Advertisement
0 YAPILAN YORUMLAR
26950 GÖRÜNTÜLENME
37 TAKİPÇİ
0 BEĞENİ
Söylen(e)meyen / The Unspoken
  • İsimsiz
  • Emotional Landscape
  • The Mirror
  • isimsiz
  • White Door

Merve Denizci “Söylen(e)meyen” adını verdiği ilk kişisel sergisinde şüphe ve güzelliği izleyiciye aynı anda hissettiriyor. 2011’den bu yana farklı zaman ve mekanlardan topladığı imajları ortak bir mekanda yeniden kurgulayarak elde ettiği kompozisyonlarındaki dinginlik, izleyiciyi bir yandan kendine çekerken bir yandan da imajların gerilimli yapısıyla sarsıntıya uğratıyor.  Kullandığı sakin atmosfer ve renkler, hiçbir ipucu bırakılmadan katledilmiş hayvan imgeleriyle bir kırılmaya neden oluyor.

Denizci’nin işleri kurguları gereği izleyiciyi birçok soruyla karşı karşıya bırakırken, eski ve geleneksel mekanlara yerleştirdiği kücük kızların nötr ifadeleri mağdurluga ve suçluluğa bir mesafe koymakta; oluşan bu mesafeyse işlerin genelindeki belirsizliği sağlamlaştırmaktadir.

Sergide, sanatçının 2014’de başladığı video çalışmaları da yer almakta. Resimlerindeki dingin ortam videolarda da hakim. Yalnızca bir imgenin yavaşca kıpırdadığını gördüğümüz hareketli yüzeyler, resmi zamansallığından koparmadan devinimli hale getiriyor.

Siemens Sanat “Sınırlar Yörüngeler” (2014) yarışmasında başarı ödülü kazanan ve Cite Internationale des Arts Paris ve St. Pucherie Lisesi’nin organize ettiği “Türkiye den Yeni Nesil Genç Çağdaş Sanatçılar” (2015) yarışmasında finalistlerden biri olan Merve Denizci’nin ilk kişisel sergisi “Söylen(e)meyen” 7-30 Mayıs tarihleri arasında C.A.M. Galeri’de izlenebilir.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Merve Denizci’s first solo show named “The Unspoken” aims to make viewers feel the suspicion and the beauty at the same time.  The artist reinterprets the images she has been collecting from different times and places since 2011 in a shared space; the serenity in the compositions attracts the viewer while the tension of the images leave him/her trembled. The tranquil atmosphere and colors, the mysteriously slaughtered animal figures form a breaking point in the works.

Due to their contexts, Denizci’s works leave the viewers with so many questions.  The neutral facial expressions of the little girls placed in the old and traditional rooms put a space between the idea of aggrieved and guilt; and this distance strengthens the ambiguity of the works in general.

The video works, which the artist has been working on since 2014 are exhibited in the show. The peaceful settings of the paintings are dominant in the videos as well.  The animated surfaces with a single image slowly moving put the paintings in motion without detaching them from temporality.

Awarded at the Siemens Art’s “Borders Orbits” Competition (2014) and became one of the finalists at the “Jeunes Artistes Contemporains de Turquie Nouvelle Generation” (2015) organized by Cite Internationale des Arts Paris and St. Pucherie, Merve Denizci is opening her first solo show at C.A.M. Gallery. “The Unspoken” can be viewed at C.A.M. Gallery between the dates 7 – 30 May.

0
3015
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
İLETİŞİM BİLGİSİ

Mail : camgaleri@gmail.com

Tel : 0(212) 245 79 75

TAKİPÇİLERİ
37
YAZILARI
8
Advertisement
Geldanlage