GÜNDEM
 • 23-04-2018

  Anna Starobinets’in mizahi anlatımıyla okurunu heyecan dolu bir kedi mitine ortak ettiği eseri Kedilerin Kayıp Adası Kedunya, Paraşüt Kitap etiketiyle yayımlandı.

  Çizimlerini Ali Çetinkaya’nın, çevirisini Eda Doğançay’ın yaptığı kitap, bugün şehirleri yuva edinmiş kedilerin dünyasının kapılarını aralıyor. Kitap 9 yaş ve üstü tüm okurlara hitap ediyor.

  “Yaşadığı binanın on ikinci katından sokakları izleyen, sıradan bir ev kedisi Baget…
  Günün birinde, sokaklarda yaşayan güzel mi güzel bir tekire gönlünü kaptırıyor. Ama hiç kolay değil Mırrlana’nın kalbini kazanmak.
  Baget’in geçmişe yolculuk edip atalarının kayıp diyarı Kedunya’ya gitmesi ve kedilere dokuz can veren çiçeği getirmesi gerekiyor.

  ​Baget’in işi zor. Sokakların asi delikanlısı kara kedi Kara’nın sinsi planlarıyla mücadele etmek ve kedilerin kaderini belirleyecek bir yolculuğu başarıyla tamamlamak zorunda.”

  0
  0
  344
 • 22-04-2018

  #walktoBLACK etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen, “The Blended Exhibition: A Matter of Narrative” adlı sergi; Cansu Topaloğlu, Meltem Şahin, Pınar Marul, Selver Yıldırım ve Sinem Uysal’ın eserlerinden oluşuyor.

  ​Gündelik hayatı sanatla harmanlayarak zenginleştirici bir yolculuğa dönüştürmeyi hedefleyen #walktoBLACK, sanata destek vermeyi sürdürüyor. Farklı disiplinlerin harmanlandığı ve anlatı kavramının incelendiği sergide; Cansu Topaloğlu dijital sanat, Meltem Şahin illüstrasyon, Pınar Marul heykel, Selver Yıldırım resim ve Sinem Uysal video sanatı eserleriyle yer alıyor. Room & Rumours Art Department ev sahipliğinde gerçekleşecek olan “The Blended Exhibition: A Matter of Narrative” adlı sergide, farklı biçimler harmanlanıyor ve “anlatı” kavramı inceleniyor. Sergi, 26 Nisan-26 Mayıs 2018 tarihleri arasında görülebilir.

  ​Kapak Görsel: Selver Yıldırım , Beni yıkan her şeye bayılıyorum, 2018

  0
  0
  1379
 • 22-04-2018

  “Sait Faik Abasıyanık 111 Yaşında” etkinlikleri kapsamında düzenlenen yazar buluşmalarının konuğu bu kez Jale Sancak olacak.

  Sait Faik Abasıyanık Müzesi ve Darüşşafaka Cemiyeti tarafından düzenlenen söyleşi dizinde yazarlar, Sait Faik Abasıyanık’ı hayatını ve edebiyatını konuşarak anıyorlar.

  ​​Söyleşi, 27 Nisan Cuma, 13.30-15.00 saatleri arasında Burgazada Sait Faik Abasıyanık Müzesi etkinlik salonunda gerçekleşecek. Katılım herkese açık ve ücretsiz olacak.

  0
  0
  596
 • 21-04-2018

  Robert Dubac’ın yazdığı, Erdal Beşikçioğlu’nun rejisörlüğünü üstlendiği yeni oyun Oksimoron’da, Emre Karayel oyuncu olarak performans sergiliyor. 27 Nisan Cuma akşamı TİM Show Center’da prömiyeri gerçekleşecek oyun, kadın ve erkeği merkezine alarak Kadın ne ister?” sorusunu soruyor.

  Tatbikat Sahnesi’nin prodüksiyonu olan Oksimoron oyunu, Emre Karayel’in tek kişilik performansıyla kadın-erkek ilişkilerini bir ayrılık hikâyesi üzerinden sorguluyor. Oyunun çevirisini Özge Kayakutlu, ışık tasarımını Mustafa Bal, afiş tasarımını Hande Şiri üstlenirken, asistanlığını ise Hayriye Merve Kaya ve Selin Tekman yapıyor.

  ​Birbiriyle çelişen ya da tamamen zıt iki kavram bir araya geldiğinde, bazen birbirini götürmek yerine yepyeni bir anlam doğurur. İşte oluşan bu yeni ifadeye “oksimoron” denir. XX ve XY, iki farklı kromozom dizisi. İki farklı cinsiyet, iki farklı bakış açısı: Kadın ve erkek! Doğal oksimoron... Her şeyin ancak zıddıyla var olduğu evrensel düzende, varoluşunu bizzat kendi zıddına borçlu olan bu iki genetik mucize, varlıklarının sürekliliği için tek bir şeye ihtiyaç duyarlar: Dengeye. Peki, o dengeyi bulabilmek o kadar kolay mıdır? Oksimoron seyircilere, Semih’in beyninin içindeki kadın-erkek mücadelesinde bu dengeyi ararken, kendilerini bulacakları bir yolculuk sunuyor.

  0
  0
  313
 • 21-04-2018

  Üç yıldır Küçükçiftlik Park’ta 20 bin’den fazla müzikseveri ağırlayan Parkfest, “Festivaller Birlikte Güzel” sloganı ile bu yaz 27-28 Temmuz tarihlerinde Uniq İstanbul’da gerçekleşecek. Caribou bu yılki festivalin headliner isimleri arasında yer alırken Belçikalı deneysel hip hop ve elektro swing grubu Boogie Belgique, prodüktör ve dj Degiheugi, Ozoyo ve Kaan Düzarat festivalin ilk açıklanan isimlerinden oldular.

  ​Birbirinden farklı tasarımcıların ve butik dükkanların yer alacağı pazar alanının yanı sıra, yeme-içme alanları ve birçok alternatif etkinlikler ile Parkfest, bu yıl ilk kez iki günlük bir festival olacak. Yakında biletleri satışa çıkacak olan festivalde yer alacak olan diğer müzisyenlerin de açıklanması bekleniyor.

  0
  0
  276
 • 21-04-2018

  Cevdet Kudret ailesinin, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve TÜYAP işbirliğiyle düzenlediği Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü, bu yıl "şiir" türüne verilecek. Başvurular için son gün 31 Ağustos.

  Bu yılki Seçici Kurul, Orhan Koçak, Orhan Kâhyaoğlu, Mehmet Can Doğan, Bâki Asiltürk ve Yalçın Armağan'dan oluşacak. Kurul kararını Ekim ayında açıklayacak ve ödül töreni 2018 TÜYAP Kitap Fuarı’nda yapılacak.

  Ödüle başvuracak şiir kitaplarının 1 Eylül 2017 – 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında yayımlanmış olması gerekmekte. Başvuruda bulunacaklar şiir kitaplarını, 31 Ağustos 2018 tarihine kadar 6 nüsha olarak, şairin kısa özgeçmişi ve adaylık başvuru dilekçesi  ile birlikte ‘Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Cumhuriyet Mah., Silahşör Cad. No: 71, Bomonti/Şişli adresine göndermesi gerekmekte. Ayrıntılar için: www.cevdetkudretodulleri.com

  Fotoğraf İsa Çelik’e aittir.

  0
  0
  775
 • 20-04-2018

  Man Booker’a iki kez aday gösterilen Deborah Levy’nin 21. yüzyıla özgü yaşamların izini sürdüğü, on öyküden oluşan Siyah Votka isimli kitabı, Işılar Kür çevirisiyle Everest Yayınları tarafından yayımlandı.

  Levy, bu  on öyküde beraber ya da tek başınayken sevmek ve yaşamak üzerine düşündürüyor. Ait olma duygusunun giderek daha az hissedildiği, kültürler arası sınırlar gibi, kimliklerin ve ilişkilerin de muğlaklaştığı bir dünyanın uçucu kaçıcı karşılaşmalarını şiirsel bir üslupla yakalıyor. Karakterlerinden biri anadilinin ne olduğu sorulduğunda, bir serzeniş mi yoksa kutlama mı olduğu belirsiz bir cümleyle şöyle diyor: “Öyle çok dil var ki.”

  “Viyana’da soğuk bir kadın, altüst olmuş bir adamı baştan çıkarır; Londra’da bir kuş telefon zilini taklit etmeyi öğrenmiştir; iş dünyasında, başarılı bir reklam yazarı bir tür şamandır aslında; bunalımlı bir genç kız cinsiyet değiştirme ameliyatıyla, hayatı hafife alan bambaşka bir genç kıza dönüşür…”

  “Seni öpmek eski bir acı ve taze boya gibi. Kahve gibi, araba alarmları, loş merdivenler, bir leke ve duman gibi.”

  0
  1
  360
 • 20-04-2018

  Bu yıl Jan Boelen küratörlüğünde, 22 Eylül - 4 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan  4. İstanbul Tasarım Bienali, 17-22 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Milano Tasarım Haftası’nda tanıtıldı. “Okullar Okulu” temasıyla gerçekleşecek olan bienal kapsamında, Belçika merkezli güncel sanat evi Z33 iş birliğiyle hayata geçen Zaman Okulu yerleştirmesi Milano Tasarım Haftası kapsamında 20’den fazla projenin yer aldığı ALCOVA’da ziyarete açıldı.

  ​İstanbul Tasarım Bienali’nin Milano Tasarım Haftası’nda gerçekleşen tanıtımı, bienalin küratörü Jan Boelen ve İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova tarafından gerçekleştirildi. Flaman hükümeti Kültür, Gençlik ve Brüksel İşlerinden Sorumlu Bakanı Sven Gatz, Londra Tasarım Müzesi baş küratörü Justin McGuirk, Hong Kong M+ Müzesi Küratörü Aric Chen, Londra V&A müzesi Tasarım, Mimari ve Dijital Müdürü Christopher Turner ve küratörü Johanna Agerman’ın yanı sıra; 1. İstanbul Tasarım Bienali’nin küratörlüğünü de yapan Design Academy Eindhoven kreatif direktörü Joseph Grima ile 2. İstanbul Tasarım Bienali’nin küratörlüğünü yapan Chicago Sanat Enstitüsü Mimarlık ve Tasarım küratörü Zoë Ryan gibi isimler etkinliğe konuk oldu.

  0
  1
  451
 • 20-04-2018

  Fransız yazar Sophie Adriansen ve çizer Mayana Itoïz’in bilmediği soruların cevaplarını hayal güçlerinde bulan çocuklar için hazırladık Süt Kutusundaki İnek adlı kitapları Uçanbalık Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  5 yaş ve üzerindeki okurlara hitap eden kitap, hızlı tüketim gıdalarıyla büyüyen kentli çocukların doğayı ve doğal gıda ürünlerini algılayış biçimlerine eleştirel bir yaklaşım getiriyor.

  ​Süt kutusunun üzerinde inek resmi olduğu için içerisinde bir ineğin yaşadığını düşünen bir çocuğun hayal dünyasından renkli bir kesit sunan Süt Kutusundaki İnek, okurlarına yönelttiği sürpriz sorularla bolca düşündürüyor.

  0
  0
  508
 • 19-04-2018

  2013 yılında Man Booker Uluslararası Ödülü finalisti olan Aharon Appelfeld’in kendi hayatından ilham alarak yazdığı kitabı Başka Dünyadan Gelen Kız, Can Çocuk etiketiyle yayımlandı.

  10 yaş ve üzeri okurlara hitap eden kitabı Alain Matalon’ın dilimize çevirdi, Philippe Dumas resimledi. Appelfeld, bu hikâyede insanlığın evrensel konularını, sevgiyi, cesareti ve arkadaşlığı sakin ve hassas bir tonla ele alıyor.

  ​İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen hikâyede Adam’ın annesi onu ormana getirdiğinde, geri döneceğine ve Adam’ı alacağına söz verir. Aynı gün Adam, ormanda sınıf arkadaşı Thomas’la karşılaşır. Thomas’ın annesi de oğlunu saklamak için buraya getirmiştir. Savaş patlak verdiğinde, annelerinin hemen dönemeyeceğini anlayan iki çocuğun ormanda hayatta kalmanın bir yolunu bulmaları gerekir. Adam ve Thomas etraftan topladıkları dallarla kendilerine küçük bir ağaç ev inşa ederler. Şans eseri karşılaştıkları eski okul arkadaşları Mina, onlara gizli gizli yiyecek getirerek hayatını tehlikeye atar. Kış şiddetini artırdığında, ısınmak ve yiyecek bulmak zorlaşır. Savaşın sesleri ormanda büsbütün hissedilmekte ve işler daha kötüye gitmektedir. En çok ihtiyaç duydukları anda bir mucize gerçekleşir.

  0
  0
  387
DAHA FAZLA