GÜNDEM
 • 19-02-2019

  Halka sanat projesi sinema akademisyeni Prof. Dr. Defne Özonur ile birlikte filmin estetik ve felsefi okumasının yapılacağı dört haftalık bir film atölyesi gerçekleştiriyor. Filmin derin anlamındaki felsefi düşünceyi ortaya çıkarmayı amaçlayan atölye, egemen/ana akım sinema (gişe filmleri), sanat/yönetmen sineması (bağımsız filmler ya da festival filmleri) ve üçüncü sinema (politik filmler) üzerinden okumalar yapacak. Atölye katılımcılarına filmleri analiz edebilecekleri teorik ve pratik çerçeve sunulacak.

  Atölye Tarihleri:

  17 Mart 2019 Pazar, 15:00 -18:00

  24 Mart 2019 Pazar, 15:00 -18:00

  7 Nisan 2019 Pazar, 15:00 -18:00

  14 Nisan 2019 Pazar, 15:00 -18:00

  Kontenjan: 15 kişi

  Atölye ücreti: 400 TL / 300 TL (öğrenci)

  Detaylı bilgi ve kayıt için: atolyehalka@gmail.com / 0541 733 42 83

  0
  0
  360
 • 19-02-2019

  2004 yılında kaybettiğimiz yüksek dramatik soprano, ressam, şair, aktris ve performans sanatçısı Semiha Berksoy’un “Portreler” isimli sergisi Galerist’te açılıyor. “Portreler” serisi, işlerinde müziği ve dramayı barındıran Berksoy’un hayatını şekillendiren birbirinden değerli şahsiyetlerin resimlerinden oluşuyor.

  Semiha Berksoy portrelerinde çizdiği kişinin ifadesini, ruhu ile birlikte görerek resmediyor. İzleyiciyi şaşırtıcı bir hayal dünyasına çeken sanatçı, anlattığı hikâyeler ile kimisi müzik dünyasından, kimisi özel hayatından, kimisi ise Berksoy’un hayal dünyasından karakterlere atfen portrelerini resmediyor.

  “Portreler” sergisi, 13 Şubat – 23 Mart tarihleri arasında Galerist’te ziyaret edilebilecek.


  0
  0
  253
 • 19-02-2019

  Angela McAllister’ın Shakespeare’in 12 klasik eserini, ilköğretim çağındaki çocukların kolaylıkla anlayacağı bir dille, sadeleştirilmiş olarak sunduğu kitabı Çocuklar İçin Shakespeare Öyküleri, Alice Lindstrom’un illüstrasyonları ve Ayşen Gür’ün çevirisiyle Arden Yayıncılık tarafından yayımlandı.

  Kitapta Macbeth, Romeo ve Juliet, Hamlet, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Fırtına, Onikinci Gece, Othello, Beğendiğiniz Gibi, Julius Caesar, Kuru Gürültü, Kral Lear ve Venedik Taciri yer alıyor. McAllister, bütün öyküleri temel karakterleri ve olay örgüsünü koruyarak küçük çocuklar için çok daha anlaşılır kılıyor. Her bir öykünün girişinde sunulan ana karakterlerin tanıtımı ve öykülere eşlik eden rengârenk, harikulade çizimler kavramayı kolaylaştırıyor.

  0
  0
  274
 • 18-02-2019

  1988 yapımı komedi filmi Dirty Rotte Scoundrels’ın (Kirli, Çürük ve Adi) yeniden çekildiği The Hustle (Düzenbazlar) filminden fragman paylaşıldı. Başrollerini Anne Hathaway ve Rebel Wilson’ın paylaştığı film, ikiliye yanlış yapan adamların hakkından gelmek için bir araya gelen biri düşük sınıf diğeri ise yüksek sınıftan iki dolandırıcıyı konu alıyor.

  Filmin yönetmenliğini Chris Addison, senaristliğini ise Stanley Shapiro, Paul Henning, Dale Launer ve Jac Schaeffer üstleniyor. 

  https://www.youtube.com/watch?v=LjTAZtnz7Kc

  0
  0
  261
 • 18-02-2019

  “Herkes için ulaşılabilir sanat” sloganıyla yola çıkan Step İstanbul, Çağdaş İstanbul ve Tomtom Designhood iş birliğiyle Tomtom Kırmızı’da ve İtalyan Lisesi’nde gerçekleşiyor. Tasarım ve sanatı birleştiren proje, erişilebilir sanatı keşfetmeye çağırıyor.

  25 – 28 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek etkinlik; galeriler, sanatçılar, sanat inisiyatifleri, sanat profesyonelleri, koleksiyonerler ve koleksiyonerliğe ilk adımını atmak isteyenleri Tomtom Kırmızı ve İtalyan Lisesi’nde ağırlayacak. Step İstanbul, yerel ve uluslararası katılımcılara geniş bir çağdaş sanat seçkisi sunacak.

  Step İstanbul genç bir küratör tarafından hazırlanacak konuşma programı “Step Talks”, workshoplar, sanatçı performansları ve sanat yürüyüşleriyle sanatla yakından ilgilenmek isteyenlere bir alan yaratacak.

  0
  0
  503
 • 18-02-2019

  Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, 2018 Türkiye Kitap Pazarı Raporu’nu Karadeniz 5. Kitap Fuarı’nda açıkladı. Açılışta konuşan Kocatürk, Türkiye’de hem kitap üretiminin artış hızında hem de kişi başına düşen kitap sayısında düşüş olduğuna dikkat çekti.

  Kocatürk, konuşmasında ilk olarak kitaplara ve süreli yayınlara getirilen KDV muafiyetinin sektöre nefes aldıracağına ve kültür hayatımıza büyük fayda sağlayacağına değindi.

  2018 Türkiye Kitap Pazarı Raporu’na göre; bandrol dağıtımı ve satışını yapan YAYFED’in (Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu) açıkladığı toplam kitap üretimi geçen yıla göre %0,71 oranında artarken segmentlere göre azalmalar oldu. 2015’ten 2016’ya %5,23’lük bir artış gösteren toplam bandrol sayısının, 2016’dan sonra ivme kaybettiğini; 2017’den 2018’e ise yalnızca %0,71 artarak %1’e dahi ulaşamadığını belirten Kocatürk, Türkiye’de kitap üretiminin artış hızının düştüğüne dikkat çekti. TÜİK’in son açıklamasına göre ülke nüfusunun 82.003.882 olduğunu hatırlatan Kocatürk, bu durumda kişi başına düşen kitap sayısının da 7,76’dan 7,08’e düştüğünü dile getirdi.

  ​Eğitim yayıncılığının tüm yasaklamalara rağmen %2,80 arttığını ve toplam kitap üretiminde %52,45’lik payla sektördeki liderliğini koruduğunu kaydeden Kenan Kocatürk; araştırma-inceleme, edebiyat ve çocuk yayıncılığı alanlarının oluşturduğu kültür yayıncılığının ise 2018 yılında %2.83’lük bir düşüş göstererek, toplam üretimin %34.21’ini oluşturduğunu aktardı. Kocatürk, yeni başlık adedinin ise 2018 yılında 67.135’e yükselerek genel toplamda %11,27’lik bir artış gösterdiğini de sözlerine ekledi. 

  0
  0
  387
 • 18-02-2019

  Tiyatroadam’ın; Sabahattin Ali, Aziz Nesin, Rıfat Ilgaz ve Mustafa Mim Uykusuz’un birlikte çıkardıkları siyasi mizah gazetesi Markopaşa’yı konu edindiği yeni oyunu Meçhul Paşa, 18 Şubat Pazartesi akşamı ENKA İbrahim Betil Oditoryumu’nda sahneleniyor. Siyasi fırtınalar ve türlü badireler atlatarak yetmiş yedi sayı çıkarılabilen gazetenin hikâyesi, kimi zaman şenlikli kimi zaman hüzünlü bir orta oyunuyla anlatılıyor.

  Prömiyeri kasım ayında gerçekleşen oyunun yazarlığını Ahmet Sami Özbudak, yönetmenliğini ise Emrah Eren üstleniyor. Meçhul Paşa’nın oyuncu kadrosunda is Erdem Akakçe, Bülent Çolak ve Fatih Koyunoğlu yer alıyor.

  0
  0
  299
 • 18-02-2019

  Taner Ceylan’ın küratörlüğünü üstlendiği “Olimpos Sergileri” serisinin ilki “Portre”, 6 Mart – 23 Mart tarihleri arasında Cihangir’de bulunan Sadık Paşa Konağı’nda gerçekleşiyor.

  Ceylan’ın Olimpos’taki zeytinliğinden elde ettiği gelirlerle gerçekleştirilen sergide Güneş Acur, Cem Adrian, Gizem Akkoyunoğlu, Şeyma Barut, Metin Çelik, Hakan Çınar, Yunus Emre Erdoğan, Onur Hastürk, Rugül Serbest ve Hande Şekerciler’in yeni üretim olan ve ilk kez sergilenecek eserleri bir araya geliyor.

  Serinin ilkine “Portre” temasına odaklanan bir kitap da eşlik ediyor. Reha Arcan’ın objektifiyle oluşan kitabın editörlüğünü Süreyya Evren, tasarımını ise Vahit Tuna üstleniyor. Gülçin Aksoy, Halil Altındere, Volkan Aslan, Nancy Atakan, Neşe Şive Baydar, Canan, Aslı Çavuşoğlu, Fulya Çetin, Neriman Polat, Utku Dervent, Sinan Demirtaş, İnci Furni, Leyla Gediz, Nilbar Güreş, Nuri Kuzucan, Ali Kazma, Şükran Moral, Gülay Semercioğlu, Erinç Seymen, Elif Uras ve Cengiz Tekin portre kavramını hayatlarında iz bırakmış eserlere dair düşüncelerle anlatıyorlar. 

  0
  0
  337
 • 18-02-2019

  Seray Şahiner’in alıştığımız tarzının dışına çıktığı, okurunu şaşırtacak öykülerinden oluşan yeni kitabı Hepyek, Everest Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  ​Şahiner’in öykülerinde erkek anlatıcılar, komiler, dansözler, babaanneler; hastane odaları, yetiştirme yurtları var. Bu kitap, Haşim İşcan Geçidi’ne her girdiğinde bisiklet almaya karar verip geçitten çıkar çıkmaz bu hayali unutanların, fesleğen görünce gayrı ihtiyari okşayıp elini koklayanların, sokak çalgıcılarına para verenlerin, niyet etmedikleri dünyanın falına gaipten işaretlerle bakanların, hayatta kalma yolu olarak oyunu benimseyenlerin kitabı.

  Fotoğraf: Nazlı Erdemirel

  0
  0
  254
 • 17-02-2019

  1947’de Uluslararası Edinburg Festivali’ne katılan 8 misafir ekiple başlayan, alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara işlerini uluslararası platformda sergileme imkânı sunan Fringe Festival’e başvurular devam ediyor.

  Dünyanın farklı noktalarındaki oluşumların ardından, bu yıl 18-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek festival, Türkiye’den ve dünyadan sanatçılar için açık çağrı yayımlıyor. Tiyatro, dans ve performans disiplinlerinde işler üreten sanatçılar, 31 Mart tarihine kadar festivalin web sitesinden başvuru yapabilecekler.

  Kentin farklı sahne ve mekanlarında gerçekleşecek festival, gösteri sanatları etkinliklerine, atölyelere, sanatçı buluşmalarına ve partilere ev sahipliği yapacak. 

  0
  0
  340
DAHA FAZLA