Advertisement
0 YAPILAN YORUMLAR
26949 GÖRÜNTÜLENME
37 TAKİPÇİ
0 BEĞENİ
PEKERUN II
Portre

Portre, oil on canvas, 150x250 cm, 2015

Mahmut Celayir | Pekerun II | 02-30.04.15


Mahmut Celayir'in, PEKERUN I çalışmasının devamı niteliğindeki PEKERUN II başlıklı sergisi, 2-30 Nisan tarihleri arasında C.A.M. Galeri'de düzenleniyor.
 
Sergideki yapıtlar, sanatçının doğa içindeki yolculuklarının bir nevi güncesini oluşturuyor, bu yolculukların görsel ve düşünsel izdüşümünü yansıtıyor. Pekerun (Zazaca “taşların gerisindeki yer” anlamında) sanatçı için mitik ve düşsel bir bölge, bir varoluşu sorgulama alanıdır. Bir zamanlar kralların ve orduların yürüdüğü, büyük göçlerin ve sürgünlerin oluştuğu ve hala çobanların sürülerini otlattıkları bu yerlerde sanatçı kolektif bir hafızanın ve kimliğin izlerini sürüyor. Resimlerini bu coğrafyanın dokuları üzerine kuruyor.
 
Işık ve gölgenin, karanlık ve aydınlığın temel gerilimi üzerine kurulu bu resimlerde, insanın doğa boşlukları içindeki büyük yalnızlığının izleri sürülüyor.
 
Toprağa ve atmosfere vurgu yapan gerçekçi yapıtların yoğun olduğu sergide sanatçının yine doğa içinde kendi gövdesel duruşlarını sergileyen, kendisini ikonografik bir form olarak sunduğu resimler de yer alıyor. Alman romantik resim akımında özellikle rastladığımız bu tavır ile sanatçı, resim tarihi içindeki bir geleneğe gönderme yapıyor.
 
Gazete parçaları, karton ve boya gibi karışık malzeme ile çalışılan, soyutlamalara giden büyük boyutlu bir resim ile de sanatçı sergideki yapıtlara hakim kozmik alan duygusunu pekiştiriyor. Celayir, yerel malzeme üzerine kurulu, çağdaş bir doğa resmi arayışını bu sergiyle de sürdürüyor.


Mahmut Celayir | Pekerun II | 02-30.04.15


Mahmut Celayir’s solo show “Pekerun II”, regarded as a continuation of the artist’s works exhibited in a previous show “Pekerun I” (2008-2009), can be viewed between the dates 2 – 30 April at C.A.M. Gallery.
 
The works in the show are the memoirs of the artist’s journeys taken in the nature; the visual and the intellectual projection of his passages. Pekerun (meaning the place beyond the stones) is a place of myths and dreams for the artist: a place of questioning existence. The artist searches for a collective memory and is after the tracks of identity through the regions where today shepherds take their animals out to pasture and where once kings and armies had marched, exodus and banishments had taken place.  The paintings are constructed through the patterns of this special geography.
 
Composed on the tensions between the light and shadow, darkness and brightness; the solitude of the human being among the emptiness of the nature is questioned through the paintings.
 
Among the realist works that emphasize the land and the atmosphere, there are works depicting the artist’s nude body placed in the nature as an iconographic form.  This style or the attitude of the artist that we specifically encounter in German romanticism makes a reference to an art historic heritage.
 
As a consolidation to the cosmic aura dominant in the show, a large abstract painting formed by mixed media from old newspapers to cardboards is exhibited. In his latest show, Celayir proceeds with his search for a contemporary nature painting based on local materials.

Kral Yolu

Kral Yolu, acrylic on canvas, 150x200 cm, 2014

  • Uzun Yol II
  • Uzun Yol III
  • Uzun Yol I
  • Portre
  • İpek Yolu I
  • İpek Yolu II
  • Portre
  • Suskunlar Ülkesi
0
3017
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
İLETİŞİM BİLGİSİ

Mail : camgaleri@gmail.com

Tel : 0(212) 245 79 75

TAKİPÇİLERİ
37
YAZILARI
8
Advertisement
Geldanlage