GÜNDEM
 • 16-12-2018

  Judith Kerr’in yazıp resimlediği, hep kitap tarafından dilimizde yayımlanan, Thomas ailesinin Dombili adındaki kedilerinin maceralarını anlatan çocuk kitapları dizisi iki yeni kitapla tamamlanıyor: Dombili ve Fındık, Güle Güle Dombili.

  Kerr, kendi kedisinden esinlenerek Dombili kitaplarını yazmaya başlamış ve kedinin sahibi olan aileye soyadı ararken kocasının ilk adı olan Thomas’ı tercih etmiş. Bu seri, 1970’li yıllardan beri aralıksız yayımlanıyor.

  Dombili ve Fındık’ta Dombili’nin yaşadığı eve bir misafir gelir. Misafirin koluna bir sepet takılıdır. Acaba bu sepetin içinde ne vardır?

  ​Güle Güle Dombili de ise Dombili çok yorgundur ve sonsuza kadar uyumak ister. Bir parçasıysa olacakları görmek için uyanık kalır. Dört kişilik Thomas ailesinin çok sevdikleri kedileri Dombili’den bir veda hikâyesi.

  0
  0
  341
 • 15-12-2018

  Maslak Sahne’de bu hafta sonu dört farklı oyun sergileniyor.


  Açık Aile

  Özge Özberk ve Kubilay Penbeklioğlu’nun rol aldığı Açık Aile oyunu, orta sınıf evliliklerinde aldatma-aldatılma sorununa odaklanıyor. Kocanın itaatkarsizliği ve kadının bu duruma tepki olarak intihar girişimi ilişkilerinde başka bir boyuta geçmelerine neden oluyor. Artık “Açık ilişki”de olan çift, öngörülemeyen bir “erk”in ortaya çıkmasıyla iki yüzlü ahlakçılığı transparan ve bir o kadar komik şekilde ortaya koyuyorlar. Nobel ödüllü yazar ve yönetmen Dario Fo’nun France Rame ile yazdıkları oyun kadın-erkek arasındaki eşitsizliğin kaynaklarını mizah ile ele alıyor. Oyun 16 Aralık Pazar günü saat 18.00’da sahnelenecek.


  Ran

  5 Mayıs 2017’de Londra Millfield Tiyatro’sunda prömiyeri gerçekleşen, Yurdaer Okur’un rol aldığı ve Nazım Hikmet’in şiir ve mektuplarından sahneye uyarlanan oyun Ran, 15 Aralık Cumartesi saat 20.30’da sahnelenecek.


  Kırmızı Başlıklı Kaz

  Yerinde duramayan, en büyük eğlencesi zıplayarak dans etmek olan kazın kendi masalını anlattığı çocuk oyunu Kırmızı Başlıklı Kaz, 15 Aralık Cumartesi 13.00’da sahnelenecek.


  Tatlı Rüyalar

  Uyku ülkesinin padişahı Sultan Horhor ve kötü rüyalar gören kızı Uykucuk Sultan’ın Kaf Dağı’na gerçekleştirdiği yolculuğu ve orada masal kahramanı Kabus Yiyen ile karşılaşmalarını anlatan oyun, 16 Aralık Pazar günü saat 13.00’de sahnelenecek.

  0
  0
  422
 • 15-12-2018

  Günümüz Çağdaş sanatçılarından Ardan Özmenoğlu’nun 18 yıl konseptiyle oluşturulduğu, 18 farklı camın özel tekniklerle bir araya getirildiği heykellerinden oluşan “18 Katman” sergisi, 5-16 Aralık tarihleri arasında BEYMEN Zorlu Center’da sanatseverlerle buluşuyor.

  İskoçya’nın doğasından ve İskoç lezzetlerinden ilham alınarak tasarlanan eserler arasında CherryFruity , Scotland Landscape ve  Perfect Plaid  isimlerindeki heykeller bulunuyor. Camın geçirgenliği, renklerin coşkusu, her bakışta farklı görünen perspektifleri ve İskoç lezzetlerini sembolize eden heykeller 17-23 Aralık tarihleri arasında ise BEYMEN Nişantaşı’nda görülebilecek.

  0
  0
  291
 • 15-12-2018

  Enrique Vila-Matas’ın kendilerine “shandy” ya da “portatifler” adını veren “taşınabilir edebiyat” düşkünlerinin kurduğu cemiyetin tarihçesini kaleme aldığı Portatif Edebiyatın Kısaltılmış Tarihi, Emrah İmre’nin çevirisiyle Can Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Dadacılar gibi şakacı, fütüristler gibi aşırılığa meyilli, sürrealistler gibi düzenbaz bu topluluğun üyeleri arasında 20. yüzyılın ilk yarısına damgasını vuran pek çok isim var: Marcel Duchamp, Tristan Tzara, Aleister Crowley, Scott Fitzgerald, Walter Benjamin, Federico García Lorca, Man Ray, Berta Bocado, Maurice Blanchot, Francis Picabia, Georgia O’Keeffe…

  “Okuyacağınız sayfalarda riske giren kişiler anlatılacak, boğanın hem boynuzu hem tehdidinin farklı şekillerde boy gösterdiği eserler meydana getirirken hayatlarını olmasa da akıl sağlıklarını tehlikeye atanlar. Hermann Broch’un, “Kötü yazar sayılmasalar da düpedüz suçlu bunlar,” diye nitelediklerinin maskesini eskiden mümkün olmayan bir kolaylıkla düşürebilmemizi sağlayan kişileri hep beraber tanıyacağız.”

  0
  0
  422
 • 14-12-2018

  53. Beyaz Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi, 16 Aralık Pazar günü SwissOtel’de gerçekleşecek. Müzayede, Türk Modern Sanatı’nın önemli sanatçılarından Neşet Günal’in köylülerin bir duvar üzerinden köylerini seyrettiği Duvar Gibi isimli eseri, Türk Çağdaş Sanatı’nın önemli kadın ressamı Fahrelnisa Zeid’in 1978 yılında Fransız şarkıcı Dalida’yı resmettiği Dalida isimli portre eseri ve Türk Çağdaş Heykel Sanatı ustalarından İlhan Koman’ın en bilinen heykellerinden Derviş bulunuyor.

  Bu isimlerin yanı sıra müzayedede, 1950-1970 arası Paris’te yaşayan ve Fransız Ekolü temsilcileri olarak bilinen Fikret Mualla, Nejad Melih Devrim, Mübin Orhon, Selim Turan, Abidin Dino, Hakkı Anlı; çağdaş ve modern sanat ustalarından Burhan Doğançay, Erol Akyavaş, Adnan Çoker, Ömer Uluç, Ferruh Başağa, Güngör Taner, Mustafa Ata, Devrim Erbil, Mehmet Güleryüz, Komet, Ergin İnan, Cihat Burak, Burhan Uygur, Orhan Peker, Neşe Erdok, Nuri İyem, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eren Eyüboğlu, Turan Erol, Adnan Varınca, Necdet Kalay, Koray Ariş, Osman Dinç; Türk Çağdaş Sanatı’nın orta ve genç kuşağından Kemal Önsoy, Selma Gürbüz, Kezban Arca Batıbeki, Ahmet Güneştekin, Balkan Naci İslimyeli, Bubi, Bedri Baykam, İsmet Doğan, Ahmet Oran, Ali Elmacı’nın da eserleri yer alıyor.

  Müzayedede yer alan eserler, 6-15 Aralık tarihleri arasında Nişantaşı’nda yer alan Beyaz Space’te görülebilir.

  0
  0
  499
 • 14-12-2018

  Şair Ataol Behramoğlu, edebiyatımızın usta kalemlerinden Haldun Taner’in gözünden, yazılarından İstanbul’u anlatacak.

  “Haldun Taner’in İstanbul”u  adlı etkinlik, 15 Aralık Cumartesi günü (yarın), saat 15.00’te Kadıköy Belediyesi Haldun Taner Müze Evi'nde gerçekleşecek. Etkinlik herkese açık ve ücretsiz olacak.

  ​Adres: Haldun Taner Müze Evi - Fenerbahçe Mah. Dr. Faruk Ayanoğlu Cad. No: 10, Kadıköy/İstanbul

  0
  0
  373
 • 14-12-2018

  Pera Film, İsveçli oyun yazarı ve yönetmen Ingmar Bergman’ı doğumunun 100’üncü yılında yakın zamanda Türkiye’de gösterilmemiş dokuz filminden oluşan özel bir seçkiyle anıyor. “Bergman’a Övgü” başlıklı program kapsamında gösterilecek filmler arasında Bergman’ın yönetmenliğini yaptığı ilk film Kriz, “hilekâr” bir sanatçının portresini anlatan Sihirbaz, oğlu Daniel’in doğumundan sonra çektiği 16 mm ev filmlerinden oluşan derleme Stimulantia: Daniel, kendilerine aktarılan roller yaşayan kadınları temsil eden dört kadının kapalı ve kalabalık bir odada dans ettiği Lanetli Kadınların Dansı, tüm zamanların en zarif opera filmi olarak görülen Sihirli Flüt, odağında hayat ile sanat arasındaki geçirgenlik olan Provadan Sonra, yönetmenin aile albümlerinden fotoğraflar kullandığı kısa filmi Karin’in Yüzü, İsveç hükümetinden aldığı raporu on dakikalık bir hicive dönüştürdüğü Harald ile Harald, hayal kırıklıkları ve affetme ile dolu bir oda olarak görülen son filmi Saraband bulunuyor.

  14-29 Aralık tarihleri arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek program indirimli müze giriş bileti ile ya da biletler Biletix’ten temin edilerek izlenebilir. 

  0
  0
  516
 • 14-12-2018

  Ahmet Güneştekin’in farklı dönemlerde çalıştığı işlerini bir araya getirdiği “Işık Üstüne Işık” sergisi, 10 Ocak-16 Şubat tarihleri arasında Marlborough Madrid’de sergilenecek. Serginin küratörlüğünü Tate Britain, Hamburguer Bahnhof, Whitechapel Art Gallery gibi sanat kurumlarında sergi düzenlemiş, İspanya Ulusal Çağdaş ve Modern Sanat Müzesi’nin ve İrlanda Modern Sanat Müzesi’nin eski dönem direktörlüklerini yapmış Enrique Juncosa üstleniyor.

  “Işık Üstüne Işık” sergisi, Ahmet Güneştekin’in grotesk ve gerçeküstü seramiklerini, modern sanatın diliyle geleneksel el sanatlarını bir araya getirdiği kırkyamalarını, op art teknikleriyle çalıştığı eserlerini ve metal konstrüksiyonlarla yaptığı heykellerini kapsıyor.

  Sanatçı eserlerinde ışığın metafizik görümünü biçimlendiriyor. Eserlerinde çatışan fikirleri ve paradoksları gösteren Güneştekin, bunu ağır materyal düzenlemeleri ve arkaik semboller üzerinden konuşarak ortaya koyuyor

  0
  0
  312
 • 14-12-2018

  John Steinbeck'in ölümünün 50. yılında Sel Yayıncılık, Steinbeck'in eşi Elaine Steinbeck ve yayıncısı Robert Wallsten tarafından binlerce mektup arasından derlenen Mektuplarda Bir Yaşam adlı eseri yayımladı.

  Steinbeck, dünya edebiyatına kazandırdığı başyapıtları ve politik duruşunun yanı sıra sinemadan tiyatroya kadar pek çok alanda çağının entelektüel hayatına damga vuran bir isim oldu.

  Mektuplarda Bir Yaşam, durmaksızın üretmiş, altmış altı yıllık ömrüne onlarca kitap, Nobel ve Pulitzer de dahil olmak üzere sayısız ödül ve başarı sığdırmış Steinbeck’in hayatına tanık olma imkânı veriyor. Güvendiği ve çatıştığı insanlara; edebiyat otoriteleri, eleştirmenler, ödüller, yayıncılar, kadınlar ve çocuklarla ilgili görüşlerine, dünyanın geçirdiği değişim, savaşlar ve politik gelişmeler karşısında takındığı tutuma ayna tutakla kalmıyor, yazarın kendi yaratım sürecine dair de son derece gerçekçi bir portre sunuyor. 

  0
  0
  327
 • 13-12-2018

  Ulusal ve uluslararası festivallerden ödüller alan yönetmen Emin Alper’in üçüncü filmi Kız Kardeşler, dünya prömiyerini de yapacağı 69. Berlin Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümüne davet edildi.

  Kız Kardeşler, sekiz yıl aradan sonra Berlin Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümü için Türkiye’den seçilen ilk film oldu. Ayrıca festival tarihinde, Türkiye’den Ana Yarışma bölümüne katılma başarısı gösteren onuncu film olacak. Türkiye-Almanya-Hollanda-Yunanistan ortak yapımı, başrollerinde Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir, Kayhan Açıkgöz, Müfit Kayacan ve Kubilay Tunçer’in yer aldığı film, 7-17 Şubat tarihlerinde düzenlenecek festivalde, usta oyuncu Juliette Binoche'un başkanlığındaki Altın Ayı jürisinin karşısına çıkacak.

  Kız Kardeşler, annelerinin ölümünün ardından kasabaya besleme olarak verilen üç kız kardeşin, yıllar sonra köylerine geri dönmesini ve birbirleriyle yüzleşmelerini konu alıyor. Berlin’deki dünya galasının ardından 2019’un ilk yarısında Türkiye’de seyirciyle buluşacak.

  0
  0
  1126
DAHA FAZLA