GÜNDEM
 • 26-04-2017

  Avusturya’nın prestijli film festivali Crossing Europe’un bu yılki retrospektif konuğunun Yeşim Ustaoğlu olacağı duyuruldu. 25 Nisan’da başlayan festivalde Ustaoğlu’nun filmleri gösterilecek.

  Avusturya’nın Linz kentinde  düzenlenen festivalide Yeşim Ustaoğlu’nun Güneşe Yolculuk, Bulutları Beklerken, Pandora’nın Kutusu, Araf izleyicilerin beğenisine sunulacak. Ünlü yönetmenin son filmi Tereddüt ise 25 Nisan akşamı açılış filmi olarak gösterildi. Festival, 30 Nisan’a kadar sürecek. 

  0
  0
  35
 • 26-04-2017

  Seda Hepsev'in x-ist'te gerçekleşecek olan altıncı kişisel sergisi "Sirenler ve Denizkızları", 25 Mayıs - 24 Haziran 2017 tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak.

  Sanatçı, farklı toplumsal deneyim ve kurgular arasından sıyrılarak kendine mekân, zaman ve dil oluşturan kadınsal varoluşa, kadın kimliğinin inşası sürecine odaklanıyor. Birbirine zıt kültürlerde ve coğrafyalarda dahi, kadına biçilen toplumsal rollerin, temsil edilme şekillerinin ve bu temsilleri ortaya çıkaran dinamiklerin benzerliğinden yola çıkarak, kadın olma hallerini ele alıyor.
  Resim, desen ve işlemelerin yer aldığı sergide resimler, altı ayrı yerleştirme halinde sergileniyor. Sanatçının yazdığı, her biri bir kadın karakterle ilgili olan kısa metinlere göre birbirinden ayrılan altı grup resim, aslında serginin tamamının hikâyesini anlatıyor.

  0
  0
  30
 • 26-04-2017

  Ülkü Burhan’ın gerçekle kurguyu ustalıkla birbirine kattığı Kalsana Dedi Bana: Şiir Yazdıran Aşklar adlı kitabı Çınar Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

  Burhan, “Şairler âşık oldukları o isimlerle, yaşadığımız yılda, sevdikleri mekânlarda, aynı masada bir akşam geçirseler ne olurdu?” sorusunun peşinden giderek hazırlamış bu kitabı.

  “Mektupların muhatabına anlattığı dertleri, şiirlerin ardındaki sırları sevdim. Hangi şairin hangi şiirini, kime iç çekerek yazdığını, yine kime, kimlere gönül düşürdüğünü öğrenmeyi sevdim. Mevhibe Meziyet Beyat’ı (nam-ı diğer Lavinya) okurken, yazan kadar yazdıranın da önemli olduğunu kavradım. Nâzım Hikmet’in kadınlara bakış açısını, sevdiği kadınları okudukça anladım. Ve kıymetli, güçlü bir kadın tarafından yetiştirilmiş olmanın, kadına değer vermenin zeminini oluşturduğunu onda gördüm. Sabahattin Ali’nin delişmen halinin, âşık olduğu kadınlardan ziyade, âşık olmaya tutkun bir ruh taşımasından kaynaklı olduğunu fark ettim. Orhan Veli’ye gelince… Ancak insanları sevme yetisine sahip bir ruhun iyi bir âşık olabileceğini anlatıyordu hem şiirleri hem de Nahit’ine yazdığı mektupları…”

  Görsel: 
  Annelien Smet

  0
  0
  31
 • 26-04-2017

  Yerli alternatif rock grubu Mor ve Ötesi, 5 Mayıs’ta DasDas Müzik’te sahne alacak. Grup, geçtiğimiz sene iki boxset albümü ile dinleyicilerinin karşısına çıkmıştı.

  Şehir, Bırak Zaman Aksın ve Gül Kendine albümlerini içeren Kayıtlar 1996-2004 adlı boxset’i geçtiğimiz sene yayımlanayan grup, aynı albümün Kayıtlar 2005-2016 adlı ikinci bölümünü de çok süre geçmeden dinleyicileriyle paylaştı. Sekiz adet albüm ile yerli müzik sahnesinde büyük başarı elde eden grup, konserlerine hız kesmeden devam ediyor. 5 Mayıs’ta gerçekleşecek konserinin biletleri biletiva ve etkinlik gişelerinden temin edilebilir. 

  0
  0
  40
 • 26-04-2017

  Refik Anadol’un, SALT Araştırma arşiv koleksiyonları arasındaki ilişkileri yapay zekâ araçlarıyla değerlendirdiği medya enstalasyonu Arşiv Rüyası 20 Nisan-11 Haziran tarihlerinde SALT Galata’da görülebilecek.

  SALT’ın davetiyle sanatçı Refik Anadol, SALT Araştırma arşiv koleksiyonlarındaki 1.700.000’i aşkın belgenin her birini, özelliklerine göre makine zekâsıyla sınıflayan algoritmalarla bir medya enstalasyonunda görselleştirdi. Sanat Kullanımları: Son Sergi kapsamında sunulan Arşiv Rüyası, izleyici tarafından etkileşimli olarak deneyimlenebildiği gibi, müdahale edilmediğinde “rüyaya dalarak” belgeler arasındaki beklenmedik ilişkileri ortaya çıkarıyor.

  0
  0
  30
 • 26-04-2017

  Canan Tan’ın son romanı Başıbozuk Sevdalar, Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

  Tan, Başıbozuk Sevdalar’da, anakahramanı Şiir’in ard arda yaşadığı ve hayal kırıklıklarıyla biten üç aşk ilişkisini anlatıyor. Şiir “başıbozuk” diye tanımladığı her ilişkiden güçlenerek çıkıyor ve pişmanlıklara asla hayatında yer vermiyor.

  Şiir’in hayatına dokunan üç erkek var. “Bugüne kadar duyduğum, okuduğum, dinlediğim ya da seslendirdiğim bütün şiirlerden daha güzelsin!” diyen Ezel. “Aşkın yaşı yoktur, mantığı da” tezini savunan Baran. Ve hikâyesi, “Seni herkesten kıskanıyorum” ile “Nereden sevdim o zalim kadını” arasında sıkışıp kalmış bir Recep. Tan, okuyucusuna ruh hali karmakarışık olan bir kadının aşk hikâyelerini anlatıyor.

  0
  0
  45
 • 25-04-2017

  Ölü ReşatTaş UykusuYok Bana Sensiz Hayat ve son olarak yayımladığı Sevil de Sevme! romanlarıyla tanıdığımız Aslı Tohumcu ile yazarlık mesaisine ne dersiniz?

  GalataPerform’un ev sahipliğinde düzenlenecek olan Aslı Tohumcu’yla “İş Çıkışı Yazarlık Mesaisi” isimli yazı atölyesi, 4 Mayıs – 22 Haziran tarihleri arasında her perşembe saat 19.00’da gerçekleşecek. Katılımcılar yazmanın iyileştirici, şifa verici ve her şeyi daha iyi görmeyi sağlayan gücüne tanık olacaklar.

  Atölye ile ilgili ayrıntılı bilgi için 0530 260 25 24’ü arayabilirsiniz.

  ©Nazlı Erdemirel

  0
  0
  970
 • 25-04-2017

  Türkiye’nin en prestijli ve uzun soluklu ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, dün akşam Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen görkemli törenle açıklandı. Bu yıl 21. kez dağıtılan ödüller tiyatromuzu performansları ve emekleriyle zenginleştiren isimlere toplam 15 dalda armağan edildi.

  Ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’nün sahibi Işıl Kasapoğlu olurken, tiyatronun gelişimine destek vermiş iş ve sanat dünyasından önemli şahsiyetlere takdim edilen Yapı Kredi Özel Ödülü’nün sahibi ise Ayla Algan oldu. Komedi ya da Müzikal dalındaki oyunlara ilk kez geçtiğimiz yıl verilmeye başlanan “Haldun Dormen Özel Ödülü”ne Hedwig ve Angry Inch layık görülürken, Türk tiyatrosunu geliştiren ve zenginleştiren oyun yazarlarına sunulan Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü ise Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun oldu. Kazananlar:

  Yılın En Başarılı Prodüksiyonu: Gülünç Karanlık (Bakırköy Belediye Tiyatroları)
  Yılın En Başarılı Yönetmeni: Şahika Tekand (Godot'yu Beklerken)
  Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Şerif Erol (Vanya, Sonya, Maşa ve Spike)
  Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Merve Dizdar (Yutmak)
  Yılın En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncusu: Erol Ozan Ayhan (Gülünç Karanlık)
  Yılın En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncusu: Ayşe Günyüz (Hedwig ve Angry Inch)
  Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı: Cem Yılmazer (Gülünç Karanlık)
  Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı: Makbule Mercan (Joko’nun Doğum Günü)
  Yılın En Başarılı Sahne Müziği: Ayşe Tütüncü (Kıran Resimleri)
  Yılın En Başarılı Işık Tasarımı : Cem Yılmazer (Nefesinizi Nasıl Tutarsınız?)
  Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı: Cem Yiğit Üzümoğlu (Troas)

  0
  0
  1033
 • 25-04-2017

  ba-Disiplinlerarası Sanat Topluluğu'nun Hafızasını Kaybeden Müzeden Bir Traktöre Mektuplar adlı oyunu 2 Mayıs’ta garajistanbul’da sahnelenecek. Nilay Erdönmez’in tek kişilik performansıyla öne çıkan oyun, bu seneki son gösterimini yapacak.

  Bir ailenin üç kuşak hikayesinden arta kalan mektupların, kaybolan eşyaların, insanların ve fotoğrafların ardında bıraktığı yasın hüzünlü hikayesinin anlatıldığı oyun, Ferdi Çetin tarafından kaleme alınmış. Yönetmenliğini Yusuf Demirkol’un üstlendiği yapımın biletleri biletix ve etkinlik gişesinden temin edilebilir.

  0
  0
  466
 • 25-04-2017

  FMV Galeri Işık, Seyit Mehmet Buçukoğlu’nun 17. kişisel sergisi “Şairâne Serbestlik”e ev sahipliği yapıyor. Eserlerinin temelini genel olarak, doğanın kendi özündeki katıksız ve dolaysız malzemesiyle şekillendiren Seyit Mehmet Buçukoğlu, yine doğanın var olan kendine has söylemine sanatsal pratikleri içinde yeni bir dil ve yeni bir aktarım kazandırıyor. Sanatçı bu yeni aktarım aracını bir resim yüzeyi olarak şekillendirirken, tuval ya da kâğıt yüzeylerde söylemlerinin çoğunu şiirsel bir üslûp şeklinde ele alıyor. 

  Her bir cümle, kelime, harf ve benzerleri, sanatçının kendi yaşam süreci içindeki duygu aktarımlarının birer yansıması niteliğinde şekilleniyor. Ancak, izleyici tarafından net okunamayan bu söylemler, resmin lirik anlatımına gizil bir devinim katıyor. Cümleler, kelimeler ya da harfler, farklı somut doğa imgeleri ile ilişkileri bağlamında izleyenle bütüncül bir tavırla ilişki kuruyor. Sergi 25 Nisan tarihine dek görülebilir.

  0
  0
  321
DAHA FAZLA