07 MART, PAZARTESİ, 2016

7-13 Mart Haftası Kaçırılmaması Gereken 9 Sanat Etkinliği

Bu hafta sergi gezmeye çıkmadan önce “haftanın dikkat çeken açılışları” listemize göz atmayı unutmayın. İstanbul sanat dünyası baharı yepyeni sergilerle karşılıyor.

7-13 Mart Haftası Kaçırılmaması Gereken 9 Sanat Etkinliği

Nerden Baksan 

Ayça Şen ikinci kişisel sergisi "Nerden Baksan"da doğmak, büyümek, yaşlanmak ve ölmek üzerine düşünüyor. Otobiyografik ögelerden esinlenen Şen, resmettiği yüzeyi yatay kullanmayı tercih ediyor. Yargılarcasına dikey duran düzlemlerden çekinen sanatçı, işler bittikten sonra karşısına geçip bakıyor. Bu açıdan hem seyirci hem resmeden rolünde. 7 Mart akşamı saat 18.00’de açılacak olan sergi 24 Mart’a dek Merkür’de ziyaret edilebilecek.

Cansen Ercan Resim Sergisi

Cansen Ercan’ın, peyzaj ve portrelerden oluşan yeni kişisel sergisi, 8 Mart Salı günü Evin Sanat Galerisi’nde açılıyor. Sanatçı resimlerinin üretim sürecinde, kendi etrafında olan doğal çevreyi, algı ve tercih süzgecinden geçirerek, gözlemlerini ekleyerek ve yeniden düzenleyerek kendine ait malzemeler haline getiriyor. Yeni sergisindeki kompozisyonlarında peyzaj ve portreleri bir araya getirirken, figürleri birer biçim olmaktan çıkarıp kimlik kazandırıyor. Gri tonların ağırlıkta olduğu paletine eklediği canlı renkler ve güçlü yorumu, peyzaj içine yerleştirilmiş bu portreleri ön plana çıkarıyor. 8 Mart saat 18.00’de açılacak olan sergi 29 Mart’a dek ziyaret edilebilecek.

Görünmez Hareket

Ayşe Gül Süter ilk kişisel sergisinin devamı niteliğindeki “Görünmez Hareket” adlı sergide hareket, ışık, etkileşim ve mekan olgularını yeni medya pratikleriyle ele alarak deneysel olarak gerçekleştirdiği çalışmalarını izleyiciye sunuyor. “Görünmez Hareket” yaşamı mikroskopik düzeneklerle inceleyen ve bunları karışık tekniklerle soyutlamaya odaklanan bir sergi. Animasyon eğitiminden dolayı hareketi ekranda, izleyicide, eserde veya biyolojik oluşumlarda araştıran sanatçı, kişisel sergisinde bu unsurların hepsini sunuyor. 8 Mart saat 18.00’da açılan sergi 2 Nisan’a dek Pg Art Gallery'de ziyaret edilebilecek.

Su

Gülhatun Yıldırım’ın “Su” adlı performansı, Simge Burhanoğlu küratörlüğünde Pi Artworks’de gerçekleşecek. Performans, John Everett Millais’ın Ophelia adlı tablosundaki figürün kendini suya bıraktığı anda yüzünde oluşan ifadeyle bağ kurar nitelikte. Ölüm, uyku öncesi, bilinç dışı hali bu performansla beraber bir otoportre oluşturuyor. Performans 9 Mart akşamı 17.00-20.00 saatleri arasında Pi Artworks’de gerçekleşecek.

Çoğaltmalar

Kuad Galeri, 09 Mart -16 Nisan arasında 26 sanatçının resim, desen, fotoğraf, video, özgün baskı (gravür, serigrafi, dijital-baskı) yapıtlarından oluşan imzalı, numaralı geniş bir yapıt seçkisini ünlü sanatçılardan “herkesin satın alabileceği” önemli ve kalıcı yapıtlar konseptiyle sunmayı sürdürüyor.

Bilimsel Brikolaj 

Vadim Fishkin'in Ali Akay küratörlüğündeki “Bilimsel Brikolaj” sergisi 11 Mart - 6 Mayıs tarihleri arasında KRANK Art Gallery’de sanatseverler ile buluşacak.

3. İstanbul Bienali’nde işleri ilk kez görülen Fishkin; fotoğrafları, sesli ışık projeksiyonları, interaktif enstalasyonları ile bilim ve sanat arasındaki ilişkiyi irdeliyor. Sanatçı bilim, bireysel tecrübe, arzu ve hayal gücü arasındaki ilişkiyi incelediği eserlerinde, teknolojik gelişmeleri şiirsel üslubunun bir aracı olarak kullanıyor. Ses, ışık ve hareketli imgeleri kullandığı eserlerinde teknolojik ekipmanın, estetiği mi yoksa işlevselliği mi sorgulamasını gündeme taşıyor. 10 Mart saat 18.00’de açılacak olan sergi 6 Mayıs tarihine dek ziyaret edilebilecek.

Doorway, 2015, 2 synchronized projections, 41 secs loop, ed.1-3 +AP

Hangi Güneş Seyre Daldı Son Rüyanı?

Ergin Çavuşoğlu’nun RAMPA’da gerçekleşecek olan “Hangi güneş seyre daldı son rüyanı?” başlıklı üçüncü kişisel sergisi (10 Mart – 7 Mayıs 2016) sorunun getirdiği farklı içerimlere karşılık veriyor; bir tür aradalığın, eşiksel bir mekânın sıradanlığı içinde öylesine dolanmanın getirdiği metaforik sarhoşluğa işaret ediyor. Çavuşoğlu seyahat ya da hareket ve göç kavramlarına yönelik ilgisini yapıtlarına sürekli olarak yansıtıyor ve bu kavramları kullanırken sadece insanların değil objelerin ve fikirlerin devinimine de değiniyor. 10 Mart akşamı saat 18.30’da açılacak olan sergi, 7 Mayıs’a dek ziyaret edilebilecek.

Erkut Terliksiz, Ekin Saçlıoğlu, Seda Hepsev Özel Seçkisi

Yaşam ve sanatı buluşturma hedefiyle yola çıkan 42 Maslak’ın galeri alanı Art!SPACE Gallery’de, x-ist sanatçılarından Erkut Terliksiz, Ekin Saçlıoğlu ve Seda Hepsev’in eserlerinden oluşan özel bir seçki sanatseverlerle buluşuyor. İki katlı mekanın bir katı Erkut Terliksiz’in çalışmalarına ayrılırken, bir katında Ekin Saçlıoğlu ve Seda Hepsev’in eserleri sergilenecek. 10 Mart akşamı saat 19.00’da açılacak olan sergi, 8 Nisan’a dek ziyaret edilebilecek.

Erkut Terliksiz, Head-On III ,MDF Üzerine karışık teknik, 60 x 107 cm, 2014

Danaburnu ve Gece Bekçisi Uyanıklar 

Aras Seddigh'in ikinci kişisel sergisi "Danaburnu ve Gece Bekçisi Uyanıklar" ile izleyicilerin karşısına çıkıyor. İlk kişisel sergisi "Melezler"de yer alan zamansız, mekansız, tanıdık ama alışıldık olmayan figürler ile bu sergide de karşılaşılıyor. Bu kez sanatçı, resimlerinin yanı sıra video enstalasyonu, heykel ve sanatçı kitabı ile deneysel bir üslup izliyor. Sergi 11 Mart akşamı saat 18.00’de Galeri Nev’de açılıyor. 

Danaburnu ve Gece Bekçisi Uyanıklar 

0
4960
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage