ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
20
BUGÜN, AÇILIŞLAR
OCAK
SALI, AÇILIŞLAR
ÇARŞAMBA, AÇILIŞLAR
DEVAM EDENLER
İsimsiz Camekan'da
İsimsiz Camekan'da
18:00
01 MART
31 MART

İKSV Alt Kat, İstanbul Tasarım Bienali ve Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nun iş birliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle, Mart 2019’dan beri İKSV Alt Kat: Öğrenme ve Etkileşim Alanı’nın üretim alanı olan Camekân, eylül ayında Sümeyra Derin Kumbasar’ın İsimsiz adlı işini konuk ediyor. 

 
Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk: Sanal Gerçeklik Deneyimi
Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk: Sanal Gerçeklik Deneyimi
18:00
13 HAZİRAN
13 HAZİRAN

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk: Sanal Gerçeklik Deneyimi başlıklı projeyi izleyiciyle buluşturuyor. Türk resminin en çok tanınan eserlerinden Kaplumbağa Terbiyecisi’ni sanal gerçeklik ile buluşturan VR uygulaması ile izleyiciler tablonun içine girebiliyor. Ayrıca sanatçının çalışma odasını ziyaret edebiliyor, özel eşyalarından dönemin müziklerine, birçok önemli unsurla buluşabiliyor.

Eserin Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’na girişinin 15. yıl dönümünde hayata geçirilen proje, müze deneyimini daha kişisel ve interaktif kılıyor. 

 
Canan Tolon: Sen Söyle
Canan Tolon: Sen Söyle
10:00
06 EYLÜL
02 ŞUBAT

Sanatçının 1980’li yıllardan günümüze çizimden fotoğrafa, resimden yerleştirmeye uzanan sanatsal birikiminden bir kesitin yansıtıldığı “Canan Tolon: Sen Söyle” adlı sergi 6 Eylül’de açılacak ve 2 Şubat’a kadar devam edecek. Küratörlüğünü İstanbul Modern Genel Direktörü Levent Çalıkoğlu’nun üstlendiği sergi, Tolon’un sanatındaki dönüşüm ve gelişimin ikonik örneklerini bir araya getirirken, sanatçının sanat tarihinde yerini almış bazı çalışmalarının yeniden üretimine de yer veriyor.  

 
Elektronik Köprüler
Elektronik Köprüler
18:00
27 EYLÜL
24 NİSAN

27 Eylül’de başlayacak Elektronik Köprüler, 24 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecek. Müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle hayata geçirilecek olan dizinin ilk konuşması 27 Eylül’de yapılacak. Doç. Dr. İlke Boran’ın konuşması ve Fulya Uçanok’un elektroakustik performansıyla başlayacak olan dizi, 25 Ekim’deki konuşma ve performanslarla desteklenecek.

 
Belleğin Alfabesi Sergisi
Belleğin Alfabesi Sergisi
18:00
07 EKİM
30 MART

Ahmet Güneştekin’in Bakü’deki ilk kişisel sergisi “Belleğin Alfabesi” geçtiğimiz günlerde açıldı. Daax Corporation desteği ve Marlborough Gallery sunumuyla Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nde açılan sergi, 30 Mart 2020’ye kadar ziyarete açık olacak.

 
“Hafıza-i Beşer” Sergisi
“Hafıza-i Beşer” Sergisi
18:00
17 EKİM
25 NİSAN

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, zengin elyazmaları koleksiyonunu ilgililerle paylaşmaya hazırlanıyor. “Hafıza-i Beşer” isimli sergi, 17 Ekim’den itibaren sanatseverlerin beğenisine sunulacak ve 25 Nisan 2020’ye kadar görülebilecek.

 
Mutluluğun Sınırlarında Dolaşmak
Mutluluğun Sınırlarında Dolaşmak
18:00
12 ARALIK
09 ŞUBAT

Dilan Bozyel’in “Paris-Beyrut: Mutluluk Hattı” ismini taşıyan kişisel fotoğraf sergisi, aynı isimdeki kitabın yayımlanmasına paralel olarak Institut Français’de açıldı. 12 Aralık 2019 ile 9 Şubat 2020 tarihleri arasında gösterilecek olan sergi, sanatseverlere Paris ile Beyrut arasında bitmez tükenmez bir macera sunuyor.

 
Lütfi Özkök Portreleri Modern’de
Lütfi Özkök Portreleri Modern’de
18:00
27 ARALIK
03 MAYIS

İstanbul Modern, yazar ve sanatçı portreleriyle birlikte uluslararası bir üne kavuşan Lütfi Özkök’ün İsveç’teki arşivinden seçilmiş portrelerden oluşan geniş bir seçkiyi ağırlıyor. 3 Mayıs 2020’ye kadar gösterilecek “Lütfi Özkök: Portreler” sergisi, İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde görülebilir. 

 
Resmin Ritmini Ararken
Resmin Ritmini Ararken
18:00
27 ARALIK
25 ŞUBAT

Merkur, genç sanatçıları görünür kılmak için düzenlediği “Nefes” sergi dizisine uzun bir aradan sonra devam ediyor. 25 Şubat 2020’ye kadar sanatseverlerle buluşacak olan sergi, resim sanatına farklı yaklaşımlarıyla ön plana çıkan 13 sanatçıyı bir araya getiriyor.

 
Suyun Rengini Bulmak
Suyun Rengini Bulmak
18:00
01 OCAK
21 ŞUBAT

Zilberman İstanbul, 21 Şubat 2020’ye kadar Elmas Deniz’in Zilberman’daki ilk kişisel sergisi “Suyun Üç Rengi”ne (Three Hues of Water) ev sahipliği yapıyor. Zilberman’ın ana galerideki mekânında izlenebilecek sergi, kavramsal odaklı çalışan sanatçının insan-doğa ilişkisi temelli üretimlerini sanatseverlerle buluşturuyor.

 
İz Bırakanlar Fark Yaratıyor
İz Bırakanlar Fark Yaratıyor
18:00
03 OCAK
07 MART

Galeri Soyut, 3 Ocak ile 7 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleştireceği “İz Bırakanlar – I: Adnan Turani” resim sergisini bugün açıyor. Çağdaş Türk Resim Sanatının iz bırakan önemli isimlerinin ağırlanacağı seri kapsamında Adnan Turani’nin 1957 ile 2016 yılları arasında ürettiği yağlı boya, desen ve baskılardan oluşan 53 eseri sanatseverlerle buluşuyor.

 
Üçüncü Yer Açıldı
Üçüncü Yer Açıldı
18:00
07 OCAK
01 ŞUBAT

Odunpazarı Modern Müze’nin (OMM) genç sanatçıları desteklemek ve kişisel gelişimlerine katkı sunmak için başlattığı Misafir Sanatçı Programı, ilk sergisi “Üçüncü Yer” ile meyvelerini vermeye başladı. 1 Şubat 2020’ye kadar OMM’de gezilebilecek sergi kapsamında Tyler Thacker ile Erin Wolf Mommsen’in Eskişehir’de ürettikleri eserler görülebilir.

 
Cemal Süreya Galeri Mod’da
Cemal Süreya Galeri Mod’da
18:00
09 OCAK
30 OCAK

Cemal Süreya anısına düzenlediği sergilerle bilinen Galeri Mod, bu yıl da şâirin ölümünün otuzuncu yılı dolayısıyla “Üstü Kalsın” isimli bir sergi gerçekleştirmeye hazırlanıyor. 9 Ocak- 30 Ocak 2020 tarihleri arasında görülebilecek sergi, birçok farklı sanatçının doğrudan veya dolaylı yoldan ondan etkilenerek ürettiği eserleri sanatseverlerle buluşturacak.

 
Yürüyerek Kayboluyorum
Yürüyerek Kayboluyorum
18:00
09 OCAK
04 ŞUBAT

Timurtaş Onan’ın Charles Baudelaire’in 19. yüzyılda ifade ettiği ve modern hayatın seyyahı olarak tanımlanan “flaneur” tipolojisinden hareketle ürettiği “Şehirde Kaybolmak” isimli seri, 9 Ocak ile 4 Şubat 2020 tarihleri arasında Galeri Ark’ta sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

 
Bir Mecburiyetin Dışavurumu
Bir Mecburiyetin Dışavurumu
18:00
09 OCAK
15 ŞUBAT

Versus Art Project’in Beyoğlu’ndaki mekânı 9 Ocak ile 15 Şubat 2020 tarihleri arasında Sercan Apaydın’ın “Han” isimli solo sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sergi kapsamında sanatçının son iki yıl içerisinde bir iş hanında ürettiği eserler sanatseverlerle buluşturulacak.

 
İçimizdeki Yakına Dokunmak
İçimizdeki Yakına Dokunmak
18:00
10 OCAK
15 ŞUBAT

Ayça Telgeren’in “Tenden Daha Yakın” isimli dördüncü kişisel sergisi, 10 Ocak ile 15 Şubat 2020 tarihleri arasında Galerist’te görülebilecek. Elâ Atakan’ın küratörlüğünde gerçekleştirilecek olan sergi, sanatçının daha önceki sergilerinde de kurguladığı dış dünyaya gerçek ve gündelik bir yaklaşımda farklı dokular ekliyor.

 
İçimizdeki Yakına Dokunmak
İçimizdeki Yakına Dokunmak
18:00
10 OCAK
15 ŞUBAT

Ayça Telgeren’in “Tenden Daha Yakın” isimli dördüncü kişisel sergisi 10 Ocak ile 15 Şubat 2020 tarihleri arasında Galerist’te görülebilecek. Elâ Atakan’ın küratörlüğünde gerçekleştirilecek olan sergi, sanatçının daha önceki sergilerinde de kurguladığı dış dünyaya gerçek ve gündelik bir yaklaşımda farklı dokular ekliyor.

 
Yalnızlığı Koklamak
Yalnızlığı Koklamak
18:00
10 OCAK
15 ŞUBAT

Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Eren Eyüboğlu’nun eserlerinin sanatseverle buluşacağı “Yalnızlığın Mis Kokmalı” isimli sergi, 10 Ocak ile 15 Şubat 2020 tarihleri arasında Galeri Selvin’de görülebilecek. Eyüboğlu çiftinin aile koleksiyonuna ait 100’e yakın eseri içeren sergide birçok tablo ilk kez sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

 
Ardıl Görüntünün Peşinde
Ardıl Görüntünün Peşinde
18:00
14 OCAK
23 OCAK

Martch Art Project, 14-23 Ocak 2020 tarihleri arasında Yuichiro Kikuma’nın ilk kişisel sergisi olan “afterimage”e ev sahipliği yapıyor. Kikuma’nın son iki yıl içerisinde ürettiği eserlerden bir seçki sunan “afterimage”, sanatçının geleneksel resim teknikleri haricinde kendine has yöntemleri kullanarak ortaya çıkan üretimlerini de içeriyor.

 
İllüstratörlerin Yeni Durağı
İllüstratörlerin Yeni Durağı
18:00
14 OCAK
28 OCAK

ZNN Network’ün sosyal girişim projesi İllüstratörler Platformu tarafından düzenlenen “İllüstratörler Platformu Birinci Karma Sergisi”, ikinci durağı Ma Sanat Kadıköy’de 28 Ocak 2020 tarihine kadar sanatseverlerle buluşuyor. İllüstrasyon alanındaki gelişmeleri göstermek ve sektörü desteklemek amacıyla hareket eden platform, sanatçılarla sanatseverler arasında bir köprü vazifesi görmeyi hedefliyor.

 
Tuvalde Can Bulan Anadolu
Tuvalde Can Bulan Anadolu
18:00
15 OCAK
29 MART

“Anadolu’nun Ressamı” Yalçın Gökçebağ, retrospektif sergisi ile 15 Ocak ile 29 Mart 2020 tarihleri arasında İş Sanat Ankara Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Sanatçının farklı dönemlerine ait birçok farklı eserin gösterildiği sergi, izleyenler için Gökçebağ’ın eserlerine ve sanatına toplu bir bakış sunuyor.

 
Bilgi Toplumunun Varoluşsal Problemleri
Bilgi Toplumunun Varoluşsal Problemleri
18:00
16 OCAK
15 ŞUBAT

Labirent Sanat, İpek Yeğinsü’nün küratörlüğünde 16 Ocak ile 15 Şubat 2020 tarihleri arasında “Gurur ve Ceza” isimli sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Feyzi Çelikten, Gamze Zorlu, Sefa Çatuk ve Şeyma Barut’un eserlerinin gösterileceği sergi, sanatseverleri iki farklı edebi yapıt üzerinden farklı problemler üzerine düşünmeye davet ediyor.

 
Zihne Giydirilmiş Kimlikler
Zihne Giydirilmiş Kimlikler
18:00
16 OCAK
07 ŞUBAT

Avlu Bebek, 16 Ocak ile 7 Şubat 2020 tarihleri arasında BASE 2019 sanatçılarından Rabia Kalyoncuoğlu’nun sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. “BASE meets Avlu” adı altında farklı sanatçıların eserlerini sanatseverlerle buluşturan Avlu, BASE’e katılan sanatçıların üretimlerinde devamlılığı sağlama amacıyla hareket ediyor.

 
Tarih Boyu Kadınların Peşinde
Tarih Boyu Kadınların Peşinde
18:00
16 OCAK
18 ŞUBAT

Kibele Sanat Galerisi, 18 Şubat 2020 tarihine kadar doğa ve kadın hakları savunucusu Tomur Atagök’ün “Döngüsel İzler” isimli retrospektif sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanat ve müzecilik ile ilgili çok sayıda araştırma ve projenin içerisinde yer alan Atagök, yurt içi ve dışındaki farklı üretimleriyle ön plana çıkıyor.

 
Düzenin Geometrik Şekli
Düzenin Geometrik Şekli
18:00
17 OCAK
11 ŞUBAT

Batuhan Yaşar Cebli’nin “İki Kutuplu Dönüşüm” isimli kişisel sergisi 11 Şubat 2020’ye kadar Gama Art Gallery’de izlenebilir. Sanatçının ikinci kez Gama’da sergilediği eserleri düzenin geometri şeklinde veya aldığı farklı biçimlerde izleyiciyi nasıl şaşırtabileceği üzerinde duruyor.

 
Çatışmanın Orta Yerinde
Çatışmanın Orta Yerinde
18:00
17 OCAK
17 ŞUBAT

Ressam Sema Bayraslı’nın “İçsel Bütünleşme” isimli resim sergisi 17 Ocak ile 17 Şubat 2020 tarihleri arasında Hilton İstanbul Maslak’ta sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Birçok sanat dalında üretimlerine devam eden Bayraslı, Hilton Maslak’ın lobisinde görülebilecek eserleriyle son dönem çalışmalarını görülebilir kılıyor.

 
Sinema ve Sanat Arasında
Sinema ve Sanat Arasında
18:00
18 OCAK
22 ŞUBAT

Mixer, 18 Ocak ile 22 Şubat 2020 tarihleri arasında sinemayla sanatın birbirine yakın ilişkilerinden yola çıkan kurguladığı “Biz Aslında” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. İlişkilere samimi, uçarı ve romantik bir bakışla yaklaşan sergi, saat 11:00’den itibaren on beş dakikada bir gerçekleştirilecek seanslarla ziyaret edilebiliyor.