GÜNDEM
 • 19-01-2017

  Ölümünün 55’inci yıldönümünde Ahmet Hamdi Tanpınar, kültür tarihçisi Ekrem Işın’ın konuşmacı olarak katılacağı bir söyleşiyle anılacak.
  Kadıköy Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek söyleşide “Ahmet Hamdi Tanpınar kimdi, yaşadığı coğrafyayı yazınsal bir metne dönüştürürken hangi kültürel araçları kullandı ya da Türkiye’nin zihinsel arkeolojisine yaptığı katkının boyutları nelerdi?” gibi sorulara cevaplar aranacak.
  Etkinlik 21 Ocak, saat 14.00’te TESAK Konferans Salonu’nda gerçekleşecek. Katılım 120 kişilik yer sayısıyla sınırlıdır.

  0
  0
  700
 • 19-01-2017

  Yedi sanatçının mutluluk kavramını günümüzün kültürel ve siyasi ortamı bağlamında yeniden ele aldığı sergi “Mutlu muyuz?”, Galeri 5 ev sahipliğinde 23 Ocak’ta açılıyor.

  Bilgi erişiminin teknolojinin gelişmesiyle gittikçe hızlandığı ve internetin görsel ve işitsel bir rezervuara dönüştüğü bir dönemde, etrafımızdaki bilgi yığını bizi bu dünyaya bağlıyor. Aynı zamanda mutluluğa ulaşmanın yolları hakkında ipuçları veren bu bilgi yığını içinde sergi, mütemadiyen su sızdıran bir bardağın dolu tarafına bakma çabası üzerine kurgulanıyor. Galeri 5’te açılacak “Mutlu muyuz?”, Ümraniye Anel İş Merkezi Galeri 5’de 22 Mart’a kadar görülebilecek.

  Sergide yer alan sanatçılar: Sevgi Aka, Ahu Akgün, Volkan Aslan, Ekin Kano, Gizem Karakaş, Küdem Katerina ve Murat Yıldız.

  0
  0
  453
 • 19-01-2017

  Son yılların en iyi bilimkurgu filmi olarak gösterilen Arrival’a esin kaynağı olan öykünün de yer aldığı Ted Chiang’ın Geliş isimli kitabı, MonoKL etiketiyle raflardaki yerini aldı.

  Bilimkurgu dehası olarak nitelendirilen Ted Chiang’ın 1998’de kaleme aldığı Story of Your Life hikâyesi aslında filmin çıkış noktası oldu. Bu hikâyeye yazarın diğer hikâyeleri de eklendi ve bu derleme dilimizde Geliş (Stories of Your Life and the Others) ismiyle yayımlandı. Kitabı oluşturan sekiz öykünün her biri gerçek bilimsel ve teknik verilere dayanıyor.

  “Geçmişte ve gelecekte gerçekleşen her olayın kaydını tutan bir vakayınamenin, Çağlar Kitabı’nın önünde duran bir kadın düşünün. Her ne kadar yazılanlar ışığın etkisiyle zamanla silinse de hâlâ devasa bir cilt bu. Kadın elinde bir büyüteçle insan cildi inceliğindeki sayfaları çevirmeye başlıyor; ta ki hayatının hikâyesini buluncaya dek… Geleceği bilenler onun hakkında konuşmazlar. Çağlar Kitabı’nı okuyanlar bunu asla itiraf etmezler.” Ted Chiang

  Geliş

  Ted Chiang
  M. İhsan Tatari
  MonoKL Yayınları

  0
  0
  1247
 • 19-01-2017

  Ströer Kentvizyon ve artnivo işbirliği ile Eylül / Aralık 2016’da ilki gerçekleşen Çağdaş Sanat Açıkhavada projesinin ikinci sergisi “İnsan Eli Değmiş Gibi”, İstanbul’daki Ströer Kentvizyon bilboardlarında!

  Bu seçkide artnivo sanatçılarından Basako, Özlem Demirel ve Sibel Diker’in çalışmaları yer alırken, geometrik formlar içinde özenle sınırlandırılmış yeryüzü görüntüleri bir araya getiriliyor. İnsana özgü mükemmelleştirilmiş çizgiler ile şekillenen ve yine sonunda dikdörtgen bir çerçeve içinde sergilenen fotoğraflar, insan ile doğa ilişkisine dikkat çekiyor.

  Yeryüzünün insan eli değmemiş halini görmemiş olan şehirli gözünün, yeni bir estetik algıyla karşılaştığı “İnsan Eli Değmiş Gibi”, Mart 2017’ye kadar İstanbul’daki Ströer Kentvizyon bilboardlarında izlenebilecek.
  ​Eser: Sibel Diker

  0
  0
  526
 • 19-01-2017

  Peter Goes’un çocuklar için yazıp resimlediği Zaman Tüneli, hep kitap etiketiyle yayımlandı.

  Goes, Büyük Patlama’dan Charlie Hebdo’ya kadar yaşananlara, sanatçılara, zalim yöneticilere, efsanelere konuk olan yaratıklara kadar önemli figürlere yer vererek dünyanın tüm süreçlerinin resimli tarihini gözler önüne seriyor. Büyük küçük herkese hitap eden kitapta dinozorlar çağından Azteklere, Vikinglerden uzay gemilerine uzanan süreçte insanlık ve dünya tarihini resimlerle okuyucuya sunuluyor.

  ​Zaman Tüneli
  Peter Goes
  Çev.: Gül Özlen
  hep kitap

  0
  0
  490
 • 19-01-2017

  Kutay Soyocak ve Taner Yücel tarafından kurulan yerli synthpop gruplarından Jakuzi 21 Ocak’ta Salon İKSV’de sahne alacak.

  80’lere atıfta bulunan synthesizer’ları ve ilk albümleri Fantezi Müzik’i Domuz Records üzerinden yayımlayan grup, sezon açılışında Salon’da verdikleri konserlerin ardından kaçıranlar için tekrar Salon İKSV’de. 21 Ocak Cumartesi akşamı saat 21:30’da gerçekleşecek etkinliğin biletleri biletix’de.

  0
  0
  252
 • 18-01-2017

  Beş farklı sanatçının kişisel projelerine yer veren “Gözlemlenir Gerçekler” sergisi, 20 Ocak’ta Mixer’de açılıyor.

  Her sanatçı için beş ayrı alana bölünen sergi mekânı, mini solo sergilere ev sahipliği yaparken; bu şekilde her sanatçı kendi özgünlüğünü koruyor. Güncel ve şu ana ait olanın izini süren “Gözlemlenir Gerçekler”, 1 Mart tarihine kadar Mixer’de görülebilecek.

  Sergide yer alan sanatçılar: Mutlu Aksu, Eren Bayrak, Irmak Canevi, Özcan Saraç, Ezgi Tok.

  Eser: Mutlu Aksu

  0
  0
  303
 • 18-01-2017

  Dünyada ilk kez sekiz yıl önce !f İstanbul tarafından başlatılan alternatif film dağıtım projesi !f², beş filmi Adana’dan Denizliye, Gümrü’den Lefkoşa’ya kadar 32 şehir ve 42 farklı noktada izleyiciyle buluşturacak.

  16 Şubat’ta başlayacak olan, 16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali kapsamında gerçekleştirilecek proje kapsamında Reha Erdem’in son filmi Koca Dünya, Richie Mehta’nın yönetmenliğinde çekilen İndia in A Day, David Lynch’in Fil Adam filmine benzetilen otistik bedene sahip Rikard’ın sıcak hikayesinin anlatıldığı The Giant, Kanadalı şair Rosie Ming’in şairler diyarı İran’a ve kendi geçmişine yaptığı yolculuğu anlatan animasyon yapımı Window Horses ve Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar adaylığına göz kırpan dokunaklı bir aşk hikayesinin anlatıldığı Tanna filmi gösterilecek. Ayrıntılar !f İstanbul web sitesinde.

  0
  0
  1240
 • 18-01-2017

  Çek yazar Iva Procházková kaleminden çıkan çocuk kitabı Büyükannem Cebimde Tudem etiketiyle raflardaki yerini aldı.

  Ufacık bir sarı yumurtanın içerisinde, sarı kanatlı, cep boy bir büyükanneye; yürümek, yıkanmak ve konuşmak gibi temel görevleri öğreten Elias’ın hikayesinin anlatıldığı kitap, Marion Goedelt’in göz alıcı çizimleriyle hayat buluyor.

  0
  0
  512
 • 18-01-2017

  Sanat ve edebiyat dünyasından 121 isim, 115. doğum gününde Nâzım Hikmet’in hikâyesini “Nâzım’ı Yazanlar” projesi kapsamında geçmişten bugüne ve bugünden geleceğe yeniden anlatıyor.

  Projede Nâzım Hikmet'in yaşamı, yapıtları ve siyasi mücadelesi hakkında kitaplar kaleme almış, şiirden müziğe, resimden sinemaya eserlerinde Nâzım izini günümüze kadar taşımış isimler bir sergi ve kitapta ilk kez bir araya getiriliyor. Sergide şair hakkında yazmış veya yapıtlarında ona göndermeler yapmış yaşayan yazar ve sanatçıların portre fotoğrafları yer alıyor. Fotoğrafları çekilen yazar ve sanatçıların fotoğraflarının üzerine el yazılarıyla yazdıkları yazılar Nâzım’ın yaşam öyküsünün ve yapıtlarının inceliklerini hatırlatıyor.

  Nilüfer Belediyesi, Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi ve İş Bankası Kültür Yayınları ortak çalışması sonucu hayata geçirilen projenin sanat yönetmenliğini Attila Durak, editöryel konsept ve metin kurgusunu Murat Gülsoy ve Zeynep Uysal'ın üstlendi. Projenin fotoğrafları Attila Durak, Kemal Aslan ve Ersin İleri'ye sergi ve kitap tasarımı ise Abdullah Yaşar'a ait.

  Sergi 17 Mart tarihine kadar Nilüfer Nâzım Hikmet Kültürevi’nde görülebilir.

  Nâzım Hikmet Kültürevi: Yüzüncü Yıl Mah. Uğur Mumcu Buvarı No: 7 Nilüfer Bursa Tel: 224 413 27 37

  0
  0
  1511
DAHA FAZLA