25 ŞUBAT, PERŞEMBE, 2016

Maslak’ta Bir Zümrüdüanka Kuşu

Maslak civarında çalışanlar Elgiz Müzesi’nin oradaki kavşakta yer alan heykeli fark etmişlerdir. Peki 2015 yazında yerleştirilen Zümrüd-ü Anka heykelinin kime ait olduğunu biliyor musunuz? Biz merak ettik ve heykelin hikayesini araştırdık. 

Maslak’ta Bir Zümrüdüanka Kuşu

Sarıyer Belediyesi ve Elgiz Müzesi “Kesişen Yollar, Kesişen Güzellikler” isimli bir projeye başladılar. Bu proje kapsamında Elgiz Müzesi’nden Müze Heykel Kurulu tarafından seçilen eser, 6 ile 12 ay arasında Maslak’ta sergilenecek. Ardından yine Müze Heykel Kurulu tarafından seçilen yeni bir heykel ile değiştirilecek.

Proje kamusal alana yerleştirilen sanat yapıtları ile bölge halkının kültürel ve estetik duyarlılıklarının arttırılmasını, İstanbul’un finans merkezi Maslak çalışanlarının sergi gezerek sanata destek verme bilincinin güçlendirilmesini ve çalıştıkları çevrenin güzelleştirilmesinin sağlanmasını amaçlıyor. 

©Nazlı Erdemirel

Bu proje çerçevesinde şu an Maslak’ta plazalar ortasındaki kavşakta arz-ı endam eden heykel, Ümit Turgay Durgun’a ait. 2013 yapımlı Zümrüd-ü Anka isimli heykel, alüminyum ve seramik malzemelerinden oluşuyor. Sanatçı, eserinde alüminyum döküm ve terakota tekniğini tercih etmekteki temel sebebini malzemenin yanma eylemi ile dönüştüğü yeni yüz ve yeni beden sayesinde tasarımın temasına göndermede bulunmak ve ilişki kurmak olarak açıklıyor.

©Nazlı Erdemirel

Batıda “Phoenix” olarak bilinen efsanevi kuş, İran ve Pers mitolojisinde "Simurg" adı ile biliniyor. Anadolu ve Doğu’da anlatılan hikayeye göre Zümrüdüanka kuşu yaşam döngüsünün sonuna yaklaştığında kendine bir yuva yapar ve onu ateşe verir. Küllerinden yenilenmiş ve yeniden doğmuş olarak yeni ve genç bir kuş dünyaya gelir. Zümrüdüanka reenkarnasyon ve sipiritüel aydınlanmayı temsil eder. Bu yeniden doğuş temasını yaşam ve ölüm arasındaki dinamik devinime benzetmek mümkün.

Çalışmalarını İtalya’daki atölyesinde sürdüren Durgun, aynı zamanda Copikstar takma adıyla grafitilerini sergiliyor. Sanatçı şu anda ilk solo sergisine hazırlanıyor.

#heykelsokakta

Siz de şehirde rastladığınız heykelleri #heykelsokakta hashtag’iyle Instagram’da paylaşın, biz de Artful Living Instagram (instagram.com/artfullivingart) hesabından repost edelim. Hep birlikte görelim, öğrenelim, keşfedelim!

0
35347
3
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage