19 NİSAN, ÇARŞAMBA, 2017

Erkeklerin Olmadığı Bir Gelecek mi Gelecek?

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) bilim ve genetik kategorisine Bryan Sykes’ın yazdığı Adem’in Laneti: Erkeklerin Olmadığı Bir Gelecek adlı kitabı ekledi.

Bryan Sykes kitabında, “İnsanda cinsiyetleri ayrıştırmaya yarayan Y-kromozomu eşeyli üremeyi tehdit etmeye nasıl başladı? Erkeklerin saldırganlığının, açgözlülüğünün ve çokeşliliğinin genetik bir nedeni var mı? Bazı ailelerde genetik olarak sadece bir cinsiyetten çocuk sahibi olma eğilimi var mıdır? Eşcinsellik geni olabilir mi, cinsel yönelim ne zaman belirlenir?” gibi sorulara evrim teorisi ve genetik bilimindeki son gelişmelerin ışığında tüm bu sorulara cevaplar ve yeni sorular ekliyor.

Genetik biliminin sürekli genişleyen sınırlarında dolanan bir polisiye roman akıcılığında kurgulanmış Adem’in Laneti’nde, kadınlık genleri erkeklerin soyunu kurutmaya kararlı görünüyor ve insanlık için bambaşka bir gelecek çiziliyor.

Oxford Üniversitesi İnsan Genetiği Bölümü emeritus profesörü, genetik araştırmalar yapan Oxford Ancestors şirketinin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı, Wolfson College bilim kurulu üyesi Bryan Sykes’ın yazdığı kitabı Aylin Onacak Türkçeye kazandırdı.

Görsel: Haya Halaw

0
1665
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle