GÜNDEM
 • 23-06-2017

  Kent, kentlilik, kent mimarisi ve kent mekânı kavramlarını sorgulayan Siyah Beyaz Sanat Galerisi'ndeki “UrbanObscura / Kentler: Değişen Rotalar Değişen Haritalar'” isimli sergi bugün sona eriyor.

  Kentin ve kentsel mekânların bir bağlam olmaktan çıkıp kişisel deneyimlerin uzamsal karşılığına dönüşmesini keşfetmek, bu keşif esnasında kişisel bir rota oluşturmak, bu rotada hayal edilen kentlerin mekân kurucu bileşenlerini kurcalamak ve bütün bu deneyimleri haritalamak; serginin odak noktasını oluşturuyor.

  ​Küratörlüğünü Ayşin Zoe Güneş’in üstlendiği “UrbanObscura / Kentler: Değişen Rotalar Değişen Haritalar'” sergisinde yer alan sanatçılar: Mert Acar, Deniz Aktaş, Can Altay, Mike Berg, Onur Ceritoğlu, Mustafa Duymaz, Fırat Engin, Didem Erbaş, Murat Germen, Ayşin Zoe Güneş, Kübra Gürleşen, Can Koçak, Sinan Logie, Büşra Özdemir, Ferhat Özgür, Burcu Perçin, Nevzat Sayın, Hayri Şengün, Ali Şentürk, Ali Taptık

  0
  0
  374
 • 23-06-2017

  Çocuklar için hazırlanan “Ben Bir Küçük Sanatçıyım” serisinin ilk kitabı Gel Beraber Resim Yapalım, hep kitap etiketiyle yayımlandı.

  Birçok uluslararası tasarım ve illüstrasyon ödülüne layık görülen İskoç illüstratör Marion Deuchars’ın hazırladığı Gel Beraber Resim Yapalım, çocuklara yaz tatilinde hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını zenginleştirecek birbirinden eğlenceli aktiviteler sunuyor. Çocuklara, sanatın ne olabileceğini, nasıl yapılabileceğini, yıllar içinde insanlık için ne gibi anlamlar ifade ettiğini anlatıyor. Adım adım kuş, yüz ifadesi ve bisiklet çizme yöntemlerinin de tarif edildiği kitap, okurun resim konusunda kendi keşiflerini yapmasını sağlayan çizim, aktivite ve yaratıcı fikirlerle dolu.

  ​Dizinin diğer kitapları Gel Beraber Parmak Baskı Yapalım, Gel Beraber Yaratıcı Oyunlar Oynayalım ve Gel Beraber Büyük Ressamlar Gibi Çizelim de ileriki aylarda küçük okurlarla buluşacak.

  0
  0
  2795
 • 23-06-2017

  Melisa İclal Yamanarda’nın yönettiği, sinema ve tiyatro oyuncusu Seyhan Arman’ın kendi yazıp oynadığı ve çok ses getiren tek kişilik tiyatro oyunu Küründen Kabare toplumsal şiddetin en açık şekline maruz kalan bir trans bireyin hikâyesini farklılıklar üzerinden değil, benzerlikler üzerinden anlatarak 20 Haziran Salı günü Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde sahnelendi.

  Şişli Belediyesi katkılarıyla 25. İstanbul LGBTİ Onur Haftası kapsamında sahnelenen Küründen Kabare’yi izlemek isteyen tüm izleyicilerden bilet yerine 0-6 yaş grubu çocuklar için şiddet içermeyen, ayrımcı olmayan bir oyuncak getirmeleri istendi. Getirilen oyuncakların Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın oluşturmakta olduğu Oyuncak Kütüphaneleri’ne gönderildiği gösterimi izleyenler sosyal bir sorumluluğa da imza atmış oldular.

  ​Hayatta kalmak için direnen ve “Tarihi gerçekten ezilenler yazacaksa, başrol bizim olmalı.” diyen Seyhan Arman, Serpil’in trajik ve ironik hikayesini gerçek olaylarla kurguladığı oyunu için şunları söyledi; “Küründen Kabare’de transseksüellikle ilgili ne kadar fikriniz, olumlu ya da olumsuz ne kadar önyargınız olursa olsun aslında daha önce hiç tanışmadığınız Serpil’le tanışacaksınız. Küründen Kabare, bu toplumda bir transseksüel olarak yaşamanın hikâyesini içerden bir bakışla anlatıyor.”

  0
  0
  549
 • 23-06-2017

  Çağrı Taşkın, Erdal İnci ve Serkan Kaptan tarafından kurulan Oddviz Kolektifi, Tasarım Bakkalı Tab Galeri'de gerçekleşecek ilk sergisinde “mekana özgü” çalışmalara yer veriyor. Kolektif; video yerleştirmesi ile sergi alanının kendisini, fotogrametri tekniği ile 3 boyutlu olarak görselleştiriyor ve yapının iç mekanlarını farklı bir perspektiften izleme imkanı sunuyor.

  ​Açık bir sanat ve etkinlik alanı olan Tasarım Bakkalı’nda, kolektifin “Contextures” başlıklı sergisi, 24 Haziran – 1 Ağustos tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

  0
  0
  355
 • 23-06-2017

  Altı Türk kadın çağdaş sanatçının kolektif olarak açtığı “Kadınlar, Rüyalar, Ejderhalar - Kör Alan” sergisi, 29 Haziran – 13 Ağustos 2017 tarihleri arasında Gaia Gallery’de sanatseverlerle buluşacak.

  2015 yılında TÜYAP Sanat Fuarı’nda sergilenen ve Ursula K. Le Guin’den ilham alan “Kadınlar, Rüyalar, Ejderhalar” sergisinin devamı niteliğindeki bu yeni çalışma, erkek egemen bakışla şartlanmış zihinden ve kodlanmış genetik bilgiden oluşan kadın imajının ötesinde görünenin ardına bakarken, insani olana varmak adına bir yol haritası yaratmak amacı taşıyor. Sanatçı kadına daha yakından bakarken; endişe, korku ve şartlanmışlıklardan oluşan kör alanları göz önüne çıkarma niyeti serginin odak noktasını oluşturuyor.

  ​Sanatçılar: Ayşecan Kurtay, Ayşegül Sağbaş, Beyza Boynudelik, Didem Ünlü, Füruzan Şimşek ve Nur Gürel

  0
  0
  58
 • 22-06-2017

  2012 yılında yayımladığı ilk romanı Ahraz’la dikkatleri üzerine çeken Deniz Gezgin’in kaleme aldığı son romanı YerKuşAğı, Sel Yayıncılık etiketiyle yayımlandı.

  Yazar, ağırlığını vermeden yaşamayı, göze görünmeyenlerin bolluk saçan varlığını, yabanıl sesi duyuran bir roman sunuyor okuruna. Sırtına yük olduğumuz hayvanın gözünden eğilip dünyayla yüzleşmeye çağrıyor. Roman, sesleri duydu diye av sofrasından kovulan Moy, kanadını bir ağızdan güç bela kurtaran Şuri ve her şeyden bir şey toynaklı sarmaşık Hagrin’le yokyere bir yolculuğa çıkarıyor.

  Görsel: Dániel Taylor

  0
  0
  479
 • 22-06-2017

  İFSAK Arşiv Birimi Koordinatörlüğü’nün 2015 yılından beri ayrıntılı bir çalışma yaparak koruma altına aldığı arşiv fotoğraflarının üçüncü seçkisi “İFSAK Arşivi Aralanıyor-3” adı ile 1 Temmuz’da fotoğrafseverlerle buluşacak.

  ​Sabit Kalfagil'den Nusret Nurdan Eren’e, Arif Hikmet Koyunoğlu'ndan Ozan Sağdıç'a kadar pek çok değerli ismin objektifinden yansıyan karelerin yer aldığı bu arşiv, 1 Temmuz - 28 Eylül 2017 tarihleri arasında İFSAK Galeri'de ziyaretine açık olacak.

  Kurulduğu 1959 yılından günümüze değin pek çok usta fotoğrafçının yolunun kesiştiği İFSAK, Türkiye Fotoğraf sanatına ışık tutacak değerli dökümanları sonraki kuşaklara aktarmak amacıyla arşivini en iyi şekilde korumayı ve fotoğrafseverlerle buluşturmayı hedefliyor. 

  0
  0
  337
 • 22-06-2017

  Televizyon ekranlarında çocukların severek izlediği Canım Kardeşim’in yepyeni müzikali Canım Kardeşim Müzikali 2, MOİ Sahne’de izleyiciyle buluşacak.

  ​Gergedan Yapım’ın sunduğu oyun; eğlenmek ve güzel zaman geçirmek için sadece bilgisayar oynanmaması gerektiğini anlatıyor. Sanal dünyanın dışında, vakit geçirmek için bir arada olmayı ve değerlerimizi hatırlatmayı amaçlayan eğlenceli oyuna Barış Manço karakteri gibi sürpriz tiplemeler de katılıyor. Danslı ve müzikli oyun, çocukların da dahil olduğu interaktif bir eğlenceye dönüşüyor. Canım Kardeşim Müzikali 2, 2 Temmuz saat 13:00’te MOİ Sahne’de izlenebilir.

  0
  0
  346
 • 22-06-2017

  Modern yaşam içerisinde fark etmiyor olsak da dünyamızı pek çok hayvanla paylaştığımızı hatırlatan İnanılmaz Hayvan Macerası, dünyanın dört bir yanından hayvanla buluşturuyor okuyucusunu.

  ​hep kitap etiketiyle yayımlanan Brendan Kearney imzalı İnanılmaz Hayvan Macerası’nda okuyucular, 21 farklı yaşam alanıyla ve orada yaşayan, adı daha önce pek duyulmamış hayvanla karşılaşacak. Hayvanlar ve onların doğal ortamlarıyla ilgili kısa bilgilerin de bulunabileceği kitapta görseller ön plana çıkıyor. Kitap, sayfa sonlarındaki sorularla okurları resimlerde gizlenen hayvanları bulmaya davet ediyor. 

  0
  0
  849
 • 22-06-2017

  Yaz boyunca bomontiada’nın avlusuna taşınan Babylon’un bu haftaki programında Babylon x bomontiada avlu kapsamında Palmiyeler, Midnight Session’ta ise Hey! Douglas var.

  Palmiyeler, Babylon x bomontiada avlu’nun ilk konseri için 24 Haziran Cumartesi akşamı  21.30’da bomontiada’da olacak. Mertcan Mertbilek, Tarık Töre, Rana Uludağ ve Barış Konyalı tarafından 2013 yılında kurulan grup, surf ve pop etrafında gezinen şarkılarıyla tanınıyor. 2016’da  çıkardıkları II (Venus) isimli ilk albümlerinin kapak tasarımlarını ve müzik videolarını kendisi üreten Palmiyeler, görsel olarak da dikkatleri üzerine çekiyor.

  ​Palmiyeler’in ardından müzik Babylon’da Midnight Session’da Hey! Douglas ile devam edecek. Son zamanların başarılı solo projelerinden Hey! Douglas, 70'li yılların saykodelik, funk ve soul şarkılarını yine 70'lerin disko ritimleri ile harmanlıyor. Saat 23.59’dan itibaren ise dans etmek isteyenlerle Midnight Session’larda Babylon’da bir araya gelecek.

  0
  0
  636
DAHA FAZLA