GÜNDEM
 • 23-10-2017

  Son senelerin en çok konuşulan festivali Harvest Festival, bir yıl aradan sonra 27 Ekim’de geri dönüyor. Misafirlerini her adımda başka bir deneyime sürükleyen festivalin ikinci hasadına Jungle, Kovacs ve Max The Sax geliyor.

  KüçükÇiftlik Park'ta gerçekleşecek olan ​2nd Harvest Festival’in headliner’lığı son yılların en heyecan verici gruplarından Jungle üstlenecek. Yedi kişilik batı Londra efsanesi, şarkılarında Funk, pop, disko ve soul ögeler taşıyan Jungle, KüçükÇiftlik Park’ı dev bir diskoteğe çevirecek. Geçtiğimiz yılların en iyi çıkış yapan sanatçılarından biri olarak gösterilen, My Love şarkısı ile kalplerimizde yer edinen Hollandalı müzisyen Kovacs; caz ve swing sample’larını kullanarak elektronik müziğe yeni bir soluk getiren Parov Stelar’ın enerjik saksafoncusu Max the Sax; yeni çıkardıkları albümleri Bambaşka ile hasret giderdiğimiz, sahne enerjilerine hayran olduğumuz grup Flört, Palmiyeler, The Ringo Jets, Kaan Düzarat ve Alpman 2nd Harvest Festival’in diğer konukları olacak.

  0
  0
  367
 • 23-10-2017

  Ece Erdoğuş Levi’nin aklına hep tuhaf sorular düşen, her şeyi çok merak eden bir çocuk olan Can’ın çıktığı fantastik yolculuğu anlattığı ilk çocuk romanı Dünya İçin Bir Şans, hep kitap etiketiyle 27 Ekim’de raflarda yerini alacak.

  Gökçe İrten’in resimlediği kitap, 10 yaş üstü tüm çocuklara hitap ediyor. Can aklına hep tuhaf sorular düşen bir çocuk. Can’ın zihnini sürekli meşgul eden biri de var, sınıflarına yıkılmış bir şehirden gelen Tahir. Çubuk Gözler adını verdiği formasıyla fantastik bir yolculuğa çıkan Can, gördüklerini Tahir’e anlatmak için sabırsızlanır.

  Ben sırf “çocuk” olduğum için mi her şeyi bu kadar çok merak ediyorum? Ama bu demek oluyor ki büyükler meraklı değildir çünkü her şeyi bilirler. En azından bilmeleri gerektiği kadarını.

  0
  0
  229
 • 23-10-2017

  54. Ulusal Yarışma, 20 Ekim günü, 1964’te düzenlenen 1. Antalya Film Şenliği’nde En İyi Film Ödülü’ne layık görülen Halit Refiğ imzalı Gurbet Kuşları ile açılışını yaptı. Ödül töreni gecesine kadar Beyoğlu Sineması'nda gerçekleşecek gösterimlerle, 54. Ulusal Yarışma'da yarışacak sekiz filmden üçü izleyici ile buluştu.

  ​54. Ulusal Yarışma’da yarışacak olan diğer filmlerin gösterimleri: 23 Ekim günü Emre Erdoğdu'nun Kar filmi, 24 Ekim Ali Kemal Çınar'ın Genco ile Emre Yeksan'ın Körfez filmi, 25 Ekim günü Sertan Ünver'in Blue ve 26 Ekim günü Yunus Ozan Korkut'un Benim Varoş Hikayem filmleriyle devam ediyor.

  0
  0
  245
 • 22-10-2017

  Aslı Tohumcu’nun fantastik macera dizisi Eksimus Serüvenleri’nin üçüncü ve son kitabı Her Çocuğun Rüyası, Can Çocuk etiketiyle yayımlandı.

  11 yaş ve üzeri genç okurlar için kaleme alınan Her Çocuğun Rüyası, ailevi sırlar üzerine merak uyandıran kurgusuyla okurları heyecanlı maceralara sürüklüyor. Umay ve Kutlu isimli ikizler hayatta en çok neyin önemli olduğu, geçmişteki hatalarımızın nelere yol açabileceği, ortak özlemlerimiz ve sevdiklerimiz uğruna yapabileceklerimiz üzerine düşünüyor.

  Umay ve Kutlu, Doktor Eksimus’un adasından kaçmanın yollarını ararken, aileleri de onların izini bulmak için ellerinden geleni yapmaktadır. Zaman Akif Bey’in aleyhine işler gibi görünür ve beklenmedik iş birlikleri kurulurken, Doktor Eksimus hain planlarını yavaş yavaş hayata geçirmeye başlamıştır. Bu büyük çıkar çatışmasının bir kazananı olacak mıdır?

  Fotoğraf: Nazlı Erdemirel

  0
  0
  285
 • 22-10-2017

  Geleneksel Fransız şansonlarını pop, blues ve caz tınılarıyla buluşturarak özgün bir tarz yaratan Patricia Kaas, 26 Ekim Perşembe akşamı Atlantis Yapım iş birliğiyle Zorlu PSM Ana Tiyatro’ya konuk oluyor. Güçlü yorumu ve etkileyici sesi ile Fransa’nın en popüler müzisyenlerinden olan Patricia Kaas, müzikseverlere benzersiz bir konser deneyimi vaat ediyor.

  ​Fransa’nın Lorraine bölgesinde doğan Patricia Kaas, profesyonel müzik kariyerine 13 yaşında Almanya’da sahne aldığı bir gece kulübünde başladı. Orada edindiği bağlantıların da yardımıyla Gerard Depardieu müzisyene sponsor olmayı kabul etti ve Kaas’ın yükselişi böylece başlamış oldu.

