GÜNDEM
 • 26-06-2019

  Metehan Özcan’ın “Dekor” isimli kişisel sergisi, 13 Haziran – 20 Temmuz tarihleri arasında Versus Art Project’te gerçekleşiyor. Sergide Özcan’ın son dönemde ürettiği fotografik düzenlemeleri ve geçmiş çalışmaları bulunuyor.

  Kevin Lynch’in 1960 tarihli Kent İmgesi kitabında ele aldığı, yapılı çevrenin imge yaratma olasılıkları üzerine temellenen sergi, gündelik yaşama dair toplumsal sınıflandırmaları sorguluyor. Sergide şehir yaşamının yakın geçmişte nasıl tasarlandığına dair ipuçları barındıran düzenlemeler bulunuyor. Bu düzenlemelerin içeriğini sanatçının kamusal ve özel arşivlerden topladığı malzemeler ile kendi üretimi olan fotoğraflar oluşturuyor. Özcan’ın 2014 yılında Venedik Bienali 14. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nda sergilenen Tarifler No 24 adlı çalışması da sergide yer alıyor.

  0
  0
  97
 • 26-06-2019

  Nuran Tezcan’ın Evliyâ Çelebi’nin Seyahatnâmesi’nin izini süren makalelerinden oluşan kitabı Seyyahın Kitabı - Evliyâ Çelebi Üzerine Makaleler, Yapı Kredi Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Kitap, Seyahatnâme’yi, verdiği bilgilerin ötesinde, edebi özelliklerini, anlatım gücünü, çağının zihin yapısının izdüşümünü ve Evliyâ Çelebi’nin sıra dışı kişiliğini irdeliyor.

  ​Evliyâ Çelebi Asya’dan Avrupa’ya, Avrupa’dan Afrika’ya, Anadolu’dan Balkanlar’a, Kafkasya’dan İran’a, büyük Avrupa şehirlerinden Nil boyu kabilelerine Osmanlı coğrafyasını elli yıl boyunca adım adım dolaştı. Kimi zaman han odalarında menakıb dinledi, kimi zaman da çarşıların kalabalığına karışıp değişik kültürlerin insanlarıyla tanıştı. Zengin konaklarına misafir oldu; dağ başlarında, terk edilmiş kalelerde bir ateşin etrafına toplanmış başıbozuklarla dertleşti.

  Görsel Şermin Ciddi'ye aittir.

  0
  0
  176
 • 26-06-2019

  86 yıldır varlığını sürdüren Varlık dergisinin, edebiyatımıza yeni değerler kazandıran Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nin bu yılki sahipleri öykü dalında Batuhan Aşıktoprak, şiir dalında ise Eşref Yener oldu.

  Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’ne katılım her yıl olduğu gibi yine yoğundu. Zeynep Uzunbay, Sina Akyol, Abdülkadir Budak, Metin Cengiz ve Salih Bolat’tan oluşan şiir seçici kurul, ödülü oy çokluğuyla Eşref Yener’in Döndüğümde Yoktumadlı dosyasına verirken; Anıl Cihan’ın Daha Önce Ölmüş müydükadlı dosyasını dikkate değer buldu.

  Nursel Duruel, Feyza Hepçilingirler, Hatice Meryem, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Feridun Andaç’tan oluşan öykü seçici kurulu, ödülü oybirliğiyle Batuhan Aşıktoprak’ın KurdunPostuadlı dosyasına verirken; Behiç Ata’nın Baban Askerdi O zamanlar, Tuna Özkurt’un Çıngıraklı Kahkahaadlı dosyalarını dikkate değer buldu.

  Şiir dalında ön elemeden geçirilerek seçici kurula sunulan dosyalar Kaan Eminoğlu, Sema Duman, Kadir Beyter, Merve Kılıçarslan, Zeynep Tiryaki, Batuhan Saç, Orhun Yalçın, Yasin Uysal, İlker Şenel, Habib Tuna Güdendede, Ahat Döğer, Arda Can Gül, Ebru Tabiloğlu, Tayfun Çidem, Felek Yılmaz, Osman Alp Denizler, Nisa Nur Tetik, İdil Özkurşun, Burak Karagöl, Furkan Bulut,  Nagehan Zülal Beypazar, Ali Mazı, Bahar Altunkaynak, Yahya Demir, Mizgin Bulut, Eşref Yener, Samet Kuru, Derin Sevil Bodur, Murat Can Dolğun, Ömer Faruk Karaşahan, Fatma Kışlak, Ezel Çağlayan, Erdem Yılmaz, Tugay Karakuzu, Deniz Başar, Serkan Yılmaz, Eylül Naz Baklacı, Nejira (Necla) Karakoyun, Adilcan Güreşçi, Mehveş Demirer, Şiyar Onur, Seren Ay, Erk Özel, Burakcan Abay, Mert Tutucu, Ceren Kılıç, Şule Ünsal, Onur Tuğrul Karabıçak, Neda Olsoy, Emre Günce Doğan, Murat Aslantanoğlu, Armağan Akkaya’dan, Ahmet Bayrak, Anıl Cihan, Ümit Emre Çarkçı, Uğur Demirkol, Ömer Yücedal, Mete Karaoğlu, Onur Erdoğan, Furkan Çirkin, Ömür Karakaya, Çağın Özbilgi, Derya Barış Şen, Arman Tekin, Anıl Can Uğuz, Eren Şahin, Oya Özgün Özder, Burak Turğut, Ezgi Şimşek, Uğur Can Dural, Derin Sağlar, Kaya Yıldız, Ufuk Aksoy, Kübra Kopya, Feridun Can Özdilek, Rıdvan Yıldız, Tarık Uçar, Medine Mayıs Akın, Mesut Konukçu, Bilal Gürgen, Ezgi Özen, Canberk Tan, Ulaş Bager Aldemir, Hatice Çetin imzalarını taşıyordu.

  Öykü dalında ön elemeyi geçenler Ezgi Özbek, Emre Kalaylar, Ozan Kırıcı, Büşra Eray, Şevket Şahin Özen, Mert Yılmaz Güler, Selcan Kırnal, Bekir Kerem Kurt, Atkutalp Avşar, Gizem Üstüner, İsmail Çolak, Batuhan Aşıktoprak, Can Akgün, Behiç Ata, Selman Sevtekin, Melis Arşin, Serhat Kıran, Gökçe Ceylan, Görkem Can, Tugay Karakuzu, Ömre Özen, Atakan Boran, Mustafa Kara, Onur Can Sümen, Veysel Gökberk Manga, Mavi Tuğba Ateş, Serkan Demirhan, Berkant Kıray, Beyza Okumuş, Nisa Eser, Tuna Özkurt, Raman Arı, Sitem Şanlı, Furkan Pişgin, Gencay Çubuk, Efe Eğilmez, Fatma Şafak Pınarbaşı, Veysel Kobya, Emre Şahinler, Burak Şentürk, Hesna Beliz Aksoy, Harun Kapan’ın dosyalarıydı.

  ​Ödül geçtiğimiz yıl öykü dalında Semih Öztürk’e, şiir dalında Ali Enver Akova’ya armağan edilmişti.

  0
  0
  52
 • 26-06-2019

  Vans Vault, sanatı ve markanın genelin dışındakilere olan bağlılığını kutlamak amacıyla ikonik ressam Frida Kahlo’nun onuruna bir ayakkabı koleksiyonu tasarladı. Vans Vault x Frida Kahlo isimli koleksiyon, sanatçının ikonik eserleri ile Vans’in klasik siluetlerini bir araya getiriyor. Üç ikonik Vans modelinin yer aldığı koleksiyonda Kahlo’nun self portresinin bulunduğu OG Sk8-Hi LX modeli, karpuz deseniyle kaplı OG Authentic LX modeli ve Kahlo’nun 1940 yılında yaptığı meşhur Self-Portrait with Thorn Necklace and Hummingbird isimli tablosunun yer aldığı OG Slip-On LX modeli yer alıyor.

  Kişilik, cinsiyet, sınıflar arası ayrımcılık ve ırk sorularının cevaplarını arayan, naif ve halk sanatı olarak adlandırılabilecek bir stil ile tanınan Kahlo, Amerika, Avrupa ve Meksika’da yaşamıştı. Vans Vault x Frida Kahlo koleksiyonuna Shopigo mağazasından ulaşılabilir.  

  0
  0
  116
 • 26-06-2019

  Bozlu Art Project, 11 Haziran – 24 Temmuz tarihleri arasında Zeynep Sayın’ın Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde verdiği derslerden yola çıkarak yirmi bir sanatçı ile oluşturduğu “Evin Hatırladıkları: Bir İmge Dersi” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergide -kendi de bir ev olarak inşa edilen yapıda- yolun ve evin, belleğin ve yitimin hatırasını taşıyan işler sergileniyor. Çalışmalar devlet akademilerine özgü kalem, kâğıt, tel, sabun öğrenci malzemelerinden oluşuyor.

  Sergide eserleri yer alan sanatçılar arasında Bilge Artuç, Rıdvan Aşar, Nur Ataibiş, Esra Aydın, Nazan Azeri, Hina Barlas, Uğur Bişirici, Yılmaz Bulut, Emin Çelik, Umur Demirkıran, Esra Kızılkaya Eroğlu, Neslihan Öpöz Gökoğlan, Meryem Günana, Tuba Güney, Kadir Kayserilioğlu, Özlem Köse, İpek Şenel Özayten, Esra Öğülmüş Özkum, Zaliha Erdoğan Peçe, Fatih Temiz ve Buşra Tunç bulunuyor.

