GÜNDEM
 • 17-08-2019

  İtalya’nın cam sanatıyla ünlü bölgesi Murano’da düzenlenecek Venedik Cam Haftası’na Türkiye’nin önde gelen cam sanatçılarından Felekşan Onar özel jüri davetlisi olarak katılacak. 7 – 15 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek etkinlikte Onar’ın Esma adlı kısa filminin ilk gösterimi de yapılacak. İsmini İsmihan Sultan’dan (Esma Sultan) alan film, Sokullu Mehmet Paşa Camii için Murano’dan sipariş ettiği 900 cam kandilin hikâyesini ele alıyor.

  Onar filmi için “1569-1571 yılları arasında Sokullu Mehmet Paşa adına, II. Sultan Selim’in kız kardeşi olan eşi Esma Sultan tarafından yaptırtılan cami, İstanbul’da Kadırgalar semtinde yer alıyor. Mimar Sinan’ın eseri olan ve döneminin en güzel örnekleri arasında yer alan caminin iç tasarımında, Murano’daki zanaatkarlara yaptırılan 900 adet cam kandil kullanılmış. Aynı dönemde Venedik ile Kıbrıs için savaşa girilmesine rağmen Esma Sultan’ın Venedik’ten sipariş ettiği cam kandiller İstanbul’a ulaşır ve tarihimizde cam sanatının önemli birer göstergesi olarak yer alır. Bu tarihi değeri, Venedik’te, cam sanatının kalbinde sanatseverlerle buluşturmak benim için bir kıvanç kaynağı.” şeklinde açıklama yaptı.

  Esma, bu sene ikincisi düzenlenecek ‘’Murano-İstanbul: A Glass Making Journey’’ (Murano-İstanbul: Bir Cam Yaratma Yolculuğu) adlı konferansın ardından 10 Eylül’de gösterilecek. İtalyan ve Türk akademisyenleri katılacağı konferansta Rönesans döneminde camda mine işçiliği konuşulacak.  

  0
  0
  760
 • 17-08-2019

  İtalya'nın önde gelen gıda ve beslenme uzmanlarından Marcello Ticca’nın gıda ve beslenmeyle alakalı sayısız önyargı, klişe, yanlış inanış ve yalanı bilimsel bir zeminde incelediği kitabı Beslenme Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar, Leyla Tonguç Basmacı’nın çevirisiyle, Kolektif Kitap etiketiyle yayımlandı.

  Ticca bu kitabında insanların zihninde kök salmış yanlış inanışların en yaygınlarını bilimsel zeminde inceleyip çürütürken temel besinlerimizin bileşenlerine, tavsiye edilen tüketim miktarlarına ve besinlerden en fazla faydayı sağlamak için yapılması gerekenlere dair pratik bilgi ve önerilerle bilinçli bir beslenme düzenini nasıl benimseyebileceğimizi anlatıyor.

  “... beslenme konusundaki yanlış bilgilerin günümüzde de çok kolay doğduğu, kök saldığı ve yayıldığı bir gerçek. Yoksa ‘özellikle' günümüzde mi demeliyiz? Çünkü 2000'lerde internetle beraber bazı haberlerin kurgulanıp ‘viral' hale gelmesi, beslenme konusundaki ‘sahte haberlerin' azalmak yerine çarpıcı şekilde çoğalmasına ve günbegün yenilerinin ortaya çıkmasına neden oldu. Tek başına bu gözlem bile durumu değerlendirmenin ve son yirmi yılda hazırlanan en geçerli derlemeleri dahi güncelleştirmenin gerekliliğini ortaya koymaya yeter.”

  ​Görsel: Tasha Levytska

  0
  0
  655
 • 16-08-2019

  Women of the World 2020 (WOW- Dünyanın Kadınları) festivali, 17-18 Eylül tarihlerinde Feriye İstanbul'da gerçekleşecek. Kurucu direktör Jude Kelly’nin katılımıyla WOW Thinkin planlama toplantılarında kadınların başarıları, karşılaştıkları engeller, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konularındaki düşünceleri konuşulacak. 2020 yılında Brisith Council tarafından düzenlenecek, herkesin katılımına açık toplantılara kayıt 2 Eylül’e kadar bu adres üzerinden yapılabilecek.

  ​Kadınların başarılarını kutlamak ve desteklemek üzere hayata geçirilen ilk festival olan Women of the World (WOW), kurulduğu 2011 yılından bu yana altı kıtada ve 30’dan fazla şehirde düzenlenen festivalleriyle, iki milyondan fazla insana ulaşarak dünyadaki en büyük, en kapsamlı ve en önemli kadın festivali olma özelliğine sahip oldu. Kadınlardan ilham alan festival, WOW Thinkin adı verilen planlama toplantılarında da kadınların seslerini duymayı, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konularındaki düşüncelerini dinlemeyi, başarılarını, karşılaştıkları engelleri ve neler görmek istediklerini öğrenmeyi amaçlıyor. 

  0
  0
  927
 • 16-08-2019

  Evin Sanat Galerisi, Nihal Elvan Erturan’ın küratörlüğünü üstlendiği karma sergi “Bitimsiz!”e ev sahipliği yapıyor. Sergide, modern zamanları öncesi ve sonrası ile düşünen; güncel/malzeme/teknik/anlayışları kullanarak “tarih”i, “bugün”ü, “ben”i, “beden”i, “doğa”yı yorumlayan dokuz sanatçı bulunuyor. Bu sanatçılar Vahap Avşar, Konstantin Bojanov, Engin Çavuşoğlu, Ahmet Elhan, Işık Güner, Hakan Gürsoytrak, Nasip İyem, Ekin Saçlıoğlu ve Tuğçe Ulugün’den oluşuyor. Sergi süresince her cuma günü Tuğçe Ulugün Tuna’nın küratörlüğünde performansların da düzenleneceği “Bitimsiz!”i 6 Eylül – 26 Ekim tarihleri arasında gezebilirsiniz.

  ​‘’Bitimsiz!’’, son yüzyıllarda yaşadığımız hızlı ve köklü değişimlerin sanatçıların sorgulama alanlarını, zaman algılarını nasıl değiştirdiğine bakıyor, doğa ve bedenle kurulan yeni ilişki biçimleri üzerine düşünüyor. Hiç bitmeyecek gibi davrandığımız “her şey”in katmanlı anlamlar/sorular/sorunlar yaratarak bize dönmesine tanıklık ediyor. Sergi; evrensel değerlerin, ideolojilerin, tarihin, doğanın, sanatın sonunun ilan edildiği bir dönemde, ilerleme odaklı, “yeni”yi işaret eden modernizme dönüp tekrar bakmayı deniyor. 

  0
  0
  606
 • 16-08-2019

  Televizyon programcısı ve mizah yazarı Burak Akkul’un yaptığı seyahat programıyla aynı adı taşıyan kitabı Çok Gezenti – Şehirler ve İnsanlar, Hürriyet Kitap etiketiyle yayımlandı.

  “Bir seyahattir ömrüm duraklarında ölür, yollarında büyürüm.

  Ev, yuva, pembe panjur, nohut oda bakla sofa… Kendimi bildim bileli bunlar, bana huzur veren kavramlar değildi. Duruyorken nefes alamıyordum ben. Belli bir yerde durmak, ölümü kabullenmek gibiydi sanki. İki hafta aynı yerde kalsam, ömrüm iki hafta kısalmış gibi geliyordu. Evet durduğum yerde de yaşayabilirdim belki… Ama uzun yaşamak! Bunun için kesinlikle ‘gitmem' gerekirdi.

  Zaten bir tane olan ömrü uzatmayı kim istemez ki?
  Hayal ettiğin o kırları
  saçlarında görmeden
  ​…git.”

  0
  0
  592
 • 15-08-2019

  Kundura Sinema, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği 16. İstanbul Bienali Paralel Etkinlikleri kapsamında “Hakikatten Uzaklaştıkça’’ adlı film programını ağırlayacak. Program filmleri, insan faaliyetlerinin gezegen üzerindeki ilişkisi ve etkisine odaklanarak bienalin bu seneki “Yedinci Kıta’’ temasına göndermede bulunuyor. Küratörlüğünü Pia Chakraverti-Wuerthwein ve S. Buse Yıldırım’ın yaptığı program dört kısa ve bir uzun metrajlı filmden oluşan özel seçkiden oluşuyor. Program 14 Eylül – 9 Kasım tarihleri arasında her cumartesi gerçekleşecek. 

  ​“Hakikatten Uzaklaştıkça’’ programında gösterilecek filmler arasında; Su Ming-Yen’in rüyasında tarif edilen kadını bulmak için bir dağa yolculuk eden adamın hikâyesinin anlatıldığı Flow adlı filmi, Natalie Cubides-Brady’nin İskoçya’nın kuzey kıyısında yer alan Dounreay adlı nükleer araştırma sahasında çalışan kurgusal bir karakterin kayboluşunu anlatan Beyond the North Winds: A Post Nuclear Reverie  adlı filmi yer alıyor. Ayrıca, Barbara Marcel’in Amazon ormanlarının bulunan ve üretilen resimlerinden oluşan bir kompozisyon niteliğindeki filmi The Open Forest ve Hindistan’ın köylerinden biri olan Kondwall ve yaşayanları hakkında mistik bir şiir filmi özelliğindeki Payal Kapadia'nın filmi And What is the Summer Saying de programda yer alıyor. Seçkide gösterilecek son film ise insan, doğa ve makinaların çarpışmalarını anlatan Lucien Castaing-Taylor ve Verena Paravel imzalı Leviathan.

  0
  0
  621
 • 15-08-2019

  Pierre Gemme’in yazdığı Jess Pauwels’in resimlediği okumayı ve yazmayı yeni öğrenen çocuklara yönelik “Dinozor Okulu” serisinin dört kitabı Kahraman Diplo, Anki Sudan Korkuyor, Trise Kimi Seviyor? ve Stega’nın Doğum Günü, hep kitap etiketiyle yayımlandı.

  Esra Okutan’ın Fransızca aslından çevirdiği dizi 6 yaş ve üstü çocuklara okulu, okuma ve yazmayı eğlenceli kılıyor. Çocukların okuma becerisini geliştirmek ve bağımsız birer okur olmaları yolunda onlara kolaylık sağlamak amacıyla kaleme alınan dizide çocukların okul hayatında karşılaştıkları sıkıntı veren konular da ele alınıyor.

  Dinozor Okulu Kahraman Diplo: Dinozor Okulu’nda bütün arkadaşları küçük Diplo ile dalga geçiyordu. “Koca şey, canavar! Hem korkunç hem beceriksiz!” Peki ama ya Diplo’nun uzun boynunun arkasında bir kahraman gizleniyorsa?

  Dinozor Okulu Anki Sudan Korkuyor: Dinozorlar dalgalar arasında eğleniyor. Anki, hariç. O plajda, sırtı denize dönük oturuyor.

  Acaba küçük Anki deniz korkusunu yenebilecek mi?

  Dinozor Okulu Trise Kimi Seviyor?: Trise, Edmonta’yı her gördüğünde kekeliyor ve kıpkırmızı oluyor. Para, onları kıskanıyor ve Trise ile alay ediyor. Edmonta arkadaşları arasında bir seçim mi yapmalı?

  Dinozor Okulu Stega’nın Doğum Günü: Stega doğum gününü arkadaşlarıyla kutlamak için okula bir pasta getiriyor. Ama tam mumları üfleyecekken sınıfın arkasında bir patırtı kopuyor…

  0
  0
  531
 • 14-08-2019

  Bu sene 7. kez sinemaseverlerle buluşacak Engelsiz Filmler Festivali İstanbul, Eskişehir ve Ankara olmak üzere 3 şehirde gerçekleşecek. Türkiye ve dünya sinemasının en iyi örneklerinden 48 filmi görme ve işitme engelli sinemaseverlerin erişimine uygun olarak erişebilir mekânlarda sunacak festival, film gösterimlerinin yanı sıra tüm yan etkinliklerini de erişilebilir olarak gerçekleştirecek.

  Festivalin etkinlik programında ise; film ekipleriyle söyleşiler, 9-12 yaş çocuklar için Canlandırma Atölyesi, otizm spektrum bozukluğu bulunan çocuk ve gençler için Otizm Dostu Gösterim, sanal gerçeklik deneyimi ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile yapılacak çeşitli paneller yer alıyor. Festival’deki tüm filmler göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile erişilebilir mekânlarda gösteriliyor.

  Tüm gösterimlerin ücretsiz olacağı festival bu yıl, 7-9 Ekim tarihleri arasında İstanbul, Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu’nda (SineBu), 11-13 Ekim tarihleri arasında Eskişehir, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde, 16-20 Ekim tarihleri arasında ise Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara’da sinemaseverleri ağırlayacak.

  ​Festival hakkında ayrıntılı bilgilere www.engelsizfestival.com adresinden ulaşabilir, festivalin Facebook, Instagram, Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz.

  0
  0
  517
 • 14-08-2019

  İpek Yeğinsü küratörlüğündeki “İntergalaktik” adlı sergi Anna Laudel’in yeni sezonunu açıyor. Sergide yer alan sanatçılar arasında Beyza Boynudelik, Şafak Çatalbaş, Alper Derinboğaz, Emin Mete Erdoğan, Horasan, Ekin Su Koç, Ali Miharbi, Ali İbrahim Öcal, Özcan Saraç, Meltem Sırtıkara, Merve Şendil ve İrem Tok yer alıyor. Uygarlığımızı dünyanın ötesine taşıyıp hayatımızı orada sürdürmeyi başarırsak bizi nasıl bir geleceğin beklediği sorusundan yola çıkan sergi, 3 Eylül’de açılacak ve 20 Ekim’e kadar devam edecek.

  ​Sergi, insanlığın dünyada inşa ettiği sosyo-kültürel yapıların gezegen dışına olası bir göç durumundan nasıl etkileneceğine odaklanıyor ve bunu yaparken geçmiş ile gelecek gibi güncel kavramsal ikilemlere yönelik bağımsız bir tartışma alanı açıyor. “İntergalaktik”, gezegenimizin olanaklarını pervasızca tükettiğimizin kaçınılmaz farkındalığına dikkat çekerek, sanatseverlere uygarlığımızın geleceğine yönelik önemli sorular yöneltiyor.

  0
  0
  564
 • 14-08-2019

  20. yüzyıl edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Stefan Zweig’ın insan ruhunun derinliklerine inen öykülerinden oluşan Masalımsı Bir Gece, Ahmet Arpad’ın çevirisiyle, Everest Yayınları tarafından yayımlandı.

  Zweig, çocukluk ve gençlik hayallerinin, unutulmuş düşlerin saklandığı karanlıklara benzersiz üslubuyla ışık tutuyor. Etraflarındaki “yabancı, ateşli” dünyayla aralarında bir bağ kurabilmek için kabuklarından çıkmaya çabalayan tutkulu erkekler, kadınlar ve çocuklar bu öykülerin kahramanları.

  “Ah, şu canlılığa bir girebilsem, başkalarının bu titreyen, gülen, soluk alan arzulayışlarına bir akabilsem, onların damarlarına dökülebilsem! Kargaşanın arasında küçücük ve adsız olarak yaşasam; şu dünyanın çamurunda görünmez bir hayvancık, on binlerce gürültüsü arasında arzuyla titreyen ışıltılı bir varlık olsam!”

  0
  0
  518
DAHA FAZLA