03 TEMMUZ, CUMA, 2015

Fotoğraflarla “Hiçbir Yere Sürgün” Edilen Rohingyalılar

Greg Constantine tarafından hazırlanmış "Exiled To Nowhere: Burma’s Rohingya" adlı fotoğraf sergisi 4-30 Temmuz tarihleri arasında Galata Fotoğrafhanesi'ndeki Fotoğraf Vakfı Galerisi'nde sergilenecek. Çalışmaları Pictures of the Year International, NPPA Best of Photojournalism, the Human Rights Press Awards, Society of Publishers in Asia Awards, Days Japan ve the Allard Prize for Photography tarafından tanınan fotoğrafçının bu sergisi "Exiled To Nowhere: Burma’s Rohingya" adı altında düzenlenen uluslararası sergi dizisinin bir parçasını oluşturuyor.

Daha önce Londra, Canberra, Washington DC, Brüksel, Jakarta, Bangkok, Tokyo, Yogyakarta, Geneva, Kuala Lumpur ve en son olarak New York City’de görücüye çıkan sergiler dünyanın en çok zulüm gören halklarından biri olarak tanınan Rohingyalılar'ı konu alıyor.

Batı Myanmar-Burma’nın Rakhine Eyaletinden Müslüman bir azınlık olan Rohingyalılar, 1982 senesinde vatandaşlıktan çıkarılır ve bu tarihten beri vatansız bir halk olarak yaşamlarını sürdürür. Rohingyalılara karşı 10 yıllardır sürdürülen ayrımcı politikalar, temel haklardan mahrum bırakma ve sayısız insan hakları ihlalleri 100 binlerce Rohingyalının istenmedikleri ve hor görüldükleri anavatanlarından kaçmalarına ve az da olsa koruma veya sığınma aramalarına yol açar. İnsan hakları grupları yaşanan bu durumu etnik arındırma ve insanlığa karşı suçlar olarak tarif ediyor.


Adres: Müeyyedzade Mh., Hoca Ali Sk. No:15, İstanbul

0
1607
1
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle