GÜNDEM
 • 31-05-2020

  Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Resim Koleksiyonu’nda yer alan ve Osman Hamdi Bey’e ait olan 6 tablonun bilimsel araştırma ve konservasyon çalışmalarının süreç ve bulguları Google Arts & Culture platformu üzerinden sanatseverlerle buluşuyor. 2018’den beri Atlı Köşk’te ziyarete açık olan “Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey” sergisine kaynaklık eden araştırma, sanatçının eserlerini uluslarası bir plarforma taşıyor.

  ​Türkçe ve İngilizce olmak üzere 2 dilde ziyaret edilebilen çevrim içi sergi, Türk resminin modernleşme yolundaki önemli isimlerinden birisine odaklanıyor. Osman Handi Bey’in üretim pratiklerini merkezine alan ve sanatçının nasıl çalıştığını bilimsel verilerle gözler önüne seren sergi, aynı zamanda sanatçının birçok önemli eserine de yakından bakma imkânı sunuyor. Bank of America Merrill Lynch’in uluslararası Sanatı Koruma Projesi kapsamında gerçekleştirilen proje, izleyicilere sanatçının Vazoda Çiçekler, Kuran Okuyan Hoca, Kokona Despina, Naile Hanım Portresi, Arzuhalci ve Cami adlı tablolarını karşılaştırmalı olarak görme şansı veriyor.

  ​Çevrim içi sergi ve verilere buradan ulaşabilirsiniz: https://artsandculture.google.com/exhibit/g%9Ar%9Fneni_n-%9Atesi_nde-osman-hamdi_-bey/YwKC9TC2cWB4KQ

  0
  0
  163
 • 31-05-2020

  Otobanda Kaybolanlar ile okurun dikkatini çeken Fırat Uran’ın çocukluk anılarından travmalara, aile yaralarından spiritüelliğe, Rüya Sineması’ndan Kadıköy’e uzanan bir yolculuğa çıkardığı yeni romanı Kara Köpek, Sola Unitas Yayınları’ndan çıktı.

  Kara Köpek’te Uran’ın anlatısına sanatçı Ece Cangüden’in illüstrasyonları ve Duru Ekşioğlu’nun tipografileri eşlik ediyor.

  Uran, kitabın adının, İngilizlerin depresyona verdikleri metaforik bir isim olan “Kara Köpek”ten geldiğini dile getiriyor: “Yıllar önce DOT Tiyatrosunda “Sarı Ay“ adlı bir oyun izlemiştim. Bu oyunda Lee’nin annesinin düzenli aralarla “Kara Köpek“ dediği bir duygu yaşadığı söylenmişti. “Kara Köpek“ onu ziyarete geldiğinde tek yapmak istediği şey; yatak odasına girip, kapıyı kilitleyip, perdeyi çekip, içindeki hüzün duygusu geçinceye kadar bazen günlerce bazen aylarca ağlamakmış. Yıllar sonra adını bu hissiyattan alan bir kitap yazdım.”

  Ayrıca Kitap Koala üzerinden alınan kitaplardan elde edilen gelirin bir kısmı sokak hayvanları için bağışlanacak. Satın almak için: https://www.kitapkoala.com/kitap/kara-kopek-firat-uran-9786057628756

  0
  0
  192
 • 30-05-2020

  Petra Bartoli y Eckert’in yazdığı, Miryam Specht’in resimlediği 7 yaş ve üzerindeki çocukların baş etmekte zorlandıkları öfke kontrolü ve stres yönetimi gibi hassas konulara dikkat çeken Öfkeli Ejderhanı Nasıl Dizginlersin?, Tudem Yayınları’nın ''Küçük Yıldızlar - İlk Okuma Kitaplığı'' serisindeki yerini aldı.

  Ümit Mutlu’nun dilimize kazandırığı kitap, naif kişiliği nedeniyle öfkesine (ve pek tabii, ejderhasına) söz geçiremeyen Doruk ile onu sakinleştirmeye çalışan sağduyulu arkadaşı Maya arasında gelişen duygu ve düşünce alışverişini sayfalarına taşıyor. Öfkeli Ejderhanı Nasıl Dizginlersin?’in son bölümünde yer alan bulmacalar, oyunlar ve sözlük sayfaları, genç okurların kelime dağarcığını zenginleştirmeyi, okuduklarını daha iyi anlamalarını ve pekiştirmelerini sağlıyor.

  ​Doruk hem öfkeli hem de çok üzgün. Kendisiyle hiç ilgisi olmayan bir konu yüzünden, haksız yere öğretmeni tarafından sorgulandığı için oldukça rahatsız. Öfkesinden karnı ağrıyor, midesi bulanıyor... Üstelik bu karmaşık duyguları yaşayan bir tek o değil. Hemen yanı başında beliren ejderha da onunla aynı hisleri paylaşıyor. Hatta belki çok daha fazlasını! Ejderha, burnundan soluması yetmezmiş gibi, büyüdükçe büyüyor, üstüne bir de ağzından kocaman bir ateş topu fırlatıyor! Ne Doruk ne de ejderhası duygularıyla başa çıkabilecek gibi görünüyor... Ama neyse ki Maya var! Bakalım Maya'nın manevi desteği ve dayanışması, kıpkırmızı kesilip kontrollerini yitiren Doruk'un ve ejderhasının öfkesini dizginlemeye yetecek mi?

  0
  0
  193
 • 29-05-2020

  Son yıllarda gerçekleştirdiği değerli çalışmalarla ön plana çıkan BluTV, yeni dönemde de oldukça iddialı projeler yürütüyor. Platformdan yapılan son açıklamaya göre artık HBO’nun ön plana çıkan dizilerinin de BluTV üzerinden izleyicilerle buluşacağı belirtiliyor. Açıklamaya göre Game of Thrones’un tüm sezonlarının yanı sıra artık Westworld, Entourage, Sex and the City ve The Sopranos da BluTV üzerinden izlenebiliyor.

  ​Tüm dünyada milyonlarca kez izlenen HBO dizilerinin bundan sonra BluTV aracılığıyla izleyicilerle buluşacağının belirtildiği açıklama, şimdiden büyük heyecan uyandırıyor. İlk etapta Game of Thrones, Westworld, Entourage, Sex and the City ve The Sopranos’u izleyicilerle buluşturan BluTV, diğer HBO dizileri için de çalışmalarını sürdürüyor. True Detective, The Leftovers, Chernobyl ve Six Feet Under gibi popüler dizilerin de önümüzdeki süreçte platformdaki yerinin alacağı belirtiliyor.

  0
  0
  303
 • 29-05-2020

  Galeri Soyut, bu zorlu salgın günlerinde sanatseverlerle buluşmayı sürdürüyor. Galeri, son olarak 10 Haziran 2020 tarihine kadar üç yeni sergisini izleyicilerin beğenisine sunuyor. 18 sanatçıyla gerçekleşen “Figür-yorum-7 “proje sergisi, Ercan Ayçiçek’in “Palete Yansıyanlar” kişisel palet resim sergisi ve Ali Herischi’nin “AN/düşüm” isimli sanal resim sergisi Galeri Soyut’ta ziyaret edilebiliyor.

  Daha önce salgın süreci boyunca randevu ile çalıştığını ve sanatseverleri randevu ile fiziksel mekânında kabul ettiğini açıklayan Galeri Soyut, sergilerini güncellemeye de devam ediyor. Galeri, yeni karma ve kişisel sergileri ile sanatseverleri farklı sanatçılarla bir araya getiriyor. Galerinin geçmişten günümüze geniş bir âna odaklanan üç yeni sergisi de izleyicilere farklı meselelere farklı perspektiflerden bakabilme olanağı sağlıyor ve farklı tekniklerin ne denli farklı sonuçlar meydana getirebileceğini gözler önüne seriyor.

  ​Galeri Soyut’a buradan ulaşabilirsiniz: https://www.galerisoyut.com.tr/

  0
  0
  254
 • 29-05-2020

  Mixer ve x-ist’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen Çevrim İçi Sanat Buluşmaları yolculuğunu ara vermeden sürdürüyor. Dördüncü kez düzenlenecek etkinliğe bu hafta Bige Örer, Çelenk Bafra, Hüma Kabakcı ve Selin Söl konuk oluyor. Etkinliğin 30 Mayıs 2020 Cumartesi günü saat 14:00’te Zoom Meeting üzerinden gerçekleştirilmesi planlanıyor.

  Bugüne kadar gerçekleştirdiği konuşmalarda birçok önemli konuğu ağırlayan Çevrim İçi Sanat Buluşmaları, bu hafta da kaldığı yerden yoluna devam ediyor. Evlerine kapanan insanları çevrim içi olarak sanatla buluşturma gayesiyle hareket eden programa dinleyiciler dilerse soru ve yorumlarıyla dâhil olabiliyor. Zoom Meeting üzerinden gerçekleştirilecek konuşma eş zamanlı olarak Mixer’in Youtube kanalından da yayımlanacak.

  Mixer, daha önce gerçekleştirilen Çevrim İçi Sanat Buluşmaları’nı da YouTube kanalı üzerinden dinleyicilerle buluşturuyor.
  ​Videolara buradan ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=eGLhBFN8tEU&t=102s

  Konuşmaya 30 Mayıs Cumartesi günü aşağıdaki bilgiler ile katılabilirsiniz:
  Zoom Meeting ID: 861 9378 8221
  Password: 361550

  0
  0
  326
 • 29-05-2020

  Eleştiriler, incelemeler, şiirler, öyküler ve yazılarıyla 27 yıldır yayın hayatını sürdüren kitap-lık dergisinin mayıs – haziran sayısının tamamı Yapı Kredi Yayınları tarafından erişime açıldı.

  kitap-lık'ın 209. sayısı Doğan Yarıcı ve İnan Çetin’le yeni romanları Hodan ve Vadi üstüne yapılan bir söyleşiyle açılıyor. Mehmet Rifat’ın Proust yapıtlarında Baudelaire şiirinin sesini araştıran yazısı, Oğuz Demiralp’in şarkın aykırı şarkısı Furuğ’un Türkçe çevirilerini inceleyen yazısı, Robert Schild’in Stefan Zweig’ın veda mektubunun öyküsünü anlatan yazısı, Gültekin Emre’nin Sète şiir festivali günlüğü ve Fahri Erdinç’in Nâzım Hikmet’in evi üstüne yazdığı - ilk kez gün ışığına çıkan - uzun şiiri bu sayının öne çıkan başlıkları.

  Derginin bu sayısında ayrıca Haydar Ergülen, İzzet Göldeli, Ömer Erdem, Asuman Susam, Okan Alay, Alper Beşe, Ali Volkan Erdemir, Hakan Tabakan, Ezgi Şimşek şiirleriyle; Muzaffer Kale, Zehra Tırıl, Selçuk Erez, Deniz Özbeyli, Saba Öymen, Elif Erdoğan, Dilan Dadbin öyküleriyle; Taylan Altuğ, M. Sadık Aslankara, Necmi Sönmez, Erkut Tokman, Mehmet Akif Tutumlu, Ülkü Şahna, Yusuf Çağlar yazılarıyla; Mert Tanaydın’ın çevirmen Hüseyin Can Erkin’le yaptığı söyleşi yer alıyor.

  ​Dergiye buradan ulaşabilirsiniz: https://bit.ly/kitap-lik

  0
  0
  330
 • 28-05-2020

  Erkan Kolçak Köstendil tarafından yazılıp yönetilen mini dizi Pes Artık izleyicilerle buluşmaya devam ediyor. Youtube üzerinden Mini Dizi Channel’da izlenebilen dizinin ilk iki bölümüne hâlihazırda ulaşılabiliyor. Projenin şu ana kadar 100 binden fazla görüntülenme elde ettiği de belirtiliyor.

  Karantina döneminde üretimlerine devam eden Erkan Kolçak Köstendil, yazıp yönettiği dizide oyuncu olarak da yer alıyor. Pes Artık, Cihangir’de tek başına yaşayan bir oyuncunun çocukluk arkadaşının sürpriz şekilde çıkagelmesi ile yaşanan komik olayları konu alıyor. Dizide Köstendil’e Bülent Şakrak, Ertan Saban ve Alper Baytekin eşlik ediyor. Dokuz bölümlük dizinin yeni bölümüyse 31 Mayıs Pazar günü yayımlanacak.

  ​Mini diziye buradan ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/channel/UCCoWZuwhMTm0Z0X4P1R9HJA

  https://www.youtube.com/watch?v=oDMp9jtm7_g

  0
  0
  316
 • 28-05-2020

  "Kenar" metinlerin, kenardan dolaşan kısa metinlerin yer alacağı Alakarga Yayınları’nın yeni dizisi “Arslonga” okurla buluşuyor.

  Dizinin ilk kitabı Enis Batur’un günlük notlardan ve anekdotlardan oluşan kitabı Kısa Kısas Kıssası olacak. Stevenson'un meşhur ve matrak Eşekle Seyahat”i dizinin ikinci kitabı olacak. Gezi yazıları, Stevenson külliyatının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Dizide Stevenson kitapları yer almaya devam edecek. Dizinin üçüncü kitabı ise Faruk Duman'ın deneme kitabı Yazmalı Defter olacak.

  0
  0
  294
 • 28-05-2020

  İstanbul Çağdaş Sanat Müzesi tarafından düzenlenen Web Bienali 2020 Apeiron sanatseverlerle buluşuyor. 25 Mayıs ile 25 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek bienal, bu yıl “Apeiron” üst başlığını taşıyor. Bağımsız bir uluslararası medya sanatı festivali olan Web Bienali, sanat için sürekli yenilenen çevrim içi bir portal olmayı hedefliyor.

  2003 yılında sanatçı ve teorisyen Genco Gülan tarafından başlatılan Web Bienali, çalışmalarını aynı kararlılıkla sürdürüyor. Ağ tabanlı alternatif sanat pratiklerine odaklanan bienal, bu yıl Antik dönem filozofu Anaksimandros’un ürettiği bir terim olan “Apeiron” (belirsiz) terimini merkezine alıyor. Web Bienali’nin bu yılki küratörlüğünü ise İpek Yeğinsü üstleniyor. İstanbul’da yaşayan ve çalışan bağımsız bir sanat profesyoneli olan Yeğinsü, bu sahadaki önemli çalışmalarıyla tanınıyor.

  Web Bienali 2020 Apeiron’un bu yılki edisyonunda yer alan sanatçılar: Candaş Şişman, Erdal İnci, Selçuk Artut, Can Büyükberber, Özcan Saraç, Meltem Şahin, Hakan Gündüz, Ayşe Gül Süter, Evrim Kavcar & Elif Öner, Ozan Türkkan, Yusuf Ulufer, Ahmet Rüstem Ekici, Hakan Sorar, Uğur Engin Deniz, Lev Manovich, Chris Doyle, Gerhard Mantz, Soliman Lopez, Eelco Brand, Luciano Rodriguez Arredondo, Quayola, Bjørn Erik Haugen, Claudia Hart, Kurt Hentschlager, Stephen Cartwright, Sputniko, Teri Rueb, Stanza, Kim Albrecht, Marina Zurkow, Leonardo Selvaggio, Matthew Biederman ve Garret Lynch.

  ​Bienale buradan ulaşabilirsiniz: http://webbiennial.org/

  0
  0
  414
DAHA FAZLA
Geldanlage