GÜNDEM
 • 18-07-2019

  Sadık Erol ve Volkay Ay’ın derlediği; felsefe tarihinin önemli karşılaşmalarından birine odaklanan, Heidegger’in Nietzsche’yi kendi düşüncesine nasıl yerleştirdiği ortaya koyan Heidegger'in Nietzsche'si, Ayrıntı Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Sadık Erol Er, Volkan Ay, Feyruze Cılız, Erdem Baykal, Sebahattin Çevikbaş, Metin Topuz, Kurtul Gülenç ve Aşkın İnanç Duru’nun çevirdiği bu kitapta Heidegger, hem Batı metafiziğinin son halkasına cevap vererek onun ulaştığı sınırı gösterir hem de Avrupa nihilizminin yıkıcı etkilerini ortaya koyan Nietzsche’nin kaygısını yüklenerek ona belirli bir mesafeden de olsa eşlik eder.

  ​Nietzsche, Heidegger’i altüst eden bir filozof ve aynı zamanda nasıl düşünebileceğimizi, düşünmenin ne demek olduğunu öğreten bir öğretmen veya batı düşünce geleneğine sıkışmışlığı ile uzak durulması gereken bir metafizikçi olarak yer edinse de, son kertede aşılması gereken bir dağdır. Bu yüzden Heidegger, Nietzsche’nin dağının zirvesine çıkmak için değil, kendi sarp kayalıklarına yol almak için kökensel olarak Nietzscheci bir yol izlemiştir. Heidegger’in Nietzsche okuması, dar anlamda bir “yorumlama”dan ziyade, bir hesaplaşmadır, iki zirveyi birbirinden ayıran bir körfezin karşı yakasındaki “münzevi ruhlu” dostla yapılan bir diyalog veya tartışmadır. Heidegger, kendi yolunu tıkayan Batı metafiziğinin uçurumunun yanından geçip gitmek için birçok açıdan bu Nietzscheci yolu kullanmışsa da, sonunda adımlarını başka bir noktaya çevirdiğini iddia eder. Ancak gerçekten de düşünce için yeni bir yol çizebilmiş midir?

  Görsel: Kitap kapağında yer alan Gizem Yonca Akgün'ün illüstrasyonundan alınmıştır. ​​

  0
  0
  253
 • 17-07-2019

  CerModern Açık Hava Film Günleri, National Theatre iş birliğiyle İngiliz tiyatrosunun seçkin eserlerini Ankaralı izleyicilerle buluşturuyor.

  ​Her Perşembe açık havada gösterimi yapılacak program 18 Temmuz'da başlayacak. Gösterimde yer alacak eserler arasında Oscar ödüllü Jude Law’ın başrolünde oynadığı Obsession (Tutku)HamletAmadeusSalomeWho’s Afraid of Virginia WoolfPeter PanFrankesteinKing Lear gibi pek ünlü eser var. National Theatre’ın Oliver Sahnesi’nden dünyaca ünlü yönetmenler tarafından sinemaya uyarlanan kayıtları izlemek için biletleri CernModern’den temin edebilirsiniz.  

  0
  1
  367
 • 17-07-2019

  Sucular Sanat Galerisi; 11 genç ressamın, figürü ve insancıl yaklaşımları merkeze alan eserlerinden oluşan “Zamansız Figürler” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor.

  Sergide yer alacak sanatçılar: Emel Özyol, Ercan Sert, Ezgi Ekim Can, Fatma Sima Kılıç, Fatih Kayış, Ferhat Yüksekbağ, Kerim Tıp, Memed Türkmen, Ömer İnan, Songül Canerik ve Yalçın Bulut.

  ​Sergi, 16 Temmuz – 16 Ağustos tarihleri arasında Kadıköy’deki Sucular Sanat Galerisi’nde görülebilir. 

  0
  0
  342
 • 17-07-2019

  Yerli polisiye edebiyatın önde gelen isimlerinden Ahmet Ümit’in kitapları artık Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanacak.

  ​Yeni yayınevi haberiyle beraber yeni romanı Aşkımız Eski Bir Roman’ın da Eylül ayının üçüncü haftası okurlarla buluşacağı haberi verildi. Bir Başkomser Nevzat Kitabı olan Aşkımız Eski Bir Roman’da ünlü kahraman heyecan verici serüvenleriyle İstanbul sokaklarına geri dönüyor. Yeni romanla başlayacak bu yolculuk, Ümit’in yetişkinler için hazırladığı masal kitabı ve ardından yayımlanacak yeni romanıyla da devam edecek.

