0 YAPILAN YORUMLAR
20800 GÖRÜNTÜLENME
13 TAKİPÇİ
0 BEĞENİ
The Airmail Project

[please scroll down for english]
Airmail Projesi, evrensel bir sanat deneyi: 16 ülkeden 16 sanatçı posta yoluyla yarattığı ortak çalışmalar. Her sanatçı başladığı bir çalışmayı devam etmesi üzere ikinci bir sanatçıya gönderiyor, oradan bitirmesi üzere üçüncü bir sanatçıya yollanıyor. Her sanatçı üç iş üzerinde çalışıyor. 

Proje 2014 yılının Ocak ayında Richard Watkins ve Lara Salmon tarafından başlatıldı. İlk açılış sergisi Ekim 2014 de Los Angeles da gerçekleşti. Daha sonra Ocak 2015 de Beyrut’ta gösterildikten sonra geçtiğimiz Haziran ayı Londra’da sergilendi. Ve en son temmuz ayında Space Debris de sergilenecek. 

Açılış Kokteyli 8 Temmuz 2015 18:30-20:30
Sergi Tarihleri: 08.07.2015- 31.07.2015
Not: sergi yeni yaz sezonu saatleri içinde açık olacaktır Perşembe-Pazar 12:00-19:00

Sanatçılar: Richard Watkins (İngiltere), Lara Salmon (Amerika), Federico Fernández Gärtner (Kolombiya), Nini Sum (Çin), Maria Mokbel (Macaristan), Anastasia Belous (Ukrayna), Dean Christie (Avustralya), Henk Holsheimer (Hollanda), Robert Ekblom (İsveç), Ben Ong (Malezya), Saba Sadr (Lübnan), Marianne Saltiel (Meksika), Andile Dyalvane (Güney Afrika), Rosie Cooper (Yeni Zelanda), Tara Jaffar (Irak) ve Musonda Kabwe (Zambiya).

theairmailproject.tumblr.com
----------------------------------------------------------------------
The Airmail Project is a global art experiment: 16 artists in 16 countries collaborating by post. Each artist starts a piece of work, sends it to a second artist to work on, who sends it to a third artist to finish. Each artist participates in three pieces of work.

The project was initiated in January 2014 by Richard Watkins and Lara Salmon. The opening show was in LA in October 2014 before travelling to Beirut for January 2015. It was the first exhibition at Camberwell Post Office in June 2015. And now we are proud to present it at SPACE DEBRIS Istanbul in July. 

Opening Reception: July 8th, 18:30-20:30
Exhibition Dates: 08.07. 2015- 31.07.2015
Open through the summertime gallery hours: Thursday to Sunday 12pm-7pm

theairmailproject.tumblr.com

Artists: Richard Watkins from UK, Lara Salmon from USA, Federico Fernández Gärtner from Colombia, Nini Sum from China, Maria Mokbel from Hungary, Anastasia Belous from Ukraine, Dean Christie from Australia, Henk Holsheimer from Holland, Robert Ekblom from Sweden, Ben Ong from Malaysia, Saba Sadr from Lebanon, Marianne Saltiel from Mexico, Andile Dyalvane from South Africa, Rosie Cooper from New Zealand, Tara Jaffar from Iraq and Musonda Kabwe from Zambia.

WAY BEYOND HOME

WAY BEYOND HOME, mixed media, 2014,

started by Andile Dyalvane, South Africa

worked on by Nini Sum, China

finished by Rosie Cooper, New Zealand

0
2534
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
MEKAN BİLGİSİ

Space Debris is a New York based “multi purpose art space” in Karaköy, Istanbul. Its aim is to create a hub space for creative interaction and innovative dialogue within a collective soul. Space Debris is a multi-faceted space; functioning as both exhibition and event space, as well

... devamı
İLETİŞİM BİLGİSİ

E: info[at]spacedebrisart.org

W: http://spacedebrisart.org

TAKİPÇİLERİ
13
YAZILARI
6
Geldanlage