24 ŞUBAT, ÇARŞAMBA, 2016

2015’in En Yenilikçi 9 Sanat Koleksiyoneri

Koleksiyonerlerin sanat oyununda en üst seviyede oynamaları için ana gerekliliğin para olduğu aşikar. Ama bir koleksiyoner olarak yenilikçi olmak da bir o kadar önemli. Artnet 2015’in en yenilikçi sanat koleksiyonerlerini seçti.

2015’in En Yenilikçi 9 Sanat Koleksiyoneri

Geçtiğimiz yılın müzayedelerindeki yedi, sekiz ve dokuz haneli rakamlara baktığımızda küresel sanat piyasasını canlandırmaya devam eden dünya çapındaki servet avcılarında hiçbir azalma olmadığını görüyoruz. 

1. Swizz Beatz

Grammy ödüllü hip-hop prodüktörü ve koleksiyoner Swizz Beatz (gerçek ismi: Kasseem Dean), çağdaş sanat sahnesinde her zamankinden daha büyük bir varlık gösteriyor. Geçen sene Miami’deki Scope için özel bir seçkinin küratörlüğünü üstlenen Beatz, bu sene daha da büyük bir projeye soyundu. Hızla gelişmekte olan Wynwood Sanat bölgesinde, KAWS, Kehinde Wiley, SWOON ve Mickalene Thomas gibi köklü sanatçıları, Hydon Gyon ve Gregory Siff gibi daha az tanınan isimlerle bir araya getirdiği “No Commisions” isimli ücretsiz bir sanat fuarı organize etti. 37 yaşındaki girişimcinin “No Commisions” sergisini dünyadaki diğer şehirlere götürme gibi bir planı da var.

Beatz, bir röportajında söylediğine göre sergilediği sanatçıların yüzde 70’ini Instagram’dan buluyormuş. Ayrıca aldığı eserleri asla satmadığını söylüyor ve Dean Koleksiyonu adını verdiği koleksiyonunun çocukları için olduğunu belirtiyor. 

Swizz Beatz

2. Alan Faena ve Ximena Caminos

Alan Faena ve eşi Ximena Caminos, Miami Beach’deki Art Basel’in en son edisyonundaki programın büyük bir bölümünde etken rol oynadılar. Faena’nın Miami sahilinde yayılarak genişleyen mülküne hızlı bir bakış atıldığında ziyaretçiler, Faena’nın Brezilya-Fransız kolektifi olan Assume Vivid Astro Focus’dan sipariş verdiği okyanus kenarındaki paten pisti ve Damien Hirst’ün Gone But Not Forgotten (2014) adlı cam kutudaki altın kaplı yünlü mamut iskeletinden, Jeff Koon’un Coloring Book (1997-2005) adlı dev dış mekan heykeline kadar bir seri merak uyandıran sanat eserleri ile karşılaştılar.

Alan Faena ve Ximena Caminos

Bunların hepsi Arjantin doğumlu emprezaryonun, 2016 yılının sonbaharında tamamlanacak olan ve Rem Koolhaas’ın Hollanda mimarlık firması olan OMA tarafından tasarlanan imar alanının bir parçası. Bu imar alanının Faena Art adı altında bir sanat kompleksi ile üç blok apartmandan ve yeni açılmış olan lüks otelden oluşan 1 milyar dolarlık bir çalışma olduğunu da söylemek gerek.

Ayrıca ikili geçtiğimiz aylarda, Faena Art’ın bu sonbahardaki açılış programının dünyadaki sanatçı, mimar ve toplum liderlerini bir araya getirecek olan bölge çapında binlerce güçlü toplu performanslar ile başlayacağını ilan ettiler. 

3. Qiao Zhibing

Aslında sahibi olduğu gece kulüpleriyle tanınan Qiao Zhibing, bir röportajında, sanat koleksiyonculuğuna ilk olarak sırf sahip olduğu sayısız kulüpte doldurması gereken fazla sayıda boş alan olması nedeniyle başladığını açık sözlülükle belirmişti. Zhibing, şu anda Çin’de bulunan en hatırı sayılır çağdaş sanat koleksiyonerlerinden biri olarak biliniyor.

Kendi jenerasyonundan sanatçılara odaklanmayı tercih eden koleksiyoner, bu amaçla Zhang Enli, Liu Wei, Antony Gormley, Thomas Houseago ve Theaster Gates gibi isimlerin çalışmalarını daha şimdiden koleksiyonuna eklemiş. Zhibing bugünlerde kendi sanat merkezinin oluşumuna odaklanmış durumda. 

4. Eli ve Edythe Broad

Bu yıl sanat dünyasının en çok ses getiren ve uzun süredir beklenen etkinliklerinden biri Los Angeles’ın hızla büyüyen merkezindeki Broad Müzesi’nin resmi olarak açılmasıydı. Eli ve Edythe Broad’ın koleksiyonlarını sergilemek için açtıkları 140 milyon dolarlık müze, Diller Scofidio ve Renfro tarafından tasarlanmış olan özgün binada konumlanıyor. Müzenin 20 Eylül’de gerçekleşen büyük açılışı sanat dünyası erbapları için mutlaka görülmesi gereken bir etkinlikti. Ücretsiz girişi ile müze, ikilinin geniş çaplı koleksiyonundan 2000 adet çağdaş sanat eserine ev sahipliği yapıyor. 

Eli ve Edythe Broad

5. Ron ve Ann Pizzuti

Ohio’nun yeniden canlandırılan Short North bölümünde bulunan ve öncesinde bir sigorta şirketi olan Pizzuti Collection, sadece birkaç yıl önce bir sergi alanına dönüştürülmüştü. Şu anda ise Ron ve Ann Pizzuti tarafından son 50 yılda oluşturulmuş olan Pizzuti koleksiyonunun daimi sergilenme alanı olarak hizmet veriyor. 

Ron ve Ann Pizzuti

Ron Pizzuti, bir röportajında “Satın aldığımız ilk eserimiz olan Hollandalı sanatçı Karel Appel’in bir baskısını 1974 yılında, 100 dolar peşin ve aylık 100 dolar taksitle, sadece çok beğendiğimiz için almıştık” demiş ve bu eser için şu sözleri eklemişti: “Hala koleksiyonumuzda ve bugün bile çok güzel olduğunu düşünüyorum.”

İkilinin koleksiyonlarının Nisan 2016’ya kadar devam edecek olan güncel sergisi  “Us is Them”de de ayrıntılı olarak görülmesi mümkün. Sergi Derrick Adams, El Anatsui, Nick Cave, David Hammons, Titus Kaphar, Aminah Robinson, Yinka Shonibare, Mickalene Thomas, Hank Willis Thomas, Carrie Mae Weems ve Kehinde Wiley gibi sanatçılardan göze çarpan eserlerini içeriyor.

6. Simon de Pury

Enerjikliğiyle dikkat çeken Simon de Pury, müzayede işinin uzun vadeli emektarlarından biri. Bu yıl, eşi Michaela ile birlikte müzayededeki uzmanlıklarını, Pury & de Pury adındaki yeni internet müzayede girişimi ile sanal dünyaya taşıdılar.

Pury de kendisi gibi kolay dikkati dağılabilen biri için Instagram’ın mükemmel bir yer olduğunu söylüyor. Sosyal medyanın, kendisine yeni sanatçıları keşfetme ve toplamasında nasıl yardımcı olduğunu belirtiyor.

Simon de Pury

7. Aby Rosen

Aby Rosen’ın en yeni büyük projesi, halihazırda New York’taki ünlü Seagram binasının hemen yanında yer alan inşaat halindeki lüks rezidans bloklar. 63 katlı bina toplamda 94 daireden oluşacak ve her bir daire, sanat, mimari ve kültürel uğraşlarla ilgilenen kişiler için tasarlanacak.

Tanınmış çağdaş sanatçıların mekana özgü işlerinin planları hali hazırda yapılmış durumda. Mesela Rachel Feinstein’in aynaya resmedilmiş dev freski girişteki mermer duvarı süsleyecek. 

Rosen üzerinde çalıştığı projeyle ilgili şunları söylüyor: “Sürekli bir küratörlük yapmamız ya da değiştirmemiz gibi bir şey değil. Bunun gibi bir apartman projesinde, onu yerine kurup olgunlaşmasını istersiniz. Sanat, bir binanın parçası haline ancak böyle gelir.”

8. Budi Tek

Çin-Endonezya asıllı koleksiyoner, girişimci ve hayırsever Budi Tek’in Batı Rıhtımı’ndaki (Şangay’ın Xuhui Bölgesi) Yuz Müzesi, bir zamanlar Longhua Havaalanı’ın hangarı olarak hizmet veriyordu. Bu yıl müze, müzenin küratörü, Chicago Üniversite’sindeki Doğu Asya Sanat Merkezi’nin kurucusu ve yöneticisi olan Wu Hung tarafından düzenlenen ikinci seri "Myth/History II: Shanghai Galaxy" sergisine ev sahipliği yaptı.

Tek, Endonezya’da Bali’deki “Budi Köyü” anlamına gelen “Budi Desa” olarak bilinen projesi için Endonezya’daki arazinin parça parça alınması gerektiğini ve böylece neredeyse son 20 yıldır gönlünde yatan sanat ile doldurulmuş köyü yaratmak için hisseleri yavaş yavaş aldığını açıkladı. 

9. Jorge Pérez

Miami Art Museum 2013 yılında, Herzog & de Meuron tarafından tasarlanan ve Biscayne Sahili’ne bakan 18.580 metrekarelik tesisini taşıdıktan sonra ismi Jorge M. Pérez Art Museum olarak değiştirildi. 

Jorge Pérez

Latin Amerikalı modern sanatçıların işlerinden oluşan Pérez’in koleksiyonun çoğu hibe edilmişti. Pérez, yakın geçmişte odak noktasını Latin Amerika ve İspanya’dan çağdaş sanata kaydırdı. Related Grup’un kurucu ve yöneticisi de olan Pérez, ayrıca şirketin kurumsal koleksiyonu ve komisyon programını da uluslararası gayrimenkul gelişimi ile birlikte yönetiyor.

0
3770
1
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage