GÜNDEM
 • 23-03-2017

  Mozart'ın, savaş sonrası Girit Adası'nda geçen bir aşk hikâyesini anlatan ünlü operası Idomeneo İstanbul'a geliyor. New York Metropolitan Opera tarafından sahneye konan eser, canlı yayın gösterimiyle 25 Mart Cumartesi günü 19.55’te Akmerkez CinemaPink salonlarında izleyici karşısında olacak.

  Wolfgang Amadeus Mozart’ın Münih Sarayı’nda sahnelenmek üzere aldığı sipariş ile tasarladığı üç perdelik ünlü eser, 19.55’te Akmerkez CinemaPink’te canlı olarak yayımlanacak. Libertosunu Abbate Giambattista Varesco’nun yazdığı eserde Ilia’ya Nadinne Sierra, Idamente’ye ise Alice Coote ses veriyor. İlk kez 1781 yılında sergilenen opera, Truva Savaşı sonrası yenilen Truva Kralı Priam’ın kızı Ilia ile Kral Idemenou’nun oğlu Idamente'nin aşkını konu alıyor.

  0
  0
  439
 • 23-03-2017

  John Berger’in sanatın birey ve toplum için ne kadar vazgeçilmez olduğunu hatırlatan denemelerinden oluşan kitabı Sanatla Direniş, Metis Kitap tarafından yayımlandı.

  Bu kitaptaki denemelerde, birçok klasik ve modern sanatçının eserlerinin yanı sıra, Fransa’daki on binlerce yıllık mağara resimlerini ve Mısır’daki Feyyum portrelerini de ele alıyor Berger. Yazarın Subcomandante Marcos’la yazışmalarını ve kendi sunduğu bir radyo programının metnini de içeren bir derleme.

  "Günbegün bütün dünyada medya ağı gerçeklerin yerine yalanları koyuyor. En başta siyasi ya da ideolojik yalanlar yok (onlar sonra geliyor), insan hayatının ve doğal hayatın aslında neden oluştuğuna dair görsel, somut yalanlar var. Bütün yalanlar tek bir devasa sahtekârlıkta toplanıyor: hayatın kendisinin bir meta olduğu ve onu satın almaya gücü yetenlerin, tanımı gereği onu hak edenler olduğu varsayımı! Çoğumuz bunun yanlış olduğunu biliyoruz ama bize gösterilenlerin pek azı direncimizi güçlendiriyor."

  0
  0
  2517
 • 23-03-2017

  Zorlu Holding ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi iş birliğiyle hayata geçen dijital dönüşüm platformu Digi.logue, 2017 yılı boyunca gerçekleştireceği etkinliklerine Audint’in “Upload=Delphic Panaceas” adlı sergisiyle başlıyor.

  Çalışmalarında son sekiz yıldır ses ve titreşimin frekanslarını inceleyen; varlık-yokluk, eğlence-işkence, hayat-ölüm gibi kavramları nasıl algıladığımızı ölçmek için çeşitli araştırmalar yapan Audint grubu, sergide beş duyuya birden hitap ederek izleyiciye farklı bir deneyim sunuyor.

  İzleyiciye kapalı alanda kulaklıkla birlikte frekansları titreşim olarak omuriliğe yollayan özel giyilebilir aygıtlarla (subpac) gezme imkânı sunan “Upload=Delphic Panaceas” 20 Nisan’a kadar Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde görülebilecek. Audint sanatçıları ise 24-25 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek Sonar Festivali kapsamında sanatseverlerle bir araya gelecek.

  0
  0
  170
 • 23-03-2017

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 5-15 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek 36. İstanbul Film Festivali’nin biletleri 25 Mart saat 10.30’dan itibaren satışa açılacak. Biletix satış kanalları ile Atlas ve Rexx sinemalarında açılacak gişelerden satın alınabilecek festival biletleri bu yıl da hizmet bedeli eklenmeden, tüm satış kanallarında aynı ücretlerle satışa sunulacak.

  Festivalde gösterimi yapılacak filmler ve etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgiler, festival çizelgesi ve sinemaseverlerin ihtiyaç duyacakları tüm ayrıntıları içeren festival kataloğu; Atlas, Beyoğlu ve Rexx sinemaları, Biletix satış noktaları ve İKSV’den 8 TL’ye satın alınabilecek. İstanbul Film Festivali’nde biletler 20 TL; öğrenci ile 65 yaş ve üstü sinemaseverler için ise 14 TL’den satışa sunuluyor. Tüm 21.30 seansları ise 20 TL’den satışta. Hafta içi gündüz seansları (11.00, 13.30, 16.00) ve Pera Müzesi’nde yapılacak gösterimlerin tümü 8 TL. Hafta içi gündüz seansları öğrenciler için ise 1 TL olarak duyuruldu. Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  453
 • 23-03-2017

  Dünyaca ünlü Bollywood gösterisi A Passage to Bollywood 23 Mayıs’ta İş Sanat’ta. Hint kültürünü yaşatan ve yansıtan A Passage to Bollywood, koreograf Ashley Lobo’nun liderliğinde 22 yetenekli dansçısı ile izleyenlere görsel bir şölen sunacak.

  Rengârenk gösterişli kostümleri, ritmik dansları, romantik ve baharatlı müzikleri ile otantik stilin yansıtıldığı gösteri tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Eski ve yeni Bollywood şarkılarından oluşan gösteride aksiyon, romantizm süslü bir performans sergilenecek. 23 Mayıs’ta gerçekleşecek olan etkinliğin biletleri biletix ve etkinlik gişelerinden temin edilebilir. 

  0
  0
  316
 • 23-03-2017

  Italo Calvino’nun Amerika’da Bir İyimser isimli kitabı Yapı Kredi Yayınları etiketiyle ilk kez Türkçede yayımlandı.

  Calvino, Kasım 1959-Mayıs 1960 tarihleri arasında ABD’ye ilk uzun yolculuğunu yaptı. En uzun süreyi New York’ta geçirdi. Çok sayıda eyaleti ve kent merkezini dolaştı. Yazarlarla, yayıncılarla, yazın ajanlarıyla tanıştı, ama aynı zamanda iş adamları, sendikacılar, insan hakları eylemcileriyle (başta Martin Luther King olmak üzere) de görüştü. Bu kitap Calvino’nun bu yolculuğuna eşlik etme imkanı veriyor. Kitap, Neyyire Gül Işık’ın çevirisiyle yayımlandı.

  “ABD yolculuğuma başlarken, yolculuk boyunca da, Amerika üstüne bir kitap yazmayacağıma yeminler ediyordum (yazılmış zaten o kadar çok kitap var!). Oysa şimdi fikrimi değiştirdim. Seyahat kitapları yazın yapıtı oluşturmanın yararlı, iddiasız, yine de dört dörtlük bir biçimidir. Ülkeler yıldan yıla değiştiğinden, belli bir anda görüldükleri gibi sabitleştirildiğinde, değişken özleri kayıtta donduruluyor da olsa, ya da işte tam bu nedenle, işe yarayan kitaplardır ve ülkeler anlatılırken, görülen yerlerin betimlenmesinden daha ötelere varan bir şey, yazarın kendisiyle gerçek arasındaki bir ilişki, bir tanıma süreci anlatılır.”

  0
  0
  814
 • 23-03-2017

  Çağdaş Türkiye resim sanatının öncülerinden Abidin Dino, 1913 yılında bugün doğdu! İşte sanatçı hakkında az bilinenler:

  *Doğduğu yıl ailesiyle birlikte Cenevre ve ardından Fransa’ya yerleştiği için çocukluğunun büyük bir kısmını Avrupa’da geçirdi.

  *1925’te İstanbul’a döndükten sonra Robert Kolej’de okumaya başlasa da anne ve babasının ölümünün ardından öğrenimini yarım bırakarak ağabeyi şair Arif Dino’nun desteğiyle resim ve karikatür çizmeye, yazı yazmaya başladı.

  *1930’lu yılların başında Nazım Hikmet’in Sesini Kaybeden Şehir ve Bir Ölü Evi kitaplarına kapak desenleri çizdi.

  *Nurullah Berk ile birlikte D Grubu’nun kurucu üyeleri arasında yer aldı.

  *1934 yılında sinema eğitimi almak için Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne gitti ve orada üç yıl kaldı.

  *İkinci Dünya Savaşı sebebiyle Londra ve Paris’e gitti ve orada Gertrude Stein, Tristan Tzara ve Pablo Picasso gibi dönemin ünlü sanatçılarıyla dost oldu.

  *Yurda dönüp Yeniler Grubu’nu kurdu. Çizgi ve desenlerin ön plana çıktığı bir anlayışla işçi ve köylü tiplerini ele alan sanatçı, 1941 yılında siyasi sebeplerle Çorum ve Adana’ya sürgüne gönderildi.

  *1993 yılında Paris’te tiroid kanseri sebebiyle yaşamını yitirdi.

  *Önemli eserleri arasında: İşkence, Atom Korkusu, Savaş ve Barış, Çıplaklar, Dört Kent ve Dağ-Deniz.

  0
  0
  6463
 • 23-03-2017

  Dünyanın farklı ülkelerinden sanatçıların bir araya gelerek şiirler, masallar okuyacağı, müzik ve dans gösterileri sunacağı I. Çevrimdışı İstanbul Uluslararası Şiir Festivali, 25 Mart saat 20.00’de DAM Beyoğlu’nda gerçekleşecek. Bu yıl ilk defa düzenlenecek festivalin sloganı: Dünya Bitmiş Şiir Sürüyor.

  Festivalde Achim Wagner (Almanya), Adam Westman (İsveç), Anat Zecharia (İsrail), Anna Axfors (İsveç), Anna Hallberg (İsveç), Deniz Durukan, Gülce Başer, Jörgen Gassilewski (İsveç), Kaan Koç, Liudmila Mindova (Bulgaria), Mehmet Altun, Milan Dobricic (Sırbistan), Pelin Özer, Şeref Bilsel, Tunca Çaylant, Yaprak Öz şiirlerini okuyacak. Teneke Trampet Grubu'nun sahne alacağı festivalde Mert Kamiller, Bad-Poetry, Nazlı Çevik Azazi, masal; Yıldız Güventürk dans; şair Selahattin Yolgiden ise DJ performansları ile yer alacak.

  Festival, Çevrimdışı İstanbul Dergisi'nin ev sahipliğinde, İsveç Arts Council, Goethe Institut, etc. Stratejik Pazarlama, İsim-siz Kreatif ve DAM'ın katkılarıyla ücretsiz olarak gerçekleşecek.

  Görsel: Eleena Bakrie

  0
  0
  533
 • 22-03-2017

  Tarih boyunca pek çok coğrafyada farklı nedenlerle yasaklanmış, okuruyla arasına çeşitli engeller konmuş ve hemen hemen herkesin hayatında, düşünce ve iç dünyasında bir biçimde yer edinmiş kitaplar Birol Aktaş tarafından derlenerek, 100 Yasaklı Kitap ismiyle, Ağaçkakan Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Çin Hükümdarı olan Shih Huang Ti’nin Konfüçyüs okulundan gelen düşünürlerin eserlerini yaktırması tarihte bilinen ilk kitap kıyımlarıdır ve tarihi MÖ 259-210’lara kadar uzanır. İskenderiye Kütüphanesi’nin yakılması, engizisyonun Latince kaleme alınmış İncil dışındaki İncilleri yasaklaması, gnostik kurulların kendi anlayışları dışında yazılmış kitapları yok etmesi, Hitler faşizminin toplu kitap kıyımları…

  Bu yasaklı kitapların kimi zaman hazin, kimi zaman trajik, kimi zaman da komik yasaklanma hikâyeleri var. Aktaş da Tommiks'ten Cesur Yeni Dünya'ya, Türlerin Kökeni’nden Karınca Duası’na 100 yayının okuyucuya ulaşana kadar başlarından geçen hikâyeleri okuyucuyla buluşturdu.

  0
  0
  2292
 • 22-03-2017

  Entropi Sahne prodüksiyonu olan Ebedi Barış oyunu 23 Mart Perşembe akşamı Toy İstanbul Sahnesi’nde oynanacak. Juan Mayorga’nın yazdığı oyunun çevirisini Canan Şahin üstlendi.

  Juan Mayorga’nın, Immanuel Kant’ın aynı adlı denemesinden ilhamla kaleme aldığı Ebedi Barış, Yunus Emre Bozdoğan yönetmenliğiyle sahneleniyor. Rüçhan Çalışkur, Burak Demir, Serdar Yeğin, Olgun Toker ve Baran Güler'in rol aldığı oyun, bilinmeyen bir yerde üç farklı köpeğin değerli beyaz tasmayı elde ederek anti-terör uzmanı olmak için mücadele etmesini konu alıyor. 23 Mart’ta gerçekleşecek etkinliğin biletlerini biletiva veya etkinlik gişelerinden temin edebilirsiniz. 

  0
  0
  272
DAHA FAZLA