  0
  0
  293
 • 17-07-2019

  İstanbul prömiyerini İstanbul Tiyatro Festivali'nde yapan Yüz Yılın Evi, 1 Ağustos 20:20’de C-Venues’de Edinburgh Fringe Festivali’nde İngiltere prömiyerini yapmadan önce özel bir gösterimle İstanbul seyircisiyle buluşacak.

  27 Temmuz 20:00’de Feriye Sinema Salonu’nda oyunun İngilizce ön gösteriminden sonra Feriye Bahçesi’nde oyunun müzik tasarımcısı ve performansçısı Kıvanç Sarıkuş ile bir akustik konser ve kokteyl gerçekleşecek.

  Bu sene The Guardian Gazetesi, 2019 Edinburgh Festivallerini konu edindiği haberinde, 4000’e yakın farklı gösteriyi ağırlayan festival kentinde görülmesi gereken ilk 50 gösteriyi belirledi. Tiyatro alanında yapılan seçkide ilk 10 oyun arasında Yüz Yılın Evi de var.

  ​Yazan: Yeşim Özsoy, Ferdi Çetin
  Yöneten ve Oynayan: Yeşim Özsoy
  Ses ve Müzik Tasarımı: Kıvanç Sarıkuş
  Video Tasarımı: Melisa Önel
  Koreografi: Tuğçe Ulugün Tuna
  Işık Tasarımı ve Teknik Koordinasyon: Ayşe Sedef Ayter
  Ses ve Işık Kumanda: Hasan Hakan Yılmaz, İlker Togay
  Proje Asistanları: Nilay Yerebasmaz, Mert Pilavcı
  Belgesel Videosunun Katılımcıları: Yeşim Özsoy, Turan Necdet Özcan
  Konak Videosunun Oyuncuları: Elif Ongan Tekçe, Sanem Öge, Emir Politi, Yaman Ceri, Kıvanç Sarıkuş
  Görüntü Yönetmeni: Arda Yıldıran
  Kamera Asistanları: Hasan Öztaş, Uğurcan Tüzel
  Seslendirme Oyuncuları: Katayoun Momtaheni, Karin Ataoğlu, Nükhet Akkaya, Elif Ongan Tekçe, Enginay Gültekin, Ayşe Lebriz Berkem, Yeşim Özsoy
  Video Çekim Asistanları: Gizay Akdoğan, Senem Birlik
  Teşekkürler: Cankız Şanal, Sema Özsoy, Yücel Kültür Vakfı

  0
  0
  637
 • 17-07-2019

  Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi serisinden Ursula K. Le Guin’in Yerdeniz’ine dünya edebiyatının önde gelen fantastik ve bilimkurgu eserlerini dilimize kazandıran Çiğdem Erkal’ın ilk romanı Uçan Mabet, İthaki Yayınları’nın Pangea Serisi’nin ilk bilimkurgu kitabı olarak 19 Temmuz’da raflarda yerini alacak.

  Erkal, yaşadığımız dünyaya hiç benzemeyen ama içinde kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz bir gezegenin, duygularını kaybetmiş ve tarihin çarpıtılması sebebiyle özünü kaybeden bir halka yardım etmek isteyen insanların mücadelesini anlatıyor.

  “Taşın makamını yakala. Sen bir katunkızsın, müzik nedir bilirsin.
  Taşın makamını yakala. Taş, ışıkların bir kısmını geçirip, bir kısmını geçirmez.
  Taştan geçen ışık yedi renk olur, yedi renk de yedi ses. Taşın makamını yakala. Söylediği şarkıyı dinle. O bıkmadan usanmadan söylüyor şarkısını, bir gün, olur da birileri dinler diye.”

  Fotoğraf: Jan Erik Waider

  0
  0
  243
 • 17-07-2019

  Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED), bu yıl beşincisi gerçekleştirilen “Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu” çerçevesinde, “Arşivin Belleği: Marcell Restle’nin Anadolu Araştırmaları” sergisini ziyaretçilerle buluşturdu. Sergi, 1 Aralık 2019’a kadar ziyaret edilebilecek. Sergi, bir yandan alanının önde gelen araştırmacılarından sanat tarihçisi Marcell Restle’nin sistematik çalışma yöntemini gösterirken, diğer yandan Anadolu’daki Geç Antik Çağ, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait kültürel varlıkları incelemeye yaşamını adamış bu tutkulu araştırmacının onlarca yıl boyunca oluşturduğu zengin arşivini gözler önüne seriyor.

  ​Marcell Restle’nin Viyana Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nün arşivi olan DiFaB’a (Bizans Araştırmaları Dijital Arşivi) bağışladığı özel koleksiyonundan, vefatından sonra üniversiteye taşınan belge ve malzemelerin büyük bir bölümü ilk kez sergileniyor. Küratörlüğünü yine Viyana Üniversitesi’nden Lioba Theis, Su Sultan Akülker ve Caroline Mang’ın yaptığı sergide ziyaretçiler ayrıca, 1956–2000 yılları arasında oluşturulmuş zengin arşivden, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı sanatı ve mimarisi alanlarında yüzlerce fotoğraf ve yazılı belge, teknik ve fotogrametrik çizim, görüntü ve ses kayıtlarını da inceleme fırsatı buluyor. Arşivin dört bölümde ziyaretçilere sunulduğu serginin ilk üç bölümünde Restle’nin İstanbul, Anadolu ve Suriye’nin Havran bölgesinde yaptığı araştırmalar kronolojik olarak yer alırken, son bölümde arşivin kısa bir öyküsü teşhir ediliyor.​

  0
  0
  1974
 • 16-07-2019

  New Scientist dergisinin genel yayın yönetmeni Graham Lawton’ın hazırladığı, giriş yazısını İngiliz fizikçi ve evrenbilimci Stephen Hawking’in kaleme aldığı Neredeyse Her Şeyin Kökeni isimli kitap, Yonca Aşçı Dalar’ın çevirisiyle, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Bilimin gün ışığına çıkardığı modern yaratılış hikâyelerinin bir derlemesi olan bu çalışma, insanlık tarihinin en önemli, ilginç ve şaşırtıcı hikâyelerini illüstratör Jennifer Daniel’in canlı ve esprili görselleriyle zenginleşen 53 kısa başlıkta topluyor. Kitapta; Büyük Patlama, yaşamın kökeni, insanın evrimi gibi konuların yanı sıra insan uygarlığının mağaralardan uzay yolculuğuna uzanan gelişimi de irdeleniyor.

  ​Her şeyin nasıl başladığına ilişkin ilk bilimsel kanıt sayılan, Edwin Hubble’ın 1920’lerde, California’daki Wilson Dağı’nın zirvesine yerleştirdiği teleskopla gözlemler yapmaya başlamasından, uzayın fethine giden yolculuğu gözler önüne seren eser, bilimin hareketli dünyasına bir zaman yolculuğu niteliğinde.

  0
  0
  266
 • 16-07-2019

  Dünyanın pek çok şehriyle birlikte İstanbul’da da geçen sene ilk kez düzenlenen ve müzikseverlere unutulmaz bir deneyim sunan Red Bull Music Festival Istanbul’un ikincisi 1- 15 Ekim tarihleri arasında, beş farklı konsept ile altı ayrı mekânda müziği tekrar şehre taşıyacak.

  Pozitif’in organizasyonluğunu üstlendiği festivalde 90’dan fazla sanatçı ağırlanacak. Festivalin beş konseptinden biri olan “Alpha Beat Night”, Afrika müziğinin farklı isimlerini 3 Ekim’de bir araya getirirken, 4 Ekim’de synthesizer müziğe odaklanan “Aposynthesis Night” gerçekleşecek, hip – hop müzikle “Kan Kardeşler Gecesi” Berlin ve İstanbul arasındaki köprüyü 5 Ekim’de yeniden kuracak, Vogue kültürünün parıltılı dünyası moda ve müziğe “Ballroom Night” 11 Ekim’de yansıyacak, festivalin son gecesi olan 12 Ekim’de ise “Futurave Night” elektronik dans müziğini fütüristik açıdan ele alacak.

  Festival kapsamında sergilerin, radyo programlarının, canlı performansların ve atölyelerin yer alacağı Red Bull House of Music de 15 gün boyunca müzikseverler için açık olacak. Red Bull Music Festival Istanbul’un biletlerini avantajlı fiyatlarla Biletix’ten temin edebilirsiniz.

  0
  0
  412
 • 16-07-2019

  ENKA’nın daimî sanatçısı, dünyaca ünlü piyanist ve besteci 21. yüzyılın en önemli sanatçılarından Fazıl Say, 31. Yıl Açıkhava Buluşmaları’nda bir kez daha dinleyicileriyle buluşacak. Gelenekselleşen Fazıl Say ENKA konseri, 17 Temmuz Çarşamba akşamı saat 21.15’te Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşecek.

  ​Say'ın etkileyici ve güçlü piyanosuyla izleyicinin karşısında olacağı gecede, sanatçı Truva Sonatı’nın yanı sıra; kendi eserlerini ve çağdaş bestecilerin eserlerini müzikseverlerle buluşturacak.

  0
  0
  574
DAHA FAZLA