ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
09
BUGÜN, AÇILIŞLAR
NİSAN
CUMA, AÇILIŞLAR
Fringee Gençler İçin Geliyor
Fringee Gençler İçin Geliyor
00:00
10 NİSAN
12 NİSAN

Çocuklara ve gençlere yönelik gerçekleşecek alternatif performans sanatları festivali olan Fringee-The Younger One için başvurular 31 Aralık 2019’a kadar devam edecek. İstanbul Fringe ve İstanbul Drama Sanat Akademisi iş birliğiyle düzenlenecek olan “Fringee-The Younger One”- festivali gelecek yıl 10-12 Nisan 2020 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek.

 
Alfred Hitchcock İstanbul Film Festivali’nde!
Alfred Hitchcock İstanbul Film Festivali’nde!
18:00
10 NİSAN
21 NİSAN

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 10-21 Nisan 2020 tarihleri arasında düzenlenecek 39. İstanbul Film Festivali, ölümünün 40. yılında usta yönetmen Alfred Hitchcock’u da özel bir bölümle anıyor. Festival kapsamında özel retrospektif bölümünde gösterilecek filmlere paralel olarak çeşitli söyleşi ve etkinlikler de düzenlenecek.

 
CUMARTESİ, AÇILIŞLAR
DEVAM EDENLER
Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk: Sanal Gerçeklik Deneyimi
Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk: Sanal Gerçeklik Deneyimi
18:00
13 HAZİRAN
13 HAZİRAN

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk: Sanal Gerçeklik Deneyimi başlıklı projeyi izleyiciyle buluşturuyor. Türk resminin en çok tanınan eserlerinden Kaplumbağa Terbiyecisi’ni sanal gerçeklik ile buluşturan VR uygulaması ile izleyiciler tablonun içine girebiliyor. Ayrıca sanatçının çalışma odasını ziyaret edebiliyor, özel eşyalarından dönemin müziklerine, birçok önemli unsurla buluşabiliyor.

Eserin Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’na girişinin 15. yıl dönümünde hayata geçirilen proje, müze deneyimini daha kişisel ve interaktif kılıyor. 

 
Elektronik Köprüler
Elektronik Köprüler
18:00
27 EYLÜL
24 NİSAN

27 Eylül’de başlayacak Elektronik Köprüler, 24 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecek. Müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle hayata geçirilecek olan dizinin ilk konuşması 27 Eylül’de yapılacak. Doç. Dr. İlke Boran’ın konuşması ve Fulya Uçanok’un elektroakustik performansıyla başlayacak olan dizi, 25 Ekim’deki konuşma ve performanslarla desteklenecek.

 
“Hafıza-i Beşer” Sergisi
“Hafıza-i Beşer” Sergisi
18:00
17 EKİM
25 NİSAN

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, zengin elyazmaları koleksiyonunu ilgililerle paylaşmaya hazırlanıyor. “Hafıza-i Beşer” isimli sergi, 17 Ekim’den itibaren sanatseverlerin beğenisine sunulacak ve 25 Nisan 2020’ye kadar görülebilecek.

 
Lütfi Özkök Portreleri Modern’de
Lütfi Özkök Portreleri Modern’de
18:00
27 ARALIK
03 MAYIS

İstanbul Modern, yazar ve sanatçı portreleriyle birlikte uluslararası bir üne kavuşan Lütfi Özkök’ün İsveç’teki arşivinden seçilmiş portrelerden oluşan geniş bir seçkiyi ağırlıyor. 3 Mayıs 2020’ye kadar gösterilecek “Lütfi Özkök: Portreler” sergisi, İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde görülebilir. 

 
Alexis Gritchenko Eserleri Meşher’de
Alexis Gritchenko Eserleri Meşher’de
18:00
07 ŞUBAT
10 MAYIS

Meşher, 7 Şubat ile 10 Mayıs 2020 tarihleri arasında Ukraynalı sanatçı Alexis Gritchenko’nun eserlerini ağırlıyor. “Alexis Gritchenko - İstanbul Yılları” başlıklı sergi, çoğu suluboya olmak üzere guaş, karakalem ve yağlıboya çalışmalarını sanatçının İstanbul’u ziyaretinin yüzüncü yılı münasebetiyle sanatseverlerle buluşturuluyor.

 
Çizgi Roman Dünyası CerModern’de
Çizgi Roman Dünyası CerModern’de
18:00
08 ŞUBAT
19 NİSAN

CerModern, 8 Şubat ile 19 Nisan 2020 tarihleri arasında dokuzuncu sanat olarak ifade edilen çizgi romanın önemli isimlerinden Enki Bilal ve Jean “Moebius” Giraud’un eserlerini içeren özel bir koleksiyonu “Enki Bilal & Moebius” isimli bir sergiyle sanatseverlerle buluşturuyor. Murat Cem Şerbetçi’nin dünyanın farklı bölgelerinden edindiği eserlerden oluşan sıra dışı Enki Bilal ve Jean Moebius Giraud koleksiyonu, izleyicileri çizgi roman dünyasının içine çekiyor.

 
Yok Oluşun Eşiğinde
Yok Oluşun Eşiğinde
18:00
11 ŞUBAT
26 NİSAN

Filistin diyasporasından görsel sanatçı Basma Alsharif’in “Orada Her Kimse” isimli kişisel sergisi 11 Şubat ile 26 Nisan 2020 tarihleri arasında SALT Galata’da sanatseverlerle buluşuyor. Bir ülkeye dayatılan yerinden etme, sürgün edilme, sınırsızlaştırılma politikalarını merkezine alan sanatçı, SALT Galata’nın üç kata yayılan film, video ve enstalasyonlarından meydana geliyor.

 
Yüzüm Işığa Dönük
Yüzüm Işığa Dönük
18:00
27 ŞUBAT
12 NİSAN

Ani Çelik Arevyan yeni kişisel sergisi “Işık Etüdü” ile 12 Nisan 2020 tarihine kadar adas’ta sanatseverlerle buluşuyor. Sergi kapsamında izleyiciyle buluşan işlerinde ışık ve natürmort geleneğini Barok bir anlayışla ele alan sanatçı, ölü-doğa fotoğraflarını hem kavramsal hem de tarihsel bir yorumla yeniden ele alıyor.

 
Toplumsal Yapılanma Biçimleri
Toplumsal Yapılanma Biçimleri
18:00
27 ŞUBAT
11 NİSAN

Mixer, 27 Şubat ile 11 Nisan 2020 tarihleri arasında proje odasında Ali Elmacı, Kerem Ağralı, Manolya Çelikler ve Sesil Beatris Kalaycıyan’ın eserlerinden oluşan “Külkedisi ve Beş Hececiler” karma sergisine ev sahipliği yapıyor. Sosyal bir varlık olarak insanın serüvenini irdeleyen sanatçılar, eserleriyle bu sürece ortak oluyor ve izleyicileri sanatın “-mış” gibi yapan gösterme gücüne tanık olmaya çağırıyor.

 
Frankofon Günleri
Frankofon Günleri
18:00
03 MART
26 NİSAN

Fotoğrafçı Emre Rende’nin “Frankofonide Yolculuk” isimli sergisi, 26 Nisan 2020 tarihine kadar Institut français de Turquie’de ziyaretçilerle buluşuyor. Mart ayında gerçekleşen Frankofoni etkinlikleri programı kapsamında hayat bulan sergi, izleyiciyi Fransızca konuşulan coğrafyalarda uzun bir yolculuğa çıkarıyor.

 
Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Yaklaşıyor
Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Yaklaşıyor
18:00
16 MART
10 MAYIS

18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 16 Mart ile 10 Mayıs 2020 tarihleri arasında izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. 18. yaşını 7 şehirde gerçekleştirilecek olan 47 film gösterisi, söyleşi, panel ve atölyelerle kutlayacak olan festival, süreç boyunca tüm gösterim ve etkinlikleri ücretsiz olarak katılımcılarla buluşturmayı arzuluyor.

 
Geldanlage