GÜNDEM
 • 23-10-2021

  İstanbul Modern Sinema tarafından düzenlenen, aralık ayına kadar her ay iki üçlemenin gösterileceği 3x2 program dizisinin ilki Topoğrafya, 25 Ekim - 6 Kasım tarihleri arasında çevrim içi olarak gerçekleştirilecek.

  İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg A.Ş’nin katkılarıyla düzenlediği çevrim içi ve ücretsiz programlarına 3x2: Topoğrafya ile devam ediyor. Bu ayki üçleme ikilisi görsel ve öyküsel mekân olarak coğrafyaya odaklanıyor. Adını taşıdığı köyden alan, İranlı yönetmen Abbas Kiarostami’nin 1987 - 1994 yılları arasında çektiği Köker ve Patricio Guzmán’ın 1973’teki darbe sonucunda yaşanan Şili’nin darbeler, katliamlar, acılarla dolu geçmişine baktığı Şili üçlemesi sinemaseverlerle buluşacak. Bazen film eleştirmenlerinin bazen yönetmenlerin kendilerinin adlandırdığı, birbirine ortak bir karakter, tema veya mekân üzerinden ilişkilenen üç filmlik seriler, büyük bir hikâyenin parçaları olabildiği gibi birbirinden bağımsız öykülerin ancak bir araya geldiğinde yarattığı bir çatı görevi de görebiliyor. 3x2: Topoğrafya programı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  3x2: Topoğrafya Programı:

  Arkadaşımın Evi Nerede? (1987) / 25 - 27 Ekim
  Ve Yaşam Sürüyor (1992) / 27 - 29 Ekim
  Zeytin Ağaçları Altında (1994) / 29 - 31 Ekim
  Işığa Özlem (2010) / 31 Ekim - 2 Kasım
  Sedef Düğme (2015) / 2 - 4 Kasım
  Rüyaların Dağları (2019) / 4 - 6 Kasım

  0
  0
  148
 • 23-10-2021

  Hakan Çınar’ın beş mermer heykelden oluşan “Otoportre” başlıklı ilk kişisel sergisi 28 Ekim'e kadar Zülfaris Karaköy’de sanatseverlerle buluşuyor.

  Hakan Çınar’ın kendi portresinden yola çıkarak ürettiği beş mermer heykelden oluşan enstalasyonu Zülfaris Karaköy’ün ana salonunda sergilenecek. FIELDS’in tasarımıyla katkı sağladığı enstalasyon ile Çınar bu sergide kendini çoğaltıyor, mesafe koyuyor, ayrı ayrı da bir bütün olarak görünen kompozisyonunda heykellerden birini parçalıyor. Üç yıllık hazırlık sürecinin ardından sanatçı, “Otoportre”yi bir yüz yaratmanın ötesinde kendi bedenini yarattığı, örttüğü, kurtardığı ve parçaladığı döngünün içinde performe ediyor. Sanatçı otoportrenin doğasında var olan teatrallikle heykellerinde kendi kendini şekillendiriyor ve aynı zamanda kendi kendine sahneleme alanı oluşturuyor. Ayrıca sergiye Taner Ceylan’ın metninin de yer aldığı bir yayın da eşlik ediyor.

  ​​Hakan Çınar’ın ilk kişisel sergisi “Otoportre” 28 Ekim’e kadar 12:00 - 19:00 saatleri arasında Zülfaris Karaköy’de ziyaret edilebilir.

  0
  0
  457
 • 23-10-2021

  Faaliyetlerine geçtiğimiz kasım ayında dijital alanda başlayan Beyoğlu’nun yeni sanat mecrası Peep Art Space, Asmalımescit’teki mekânının kapılarını kasım ayında açmaya hazırlanıyor.

  Peep Art Space, güncel sanat sergilerine ev sahipliği yapabilecek şekilde tasarlanan mekânıyla, sergiler, atölyeler, buluşmalar ve özel konseptli etkinliklerle sanat ve teknoloji ile ilgilenenleri bir araya getirecek. Ayrıca mekânda çeşitli film ve sanat festivalleri kapsamında etkinlikler de düzenlenecek.

  Uzun ve yoğun bir hazırlık süreci geçiren Peep, dijital alanda yapımcılığını üstlendiği kliplerin videolarını da geçtiğimiz zaman içinde YouTube’da yayımladı. Deniz Tekin, Evdeki Saat, Ricardo Moyano&Enver Mete Aslan, Serkan Emre Çiftçi, VISAL - Velican Sagun & Bora Çifterler, Volkan İncüvez, Vural Köfteci ve Bergama Viran Kapı Orkestrası ve sürpriz sanatçıların performanslarını Peep Art Space’in YouTube kanalında izleyebilirsiniz.

  Peep Art Space ekibi, geçtiğimiz temmuz ayında sanatçılar, yazarlar, müzisyenler, sinemacılar ve gazetecileri buluşturduğu bir akşam yemeği ile hedeflerini paylaşmıştı. Buluşmanın videosunu buradan izleyebilirsiniz.

  ​Kasım ayında faaliyete başlayacak Peep Art Space’in programına ve şimdiye kadarki projelerine ulaşmak için Instagram ve Twitter hesaplarını takip edebilirsiniz ve internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

  0
  0
  191
 • 22-10-2021

  Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek olan Boğaziçi Film Festivali, yarın (23 Ekim) başlıyor. Festival, 30 Ekim’e kadar sinema salonlarında izleyicileri ağırlayacak.

  9. Boğaziçi Film Festivali, 27. Saraybosna Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan Komşuluk Halleri (Not So Friendly Neighbourhood Affair) filmi ile açılış yapacak. Yönetmen Danis Tanovic’in  onur konuğu olarak katılacağı festivalin açılış gecesinde kendisine onur ödülü takdim edilecek. 9. Boğaziçi Film Festivali’nin ilk iki gününde Ulusal Uzun Metraj Film yarışması ve Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alan filmlerin gösterimi yapılacak. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, TRT’nin Kurumsal İş Ortaklığı, Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı'nın destekleri ve Beyoğlu Belediyesi’nin Kurumsal Ev Sahipliği’nde Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen festivalin film gösterimleri Atlas 1948 Sineması ve Kadıköy Sineması’nda yapılacak. Festival biletleri 13.00 ve 16.00 seansları için 10 TL, 18.30 ve 21.00 seansları için 15 TL, kısa film gösterimleri ise 5 TL’den mobilet.com üzerinden satışa sunuldu.

  Festivalin bu yılki onur konukları Bosnalı yönetmen Danis Tanovic ve Meksikalı yönetmen Carlos Reygadas masterclass etkinliği ile sinemaseverlerle buluşacak. Danis Tanovic’nin masterclass etkinliği 24 Ekim Pazar günü Atlas 1948 sinemasında gerçekleştirilecek. Etkinlikte usta yönetmen hem sinemaseverlerle bir araya gelecek hem de 2001’den bu yana filmografisine eklediği filmler ile edindiği bilgi ve deneyimlerini paylaşacak. Carlos Reygadasise’in masterclass etkinliği 29 Ekim Cuma günü Atlas 1948 Sineması’nda düzenlenecek.

  Festivalin endüstri bölümü olan Bosphorus Film Lab, etkinlikleriyle endüstrinin güncel ve dikkate değer konularını profesyoneller eşliğinde katılımcılarıyla buluşturacak. 24 - 29 Ekim tarihleri arasında yerli ve yabancı konukların İstanbul’da bir araya geleceği etkinliklerde sektöre dair önemli konulara odaklanılacak. Kar ve Ayı filminin yönetmeni Selcen Ergun ile yapımcısı Nefes Polat’ın katılımıyla “İlk Uzun Metrajımı Nasıl Yaptım?” başlıklı etkinlik 25 Ekim Pazartesi günü Akademi Beyoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.Etkinliğe buradan başvurarak katılabilirsiniz. Bosphorus Film Lab kapsamında düzenlenen diğer etkinlik olan “Türkiye’de Minority Co-Production” başlıklı konuşma 26 Ekim Salı günü Akademi Beyoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek. Etkinlikte TRT Sinema Müdürü Faruk Güven, Eurimages Türkiye Temsilcisi Ece Tarlan ile yapımcılar Enes Erbay ve Zeynep Koray, Türkiye’nin küçük ortak olarak dahil olduğu projeler için alınabilecek film yapım fonları hakkında konuşacaklar. Etkinliğe buradan başvurarak katılabilirsiniz.

