Advertisement
23 OCAK, PERŞEMBE, 2014

Rota: Eylül

Sonbaharı sergi açılışlarıyla karşılıyoruz. Yeni sezonun gelmesiyle birlikte yaz rehavetini üzerimizden atıp açılacak birbirinden güzel sergilerin bir listesini çıkaralım dedik. Eylül ayı yoğun geçeceğe benziyor.

Rota: Eylül

İlk olarak Francesco Albano sergisinden başlayalım, geçtiğimiz haftalarda Tophane-i Amire'de açılan 'On the Eve' Albano'nun Türkiye'deki ilk kişisel sergisi. Sanatçının insan bedenini deforme ederek yarattığı eserleri kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz zira bu etkileyici sergi  20 Eylül'de sona eriyor. Hazır Tophane'den başlamışken EGERAN'da açılan Işıl Eğrikavuk'un 'Ters Köşe' isimli sergisinden devam edelim. Sanatçının yeni video yerleştirmesi 'Ters Köşe' 5 Ekim'e dek EGERAN'da ziyaret edilebilir. Bir sonraki durağımız ise Depo; 7 Eylül'de açılan 'Gezi: Başlangıç' ve 13 Eylül'de açılacak 'Gerçeği Arzulamak' Depo'yu önemli duraklarımızdan biri haline getiriyor. Tophane'den devam edecek olursak heyecanla beklediğimiz sergilerden 'Hotel Italia' Mixer'de 10 Eylül'de açılıyor. İstanbul Bienali paralel etkinliği olarak düzenlenen sergi Hotel Itallia'nın ruhunu yeniden canlandırmayı hedefliyor.

Yavaş yavaş İstiklal’e çıkarak Salt Galata'dan yolculuğumuza devam edelim. Salt'ın uzun süredir beklenen sergileri 'Vadedilmiş Bir Sergi' ve 'Biri, Hiçbiri, Binlercesi' 10 Eylül'de Salt Galata'da ziyaretçilere kapılarını açıyor. Gülsün Karamustafa'nın en kapsamlı sergisi 'Vaadedilmiş Bir Sergi' hem Salt Galata'da hem de Salt Beyoğlu'nda ziyaretçilerle buluşacak. Sanatçının resimlerinin ve avangart sanat pratiğinin buluşma noktasının altını çizen sergi 'Vaat Edilmiş Resimler' serisinden esinleniyor. Elio Montanari'nin 'Biri, Hiçbiri, Binlercesi' isimli fotoğraf sergisi ise dünyanın dört bir yanındaki önemli sanat etkinlikleri ve sergilere hazırlanan sanatçıların yaratım ve üretim süreçlerini bizlerle buluşturacak.


Sergi turu demişken Mısır Apartmanı'na uğramadan olmaz. Cda Projects'de Azade Köker'in yeni çalışmaları 'Moving Spaces' isimli sergiyle bizleri karşılıyor. 12 Eylül'de açılacak olan sergi 26 Ekim'e kadar ziyaret edilebilir. Galeri Zilberman'da ise Şükran Moral ve Valie Export'un 'Despair & Metanoia' sergisi performans sanatının alışılmadık işlerini bizlerle buluşturacak. Mehmet Ali Uysal'ın 'Resim' isimli sergisi 11 Eylül-26 Ekim tarihleri arası Pi Artworks'de görülebilir.

Galerist yeni sezona 11 Eylül'de Arslan Sükan'ın 'INtheVISIBLE' sergisiyle merhaba diyor. Türk Çağdaş sanatının yükselen isimlerinden Aslan Sükan'ın eserleri 12 Ekim'e kadar görülebilir. Sanatorium yeni sergi sezonunu güncel Japon fotoğrafının genç ve öne çıkan isimlerinden Sohei Nishino’nun İstanbul’daki ilk kişisel sergisi olan “Diorama Maps” ile açıyor, sergi 12 Ekim'e dek ziyaret edilebilir. Galeri NON'un yeni sergisi 'Görünürdeki Yazar' Oxford İngilizce sözlükte yer alan örnek cümlelerden esinleniyor. Meriç Algün Ringborg'un sergisini 12 Eylül-2 Kasım arası ziyeret edebilirsiniz. Trevor Paglen'in yeni işi 12 Eylül-25 Ekim tarihleri arası Protocinema'da bizlerle olacak. Şimdi biraz Nişantaşı'na doğru ilerleyelim, Dirimart yeni dönemi iki sergiyle karşılıyor. 12 Ekim'e kadar devam edecek olan sergiler; Fabian Marcaccio'nun 'Some USA Stories' ve Bjorn Melhus'un 'Liberty Park - God We Trust'.

Beşiktaş'a doğru uzanalım biraz da. Rampa 17 Eylül'de Cengiz Çekil ve Nilbar Güreş sergileriyle sonbaharı karşılıyor.  Cengiz Çekil'in 'Temizlik Bezi' isimli sergisinde sanatçının önemli motiflerinden biri olan 'tekrar' ile karşılaşırken Nilbar Güreş'in 'Açık Telefon Kulübesi' isimli sergisinde 3 ekranlı video yerleştirme ve fotoğraf projesiyle başbaşa kalacağız. Sergiler 26 Ekim'de sona eriyor. CAM Galeri'de açılacak olan 'Bunu Ben de Yaparım' 30 Eylül'e kadar Murat Germen, Aras Seddigh, Sevim Sancaktar, Mehmet Ali Boran, Fatih Tan ve Burcu Yağcıoğlu'nun işlerini ağırlayacak. 

Anish Kapoor hayranlarının sabırsızlıkla beklediği sergi 10 Eylül-5 Ocak tarihleri arası sanatseverlerle buluşacak. Güncel sanatın yaşayan efsanesini kaçırmamak için Sakıp Sabancı Müzesi'nde açılacak olan sergiyi ziyaret etmeyi unutmayın. Borusan Contemporary de bienal ile paralel iki sergiyi ağırlayacak. 14 Eylül itibariyle Rafael Lozano-Hemmer’ın Vicious Circular Breathing sergisi, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Segment #4 seçkisi Perili Köşk’te sanatseverlerle buluşacak.


0
3604
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage