GÜNDEM
 • 27-09-2020

  Geçtiğimiz sezon Türkiye’deki dinleyicilerle Zorlu PSM %100 Studio sahnesinde buluşan, soul pop’un yıldızlarından Kovacs, 4 Ekim 2020’de Zorlu PSM desteğiyle Amsterdam’dan canlı olarak gerçekleştirileceği çevrim içi konser aracılığıyla uzun bir aranın ardından dinleyicilerle bir araya gelecek. .

  İlk albümü Shades of Black ile tüm dikkatleri üzerine toplayan ve büyük bir çıkış yakalayan Kovacs, Hollanda’nın Eindoven kentinde öğrenimini tamamlayıp, açık mikrofon gecelerindeki performansıyla da kendisinden sıklıkla söz ettirdi. Kariyerinde başarı basamaklarını hızla tırmanan sanatçı, kendisine has tarzıyla da ilgi odağı hâline geldi.

  Kazandığı ödüller, uluslararası festival performansları ve aykırı imajı ile günümüz soul pop’un önemli isimlerinden biri olarak gösterilen Kovacs, 4 Ekim Pazar günü Türkiye saati ile 19:00’da Zorlu PSM desteği ile izleyicilerle buluşurken sevilen şarkılarıyla beraber en yeni parçalarını da müzikseverler için seslendirecek.

  ​Canlı yayında gerçekleştirilecke performans ve biletler hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  321
 • 27-09-2020

  Performistanbul sanatçısı Ekin Bernay’ın Agah Uğur Koleksiyonu’nda yer alan "Ne İstiyorsun?" adlı performansı, "Performansın Tekrar Gerçekleştirme Hakkı" kapsamında, Performistanbul iş birliğiyle 7. Çanakkale Bienali’nin Azra Tüzünoğlu küratörlüğünde sergilenen “Hiç İstemeden Ama Seve Seve” sergisi kapsamında Troya Müzesi’nde ziyaretçiyle buluşuyor.

  Bienal kapsamında gerçekleşen bu performansla, Performistanbul, performans sanatlarının da sürdürülebilir bir eser olarak değerlendirilip pazarlanabilir olduğunu kanıtlıyor. Canlı sanatın tekrar gerçekleştirilme hakkı ilk defa Türkiye’deki bir koleksiyoner tarafından satın alınarak koleksiyona katıldı ve şimdi bienalde tekrar yaşam buluyor.

  Performans sanatçısı, dans ve hareket psikoterapisti Ekin Bernay’ın ilk olarak 2018 yılında Performistanbul’un düzenlediği ve Simge Burhanoğlu'nun küratörlüğünde gerçekleşen “İHTİYAÇ: SEN, 672 saat canlı süreç” kapsamında sergilediği Ne İstiyorsun? başlıklı performans, içerdiği öğelerin zenginliği ve çok katmanlı anlam yapısıyla ön plana çıkıyor. Bernay’ın bir “içe dönüş” yolculuğunun simgesi olarak tasarladığı performans, o ânki his ve düşünceleri olduğu gibi izleyicilerin karşısına çıkararak oldukça samimi ve etkili bir gösteriye dönüşüyor. Katılımcıların adımlarını attıkları gibi karşılaştıkları beyaz oda, içeride zaman zaman yalnızca duran zaman zaman mektupları okuyarak performansını gerçekleştiren sanatçıyla buluşarak farklı bir hâl alıyor ve herkesi bu ilginç serüvenin içerisinde daha önce hiç uğranmamış duraklarda bırakıyor.

  Performans, 7. Çanakkale Bienali’nin adını Leyla Erbil’in Cüce romanından alan “Hiç İstemeden Ama Seve Seve” sergisi kapsamında Agah Uğur’un “yolculuğun kendisi varmaktan mühimdir” mottosuyla tanımladığı koleksiyonun bir parçası olarak izlenebiliyor. Bu özel sergi dolayısıyla Agah Uğur koleksiyonunda yer alan sanatçılar Ekin Bernay, Cevdet Erek, Erinç Seymen, Füsun Onur, Gülsün Karamustafa, Hale Tenger, Halil Altındere, İnci Eviner, Koki Tanaka, Marko Mäetamm, Marcos Ávila Forero, Nabuaki Onishi ve Serkan Demir’in işleri görülebiliyor.

  ​​Pandemi koşulları nedeniyle sosyal mesafe ve hijyen kuralları gözetilerek gezilebilen 7. Çanakkale Bienali, 17 Ekim 2020 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

  0
  0
  308
 • 27-09-2020

  Çocukluk düşünü gerçekleştirerek edebiyatın peşine takılan yazar Aytül Akal’ın ilkokul, ortaokul ve lise yıllarından seçtiği anılardan yola çıkarak kaleme aldığı Kim Demiş Yaramazım Diye, Gül Sarı’nın resimleriyle, Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlandı.

  Akal, baş karakter olarak kendini seçtiği bu kitabıyla okul yıllarının değerini bir kez daha hatırlatırken, çocukları da gelecek için düş kurmaya cesaretlendiriyor. Yazarın ilkokul, ortaokul ve lise anılarında ilk arkadaşlıklar, başarılar/başarısızlıklar, şiirler/yazılar, küçük yalanlar, mutluluklar, heyecanlar var.

  “Meğer okulda yaşananlar hiç unutulmuyormuş… Üstelik sevinçli ya da üzücü, gurur verici ya da utandıran her olay insanın kendini anlaması, gelişmesi ve dünyayı daha iyi kavraması için paha biçilmez bir sınavmış.”

  0
  0
  348
 • 26-09-2020

  Okuru bilim, ekonomi, siyaset, tarih, çevre, toplumsal cinsiyet, sosyoloji, psikoloji, halk sağlığı, tıp tarihi, felsefe, edebiyat, medya, kültür ve sanat perspektifinden dünyayı yeniden düşünmeye davet eden çalışma Salgın: Tükeniş Çağında Dünyayı Yeniden Düşünmek, Tellekt tarafından yayımlandı.

  Didem Bayındır’ın derlediği kitaba Bekir Ağırdır, Onur Akgül, Fatih Artvinli, Paul Auster, Evren Balta, Foti Benlisoy, Yenal Bilgici, Selva Demiralp, Önder Ergönül, Emre Gönen, Melek Göregenli, İlker Kayı, E. Fuat Keyman, İoanna Kuçuradi, Gülcan Özer, Görgün Taner, Ayşen Uysal, Nükhet Varlık, Melda Yaman, Mine Yıldırım katkıda bulundu. Katkıda bulunan her isim, kendi uzmanlık alanlarının çerçevesinden düne, bugüne ve geleceğe bakıyor.

  ​Dünya tarihinde salgınların çok büyük etkileri oldu; bugün de bütün dünya yüz binlerce insanın hayatını, işini kaybettiği, sosyo-psikolojik bedellerin inanılmaz boyutlarda olduğu bir salgınla karşı karşıya. Pek çok insan belki de ilk defa geçmişi, bugünü ve geleceği sadece bireysel hayatlar bağlamında değil, küresel bağlamda da ele almaya başladı.

  0
  0
  411
 • 25-09-2020

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen 39. İstanbul Film Festivali, Ekim ayı boyunca gerçekleştireceği çevrim içi gösterimlere paralel olarak sinema salonlarında da izleyicilerle buluşacak. Bu kapsamda festival bünyesinde yer alan Uluslararası Yarışma filmleri festivalin çevrim içi platformu filmonline.iksv.org’da gerçekleştirilirken, Ulusal Belgesel Yarışması ve Filmekimi Galaları filmleri ise çevrim içi gösterimlere ek olarak Cinemaximum City’s Nişantaşı ve Kadıköy Sineması’nda da gösterime girecek. 39. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma bölümünde, “sinemaya yeni bakışlar” temasını izleyen 12 film festivalin büyük ödülü Uluslararası Altın Lale için yarışacak.

  Bu yıl 9 ile 20 Ekim 2020 tarihleri arasında hem çevrim içi hem de belirli salonlarda fiziksel olarak gerçekleştirilecek 39. İstanbul Film Festivali, pandemi dolayısıyla belirlediği bu yeni formatıyla gerek izleyicilerin gerekse sinema işçilerinin sağlığını korumayı hedefliyor. Festival, fiziksel olarak gerçekleştireceği gösterimler için de bir dizi ek önlem getirerek fiziksel teması en aza indirmeye çalışıyor. Bu doğrultuda hiçbir film için fiziki bilet basılmayacağı belirtilirken salonlarda sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulacağı da belirtiliyor.

  9 Ekim’de başlayacak 39. İstanbul Film Festivali’nde Uluslararası Yarışma ve Ulusal Belgesel Yarışması bölümlerinde ödül kazanan filmler 20 Ekim akşamı açıklanacak.

  Bu yıl 12 filmin katılacağı Uluslararası Altın Lale Yarışması’nın jüri başkanlığını yönetmen Tayfun Pirselimoğlu üstleniyor. Diğer jüri üyeleri arasında ise oyuncu Hazar Ergüçlü, yönetmen Burak Çevik, sinema tarihçisi ve programcı Jasmin Basic ile dağıtımcı Anthony Bobeau bulunuyor.

  Covid-19 tedbirlerine uygun olarak düzenlenecek gösterimlerin biletleri, İKSV Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışların ardından 2 Ekim Cuma 10:30’da genel satışa çıkacak.

  ​Festival kapsamında yarışmalarda yer alacak yapımlar ise şöyle:

  Uluslararası Yarışma’da Altın Lale için yarışacak filmler:

  ·  Mickey ve Ayı / Mickey and the Bear / Annabelle Attanasio / ABD
  ·  Sarı Hayvan / Um Animal Amarelo / A Yellow Animal / Felipe Bragança / Brezilya, Portekiz
  ·  Luxor / Zeina Durra / Mısır, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri
  ·  Sanctorum / Joshua Gil / Meksika, Dominik Cumhuriyeti, Katar
  ·  Koza / Kokon / Cocoon / Leonie Krippendorff / Almanya
  ·  Oğul-Ana / Pesar-Madar / Son-Mother / Mahnaz Mohammadi / İran, Çek Cumhuriyeti
  ·  Yabancı / Exil / Exile / Visar Morina / Almanya, Belçika, Kosova
  ·  Denizaltısı da Olsun İsteyen Cam Temizleyici / Window Boy Would Also Like to Have a Submarine / Alex Piperno / Uruguay, Arjantin, Brezilya, Hollanda, Filipinler
  ·  Yankılar / Bergmál / Echo / Rúnar Rúnarsson / İzlanda, Fransa, İsviçre
  ·  Öteki Kuzu / The Other Lamb / Malgorzata Szumowska / İrlanda, Belçika, ABD
  ·  Atlantis / Valentyn Vasyanovych / Ukrayna
  ·  Kuş Dili / Mowa Ptaków / Bird Talk / Xawery Zulawski / Polonya

  Ulusal Belgesel Yarışması’nda yer alan filmler:

  ·  Göbeklitepe Sakinleri / Sedat Benek 

  ·  Ah Gözel İstanbul / Zeynep Dadak 

  ·  Kadınlar Ülkesi / Şirin Bahar Demirel 

  ·  Kuyudaki Taş / Gökçin Dokumacı 

  ·  Miss Holokost Survivor / Eytan İpeker

  ·  Mimaroğlu / Serdar Kökçeoğlu 

  ·  Muhammed Ali / Nursen Çetin Köreken, Ümit Köreken

  ·  Asfaltın Altında Dereler Var! / Yasin Semiz 

  ·  Tenere / Hasan Söylemez 

  ·  Atık Sözlüğü: Tanımların ve İmajların Geri Dönüşümü / Alper Şen 

  ·  Maddenin Halleri / Deniz Tortum 

   Yarışma Dışı 

  · Hayalimdeki Sahneler / Metin Akdemir

  · İyi ki Yapmışım / Selçuk Metin


  Filmekimi Galaları:

  ·  Pinokyo / Pinocchio / Matteo Garrone / İtalya, Fransa, İngiltere

  ·  Önsezi Kitabı / The Book of Vision / Carlo Hintermann / İtalya, İngiltere, Belçika

  ·  Alabora / Surge / Aneil Karia / İngiltere

  ·  Anne Gibi / Asa ga Kuru / True Mothers / Naomi Kawase / Japonya

  ·  Günler / Rizi / Days/ Tsai Ming-liang / Tayvan

  ·  85 Yazı / Eté 85 / Summer of 85 / François Ozon / Fransa, Belçika

  ·  Alelade Bir Yuva / Nowhere Special / Uberto Pasolini / İtalya, Romanya, İngiltere

  ·  Umudun Dili / Persian Lessons / Vadim Perelman / Rusya, Almanya

  ·  Undine / Christian Petzold / Almanya, Fransa
  ·  İyi Bir Eş Olmanın Yolları / La bonne épouse / How To Be A Good Wife / Martin Provost / Fransa
  ·  Yaramaz Çocuk / Enfant Terrible / Oskar Roehler / Almanya

  ·  Kaçan Kadın / Domangchin yeoja / The Woman Who Ran / Hong Sang-soo / Güney Kore

  ·  Körkütük / Druk / Another Round / Thomas Vinterberg / Danimarka

  ·  Ter / Sweat / Magnus von Horn / Polonya, İsveç

  ·  Nomadland / Chloé Zhao / ABD

  0
  0
  451
 • 25-09-2020

  Baksı Müzesi, yeni karma sergisi “Maske/Çağrışımlar” ile 25 Eylül 2020 tarihinden itibaren sanatseverlerle buluşacak. 20 sanatçı ve tasarımcının “maske” yorumlarını bir araya getiren sergi, açık kaldığı süre boyunca eşzamanlı olarak müzenin internet sitesi üzerinden de çevrim içi olarak izlenebilecek.

  Prof. Hüsamettin Koçan, Feride Çelik, Banu Çarmıklı ve Özlem Yalım’dan oluşan bir sanat kurulu tarafından şekillendirilen “Maske/Çağrışımlar” sergisi, artık günlük hayatımızın bir parçası hâline gelen maskelerin insanoğlunda ne tür çağrışımlar yaptığı konusunu ele alıyor. Farklı sanatçılarda farklı anlayışlara neden olan kavram, ziyaretçilere ucu bucağı açık sonsuz sayıda çağrışım uyandıran oldukça ilginç işler vadediyor.

  Konuyla ilgili serginin sanat kurulundan yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer veriliyor:

  “Bugün maske, belki de daha önce hiç olmadığı kadar gündemde, günlük yaşantımızın ta içinde… Maskelerimizin ardından iletişim kurmaya çabalıyoruz. Hayatımızın merkezinde maskeli konuşmalar, maskeli buluşmalar, maskeli vedalar var artık… Maskenin, aynı zamanda bir kavram olarak boyutlandırılmasını, sanatçı ve tasarımcılardaki çağrışımları ile yaratıcı eyleme konu edilmesini bu yüzden arzuladık.Bir grup sanatçı ve tasarımcıya çağrıda bulunarak, maskeyi en geniş anlamda yorumlamalarını önerdik. Böylelikle, yaşantımızda pek de olumlu nitelendirilmeyen bu nesneye ilişkin algının, farklı yorumlar ve dışavurumlar ile genleşmesini, zenginleşmesini hedefledik. “Maske/Çağrışımlar” sergisinin izleyiciler üzerinde yeni sorulara, farklı çağrışımlara yol açmasını diliyoruz.”

  “Maske/Çağrışımlar” sergisi kapsamında sanatçılar Alp İşmen, Aykut Erol, Beyza Boynudelik, Enis Karavil, Felekşan Onar, Ferhat Özgür, Fırat Engin, Gülcan Şenyuvalı, Gülten İmamoğlu, Halit Berker, Hatice Gökçe, İrfan Önürmen, Mehmet Dere, Mehmet Kavukçu, Merve - Kerem Ariş (UNIQKA), Mike Berg, Mustafa Horasan, Özlem Süer, Sinan Logie ve Simay Bülbül’ün işleri sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

  Kurumsal kimliği grafik tasarımcı Emre Senan tarafından gerçekleştirilen “Maske/Çağrışımlar” sergisi, Baksı projesinin 20. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde 15 Mayıs 2021 tarihine kadar görülebilir.

  ​Baksı Müzesi’nin internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  577
 • 25-09-2020

  OMM - Odunpazarı Modern Müze, 18th Museums + Heritage Awards (Müze ve Kültürel Miras Ödülleri) kapsamında Yılın Uluslararası Projesi ödülüne değer görüldü.

  Müze ve kültürel miras alanlarında dünya çapında önemli girişimleri öne çıkarmak ve onurlandırmak amacıyla İngiltere’de verilen 18th Museums + Heritage Awards, bu yıl da çalışmalarıyla ön plana çıkan müzeleri desteklemeyi sürdürdü. Bu kapsamda geçtiğimiz gün çevrim içi bir törenle ödülleri sahiplerine veren kuruluş, 1 milyon Pound’un üzerinde yatırım yapılan Uluslararası Proje Ödülü’ne OMM’u değer gördü. 15 farklı kategoride verilen; MoMA, Oxford Müzesi, Royal Collection Trust gibi önemli kurumların da aday gösterildiği ödülü kazanan OMM, Türkiye’den bu ödüle değer görülen tek müze olarak da önemli bir başarı elde etti.

  OMM Yönetim Kurulu Başkanı İdil Tabanca, konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “OMM’un hayata geçmesinde emeği olan herkese teşekkür etmek istiyorum. Öncelikle Erol Tabanca, Rana Erkan Tabanca ve Cem Siyahi’ye teşekkür ederim. Onlar olmadan OMM’un olması mümkün değildi. Ardından müzeyi bir buluşma noktası olarak yaratan Kengo Kuma ve Yuki Ikeguchi’ye, ve genç yaratıcı ekibimize teşekkür ederim. Bu ödülün bizim için önemli olduğu kadar Eskişehir ve Türkiye için de büyük önem taşıdığını düşünüyorum. Şu an içinde bulunduğumuz dönemde sanata ve kültüre çok ihtiyaç var. Biz kültürel bir diyalog ve yaratıcı ortam sunmak için yolculuğumuza başladık. Çabalarımızın fark yaratmasından ve ödüllendirilmesinden ötürü çok gururluyum.”

  Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve koleksiyoner Erol Tabanca’nın kurucusu olduğu Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates’in (KKAA) tasarımıyla hayata geçirilen OMM, geçtiğimiz günlerde 1. yılını doldurarak süreç içerisinde binlerce insanı bünyesindeki sergi, etkinlik ve atölyelerle buluşturduğu duyurmuştu.

  ​Museums + Heritage Awards hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  586
 • 25-09-2020

  Hikmet Hükümenoğlu’nun 90'lardan bugüne uzanan, bir kuşağın hayal kırıklıklarına, kararsızlıklarına, yarım kalan aşklarına, çaresizliğine, öfke ve bekleyişle geçen yaşamına tercüman olduğu romanı Atmaca, Can Yayınları’ndan çıktı.

  Öfke, kısa süreli bir delilik hâlidir derler ama bazen çok da kısa sürmez, insanın ömrünü ele geçirir. Hükümenoğlu, Atmaca’da gitgide artan öfkesiyle boğuşan Ömer'in lisede başlayıp kırklı yaşlarına, 90’lardan bugüne uzanan öyküsünü anlatıyor.

  “Saat ikiyi on dört geçiyordu. Daha fazla beklemenin anlamı yoktu artık. Ayağa kalkmak için sandalyemi ittiğimde çıkan gıcırtı sınıfta yankılandı. Sami Hoca tahtaya dönmüş bir şeyler yazıyordu, bir tek o duymadı. Huzursuzca kıpırdananlar, öksürenler oldu. Arkamdakilerin gözlerini ensemde hissettim. Midemde ufak çapta bir fırtına kopuyordu. Neden bilmiyorum ama ceketimin önünü ilikledim. Kapıya vardığımda Sami Hoca bana dönüp, "Evladım, gelirken yan sınıftan tebeşir de ister misin sana zahmet," dedi. "Bu düdük kadar kalmış, parmağımdan kayıyor."”

  0
  0
  563
 • 24-09-2020

  Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 3 ile 10 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, çevrim içi olarak düzenleyeceği etkinlikerle tüm Türkiye’den sinemaseverlere zengin içerikli bir program sunacak. Bu yıl çevrim içi sinema platformu MUBI ile özel bir iş birliğine imza atan festival ayrıca, Altın Portakallı Filmler başlıklı bir seçkiyi de izleyicilerle buluşturacak. Altın Portakal Sinema Okulu ise 4 ile 9 Ekim 2020 tarihleri arasında düzenlenecek.

  Farklı dönemlerde festivalin büyük ödülü olan Altın Portakal’ı kazanmış altı filmlik bir seçkiyi izleyicilerle buluşturacak Altın Portakallı Filmler, 3 Ekim ile 30 Kasım 2020 tarihleri arasında MUBI üzerinden takip edilebilecek. MUBI, abonesi olmayan sinemaseverlerin de bu özel seçkiyi izleyebilmesi için, yalnızca mubi.com/antalya adresi üzerinden yapılacak aboneliklere özel 30 gün ücretsiz deneme süresi hediye edecek. Program kapsamında Lütfi Ömer Akad’ın sinemamızın belki de en önemli üçlemesi olan Göç Üçlemesi’nin ikinci filmi Düğün, politik sinemanın en önemli örneklerinden Yavuz Özkan imzalı Maden, Atıf Yılmaz’ın sinemamızdaki en etkileyici kadın öykülerinden biri olan fantastik filmi Aaahh Belinda, Uğur Yücel’in ülkeyle ilgili pek çok farklı meseleye dokunan filmi Yazı Tura, Ben Hopkins’in özgün filmi Pazar: Bir Ticaret Masalı ve Tolga Karaçelik’in geleceğin klasiklerinden biri olacağına kesin gözüyle bakılan filmi Sarmaşık sinemseverlerle buluşacak.

  Altın Portakal Sinema Okulu ise bu yıl festivalin sosyal medya hesapları üzerinden yayımlayacağı söyleşi ve videolarla izleyicilere farklı olanaklar sağlayacak. Sinema yazarı Mehmet Açar moderatörlüğünde oyuncu-yönetmen-senarist Ercan Kesal ve oyuncu Nazan Kesal ile “Aile Boyu Sinema”, sinema yazarı ve akademisyen Ahmet Gürata moderatörlüğünde yönetmen Kıvanç Sezer ile “İlk Filmimi Nasıl Çektim?”, sinema yazarı Evrim Kaya moderatörlüğünde oyuncu Damla Sönmez ile “Türkiye’de Kadın Oyuncu Olmak”, yönetmen ve yapımcı Haşmet Topaloğlu moderatörlüğünde yönetmen-senarist Pelin Esmer ile “Belgeselden Kurmacaya-Kurmacadan Belgesele”, sinema yazarı Esin Küçüktepepınar moderatörlüğünde yönetmen-yapımcı-senarist ve akademisyen Emin Alper ile “Hikâyeden Sinemaya”, yapımcı Engin Palabıyık moderatörlüğünde yönetmen-senarist İlksen Başarır ve oyuncu Mert Fırat ile “Birlikte Film Yapmak Üzerine” başlıklı söyleşilerle fetival takipçilerinin karşısına çıkacak.

  57. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında ikinci kez düzenlenecek Altın Portakal Sinema Okulu’na seçilen 250 öğrenci ise yönetmen Ceylan Özgün Özçelik ile "Film Yapımında Ana Ekibi Kurmak ve İletişim", senarist-yönetmen Atasay Koç ile “Senaristliğin Sırrı”, kurgucu Selda Taşkın ile “Temel Kurgu”, Yapımcı Müge Büyüktalaş ile “Yapımcılık-Bütçe Oluşturma", sinema yazarı Evrim Kaya ve Festival danışmanı, sinema yazarı, akademisyen Ahmet Gürata ile “Film Okuma” ve yönetmen, video sanatçısı Köken Ergun ile “Belgesele Hazırlanma Süreci” konulu çevrim içi dersleri takip edebilecek.

  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin İdari Direktörlüğünü Cansel Çevikol Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu, sanat yönetmenliğini Başak Emre’nin üstlendiği festival, 3 ile 10 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

  ​Festival programı ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  604
 • 24-09-2020

  Bengü Karaduman, 7. kişisel sergisi "the dance of the broken machine" ile 25 Eylül 2020 ile 7 Kasım 2020 tarihleri arasında Martch Art Project’te sanatseverlerle buluşacak. İnsanın kendisi ve toplumla olan ilişkisini farklı açılardan ele alan sergide, Karaduman’ın yakın dönem çalışmaları yer alacak.

  “Toplumda kanın işlevini gören şey nedir?” gibi alışık olmadığımız türden sorular üzerinden hareket eden ve birçok meseleyi farklı açılardan ele alıp değerlendiren "the dance of the broken machine" başlıklı sergi, insanoğlunun gündelik ilişkileri, toplumla arasındaki kopukluk ve etkileşimi ile vazgeçemediği alışkanlıkları konusunu yeniden gündeme getiriyor. Zalim bir sistemin insafında bilgi emekçisi olma kırılganlığını da içerisinde barındıran eserler, teknolojik reformları da kendinde hapseden modifiye edilmiş bir sisteme dair ihtimalleri değerlendiriyor ve ziyaretçilere oldukça farklı bir dünyadan izlekler sunuyor.

  ​"the dance of the broken machine"i 25 Eylül 2020’den 7 Kasım 2020 tarihine kadar  12:00 ile 19:00 saatleri arasında Martch Art Project’in yeni adresinde ziyaret edebilirsiniz. 


  Martch Art Project: Asmalı Mescit Mh.  Sofyalı Sok. No: 22/1 Beyoğlu / İstanbul 

  0
  0
  545
DAHA FAZLA
Geldanlage