  0
  0
  368
 • 21-10-2017

  Edebiyatımızın ustalarından Ferit Edgü’nün büyük eseri Hakkâri’de Bir Mevsim, 40. yılı vesilesiyle özel bir basımla yeniden okurla buluşuyor.

  Hakkâri’de Bir Mevsim, ilk kez 1977 yılında yayımlandığında Türkçe yazında pek çok şeyi değiştirdi. Japonca ve Çince dâhil birçok dile çevrilen, Türkiye’de olduğu kadar dünyada da ses getiren, aynı zamanda Erden Kıral yönetmenliğinde filme uyarlanarak, 33. Berlin Film Festivali’nde aralarında Gümüş Ayı’nın da olduğu beş ödül kazandı.

  ​Edebi kıymetinin yanı sıra o “uzak” coğrafyayı ele alışıyla, bölgenin okur nezdinde görünürlük kazanmasında mütevazı ama önemli bir katkı oluşturan kitap, Sel Yayıncılık etiketiyle özel baskı ciltli ve özel kâğıtlı yeni tasarımıyla raflardaki yerini aldı. 

  0
  0
  934
 • 21-10-2017

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Garanti Bankası sponsorluğunda 2018 yılında 25. yılını kutlamaya hazırlanan İstanbul Caz Festivali yaklaşırken, 21 Ekim Cumartesi günü İstanbul’da bir müzik devini ağırlıyor. Müzikseverlerin yakından tanıdığı, Grammy ödüllü efsanevi müzisyen Marcus Miller, Zorlu Performans Sanatları Merkezi, Ana Tiyatro’da hayranlarıyla buluşacak.

  ​Daha önce 19. ve 22. İstanbul Caz Festivalleri kapsamında İstanbul’da unutulmaz konserlere imza atan ve ülkemizde büyük bir hayran kitlesi bulunan Grammy ödüllü efsanevi müzisyen Marcus Miller, Avrupa Turnesi’nin ilk ayağında Türkiye’yi tekrar ziyaret ediyor. Eski ve yeni parçalarından oluşan geniş bir seçkiyle müzikseverleri selamlayacak olan Miller, desteklediği yetenekli genç müzisyenlerden oluşan bir kadroyla dinleyici ile buluşacak. Türkiye’den sürpriz bir sanatçının da Miller’a eşlik edeceği konserde dinleyiciler, sanatçının 2018’de yayımlanacak olan yeni albümünden parçaları da ilk kez dinleme fırsatı bulacak. 

  0
  0
  622
 • 20-10-2017

  Gelecek yıl 17.si düzenlenecek !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’ne başvurular başladı. Türkiye sinemasındaki yeni bakışları keşfeden programıyla dikkat çeken ve belgesel sinemanın en iyilerini buluşturan !f İstanbul, 15 Şubat – 4 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalin web sitesinden yapılacak başvurular için son gün 1 Aralık Cuma.


  ​Türkiye’den başvuracak kurmaca uzun filmler arasından bir film, Keş!f Uluslararası Yarışma’da jüri önüne çıkacak. !f İstanbul’un 11 yıl önce başlattığı ve dünyadan ve Türkiye’den genç yetenekleri keşfettiği yarışmasına ilk ya da ikinci filmini çekmiş yönetmenler katılabiliyor. Uluslararası jürinin “sinemada cesur hikâye anlatımı ve biçimsel arayış” kriterlerini gözeterek değerlendirdiği filmlerden birinin yönetmeni festivalin sonunda “yılın en ilham verici yönetmeni” seçilecek ve 10.000 Amerikan Doları değerindeki !f Keş!f Ödülü’nün sahibi olacak.

  0
  0
  548
 • 20-10-2017

  Gazeteci, yazar ve senarist Rich Cohen’in Rolling Stones’un öyküsünü anlattığı kitabı Güneş, Ay ve Rolling Stones, Domingo Yayınevi etiketiyle yayımlandı.

  ​İsmini en son Martin Scorcese ve Mick Jagger’la birlikte HBO için yarattığı VINYL dizisiyle duyduğumuz Cohen, hızlı hayatlar, yalanlar, acılar, çabalar, kavgalar; başkaldırı, özgürlük, eğlence, uyuşturucu, ölüm, seks, hapis, para ve yıldızlar için söylenegelmiş daha ne varsa hepsini en uçta yaşamış, hep düşmüş, hep kalkmış ve her seferinde yeniden zirveye tırmanabilmiş Rolling Stones’un öyküsünü, kelimenin tam anlamıyla “içeriden”, hem de “roman tadında” aktarıyor.

  0
  0
  407
 • 20-10-2017

  Türkiye’nin en kapsamlı fotoğraf organizasyonu Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali’nin dördüncüsü 30 Eylül tarihinde başladı. Ekim ayının 22’sine kadar sürecek olan programda tüm dünyadan ve Türkiye’den pek çok önemli isime yer verildi.

  Bu sene öne çıkan isimler arasında Michael Kenna da var. Çağdaş güzel sanatlar fotoğrafçılığının ustalarından sayılan Kenna, siyah– beyaz fotoğrafın gurusu olarak biliniyor. Yakaladığı egzotik görüntülerin altında geleneksel ve en son fotoğrafçılık tekniklerini bir arada kullanması yatıyor denilebilir. Festival dahilinde sergilenen serisi; Japonya manzaralarının, gizemli ve göz alıcı elementlerinin; su, toprak ve gökyüzü ile etkileşimini anlatıyor.

  ​O’Art Galeri’de sergilenecek eserler, 19 Ekim tarihinden itibarıyla görülebilir.

  0
  0
  452
DAHA FAZLA