Advertisement
22 OCAK, ÇARŞAMBA, 2014

Sagalassos: City of Water

Ahmet Ertuğ'un muhteşem kareleriyle antik kent Sagalassos’u inceleyen 'Sagalassos: City of Water' isimli kitabı Ertuğ & Kocabıyık Yayınları'ndan çıktı. Alanında uzman olan Marc Waelkens'in metinleriyle desteklenen fotoğraflar bu etkileyici yaşam alanını tarihi, mimari ve heykeltıraşlık hazineleriyle sergilerken aynı zamanda kazı fotoğraflarıyla da bir keşif imkanı sunuyor.

Sagalassos: City of Water

21 Ocak 2014; İstanbul -- Borusan Sanat çatısı altında faaliyet gösteren, sanat kitabı yayıncılığında dünyanın önde gelen isimlerinden biri olan Ertuğ & Kocabıyık Yayınları, 'Sagalassos: City of Water' (Sagalassos: Su Kenti) isimli kitabı yayımladı. Antik çağlardaki heykellerden Roma dönemi kalıntılarına, şehrin panoramik görüntülerinden günümüz kazılarına geniş bir yelpazede ele alanınan Sagalassos: City of Water, dünyaca ünlü mimar-fotoğrafçı Ahmet Ertuğ'un fotoğrafları ve Marc Waelkens'in metinleriyle 208 sayfa boyunca okurlara zengin bir içerik ve kusursuz bir görsellik sunuyor.

Tam 99 fotoğraf ve detaylı planlarla tarihe tanıklık edeceksiniz. Kitap, Sagalassos’un günümüzde bile hayal etmesi güç muhteşem altyapısını, bitmemiş ama devasa ölçülerdeki amfitiyatrosunu, pagan tanrılar ve imparatorluğun inancına adanmış tapınaklarını, ticari ve tören amaçlı oluşturulan büyük kamusal alanlarını ve diğer büyüleyici meskenlerine uzanan bir yolculuk sunuyor. 

Kitapta, Antalya’nın yaklaşık olarak 150 km kuzeyindeki Ağlasun Dağı’nın eteklerinde, 2045 metre yükseklikte kurulu Sagalassos’un tam 99 renkli levhası ve çeşitli çizimlerle planları bulunuyor. Büyük İskender’den İmparator Hadrian’a kadar birçok imparatorluğa ev sahipliği yapan, her köşesinde tarihten izler taşıyan bu büyüleyici kent, suyla bütünleşerek bu kitapta tam bir görsel şölene dönüşüyor.

Yazar: Ahmet Ertuğ
Yayınevi: Ertuğ & Kocabıyık Yayınları

0
3463
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage