GÜNDEM
 • 19-12-2018

  Bu yıl 24’üncüsü gerçekleşecek ve “Bir Şiiri İnceleme” alanında verilecek olan Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü’ne başvurular başladı.

  Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü’nün 2018 yılı kazananı Zeliha Cenkci olmuştu. Altı yılda bir verilen ve 2013 yılında Şerif Mehmet Uğurlu’nun aldığı Bir Şiiri İnceleme Ödülü’nün Seçici Kurul’unda Sina Akyol, Orhan Alkaya, Gökhan Arslan, Suat Çelebi, Tuğrul Tanyol ve Şerif Mehmet Uğurlu yer alıyor.

  Ödüle katılım koşulları:

  1) Katılımcılar -seçici kurulda yer alan şairler hariç olmak üzere- Türkçe yazan diledikleri şairin diledikleri şiirini inceleme konusu yapabilirler.
  2) Tek bir şiir üzerine yapılması gereken incelemeler, çift aralıkla yazılmalı ve 10 sayfadan az olmamalıdır. Adaylar, daha önce yayımlanmış incelemelerle ödüle katılamazlar.
  3) İncelemeler, nesnellik temelinde geliştirilerek, gereksiz övgü ve yergiden uzak tutulmalıdır.
  4) Birden çok incelemeci ortak çalışmayla ödüle aday olabilir.
  5) Adaylar birden çok çalışmalarıyla da ödüle katılabilirler.
  6) Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü’nü daha önce şiir dosyası dalında almış kişiler de -yalnızca bu yıl için geçerli olmak üzere- Ödüle ikinci kez aday olabilirler.
  7) Ödül alan ve övgüye değer bulunan çalışmalar, Mayıs Yayınlarınca telif hakları gözetilerek yayımlanacak Bir Şiirin Söylediği 4 adlı ortak kitapta yer alacaktır.
  8) Ödüle gerçek kimlikle katılınır. (Yazarlık adı farklı ise ayrıca belirtilmelidir.) Açık adres, e posta adresi ve telefon numaraları, kısa yaşamöyküsü de incelemelere mutlaka eklenmelidir.
  9) Çalışmalar 6 kopya olarak, 15 Mart 2019 tarihine kadar; Mayıs Yayınları’nın, Sakarya Cad. Özkanlar 35 Apt. A Blok, No: 36/20, Manavkuyu, Bayraklı – İzmir adresindeki Ödül sekreterliğine, APS, kargo ya da taahhütlü posta ile gönderilmeli veya elden teslim edilmelidir.
  ​10) Ödül töreni Arkadaş Z. Özger’in ölüm yıldönümü olan 5 Mayıs 2019 Pazar günü yapılacaktır.

  0
  0
  21
 • 19-12-2018

  Larry Kramer’in otobiyografik oyunu Kalp (The Normal Heart), Hira Tekindor’un çevirmenliği ve İbrahim Çiçek’in yönetmenliğiyle Craft Kadıköy’de sahneleniyor. Oyunun müziklerini Ömer Sarıgedik, dekor ve ışık tasarımını Kerem Çetiner, afiş tasarımını ise Zerrin Tekindor üstleniyor.

  Kalp, 80’li yılların başında ortaya çıktığı düşünülen AIDS salgını, hastalığın oluşturduğu korku, dayanışma ve ötekileşmeyi konu alıyor. Sadece eşcinsellerde görüldüğü iddia edilen salgının heteroseksüellerde de görüldüğü bilinirken karantina hayatına, baskıya ve yalnızlığa itilen Ned, Emma ve Bruce’u anlatıyor. Oyunda Aras Aydın, Nilperi Şahinkaya, Cem Yiğit Üzümoğlu, Kerem Arslanoğlu, Burak Sarıkahya, Sinan Çatıkkaş, Nejdet Sert, Süleyman Kara ve Soner Kurt rol alıyor.

  Kalp 22, 23, 24 ve 27 Aralık ve 6, 7 ve 14 Ocak tarihlerinde Craft Kadıköy’de sahnelenecek.

  0
  0
  75
 • 19-12-2018

  İpek Şahbenderoğlu ve Funda Soysal’ın derlediği Sevgi Soysal’ın kitaplarına girmemiş hikâye, çeviri, eleştiri yazısı gibi edebi metinleriyle kendisiyle yapılmış söyleşi ve soruşturmalardan oluşan Tekliğin Türküsü, İletişim Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  ​Okur, kitap boyunca yazarın ilham kaynaklarına, etkilendiği sanatçı ve düşünürlere, imge dünyasının oluşumuna şahit oluyor, böylece onun eşsiz birikiminin ve etkisi bugüne dek uzanan eserlerinin ortaya çıkış sürecini izleyebiliyor.

  0
  0
  70
 • 18-12-2018

  Akbank Sanat mimarlık ofislerini ağırladığı yeni bir sergiyle karşımıza çıkıyor. Mimarlık dünyasının önemli temsilcilerinden Tabanlıoğlu Architects ve Mimarlar + Han Tümertekin ofislerini “Öte/de/ki Mimarlık” adlı sergiyle, 28 Kasım-5 Ocak tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor. Mimarlık ofislerinin dünyasına adım atacağımız serginin küratörlüğünü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, danışmanlığını ise Luca Molinari üstleniyor.

  Proje mimarlık ve tasarım alanındaki yaklaşımlarını, yurt içinde ve yurt dışında gerçekleşen kültür ve sanat etkinliklerinde temsil eden Tabanlıoğlu Mimarlık ve Mimarlar + Han Tümertekin ofisleri ve sanatın birçok farklı alanında uluslararası projelere yer veren AKBANK SANAT iş birliğiyle gerçekleştiriyor.

  Tabanlıoğlu Mimarlık’ın Dakar Kongre Merkezi, Bodrum Havalimanı, Bodrum Loft, Atatürk Kültür Merkezi, Beyazıt Kütüphanesi, Baksı Kadın İstihdam Merkezi, Lusail Benchmark, Balhambar Kitaplık-Cafe ve New York’tan konut projeleri anlatıları sergide yer alıyor. Mimarlar + Han Tümertekin’in Strazburg’taki T.C Misyon Binaları, 2004 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazanan B2 Evi, Uluanbataar Türk Konsolosluğu, Santral Enerji Müzesi, Çimtaş, Shibuya Dostluk Anıtı, Bomontiada, Santral Enerji Müzesi ve Arnavutköy Mescidi projeleri anlatıları sergiye dahil oluyor.

  4 Ocak tarihinde küratör Hasan Bülent Kahraman, sergi danışmanı Luca Molinari ve eserleri sergilenen Han Tümertekin, Melkan Gürsel ve Murat Tabanlıoğlu’nun katılımıyla bir söyleşi düzenlenecek. Söyleşi, mimari projelerde yaratım süreci, yer, mekân, kimlik, bellek ve aidiyet konularına odaklanacak. Akbank Sanat’ın Youtube kanalından sergi hakkındaki röportajlar ve konuşmalar izlenebilir.

  0
  0
  2096
 • 18-12-2018

  Kore edebiyatının sevilen yazarlarından Hwang Sok-yong’un insanın eşyayla ilişkisini ve yeni bir dünya kurma hikâyesini anlattığı kitabı Tanıdık Şeyler, Korece aslından S. Göksel Türközü’nün çevirisiyle Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

  Çiçek Adası’nda zorlu bir gün daha başlıyordu. Çöplükteki mahallenin sakinleri, ateşin çevresinde toplandılar. Üzerlerinde çöplerin içinden seçtikleri kıyafetler, boyunlarında bezden maskeleri; teneke kutulara koydukları yiyecekleri atıştırdılar.

  ​Sonra kapkara bir bulut çöktü. Bu, bir sinek sürüsü değildi. Daha karanlık bir şeydi.

  0
  0
  111
 • 18-12-2018

  Prof. Tomur Atagök ve Prof. Dr. Burcu Pelvanoğlu, sanat tarihi yazımında kadınların varlığını ve rolünü Akbank Sanat’ın ev sahipliğinde “Sanat Tarihi Yazımında Kadınlar Nerede?” başlıklı söyleşide konuşacaklar.

