29 TEMMUZ, ÇARŞAMBA, 2020

39. İstanbul Film Festivali’nin Kazananları Belli Oldu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen 39. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması Ödülleri sahiplerini buldu. 11 uzun metrajlı ve 12 kısa filmin katıldığı yarışmaların kazananları, dün akşam düzenlenen törende açıklandı.

Toplamda 11 filmin yarıştığı Ulusal Yarışma’da en iyi filme verilen Altın Lale Ödülü’nü Ümit Ünal’ın yönettiği Aşk, Büyü vs. kazandı. 200 bin TL’lik ödüle değer görülen filmle ilgili şu açıklamalara yer verildi: “Sadeliğiyle, karakterlerini ve anlattığı çevreyi romantize etmeden, hikâyesini çabasızca aktardığı, hem içerden hem de dışarıdan bütünlüklü bir bakış sunduğu ve bizi her adımda öyküsüne biraz daha inandırdığı” için…

1990’lı yıllarda bir saldırı sonucu hayatını kaybeden yazar ve şair Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’nü ise Orçun Behram’ın yönettiği Bina filmi kazandı. Distopik tür bir film olarak değerlendirilen Bina, “sinemamızda pek örneği bulunmayan ‘beden korkusu’ türünde, hikâyesi kadar atmosferi ve ses tasarımıyla da sürükleyen, didaktik olmadan günümüze ve sinema tarihine sayısız göndermeleri” olan bir yapım olarak tanımlandı.

Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu FIPRESCI tarafından her yıl düzenli olarak İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma kapsamında verilen FIPRESCI Ulusal Yarışma Ödülü’nü Ercan Kesal’ın yönettiği Nasipse Adayız filmi kazandı. Filmi ödüle değer gören ve Bojidar Manov’un başkanlık yaptığı jüride Ofer Liebergall ve Aylin Sayın Gönenç gibi isimler yer aldı.

İstanbul Film Festivali’nin kısa film yapımını özendirmek ve alandaki projeleri desteklemek için düzenlediği Ulusal Kısa Film Yarışması’nı ise Arda Çiltepe’nin yönettiği Siyah Güneş filmi kazandı.

​Festival kapsamında verilen ödüller ve kazananları ise şöyle:

Ulusal Yarışma

Altın Lale En İyi Film – Aşk, Büyü vs. / Ümit Ünal
Onat Kutlar anısına Jüri Özel Ödülü – Bina / Orçun Behram
En İyi Yönetmen – Ercan Kesal (Nasipse Adayız)
En İyi Senaryo Ödülü – Ümit Ünal (Aşk, Büyü vs.)
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü – Selen Uçer & Ece Dizdar (Aşk, Büyü vs.)
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü – Fatih Al (Körleşme)
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü – Engin Özkaya (Bina)
En İyi Kurgu Ödülü – Ali Aga (Nasipse Adayız)
En İyi Özgün Müzik Ödülü – Can Demirci (Bina)

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü
En İyi İlk Film – Bina / Orçun Behram

Ulusal Kısa Film Yarışması

En İyi Kısa Film – Siyah Güneş / Arda Çiltepe
Mansiyon – Ahtapot / Engin Erden

FIPRESCI Ödülleri
FIPRESCI Ödülü Ulusal Yarışma –  Nasipse Adayız / Ercan Kesal

0
816
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage