GÜNDEM
 • 08-04-2020

  Netflix, 29 Mayıs 2020 Cuma günü tüm dünyada aynı anda gösterime girecek yeni dizisi Space Force’a dair yeni detayları izleyicilerle paylaştı. Yapımcılığını The Office’ın yaratıcıları Steve Carell ve Greg Daniels’in üstlendiği dizinin oyuncu kadrosunda ise John Malkovich, Diana Silvers, Tawny Newsome, Ben Schwartz, Lisa Kudrow, Jimmy O. Yang, Noah Emmerich, Alex Sparrow ve Don Lake gibi isimlerin yer aldığı açıklandı.

  ​Amerika Birleşik Devletleri’nin kurduğu yeni Uzay Kuvvetleri’ne dair bir hikâyeyi izleyicilerle buluşturacak Space Force, başarılı ve vatanperver bir pilot olan General Mark. R. Nair’in yaşamını merkezine alıyor. En büyük hayali Hava Kuvvetleri’nde söz sahibi olmak olan General R. Nair, yeni kurulan Uzay Bölüğü’ne atanınca aradığı fırsatı bulduğunu düşünür. Ancak bir süre sonra her şeyin yine aynı tekdüze döngüde devam ettiğini farkeden general, kendisine Colorado’da önerilen bir görevi hiç düşünmeden kabul eder ve ailesini ardında bırakarak yola koyulur. Bu sırada Beyaz Saray’dan gelen bir emir ise tüm planları alt üst eder. General R. Nair, kendisini Ay’ı ele geçirmek üzere yola koyulan bir ekibin içerisinde bulur ve tüm zamanını bu planın başarısına adar.

  0
  0
  84
 • 08-04-2020

  Meşher, aldığı sağlık tedbirleri kapsamında 5 Mayıs 2020’ye kadar kapalı kalacağını duyurdu. Bu süreci sosyal izolasyonda geçirecek kurum, güncel ve geçmiş sergilerine paralel olarak  birtakım online etkinlikleri de sosyal medya hesapları ve internet sitesi üzerinden sanatseverlerle buluşturmayı arzuluyor.

  Meşher’in online olarak erişime açtığı ilk çalışmalardan birisi geçtiğimiz ay açılan “Alexis Gritchenho İstanbul Yılları” sergisi üzerine. Serginin küratöryal süreci, hazırlık aşamaları ve öne çıkan başlıklarıyla ilgili olarak hazırlanan video serisi, Meşher’in internet sitesi üzerinden sanatseverlerle buluşuyor. Meşher, buna paralel olarak birçok farklı aktivitenin hayata geçeceği Meşher Podcast Kanalı’nın da yakın zamanda dinleyicilerle buluşacağını ve çalışmaların sürdüğünü belirtiyor. Son olarak kurum, ilk sergisi “Kalıpları Aşınca” dolayısıyla düzenlenen sempozyum ve konuşmaların kayıtlarını da online erişime açarak izleyicilerin beğenisine sunuyor.

  0
  0
  117
 • 08-04-2020

  İBB Kültür Daire Başkanlığı “Sen Evde Kal Biz Sana Geliriz” sloganıyla sürdürdüğü online etkinlik ve gösterimlere bir yenisini daha ekliyor. Geçtiğimiz hafta Sabah Yıldızı: Sabahattin Ali belgeselini online yayımlayan kurum, 10 Nisan 2020 Cuma akşamı saat 22:30’da Yaşar Kemal Efsanesi isimli belgeseli de YouTube kanalı üzerinden canlı olarak yayımlayarak sanatı herkesin evine götürme gayesini sürdürüyor.

  Senaryosunu ve yönetmenliğini Aydın Orak’ın üstlendiği Yaşar Kemal Efsanesi belgeseli, Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Yaşar Kemal’in hayatını izleyiciyle buluşturuyor. Usta yazarın doğumundan ölümüne tüm hayat hikâyesini kronolojik bir biçimde aktaran belgesele Yaşar Kemal’i tanıyan birçok kişiyle yapılan röportajlar da eşlik ediyor. 2017 yapımı belgeselde Zülfü Livaneli’nden Ara Güler’e, Arif Keskiner’den Halil Ergün’e kadar birçok önemli ismin katkısı bulunuyor.

  ​İBB Kültür Daire Başkanlığı son olarak bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın da online etkinliklerle kutlanacağını belirtiyor. 23 Nisan haftasında birçok opera, tiyatro, konser ve söyleşinin belediyenin sosyal medya hesapları üzerinden izleyicilerle buluşacağı ifade ediliyor.

  0
  0
  226
 • 08-04-2020

  Netflix, 24 Nisan 2020 Cuma günü tüm dünya ile aynı anda gösterime girecek yeni filmi Extraction’ın resmi fragmanını izleyicilerle paylaştı. Başrollerini Chris Hemsworth, Rudhraksh Jaiswal, Randeep Hooda, Golshifteh Farahani, Pankaj Tripathi ve David Harbour’un paylaştığı Extraction'ın yönetmen koltuğunda ise Sam Hargrave yer alıyor.

  Uluslararası bir suç örgütü liderinin çeşitli nedenlerden dolayı kaçırılan oğlunu kurtarması için tutulan paralı asker Tyler Rake’in serüvenini anlatan Extraction, gözü kara ve kaybedecek hiçbir şeyi olmayan bir adamın neler yapabileceğini açıkça ortaya koyuyor. Kaçakçılar, uyuşturucu baronları ve yasa dışı silah satıcıları gibi birçok karanlık adamın yer aldığı bu karanlık dünyada Tyler Rake, kazanmak için elinden gelen her şeyi yapıyor ve asla pes etmiyor. Bu ölümcül görev onun ve kurtarmak zorunda olduğu çocuğun hayatını değiştirirken peşinden birçok kişiyi sürüklemeye de devam ediyor. AGBO Films ve TGIM Films Inc. tarafından hayata geçirilen film, izleyicilere aksiyon ve gerilim dolu bir yapım sunacağa benziyor.

  Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  161
 • 08-04-2020

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 10 ile 21 Nisan 2020 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 39. İstanbul Film Festivali’nin virüs salgını nedeniyle ileri bir tarihe ertelendiği geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Bu erteleme haberi, festivalin farklı arayışlara girmesine neden oldu ve MUBI ile ortak bir çalışma gündeme geldi. Festivalin Mayınlı Bölge Tema Sponsoru da olan MUBI, İKSV ile yaptığı anlaşma ile aynı tarihler arasında festivalden ödül alan filmlerinden oluşan bir seçkiyi izleyicilerle buluşturacağını duyurdu.

  ​MUBI’nin daha önce izleyemeyen ve yeniden izlemek isteyenler için sunduğu özel seçki 12 filmden meydana geliyor. Festivalin ulusal ve uluslararası yarışmalarında Altın Lale, Jüri Özel Ödülü ve FIPRESCI Ödülü kazanmış seçili filmler MUBI üzerinden izlenebiliyor. Seçkide yer alan filmler arasında Tony Manero, İşe Yarar Bir Şey, Camille Claudel ve Faydalı Hayat gibi birçok yerli ve yabancı yapım bulunuyor. MUBI, ayrıca kullanıcıların festival yapımlarını daha rahat izleyebilmesi için 30 günlük bir ücretsiz deneme sürümü de hediye ediyor.

  MUBI’nin İstanbul Film Festivali özel seçkisinde sırasıyla gösterilecek filmler:

  1.Tony Manero (Pablo Larraín, 2008) – 28. İFF Altın Lale
  2Körlük / Blind (Eskil Vogt, 2014) – 33. İFF Altın Lale
  3Faydalı Hayat / A Useful Life (Federico Veiroj, 2010) – 30. İFF Jüri Özel Ödülü
  4Oslo, 31 Ağustos / Oslo, August 31st (Joachim Trier, 2011) – 31. İFF Jüri Özel Ödülü
  5Mikrofon / Microphone (Ahmad Abdalla, 2010) – 30. İFF Altın Lale
  6İşe Yarar Bir Şey (Pelin Esmer, 2017) – 36. İFF Ulusal Yarışma FIPRESCI Ödülü
  7Ne Yaptın Richard / What Richard Did (Lenny Abrahamson, 2012) – 32. İFF Altın Lale
  8Şeylerin Boktanlığı / The Misfortunates (Felix Van Groeningen, 2009) – 29. İFF Altın Lale
  9Taş Bebek / Papusza (Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, 2013) – 33. İFF Jüri Özel Ödülü
  10Camille Claudel, 1915 (Bruno Dumont, 2013) –  32. İFF Jüri Özel Ödülü ve FIPRESCI Ödülü
  11İmkânsızın Şarkısı / Norwegian Wood (Tran Anh Hung, 2010) –  30. İFF FIPRESCI Ödülü
  12’93 Yazı / Summer 1993 (Carla Simón, 2017) –  36. İFF Jüri Özel Ödülü

  0
  0
  464
 • 08-04-2020

  İstanbul Modern, kapalı olduğu süre boyunca online sergi ve etkinliklerle dijital platformlar üzerinden sanatseverlerin karşısına çıkmaya devam ediyor. Müze son olarak internet sitesi aracılığıyla izleyicilerle buluşturduğu fotoğraf koleksiyonunu zenginleştirerek ziyaretçileri 1800’lerden günümüze kadar uzanan zengin ve kapsamlı bir görsel şölene davet ediyor.

  ​Oldukça geniş bir fotoğraf koleksiyonuna sahip olan İstanbul Modern; Selahattin Giz, Ara Güler, Lütfi Özkök, Yıldız Moran, Murat Germen, Manuel Çıtak, İzzet Keribar, Gündüz Kayra, Şahin Kaygun, Sabit Kalfagil, Othmar Pferschy ve Boris Mikhailov gibi pek çok fotoğraf sanatçısının yapıtlarını online olarak sanatseverlerle buluşturuyor. Daha önce “Lütfi Özkök: Portreler” fotoğraf sergisi ve Özkök’ün hayatını anlatan Fil Gibi Evdeki Şair adlı belgeseli ücretsiz bir şekilde erişime açan müze, böylelikle online çalışmalarına bir yenisini daha ekliyor. İstanbul Modern tüm bu etkinlik ve sergilere paralel olarak son koleksiyon sergisi “Sanatçı ve Zamanı”nın üç boyutlu sanal turunu, Türkiye sinemasının 100. yılını kutlamak için gerçekleştirilen “Yüzyıllık Aşk” sergisinin dijital arşivini, müzenin küratörleri tarafından yapıt ve sanatçı bilgilerinin aktarıldığı farklı videoları da sosyal medya hesapları ve internet sitesi üzerinden izleyicinin beğenisine sunuyor.

  0
  0
  237
 • 08-04-2020

  Norveç Yaşam Bilimleri Üniversitesi (NMBU) koruma biyolojisi profesörü ve Norveç Doğa Araştırmaları Enstitüsü (NINA) bilim danışmanı Anne Sverdrup-Thygeson’un kaleme aldığı Böcekler Gezegeni: Tuhaf, Yararlı Ve Hayranlık Uyandırıcı Dostlarımız Üzerine, Dilek Başak’ın çevirisiyle, Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlandı.

  Kitapta, böceklerin gezegeninin değiştiği, ekosistemin dengesinin son yüzyılda daha önce insanlık tarihinde görülmemiş bir hızda bozulduğu anlatılıyor. Yeryüzünün tatlı su kaynaklarının giderek daha fazla tüketilmesinden, plastik atıklardan ve büyük miktarda kimyasalın doğaya bırakılmasından bahseden yazar, tüm bunların böcekleri de etkilediğini ve böcekleri etkileyen her şeyin bizi de etkilediğini dile getiriyor.

  Böcek türlerinin sayısındaki azalmanın ekosistemde çok büyük sonuçlara yol açacağını ifade eden Anne Sverdrup-Thygeson, bu küçük dostlarımızı yakından tanımamız ve onlara daha fazla özen göstermemizde fayda olduğunu belirtiyor.

  ​Fotoğraf: Reynante Martinez

  0
  0
  200
 • 07-04-2020

  15. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, bu yıl “Evde Kalamayanlara” mottosu ile 1 ile 7 Mayıs 2020 tarihleri arasında online olarak sinemaseverlerle buluşacak. 14 yıldır ara vermeden her yıl mayısın ilk haftasında izleyicilerle buluşan festival, bu yıl salgına rağmen sokağa çıkmak zorunda bırakılan işçi ve emekçilerin yaşamına dikkat çekmek için mücadele edecek.

  Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin açılış töreni 1 Mayıs 2020 Cuma günü saat 20:30’da İFF Youtube üzerinden canlı olarak gerçekleştirilecek. Özel konukların katılacağı duyurulan açılış töreninin programı kısa süre içerisinde takipçilerle paylaşılacak. Festival programına dâhil edilecek filmler ise 2 Mayıs ile 7 Mayıs 2020 tarihleri arasında festivalin YouTube kanalı üzerinden sinemaseverlerle buluşturulacak ve ücretsiz bir şekilde takip edilebilecek. Festival dolayısıyla canlı yayında gösterilecek filmler daha sonra arşive eklenmeyecek ve tekrar gösterimi gerçekleştirilmeyecek. 43 filmin izleyiciyle buluşacağı 15. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında çeşitli atölye çalışmaları da düzenlenecek. Son olarak festivalin bu yılki yönetmen retrospektifi özel konuğu olarak Tunç Okan canlı yayınla sanatseverlerin karşısına çıkacak, öncesinde ise yönetmenin Otobüs, Sarı Mercedes, Cumartesi Cumartesi ve Umut Üzümleri filmleri gösterilecek.

  ​Festival ile ilgili güncel gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz: http://www.iff.org.tr/

  0
  0
  519
 • 07-04-2020

  Fahrelnissa Zeid’in portre çalışmalarından oluşan “Üç Kişilik Oyun” isimli kişisel sergi, Dirimart’ın internet sitesi üzerinden online olarak sanatseverlerle buluşuyor. Sanatçının “Üç Kişilik Oyun” sergisi aracılığıyla izleyicilerle buluşan portreleri gösterdiği farklı kimlik ve tekniklerle ön plana çıkıyor.

  Ayrıca Dirimart’ın Youtube kanalı üzerinden sanatçının Paris’teki galericisi Dina Vierny’nin oğlu Olivier Lorquin tarafından çekilen Fahrelnissa Zeid à Paris 1949-1975 başlıklı belgesel izlenebiliyor. Dirimart, online olarak sanatseverlerin beğenisine sunduğu “Üç Kişilik Oyun” sergisine paralel olarak bir de e-yayın’ı sanatseverlerle buluşturuyor. Sanatçının çalışmalarına dair detaylı bilgileri içeren yayına ücretsiz olarak buradan ulaşabilirsiniz:
  https://dirimart.com/wp-content/uploads/2020/02/Dirimart_FahrelnissaZeid_UcKisilikOyun.pdf

  Online sergiyi ise şu adres üzerinden ziyaret edebilirsiniz: https://www.dreamreality.com.tr/3d-model/fahrelnissa-zeid-uc-kisilik-oyun-a-three-character-play/fullscreen

  https://www.youtube.com/watch?v=de0JKNrHAAY

  0
  0
  1113
 • 07-04-2020

  Yakın dönemde yeni inşa ettiği sinema salonunu açmayı planlayan Sinematek/Sinema Evi, bu açılışı toplu alanların kapalı olması nedeniyle ileri bir tarihe erteledi. Bu süreçte sinemaseverlerle etkileşim hâlinde kalmayı sürdürmek isteyen Sinematek, MUBI ile birlikte yürüttüğü iş birliğiyle platform üzerinden izleyicilere 30 gün ücretsiz deneme sürümü imkânı sunuyor ve film önerilerini de bu bağlamda takipçileriyle paylaşıyor.

  Bir süre önce aldığı kararla Türkiye pazarına geri dönen ve sinemaseverlere her gün yeni bir film sunan MUBI, Sinemayla Dolu 30 Gün projesi kapsamında izleyicilere önemli bir imkân sağlıyor. MUBI’nin Sinematek/Sinema Evi ile gerçekleştirdiği anlaşma gereği izleyiciler 30 gün boyunca platformun sunduğu tüm imkânlardan ücretsiz olarak faydalanabiliyor. Böylelikle çoğu başka bir platformda yer almayan kült filmler izleyicilerle buluşuyor. Sinematek, bu önemli anlaşmaya paralel olarak sosyal medya hesapları ve internet sitesi üzerinden de önerilerini takipçileriyle buluşturmaya devam ediyor.

  Anlaşma gereği gerçekleşen özel deneme sürümüne buradan ulaşabilirsiniz: http://mubi.com/tr/sinematek?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=free_trial

  0
  0
  752
DAHA FAZLA
Geldanlage