GÜNDEM
 • 17-08-2018

  Digilogue - Future Tellers 2018’in bu yılki teması “Açık Kaynak Hareketi” ve “Yeni Öğrenme” olarak belirlendi. Digilogue, tüm yaratıcı endüstri temsilcilerine ve sanatçılara açık çağrı yaparak, eserlerini Zorlu PSM’de sergileme fırsatı sunuyor. Yaratıcılar ve Öğreten/Paylaşanlar olmak üzere iki başlıkta toplanacak başvurular Levent Erden, Refik Anadol, Barış Özcan, Lalin Akalan, Zach Lieberman, Ebru Yetişkin’den oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendilecek.

  ​Seçilen performanslar, performatif projeler ve sanat eserleri, 1 Ekim-15 Kasım tarihleri arasında Zorlu PSM’nin farklı mekanlarında, ekranlarında ve Digilogue Space’te sergilenecek. Başvurular 10 Eylül günü sona erecek ve seçilen katılımcılar 15 Eylül’de açıklanacak.

  0
  0
  620
 • 17-08-2018

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi yeni sezon sergi programı “ARKAS Koleksiyonunda Post-Empresyonizm” isimli sergiyle başlayacak.

  Post-Empresyonistler yenilikçi yaklaşımlarıyla, klasik resim anlayışından 20. yüzyıl modern resim anlayışına geçişin kilit figürlerinden. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ise Post-Empresyonistler’i Arkas Koleksiyonu’ndan bir seçki ile ziyaretçilere sunacak. 48 sanatçı ve 102 eserin bulunduğu sergi: Pierre-Auguste Renoir, Louis Anquetin, Maxime Maufra, Theo van Rysselberghe, Paul Serusier, Suzanne Valadon, Edouard Vuillard, Leo Putz, Louis Valtat, Maurice de Vlaminck, Kees Van Dongen, André Derain, George Braque ve André Lhote gibi pek çok sanatçının eserlerini sanatseverlerle buluşturacak.

  ​“ARKAS Koleksiyonunda Post-Empresyonizm”, 13 Eylül - 6 Kasım tarihleri arasında Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Beş Kubbe Salonu’nda görülebilecek.

  0
  0
  683
 • 17-08-2018

  Patricia Bosworth'un sanatı ve yaşamıyla hayranlık uyandıran Diane Arbus’un büyüleyici imgelerinin ardındaki hayatını irdelediği kitabı Diane Arbus Ötekilerin Fotoğrafçısı, Bilge Barhana’nın çevirisiyle Everest Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  New York’taki ayrıcalıklı çocukluğunu, fotoğrafçı ve oyuncu Alan Arbus’la tutkulu evliliği ve ikilinin moda alanındaki çalışmalarını; anne ve eş yaşantısını ve evliliğinin çökmesiyle gelen duygusal kargaşayı gözler önüne seriyor. Ve özellikle altmışlı yıllarla birlikte karanlık, özgürleştirici ve oldukça trajik bir yöne kayan sanatını anlatıyor. Bosworth bu vurucu eserde hem depresyonu hem de içinde yaşadığı toplumla mücadele eden, buna rağmen zamanımızın en güçlü ve hiç şüphesiz en özgün fotoğraflarını çeken bir kadının benzersiz portresini çiziyor.

  0
  0
  656
 • 17-08-2018

  Son yılların dikkat çeken; disco, funk ve soul etkili Fransız elektronik müzik akımında önemli bir yere sahip olan grubu L’Impératrice, 28 Eylül 21:30’da Zorlu PSM Studio’da sahne alacak.

  ​Hızla artan hayran sayısıyla dikkat çeken grup, kendi ismini taşıyan ilk albümünü 2012 yılında Cracki etiketiyle yayımladı. Şarkılarıyla dinleyenleri güneşli yaz günlerine ve yıldızlı gökyüzüne doğru galaktik bir yolculuğa çıkaran L’Impératrice, sırasıyla Sonate Pacifique ve Odyssée isimli albümlerini kaydetti. Bu yıl Matahari albümünü yayımlayan grup çarpıcı tınıları ve naif şarkı sözleriyle çağdaş Fransız dans müziğine imzasını atıyor.

  0
  0
  397
 • 17-08-2018

  Kanadalı sanatçı Jacques Goldstyn hem yazıp hem resimlediği bir çocukla bir ağacın kurduğu dostluğu anlattığı Canım Ağacım, Mehmet Erkurt’un çevirisiyle Can Çocuk tarafından yayımlandı.

  ​Diğerlerine benzemeyen bir çocuksanız ve bunu pek de umursamıyorsanız, pekâlâ bir ağaçla arkadaş olabilirsiniz! Yaşlı bir meşe ağacı olan Bertolt, çocuk için yalnızca bir saklanma yeri değil, aynı zamanda bir labirent, bir kaledir. Bir gün yeniden bahar gelir ama Bertolt’un dalları bir türlü tomurcuklanmaz... Bir kedi ya da kuş öldüğünde ne yapılacağını bilirsiniz. Peki ya bir ağaç öldüğünde? Çocuğun, arkadaşının yaşamını ve cömertliğini onurlandırmak için muhteşem bir fikri vardır!

  0
  0
  325
 • 16-08-2018

  Moda ve portre fotoğrafçılığında “Işık Ustası” olarak tanınan Horst P. Horst’un “Horst: Moda ve Portreler” adlı Türkiye’deki ilk kişisel sergisi 13 Eylül’de ziyaretçilerle buluşacak. Leica Gallery İstanbul’un Horst P. Horst Estate ve The Art Design Project iş birliğiyle düzenlediği sergide Horst’un Yves Saint Laurent, Cy Twombly, Paloma Picasso, Marella Agnelli, Emilio Pucci, Elsa Peretti, Diane von Furstenberg portreleri yer alacak.

  ​60 yıllık kariyer hayatı boyunca fotoğraflarıyla Vogue ve House and Garden dergilerinin sayfalarında yer alan Horst, moda fotoğraflarının dışında aktrislerden yazarlara, devlet başkanlarından kraliyet ailesine dek pek çok ünlünün portresini de çekti. İstanbul Kültür Sanat Vakfı 4. İstanbul Tasarım Bienali'ne paralel olarak düzenlenen sergi, Leica Gallery İstanbul’da 24 Kasım'a dek görülebilecek.

  0
  0
  507
 • 16-08-2018

  Californialı R&B kolektifi Rhye, 8 ve 9 Eylül’de Salon İKSV’ye yeniden konuk oluyor. Prodüktör ve vokalist Milosh önderliğinde 2013’te kurulan topluluk, Open ve The Fall şarkılarını internette paylaştı ve bütün müzik dünyasının dikkatini bir anda üstüne çekti.

  ​Rhye, Milosh’un androjen vokali Sade’ye çok benzetildi ve The xx ile karşılaştırıldı. İlk albüm Woman ile birçok müzik listesine girdi. Coachella’dan Pitchfork Music Festival’e, Montreal Caz Festivali’nden Primavera Sound’a büyük festivallerde sahne aldılar. İlk İstanbul konserlerini ise Kasım 2015’te yine Salon’da verdiler. Bu yılın başında yayımladıkları ikinci albüm Blood’un ardından dünya çapında bir turneye çıktılar. Bu turne kapsamında, ikinci Salon konserleri için tekrar İstanbul’da hayranlarıyla buluşacaklar.

  0
  0
  517
 • 16-08-2018

  Ayşe Sarısayın’ın sıra dışı bir kadının, Elif Daldeniz Baysan’ın iki dil ve kültür arasındaki gelgitlerle şekillenen portresini anlattığı kitabı Denize Yazıldı, Can Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Denize Yazıldı, Elif ve çevresinin kurmaya çalıştığı başka bir yaşamın öyküsünü, düş ve düşbozumlarını aktarmanın ötesinde çok dillilik, kültür, seçilmiş aile gibi kavramları açımlayan, ölümle baş etme çabalarını sorgulayan bir kitap.

  “Terk edilmiş, virane bir binayı yaşanası bir eve, kurak bir toprak parçasını sahici kahkahaların çınladığı bir cennet bahçesine dönüştürdüğümüz, burada yeni bir dünya, huzurlu bir sığınak ve sınırlı ilişkilerden derin bir dostluk, hatta kocaman bir aile yarattığımız yılların, bu şenlikli, patırtısı gürültüsü eksik olmayan kalabalık ailenin eksilmeden önceki rengi: Mor!
  Tüm renkler mora çalıyor, gün günden mor, bir eksik mor.
  Begonviller uzaklarda.
  Yaz gelecek mi, gelecek mi gerçekten?”

  0
  0
  557
 • 16-08-2018

  Edip Cansever’in ilk kez 1966 yılında De Yayınevi’nden çıkan Çağrılmayan Yakup adlı eseri yeniden Yapı Kredi Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Kitap, “Çağrılmayan Yakup”, “Cadı Ağacı”, “Pesüs” ve “Dökümcü Niko ve Arkadaşları” adlı dört uzun parçadan oluşuyor.

  “Kurbağalara bakmaktan geliyorum
  Dedi Yakup, bunu kendine üç kere söyledi
  Telaşlı, açgözlü kurbağalara
  Bakmaktan geliyorum. Ben sanki Yusuf
  Ve Yusuf değil
  Her gün bir tahtaboşta asılı duruyorum
  Ve durmuyorum. Ben işte Yakup
  Yok artık karıştırmıyorum.”

  0
  0
  901
 • 15-08-2018

  Ajans Press’in Avrupa ülkelerindeki hanelerde bulunan ortalama kitap sayılarını ele alan araştırması sonucunda Türkiye’de en üst sosyoekonomik dilimde yer alan hanelerde ortalama 179 kitabın yer aldığı belirlendi.

  Ajans Press, bu bilgileri Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) verilerinden ve medya yansımalarından derledi. 2015 yılı verilerine dayanan raporda, birinci sıraya yerleşen Avrupa ülkesi ise 423 kitap ile Lüksemburg olarak görüldü. Listenin ilk sırasına yerleşen Lüksemburg’u Macaristan takip etti. 414 kitapla listenin ikinci sırasında yer alan Macaristan’ı, 346 kitapla Almanya, 331 kitapla Lihtenştayn, 323 kitapla Avusturya,322 kitapla da Norveç izledi. Buna karşın en üst sosyoekonomik dilimde yer alıp evinde en düşük kitabı bulunduran ülke 172 kitapla Hırvatistan oldu. Hırvatistan’ı179 kitapla Türkiye, 215 kitapla Sırbistan, 226 kitapla ise Slovakya takip etti.

  ITS Medya ve Ajans Press’in gerçekleştirdiği medya incelemesinde konuyla ilgili yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. Gerçekleştirilen medya araştırmasında, 2018 yılı içerisinde yazılı basına kitaplarla ilgili 97 bin 675, geçtiğimiz yıl 151 bin 852, 2016 yılında ise 121 bin 482 haber çıkışı tespit edildi. TÜİK’ten elde edilen bilgilere göre, geçtiğimiz yıl Türkiye’de 58 bin 27 kitap yayımlandığı tespit edilirken, 212 elektronik kitap, bin 767 web tabanlı elektronik kitap, 26 konuşan kitap ve 303 diğer olmak üzere toplamda bu sayının 60 bin 335’e çıktığı belirlendi.

  ​Görsel: Peihsiu Chen

  0
  0
  714
DAHA FAZLA