12 MART, SALI, 2024

Türkiye’ye Özel Bir Donanım Seviyesi: Hyundai IONIQ 6

Hyundai’nin IONIQ markası altında sunduğu ikinci modeli IONIQ 6, Advance donanım seviyesiyle kullanıcılarla buluşuyor. Şık tasarımını 0.21cd sürtünme katsayısı ile birleştirerek düşük bir enerji tüketimine de imzasını atan IONIQ 6, fark yaratan görünümü ve konfor donanımlarıyla da D sedan segmentinde kullanıcılara iyi bir alternatif sunuyor.

Türkiye’ye Özel Bir Donanım Seviyesi: Hyundai IONIQ 6

Hyundai, tamamen elektrikli araçlara (BEV) adanmış IONIQ markası altındaki ikinci modeli olan IONIQ 6’yı geçtiğimiz yıl Türkiye’de satışa sundu ve özellikle elektrikli araç tutkunları tarafından büyük ilgi görmüştü. Hyundai, D-sedan segmentinde konumlanan IONIQ 6 modeline şimdi de “Advance” adıyla Türkiye’ye özel bir donanım seviyesi hazırladı. Bu yeni donanım seviyesi hem uygun fiyatı hem de üst düzey donanım özellikleriyle Türk tüketicisinin elektrikli otomobillere daha rahat ulaşmasına olanak sağlıyor. Elektrikli modellere özel E-GMP platformuyla üretilen IONIQ 6, yüksek konfor öğeleriyle adeta mobilitenin sınırlarını zorluyor. IONIQ 6, 0.21cd gibi oldukça düşük bir sürtünme katsayısıyla da Türkiye’deki elektrikli otomobiller arasında en verimli modellerden biri olarak listenin başında yerinde alıyor.

​Arkadan itişli single motor seçeneğine sahip Advance donanım seviyesi, 53 kWh’lik standart bir batarya ile 429 km’lik bir menzile sahip. Kullanıcılar için oldukça ideal bir performans değeri sunan bu versiyonun gücü ise 111 kW (151 PS). Otomobilin ortalama enerji tüketimi ise 100 km’de 13,9 kWh (WLTP). Bu tüketim, IONIQ 6'yı otomotiv sektöründeki en tasarruflu elektrikli araçlardan biri yapıyor. IONIQ 6’nın 0-100 km/s hızlanması ise Advance donanım seviyesinde 8,8 saniye. Aracın ulaşabildiği maksimum hız da 185 km/s ile sınırlandırıldı. Üstün 800 voltluk batarya sistemine sahip olması sayesinde de 350 kW ultra hızlı DC şarj cihazına bağlandığında yalnızca 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80 düzeyine kadar şarj edilebiliyor. WLTP normlarına göre, IONIQ 6 kullanıcılarının 100 km menzil kazanmak için aracı ultra hızlı şarj istasyonlarında yalnızca 5 dakika şarj etmeleri yeterli. IONIQ 6 Advance, özellikle kış aylarında yaşanan menzil kaybını önlemek için ısı pompasıyla birlikte geliyor. Bu arada EV otomobillerde önemli bir yere sahip olan ısı pompası, Hyundai’nin Türkiye’de satışa sunduğu tüm modellerde standart olarak sunuluyor.

Tek Kavisli Dış Tasarım

IONIQ 6’nın Advance donanım seviyesi de diğer versiyonlar gibi estetik harikası tasarım detaylarıyla şekillendiriliyor. Aktif hava kapakçıkları, gövde rengi gizli kapı kolları, arka spoyler ve tekerlek boşluğu azaltıcılar gibi çeşitli tasarım öğeleri, modelin aerodinamik performansını önemli ölçüde artırarak onu dünya çapındaki en zarif araçlardan biri olarak özelleştiriyor.

Böylelikle IONIQ 6, hem görsellik hem de pil verimliliği açısından üst düzey bir otomobil olarak dikkatleri çekmeyi başarıyor. IONIQ 6, tasarımının genelinde marka kimliğini güçlendirmek için akıllı ön aydınlatma sistemi (IFS), etrafı saran arka aydınlatma grubu ve arka kanattaki yukarı konumlanmış LED stop lambası (HMSL) gibi çeşitli yerlerde Parametrik Piksel detaya yer veriliyor. IONIQ 6, 4.855 mm uzunluk, 1.880 mm genişlik ve 1.495 mm yükseklik ile benzersiz oranlara sahip.

Kusursuz İç Mekân

IONIQ 6’nın koza şeklindeki iç kısmı, hem rahat bir oturma alanı sunuyor hem de günlük kullanımda hayatı kolaylaştıracak birçok şık detaya yer veriyor. Üstün mobilite deneyimini ve çevre dostu bir yaşam tarzı için de pratik özellikler ve sürdürülebilir malzemelerle geliştirilmiş. Otomobilde 2.950 mm’lik uzun bir dingil mesafesi dikkat çekerken aynı zamanda Hyundai tasarımcılarının araç içindekileri rahat ettiren optimize edilmiş diz mesafesi kullanması da artı puan olarak karşımıza çıkıyor. Modelin kullanıcı odaklı iç mekânı ise dikkat dağınıklığını azaltmak ve güvenli sürüşü teşvik etmek için merkezi olarak konumlandırılmış ergonomik bir kontrol ünitesi ile öne çıkıyor. Dokunmatik ekranlı 12,3 inç gösterge paneli ve yine 12,3 inç tam dokunmatik bilgi-eğlence ekranı, modüler panelle yeni nesil dijitalleşmeyi vurguluyor. Köprü tipi orta konsol da son derece kullanışlı bir saklama alanı sağlıyor.

IONIQ 6'nın etik benzersizlik temasına uygun olarak, günümüzün çevre bilincine sahip tüketicilerinden ilham alan tasarımcılar, ömrünün sonuna gelmiş lastiklerden kaplamaya kadar birçok malzemeyi geri dönüştürülmüş olarak kullanıyor. Pigment boya ve iç mekândaki bazı yerler dahil olmak üzere tamamen sürdürülebilir malzemeler kullanılmış.

​Hyundai’nin IONIQ 6 ile Türkiye’de başlattığı her zevke ve her bütçeye özel elektrikli araç stratejisi, 2024 yılında satışa sunulacak diğer modellerle devam edecek.

Detaylı bilgi için buraya tıklayarak Hyundai IONIQ 6’nın resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

0
942
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage