03 TEMMUZ, SALI, 2018

Neden Bazılarımız İkna Etmekte Daha Başarılı?

Tali Sharot’un psikoloji konusunda geçen yılın ses getiren kitabı Başkalarının Aklı - Neden Bazılarımız İkna Etmekte Daha Başarılı Ve Nöroloji Bu Konuda Ne Düşünüyor? Tevfik Uyar’ın çevirisiyle Domingo Yayınevi etiketiyle yayımlandı.

Tali Sharot basit bir sorunun peşine takılıyor: Başkalarını dinlerken beynimizde neler oluyor? Önce, nöroloji ve psikoloji sahasındaki son çalışmalardan faydalanarak bu etkileme-etkilenme oyununda Taş Devri’nden beri pek fazla yol alamadığımızı ortaya koyuyor Sharot. Birinin fikir ya da davranışlarını değiştirmeye çalışırken seçtiğimiz yolların çoğu aslında beynin işletim sistemiyle uyumsuz. Sonra güzel haberi veriyor: Daha iyisi mümkün; beynimizin rolünü kavrayarak bu çift taraflı oyunda kartları yeniden dağıtabiliriz.

​Bir girişimci, insanları sonu meçhul bir biyoteknoloji projesine milyarlar akıtmaya ikna edebilirken, bir doktor hastasını hayati bir aşıyı yaptırmaya ikna edemiyor. Bir siyasetçi zerre gerçekliği olmayan tezlerle kitleleri peşinden sürüklerken, aksini –hem de bilimsel dayanaklarıyla– sunan rakibi kimseye sözünü dinletemiyor. Neden?

0
1441
1
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle