12 ŞUBAT, SALI, 2019

Georges Canguilhem'den “Normal ve Patolojik”

Georges Canguilhem’in biyoloji, bilim felsefesi, tıp ve psikoloji alanlarının kurucu ismi olarak anılmasını sağlayan kitabı Normal ve Patolojik, Perge Akgün’ün çevirisiyle MonoKL etiketiyle yayımlandı.

Canguilhem’in savunduğu şey yaşam yaşayandan hareketle anlaşılmalı. Temel tezi yaşamın mekanik ya da kimyasal süreçlerde değil canlının ortamı ile kurduğu karşılıklı yaratıcı ilişkide aranması gerektiğiydi.

​“Normal insanın ancak bütün insanların kendisi gibi normal olmadığı bir dünyada kendisini böyle bildiğini kabul etmeliyiz, bunun sonucunda, iyi bir kaptanın gemisini karaya oturtabileceğini, efendi bir adamın bir “gaf” yapabileceğini bilmesi gibi normal insan da hastalanabilir olduğunu bilir. Bedenini başarısızlığa uğratabileceğini hisseder, ama bu gerçekliği püskürtmenin kesinliği ile yaşar. Hastalık söz konusu olduğunda normal insan, bir başkasında tükenmiş olanı kendi içinde tutabileceğinin güvencesini yaşayan kişidir. Dolayısıyla normal insanın öyle olduğuna inanması ve bunu söylemesi için hastalığın ön belirtilerine değil, hastalığın tasarlanan gölgesine ihtiyacı vardır. Hastaların olduğu bir dünyada hasta olmamak zamanla bir rahatsızlık doğurur....Böylece normal insanda normal kalmakla ilgili bir endişe doğar, sağlığın sınanması için yani onun kanıtı olarak duyulan hastalık ihtiyacı; bilinçdışı bir hastalık arayışı, hastalığı kışkırtma doğar. Normal insanın hastalığı, kendisine duyduğu biyolojik güvende bir yarığın belirmesidir.”

Görsel: Michael Schiffer

0
1002
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle