünme ve sorgulama imkânı tanıyor. Daha önceki eserlerinde olduğu gibi yerel bir deyişten yola çıkarak ürettiği eserlerle toplum içinde insanın kendine sorular sormasını sağlamayı amaçlayan Özmenoğlu, Türkiye ve dünya popüler kültürüne olan bakış açısını yansıtıyor.

Kültürel tarih ve gündelik hayatın üst üste bindiği özgün diliyle tanınan Ardan Özmenoğlu’nun hem bir karşı koyuş hem de bir yüzleşme anlamı taşıyan sergisi “Babam Sağolsun”, 26 Şubat tarihine kadar Gaia Gallery’nin Dolapdere’deki yeni mekânında görülebilecek.

 
Ufuk Çizgisinde
Ufuk Çizgisinde
19:00
12 OCAK
11 ŞUBAT

Usta ve genç ressamları bir araya getiren sergi “Ufuk Çizgisinde” 12 Ocak 2017 tarihinde Akademililer Sanat Merkezi ev sahipliğinde açılıyor.

Gündelik hayat düzleminin kaosu ile monotonluğu arasında akan zamanın içinde bizi ileriye davet eden ve sürükleyen sanat, izleme ve üretmenin güç olduğu zamanlarda bile ilham verici bir ufuk çizgisi olarak karşımıza çıkar. Birçok sanatçıyı buluşturan “Ufuk Çizgisinde” bu ilhamla 11 Şubat 2017 tarihine kadar Akademililer Sanat Merkezi’nde görülebilecek.

Sergide yer alan sanatçılar: Resul Aytemür, Sevinç Çiftçi, Yıldız Doyran, Mahir Güven, Kemal İskender, Sinem Kaya, Ayşenur Köksal, Hüsnü Koldaş, Mehmet Mahir, Mustafa Orkun Müftüoğlu, İrfan Okan, Mustafa Özel, Şahin Paksoy, Sabahattin Tuncer ve Cengiz Uğur.

 
The Doors of Perception
The Doors of Perception
18:00
13 OCAK
04 MART

Galeri Nev İstanbul Maro Michalakakos’un İstanbul’daki ilk kişisel sergisini duyurmaktan mutluluk duyar. Sergi, sanatçının farklı dönemlerde yaptığı işleri bir araya getiriyor ve üç metre uzunluğundaki kadife yerleştirmesini ilk kez seyirciye sunuyor.

Sergide yer alan suluboya desenini seyirciler geçen sene İstanbul Modern’de gerçekleşen Yok Olmadan sergisinden hatırlayacaktır. Serginin eş küratörü Paolo Colombo bu eserleri, “türler arası çoğalmadan meydana gelen mitolojik hayvanlar, günümüzün canavarları” olarak yorumlar.

Michalakakos’un işleri, güzellik ve korku, gerçeklik ve hayaller, aşk ve itaat, bağ ve zincirler, şehvet ve zulüm, domestik mekanların koruyuculuğu ve yarattıkları baskı gibi daimi tezatları konu alır. Sanatçı, eserleri ile ilgili açıklamada bulunmaz, fakat kendi dünyasının kapılarını tüm zarafetiyle açar. Bu dünyada bizlere, duygularımızın ışığından bakıp, paylaşmak üzere illüzyonlar ve mecazlar sunar.

 
Kaplan Sarılması Sahnede!
Kaplan Sarılması Sahnede!
21:00
14 OCAK
28 OCAK

Başrollerinde Şebnem Bozoklu ve Kerem Fırtına’nın olduğu Kaplan Sarılması oyunu Ocak ayı boyunca Cuma akşamları Toy İstanbul’da oynanacak.

​  
Ayna
Ayna
18:00
17 OCAK
18 ŞUBAT

Çalışmaları bellek teorisi etrafında yoğunlaşan Sarkis, sergiye tarihten farklı tanıkları davet ederek bugünün toplumsal ve siyasal meselelerine katmanlı bir eleştirel bakış sunuyor. Yapıtlar, sanatın geçmişin izlerini bugüne getirme gücünü, geleceği sanatsal üretimle hayal etme yetisine dönüştürüyor. 15. yüzyıldan bir savaş sahnesi ve bu sahneye cevap veren şimşekler neon yerleştirmelere dönüşerek galeriyi kışkırtıyor. AYNA’da sanatçının hem zamana işaret koyan hem de zamansızlaşan farklı dönemlerden yapıtları, sergi için hazırladığı yeni işlerle karşılaşarak kırılmalara, çoğalmalara, çığlıklara ve sessizliğe alan açıyor. Sergi 17 Ocak-18 Şubat arasında görülebilir.

 
Botanik Üzerine
Botanik Üzerine
18:30
17 OCAK
10 MART

“Botanik Üzerine” sergisi on sanatçının botanik ve sanat ilişkisini irdeledikleri çalışmalarını bir araya getiriyor; sanatçılar sergi üzerinden bitkibilimine hem arşivsel hem de hikayesel yaklaşarak bitkiler üzerine farklı alanlarda ve coğrafyalarda yapmış oldukları araştırmalarını sunuyor. Bu araştırma sürecinin de bir parçası olan izleyiciler seçili bitki türlerini farklı estetik açılardan inceleme olanağı buluyorlar. Bitkibilimini farklı alanlar üzerinden inceleyen bu on sanatçı botaniğin yan ve alt araştırma dallarından olan bitki biyolojisi, bitki geometrisi, doğa üzerinden yapılan estetik araştırmaları, bitkilerle tedavi yöntemleri, bitkilerin evrimi gibi farklı alanlarda ürettikleri eserleriyle araştırma alanlarıyla ilgili yeni sorular da üretiyor. Dünya-dışı bitkilerin tasvirlerinden, dünyada soyu tükenmek üzere olan bitkilere uzanan bu yolculukta sergi aynı zamanda botanik terminolojisinin de sınırlarını genişletmeyi amaçlıyor.

İki ay sürecek olan “Botanik Üzerine” sergisi ile sanatçıların yanı sıra konuk araştırmacıların da ele aldıkları botanik ve sanat ilişkisine odaklanan konuları BLOK art space Çukurcuma’da farklı günlerde buluşarak tartışmaya açıyoruz. Serginin seminer ve konuşma programı Ocak ayı içerisinde açıklanacaktır. “Botanik Üzerine” sergisi 17 Ocak – 10 Mart 2017 tarihleri arasında BLOK art space Çukurcuma’da gezilebilir.


 
Ağrı Kesiciler
Ağrı Kesiciler
18:00
19 OCAK
17 ŞUBAT

Joanna Rajkowska’nın İstanbul’daki ilk kişisel sergisi ”Ağrı Kesiciler” savaş, sansür ve ilaç sanayii ve bunların yarattığı tahribatların karşılıklı olarak birbirlerini nasıl beslediği üzerinde duran bir seri eseri izleyici ile buluşturuyor.

Sergiyi 19 Ocak 2017-17 Şubat 2017 tarihleri arasında Rampa İstanbul’da ziyaret edebilirsiniz.

 
İtaatkâr Bedenler
İtaatkâr Bedenler
19:00
19 OCAK
30 OCAK

Azat Yeman’ın İtaatkâr Bedenler Sergisi 19 Ocak’ta Galeri Eksen’de. 

 
Şeylerin Anatomisi
Şeylerin Anatomisi
18:00
21 OCAK
25 ŞUBAT

Yonca Karakaş’ın ilk kişisel sergisi ‘Şeylerin Anatomisi’, insan zihninin zaman içindeki gelişim sürecine ve dayatılan dogmalara odaklanıyor. Karakaş, kullandığı objeler, kurguladığı mekanlar, yarattığı karakterlerle 'gerçeklik' algısını yeniden tariflendirdiği sergisiyle 21 Ocak – 25 Şubat tarihleri arasında Pg Art Gallery’de izleyiciyle buluşuyor.