19 NİSAN, ÇARŞAMBA, 2017
İstanbul Tiyatro Festivali Artık Her Yıl Kasım Ayında Gerçekleşecek

\"Köpeklerin İsyan Günü\" oyunundan


İstanbul Tiyatro Festivali Artık Her Yıl Kasım Ayında Gerçekleşecek

İKSV’nin 1989 yılında düzenlemeye başladığı ve 2002 yılından bu yana iki yılda bir gerçekleştirdiği İstanbul Tiyatro Festivali bu yıl dahil artık her yıl kasım ayında düzenlenecek. Bu yıl 21’incisi düzenlenecek İstanbul Tiyatro Festivali, Aygaz, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda 13-26 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

1989 yılından bu yana, yerli ve yabancı tiyatro ve dans topluluklarının en iyi örneklerini izleyiciyle buluşturan İstanbul Tiyatro Festivali’nin 20 festivalde ağırladığı 5600 yerli ve yabancı sanatçının 700 performansını 441.000’in üzerinde seyirci izledi. 2002 yılında, Nâzım Hikmet’in doğumunun 100. yılında, Genco Erkal’ın tasarladığı ve yönettiği Nâzım’a Armağanadlı yapımla ilk prodüksiyonunu gerçekleştiren İstanbul Tiyatro Festivali, izleyen yıllarda 34 yerli ve yabancı prodüksiyona ortak yapımcı olarak da destek verdi.

13-26 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 21. İstanbul Tiyatro Festivali programında bu yıl yurt dışından dört, Türkiye’den on gösteri yer alacak. Festival kapsamında farklı mekânlarda sahnelenecek bu yapımların yanı sıra yine alanında uzman konukların ve eğitmenlerin katılımıyla gerçekleştirilecek ücretsiz söyleşiler ve atölye çalışmaları da gerçekleştirilecek.

Festival kapsamında yerli tiyatro sahnesinin başarılı örneklerinin yurt dışında farklı festivallerin ve kurumların programlarında yer almasını sağlamak ve daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla ilk kez 2014’te düzenlenmeye başlayan “Uluslararası Platform” bu yıl da devam edecek. Platformda yurt dışından davet edilen uluslararası festival direktörleri, tiyatro profesyonelleri ve uluslararası tiyatro eleştirmenleri, festival kapsamında kendileri için yapılan özel programı takip etme ve Türkiye’den sanatçı ve topluluklarla tanışma imkânı bulacak. 2014 yılında 15 yabancı konuğun katılımıyla başlayan Uluslararası Platform, 2016 yılında farklı ülkelerden 70’in üzerinde katılımcıyla gerçekleştirilmiş, Türkiye’den oyunların Avignon Le Off, Edinburgh Fringe ve Chantiers d’Europe gibi festivallerde ve Avrupa’nın prestijli tiyatrolarında yer almasına önayak olmuştu.

Görsel: "Kargalar" oyunundan

0
999
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle