GÜNDEM
 • 15-05-2021

  Arter’in “Dinleyen Gözler İçin” başlıklı sergisinin küratörü Melih Fereli ile John Cage Vakfı Direktörü Laura Kuhn 20 Mayıs Perşembe günü saat 19:00’da çevrim içi bir söyleşi gerçekleştirecek. Arter Öğrenme Programı’nın Yorumlama Etkinlikleri kapsamında çevrim içi olarak düzenlenecek söyleşide John Cage’in çok yönlü sanat pratiği, kişisel yaşamı, ilişki ve iş birlikleri ele alınacak.

  Herkesin yaratıcı sürecin parçası olabileceği bir ortam yaratmayı hedefleyen Arter Öğrenme Programı, içinde yaşadığımız zamanı sanat aracılığıyla yorumlamaya yönelik etkinliklerini katılımcılarla buluşturmaya devam ediyor. Arter Kurucu Direktörü Melih Fereli ile John Cage Vakfı Direktörü Laura Kuhn’un söyleşisinde John Cage’in müzisyen, besteci, görsel sanatçı, yazar, şair ve felsefeci olarak sanat pratiğinden yola çıkarak, Kuhn’un Cage ile çalıştığı döneme dair tecrübelerine, sanatçının renkli özel yaşamına, aralarında Merce Cunningham ve David Tudor’ın da bulunduğu diğer sanatçı ve müzisyenlerle iş birliklerine ve Kuhn’un Cage üzerine yakın zamanda kaleme aldığı yayınlara odaklanılacak.

  Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan ve küratörlüğünü Arter Kurucu Direktörü Melih Fereli’nin üstlendiği “Dinleyen Gözler İçin” başlıklı grup sergisinde çoğu müzikle güçlü bir bağ kuran 23 eser bulunuyor. John Cage’in müzikte olduğu kadar tüm sanatsal üretiminde sessizlik, belirsizlik ve rastlantısallığı bir arada kullanan deneysel yaklaşımını ve Fluxus sanatçılarını referans alan sergi, ses içeren az sayıda eserin tamamen sessiz yapıtlarla aynı mekânda buluşturulması yoluyla gerçeklik ve hayal gücü arasında salınan düşünsel bir sarkaç yaratmayı hedefliyor.

  Melih Fereli ve Laura Kuhn söyleşisi İngilizce olarak gerçekleşecek daha sonra Türkçe altyazı ile YouTube kanalında yayımlanacak. Söyleşi hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  Künye:
  1- Sol:John Cage, Déreau #31, 1982 Sağ: Partisyonsuz Beste (Thoreau’nun 40 Deseni): On İki Haiku, 1978, Arter Koleksiyonu, "Dinleyen Gözler İçin" sergisinden, Fotoğraf: flufoto
  2- Melih Fereli, Fotoğraf: flufoto
  ​3- Laura Kuhn, Fotoğraf: Roberto Massotti

  0
  0
  149
 • 15-05-2021

  Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, öykücülüğümüzün en büyük isimlerinden Füruzan’ın ilk kitabı Parasız Yatılı’nın yayımlanışının 50’nci yılında akademisyenler Erkan Irmak ve Yalçın Armağan ile “Yoksulluğun ‘İncecik Melankolisi’: Parasız Yatılı 50 Yaşında” başlıklı çevrim içi bir söyleşi düzenliyor.

  Parasız Yatılı, Şubat 1971’de ilk kez yayımlandığında bir “edebiyat olayı” olarak değerlendirilmişti. Geçen elli yılda defalarca “edebiyat olayı” olarak anılmaya devam etti, ediyor. Yayımlanır yayımlanmaz kalıcı olacağı fark edilen Parasız Yatılı artık Türkçenin klasiklerinden biri olarak kabul ediliyor. Füruzan’ın tüm eserlerini yayımlayan Yapı Kredi Yayınları, yayımlanışının 50. yılı dolayısıyla kitabı özel bir baskıyla okurlarla buluşturdu. Söyleşide Irmak ve Armağan, Parasız Yatılı’yı hem edebiyat tarihi hem de metnin içeriği açısından ele alacaklar.

  “Yoksulluğun ‘İncecik Melankolisi’: Parasız Yatılı 50 Yaşında” başlıklı söyleşi 18 Mayıs Salı günü saat 18.00’de Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalında herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek.

  0
  0
  334
 • 14-05-2021

  Kundura Sinema’nın çevrim içi izleme platformu Kundurama’da Mısır ve Rusya’da muhafazakârlığın dayattıkları ile değişim ve özgürlük arzusu arasında sıkışıp kalmış kadınların hayatlarını konu alan iki belgesel film 14 - 30 Mayıs tarihleri arasında izleyicilerle buluşuyor.

  İsviçreli yönetmen Julia Bünter imzalı Fiancées / Nişanlılar ve Rusyalı Alina Rudnitskaya’nın yönetmenliğini yaptığı School Of Seduction / Baştan Çıkarma Dersleri filmi sınırlı kontenjanla 14 Mayıs’ta (bugün) gösterime girecek. Türkiye’de ilk kez Kundurama’da gösterilecek bu iki film 30 Mayıs’a kadar İngilizce ve Türkçe altyazıyla ücretsiz olarak seyredilebilecek.

  Dünya prömiyerini 2019’da Visions Du Réel’in Ulusal Yarışma’sında yapan ve Tirana Film Festivali’nde En İyi Belgesel Ödülü’nü, Mumbai Film Festivali’nden de En İyi Kurgu Ödülü’nü kazanan İsviçreli yönetmen Julia Bünter imzalı Fiancées / Nişanlılar filmi sosyal geçmişleri ve dini mezhepleri farklı Mısırlı üç kadının evliliğe giden uzun ve karmaşık yolda yaşadıklarını ele alıyor.

  Rus yönetmen Alina Rudnitskaya’nın ülkesinden üç kadını yedi yıl boyunca izlediği belgeseli School Of Seduction / Baştan Çıkarma Dersleri Zürih, DOC NYC, Sidney, CPH: DOX festivallerinde izleyiciyle buluştu. ‘Tercihen zengin’ erkekleri baştan çıkarmanın yollarının öğretildiği bir kursa giden 30’larındaki üç kadına odaklanan film, ülkedeki arkaik cinsiyet rollerinin trajikomik portresini çizerken, bir yandan da Putin Rusya’sında kadın özgürlüğünün önündeki engelleri rahatsız edici gerçeklerle gözler önüne seriyor.

  Kundura Sinema’nın çevrim içi izleme platformu Kundurama’ya buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  173
 • 14-05-2021

  SALT “hiyerarşik olmayan, ortak bir öğrenme süreci” olarak tasarlanan Çalışma Grupları serisi kapsamında sanatçı ve eğitmen Ayşe Köklü ile “Dil Döndüğünce…” başlığı altında bir atölye düzenliyor.

  Çevrim içi olarak gerçekleştirilecek atölyede katılımcılarla birlikte insan-merkezcilik ile dil arasındaki dinamik ve çelişkili ilişki araştırılacak. Şiirsel metin okuma ve yorumlamaları ile dil biliminde kelimeleri duyularla edinilen izlenim olarak tarifleyen ideofon araştırmaları çalışmanın başlangıç noktası olacak ve bu yolla ortaya çıkarılacak çeşitli türde ilişki, hiyerarşi ve sürtünmelerin seçili kuramlar dâhilinde ne ifade edebileceği tartışılacak. Çalışmanın amacı ise eleştirel ırk teorisi ve feminist varoluş kuramlarında insan merkezli bakış açısına ve sabitlemeye itiraz eden; öte yandan bu itirazın hakkının da alıştığımız dil kalıplarıyla tam olarak verilemediği ontolojilere giriş (ve oluş) için yeni imkânlar bulmak ve yaratmak.

  Atölye kapsamında Vicki Kirby, Fred Moten, Stefano Harney ve Merve Ünsal’ın gerçekleştireceği sunum ve söyleşiler SALT Online YouTube kanalından canlı yayında izlenebilecek. Türkçe ve İngilizce dillerinde oturumların yapılacağı on iki kişilik atölyeye 17 Mayıs Pazartesi gece yarısına kadar buradan başvurulabilecek. Yapılacak değerlendirme sonrasında belirlenen katılımcılar 18 Mayıs Salı günü bildirilecek.

  Program:

  20 Mayıs 19.00 Grup Çalışması: “(Parantezin içinde nefes?)”
  22 Mayıs 12.00 Açık Sunum: Vicki Kirby, “Wild Allusions: Ecologies of Agency” [Vahşi Anıştırmalar: Öznelliğin Ekolojileri] (İngilizce)
  27 Mayıs 19.00 Açık Sunum: Merve Ünsal, “Tökezleyen Görseller ve Sesler”
  3 Haziran 19.00 Grup Çalışması: “Bağlam/ntılar”
  7 Haziran 19.00 Açık Söyleşi: Ayşe Köklü moderatörlüğünde Fred Moten ve Stefano Harney (İngilizce)
  10 Haziran 19.00 Grup Çalışması: Değerlendirme

  Görsel: Ayşe Köklü’nün speeching bubbles isimli taslağı, 2021 (sanatçının izniyle)

  0
  0
  198
 • 14-05-2021

  Sema Aslan’ın kimselerin duymadığı “ah”lara, yangılı yüreklere ses olan, tepesinde kara bulutların toplandığı bir hikâyeyi anlattığı yeni romanı Dünyanın Kasım’a Görünüşü, İletişim Yayınları’ndan çıktı.

  Kasım, güneşe kafa tutamayacak kadar çelimsiz, kara kuru bir adam, yüreği korkuyla atan çocuksu bir baba. Yüzünü gözünü döven yağmurun altında dünyaya bakıyor. Yüksek bir huzura, en kıymetli makama sesleniyor, oğlunun davasını soruyor. Avaz avaz, için için…

  "Kasım gözlerini ve kulaklarını düzenli olarak dışarıya saldığı için etrafında insanların yaşamakta olduğundan emindi. Her seferinde gözleri bir insana, kulakları bir sese değip kendisine dönüyordu çünkü. Gözüne ve kulağına bir karşılama inlemesi hazırlıyordu o da. O yerlerden başka gözler ve kulaklar da gelir, halini görüp duyarlar diye."

  0
  0
  188
 • 13-05-2021

  Versus Art Project, 8 Nisan tarihinde açılan ve tam kapanma nedeniyle ara verdiği “Fluid Dynamics” başlıklı sergisini çevrim içi olarak sanatseverlerle buluşturuyor. Küratörlüğünü Özge Yılmaz’ın üstlendiği sergide Alper Aydın, Emine Boyner Kürşat, Didem Erbaş, Sibel Horada, Berka Beste Kopuz, Yelta Köm, Deniz Tortum ve Gülhatun Yıldırım’ın eserlerinin yer alıyor.

  Sergi, “akışkanlık” kavramına, bu kavramın birey-mekân ilişkisi içinde doğa, kent ve sanal mekânlar üzerindeki yansımalarına ve yaşamın içindeki akışkanlık vurgusuna odaklanıyor.

  Akışkanlık kavramıyla ilerleyen bir küratöryal aks üzerine kurulan sergi, ismini hareket hâlindeki sıvı, gaz ve plazmaların davranışlarını inceleyen “Akışkanlar Dinamiği”nden alıyor. “Fluid Dynamics”de çizilen küratöryal aks, nihai olarak bilimin spekülatifliği üzerinden, bilginin akışkanlığını sorguluyor. VR (Virtual Reality), AR (Augmented Reality) ve AI (Artificial Intelligence) ile gerçeklik algımızın ve kimliğin akışkanlığına dair sorgulamalar aracılığıyla son noktasına ulaşarak, ucu açık bir şekilde izleyiciyi bu kavramlar üzerine birlikte düşünmeye sevk ediyor.

  Video, yerleştirme, resim, fotoğraf ve seramik gibi çeşitli medyumlarda üretilmiş işlerin yer aldığı “Fluid Dynamics” başlıklı sergiyi çevrim içi olarak deneyimleyebilir ya da 17 - 21 Mayıs tarihleri arasında Versus Art Project’te ziyaret edebilirsiniz.

  Künye:
  1- “Fluid Dynamics” Yerleştirme Fotoğrafı - Sibel Horada, Akış, 2019, Video Yerleştirme, (LED ekran, beton) 02’57” (loop) - Photo Credit: Kayhan Kaygusuz
  2- “Fluid Dynamics” Yerleştirme Fotoğrafı - Didem Erbaş, Mesafenin Mavisi, 2021, Mekana Özel Yerleştirme (Değişken ölçülerde kağıt üzerine mürekkep çalışmalar, kurşunlu vitray camı, led ışık, ahşap konstrüksiyon), 280 x 165 cm - Photo Credit: Kayhan Kaygusuz
  ​3- “Fluid Dynamics” Yerleştirme Fotoğrafı - Emine Boyner Kürşat, İstiridyeler, 2021, Seramik, Sır, (değişken boyutlar)  - Photo Credit: Kayhan Kaygusuz

  0
  0
  1796
 • 13-05-2021

  Rabih Alameddine’den yolu Pessoa’dan, Fowles’tan, Sebald’dan geçen bir Orta Doğu masalı anlattığı romanı Lüzumsuz Kadın, Seçil Sönmez’in çevirisiyle yeni yayınevi Budala Kitap’ın ilk kitabı olarak yayımlandı.

  Alameddine, National Book Award finalisti romanında Aaliya Saleh’in Beyrut iç savaşı esnasında yaşadıklarını, dünyayı sanatla, felsefeyle, edebiyatla nasıl kurtarmaya çalıştığını anlatıyor.

  Aaliye Saleh, kimsesiz ve mutlu bir şekilde Beyrut’taki evinde, kitapların arasında yaşayan bir kadın. Her yıl bir kitap çeviriyor Arapçaya. Kimseye okutmadan, bir kutuya koyup kaldırıyor. Çevirdiği otuz yedi kitaptan hiçbirini okuyan olmuyor. Lüzumsuz Kadın, savaşın gölgesinde çiçek yetiştirmeye çalışan yalnız bir kadının hikâyesi.

  “Sanatın dünyayı kurtarabileceğini zannediyorsun. Ben de öyle zannederdim.”

  İllüstrasyon: Reno Nogaj

  0
  0
  294
 • 12-05-2021

  #PSMyleKal kapsamında düzenlenen PSM Online dijital platform konserleri Deniz Tekin ile devam ediyor. Tekin, 12 Mayıs’ta (bugün) PSM Online’da ücretsiz olarak gerçekleşecek çevrim içi konserde sevilen şarkılarıyla dinleyicilerle buluşacak.

  Tam kapanma döneminde ücretsiz konserlerle sanatseverlere ev ortamında konser deneyimi yaşatmayı amaçlayan Zorlu PSM’nin #PSMyleKal konserleri PSM Online platformundan yayımlanmaya devam ediyor. Kendine ait şarkılarının yanı sıra yaptığı cover’larla da dikkat çeken genç sanatçı Deniz Tekin, #PSMyleKal konserleri kapsamında ücretsiz olarak PSM Online’da dinleyicilerin evine konuk olacak.

  ​Deniz Tekin konserini 12 Mayıs saat 21:00’de (bugün) online.zorlupsm.com adresinden ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

  0
  0
  270
 • 12-05-2021

  2010 yılının Mayıs ayında kurulan Arter, kuruluş yıldönümünde ilk on yılına yakından bir bakış sunan Arter: Sanat İçin Alan Yaratmak başlıklı kitabı yayımladı. İlkay Baliç’in kaleme aldığı kitap, sanat için daha fazla alan yaratma hedefiyle yola çıkan bu kurumun ortaya çıkış ve gelişme sürecini ele alıyor.

  Arter: Sanat İçin Alan Yaratmak, sanatın tüm disiplinlerindeki güncel üretimlerine ev sahipliği yapan Arter’in 2010 - 2020 yılları arasındaki hikâyesini, tanıklık edenlerin bakış açılarıyla ve “Arter, Bellek, Üretim, Yayın, İnşa, Buluşma, Bahane, Ses, Performans, Beraber” kavramları aracılığıyla ele alıyor. Tüpraş’ın katkılarıyla hayata geçirilen kitabın tasarımını ise Bülent Erkmen üstleniyor.

  Arter: Sanat İçin Alan Yaratmak başlıklı kitabı kitabevi@arter.org.tr adresinden iletişime geçerek ya da ziyarete açıldığında Arter Kitabevi’nden satın alabilirsiniz. 

  0
  0
  221
 • 12-05-2021

  Bu yıl 13’üncüsü düzenlenecek İTEF - İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, 1 - 5 Haziran 2021 tarihleri arasında “Bulutların Üstünde Edebiyat” temasıyla ilk kez sadece dijital olarak edebiyatseverlerle ekranlarda buluşacak.

  Geçtiğimiz yıl pandemi sebebiyle hem dijital hem de fiziksel olarak düzenlenen İTEF - İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali 13. yılında yazarları, yayıncıları, çevirmenleri ve kitap okumayı seven herkesi ekranlar karşısında bir araya getirecek.

  İTEF - İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali ekibi tema gerekçesine ve festival afişine dair şu sözleri söylüyor: “Edebiyatın, doğduğu coğrafyanın kültürüyle yoğrulup bir bulut gibi ülkeler üzerinde yükseldiğini ve farklı topraklara, farklı okurlara ulaştığını hayal ettik ve bu yılki temamızı “Bulutların Üstünde Edebiyat” olarak belirledik. ‘Bir edebiyat yapıtı mutluluktan uçmanızı sağlayabilir; hatta sizi bulutların üstüne bile çıkarabilir,’ sözüyle temamızı kucaklayan değerli çocuk kitapları illüstratörü ve yazarı Deniz Üçbaşaran festivalimiz için hazırladığı görsel ile bizleri bulutların üzerine çıkardı.”

  Katılımcılar festival kapsamında düzenlenecek tüm etkinliklere ücretsiz katılabilecek. İTEF’in internet sitesinden konuşmalara kayıt olup ardından kayıtta belirtilen e-posta adresine gelen bağlantı ile Zoom üzerinden etkinliklere katılabilecekler. Simultane tercüme destekli etkinliklerde izleyiciler tüm söyleşileri Türkçe olarak izleyebilecek. İzleyicilerin yazarlara soru sorabilmesini mümkün kılacak olan Zoom katılımı 100 kişiyle sınırlıyken tüm etkinlikler İTEF'in InstagramFacebook ve YouTube hesaplarından da canlı olarak izlenebilecek.

  İTEF 2021 – Bulutların Üstünde Edebiyat Etkinlik Programı

  Tarih: 1 Haziran 2021 Salı, Açılış Etkinliği
  Saat: 20.00 - 21.00
  Program: Dilek Başak’ın dilimize kazandırdığı ve 2021 yılında Siren Yayınları tarafından basılan “Miras” adlı kitabın yazarı ve Norveç edebiyatının en önemli seslerinden biri olan Vigdis Hjorth, bir aile portresinin arka planını resmederken gerçeklere dayalı travmatik bir geçmişin hikayesini anlatıyor.
  Yazar: Vigdis Hjorth (Norveç)
  Moderatör: Serda Kranda Kapucuoğlu

  Tarih: 2 Haziran 2021 Çarşamba
  Saat: 20.00 - 21.00
  Program:  Gülşah Ercenk’in çevirisiyle Yan Pasaj’dan yayımlanan ve Fransa’da çok satanlar arasında yer alan “Bugün Kalan Hayatımın İlk Günü”, tek hayatı yoğun işi olan bir kadının sürpriz bir yolculukla farklı bir yola girmesini ve seçimler yapmasını anlatıyor.
  Yazar: Maud Ankaoua (Fransa)
  Moderatör: Feride Çetin

  Tarih: 3 Haziran, Perşembe
  Saat: 20.00 - 21.00
  Program: Arap edebiyatının güçlü temsilcilerinden Halid Halife tarafından kaleme alınan ve Hümeyra Ruzvanoğlu Süzen çevirisiyle Delidolu’dan yayımlanan “Bu Şehrin Mutfaklarında Bıçak Yok” kitabında politik, dini ve cinsel zorbalığın gölgesi altında yaşayan Suriyeli bir ailenin üç nesle yayılan hikayesi anlatılıyor.
  Yazar: Halid Halife (Suriye)
  Moderatör: Ayça Derin Karabulut

  Tarih: 4 Haziran 2021 Cuma
  Saat: 20.00 – 21.00
  Program: Yabancı Yayınları’nın okurlarla buluşturduğu “Kaos Yürüyüşü" serisi, “Biz Ölümlüler”, “Son ve Ötesi” ve Delidolu’nun yayımladığı “Canavarın Çağrısı” kitaplarıyla tanıdığımız Patrick Ness, her kitabında genç okurlara farklı bakış açıları sunuyor ve şaşırtıcı kurgularıyla derin sorular akla getirerek okuru düşündürmeye yöneltiyor.
  Yazar: Patrick Ness (ABD)
  Moderatör: Elçin Demiröz Duru

  Tarih: 5 Haziran 2021 Cumartesi, Kapanış Etkinlikleri
  Saat: 15.00 – 16.00
  Program: Pegasus Yayınları’ndan Sevinç Seyla Tezcan’ın çevirisiyle yayımlanan “Auschwitz Dövmecisi” ve “Cilka’nın Yolculuğu” kitaplarıyla tanıdığımız Heather Morris, Auschwitz-Birkenau toplama kamplarında geçen bir yaşam öyküsünü kaleme alıyor.
  Yazar: Heather Morris (Avustralya)
  Moderatör: D. Ayça Çakmak

  Saat: 20.00 - 21.00
  Program:  Seda Ersavcı’nın çevirisiyle Çınar Yayınları’ndan çıkan “Leziz Kadavralar” kitabının yazarı Agustina Bazterrica, son dönemin en acımasız ve bir o kadar da dokunaklı distopyasını yazarak, var olan besin zincirine farklı bir bakış açısı sunuyor.
  Yazar: Agustina Bazterrica (Arjantin)
  Moderatör: Yankı Enki

  0
  0
  1263
DAHA FAZLA
Geldanlage