GÜNDEM
 • 21-02-2019

  artSümer Mısırlı sanatçı Basim Magdy’nin galerideki üçüncü solo sergisi “An Escalator Descending Towards Mysterious Time Machines”e (Esrarengiz Zaman Makinelerine İnen Bir Yürüyen Merdiven) ev sahipliği yapıyor. Eserler izleyiciyi kristal bir küreden geleceğe bakmaya, okyanusun zemininden bugünü gözlemlemeye ve alternatif yollar ile geçmişi tekrar düşünmeye çağırıyor.

  Basel, İsviçre ve Kahire’de yaşayan sanatçının gelecek sergileri arasında “New Order: Art and Technology in the 21stCentury”, MoMA, New York ve “La Kunsthalle Mulhouse”, MAAT - Museum of Art, Lizbon yer alıyor. Sanatçının yapıtlarının dahil olduğu koleksiyonlar arasında MoMA, Museum of Modern Art, New York; Centre Pompidou, Paris; Guggenheim Müzesi, New York; MCA Museum of Contemporary Art, Şikago; National Gallery of Canada, Ottawa; MAXXI National Museum of the 21st Century Arts, Roma; Castello di Rivoli, Torino; Fondation Louis Vuitton, Paris; Deutsche Bank Koleksiyonu, Berlin/Frankfurt; Sharjah Art Foundation, Sharjah ve Vehbi Koç Vakfı (ARTER), Istanbul bulunuyor. 

  0
  0
  115
 • 21-02-2019

  Murat Menteş'in diyalog şeklinde kurgulandığı metinlerinin, Hakan Karataş'ın çizimleriyle canlandığı Derde Deva Randevu, April Yayıncılık etiketiyle yayımlandı.

  Kitapta, Menteş’in Fârâbî, Shakespeare, Dostoyevski, Hacı Bektaş-ı Veli, Nietzsche, Hüseyin Rahmi, Agatha Christie, Neşet Ertaş, Kurt Vonnegut, Orhan Veli ve Bukowski ile yaptığı hayalî söyleşiler yer alıyor. Onlara sorular yöneltiyor Menteş, cevaplar ise yazarların eserlerinden geliyor.

  Derde Deva Randevu, bir yandan tecrübeli okura hatırlatmalarda bulunuyor, keşifler yapma imkânı sunuyor, diğer yandan yeni okurlara ise yazarları ve eserlerini ana hatlarıyla takdim ediyor. Karataş’ın sahne sahne çizdiği bu söyleşilerde Hüseyin Rahmi’yi Heybeliada’da, Dostoyevski’yi St. Petersburg’da, Orhan Veli’yi Boğaziçi’nde görüyorsunuz.

  0
  0
  30
 • 21-02-2019

  Türk edebiyatının usta öykücülerinden Necati Güngör’ün babalar ve çocuklar arasındaki duygusal bağı her iki tarafın gözünden aktardığı öyküsü Babam Şimdi Çok Uzaklarda, Günışığı Kitaplığı etiketiyle yayımlandı.

  ​Kitap, iyilik, vicdan, empati, vefa, özlem ve sevgiyle örülü 10 öyküden oluşuyor. Güngör, sonsuz birikimi ve gözlem gücüyle gerçek insanların gerçek duygularını ve öykülerini çocuklara anlatmaya devam ediyor. İnsana ilişkin her türlü duyguyu, incelikli bir sözcük işçiliğiyle, sıcak bir dille sunan yazar, okurunu babaların ve çocukların şefkat ve güven dolu dünyasındaki öykülere çağırıyor.

  Görsel: Nataly Menjivar 

  0
  0
  82
 • 20-02-2019

  Bu yıl Bomontiada’da ikincisi düzenlenecek 212 Photography Festival, fotoğraf yarışmasıyla başlıyor. Ortak dil olarak fotoğrafı kullanan ve kutlayan festival, fotoğraf yarışmasını yerel ve uluslararası bir platform yaratmak amacıyla gerçekleştiriyor.

  Her yaştan ve milletten profesyonel ve amatör fotoğrafçıların katılabileceği yarışmanın önemli isimlerden oluşan jürisi 212 Fotoğraf Festivali sırasında açıklanacak. Yarışmaya 19 Nisan’a kadar festivalin internet sitesinden başvuru yapılabilecek. Yarışmanın kazananı ise ödül olarak 5000 Euro’ya sahip olacak.

  3 – 12 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek festival, dünyaca ünlü fotoğraf sanatçılarının yanı sıra yerel sanatçıların sergilerine de yer verecek. Festival atölyelere, konuşmalara, portfolyo değerlendirmelerine ve bir film programına ev sahipliği yapacak.

  0
  0
  414
 • 20-02-2019

  Galeri Diani, 16 Şubat – 9 Mart tarihleri arasında yeni kuşak ressamlardan Hasan Çevik’in “Sessiz” isimli ikinci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

  Eserlerinde manzara resim geleneğinden beslenen sanatçı, simgesel resmin estetiğini ve resim sanatının kompozisyon değerini göz ediyor. Doğadan türetilmiş “doğaya benzer” biçimler Çevik tarafından içselleştiriliyor ve dönüştürülüyor. Doğaya bakışın belirli tipleştirmeler ve soyutlamalar kullanılarak yansıtıldığı eserlerde; yıkıntılar, dağlar, ağaçlar, bulutlar, göller, taşlar gibi biçimler kompozisyon kurgusu içerisinde rengin zıt armonileri kullanılarak resimleştiriliyor. 

  0
  0
  171
 • 20-02-2019

  New York Type Directors Club tarafından her yıl iletişim tasarımı ve tipografi alanında düzenlenen ve bu yıl 65’inci kez gerçekleşen TDC yarışması sonuçlandı. Geray Gençer, Doğan Kitap için hazırladığı “Klasikler” serisiyle “Kitap Tasarımı” kategorisinde “Typographic Excellence” ödülüne layık görüldü.

  Bu yarışmada 10’uncu kez ödüle layık görülen Geray Gençer’in çalışması, 60 ülkeden 2000’in üzerinde çalışma arasından seçildi. Geçtiğimiz yıl yayınlanmaya başlayan “Klasikler” serisi Dostoyevski’nin Suç ve Cezası, Jane Austen’ın Gurur ve Önyargı’sı, Jack London’ın Beyaz Diş’i, Gustave Flaubert’in Madam Bovary’si gibi dünya edebiyatının başyapıtlarını bir araya getirmeye devam ediyor.

  ​Ödül töreni, Ağustos ayında New York'ta gerçekleşecek ve çalışmalar sekiz farklı ülkede sergilenecek.

  0
  0
  243
 • 20-02-2019

  Arjantinli yazar Roberto Arlt’ın kendisine sürekli acı veren ruhunu görüp anlamaya çalışan bahtsız bir adamı ve etrafında şekillenen karanlık, absürt olaylar silsilesini anlattığı romanı Yedi Deli Adam, Saliha Nilüfer’in çevirisiyle Kolektif Kitap etiketiyle yayımlandı.

  ​Arlt, Latin Amerika edebiyatının önemli bir yazarı. Bu kitabında da delilik nöbetleriyle, ruhun ve zihnin tikleriyle, birbirinden ilginç karakterlerle, devrimci, anarşist yaklaşımlarla dolu, yazıldığı dönemin Buenos Aires’inin çarpıcı bir portresini çiziyor.

  Fotoğraf: Gustavo Rosas

  0
  0
  211
 • 20-02-2019

  8-9 Mart tarihlerinde üçüncü kez Zorlu PSM’de gerçekleşecek Sónar Istanbul’un Red Bull Music küratörlüğünde hazırlanan SónarLab programı yapılan eklemelerle en son hâline geldi.

  İstanbullu müzikseverlerle buluşacak isimler arasında eşsiz performansıyla sahneyi dans pistine çeviren DJ Lag; house, jungle, tekno ve ambient gibi türleri sentezleyen DJ Seinfeld; analog ve saf müziklerini canlı performansla sahneye taşıyan Berlinli üçlü FJAAK; The Urban Tribe’ın kurucusu Detroit tekno müziğinin önemli isimlerinden DJ Stingray; büyüleyici house müzik performansları sergileyen Octa Octa; Brooklyn underground sahnesinin başarılı isimlerinden Volvox; house, techno, dub ve breakbeat gibi müziğin farklı köşelerine dokunan Special Request ve house, acid, afro, disko etkileri taşıyan setleriyle Avusturalyalı müzisyen HAAi yer alıyor. Sahnede ayrıca Mind Shifter, Tufan Demir, Loradeniz ve Havantepe yer alacak. 

  0
  0
  679
 • 20-02-2019

  David Stabler’ın yazdığı, Doogie Horner’ın resimlediği ve ünlü isimlerin geçmişlerine giden kitap serisi “Gerçek Çocukluk Hikâyeleri”nin ilk iki kitabı Ünlü Yazarların Gerçek Çocukluk Hikâyeleri ve Ünlü Sporcuların Gerçek Çocukluk Hikâyeleri hep kitap etiketiyle 22 Şubat’ta dilimizde yayımlanacak.

  Onur Kaya’nın İngilizceden dilimize çevirdiği kitaplar hem çocuklara hem de yetişkinlere ünlü yazarların ve sporcuların çocuklukları ile ilgili bilgi veriyor.

  Ünlü Yazarların Gerçek Çocukluk Hikâyeleri’nde J.R.R. Tolkien’den J.K. Rowling’e, Mark Twain’den Roald Dahl’a, Jules Verne’den Jeff Kinney’e kadar on beş ünlü yazarın hikâyelerinin nasıl başladığını anlatıyor.

  Ünlü Sporcuların Gerçek Çocukluk Hikâyeleri’nde ise Lionel Messi, Michael Jordan, Muhammed Ali, Bruce Lee gibi dünyaca ünlü sporcuların başarılarının yanında çocukluklarına da tanık olunuyor.

  0
  0
  176
 • 19-02-2019

  “Kültür ve sanatın bankası” olma sorumluluğu doğrultusunda ilerleyen Yapı Kredi ile farklı disiplinleri, kültürleri ve bakış açılarını bir araya getiren bomontiada güçlü bir iş birliğine imza attı. Leica ve Ara Güler Müzesi, performans odaları, atölyeleri ve gastronomik lezzetlere hitap eden mekânları ile yaratıcı ve üretici kültürel yapının bir parçası olan bomontiada, üç sene boyunca ziyaretçilerini “Yapı Kredi bomontiada” ismiyle ağırlayacak. Yapı Kredi sponsorluk kapsamında kredi kartı müşterilerine ayrıcalıklar sunacak. 

  0
  0
  295
DAHA FAZLA