24 KASIM, CUMARTESİ, 2018

Varlık Dergisi’nin 85. Yılında Türkiye’de Edebiyat Dergiciliği

VarlıkKitap-lık ve Dergâh dergilerinin editörleri Mehmet Erte, Murat Yalçın ve Ali Ayçil’in katılımıyla “Varlık Dergisi’nin 85. Yılında Türkiye’de Edebiyat Dergiciliği” başlıklı bir söyleşi düzenlenecek.

Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek söyleşide Türkiye’de edebiyat dergiciliğinin geçirdiği evreler ve günümüzdeki konumu tartışılacak.

Varlık Dergisi’nin ilk sayısı 15 Temmuz 1933’te yayımlandığında, harf devrimi yapılalı sadece beş yıl olmuştu. O günden bu yana, 85 yıllık deneyimiyle, Türkiye edebiyat dergiciliği tarihinin çok önemli bir kısmında tanık ve aktör olarak yer almış Varlık Dergisi’ni temsilen derginin editörü Mehmet Erte’nin; Kasım-Aralık 2018’de 200. sayısını yayımlayan ve 25 yılı geride bırakan Kitap-lık Dergisi’nin editörü Murat Yalçın’ın ve yirmi yılı aşkın yayıncılık tecrübesiyle 1990’da ilk sayısı yayımlanan Dergâh Dergisi’nin editörü Ali Ayçil’in katılımıyla edebiyat dergiciliğinin çeşitli yönleriyle ele alınacağı bir panel gerçekleştirilecek.

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’teki Demir Demirgil Salonu’nda, 27 Kasım Salı günü saat 16:00’da başlayacak olan panelin moderatörlüğünü Şehir Üniversitesi öğretim üyesi Fatih Altuğ üstlenecek. Etkinlik herkesin katılımına açık ve ücretsiz olacak.

Görsel: Simon Prades

0
883
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle