11 OCAK, CUMA, 2019

Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün Sahibi Piyanist Can Çakmur Oldu

Kültür-sanat üretimini desteklemek ve geleceğin sanatçılarının yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla klasik müzik alanında hâlen eğitimini sürdürmekte ya da tamamlamış, önemli başarılara imza atmış gelecek vadeden genç müzisyenlere İKSV tarafından verilen Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün 2018 yılı sahibi piyanist Can Çakmur oldu.

Mendelssohn-Akademie, The Holland International Music Sessions, Liszt-Akademie Shillingsfürst ve burs aldığı Liechtenstein Uluslarası Müzik Akademisi gibi akademilerde çalışma imkânı bulan Çakmur, eğitimini Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar’da Grigory Gruzman ve Belçika’da Diane Andersen ile sürdürüyor.

2018 yılı 10. Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması2017 İskoç Uluslararası Piyano Yarışması ve 2012 yılında XXII. Roma Uluslararası Piyano Yarışması birincisi olan Can Çakmur, Weimar'da düzenlenen 4. Franz Liszt Genç Piyanistler Yarışması'nda üçüncülük ödülü ve Bartók Özel Ödülü’nü kazandı. 2014 yılında 5. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde "Yılın Genç Müzisyeni" ödülüne layık görüen Çakır, 2016 yılında X. Balys Dvarionas Yarışması’nda ilk üç katılımcı arasında yer alarak “Laureate” ödülü ve ayrıca 2 özel ödül kazandı.

0
671
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle