0 YAPILAN YORUMLAR
26215 GÖRÜNTÜLENME
9 TAKİPÇİ
0 BEĞENİ
‘INFORMEL’ “INFORMAL”

Harun Antakyalı

12/10/2016 – 12/11/2016

ALAN İstanbul

Harun Antakyali, 25. kişisel sergisi “Informel” -  “Informal’’ ile ALAN İstanbul’da!

TDK'ya göre “Informel” biçimsel olmayan, resmi olmayan demektir. 1950'lerden sonra sanatta da kendine yer bulan bu akımın sanatçılarının amacı geleneklere sadık kalmak değil, aksine onları aşmaktır. Harun Antakyalı eserlerinde bu tutum tüm yönleri ile kendisini gösterir. Gerek kullandığı malzeme gerekse de eserlerindeki form ve biçimin kendine özgü sıradışı doğası izleyicilerinin plastik sanatlardaki ezberlerini bozar. Eserlerindeki primatif desenlerin getirdiği basitlik hissi aslında çok katmanlı bir sanat serüveninin içinde, sanatçının sınırlarını zorlamasıyla ortaya çıkmış bir sadeliğin yansımasıdır. Malzeme seçimi ile sanatçı, kente dair olan ve tüm yaşam alanlarını yaratan betonu çok farklı bir yönüyle ve yepyeni bir yorumla sanat izleyicisinin karşısına getirir. Beton artık dış mekan ait bir yaşam alanı unsuru olmaktan çıkmış, neredeyse sokakta yer alması gereken bir grafitinin taşıyıcısı ve  dahası malzemesi haline gelmiştir. Bu yönüyle sanatçı bir anlamda kenti yeniden yorumlayıp izleyicisine taşır. Bununla yetinmez, eserlerinde kullandığı slogan ve sembolik öğelerle, yaşadığı coğrafyanın bireysel ve toplumsal sorunlarına da göndermelerde bulunur, hikayeler anlatır. Eserlerindeki bu mütevazi çok katmanlı yapı Harun Antakyalı’nın günümüz çağdaş sanatında izlerine az rastlanan bir yer edinmesine katkıda bulunmuştur.

“Informel” - “Informal’’ Türkiye Çağdaş Sanatı alanında az görülür bir teknik kapasite ve biçimsel ifade ile kenti ve bireyi sorgulayan sıradışı bir sergi niteliğindedir. Sanatçı, bu çalışmalar ile izleyicileri sanat tarihi serüveninde resmin ulaşacağı son noktaya taşır. Antakyalı, resim ile heykel, resim ile sokak sanatı ve yine resim ile toplumcu düşünce düzlemleri aralığında oluşturduğu kendine özgü dili ile çağdaş sanatın gerek malzeme gerekse de içerik yönünden farklılaşıp geliştirilebildiği en yüksek seviyeye ulaştığı ender sergilerden bir tanesine imza atıyor.  Bu yönüyle sergi, yerel ve uluslararası düzlemde büyük bir övgüyü hakediyor.

‘’Informel’’ - “Informal’’ sergisi 12/10/2016 ile 12/11/2016 tarihleri arasında ALAN İstanbul’da görülebilecek.ALAN Istanbul presents Harun Antakyalı's 25th solo show “Informal”!

According to TDK, the word “Informal” is defined as being not formal, not official. It's also the name of an art movement that emerged after the 1950s, the purpose of which was to transcend traditions instead of being loyal to them. This attitude can be seen in all its forms in Harun Antakyalı's works. The unusual materials he uses, and the extraordinary nature of forms in his works catch viewers unawares. The impression of simplicity due to his utilization of primitive motifs is actually the reflection of purity which emerges as a result of the artist pushing his boundaries. By utilizing concrete, Antakyalı reinterprets from another perspective an urban material which is the building block of all living spaces. Concrete is no more an element of the life outside; it's instead the carrier and the material of graffiti which almost feels like it should be placed out on the street. Thus the city is reinterpreted. With the slogans and symbolic elements he uses in his works, he furthermore references the personal and social problems of his homeland and tells stories. This humble multi-layered structure of Antakyalı's works has helped him claim a unique position among the contemporary artists of today.

“Informal” is an extraordinary show which questions the concepts of city and individual by means of rare technical proficiency and formal expression. The artist carries viewers to the final destination of painting in art history. With his individual language –which positions itself between painting and sculpture, street art and ideas on society– he has created one of those exceptional shows in which unique works of contemporary art reach the highest level with regard to materials and content. Thus the show deserves many compliments from the local and international art scenes.

“Informal” can be seen at ALAN Istanbul between the dates 12 October – 12 November, 2016.

  • Harun Antakyalı
  • Harun Antakyalı
0
2519
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
MEKAN BİLGİSİ

ALAN İstanbul‘un ana hedefi, bağımsız ve yenilikçi çağdaş sanatın üretimine katkıda bulunmaktır. Mekansal, sosyal ve finansal unsurların sanat için harekete geçirilmesi amaçlanmaktadır. ALAN İstanbul dünya çapındaki çağda

... devamı
İLETİŞİM BİLGİSİ

ALAN Istanbul is open to visitors between 13.00 – 19.00 Saturday 13.00 – 19.00 except Sundays and Mondays.

Asmalı Mescid Cad. No:5/2  Tünel-Beyoğlu / İstanbul / Türkiye

T: +90 212 252 9453

info@alanistanbul.com

... devamı
TAKİPÇİLERİ
9
YAZILARI
11
Geldanlage