GÜNDEM
 • 15-09-2019

  Dünya prömiyerini Altın Aslan için yarıştığı Venedik'te yapan, yönetmen koltuğunda The Childhood of a Leader ile dikkat çeken Brady Corbet’in oturduğu, Natalie Portman’ın başrolde yer aldığı VOX LUX, 27 Eylül’de vizyona giriyor.

  Başrolde Natalie Portman, Jude Law, Stacy Martin ve Raffey Cassidy gibi isimler yer alırken filmin anlatıcı kısımlarını Willem Dafoe seslendiriyor. Natalie Portman'ın Sia tarafından VOX LUX için özel olarak yazılan özgün şarkıları seslendirdiği karakter, Madonna, Lady Gaga ve Ariana Grande’nin bir karışımı şeklinde niteleniyor.

  ​"Bir 21. yüzyıl portresi" niteliğindeki film, bir genç kızın sarsıcı bir ulusal trajedinin küllerinden doğup ikonik bir "popstar"a dönüşme hikâyesini konu alıyor. Celeste, 1999’da Amerika'da bir lisede silahlı bir saldırganın rehin aldığı sınıftadır ve ülkenin canlı yayında izlediği katliamdan sağ kurtulan tek öğrenci olur. Anma töreninde söylediği şarkıyla bir fenomene dönüşen Celeste, şöhret basamaklarını tırmanarak, dünyaca ünlü bir yıldıza dönüşecektir. 

  https://www.youtube.com/watch?v=_OmyLD9GPTI

  0
  0
  242
 • 15-09-2019

  Son dönemde yer verdiği yenilikçi sergilerle ön plana çıkan Riverrun, eylülde üç yeni sergiyle ziyaretçilerini ağırlıyor. Bu kapsamda “Bunker Sergileri” ile tanınan Meriç Algün’ün “Bir Mesafe ve Arzu Sözlükçüsü” (Süregiden Bir Çaba) başlıklı kişisel sergisi, Ariel’de Aliye Berger’in tek bir eserinin Sarkis düzenlemesiyle gösterileceği “Yangın” başlıklı sergisi ve Riverrun’un giriş katında “32 Orijinal Kapak #28, Rana Anıl Koleksiyon” isimli sergi gösterime sunulacak.

  ​2014 yılında Norgunk tarafından yayımlanmaya başlanan Aç Yazı dergisinin Dağlarca’nın bir şiir kitabının isminden yola çıkarak oluşturduğu “32 Orijinal Kapak #28, Rana Anıl Koleksiyon” isimli sergi, ziyaretçilerine zengin bir dünyanın kapılarını aralıyor. Meriç Algün ise sergisinde kıtaların birbirinden nasıl ayrıldığına, sınırların nasıl oluştuğuna eğiliyor. Aliye Berger sergisinde odakta sanat eserine nasıl yeni bir bakışla yaklaşılabileceği mercek altına alınıyor. Sergiler 9 Kasım’a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

  0
  0
  505
 • 15-09-2019

  Ahmet Ümit’in kaleme aldığı yeni bir Başkomser Nevzat romanı olan Aşkımız Eski Bir Roman, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

  Cinayetleri çözmek için sadece aklından ve deneyimlerinden değil, yaralı yüreğinden de güç alan Başkomser Nevzat, belki de en çok bu yüzden ayrılıyor benzerlerinden. Aşkımız Eski Bir Roman da onun bu zorlu serüveninde yepyeni bir halka ekliyor.

  Kimsenin önemsemediği overlokçu bir kızın cinayeti bile önemli sırlar içerir. Katil ve maktul apaçık ortadaymış gibi görünse de hakikat çok derinlerde gizlenmiş olabilir. Ama ne kadar gizlenirse gizlensin, Başkomser Nevzat gibi vicdanlı polisler olduğu sürece karanlık aydınlanacak, adalet mutlaka yerini bulacaktır.

  Aşk hiçbir zaman masum değildir. Petersburg’un soğuğundan, İstanbul’un sıcağına gelen bir Rus bilim insanı. İstihbarat servislerini birbirine düşürecek kadar gizemli bir kayboluş. Mutluluğu ararken kendini ölümün kıyısında bulan çaresiz bir âşık...