  9. Boğaziçi Film Festivali kapanışını ise başrollerinde Benedict Cumberbatch ve Claire Foy’un yer aldığı, yönetmenliğini Will Sharpe’nin yaptığı Louis Wain'in Renkli Dünyası (The Electrical Life Of Louis Wain) filmiyle 29 Ekim’de yapacak. Festivalin programı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  264
 • 22-10-2021

  Hakan Günday’ın doğar doğmaz bir mülteci kampına bırakılan Zamir’in hikâyesini anlattığı, sekiz yıl aradan sonra yayımladığı yeni romanı Zamir, Doğan Kitap’tan çıktı.

  Zamir’in kapak çizimi Günday’ın tüm romanlarına çizimleriyle farklı bir boyut katan sanatçı Emre Orhun’a, çizimin kapak uygulaması ise Doğan Kitap Sanat Yönetmeni Cüneyt Çomoğlu’na ait.

  Savaşı ne pahasına olursa olsun  önlemek için kurulan bir teşkilatın adamı olan Zamir dünyanın dört bir yanında, kendi trajedisiyle dünyanın trajedisini omuzladığı zorlu pazarlıkların içinde yol alıyor.

  Yeni bir binyılın arifesinde, Birinci Dünya Barışı Vakfı’nda çalışan Zamir’in görevi ne pahasına olursa olsun savaşları durdurmaktır. Baş döndüren barış senaryoları, komplolar ve mücadeleler içinde Zamir şu soruya yanıt arar: İnsan nasıl barışır?

  “Demek ki bu evrende her şey bir şarapnel. Ve genişlemekte olan, aslında bir şarapnel bulutu. Demek ki Samanyolu ve içindeki güneş ve etrafındaki dünya ve üzerindeki insan ve aklındaki her şey bir şarapnel. Düşüncesi, inancı, duygusu, icadı, hepsi. Demek ki insan insana saplanmak için var… Zaten öyle olmasaydı bu kitap olmazdı.”

  0
  0
  199
 • 22-10-2021

  GalataPerform’un oyun yazarlığı alanında gerçekleştirdiği Yeni Metin Festivali, bu yıl onuncu kez “Nefes” teması ile 1 - 28 Kasım tarihleri arasında hem dijital hem de fiziksel olarak gerçekleştirilecek.

  Türkiye’nin ilk “Oyun Yazarlığı Festivali” olma özelliğini taşıyan Yeni Metin Festivali, tiyatro alanında yeni yazarlara ve yönetmenlere alan açmayı hedefliyor. Festival bu yıl Saint Benoit Silüet Sahnesi, BAU Konservatuar Pera Sahnesi, BeReZe Gösteri Evi, Bahçe Galata, Arter-Sevgi Gönül Oditoryumu ve yeniperform.com’da hibrit bir yapıyla hem fiziksel hem de çevrim içi olarak gerçekleştirilecek. Festivalin bu yılki teması “Nefes” Yeni Metin Atölyelerinin tüm sınıflarında işlendi. Atölyelerde bu tema altında yazılan 7 yeni oyun, okuma tiyatrosu olarak Yeni Metin Festivali kapsamında izleyiciyle buluşacak. Ayrıca atölyelerden çıkan bir Yeni Yazarlar Masası bir de Yönetmenlik Projesi yeni yazar ve yönetmenleri seyirci ile bir araya getirecek. Festival 1 - 28 Kasım tarihleri arasında #TiyatroylaNefesAlıyoruz sloganıyla hem dijital hem de fiziksel olarak seyirciler ve tiyatrocuları bir araya getirecek.

  Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali ve Yeni Metin Festivali iş birliğiyle 2019’dan bu yana Yeni Metin Atölyelerinde kapsamında yazılmış bir oyuna “Senenin Oyunu” ödülü verilmeye başlandı. Bu yılın ödülü Çiçek Kalkışması oyunu ile Sevcan Batı’ya, Saint Benoit Silüet Sahnesinde gerçekleşecek olan okuma tiyatrosundan sonra takdim edilecek.

  ​Festivalin yurt dışı konukları arasında Norveç Büyükelçiliğinin desteğiyle Cecilie Loveleid, Cervantes Enstitüsü desteğiyle Joan Yago, İstanbul Tiyatro Festivali ve Hollanda Sahne Sanatları Fonu iş birliği ile İstanbul Tiyatro Festivali'nin Hollanda Seçkisi bölümünde misafir edilen Magne van den Berg, Bahçeşehir Üniversitesi desteğiyle Yeton Neziray gibi oyun yazarları ve yönetmenler program dahilinde oyun okumaları, atölyeler, söyleşi ve panelleriyle yer alıyorlar. Yeni Metin Festivali programına ve detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  396
 • 22-10-2021

  Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, 23 Kasım 2021 - 6 Mart 2022 tarihleri arasında izleyiciyi geçmişten geleceğe uzanan bir kültür yolculuğuna çıkaracak üç yeni sergiye ev sahipliği yapacak.

  Küratörlüğünü Brigitte Pitarakis’in üstlendiği “İstanbul’dan Bizans’a: Yeniden Keşfin Yolları, 1800 – 1955”, Bizans araştırmalarında Osmanlı başkentinin merkezi rolüne odaklanıyor. On dokuzuncu yüzyılda diplomatik, akademik ve sanatsal çıkarların kesişmesi, zengin bir miras olarak Bizans geçmişine ilişkin bilinci arttırdı. Konstantinopolis’e dair oryantalist bakışın kırılmasıyla arkeolojik buluntular akılcı bir yaklaşımla ele alınmaya başlandı. Şimdiye kadar yeterince çalışılmamış, Bizans’a bilimsel bir yaklaşım getiren bu gelişmeler, Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ortaklığıyla hazırlanan sergide bir arşiv seçkisiyle tarih meraklıları ve sanatseverlerle buluşuyor. Bizans’ın modern keşfini ve bu mirasın geniş bir ilgi alanına dönüşümünü aktaran sergide; İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Bizans koleksiyonları başta olmak üzere, Suna ve İnan Kıraç Vakfı, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi, Alman Arkeoloji Enstitüsü, Meşher, Galeri Nev, Ömer Koç, Serap Kayhan, Dr. Safder Tarim, Büke Uras koleksiyonlarından ve Paris, EPHE Arşivi’nden derlenen kitap, baskı, harita, fotoğraf, belge, resim ve Tayfun Öner’in hazırladığı dijital canlandırmayla, Bizans’ın modern keşfinin ilk evreleri ve bu mirasın bir akademik araştırma, koruma ve geniş ilgi alanına dönüşümü bu kapsamda ilk kez sunuluyor.

  İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün Pera Müzesi için hazırladığı “‘İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!’: Popüler Kültürde Bizans” sergisi, Bizans’ın her gün farklı sanat üretimlerinde nasıl karşımıza çıktığına odaklanıyor. Küratörlüğünü Emir Alışık’ın yaptığı sergi, adını Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Panorama (1954) isimli romanından alıyor. Edebiyat, müzik, görsel sanatlar, çizgi roman, film, moda, video oyunları gibi çeşitli sanat mecralarındaki Bizans temsillerinin yer aldığı sergi, bu üretimlerdeki ortak temaları göz önüne sererek eserlerin Bizans’ı ele alışındaki farklılaşmalara da eleştirel bir bakış sunuyor.

  “Yarına Notlar” başlıklı sergide ise Covid-19 pandemisiyle daha görünür hâle gelen yeni küresel gerçekliği yansıtan güncel sanat çalışmalar yer alıyor. Independent Curators International [Uluslararası Bağımsız Küratörler] (ICI) girişimi, mevcut kriz ortamında çağdaş kültürdeki değerleri ve ilişkileri sorgulamak, yeniden değerlendirmek ve bugün görülmesinin önemli olduğuna inandıkları eserleri paylaşmak üzere 25 ülkeden 25 küratörü bu sergi için bir araya getirdi. Dünyanın dört bir köşesinden 25 sanatçının eserlerinden oluşan sergi, küresel bir çağda, kolektif hafızanın inşasında sanatın potansiyel gücüne odaklanıyor. ICI tarafından düzenlenen “Yarına Notlar” gezici sergisi; Andy Warhol Görsel Sanatlar Vakfı, VIA Sanat Fonu, ICI Mütevelli Heyeti ve Uluslararası Forumu’nun destekleriyle hayata geçirildi.

  ​“İstanbul’dan Bizans’a: Yeniden Keşfin Yolları, 1800–1955”, “‘İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!’: Popüler Kütlürde Bizans” ve “Yarına Notlar” sergilerini 23 Kasım 2021 – 6 Mart 2022 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

  0
  0
  532
 • 22-10-2021

  Müzik öğretmeni Özlem Yurteri Gürevin ve yazar-çizer Ece Zeber’in birlikte yazdıkları, okurları müzik dolu keyifli bir okuma yolculuğuna çıkaran kitapları Melodi Merdiven, Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlandı.

  Melodi Merdiven, müzikli bir kitap. Okurlar rengârenk çizimlerin olduğu sayfaları çevirirken, bir yandan da karekodları okutarak müzikle yollarına devam ediyorlar. Çocuklar notaların büyülü dünyasına adım atarken ağustosböceği ile kaval çalamayan çobanın gülümseten öyküsüne eşlik ediyorlar.

  Müziğin dilinden anlayan, notaları bilen ağustosböceği, bildiklerini acemi çobana öğretmeye hazır. Böylece acemi çoban, koyunlarıyla iletişim kurarken müzikten faydalanabilecek. Onlar melodi merdivende adım adım notaları tanıyıp şarkılarını oluştururken, bizler de sayfalardaki karekodları okutarak bu yolculuğa eşlik edebiliriz.

  0
  0
  279
 • 21-10-2021

  İş Sanat hibrit olarak planladığı 22. sezonuna, orkestra şefi Rengim Gökmen yönetimindeki İstanbul Ensemble ve çellist István Várdai ile 12 Kasım’da Maximum Uniq Hall’da gerçekleştireceği açılış konseriyle başlayacak. Konserin kaydı 17 Kasım saat 20.30’dan itibaren İş Sanat Youtube kanalından izlenebilecek.

  Klasik müzikten caza, Türk halk müziğinden şiir ve hikâye dinletilerine geniş yelpazede hazırladığı programını seyircisine sunmaya hazırlanan İş Sanat, yedi ay sürecek yeni sezonunda biletli etkinliklerin yanı sıra çevrim içi yayınlarını da YouTube kanalı üzerinden gerçekleştirecek. Sezon açılış konseri orkestra şefi Rengim Gökmen yönetimindeki İstanbul Ensemble ve çellist István Várdai’nin katılımıyla 2 Kasım Cuma akşamı saat 20.30’da Maximum Uniq Hall’da gerçekleşecek. Franz Liszt Oda Orkestrası’nın Sanat Yönetmenliğini de üstlenen, Münih ARD (2014), Uluslararası Tchaikovsky (2007) gibi dünya çapında pek çok yarışmada ödül alan Várdai konserde İngiliz besteci Edward Elgar’ın çello konçertosunu yorumlayacak. Ayrıca konserde Giacomo Rossini Hırsız Saksağan Uvertürü ve Ludwig van Beethoven’ın Pastoral Senfonisi seslendirilecek.

  Yeni sezonda Bulutsuzluk Özlemi, Symphonista Oda Orkestrası ile 10 Aralık Cuma akşamı Maximum Uniq Hall’da konser verecek. İş Sanat’ın gelenekselleşen Yeni Yıl Konseri’nde yıldız isimler yılın son haftası sahnede olacak. Zubin Mehta, Valery Gergiev gibi ünlü orkestra şefleri ile Metropolitan Opera, Berlin Staasoper gibi prestijli opera salonlarında yer alan soprano Olga Peretyatko ile ülkemizi yurtdışında parlak kariyeri ile temsil eden tenor Mert Süngü’nün solist olarak yer alacağı konserde solistlere şef Murat Cem Orhan yönetimindeki Gedik Filarmoni Orkestrası eşlik edecek. Konser 29 Aralık Çarşamba akşamı gerçekleşecek. Fatih Erkoç, Aycan Teztel yönetimindeki İstanbul Superband, 6 Ocak 2022 Perşembe akşamı saat 20.30’da Maximum Uniq Hall’da dinleyicilerle buluşacak. Konserde Erkoç’a başarılı caz vokallerinden Selen Beytekin eşlik edecek ve Amerikan caz müziğinin en sevilen şarkılarını seslendirecekler. Cenk Erdoğan ve Mehmet İkiz’in ortak projesi “Lahza”, Kenan Doğulu ile İş Sanat’ta bir araya gelecek. Anadolu Rock müziğin önemli isimlerinden Cahit Berkay ve Türk halk müziğinin değerli isimlerinden bağlama ustası Cengiz Özkan İş Sanat sahnesinde buluşarak sürpriz konuklarıyla Anadolu ozanlarının izini sürecek.

  İş Sanat, konser ve diğer etkinlik kayıtlarını YouTube kanalından yayımlayacak. İş Sanat’ın Provadan İzle başlıklı serisi 22. sezonda yine çevrim içi olarak izleyiciyle buluşmaya devam edecek. Klasikleşmiş tiyatro eserlerini bir okuma provası düzeninde seyirciye sunan proje, William Shakespeare’in Hırçın Kız isimli eseri ile 30 Kasım Salı akşamı saat 20.30’da İş Sanat’ın YouTube kanalında yeni sezonun ilk gösterimini yapacak.

  Yeni sezonda edebiyatımızın usta şair ve hikâyecilerinin unutulmaz eserlerinin müzik ve dekor ile bir araya geldiği inletiler yeni isimlerle devam ediyor. Mehmet Birkiye ve Atilla Birkiye’nin sahneye hazırladığı dinletiler İş Sanat’ın YouTube kanalında yayımlanacak. Denize Dönmek İstiyorum adlı Nâzım Hikmet şiirleriyle 22 Kasım’da başlayacak dinletilerde Âşık Veysel, Yaşar Kemal, Turgut Uyar, Orhan Veli, Orhan Kemal ve Nezihe Meriç yer alacak.

  İş Sanat Kibele Sanat Galerisi yeni sezonu seramik sanatçısı Beril Anılanmert’in “Seyir Defteri” başlıklı sergisi ile açıyor. Formları yapılandırması ve farklı tekniklerle yeniden tanımlamasıyla bilinen Anılanmert’in yarım asrı aşan sanat yolculuğunu izleyiciyle buluşturan sergi, 8 Ocak 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

  Tüm etkinliklerin biletleri 22 Ekim’den itibaren Biletix üzerinden satışa çıkacak.

  0
  0
  232
 • 21-10-2021

  Bilsart, Melike Bayık’ın küratörlüğünü üstlendiği Cansu Yıldıran’ın “Mülksüzler” başlıklı sergisini 30 Ekim’e kadar sanatseverlerle buluşturuyor.

  Cansu Yıldıran’ın Mülksüzler ismini verdiği video yerleştirmesi, Karadeniz coğrafyasının ve kültürel çoğulculuğunun birçok video ve fotoğraf kadrajından oluşuyor. Videoda kesitler hâlinde sunulan anlarda, coğrafya ve yaşam biçimi içinde fındık toplama, cenaze töreni, yaylaya çıkma, sisli yollarda yolculuk gibi birbirinden bağımsız gibi görünen ancak bir coğrafyanın kültürel yapısı içindeki gündelik ve güncel meseleleri rastlantısal bir yaklaşımla sunan birçok görüntü yer alıyor.

  “Mülksüzler” sanatçının kendisinin de Karadenizli olması üzerine coğrafyayı özellikle irdelediği bir yansıma niteliği taşıyor. Video sanatçının Karadeniz’in yeşil, sisli ve olağan yaşamı içinde patriarkal sistemin yoğun yaşandığını gözlemlemesiyle oluştu. Ataerkil bir sistem üzerinden kurulan Karadeniz yaşamı kadınların erkekler karşısında mülk sahibi olamayıp, erk’e bağımlı bırakıldığı bir normun göstergesi niteliğindedir. Yıldıran’ın bu gerçeği öğrenmesi ile birlikte geçmiş ve gelecek arasında bir köprü kurup, aidiyetsiz bırakan sistemi sorguladığı Mülksüzler video yerleştirmesi ile kendisinin çektiği videolar ve geçmişte annesinin çektiği videoların üst üste getirilerek oluşturulduğu yeni bir varoluş sunuyor.

  Karadeniz’in yerleşmiş kuralcı aile yapısı içinde kadınların mülk sahibi olamayıp erkeğe bağlı yaşadığı, ev ve toprak ile, köklerle kurulan bağın zorunlu ve yıkıcı tarafını ele aldığı video yerleştirme ataerkil sistemin kimliksizleştiren omurgasız hâlini sorguluyor. Yerel bir coğrafya içinde kadının ait olduğu toprağı, evini zaman içinde bertaraf eden, kadını yalnız ve kimsesiz ve çoğu zaman belki de çaresiz bırakan, aidiyeti kıran ve yaşamı sahiplik ile özleştiren bu kurgu gerçek bir durumun çarpıcı yansımalarından oluşuyor.

  Cansu Yıldıran’ın “Mülksüzler” başlıklı sergisini 30 Ekim’e kadar Bilsart’ta ziyaret edebilirsiniz.

  ​Künye: Cansu Yıldıran, Mülksüzler Serisi Çayırdaki Kadın, 50 x 75 cm, Arşivsel

  0
  0
  204
DAHA FAZLA
Geldanlage