GÜNDEM
 • 17-10-2019

  Arter Film Programı, 22 ile 27 Ekim tarihleri arasında Jonas Mekas Retrospektifi ile sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Sevgi Gönül Oditoryumu’nda gerçekleşecek program kapsamında Jonas Mekas hakkında bugüne kadarki en geniş ve kapsamlı retrospektif gerçekleştirilecek.

  ​Avangart sinemanın öne çıkan isimlerinden biri kabul edilen ve geçtiğimiz aylarda 96 yaşında hayatını kaybeden Jonas Mekas; Lost, Lost, Lost ve Walden gibi filmleriyle tanınıyor. Retrospektif kapsamında Mekas’ın filmlerine paralel olarak Pip Chodorov’un Jonas Mekas ve Anthology Film Archives üzerine çektiği filmler de izleyicilerin beğenisine sunulacak. Film programı kapsamında satışa sunulan biletler Arter’den 15TL karşılığında temin edilebilir.

  0
  0
  254
 • 17-10-2019

  Masterpiece Art Hall, 17 Ekim Perşembe günü ilk karma resim sergisi olan “Perception / Algı”yı Maslak’taki şubesinde açıyor. Sergi kapsamında Cankat Kalyoncu, Sinan Dağ, Erkan Yaprakkıran, Rabia Aybastı gibi isimlerin eserleri sanatseverlerle buluşuyor.

  ​Serginin açılış sohbeti kapsamında gerçekleşecek söyleşide koleksiyoner kimliğiyle de öne çıkan Borusan Holding eski CEO’su Agah Uğur ve İyilik İçin Sanat Derneği üyeleriyle genç sanatçılar katılımcılarla buluşuyor. “Beyaz yakalı kitleyi sanatla buluşturmayı amaçladığı” ifade edilen serginin küratörlüğünü Materpiece Sanat Merkezi genel koordinatörü Ayça Okay yapıyor.

  0
  0
  203
 • 17-10-2019

  Antropolog Barbara J. King’in hayvanlarla zaman geçiren insanların aşina olduğu sahneleri bir bilim insanı titizliğiyle incelediği ve bazı hayvanların yas tuttuğunu çarpıcı örneklerle anlattığı çalışması Hayvanlar Nasıl Yas Tutar?, Rengin Arslan’ın çevirisiyle, Raskolnikov Kitap tarafından yayımlandı.

  Gezegenimizi ve ortak bir yaşamı paylaştığımız hayvanları farklı bir gözle görmenizi sağlayacak olan bu kitap, sorduğu şaşırtıcı sorulara saha çalışmalarına ve uzun gözlemlere dayanarak verdiği kapsamlı yanıtlarla hayvanların sevgi, ölüm ve kayıplarla örülü dünyasına yeni bir bakış açısı getiriyor.

  ​Daha önce hiç ayrılmadığı kardeşinin ölümü üzerine günlerce acı içinde bağıran bir kedi, ölen arkadaşlarının mezarı başında nöbet tutan atlar, havuza düşen bir tavuğu kurtarmak için bir olup ev sahibini kaza bölgesine götüren kümes hayvanları, ölen annesinin kemiklerini okşayan genç filler bunların sadece birkaçı.

  0
  0
  210
 • 17-10-2019

  Merkezi İstanbul’da olan plak şirketi Partapart’ın 2012 yılında başlattığı ve düzenli olarak her yıl gerçekleştirdiği German Legend IndieCity Festivali’nin yedincisi bu yıl 8 ile 10 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Yerli yabancı birçok sanatçının sahne alacağı festival, yine birçok farklı türden müzikseveri bir araya getirecek.

  ​İstanbul’da birçok farklı mekânda gerçekleşecek olan German Legend IndieCity Festivali açılışını 8 Kasım Cuma gecesi Babylon’da yapacak. Lamusa II ve Nova Persona’nın performansıyla başlayacak olan festival, 9 Kasım Cumartesi günü Die Wilde Jagd ve Mind Shifter gibi isimlerin konserleriyle devam edecek. Festival, 10 Kasım Pazar günü Kırım Kilisesi’ndeki kapanış konseriyle son bulacak.

  0
  0
  261
 • 17-10-2019

  Akbank Sanat, 20 Kasım 2019 ile 11 Ocak 2020 tarihleri arasında oldukça geniş bir sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. “Düzenli Delilik” isimli uluslararası karma sergide farklı alan ve disiplinlerden birçok çağdaş sanatçının eserleri sanatseverlerle buluşacak.

  ​Prof. Dr. Marcus Graf’ın küratörlüğünde gerçekleştirilecek “Düzenli Delilik” sergisinde, modern çağın sayısız ekran ve medya kanallarıyla donanmış, her yeri istila eden ve herkes tarafından kabul edilmiş entelektüel hegemonyası sorgulanacak. Tüm bu zor şartlar altında alternatif görüşlere yer vermek ve onları görünür kılmak isteyen sergi, nesnelci ve rasyonalist bilginin yetersizliğini gözler önüne serecek.

  0
  0
  205
 • 17-10-2019

  Valentina Camerini’nin kaleme aldığı, Veronica “Veci” Carratello’nun resimlediği Greta Thunberg'in gerçek öyküsünü ve daha iyi bir gelecek için yetişkinlerin ilgisizliğine karşı mücadele eden pek çok çocuğun hikâyesini anlatan Greta’nın Hikâyesi, Tülin Sadıkoğlu’nun çevirisiyle, Çınar Yayınları tarafından yayımlandı.

  20 Ağustos 2018'de Stockholm'de yazın son günlerinin yaşandığı bir sabah için hava inanılmaz sıcak. Televizyonda söylendiğine göre son aylarda sıcaklıklar çok yüksek. O gün, on beş yaşındaki Greta Thunberg, parlamento binası önündeki grevine başladı: daha fazla beklenemezdi, politikacıların çevreyi korumak için bir şey yapmaları gerekiyordu. Bu, tarihteki ilk #fridaysforfuture.

  “Unutma büyük şeyler yapmak için çok küçük değilsin.”

  0
  0
  177
 • 16-10-2019

  İstanbul Modern Sinema, 17 ile 27 Ekim tarihleri arasında Korku & Fantastik Festivali’yle sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Korku ve fantastik film türlerinden birçok filmi izleyiciyle buluşturacak program kapsamında daha önce Türkiye’de gösterilmemiş ve farklı sanat dallarından çalışmaları da içeren bir film seçkisi yer alacak.

  İlki geçen yıl Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla, Müge Turan’ın küratörlüğü ve Can Koç koordinatörlüğünde, İstanbul Modern Sinema’da düzenlenen festival kapsamında, korku meddahı performansından kült animasyonlara, canlı müzik eşliğindeki sessiz filmlere kadar geniş bir disiplinler arası çalışma programı izleyicilerle buluşacak.

  ​Bu yıl ilk kez gösterilecek filmler arasında Denis Côté’nin bu sene Berlinale’de prömiyerini yapan Hayalet Kasaba Antolojisi ve Arjantinli yönetmen Marianı Llinás’ın çekimi on yıl süren filmi Çiçek bulunuyor. Program kapsamında 20. yılını dolduran Matrix için de özel bir gösterim yapılacak. Marcell Jankovics’in Beyaz Kısrağın Oğlu, Georges Franju’nın Çehresiz Gözler, Rupert Julian’ın Operadaki Hayalet ve Sabri Kaliç’in Gece Yarısı Otostopçu (Ölüme Yolculuk) filmleri festival kapsamında gösterilecek yapıtlar arasında yer alıyor.

  0
  0
  319
 • 16-10-2019

  İspanyol sürrealist ressam Salvador Dali’ye ait bir eser San Francisco’daki San Francisco Gallery’den çalındı. 20.000 dolar değerindeki eser, Dali’nin son döneminde yaptığı bir çizimi içeriyor. Küçük boyutlu bir eser olan çizimde Dali, İspanyol bayrağı altında duran birkaç zürafa ve kaplumbağaya yer veriyor.

  ​Müze çevresinde yapılan incelemelerde eserin çalındığı gün kameraların çalışmadığı fark edilirken, sokağın diğer tarafındaki otelin güvenlik kameralarına göre şüphelinin mavi bir t-shirt ve şort giydiği, yakalanması için çalışmalara başlandığı ifade ediliyor. Olay hakkındaki araştırmalar sürüyor.

  0
  0
  269
 • 16-10-2019

  Güler Sanat genç kuşak İtalyan sanatçıları Ankaralı sanatseverlerle buluşturuyor. 11 Ekim’de açılan “Uzak Bir Yakınlıktan” sergisi kapsamında Dione Roach, Federica Cogo, Flavia Tritto, Maria Luigia Gioffré ve Nicola Guastamacchia’nın Ankara’daki atölyelerinde ürettikleri işler sergileniyor.

  ​Sergi 15’incisi düzenlenen “Çağdaş Sanat Günleri – Çağdaş İtalyan Sanatı” etkinlikleri kapsamında hayat bulurken, misafir sanatçı programıyla atölyelerini bir ay için Ankara’ya taşıyan sanatçılar bu ilk Türkiye ziyaretlerini sanatsal üretimlerle daha da zengin kıldılar.  Proje kapsamında farklı kültür ve coğrafyanın insanları bir araya gelirken tüm bu farklılıklar sanat etrafında bir üretime dönüşerek gelecek adına da değerli bir amaca hizmet etti. Sergi 29 Kasım’a dek ziyaret edilebilecek.

  0
  0
  442
 • 16-10-2019

  İlk öykü kitabı Susulacak Ne Çok Şey Var Aramızda ile tanıştığımız Ezgi Polat’ın evini terk edenleri, kendini arayanları hatta tehlikeli deneyimlere açılanları konu edinen öykülerinden oluşan yeni kitabı Hiçbir Yerin Ortasında, Can Yayınları tarafından yayımlandı.

  Hiçbir Yerin Ortasında’daki öyküler insanın karanlık yönlerini de irdeliyor; kıskançlığı, yıkıcı duyguları, yalnızlık korkusunu ve en derindeki öksüzlük hissini anlatıyor. Polat, kitaba ismini veren öyküsünde günümüzün önde gelen bir fotoğraf sanatçısının iç savaşın ortasında kalmasıyla yaşadığı derin buhranı ve sonrasında yaşam sevgisini yeniden kazanma sürecini anlatıyor. Bazı öykülerinde de evini terk edenleri, kendini arayanları, bilinmeyene açılanları konu ediyor.

  Oraya nasıl gittiğimi ya da oradan nasıl döndüğümü bilmiyordum. Tek bildiğim, bir anda kendimi orada buluvermemdi. İnsanların yıkılan dünyalarından kaçıp sığındığı, her şeyden soyutlanmış bir zamanda, en ufak bir medeniyet izinin olmadığı o ormanın içinde.

  0
  0
  243
DAHA FAZLA