  “... mesleğini doğru yapmak için cesaret yetmez, aynı anda kocaman bir yürek ister. Ama o yürek çelikten yapılmıyor. Bir süre sonra el bombası gibi gümlüyor. O yüreği zamansız gümletmeyelim Ali. Zalimleri sevindirmenin âlemi yok.”

  0
  0
  394
 • 14-09-2019

  Otonom İstanbul Sanat Etkinlikleri, 14. Contemporary İstanbul Etkinlikleri’ne paralel olarak Otonom İstanbul’da yeni bir projeyi sanatseverlerle buluşturacak. 12-15 Eylül tarihleri arasında sergilenecek Otonom İstanbul Sanat Etkinlikleri ziyaretçilerine yepyeni bir heyecan sunacak.

  ​“Açık Atölye” konseptiyle yıl boyunca sanatseverlerin ilgisini üzerinde tutan 6. ve 9. Sokak Sanat Atölyeleleri, uluslarası sanatçıların da katılımıyla yeni bir eşiği aşıyor. Metallwerstatt Tacheles, Komünart gibi sanatçılara 6. ve 9. sokak sanatçıları da eşlik ederek oldukça değerli ve ilginç bir bileşim yakalıyor. Farklı köken ve kültürleri bir araya getirecek sergi, Maslak Atatürk Oto Sanayi içerisindeki binasında konuklarını bekliyor.​

  0
  0
  436
 • 14-09-2019

  Sekiz yıldır aralıksız devam eden CerEdebiyat Söyleşileri, yeni sezona şair ve yazar Kemal Varol ile başlayacak.

  HawSahiden HikâyeJarÂşıklar Bayramı ve daha birçok kitabın yazarı, 2014 Cevdet Kudret Roman Ödülü, 2018 yılı Sait Faik Hikaye Armağanı sahibi Kemal Varol, Ankaralı okurlarıyla edebiyata dair bir söyleşi gerçekleştirecek.

  ​Moderatörlüğünü Tolga Yüksel üstlendiği söyleşi, 21 Eylül Cumartesi günü saat 14.30'da CerModern Sanat Kütüphanesi'nde gerçekleşecek. Söyleşiye katılım herkese açık ve ücretsiz olacak.

  0
  0
  427
 • 14-09-2019

  Yönetmenliğini Serhat Karaaslan’ın yaptığı, başrollerinde Saadet Işıl Aksoy, Berkay Ateş gibi oyuncuların yer aldığı Görülmüştür filminin gösterimi 20 Eylül Cuma günü yapılacak.

  Görülmüştür’de ana karakter Zakir, İstanbul’daki bir cezaevinde mektup okuma komisyonunda görevlidir. Görevi mahkumlara ait bütün mektupları okumak ve sakıncalı olabilecekleri belirlemektir. Aynı süreçte gitmeye başladığı yazarlık kursuyla işi arasında çeşitli örgüler oluşmaya başlar. Bu sırada yazarlık kursu için hazırladığı bir ödev üzerine çalışırken mektuplardan birinden aldığı fotoğraf zamanla onun için bir takıntıya dönüşür. Cezaevinde tutuklu yatan Recep ile karısı Selma’ya ait olan fotoğraf adeta Zakir’in hayatını değiştirir.​

  0
  0
  495
 • 13-09-2019

  DasDas, yeni sezonu Türkiye’nin ilk sürdürülebilir müzik festivali Festtogether ve geçtiğimiz sezon kapalı gişe oynayan oyunu Ivanov ile açıyor.

  DasDas, 13 Eylül’de geçen sezonun en beğenilen oyunlarından olan Anten Çehov’un Ivanov’u ile açılışını yapacak. Oyun, Saim Güveloğlu’nun güncel rejisi ve Şehsuvar Aktaş, Tansu Biçer ile Tülin Özen’in oyunculuğuyla sahnelerde olacak.

  İki ayrı gün sürecek, Türkiye’nin ilk sürdürülebilir müzik festivali Festtogether da 14 Eylül’de DasDas Sahne’de başlayacak. Festivalde İrlandalı yıldız Bob Geldof ve Büyük Ev Ablukada sahne alacak. DasDas Çocuk’sa 15 Eylül’de Uyku Nereye Kaçar? isimli yeni oyunuyla yeni sezonu açacak. Disiplinlerarası bir oyun olan Çöpçüler Ayini de 19 Eylül’de DasDas Sahne’de tiyatroseverlerle buluşacak.

  Metropol İstanbul’daki yerinde sayısız tiyatro oyunu ve konsere ev sahipliği yapan DasDas’ın etkinlik biletleri Biletix’te satışa sunuldu.

  0
  0
  314
 • 13-09-2019

  2016 Uluslararası Man Booker Ödüllü romanı Vejetaryen ile tanıştığımız Hang Kang’ın yeni romanı Çocuk Geliyor, Göksel Türközü’nün Korece aslından çevirisiyle, April Yayıncılık tarafından yayımlandı.

  Kore edebiyatının önemli isimlerinden biri hâline gelen Hang Kang, bu romanında Kore'nin unutulmaz dokuz gününü; kimilerinin Gwangju Olayları, kimilerinin ise 18.5 olarak bildiği meşum günleri konu alıyor. Yazar yaşayanlar ve ölüler arasındak ince çizgiden yazıyor. Alacakaranlık kuşağına korkusuzca dalıyor, adalet ve demokrasi tarihinin kanlı bir sayfasını, günümüzdeki yansımalarının ışığında evrensel bir hikâyeye dönüştürüyor.

  “Bak Coınğ Hi'ye 1979 yılında gerçekleştirilen suikastın ardından yeni iktidar yönetime geçmek üzere harekete geçti. Kore halkı demokrasinin daha fazla zarar görmesini istemiyordu, ülkenin dört bir yanında gençlerin başını çektiği protestolar başladı.

  Ordu iktidara el koydu. Amaçlarının öğrenci ve işçi eylemlerini bastırmak olduğunu söylediler. Silahsız eylemcilere ateş açıldı, işkence edildi, sayısız insan tutuklandı. Dokuz gün süren olaylar ardında binlerce yaralı ve hâlâ sayısı tam belirlenememiş yüzlerce ölü bıraktı. Olaylar Gwangju Ayaklanması ismiyle demokrasi tarihine geçti.”

  0
  0
  320
 • 13-09-2019

  Şükran Moral’ın eserlerinin izleyiciyle buluştuğu “Espulsa” sergisinin açılışı, 11 Eylül’de FA Art Space’te gerçekleşti. 12 Eylül’den itibaren tüm sanatseverlerin beğenisine sunulan eserler, sanatçının dünyasını tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor.

  “Espulsa” sergisinin küratörlüğünü Melike Bayık, serginin tasarımınıysa Fahrettin Aykut gerçekleştirdi. Özenli bir ekip çalışmasının ardından ortaya çıkan sergi, bir sanatçının kendi kişisel evrenini hangi aşamalardan geçirerek ortaya koyduğunu ve dünyayı nasıl algıladığını tüm açıklığıyla gösteriyor.​

  0
  0
  940
 • 13-09-2019

  Özellikle Toronto ve Venedik Film Festivalleri’nde büyük ses getiren ve ülkesi ABD’nin Oscar adayı olan Bethlehem filminin yönetmeni Yuval Adler bu sefer bambaşka bir hikâyeyle karşımızda: Casus. Filmin başrollerinde Paramparça ile Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanan Diane Kruger ve özellikle Hobbit film serisiyle büyük bir üne kavuşan Martin Freeman yer alıyor. Gerilim türündeki film bir casusun zorlu psikolojik şartlar altındaki hayatına odaklanıyor.

  Rachel, bir gün gelen bir telefonla kendini tuhaf bir durumun içinde bulur. Telefonda ona babasının öldüğü söylenir. Bu da Mossad ajanı olan Rachel’in kimliğinin ortaya çıktığı anlamına gelir. Ancak iyi bir casus olarak tanınan Rachel, emekliye ayrılmadan önce son bir operasyonla görevlendirilir. Bu operasyon için gittiği İran’da takip ettiği adama aşık olan Rachel’in dünyası giderek karışır ve işin içine onlarca farklı denklem girer. Rachel’in çıkmazlarla dolu dünyası, 13 Eylül’den itibaren sinemaseverleri bekliyor olacak.

  0
  0
  378
DAHA FAZLA