17 EKİM, PAZARTESİ, 2016

17 Ekim – 23 Ekim Kültür Yaşam Dozu

Bu hafta Uluslararası Antalya Film Festivali başladı, Akbank Caz Festivali ise birbirinden iddialı konserlerle devam etmekte. Diğer yandan sezonun yeni tiyatro oyunları da perdelerini aralamaya devam ediyor. Hal böyleyken bunnca koşturmacanın içinde şehirde ne var ne yok sizin için derledik. İyi haftalar!

17 Ekim – 23 Ekim Kültür Yaşam Dozu

17 Ekim Pazartesi


Uluslararası Antalya Film Festivali

Festival

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Menderes Türel ile Festival Direktörü Elif Dağdeviren ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden Uluslararası Antalya Film Festivali dün başladı. 23 Ekim’e dek devam edecek festivalin 53. senesinde 134 film izleyiciyle buluşacak. Ulusal Yarışma, Uluslararası Yarışma, Dünya Sinemalarından, İlk Filmler, Ustaların Gözünden, Hiçbir Yerin İnsanları, Fokus Ülke: Çin, Demokrasi Filmleri: Güneş Tutulması, Kapalı Gişe Atıf Yılmaz Filmleri, Tarık Akan Filmleri gibi bölümlerden oluşan festival kapsamında gösterimi yapılacak filmler arasında dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan Mehmet Can Mertoğlu imzalı Albüm, 51. Karlovy Vary Film Festivali’nde de yarışan Kıvanç Sezer filmi Babamın Kanatları, Amasya Güreş Merkezi Yatılı Okulu’nda geleceğin güreş şampiyonları olmak için okuyan yirmi altı çocuğun hikayesini anlatan Genç Pehlivanlar, geçim derdi, demokrasi ve seçim kampanyaları ile küçük yaşta tanışmanın hüznünü yaşan bir çocuğun hikayesini anlatan Mavi Bisiklet, Derviş Zaim’in yeni filmi Rüya ve en son Montreal Film Festivali’nden En İyi Senaryo Ödülü ile dönen Rüzgarda Salınan Nilüfer de var. Festivalle ilgili detaylı bilgi ve programa ana sayfalsından erişebilirsiniz. 

Kuş Öpücüğü

20:30 / Tiyatro / Salon İKSV

Tiyatro D22’nin tüm sokakların drama çıkan bir mahallede umut arayan bir anne oğulun hikayesini anlattığı tiyatro oyunu Kuş Öpücüğü Salon İKSV Oyun Salonu’nda olacak. Hayatını sokaklarda akordeon çalarak kazanan Mehmet ile yıllar sonra oğluna kavuşan Hatice’nin torbacılığın, hırsızlığın, polis müdahalesinin normal sayıldığı bir mahallede, tek göz evlerindeki geçmişle yüzleşme ve hesaplaşma hikayesi olan Kuş Öpücüğü çareyi renkli televizyon dünyasında aramaya karar verir ve olayların gidişatı bir anda değişir. Oyunun başrollerini Berkay Ateş, Güneş Hayat ve Emir Çubukçu paylaşıyor.

18 Ekim Salı

Ali Perret’s DU.DU

21:30 / Konser / Babylon

Babylon Akbank Caz Festivali kapsamında Erivanlı dünyaca ünlü duduk ustası Suren Asaduryan ve caz piyanisti Ali Perret tarafından hayata geçirilen DU.DU’yu sahnesinde ağırlıyor. Anadolu’nun hüzünlü ezgileriyle New York’un çok kültürlü kaotik seslerinin kaynaşmasından oluşan bu müzikal anlatım binlerce yıllık Anadolu mirasını batının armonisiyle birleştirerek evrensel yeni bir dil inşa ediyor. Ali Perret’in besteleri ve Suren Asaduryan’ın seçtiği türkülerin çağdaş düzenlemelerinin seslendirileceği gecede Oğuz Büyükberber’in gerçekleştirdiği doğaçlamalar da grubun ana repertuvarını oluşturuyor. Sanatçılara perküsyon ustası Berkant Çakıcı, Yunanlı Kontrbascı Apostolos Sideris ve genç kemancı Giannis Poulious da eşlik edecek. 

19 Ekim Çarşamba

Tony Allen

21:30 / Konser / Babylon

Nijerya asıllı davulcu, besteci ve söz yazarı; Brian Eno’nun “belki de yaşayan en iyi davulcu” diye tarif ettiği, Fela Kuti’nin “Tony Allen olmadan, Afrobeat olmazdı” dediği Tony Allen, Akbank Caz Festivali kapsamında Babylon sahnesinde olacak. 75 yaşında aktif müzik kariyerine halen daha devam eden Allen, Kuti ile beraber 60’lı yıllarda caz ve funk’ı harmanlayarak yarattığı afrobeat tarzını, sonradan rock ve hip hopla birleştirip Doctor L, Manu Dibango, Ray Lema gibi pek çok isimle de çalışmıştı. Bugüne dek 70’in üzerinde albüm kaydı olan müziğin yaşayan efsanesini canlı dinleme fırsatını kaçırmayın. 

Aşk Aptalı

20:30 / Tiyatro / Tatbikat Sahnesi – Ankara

İsteyerek ya da istemeyerek, fakat birbiri olmadan yaşayamayan iki insanın hikayesini anlatan Aşk Aptalı, Tatbikat Sahnesi’nde. Gerçeklik ve kara mizah ögelerinin iç içe geçtiği oyun, gerçeğin ve hayalin, yalanın ve doğrunun, geçmişin ve geleceğin harmanlandığı çarpıcı bir duygusal tecrübe. Aytek Şayan, Burcu Özberk, Melih Efeçınar ve Nusret Çetinel’in kadrosunda yer aldığı oyun Sam Shepard’ın Fool for Love eserinden uyarlama. 

Ray Blue Band

21:30 / Konser / Nardis

Klarnetle başladığı müzik eğitimini saksafonla sürdüren New York’lu müzisyen Ray Blue, Akbank Caz Festivali kapsamında iki gece üst üste sahnede olacak. Blues ve Afrika tınılarını kullandığı pürüzsüz ve akıcı tekniğiyle doğaçlamanın da ustalarından olan Blue, piyanoda Kaan Bıyıkoğlu, kontrbasta Matt Hall ve davulda Ferit Odman’la beraber cazseverlerle buluşacak. 

20 Ekim Perşembe

Shirley

20:30 / Tiyatro / ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi – Ankara

Günlük hayatın sıkıcılığında kaybolmuş Shirley Valentin’in komik ve eğlenceli kendini keşfediş hikayesini anlatan Shirley, Sumru Yavrucuk’un yorumuyla sahnede olacak. Willy Russel imzalı aynı isimli oyundan uyarlanan Shirley, hayattaki tüm potansiyelini mutfağına hapsetmiş bir kadının hayatının iplerini tekrar eline alışının komik öyküsü. 

21 Ekim Cuma

Imany

21:00 / Konser / Volkswagen Arena

Caz, soul ve folk müzikten beslenen Imany, Volkswagen Arena sahnesinde müzikseverlerle buluşacak. Şarkılarında aşktan, kadın hakları mücadelesinden, iklim değişikliğinden, siyasi mücadelelerden bahseden Imany’nin soul müziğine zenginlik katan duru vokalini dinlemek isteyenler etkinlik biletlerini Biletix üzerinden temin edebilirler. 

Ten Rengi

20:30 / Tiyatro / ikincikat

“Hayatta doğru gibi gözüken gerçekler ve dürüstçe söylenmiş yalanlar vardır”. Tandem Turkey kapsamında, İstanbul’dan Köşe ve Bükreş’ten dramAcum kurumlarının bir yıllık işbirliği ve araştırması projesi İstanbul-Bükreş Oyun Hattı’nın ürünü olan Ten Rengi, hayatı boyunca inkar ettiği kimliğini artık kabullenmek isteyen bir baba ile bilinmeyen bir geçmişle tanımlanmayı reddeden kızının öyküsünü anlatıyor. Romanya’da Babadağ ve Köstence, İstanbul’da Sulukule, Kuştepe ve Balat’taki Roman topluluklarından ve Hatay ile Gaziantep’te yaşayan Dom topluluklarından insanlarla yapılan 40 adet röportaja dayanılırak Ayşıl Akşehirli ve Alexandru Berceanu tarafından yazılan oyun, bir ailenin jenerasyonlar boyunca devam eden kimliğiyle yüzleşme mücadelesini anlatıyor. 

22 Ekim Cumartesi

Dünyaya Gözlerimden Bak

19:00 / Tiyatro / D22 Köşk

Tiyatro D22, bu sezon farklı mekânları tiyatro salonuna dönüştürdüğü yepyeni ve heyecan verici bir projeye imza atıyor. Alman yazar Lothar Kittstein’in kaleminden çıkan ve Frank Heuel’in yönettiği Dünyaya Gözlerimden Bak, Fringe Ensemble ile gerçekleştirilen ortaklık  ile dünya prömiyerini yapacak. Üç bölümden oluşan ve üç askerin savaş deneyimlerinden yola çıkarak hazırlanan oyun, Kadıköy Hasanpaşa’da tarihi bir köşkün odalarında seyircisini dolaştıracak. 

Rüya

21:00 / Sinema / Kadıköy Rexx

2016 Adana Film Festivali’nde başrolündeki Gizem Erdem’e En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran Derviş Zaim’in son filmi Rüya hafta itibarıyla vizyonda. Günümüzdeki mimarlık pratiğiyle dertleri olan Sine, yedi uyuyanlar menkıbesinden hareketle mağara biçiminde tasarladığı cami modelini hayata geçirmek üzereyken, karşılaştığı rahatsızlıklar sebebiyle kendini bambaşka bir dünyada bulur. Sine’nin kendini içinde bulduğu bu durum rüya ile hakikatin iç içe geçtiği pek çok değişime de gebe bir sürecin habercisidir. Filmin farklı mekânlardaki seanslarıyla ilgili bilgiye Başka Sinema’nın ana sayfasından erişebilirsiniz. 

23 Ekim Pazar

Torun İstiyorum

16:00 / Tiyatro / İzmir Sanat – İzmir

Moda Sahnesi’nin yeni sezonunun yeni oyunu Torun İstiyorum İzmir seyircisiyle buluşuyor. Thomas Jonigk’in kaleme aldığı, Kemal Aydoğan’ın yönettiği oyun farklılıklara tahammülü olmayan ataerkil düzeni iliklerine kadar içselleştirmiş bir annenin oğullarıyla ilişkisini anlatıyor. Eşcinsel oğluyla annesinin girdiği çatışmayı ironik bir biçimde anlatan oyunun kadrosunda performanslarıyla kendine hayran bırakan Nazan Kesal, Hülya Gülşen, Caner Cindoruk, Bülent Çolak, Münircan Cindoruk, Aslı Samat ve Ahsen Özercan yer alıyor. 

0
3780
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage