11 NİSAN, PAZARTESİ, 2016

11-17 Nisan Haftasında Dikkat Çeken 9 Sanat Etkinliği

Bu hafta yine gezip görebileceğiniz birçok sanat etkinliği var. Sizler için dokuz etkinliği listeledik. Sanat dolu bir hafta sizleri bekliyor. 

11-17 Nisan Haftasında Dikkat Çeken 9 Sanat Etkinliği

Teknik Olarak Detay 

Andrea Facco, Burak Dikilitaş, Buşra Tunç, Cansu Çakar, Emin Mete Erdoğan, John von Bergen, Marco Di Giovanni, Sadık Arı'nın işlerinin sergileneceği “Detay” sergisi kaçırdığımız, kaçırmak istediğimiz, görmezden geldiğimiz, göremediğimizi düşündüğümüz tüm detaylara farklı açılardan yaklaştıkları bir inceleme niteliği taşıyor. Detayı bir teknik olarak da ele alabilen bu sanatçılar, izleyicileri görünenin ötesine çağıran işler üreterek, günümüz sanatında eser ile izleyici arasındaki mesafeyi kapatmaya çalışıyorlar. Sergi kapsamında 12 Nisan Salı günü saat 17.30'da Emin Mete Erdoğan ve Sadık Arı BLOK art space'de bir söyleşi gerçekleştirecekler. Söyleşide "Detay" sergisi kapsamında "Teknik Olarak Detay" üzerine konuşulacak. 

Manzaranın Yankısı: Kaf Resimleri Sesleniyor

Murat Akagündüz’ün Arter’de yer alan “Vertigo” isimli sergisi 12 Nisan saat 19:00’da bir ses etkinliğine ev sahipliği yapıyor. Aslı Seven ve Murat Akagündüz’ün daveti üzerine Atay İlgün, Akagündüz’ün Kaf serisini yorumladığı deneysel bir ses parçası besteledi. Ziyaretçileri resimlerin akustik yorumunun eşlik ettiği bir sergi deneyimine davet eden performans, Akagündüz’ün beyaz üzerine beyaz dağ betimlemelerinin görsel rezonansını ses ile zenginleştirecek. Sergi kapsamında gerçekleşecek etkinlikler Mayıs ayında Gökçe Akçelik'in ses performansı ile devam edecek.

Neş’e Erdok Resim Sergisi

Figüratif Türk resminin ustalarından Neş’e Erdok’un yeni kişisel resim sergisi 14 Nisan Perşembe günü Evin Sanat Galerisi’nde açılıyor. Sergide çocuk portreleri, göç, ressam ve modeli temalı resimlerin yanı sıra, Gölköy serisinden resimler de yer alıyor. Çevresinde gözlemlediği kentli insanı ve gündelik hayatın akışında olanları, belli bir konudan hareketle yola çıkarak, katıksız bir gözlem gücüyle resmeden Neş’e Erdok yeni sergisinde, son dönemde herkesi etkileyen global sorunlara da dikkat çekiyor. 14 Nisan Perşembe günü 18.00’da açılacak olan sergi 14 Mayıs tarihine dek Evin Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Apophenia

artnivo.com project space, Neslihan Karaağaç’ın “Apophenia” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının son dönemdeki endüstriyel malzemeler kullanarak ürettiği çalışmalarını kapsayan sergi, ismini sanatçının pratiğinde önemli bir yer teşkil eden psikolojideki bir terimden alıyor. İnsanın rastlantısal verilere anlam yükleyerek zihninde desen oluşturma eğilimine verilen bir isim olan Apophenia, kendini ileri düzeyde şizofreni olarak gösteriyor. 14 Nisan Perşembe 18:30’da açılacak olan sergi 7 Mayıs’a dek ziyaret edilebilecek.

İç Sıkıntısı 

Doğu Çankaya’nın Deneyimsizler “İç Sıkıntısı” adlı sergisi 14 Nisan’da halka sanat/ galeri’de başlıyor. Sergi, yaşamın her ölçekte, her geçen gün azalan bir çevrede, duyguda ve donanımda sürdüğü günümüz dünyasına atıfta bulunuyor. Çankaya’nın odak noktası, hayata karşı ergen bir saflık taşıma, ama bir o kadar da kendiyle ne yapacağını bilememe durumu olarak kendini gösteriyor. 14 Nisan Perşembe 19:30’da açılacak olan sergi 8 Mayıs’a dek ziyaret edilebilir.

Alt'ta Dört Yeni Sergi

Görsel sanat, performans gibi pratiklerin ara kesitlerinde programlar gerçekleştiren disiplinlerötesi sanat mekanı Alt, 14 Nisan – 3 Temmuz tarihleri arasında dört farklı sergiye ev sahipliği yapacak. İlk sezonunda sanatta üreticilik meselelerini inceleyen Alt’ta, Mounira Al Solh’un “I Strongly Believe in Our Right to Be Frivolous” [Uçarı Olma Hakkımıza Yürekten İnanıyorum], Andreas Angelidakis’in “Soft Ruin” [Yumuşak Harabe], Brian Eno’nun” The Ship” [Gemi] ve Michelle Lopez’in “Invisible Object” [Görünmez Nesne] adlı sergileri görülebilecek.

Değiş Tokuş Sergi 

“Değiş Tokuş Sergi 2016”, 15 Nisan Cuma akşamı Adasanat'ta açılıyor. 17 Nisan Pazar akşamına kadar açık kalacak sergide çok sayıda sanatçının farklı sanat dallarındaki eserleri, ziyaretçilerin teklifleri karşılığında değiş tokuş edilecek. Bu yıl Ofix, Adasanat, Açık Radyo ve Workattack tarafından desteklenen sergi, alışılmadık bir serge deneyimi sunuyor.

Sımsıkı 

Galeri Zilberman proje alanı 15 Nisan – 7 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek, Selçuk Artut’un “Sımsıkı” adlı proje sergisini ağırlıyor. Proje, sanatçı tarafından tasarlanarak üretilmiş, içerisinde elektronik devre olan kavanozlar üzerinden sanat nesnesi ve endüstri nesnesi arasındaki ince çizgiyi gündeme getiriyor. ‘Kavanoz’ nesnesi sanatçının ellerinde, seri üretim ve sanatsal üretimin ‘biricik’lik kaygısı arasındaki gri alanda titreşiyor; bu iki üretimin nerede başlayıp nerede bittiğine dair bir soru soruyor. 15 Nisan 18:30’da açılacak olan sergi, 7 Mayıs’a dek görülebilecek.

Emre Zeytinoğlu ile Metastaz Sergisi Üzerine 

REM Art Space’de gerçekleşen “Metastaz” sergisi, güncel pratiklerin sanata olan etkilerine ve çağdaş sanatı karakterize eden metinlere göndermelerde bulunduğu gibi, onun alttan alta bağlandığı kuramsal referanslara da dikkat çekiyor. Farklı tekniklerde oluşturdukları heykel çalışmaları etrafında Emre Zeytinoğlu ve sergiye katılan sanatçılar; Betina Hobeş, Büşra Çeğil, Ömer Tunca ve Nergiz Yeşil ‘metastaz’ kavramına dair tartışmak için 16 Nisan saat 16.00’da REM’de buluşacaklar.

0
7442
1
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage