ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
13
BUGÜN, AÇILIŞLAR
ARALIK
The Addams Family Vizyona Giriyor
The Addams Family Vizyona Giriyor
10:00
13 ARALIK
30 KASIM

1991 yapımı Barry Sonnenfeld imzalı eksantrik bir aileyi ele alan The Addams Family’nin (Addams Ailesi) animasyon versiyonundan ilk fragman yayımlandı. Yönetmen koltuğunda Conrad Vernon ve Greg Tiernan’ın oturduğu filmi seslendirecekler arasında Oscar Isaac, Charlize Theron, Chloe Grace Moretz, Finn Wolfhard, Nick Kroll, Bette Midler ve Allison Janney yer alıyor. Ürkütücü ve çılgın The Addams Family, 13 Aralık’ta vizyona girecek.

 
CUMARTESİ, AÇILIŞLAR
PAZAR, AÇILIŞLAR
DEVAM EDENLER
Gizemli Bir Dijital Sergi Deneyimi
Gizemli Bir Dijital Sergi Deneyimi
10:00
16 OCAK
31 ARALIK

British Council’ın “Duvarları Olmayan Müze” dijital sanat platformunun zaman ve mekândan bağımsız bir sanat deneyimi sunduğu sergilerinin üçüncüsü “Cadılarla Dans Etmek” sanatseverlerle buluşuyor. Küratörlüğünü Mina Kaplangı’nın üstlendiği dijital sergi, “kadın” teması üzerinden yola çıkarak sanatta cadı kavramına odaklanıyor.

“Herkes için sanat” sloganından yola çıkılarak Türkiye’de ilk defa hayata geçirilen bu dijital sergi deneyimi ile sanatın ulaşılabilirliği artıyor, sanat bir lüks olmaktan çıkıyor. Sergide British Council sanat koleksiyonundan birçok yabancı sanatçının ve Türkiye’den sanatçıların resim, baskı, video ve fotoğraf gibi eserleri bir arada bulunuyor.

“Cadılarla Dans Etmek” sergisine bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 
Hayat Ağacının Çağdaş Bağlamı
Hayat Ağacının Çağdaş Bağlamı
18:00
17 OCAK
31 ARALIK

Çağdaş sanatın temsilcilerini ağırlamaya devam eden Odeabank’ın sanat platformu O’Art, 17 Ocak itibarıyla Evren Erol’un “Kadim Zamanlardan” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Evrensel bir sembol olan Hayat Ağacı mitini çağdaş bağlamıyla ele alan serginin küratörlüğünü Begüm Alkoçlar üstleniyor.

Evren Erol’un “Kadim Zamanlar” isimli sergisi O’Art’ta ziyaret edilebilir.

 
İsimsiz Camekan'da
İsimsiz Camekan'da
18:00
01 MART
31 MART

İKSV Alt Kat, İstanbul Tasarım Bienali ve Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nun iş birliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle, Mart 2019’dan beri İKSV Alt Kat: Öğrenme ve Etkileşim Alanı’nın üretim alanı olan Camekân, eylül ayında Sümeyra Derin Kumbasar’ın İsimsiz adlı işini konuk ediyor. 

 
Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk: Sanal Gerçeklik Deneyimi
Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk: Sanal Gerçeklik Deneyimi
18:00
13 HAZİRAN
13 HAZİRAN

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk: Sanal Gerçeklik Deneyimi başlıklı projeyi izleyiciyle buluşturuyor. Türk resminin en çok tanınan eserlerinden Kaplumbağa Terbiyecisi’ni sanal gerçeklik ile buluşturan VR uygulaması ile izleyiciler tablonun içine girebiliyor. Ayrıca sanatçının çalışma odasını ziyaret edebiliyor, özel eşyalarından dönemin müziklerine, birçok önemli unsurla buluşabiliyor.

Eserin Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’na girişinin 15. yıl dönümünde hayata geçirilen proje, müze deneyimini daha kişisel ve interaktif kılıyor. 

 
Mutluluk Resimlerimiz
Mutluluk Resimlerimiz
10:00
03 EYLÜL
29 ARALIK

Foto-gerçekçilik akımının Türkiye’deki ilk temsilcilerinden Nur Koçak’ın 1960’lar ve 2010’lar arasındaki desenleri ve resim serilerinden oluşan en kapsamlı sergisi “Mutluluk Resimlerimiz”, SALT Beyoğlu ve SALT Galata’da sanatseverlerle buluşacak. Ahu Antmen ve Amira Akbıyıkoğlu’nun eş küratörlüğünde gerçekleşecek “Mutluluk Resimlerimiz” sergisi, 3 Eylül – 29 Aralık tarihleri arasında izlenebilecek. “Mutluluk Resimlerimiz”, kadın dergilerinden Hollywood sinemasına popüler kültürün yaygınlaşması ve Türkiye’deki yansımalarını eleştirel bir gözlemci anlatıcı olarak irdeleyen sanatçının üretimine ayrıntılı bir bakış sağlıyor. 

 
Canan Tolon: Sen Söyle
Canan Tolon: Sen Söyle
10:00
06 EYLÜL
02 ŞUBAT

Sanatçının 1980’li yıllardan günümüze çizimden fotoğrafa, resimden yerleştirmeye uzanan sanatsal birikiminden bir kesitin yansıtıldığı “Canan Tolon: Sen Söyle” adlı sergi 6 Eylül’de açılacak ve 2 Şubat’a kadar devam edecek. Küratörlüğünü İstanbul Modern Genel Direktörü Levent Çalıkoğlu’nun üstlendiği sergi, Tolon’un sanatındaki dönüşüm ve gelişimin ikonik örneklerini bir araya getirirken, sanatçının sanat tarihinde yerini almış bazı çalışmalarının yeniden üretimine de yer veriyor.  

 
Kalıpları Aşınca: Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’da Çağdaş Seramik
Kalıpları Aşınca: Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’da Çağdaş Seramik
10:00
13 EYLÜL
22 ARALIK

İstiklal Caddesi’nde bulunan, Arter’in eski evi Meymenet Han, varlığını Vehbi Koç Vakfı’na bağlı yeni bir kültür ve sanat kurumu olarak ‘’Meşher’’ adıyla devam ettirecek. Osmanlı Türkçe’sinde sergi mekânı anlamına gelen Meşher, açılışını 13 Eylül’de ‘’Kalıpları Aşınca: Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’da Çağdaş Seramik’’ isimli sergiyle yapacak. Küratörlüğünü Catherine Milner’ın üstlendiği, İngiltere’de bulunan sanat merkezi Messums Wiltshire ve Meşher’in iş birliğiyle hazırlanan sergide 13 sanatçının eserleri yer alacak.  Çağdaş seramiğe dair derin bir inceleme sunmayı hedefleyen sergi, 22 Aralık’a kadar gezilebilecek. Orta Çağ’dan günümüze uzanan geniş programıyla Meşher’de ziyaret, etkinlik ve sergi turları ücretsiz gerçekleşecek. 

 
Elektronik Köprüler
Elektronik Köprüler
18:00
27 EYLÜL
24 NİSAN

27 Eylül’de başlayacak Elektronik Köprüler, 24 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecek. Müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle hayata geçirilecek olan dizinin ilk konuşması 27 Eylül’de yapılacak. Doç. Dr. İlke Boran’ın konuşması ve Fulya Uçanok’un elektroakustik performansıyla başlayacak olan dizi, 25 Ekim’deki konuşma ve performanslarla desteklenecek.

 
"Future Perfect" Sergisi
18:00
05 EKİM
19 OCAK

Müze Evliyagil, ifa ve Goethe-Institut yeni bir iş birliğine giderek Alman veya Almanya’da yaşayan 15 sanatçının eserlerini sergilemeye hazırlanıyor. Almanya’da yaşayan genç bir sanatçı kuşağının üretimlerinin sergileneceği “Future Perfect”, 5 Ekim Cumartesi günü kapılarını sanatseverlere açacak.

 
Belleğin Alfabesi Sergisi
Belleğin Alfabesi Sergisi
18:00
07 EKİM
30 MART

Ahmet Güneştekin’in Bakü’deki ilk kişisel sergisi “Belleğin Alfabesi” geçtiğimiz günlerde açıldı. Daax Corporation desteği ve Marlborough Gallery sunumuyla Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nde açılan sergi, 30 Mart 2020’ye kadar ziyarete açık olacak.

 
“Hafıza-i Beşer” Sergisi
“Hafıza-i Beşer” Sergisi
18:00
17 EKİM
25 NİSAN

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, zengin elyazmaları koleksiyonunu ilgililerle paylaşmaya hazırlanıyor. “Hafıza-i Beşer” isimli sergi, 17 Ekim’den itibaren sanatseverlerin beğenisine sunulacak ve 25 Nisan 2020’ye kadar görülebilecek.

 
Atatürk Fotoğrafları Rahmi M. Koç Müzesi’nde
Atatürk Fotoğrafları Rahmi M. Koç Müzesi’nde
18:00
29 EKİM
29 ARALIK

Bu yıl 75. kuruluş yıldönümünü kutlayan Yapı Kredi, kapsamlı etkinlikler serisine ara vermeden devam ediyor. Banka, 1954’ten beri kültür sanat yaşamımızın önemli parçalarından olan Yapı Kredi Tarihi Arşivi Selahattin Giz Koleksiyonu’ndan daha önce hiç görülmemiş Atatürk fotoğraflarını “Atatürk Fotoğrafları Sergisi” kapsamında Rahmi M. Koç Müzesi’nde 29 Ekim’den 29 Aralık’a kadar gösterime sunuyor.

 
Kendini Yeniden Üretmek
Kendini Yeniden Üretmek
18:00
05 KASIM
14 ARALIK

Eserlerinde mimari yapıları ve sistemin dinamiklerini konu olan Semih Zeki, yeni sergisi “Autopoiesis” ile 5 Kasım ile 14 Aralık 2019 tarihleri arasında Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda sanatseverleri karşılamaya hazırlanıyor.

 
Üç Gün İki Gece
Üç Gün İki Gece
18:00
08 KASIM
14 ARALIK

Sanatçı Ayçesu Duran’ın Üç Gün İki Gece isimli solo sergisi 8 Kasım ile 14 Aralık 2019 tarihleri arasında PİLOT’ta yer alacak. Duran, insanın doğayı romantikleştirme dürtüsünü ve bu durumla çelişen davranışlarına dair kurduğu paralellikleri bu yeni sergisiyle sanatseverleri karşılayacak.

 
Şerif Kino Eserleriyle Mardin’de
Şerif Kino Eserleriyle Mardin’de
18:00
15 KASIM
15 ARALIK

Sanatçı Şerif Kino, “Tanık Silüetler” isimli yeni resim sergisiyle 15 Kasım 2019’dan itibaren Mardin Müzesi Sanat Galerisi’nde olacak. Yaşadığı bölgenin zorlu yaşam koşullarını resmeden sanatçı, eserleriyle sanatseverleri tüm bu koşulların içinde ağırlayacak.

 
Mixer Aralık Ayında Dopdolu
Mixer Aralık Ayında Dopdolu
18:00
06 ARALIK
10 OCAK

Mixer, aralık ayında yepyeni sergilerle sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. 6 Aralık 2019 ile 10 Ocak 2020 tarihleri arasında “Blended” isimli karma sergi, 6 Aralık ile 21 Aralık 2019 tarihleri arasındaysa “Lumin: Yaşayan Yerleştirme” ve “Artifact / Yüzler” isimli solo sergileri izleyicilerle buluşuyor.

 
Sonsuza Kadar Yaşayacağım
Sonsuza Kadar Yaşayacağım
16:00
10 ARALIK
15 ARALIK

Efsanevi müzikal Fame, 75. yılını kutlamakta olan Yapı Kredi ana sponsorluğunda dev kadrosuyla ilk kez Türkiye’de olacak. Fame, 10 ile 15 Aralık 2019 tarihleri arasında Zorlu Performans Sanatları Merkezi Turkcell Sahnesi’nde izleyicilerle buluşacak.