02 MAYIS, PAZARTESİ, 2016

2-8 Mayıs Haftasında Dikkat Çeken 14 Sanat Etkinliği

Bu hafta sanat etkinlikleri programı bir hayli yoğun. Katılabileceğiniz 14 etkinlik var. Hiçbirini kaçırmamak istiyorsanız sizler için derlediğimiz haftanın öne çıkan etkinliklerine göz atmayı unutmayın.

2-8 Mayıs Haftasında Dikkat Çeken 14 Sanat Etkinliği

Master Plan 

Proto5533, Mehmet Kahraman küratörlüğünde Eda Gecikmez’in yeni bir resim yerleştirmesini ağırlıyor. Master Plan, kasnaksız, destek yapılarından bağımsız olarak üretilmiş ve askıya alınmış yeni bir resim. Resmin asılış biçimi, Türkiye’nin doğusunda sokaklarda ipe gerilerek sallandırılan ve direniş sembolü haline gelmiş olan buluntu kumaşları, battaniyeleri ve brandaları andırıyor. Açılışı 3 Mayıs Salı günü saat 16:00’da açılacak olan yerleştirme, 22 Mayıs’a dek ziyaret edilebilir.

Sorulara Cevap Vermeyi Tercih Ediyorum 

Maçka Sanat Galerisi arşivindeki sergi konuşmaları kayıtlarından yola çıkarak 2012 yılında "Üçgen, kare ve daire ile uğraşmıyorum" isimli bir iş yapan İz Öztat, galerinin kapanma sürecinde tekrar arşivle çalışmak üzere davet edildi. Arşive eklenecek yeni bir belge üretmeyi tercih eden Öztat, kayda geçen konuşmalarda karşılaştığı sorgulamayı, bir yöntem olarak yeniden kurguluyor. 3 Mayıs Salı günü saat 17:00’de açılacak olan "Sorulara Cevap Vermeyi Tercih Ediyorum" isimli sergi, 4 Hazian’a dek ziyaret edilebilir.

Dün Değil

Tasarım Bakkalı, mayıs ayında Basako ve Peri Sharpe'nin ''Dün Değil'' isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Peri Shape Washington’da doğmuş, Ankara ve New York’da büyümüş bir psikolog ve görsel sanatçı. Peri Sharpe’ın fotoğraf ve multimedya eserleri New York, San Francisco ve İstanbul’da sergilendi. BASAKO (Başak Horasan), 1975 yılında İstanbul’da doğdu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümün’den mezun oldu. Grafik tasarım altyapısını resimlerinde kullanan sanatçı birçok farklı teknikte (kolaj, tipografi, dijital alt yapı, yağlıboya, akrilik, suluboya) üretim yapıyor. “Dün Değil”, 3 Mayıs - 29 Mayıs tarihleri arasında Tasarım Bakkalı’nda izlenebilecek.

Hiç: Gidilmemiş Denizler, Söylenmemiş Sözler 

Bozlu Art Project Nişantaşı, 3 Mayıs tarihi itibariyle Utku Varlık’ın “Hiç: Gidilmemiş Denizler, Söylenmemiş Sözler” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının kendi deneyimlerinden yola çıkarak kaleme aldığı kısa bir hikâye üzerine kurgulanan sergide, Varlık’ın tamamı ilk kez sergilenecek yeni resimlerine yer veriliyor. 1970’li yıllardan beri Paris’te yaşayan Utku Varlık, yeni sergisi için geleceği İstanbul’da Bozlu Art Project için bir sanatçı konuşması da gerçekleştirecek. 3 Mayıs saat 19:00 tarihinde açılacak olan sergi, 16 Haziran’a dek ziyaret edilebilir.

Taş & Zaman

Hasan Çevik'in "Taş & Zaman" isimli resim sergisi 4 Mayıs Çarşamba günü saat 17.30 da MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Sarnıç Galeri’de sanatseverlerle buluşuyor. Hasan Çevik’in “Taş&Zaman" resimleri yaşanılan çevreyle sanatçının etkileşiminin yalın bir yansıması olarak değerlendirilebilir. Sergi 15 Mayıs'a kadar izlenebilecek.

Formun Gücü 

“Formun Gücü”, soyut sanat, betili sanat ve araştırma temelli sanat alanlarında çalışan çağdaş Türk sanatçılarının son dönem yönelimlerini araştıran Plato Sanat’ta yer alacak üç sergiden ilki. Seriler kendini, sanat dünyamızın durumuna tanıtıcı bir analiz olarak yorumlarken günümüz sanatının önemli alanlarını eleştirel tartışmalara sevk etmeyi amaçlıyor. Haydar Akdağ, Refik Anadol, Günnur Özsoy, Seçkin Pirim, Nejat Satı, Kemal Seyhan, Gülay Semercioğlu, Kaan Sofuoğlu, Cemal Gürsel Soyel’in çalışmalarının yer alacağı sergi 5 Mayıs akşamı saat 18:00’da açılıyor. “Formun Gücü” 19 Haziran’a dek ziyaret edilebilecek.

Şizofreni / Berzah 

Fotoğraf sanatçısı Mehmet Mustafa Bulakçıbaşı ile İranlı ressamlar Sepide Kazemi, Nasrin Najafi ve Mina Darvish, Barış Atlay sanat danışmanlığında şizofreniyi tahlil ettiler. Sanatçılar fotoğraflar ve resimlerden oluşan bir konsept altında toplanan ve üç yıl süren çalışmalarında şizofreni hastalığını ele aldılar. Bu araştırmayı ele alan, Galeri Eksen'in ev sahipliğinde gerçekleşecek olan “Şizofreni / Berzah” adlı sergi 05-25 Mayıs tarihler arasında gerçekleşecek. Açılış 5 Mayıs akşamı saat 18:00’da olacak.

Eva Nielsen 

T H E P I L L, çalışmalarını Paris’te sürdüren Danimarkalı sanatçı Eva Nielsen’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapacak.
Paris’teki École Nationale Supérieure des Beaux-Arts’ta Philippe Cognée’nin öğrencisi olan Eva Nielsen, anlık detaylandırmalarla oluşturduğu resim diliyle ayırt ediliyor. Eva Nielsen’in resimleri, insan ve insanlığın bağlamdan çıkarıldığı, ancak “insan yasaklandığı halde önceden bilinen mevcudiyetine ilişkin şu anki yokluğun ve izlerin kaldığı” bir ortamı ele alıyor. 5 Mayıs akşamı saat 18:00’de açılacak olan sergi 19 Temmuz’a dek ziyaret edilebilir.

Red Bull Art Around 

Red Bull Art Around projesi ikinci senesinde şehrin Anadolu Yakası’na geçiyor. Moda semtinin zengin tarihine, ev sahipliği yaptığı farklı yaşam biçimlerine ve genç ruhuna atıfta bulunan sergi, on iki gün boyunca Moda’daki çatlaklardan, açık kapılardan ve kullanılmayan kıyı köşe mekanlarından yararlanarak izleyicilerin ve semt sakinlerinin yürüyüş rotasına ve gündelik hayatına sızma niyetinde. Amira Akbıyıkoğlu’nun küratörlüğünü yaptığı Red Bull Art Around kapsamında Berk Çakmakçı, Cem Dinlenmiş, Esk Reyn, Hacer Kıroğlu, Hera Büyüktaşçıyan, İrem Günaydın, Lara Ögel, Nihat Karataşlı, Onur Atay, Özge Topçu ve Plankton Project’in farklı medyumlarla ürettikleri eserler semtin geçmişi, bugünü ve geleceği ile diyaloğa giriyor. Red Bull Art Around Moda keşifçi bir tavırla sessizliği kırmayı, unutulmaya yüz tutanı hatırlatmayı ve semtin içine işlemeyi amaçlıyor. Red Bull Art Around 5-17 Mayıs tarihleri arasında Kadıköy, Moda’da ziyaret edilebilir.

Başakşehir: Psychogeographic exploration 

REM Art Space, 06 Mayıs – 29 Mayıs tarihleri arasında Youssef Tabti’nin “Başakşehir: Psychogeographic exploration” adlı projesine ev sahipliği yapıyor.

Youssef Tabti’nin Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlik Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencileri işbirliği ile gerçekleştirdiği Başakşehir projesi “psikocoğrafik” güzergahların çevresini belgeleyen işitsel peyzaj, görsel haritalama ve fotoğraflardan oluşan bir mekansal yerleştirme projesi olarak tanımlanabilir. Sergi açılışı 6 Mayıs saat 18:00’de gerçekleşecek.

Digi.logue Paneli 

Bugüne kadar Türkiye'de gerçekleşmiş en kapsamlı teknoloji sergisi "Digital Revolution" kapsamında, Zorlu PSM ve Zorlu Holding'in ev sahipliğinde 6 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenecek "Digi.logue Paneli" dijital sanatın uluslararası alanda ve Türkiye'deki en önemli temsilcilerini ağırlıyor. Konuşmacılar arasında: Refik Anadol, Birce Özkan, Güvenç Özel, Ebru Kurbak, Michael Tyka, Theodore Spyropoulos, Ali Şahinbaş, Çağlar Göğüş, Hatice Memigüven ve Coşku Turan yer alıyor.

All We Ever Wanted Was Everything…

Devran Mursaloğlu’nun yeni sergisi, 10.000 adet kağıttan yapılmış parçacıklardan oluşan bir yerleştirme ve paralelinde inşa edilmiş bir video sunumundan oluşuyor. Sanatçı, insanın maddi ve manevi eksikliklerini tamamlamak üzere verdiği çabayı, hırsı, doyumsuzluğunu ve bitmek bilmeyen arayış hikayesini anlatıyor. “All We Ever Wanted Was Everything…” adlı sergi 6 Mayıs saat 18:00’de açılacak ve 2 Haziran’a dek Pg Art Gallery’de ziyaret edilebilecek.

Günden Güne 

Aret Gıcır’ın üçüncü kişisel sergisi "Günden Güne", 7 Mayıs - 4 Haziran, 2016 tarihleri arasında, Öktem&Aykut ile işbirliği içinde, Galata Rum Okulu'nda gerçekleşiyor. Aret Gıcır, "Günden Güne" başlıklı sergisinde, İstanbul Ermeni Patriği Mesrob II’nin (Mesrob Mutafyan) yıllardır bilinçsiz bir halde yatağa bağlanmasına neden olan rahatsızlığın tıbbi adı “frontotemporal demans”tan yola çıkarak; hafızayı, tarihi, unutuşu ve yaşamla ölüm arasında asılı kalmış zamanı ele alıyor. Açılışı 7 Mayıs Cumartesi günü saat 16.00’de gerçekleşecek olan sergi, 4 Haziran’a dek ziyaret edilebilecek.

Kent Manzaraları 

Art On İstanbul, Erdal İnci’nin “Kent Manzaraları” isimli sergisini 7 Mayıs – 5 Haziran tarihleri arasında ziyaretçilerle buluşturacak. Sergide, ağırlıklı olarak hareketi klonladığı GIF formatlı video çalışmalarıyla tanınan Erdal İnci’nin belge niteliğindeki yeni eserleri ve Berlin Duvarı isimli veri görselleştirmesi yer alacak.

1
10954
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Asuman BÜLBÜL
05.05.16
16:27
LOVE IT
Geldanlage