  Türkiye’de modern sanatın tarihini eksiksiz yazabilmek, gerek figür gerek manzara gerek kadın üzerinden öyküler anlatmayı gerektirir. Modernleşmenin çeşitli sembollerinin olması gibi, Türkiye’de plastik sanatlar tarihi de semboller üzerinden ilerlemiştir. Önce Nurullah Berk tarafından yazılan daha sonra piyasanın oluşumuyla yeniden Berk’in söylemlerini tekrarlayan metinlerde ise bu semboller görmezden gelinir; kendini arzu ettiği yerde, arzu ettiği sanat hareketlerine yakın olarak konumlandırmak yeğlenir. Modernleşmenin sembollerinden biri de kadın olduğuna göre, sanat tarihi yazımında bu “sembolün” nasıl ve hangi koşullar doğrultusunda görmezden gelindiği bu konuşmanın ana çerçevesini oluşturacaktır.

  ​Söyleşi, 20 Aralık Perşembe günü, 18.30 - 20.00 saatleri arasında Akbank Sanat’ta gerçekleşecek. Etkinlik ücretsiz ve herkesin katılımına açık olacak ancak sınırlı kapasite nedeniyle etkinlikten bir saat önce davetiyenizi Akbank Sanat Danışma’dan temin edebilirsiniz.

  Görsel: Young Woman Drawing, Marie-Denise Villers

  0
  0
  233
 • 17-12-2018

  Sanatçı Larissa Araz ve Ekin Can Göksoy’un “Bir Mucize İhtimali” sergisi bağımsız sanat mekânı poşe’de sergileniyor. Sergi umut etme, dilekte bulunma, isteme, talep etme ya da arzulamanın, mucizelerin gerçekleşmesindeki önemine odaklanıyor.

  “İnsan neyi diler? Neyi umut eder?” sorularının ve potansiyel cevaplarının irdelendiği sergide adak pratiği ile ilgili yedi hikâye yer alıyor. Hikâyeler İstanbul’dan San Fransisco’ya, Atina’dan New Mexico’ya farklı şehirlerin unutulmaya yüz tutan kilise adak pratiklerini konu alıyor. “Bir Mucize İhtimali”, 1-22 Aralık tarihleri arasında poşe’de görülebilir.

  0
  0
  581
 • 17-12-2018

  İş Sanat Konser Salonu ocak ayında dünya sahnelerinin aranan isimlerini ağırlamaya devam ediyor. 2019 yılı konserleri Senede Bir Gün konseri ile başlıyor. Serdar Yalçın’ın düzenlemelerinden oluşan konserde Opera Oda Orkestrası eşliğinde vals ve tango eserleri seslendirilecek. Etkinlik 4 Ocak tarihinde İş Sanat Konser Salonu’nda gerçekleşecek.

  Klasik müzik dünyasında beğeniyle bahsedilen mandolin sanatçısı Avi Avital, oda orkestrası Cappella Gabetta ile Barok’tan 20. yüzyıla uzun bir repertuvarla dinleyicilerle buluşacak. Etkinlik 9 Ocak tarihinde İş Sanat’ta gerçekleşecek.

  Atilla Birkiye’nin hazırladığı, Tilbe Saran ve Hakan Gerçek’in önemli şairlerin şiirlerini seslendireceği İstanbul Şiirleri müzik eşliğinde seyirciye sunulacak. İstanbul’a dair şiirlerin dinlenebileceği dinleti 14 Ocak tarihinde İş Sanat’ta gerçekleşecek.

  Caz müziğin en dikkat çeken isimlerinden İspanyol piyanist ve besteci Ariadna Castellanos, Flamenko ve cazı harmanlayarak klasik teknik ve doğaçlamayı bir arada sunduğu stiliyle İstanbul’daki hayranlarıyla buluşacak. Sanatçının İstanbul’daki ilk konseri 25 Ocak tarihinde İş Sanat Konser Salonu’nda gerçekleşecek.

  Yekta Kopan’ın kaleme aldığı, Serdar Biliş’in yönettiği, müziklerini Çiğden Erken, kostümlerini Tomris Kuzu, kareografisini Tuğçe Tuna, sahne ve dekor tasarımını Cem Yılmazer’in üstlendiği müzikli masal serisi Evvel Zaman Dışından Masallar’ın sevilen oyunu Orman Lokantası, Sevinç Erbulak’ın anlatıcılığıyla gerçekleşecek. Oyun 27 Ocak tarihinde görülebilecek.

  Genç kemancı Deniz Yakın ve piyanist Yekta Elmas, Milli Reasürans’ta Parlayan Yıldızlar serisiyle dinleyenlerle buluşacak. Konser 28 Ocak tarihinde Milli Reasürans’ta gerçekleşecek.

  0
  0
  310
 • 17-12-2018

  Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun pek çok sergi ve yayında yer alan illüstrasyonlarından oluşan Benim Kedilerim isimli kitabı Yeditepe Üniversitesi Yayınevi etiketiyle yayımlandı.

  Çizimleriyle 27’si uluslararası olmak üzere toplam 72 ödül kazanan Ekşioğlu, bu kitabındaki kedi illüstrasyonlarıyla dünya halini gözler önüne seriyor. Kitap, 95 adet kedi illüstrasyonu, üç adet fotoğraf ve çok sayıda aforizmadan oluşuyor.

  Benim Kedilerim’in çıkış noktası, Ekşioğlu’nun geçen yıl Eskişehir, Ankara ve Antalya’da aynı adla gerçekleştirdiği sergilere dayanıyor. Ekşioğlu, serinin ilk kitabı olan Benim Kedilerim’e ilişkin şunları söylüyor: “New Yorker dergisinin kapaklarında kedi ve köpek çalışmaları da yer alır. Dergiye sunduğum üç işimden biri fincanın içine oturmuş, kuyruğu kulp olmuş kedili olandı. O işim, 1992 yılında dergi kapağında yayınlanınca çok beğenildi. Bu sonuç benim kedi resimlerime devam etmemde büyük etkendir. Yıllar içinde başka dergi kapakları ve sergilerim de oldu. Yeditepe Üniversitesi Yayınevi’nin önerisiyle kedili resimlerimden oluşan bu kitabımı yayına hazırladık, çok da güzel bir sonuç elde ettik. Yeditepe Üniversitesi yönetimine ve emeği geçenlere çok teşekkür ederim.”

  0
  0
  308
 • 17-12-2018

  Çağdaş sanatın önemli isimlerinden Turan Aksoy’un “Sandığın Gibi Değil” adlı sergisi, Odeabank’ın sanat platformu O Art’ta sergileniyor. Üç farklı başlık altında sergilenen eserler, sanatsal üretimde ortaya çıkan karşıtlıklara ve ikilemlere odaklanıyor.

  Üç odaya bölünmüş galeride birinci odada “Bireysel & Toplumsal” olanı ele alan sanatçının Minyatürün Gölgesi El Yapması Bir Kitap’ın açık hâli, Bir Portre, Huzursuz oto portresi, Ters Aşağı ve Öne DoğruBeş Sidikli Asker ve Taşeron Melek gibi eserlerinin bulunduğu bir derleme yer alıyor. İkinci odada “Doğa ve Kent”i ele alan sanatçının Yalan ve Bellek video enstalasyonu, Harita Olarak KatoUmut Olarak Munzur ve Sınır Olarak Ağrı dağ resimleri, Ev ve Kentler serilerine ait eskiz çizimleri ve orijinallerinden oluşan seçki, Kendisinden Başka Hiçbir şeyin Hüznü isimli kentsel görüntü yer alıyor. Üçüncü odada “Gerçek & Gerçeküstü” başlığı altında sanatçının Geri ÇizimleriToz ve Telaş ve AT1 isimli üç boyutlu çalışmaları bulunuyor.

  “Sandığın Gibi Değil” sergisi, 22 Kasım-5 Ocak tarihleri arasında Etiler O Art’ta görülebilecek.

  0
  0
  273
DAHA FAZLA