08 EYLÜL, PAZAR, 2019

Elif Batuman’ın “Budala”sı Türkçede

Elif Batuman’ın ergenlik, yetişkinlik, cinsellik ve aşk gibi temalar üzerinden anı ile kurmacanın iç içe geçtiği Pulitzer finalisti romanı Budala, Hande Sönmez’in çevirisiyle İletişim Yayınları tarafından 13 Eylül’de okurla buluşturulacak.

Harvard’daki ilk senesinde genç bir kadın, adı Selin, aylak aylak dolaşıyor kampüste. İlk kez gördüğü e-posta, içemediği birkaç şişe bira, klasik edebiyatıyla Rusça, arkadaşları Ivan ve Svetlana… Nasıl duruyor hepsi bir arada? Selin binbir kültür arasında dolaşıp farklılıkları ve aynılıkları, saçmalıkları ve akla yatkınlıkları anlatıyor. İmgelerle dolu masalsı diliyle, derin bir duygusallıkla, entelektüel mizahıyla.

“Üzerine yazmak istediğim atmosfer, birkaç yıl önce annemle gittiğimiz Meksika seyahatinde ortaya çıkmıştı. Bizi havaalanına götürmek için kiralanmış olan otobüsle ilgili bir karışıklık olmuştu ve otobüs bizi tuhaf bir otelin pembe karolu avlusuna bırakmıştı. Hoparlörlerden Albinoni’nin Adagio’su duyuluyor ve üzerimize bir şeyler yağıyordu, havaya baktığımızda kül olduğunu anlamıştık.”

​Görsel Kaynak: 
Photographed by Tom Johnson, Vogue, March 2017

0
892
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle