GÜNDEM
 • 30-06-2022

  Kadıköy Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl ilkini düzenlediği Kalamış Yaz Festivali, bu yıl da 1 Temmuz - 30 Ağustos tarihleri arasında Kalamış Atatürk Parkı’nda yeniden gerçekleşecek.

  1 Temmuz’da Türk Pop Müziği’nin usta isimlerinden Nazan Öncel konseri ile başlayacak festival programında 34 konser, 17 film gösterimi yer alıyor. Festivalin film programı ise 3 Temmuz saat 22.00’de Charlie Chaplin’in 1928 yapımı Sirk filmi ile başlayacak. Filme Şef Orçun Orçunsel yönetimindeki Avrasya Filarmoni Orkestrası canlı orkestra müziği ile eşlik edecek.

  Festivalin +1’in katkılarıyla düzenlenen müzik programında sürpriz isimlerin yanı sıra klasik müzik, caz ve popüler müziğin önemli isimleri dinleyicilerle buluşacak. Caz Müzik akşamları Polonyalı grup Immortal Onion konseri ile 4 Temmuz Pazartesi, Klasik Müzik akşamları ise film müzikleri seslendiren Open String Session ile 5 Temmuz Salı günü açılışını yapacak. Festival programında rock world, elektronik müzik, hip - hop ve popüler müzikten oluşan geniş bir seçki yer alıyor. Festivalin uluslararası misafirleri ise İspanya’dan Luis Reyes ve Isaac Friedhoff piyano resitali ile Arizona’dan şarkıcı ve gitarist Sergio Mendoza tarafından kurulan Latin müzik grubu Orkestra Mendoza Tucson olacak.

  Sinematek/Sinema Evi’nin seçkisinden oluşan gösterimler 3 Temmuz’da orkestra eşliğinde Charlie Chaplin’in 1928 yapımı sessiz klasiklerinden Sirk filminin gösterimiyle başlayacak. Kurukahveci Mehmet Efendi’nin katkılarıyla 30 Ağustos’a kadar devam edecek film gösterimleri kapsamında, 17 film sinemaseverlerle buluşacak. Yıldızlar Altında Sinema programında E.T.’den Cazcı Kardeşlere, Altın Ayı ödüllü Alcarras’dan Arabesk ve Selamsız Bandosu’na birçok kült film açık havada gösterilecek.

  Kalamış Yaz Festivali 30 Ağustos Zafer Bayramı’na özel sürpriz bir sanatçının konseriyle sona erecek. Festival biletlerine Mobilet üzerinden 10 TL ödeyerek ya da sokak hayvanlarına veya yeni doğan paketi ile yardım yaparak ulaşabilirsiniz.

  ​Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı festival hakkında şunları söyledi: “Kalamış Yaz Festivali boyunca konser ve film gösterimlerinin yanı sıra düzenlenecek çeşitli spor aktivitelerine de katılabilecek hep birlikte açık havada maç izlemenin tadını çıkartabileceğiz. 30 Ağustos Zafer Bayramı’na kadar iki ay boyunca toplam 34 konser ve 17 film sanatseverlerle buluşacak. Herkesi yaz mevsiminin ve Kalamış Yaz Festivali’nin tadını çıkartmaya Kalamış Atatürk Parkı’na bekliyoruz.”

  0
  0
  145
 • 30-06-2022

  Macaristan, Polonya, Çekya ve Slovakya’nın oluşturduğu Vişegrad Grubu’nun (V4) zengin kültürel mirasını ve doğal güzelliklerini gözler önüne seren “Vişegrad Grubunun Doğal Hazineleri” başlıklı sergi, 10 Eylül’e kadar Liszt Enstitüsü - İstanbul Macar Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

  Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı’nın talebiyle V4 ülkelerinden en iyi fotoğrafçılar, gelecek kuşaklar için korunması gereken V4 bölgesinin güzelliklerine ışık tutmak amacıyla “Vişegrad Grubunun Doğal Hazineleri” başlıklı fotoğraf serisinde bir araya geldi. Koordinatörlüğünü naturArt - Macaristan Doğa Fotoğrafçıları Derneği’nin üstlendiği proje, Slovakya Vahşi Yaşam Fotoğrafçıları Derneği, Çekya Doğa Fotoğrafçıları Kulübü ve Polonyalı Doğa Fotoğrafçıları Derneği’nin destekleriyle hayata geçirildi. Orta Avrupa’yı hiç ziyaret etmemiş kişilere bu bölgenin doğal güzelliklerini sunan sergi, bu dört ülkede yaşayanlara ise bilmedikleri yerlerin güzelliklerini keşfetme fırsatı veriyor.

  Doğa fotoğrafçılığında, doğadaki en güzel anları yakalamak için fotoğrafçıların hayvanların davranışlarını, bitkilerin ve peyzajın özelliklerini ve de ışık koşullarındaki değişiklikleri bilmesi gerekiyor. Fotoğrafçılar doğayı rahatsız etmeden hayal ettikleri fotoğrafları çekmek için çevreyle neredeyse bütünleşir.

  Vişegrad Grubunun Doğal Hazineleri” başlıklı fotoğraf sergisini 10 Eylül tarihine kadar Liszt Enstitüsü - İstanbul Macar Kültür Merkezi’nde ziyaret edebilirsiniz.

  ​Adres: Macar Kültür Merkezi, İmrahor Cad. No:23 B Blok, Kağıthane/İstanbul

  0
  0
  122
 • 30-06-2022

  Orhan Pamuk’un son romanı Veba Geceleri, tiyatro ve sinema oyuncusu Erdem Akakçe’nin seslendirmesiyle Dinlebi uygulaması üzerinden erişilebilecek bir sesli kitaba dönüştürüldü.

  Romanları, bugüne kadar 60’tan fazla dile çevrilerek, 100’den fazla ülkede yayımlanan Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un bu romanı, 1901 yılında 3’üncü Veba pandemisi döneminde Osmanlı’nın 29. Vilayeti Minger Adası’nda geçiyor. Sürükleyici bir siyaset ve aşk romanı olan Veba Geceleri, Pamuk’un salgın, karantina, devlet ve birey konularını bir masal havasıyla tartıştığı bir tarihi roman olarak konusuyla da yaşadığımız günlere ışık düşürüyor.

  Orhan Pamuk’un Sessiz EvBeyaz KaleKara KitapYeni HayatBenim Adım KırmızıKarMasumiyet MüzesiKafamda Bir Tuhaflık ve Kırmızı Saçlı Kadın gibi çoksatar romanları da önümüzdeki dönemde Dinlebi platformunda sesli kitap severlerle buluşacak. Dinlebi Sesli Kitap uygulaması, herkese ilk 7 gün ücretsiz avantajı ile 6 binden fazla sesli içeriği kullanıcıları ile buluşturuyor.

  0
  0
  175
 • 30-06-2022

  10 Eylül Cumartesi günü Maximum Uniq Açıkhava’da gerçekleşecek Jam’s Session Festival’in erken dönem biletleri satışa çıktı.

  The Irish Spirit ana sponsorluğunda, 3dots tarafından düzenlenen Jam’s Session Festival’de akustik enstrümanlarını elektronik ritimlerle birleştirerek tekno müzikte devrim yaratan Hamburg merkezli tekno bando takımı MEUTE, Glasgow’dan misafir olacak olan şarkıcı, söz yazarı ve flütist Alex Amor ve farklı müzik türlerini bir araya getirerek kendine özgü evrenini dinleyicileriyle paylaşan M.I.L.K. müzikseverlerle buluşacak. MEUTE, Alex Amor ve M.I.L.K.’in yanı sıra sahne alacak diğer isimler önümüzdeki günlerde duyurulacak. Festivalin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

  ​Jam’s Session Festival hakkında tüm gelişmeleri Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

  0
  0
  173
 • 30-06-2022

  Alev Ersan, İbrahim Alam ve İlyas Odman’ın ortak bir çalışma ve birbirlerinin işlerine müdahalelerle hazırladıkları “mâzîk” başlıklı sergi, 13 Ağustos’a kadar Depo’da sanatseverlerle buluşuyor.

  Farklı queer jenerasyonların zaman ve ifade arayışlarına, karanlığa ve yalnızlığa duyulan ihtiyaca, iyileşme, dönüşme ve yaşlanma biçimlerine odaklanan sergi, adını İbrahim Alam’ın eserinin bir parçası olan mazı meşesinin üzerine mazı arılarının yaptığı, Kürtçe’de “küçük mazı” ya da “mazıcık” anlamına gelen mâzîk’lerden alıyor. Habitatı devamlı yakılarak tahrip edilmesine rağmen kendini onarabilen mazı meşesi (ya da Quercus infectoria, “iltihaplı meşe”) tekstil boyamacılığı ve mürekkep yapımında kullanılırken, yaraları ve enfeksiyonları iyileştirebilme özelliğiyle de tanınıyor.

  Sergide sanatçılar Depo’nun giriş katındaki kapının penceresinden süzülen gün ışığıyla beraber, sergi süresince yapılacak performanslar ve kayıtlarıyla dönüşen bir bahçe yaratıyor. Derek Jarman’ın Modern Doğa (1989-1990) isimli günlüğündeki bahçe betimlemelerinden hareketle, bahçıvanın görüş alanı ve zamanla kurduğu ilişkiyi bir serginin ölçeğine taşıyor. Farklı günlerde ya da saatlerde sergiyi ziyaret eden iki farklı kişinin aynı şeyi anlayamayacağı bir süreklilik sunan sergi, içindeki zamanla birlikte bedenin hareketlerini de yavaşlatmayı amaçlıyor. Sergi mekânındaki müzik ziyaretçiyi bir slow-motion dans pistine çağırırken; tekrar edildikçe dönüşen metin ve sesler, gelenleri içeride uzun bir süre geçirmeye, dinlemeye ve okumaya davet ediyor.

  ​Alev Ersan, İbrahim Alam ve İlyas Odman’ın işlerinden oluşan “mâzîk” başlıklı sergiyi 13 Ağustos’a kadar Depo’da ziyaret edebilirsiniz.

  ​Künye: Mazı meşesinin kurumuş parçaları (Fotoğraf- İbrahim Alam) / Dry pieces of Aleppo oak (Image credit- İbrahim Alam)

  0
  0
  142
 • 30-06-2022

  Arkeolog ve akademisyen Nesibe Çakır'ın genç okurlarını 2014 yılında UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesine aldığı Pergamon'da tarihsel bir yolculuğa çıkardığı romanı Pergamon'un Kayıp Hazinesi, Yusuf Tansu Özel’in resimleriyle Can Çocuk’tan çıktı.

  9 yaş ve üzeri okurları dönemin gündelik yaşamına, pazar yerlerine, kütüphanelerine, aile sofralarına davet eden romanın sonunda, kentin tarihsel bağlamına; siyasi, kültürel, sanatsal özelliklerine değinen bölümler yer alıyor.

  Roma'ya bağlı Pergamon kentine yeni bir vali atanmıştır. Valinin karısı Crispina kendisine boş bir ev seçmek yerine, kentin en eski evlerinden birinde oturmayı istemiş, Arete'nin ve atalarının yüzyıllardır yaşadığı evi ellerinden alıp oraya yerleşmiştir. Arete'nin evini geri kazanmak için başlattığı mücadele, onu yeni tanıştığı Plin'le birlikte şehrin kadim gizemlerine ve atalarından kalma sırlara sürükler. Pergamon'un krallık hazinesi tehlikede midir?

  0
  0
  170
 • 29-06-2022

  Elektronik dans müziğinin başarılı gruplarından Stavroz, 23 Temmuz Cumartesi akşamı Kloster x Suma Beach Alaçatı’da konser verecek.

  Stavroz, Belçika’nın Gent şehrinde, her ikisi de dj, müzisyen ve ses mühendisi olan Ijsbrand De Wilde ve Gert Beazar tarafından kuruldu. Belçikalı grup, elektronik müziğe ve dans müziğine kattıkları organik ve akustik soluklu caz dokunuşları ile dans türünde yeni ufuklar açıyor.

  ​​23 Temmuz Cumartesi akşamı Kloster x Suma Beach Alaçatı’da gerçekleşecek konserin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  190
 • 29-06-2022

  Anna Laudel Bodrum; Fırat Neziroğlu’nun yeni eserlerinden oluşan “İçimdeki Deniz” başlıklı kişisel sergisini 31 Temmuz tarihine kadar ZAİ Yaşam’da sanatseverlerle buluşturuyor.

  Fırat Neziroğlu’nun Anna Laudel Bodrum için özel olarak ürettiği eserlerinden oluşan “İçimdeki Deniz” sergisinde ilk Türk halısı olarak bilinen Pazırık kurganından çıkan Türk Düğümü’ne atıfta bulunan dört büyük halı bulunuyor. Sergide köşeleri yumuşatılmış, akışkan balık dokumalarıyla bezeli büyük halıların yanı sıra, nakışla işlenmiş bir akvaryum ve su içinde izleyici ile etkileşim içinde olan balık figürünü de yer alıyor. Aynı zamanda dansçı olan Neziroğlu’nun su içinde dans ettiği ışık ve akış performansı video olarak sergide izleyiciye sunuluyor.

  Sanatçı, Anadolu’nun bilinen en eski sanatlarından olan kilim dokuma tekniğini, plastik sanatlara uyarlayarak geleneksel bir formu kendine özgü bir tekniğe dönüştürüyor. Bu alanda ilk kez kullanılan misina malzemesi ile klasik dokuma geleneğine farklı bir yorum katan Neziroğlu, kendi ismine ait patentli dokuma tekniğinde geleneksel olanı çağdaş ile uyum içerisinde buluşturuyor.

  Fırat Neziroğlu’nun “İçimdeki Deniz” başlıklı kişisel sergisini 31 Temmuz’a kadar Anna Laudel Bodrum’da ziyaret edebilirsiniz.

  ​Adres: ZAİ Yaşam Çırkan Mahallesi, Halide Edip Adıvar Cd. No:7, Bodrum

  0
  0
  232
 • 29-06-2022

  Futbola düşkünlüğünü inkâr etmeyen edebiyatçılardan Javier Marías’ın futbol yazılarından oluşan Vahşiler ve Duygusallar adlı kitabı Selay Sarı’nın çevirisiyle Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı.

  Futbol, çocuk Javier’in gözünde, kahramanların ve kötü adamların geçit töreni, hayatın temel değerlerini öğrenmesine yardım eden bir destandır. Yetişkin Javier’in gözünde ise bir mizaç, kişilik, fedakârlık ve dayanışma gösterisidir; duygu, hatıra ve nostalji, özellikle de nostalji gösterisi.

  “Hafızası olanların bildiği […] gibi, solcular ve cumhuriyetçiler, yani İç Savaş’ın kaybedenleri, ‘Real’ sıfatının kuşkusuz çelişkisine rağmen Madrid’i Atlético’ya tercih ediyorlardı. Real Madrid kuşatılmış ve bombalanmış şehrin ismini taşıyordu, Atlético Aviación ise (Atléti’nin başlangıçtaki ismi buydu) Francocu pilotların, tam da zalimce başkenti bombalamaya kendini adayanların takımıydı. Oyuncularımız arasında az ‘kızılcık’ olmadı, Del Bosque, kaleci Miguel Ángel, […] Breitner […], ve sadece ellili ve altmışlı yılların Avrupa zaferleri, diktatörlük rejiminin tüm fırsatçılığıyla takıma yanaşmasına neden oldu, takımın rejime değil.”

  0
  0
  232
 • 29-06-2022

  Piyanist ve besteci Fazıl Say, son eserlerinden biri olan PORTRELER opus 101’i İstanbul’da ilk kez 5 Temmuz Salı akşamı ENKA Sanat’ta seslendirecek. 

  Fazıl Say piyano ve flüt için bestelediği son eserlerinden biri olan PORTRELER opus 101‘i İstanbul’da ilk kez bu konserde seslendirecek. Konserde sanatçıya flütü ile usta müzisyen Bülent Evcil ve eser sunumları ile Yekta Kopan eşlik edecek. Saat 21.15’te başlayacak konserde sanatçı Beethoven’dan Ay Işığı Sonatı ve Schubert’den Do Minör Sonatı’nı da seslendirecek.

  Fazıl Say’ın müziğiyle portrelerini çizdiği isimler arasında ENKA’nın kurucularından Şarık Tara, Fikret Otyam, Ahmet Say, Nejat Eczacıbaşı, Yıldız Kenter, Yaşar Kemal, Türkan Saylan ve Tarık Akan yer alıyor.

  ​5 Temmuz’da ENKA Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşecek Fazıl Say konserinin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  250
DAHA FAZLA
Geldanlage