GÜNDEM
 • 24-02-2017

  Performistanbul sanatçılarından AslieMk, 8 isimli performans serisinin üçüncü performansı olan Beton’u 25 Şubat tarihinde Art On İstanbul’da gerçekleştirecek.

  İkili, galeri mekânının tersyüz edildiği bir boşlukta, bıraktıkları karbon ayak izleriyle ekolojik yıkıma yapılan kişisel katkılara dikkat çekiyor. Performans için galeri alanına büyük bir beton havuz yerleştirecek olan AslieMk’nın çalışması, sanatçıların bu havuz içinde belli bir hızda yürümeleriyle gerçekleşecek.

  Betonun üzerinde kalan ayak izlerinin, yaşadığımız gezegene karşı müdahil olma ve hükmetme arzumuzu simgelediği performans Beton, yarın saat 16:00 ile 17:00 arasında Art On İstanbul’da görülebilecek.

  0
  0
  235
 • 24-02-2017

  2 Mart’ta, sinema sanatçıları ile yaptıkları söyleşilerle öne çıkan Mithat Alam Film Merkezi’nde, Yüksel Aksu söyleşisi düzenleniyor. En son İftarlık Gazoz filmiyle seyirci karşısına çıkan yönetmenin filmleri hakkında sinema dolu bir sohbet gerçekleşecek.

  Dondurmam Gaymak, Entelköy Efeköye Karşı gibi filmlerle tanınan, Ege bölgesi odaklı hikayeleriyle seyircinin beğenisini kazanan Yüksel Aksu’nun tüm filmlerinin gösterileceği etkinlik, 23 Şubat’ta başlıyor. Ücretsiz gerçekleşecek etkinliğin film ve söyleşi programı ise şöyle:

   23 Şubat Cuma saat 18:00 Dondurmam Gaymak

  27 Şubat Pazartesi  saat 18:00 Anadolu’nun Son Göçerleri: Sarıkeçililer

  28 Şubat Salı saat 18:00 Entelköy Efeköy’e Karşı

  1 Mart Çarşamba saat 18:00 İftarlık Gazoz

  2 Mart Perşembe saat 18:00 Yüksel Aksu ile Söyleşi

  0
  0
  329
 • 24-02-2017

  13. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında, 13-23 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan kısa film yarışmasının ön eleme sonuçları açıklandı. Festivalin yarışma bölümüne bu sene 52 ülkede toplam 1055 film başvuru yaptı.

  Ön elemeyi geçen Ulusal Yarışma Kısaları adayları, Yönetmen Semih Kaplanoğlu, Hatice Aslan, Nilay Ulusoy, Atalay Taşdiken ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşan jüri tarafından değerlendirilecek.  Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü adayları ise Yönetmen Seifollah Samadian, senaryo koçu Esther Wouda, sinema eleştirmeni Kerem Akça, Krakow Film Festivali Direktörü Krzysztof Gierat ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’nın yer aldığı ana jüri tarafından değerlendirilecek.

  Ulusal Yarışmada aday olan filmler ise şöyle:

  1.Görünmez Duvarlarım: Kendine Güvensizlik Hikayeleri - Yönetmen: Nurbanu Asena

  2.Sonra Uyandım - Yönetmen: Atilla Ünsal

  3.Anadolu’da Carmen Ruhu - Yönetmen: Yusuf Oranlı, Emre Kızılçim

  4.Siyah Çember - Yönetmen: Hasan Can Dağlı

  5.Beyoğlu Sineması - Yönetmen: Ömer Faruk Özmen

  6.Cemil Şov - Yönetmen: Barış Sarhan

  7.Cahide Devekuşu’nun Açık Evliliği - Yönetmen: Ali Kemal Güven

  8.7 Santimetre - Yönetmen: Metehan Şereflioğlu

  9.Zemheri - Yönetmen: Melih Özhan Dinçel

  10.Patates Olmasın - Yönetmen: Melisa Üneri

  11.Ahır - Yönetmen: Hazal Kara

  12.Yumurta - Yönetmen: Muaz Güneş, Emrah Doğru

  13.Müzik, Lütfen! Bir Indie Müzik Yolculuğu - Yönetmen: Kutay Ucun

  0
  0
  690
 • 24-02-2017

  Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin 2016 verilerine göre, kitap ihtiyaç listemizde 235. sırada yer alıyor.

  Raporda, 78 milyon nüfusa sahip olan Türkiye’de geçtiğimiz yıl kişi başına düşen kitap sayısı 8.4 olurken, kitap okumaya ayırdığımız süre ortalama 1 dakika olarak açıklandı. TÜİK verilerine göre yayın sektöründe Türkiye 11. sırada. 2008’de 32 bin kitap basılırken bu sayı 2014’te 50 bini aştı. Bu da basılan kitap sayısı artarken, okuma oranında bir artış olmadığını gösterdi.

  Türkiye, günde sadece 1 dakikasını kitap okumaya ayırırken, televizyon izlemeye 6 saatini, internete ise 3 saatini ayırıyor. Türkiye, okuma alışkanlığında da dünyada 86. sırada yer alıyor. Kitap okuyanların yüzde 65’i aşk, yüzde 24’ü siyasi, yüzde 13’ü düşünce, yüzde 7’si kişisel gelişim kitapları okuyor. Çocuklara kitap hediye edilmesinde ise Türkiye 180 ülke içerisinde 140. sırada.

  ©KorhanKaraoysal

  0
  0
  6754
 • 24-02-2017

  Sanatçı Rosy Maçoro’nun 18 Şubat’ta Art 212 ev sahipliğinde sanatseverlerle buluşan heykel sergisi “Dört Element, Evren... ve Biz”, 1 Mart tarihine kadar devam edecek.

  Sanatçı; hava, su, toprak ve ateşi sembolize eden eserleriyle çevremizde gördüklerimizi hayatın içinden çekip çıkarmayı ve nesneleri farklı formlarda yeniden yaratmayı amaçlıyor. Maçoro bu dört elementi,  figüratif olmanın ötesinde tematik vurguları benimseyen tavrıyla  varoluşu sorgulayan ifadeci bir figür eylemine dönüştürüyor.

  Özgürlüğün sınırlarında gezinen ve yaşanmışlığa bağlı anlamları kendine çeken heykellerle “Dört Element, Evren... ve Biz”, 1 Mart’a kadar Art 212’de görülebilecek.

  0
  0
  278
 • 24-02-2017

  Selector Pro Türkiye ve British Council ortaklığında 3-4 Mart tarihlerinde amatör ve profesyonel müzisyenler için ücretsiz bir müzik forumu gerçekleştirecek.  3 Mart’ta gerçekleşecek panellerin ardından 4 mart’ta iki tane atölye düzenlenecek.

  Babylon, bomontiada ve ATÖLYE’de gerçekleşecek olan etkinlikte müzikte yeni sesler ve dijital ortamlardaki müziğin durumu konuşulacak.  Programın detayları ise şöyle:

  3 Mart Cuma- Selector Pro Konferansı

  10:00 – 11:00 Kayıt ve kahve ikramı 11.00 – 12:30

  Açılış konuşması: Ahmet Uluğ ve Mixcloud’dan Nikhil Shah sohbeti

  13:30 – 15:30 İlk Panel: Hakan Kurşun’un moderatörlüğünde, Yeni Müzik Arayışı

  16:00 – 18:00 İkinci Panel: Haluk Damar, Bant Mag moderatörlüğünde, Bir Plak Şirketi olarak Müziyenler

  18:00 – 19:30 Kapanış resepsiyonu

  22:30 – 02:00 Radyo Eksen Parti – Konuk DJ Goldierocks

  4 Mart Cumartesi: Atölyeler

  10:30 – 12:00 Atölye 1 – Goldierocks ile Radyo Programcılığı Atölyesi

  13:00 – 15:00 Atölye 2 – Tasarım Odaklı Düşünme: Canlı Müzik Performansı Dijital Çağa nasıl entengre edilebilir?

  Konferansa buradan,  atölyelere ise  buradan kayıt olabilirsiniz

  0
  0
  1014
 • 24-02-2017

  Murathan Mungan’ın Kırk Oda ile başlayan Üç Aynalı Kırk Oda ve Yedi Kapılı Kırk Oda ile devam eden serisinin dördüncü kitabı Dokuz Anahtarlı Kırk Oda, Metis Kitap etiketiyle yayımlandı.

  Mungan’ın bu kitabı yine aynı akrabalık, komşuluk ilişkilerini sürdüren benzer yapıda çatılmış, ortak merkezli dokuz hikâyeden oluşuyor. Kitabın kapak tasarımı ise Selma Gürbüz’e ait.

  “Yıllar önce söylediğim ve söz verdiğim gibi, kırk odalı bu dizinin son kitabı olacak Sonuncu Oda’nın sonuna kadar izini süreceğim kırk masal.” Murathan Mungan

  0
  0
  2553
 • 23-02-2017

  Moskova’nın önemli müzelerinden biri olan The State Museum of Oriental Art, 6 Mart tarihinde açılacak bir sergi ile Bilge Koleksiyonu’ndan özel bir seçki sunacak.

  Türkiye’nin kapsamlı ve özgün aile koleksiyonlarından biri olan koleksiyon, Muhsin Bilge ve ailesinin yıllar boyunca topladığı pek çok eserden oluşuyor. Küratörlüğünü Irına Batkova’nın üstlendiği sergide, koleksiyonun içinden 28 sanatçının toplam 65 eseri sanatseverlerle buluşacak. 2 Nisan tarihine kadar açık olacak sergi, bir ay boyunca Moskova The State Museum of Oriental Art’da görülebilecek.


  Sergide yer alan sanatçılar: Bedri Rahmi Eyüboglu, Celal Tutant, Ergin Inan, Fahrelnissa Zeid ,Fikret Mualla,  Ibrahim Örs, Kemal Önsöy, Komet, Mehmet Güleryüz, Nejad Melih Devrim, Özdemir Altan, Sabri Berkel, Şükriye Dikmen, Zeki Faik Izer, Serkan Yuksel, Arda Yalkın, Beyza Boynudelik, Füruzan Şimşek, Haluk Akakçe, Mustafa Özel, Volkan Kızıltunç.

  Görsel: Bedri Rahmi Eyüboglu, Bird The Common Swift

  0
  0
  286
 • 23-02-2017

  Anadolu Kültür ve !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin ortaklığında gerçekleşen Yeni Film Fonu projesinin, dün gece Beyoğlu Cezayir’de düzenlenen gecesinde birçok ünlü sinema sanatçısı bir araya geldi. Osman Kavala, Richie Mehta, Yeşim Ustaoğlu, Florent Herry, Birhan Keskin, Nesrin Cavadzade geceye katılan isimler arasındaydı.

  2015 yılında hayata geçen ve Türkiye’nin ilk bağımsız film fonu olan Yeni Film Fonu, ikinci yılını kutladı. 22 Şubat’ta düzenlenen gecede, Birhan Keskin, Okan Avcı, Tamer El Said, Hadas Ben Aroya, Mohamed Siam, Gürcan Keltek, Emre Akay, Erol Mintaş, Esra Saydam, Taylan Mintaş, Deniz Buga, Zeyno Pekünlü, Çiğdem Mater gibi sinema ve sanat camiasından pek çok isim katıldı.  Kurulduğundan bu yana 39 filme destek veren Yeni Film Fonu’nun 2017 başvuruları ise bugün başladı. Ayrıntılar Yeni Film Fonu resmi sitesinde

  0
  0
  376
 • 23-02-2017

  Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), 15 Mart’ta yapılacak olan 49. SİYAD Türkiye Sineması Ödül Töreni’nde belgesel yönetmeni Metin Kaya ve sinema oyuncusu Arzu Okay’a onur ödülü verileceğini duyurdu. Ayrıca  Giovanni Scognamillo’nun anısına özel olarak bu yıldan itibaren verilecek olan fantastik sinema dallarındaki film adaylıkları da açıkladı.

  2016 yılında vizyona giren yapımlar arasından seçilen 11 daldaki adaylıkların daha önce duyurulduğu yarışmada; fantastik sinema, kısa film ve belgesel dalında adaylık kazanan filmler de açıklandı. Ödüller 15 Mart’ta Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde sahiplerini bulacak. Ayrıntılar SİYAD web sitesinde

  0
  0
  270
DAHA FAZLA