0 YAPILAN YORUMLAR
60070 GÖRÜNTÜLENME
32 TAKİPÇİ
0 BEĞENİ
Hareket Halinde

29 Ağustos- 9 Eylül tarihleri arasında halka sanat/ galeri'de!

 Sergi Açılış: 3 Eylül 2015 Perşembe, 19:00
 
Herşeyin birbirine bağlı olduğu, herşeyin süre gittiği kentin içinde birbirlerine bağlandılar… Herşey aynı şeyin parçasıdır. (Berger & Mohr, 1975 ‘A Seventh Man’). 
 
Bu fotoğraflar, imgelerden, yazıdan ve tarih anlatımından oluşan bir proje olan “Feeling Moved” (Hareket Halinde) projesinin bir parçasıdır. Proje, Avrupa’da 1945 sonrası ve özellikle 1989’dan bu yana süregiden nüfus hareketliliğinin ve yer değiştirmelerin etkilerini araştırmaktadır. Çalışmanın kapsamı, 2014 Mayıs’ında, halka sanat projesi’nde, “Bizim İnsanlarımızdan Hikayeler” adlı proje dahilinde, Slobodan Dan Paich’le birlikte oluşturuldu. Ardından, içindeki belli başlı düşünceler, İstanbul, Viyana ve Venedik’in aldıkları göç ve turizm arasındaki ilişkiyi irdeleyen bir bildiriye dönüştü. Daha sonra, geçen yıl, bu bildiri, Innbruck Universitesi’nden Veronika Bernard’ın kolaylaştırıcılığıda Images IV konferansında sunuldu. 
 
Koleksiyon geçmişten ve bugünden, kişisel tarih öğelerinin yanı sıra, daha geniş bir bağlamda projeyi çevreleyen yapısal meseleleri de ele alıyor. Merkezinde bağlantısızlık ağları, boşaltılmış alanlar (bireysel ve toplumsal), yerinden edilme, geçiş, hareketin düzenlenmesi, ifade özgürlükleri, kayıp ve yeniden bulmaya ait düşünce ve duygular yer alıyor.
Buradan hareketle şu soruları da gündeme getiriyor: Küreselleşen dünyanın önemli unsurları olarak günümüzde göç ve turizmi destekleyen etkenler neler? Hareketi neden kolaylıkla, ya da güçlükle farkedebiliriz? Göçmen hareketleriyle turist hareketleri kesiştiğinde ne olur? Bu bizi nasıl hissettirir? 
 
Sanatçı Hakkında: 
 
Steve Merrell Londra'da doğdu ve bir göçmen işçinin çocuğu olarak  Viyana'da büyüdü. Tasarım alanında yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra  zarar görmüş çocuklar için hizmet kurumlarında  yirmi beş yıl boyunca bir sosyal hizmet uzmanı olarak çalışmıştır. 2007 yılından bu yana  Oxford Brookes Üniversitesi'nde bulunan Kamu Bakım Enstitüsü'nde araştırma çalışmalarının bir parçası olmuştur. Belirli bir zaman sonra ve halen hayatını fotoğrafçılıkla sürdürüyor.

halka sanat/ galeri: Bademaltı sok. No:24/1 Moda Kadıköy 

www.halkaartproject.net 

0
1827
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
MEKAN BİLGİSİ

halka sanat projesi sergiler, sanatçı konuşmaları, atölyeler, kültürel toplantılar ve sanatçı rezidans programı düzenleyen Mayıs 2011’de başlatılmış olan, bağımsız bir sanat inisiyatifidir.

halka sanat projesi sadece bir galeri, rezidans, uygu ... devamı

halka sanat projesi sergiler, sanatçı konuşmaları, atölyeler, kültürel toplantılar ve sanatçı rezidans programı düzenleyen Mayıs 2011’de başlatılmış olan, bağımsız bir sanat inisiyatifidir.

halka sanat projesi sadece bir galeri, rezidans, uygulama ya da eğitim merkezi değil bir buluşma noktasıdır.

halka sanat projesi 2 mekanda faaliyet gösterir. galeri, mutfak, buluşma ve yönetim merkezi olarak Moda Caferağa Mah., Bademaltı Sok. No:24, Sanatçı Rezidansı olarak ise Dr. Esat Işık Cad., Ruşen Ağa Sok. No:8, 34710 Kadıköy, İstanbul adresindeki mekanı kullanır.

TAKİPÇİLERİ
32
YAZILARI
26
Geldanlage