  “Evin Hatırladıkları: Bir İmge Dersi” sergisi, Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda ziyaret edilebilir. 

  0
  0
  199
 • 26-06-2019

  Uluslararası çoksatar yazar Julia Donaldson’ın yazdığı ve ödüllü illüstratör Helen Oxenbury’nin resimlediği bir okul öncesi dönem klasiği olan Dev Zıplak, Berrak Buhara İdiman’ın çevirisiyle, hep kitap etiketiyle yayımlandı.

  ​Tavşan bir gün evine doğru zıplarken deliğinden gelen yüksek bir ses duydu. “Ben DEV ZIPLAĞIM! Herkese korku salarım!” Tavşan’ın arkadaşları Kedi, Ayı ve Fil yardıma koştular ama delikten gelen sesin kime ait olduğunu öğrenecek cesaretleri yoktu. Peki ama Dev Zıplak da kimdi?

  0
  0
  164
 • 25-06-2019

  Rahmi M. Koç Müzesi, 7 Mayıs – 29 Eylül tarihleri arasında “Seyr-i Sefain İdaresi’nden Türkiye Denizcilik İşletmeleri” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi Osmanlı İmparatorluğu’nun son yüzyılı içinde başlayan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ve gelişme dönemine ait sivil denizcilik tarihini konu ediniyor. Sergide Denizcilik Bankası T.A.O’nun unutulmaz Genel Müdürü rahmetli Celâlettin Erol’un oğlu Reşit Mehmet Erol’un Rahmi M. Koç Müzesi’ne bağışladığı, müzenin koleksiyonuna ait parçalar bir arada sergileniyor.

  0
  0
  181
 • 25-06-2019

  Deniz Aktan Küçük ve Murat Narcı tarafından, Boğaziçi Üniversitesi’nde 28-29 Nisan 2016 tarihinde düzenlenen, kitaba da adını veren “Siyah Endişe: Bir Asır Sonu Anlatısı Olarak Halit Ziya Uşaklıgil Edebiyatı” başlıklı sempozyumda sunulan bildirilerin bir kısmının genişletilip derlenmesiyle oluşan kitap, İletişim Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Siyah Endişe - Bir Asır Sonu Anlatısı Olarak Halit Ziya Uşaklıgil Edebiyatı adlı bu eserde bulunan metinler, Uşaklıgil’in romandan hikâyeye, tiyatrodan şiire, otobiyografik metinlerinden edebiyat eleştirisine uzanan yazınsal dünyasını tüm verimleriyle inceliyor. Çok yönlü bir okumaya imkân veren bu çalışma, Halit Ziya Uşaklıgil üzerine halihazırda var olan kanaatleri sorgulamakla kalmıyor, yeni bir bakış açısını da beraberinde getiriyor.

  0
  0
  236
 • 25-06-2019

  Aralarında The Handmaid’s Tale ve The Young Pope gibi fenomen dizilerin de bulunduğu geniş bir seçkiyi izleyiciyle buluşturan BluTV, The Young Pope’un yapımcılarının imzasını taşıyan polisiye-dram dizisi IL Miracolo’yu ekranlara getiriyor. Her bölüm gizemlerle dolu bir yapbozun parçalarını sunan dizi, bir mafya patronunun saklandığı yere yapılan baskınla başlıyor. İtalyan sineması ve televizyonunun en sevilen isimlerini bir araya getiren IL Miracolo’nun bir bölümünde Monica Bellucci de rol alıyor. Dizinin kadrosunda ayrıca Zenne filmiyle tanınan aktör Kerem Can bulunuyor.

  Polisler mafya patronu Molocco’nun baskını sırasında gözlerinden kan gelen bir Meryem Ana heykelciği buluyor. Başbakan, Gizli Hizmetler Başkanı, bir hematolog ve bir rahip bu gizemli olayı kontrol altına almaya çalışıyor.

  https://www.youtube.com/watch?v=YSsIy01wNXc

  0
  0
  202
 • 25-06-2019

  İstanbul Modern, 29 Mayıs - 17 Kasım tarihleri arasında Ara Güler Müzesi ve Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi iş birliğiyle gerçekleştirilen “İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. İstanbul’un 20. yüzyılın ortasından bu yana yaşadığı değişimi gözler önüne seren sergi, değişimler sonucu ortaya çıkan kolektif belleğin oluşumunda Ara Güler’in fotoğraflarının rolünü gösteriyor.

  Ara Güler’in İstanbul Modern’deki ilk kişisel sergisi, Ara Güler Müzesi ve Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi’nin koleksiyon ve arşivinden ortaya çıkıyor. Sergi İstanbul’un 1950’lerden itibaren yaşadığı değişimin izini sürüyor. Serginin küratörlüğünü İstanbul Modern Fotoğraf Bölümü Yöneticisi Demet Yıldız, danışmanlığını ise Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Müdürü Umut Sülün üstleniyor.

  0
  0
  256
DAHA FAZLA