09 MAYIS, PAZARTESİ, 2016

9-15 Mayıs Haftasında Dikkat Çeken 10 Sanat Etkinliği

Şehrin yoğun sanat trafiğinden mahrum kalmamak için haftanın sanat etkinlikleri listemize göz atmadan geçmeyin. Açılışlarda görüşürüz!

9-15 Mayıs Haftasında Dikkat Çeken 10 Sanat Etkinliği

Kaf Resimleri Sesleniyor

Murat Akagündüz’ün Arter’de gerçekleşen “Vertigo” isimli sergisi 10 Mayıs'ta bir ses etkinliğine ev sahipliği yapıyor. Küratör Aslı Seven ve Murat Akagündüz’ün daveti üzerine Gökçe Akçelik, Akagündüz’ün Kaf serisini yorumladığı deneysel bir ses parçası besteledi. Ziyaretçileri resimlerin akustik yorumunun eşlik ettiği bir sergi deneyimine davet eden performans, Akagündüz’ün beyaz üzerine beyaz dağ betimlemelerinin görsel rezonansını ses ile zenginleştirecek. Gökçe Akçelik’in müzikal yorumu rezonans fikrini ele alan ve 10 Mayıs günü 11:00–19:00 arası tüm güne yayılan bir ses yerleştirmesi biçiminde gerçekleşecek. 

Get Lost 

Versus Art Project, 10 Mayıs – 25 Haziran 2016 tarihleri arasında C. Gürsel Soyel’in “Get Lost” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi adını, Kıbrıs asıllı olan sanatçının çocukluğunda maruz kaldığı göç ve tanık olduğu savaşlardan alıyor. 20’den fazla farklı boyutlarda kâğıt ve tuval üzerine yağlı boya işlerinin yer aldığı sergide sanatçı çok katmanlı ve yoğun boyanın bulunduğu bir çalışma biçimi ile karşımıza çıkıyor. Sergi açılışı 10 Mayıs Salı akşamı 18:30’da gerçekleşecek. 

Anı / Anlatı 

Elçin Ekinci ve Emirhan Eren’in üretimlerini yanyana getiren “Anı/Anlatı” başlıklı sergi, mimari strüktürler, sivil-anıtsal mimari araştırmaları ve bu yapı karşısında imgenin anlam ve kullanımını “anı” üzerinden ele alıp, bireysel “anlatı”lar çevresinde düşünüyor. Politik ve toplumsal ideolojiden sıyrılan anıt/nesneler, kültür içerisinde bir temsiliyeti yeniden dolaşıma sokmak ve yeniden üretim gibi olgulara işaret ederken aynı zamanda estetik bir kimlik kazanıyor. 11 Mayıs Çarşamba 18:00’de açılacak olan sergi 26 Haziran’a dek Kasa Galeri’de ziyaret edilebilecek.

Hayat, Sen Sevimli Kedi Videoları İzlerken Başından Geçenlerdir 

Gaia Gallery, Berkay Tuncay’ın İstanbul’daki ilk solo sergisiyle yazı karşılıyor. “Hayat, Sen Sevimli Kedi Videoları İzlerken Başından Geçenlerdir” isimli sergi, 11 Haziran’a kadar Tarihi Elhamra Han’ın beşinci katında gezilebilecek. Berkay Tuncay, son beş yıldır farklı teknikler kullanarak ürettiği çalışmalarını İstanbul’da ilk kez bir araya getiriyor. Çalışmalarında kendi kaydettiği videoların ve çektiği fotoğrafların yanı sıra, internet üzerinden bulduğu imge ve metinleri de kullanan sanatçı, çevrimiçi dolaşımda olan kültürel kodları kopyalamak, birleştirmek ve dönüştürmek yoluyla internetin küresel toplum üzerindeki çok katmanlı etkilerinin araştırılması üzerinde sanat pratiğini şekillendiriyor. Sergi 12 Mayıs akşamı saat 18:00’da açılacak.

Horizontal

Grafiti sanatçısı Decolife’ın üçüncü kişisel sergisi “Horizontal”,
12 Mayıs – 11 Haziran tarihleri arasında x-ist’te gerçekleşiyor. Decolife takma ismiyle tanınan Brezilyalı sokak sanatçısı Andre' Ruiz de Freitas’ın x-ist’teki ikinci kişisel sergisi “Horizontal”, üç yıldır üzerinde çalıştığı ve daha önce hiçbir yerde görülmemiş resimlerinden oluşuyor. x-ist’in genç sanatçıları destekleme misyonuna sokak sanatını da yöneltmesiyle ev sahipliği yaptığı Decolife’in ilk sergisi “Mind the Gap”in ardından geçen üç yılda, devamlı seyahat ederek ve yeni sanatçılarla tanışarak beslenen Decolife, bu kez sanat izleyicisinin karşısına ahşap üzerine akrilik çalışmalarıyla çıkıyor. Sergi 12 Mayıs akşamı saat 18:00’de açılacak.

Kulüp Distopya 

Yeşim Akdeniz 2015 yılında Pi Artworks Londra'da açtığı “The Secret Life Of My Coffee Table” başlıklı sergisinden sonra, Pi Artworks İstanbul için “Kulüp Distopya”yı kurguluyor. Yapıtları daha önce MAK Museum (Viyana, 2013), Guggenheim Gallery (Los Angeles, 2013) ve Stedeljik Musuem (Amsterdam, 2004) gibi kurumlarda sergilenen sanatçı, bu gerçeküstü kulüpte, erken dönem Cumhuriyet mimarisinin ulus devlet kurma ülküsünü yansıtan ancak bugüne ulaşmayan örneklerini, kendi resim dünyasında yeniden yaratıyor. 12 Mayıs akşamı 18:30’da açılacak olan serge 25 Haziran’a dek devam edecek.

Dünyaya Düştüğüm Yer 

Pilot, 12 Mayıs – 19 Haziran tarihleri arasında İrem Tok’un “Dünyaya Düştüğüm Yer” başlıklı üçüncü kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçı uzun süredir çalıştığı kitap, animasyon gibi medyumların yanına kendisi için yeni bir malzeme olan resim ve seramiği de ekleyerek bir dünyada var olma hikayesi anlatıyor. İrem Tok yeni sergisi “Dünyaya Düştüğüm Yer”i, mitolojideki en temel ve kuvvetli motiflerden ateşin etrafında şekillendiriyor. Sergi 12 Mayıs akşamı saat 18:30’da açılacak.

Bize Ait Bir Yer 

Daire Galeri, 13 Mayıs – 25 Haziran tarihleri arasında Ahmet Duru’nun beklenen ikinci kişisel sergisi “Bize Ait Bir Yer”i sanatseverlerle buluşturacak. Ahmet Duru çalışmalarında doğadan yola çıkarak insan ile dünya arasındaki ilişkiyi eleştirel biçimde inceliyor. Çalışmalarının başlangıç noktası olarak fotografik imgeyi kullanarak görsel kültürümüzün mevcut durumuna eleştirel bir bakış sunuyor. Sergi 13 Mayıs akşamı saat 17:00’de açılacak.

Printed’16

Çağdaş sanat mekanı algısına farklı bir boyut kazandıran Mixer, sınırlı sayıda edisyonlu baskıların ve fotoğrafların gösterildiği Printed’16’ya 13 Mayıs – 18 Haziran tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Mixer’in geçen sene, sanatı daha ulaşılabilir kılma hedefine paralel olarak başlattığı sergi serisi Printed’ın ikinci sergisinde Takashi Murakami, Marc Quinn, Hera Büyüktaşçıyan, Işıl Eğrikavuk, Burçak Bingöl ve Ilgın Seymen gibi isimlerin edisyonlu baskıları ve fotoğrafları yer alacak. Serrgi 13 Mayıs Cuma akşamı 18:30’da açılacak. 

Anı 

Performistanbul’un sanatçıları AslieMk ile gerçekleştireceği “Anı” performansı “8” adlı performans serisinin ilki olacak. Birbiriyle bağlantılı sekiz ayrı performansın akışkan bir bütün oluşturduğu “8”; açık uçlarından kodların, dokuların, anıların, enerjilerin, auraların aktarıldığı tüneller, koridorlar, solucan delikleri, zaman-mekan bükülümleri, yüzeyler, yansımalar, çakışmalar ve karşılaşmalardan muhtevidir ve döngüsel olarak inşa edilen, yıkılan ve yeniden inşa edilen bir performatif - oluş’u tanımlar. Performans 13 Mayıs Cuma 20:00’de Yer İstanbul’da gerçekleşecek. 

0
6725
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage