0 YAPILAN YORUMLAR
16282 GÖRÜNTÜLENME
31 TAKİPÇİ
0 BEĞENİ
Ilgın Seymen "Sonsuz Körlük"

22 Ekim – 29 Kasım 2014

art ON Istanbul Ilgın Seymen’in “Sonsuz Körlük” isimli kişisel sergisini sunuyor. Sanatçı ilk kez gösterilecek olan çalışmalarında günlük hayatın vazgeçilmez parçaları olan tüketim malzemelerinden yola çıkarak, çağımız insanının alışveriş odaklı yaşam modelini renkli, kara mizaha dayalı bir dil geliştirerek büyüteç altına alıyor.

Çalışmaları uluslararası bağlamda San Francisco, New York, Berlin ve Seul’de farklı sergilerde gösterilen Ilgın Seymen, “Sonsuz Körlük” sergisinde farklı form arayışlarına girerek, heykel, kağıt çalışması, kolaj ve yerleştirme teknikleriyle ilişkiye girerek disiplinlerarası bir yaklaşım açısıyla izleyicilere farklı deneyselliklerin kapılarını aralıyor. Sanatçı, tüketim çılgınlığının hedonist duyguları kamçılayan özelliklerini, reklam dilinde kullanılan mesajlardan yola çıkarak eleştirel bir açıdan ele alıyor. Mutluluğun sürekli olarak daha fazla ve daha lüks tüketim olarak tanımlandığı çağımızda, sanatçı iki farklı metafordan yola çıkarak, sosyolojik ve psikolojik açılımlara sahip olan bir sergileme biçimi geliştirdi. Bu metaforlardan ilki “pembe dünya”, diğeriyse onun arkasındaki “gerçek dünya”. Sergiye ismini veren “Sonsuz Körlük” ise, bu iki ayrı kavramın birbiriyle olan ilişkisiyle oluşan eleştirel bir yaklaşımın ürünü.

Serginin ismi öte yandan sadece kendi gözlerimizi boyamaya odaklı kozmetik ve güzelleştirici ürünlerin verdiği anlık mutlulukların körleşme yaratan sistemine gönderme yapıyor. Seymen, kendisinin de bir parçası olduğu bu düzende sahip olduklarımızın bir tür bağımlılık yarattığının da altını çiziyor. “Sonsuz Körlük” fark etmeden parçası olduğumuz alışkanlıklar zincirinin ne kadar tehlikeli olduğunu imgelere dayalı olarak izleyicilere duyumsatıyor.

0
3559
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
İLETİŞİM BİLGİSİ

info@artonistanbul.com

Ekip

Nil Duran
Kurucu

Oktay Duran
Kurucu

Gökşen Buğra
Direktör - goksen@artonistanbul.com

Ece Dursun
Sanatçı Temsilcisi, Medya İlişkileri - ece@artonistanbul.com

Ali Duran
Asistan Koordinatör - ali.duran@artonistanbul.com

... devamı
TAKİPÇİLERİ
31
YAZILARI
4
Geldanlage