GÜNDEM
 • 24-02-2021

  Kundura Sinema “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” adlı çevrim içi gösterim ve söyleşi programını izleyicilerle buluşturuyor. 2016’da Donald Trump’ın başkanlık seçimi konuşmasında Hillary Clinton’a yönelik hakaret olarak sarf ettiği ve bir anda küresel bir feminist hareketinin sloganına dönüşen “Nasty Woman” (Edepsiz Kadın) sözünden esinlenerek hazırlanan “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” seçkisinin konuşulacağı program kapsamında 6 sessiz film yayımlanacak.

  EYE Filmmuseum’un Sessiz Sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı, film akademisyeni, yazar, feminist ve kuir aktivist Laura Horak ile film ve medya yazarı Maggie Hennefeld’in kürasyonunda düzenlenen “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” 8 Mart tarihinden itibaren çevrim içi olarak izlenebilecek. Programda küratörlerin katılımıyla “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” konuşulacak ve müzisyen Gonca Feride Varol’un özgün müzikleri eşliğinde 6 film izleyicilerle buluşacak. Söyleşi kapsamında, La grève des nourrices / Nurses' Strike (1907), La pile électrique de Léontine (1910), La fureur de Mme Plumette (1912), Amour et science / Love and Science (1912), Zoé et la parapluie miraculeux (1913) ve Rowdy Ann (1919) adlı kısa ve sessiz filmler, müzisyen Gonca Feride Varol’un özgün müzikleri eşliğinde gösterilecek.

  ​Laura Horak, Maggie Hennefeld ve Elif Rongen-Kaynakçı’nın katılımıyla gerçekleşecek söyleşi ve 6 kısa filmin yer aldığı “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” 8 Mart tarihinden itibaren internet sitesinden izlenebilecek. 

  0
  0
  385
 • 24-02-2021

  Pera Müzesi 13 sanatçı ve kolektifin, yerleştirme, kolaj, video, fotoğraf gibi farklı alanlarda ürettiği eserlerinin yer aldığı “Zevk Meselesi” başlıklı sergiyi sanatseverlerle buluşturuyor. Küratörlüğünü Ulya Soley’in yaptığı sergi, kitsch kavramının günümüz görsel kültürüyle kurduğu yakın ilişkiye ve beğeninin şekillenmesindeki kritik rolüne odaklanıyor. Kitsch’in kapsayıcı potansiyelinden ilham alan “Zevk Meselesi” sergisinde Alex Da Corte & Jayson Musson, Bruno Miguel, Cameron Askin, FAILE, Farah Al Qasimi, Gülsün Karamustafa, Hayırlı Evlat, Miao Ying, Nick Cave, Olia Lialina & Mike Tyka, Pierre et Gilles, Slavs and Tatars ve Volkan Aslan’ın eserleri yer alıyor.

  “Zevk Meselesi” başlıklı sergideki yapıtlar bazen çiçeklerin arasında sahne kostümüyle resmedilen ihtişamlı bir diva, bazen rengârenk şişelerin içinde bir rüya çorbasına dönüşen sahte parfümler, bazen de farklı coğrafyalarda turşu suyuna atfedilen farklı anlamlar aracılığıyla “yüksek sanat” ile “kitle kültürü” arasındaki muğlaklaşan sınırları ele alıyor ve estetik anlayışın Doğu ve Batı’ya atfedilen değerlerine bakıyor. “Güzellik ve beğeni kavramları, alt sınıf-üst sınıf, kitle kültürü-yüksek kültür gibi hiyerarşilerin olmadığı, daha kapsayıcı bir gelecek için tartışmaya açılabilir mi?” sorusundan yola çıkan sergi, internette sıkça karşımıza çıkan ikonik öğelerle şekillenen görsel dilin sanatla kurduğu ilişki aracılığıyla, kitsch kavramının bugünkü zengin kullanımlarını araştırmayı hedefliyor.

  Serginin küratörü Ulya Soley şu değerlendirmede bulunuyor: “Kitsch, bazılarına göre çirkinliği ve bayağılığı kavramsallaştırarak güzelin mertebesine erişiyor, bazılarına göre ise güzelin tanımını sarsarak kendine alan açıyor. Yöntemi ne olursa olsun, kitsch, sistemin boşluklarına sızarak izleyiciyi etkilemeyi sürdürüyor.” Ayrıca Soley “Ödünç alan, tekrar eden, değiştirip yeniden sunan güncel sanat pratikleri, kitsch’in kapsayıcı ve farklı renklere sahip çıkan yapısından ilham alarak toplumsal hareketlerle iç içe evriliyor. Beğeni, yüksek ve aşağı kültürün sınırlarını tam olarak tarif etmeden göstergeler üzerinden belirlerken, kitsch bu sınırları esnetiyor ve iki taraf arasındaki gri bölgeyi genişletiyor” diyor ve ekliyor: “Zevk Meselesi, zevkleri daha kapsayıcı bir gelecek için tartışmaya açmayı hedefliyor.”

  ​​​“Zevk Meselesi” sergisi 6 Haziran tarihine kadar Pera Müzesi’nin 4. ve 5. katlarında görülebilecek.

  0
  0
  231
 • 24-02-2021

  Kadıköy Boa Sahne’nin hayatta kalma çabasını üretime dönüştürdüğü çevrim içi oyun projesi Boa Kısalar, bugün (24 Şubat) “#HEŞTEG” oyunu ile prömiyer yapıyor.

  Boa Kısalar, pandemi sürecinde sanatçıların yaşadıkları bu zamanı bir sanat üretimine çevirdikleri, zamanın ruhunda yer alacak olağan dışı bir tiyatro üretimi olarak karşımıza çıkıyor. 11 yazar, 7 yönetmen ve 16 oyuncunun gönüllü olarak bir araya geldiği kısa oyun projesi 24 Şubat’tan itibaren tiyatroseverlerle buluşacak.

  Programda çekimleri biten ve yayına alınacak oyunlar ve tarihleri şöyle: Ebru Nihan Celkan’ın yazdığı, Berfin Zenderlioğlu’nun yönettiği ve Cemal Toktaş ile Nergis Öztürk’ün oynadığı#HEŞTEG, 24, 25, 26 Şubat ve 8 Mart'ta; Emre Yüksel’in yazdığı, Kayhan Berkin’in yönettiği Erdem Kaynarca ile Melis İşiten’in oynadığı Her Şeyin Her Şeyle Bir İlgisi Varmış Gibi Geliyor, 27, 28 Şubat ve 1 Mart'ta; Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazıp yönettiği Görkem Kasal’ın oynadığı Lan!,2, 3, 4 Mart'ta; Meltem Yılmazkaya’nın yazdığı ve Serkan Altıntaş ile oynadığı, Berfin Zenderlioğlu’nun yönettiği Sarmal, 5, 6, 7 Mart'ta; Alper Kurbaloğlu'nun yazdığı, Murat Mahmutyazıcıoğlu'nun yönettiği, Gökhan Gürün'ün oynadığı Neme Lazımise 9, 10, 11 Mart'ta 21:00'da dijital ortamda seyircisiyle buluşacak.

  Çekimleri biten oyunların yanında provaları sürmekte olan oyunlar da şu şekilde; Erdi Işık’ın yazdığı, Kayhan Berkin’in yönettiği, Deniz Çakır’ın oynadığı REC. Aytekin Atabey’in yazdığı ve Serdar Orçin ile oynadığı, Emrah Eren’in yönettiği Rahatlama Merkezi, Özge Korkmaz’ın yazdığı Burçak Çöllü’nün yönettiği, Ceren Taşçı’nın oynadığı Yoğurt Çorbası; Aslı Ceren Bozatlı’nın yazdığı, Kayhan Berkin’in yönettiği Zürafalar Yüzemez. Günay Ertekin’in yazdığı, Bilge Emin’in yönettiği, Aslı Altaylar ve Yunus Emre Yıldırımer’in oynadığı Yüzüklerimizden Kalan Son Kuruşumuzla, Zeynep Kaçar’ın yazdığı, Senem Cevher’in yönettiği Filiz hazırlık aşamasında olan oyunlar.

  ​Projenin tasarımcısı Murat Mahmutyazıcıoğlu, danışmanı Kayhan Berkin, yapımcısı Gökhan Gürün, koordinatörü Cansu Canaslan. Proje sorumlusu Kerim Urun, sahne ve kostüm tasarımcısı Meltem Çakmak, kreatif direktör Alper Kurbaloğlu, ses tasarımcısı Barış Hamarat, ışık tasarımcısı Osman Onur Can. Oyun ve prova fotoğrafları Aydan Çınar ve projenin sanat yönetmeni Aytekin Atabey. Oyunlarımızın İngilizce çevirileri ise Senem Cevher ve Necati Efe Dadak ait.

  ​Boa Kısalar programına dair ayrıntılı bilgiye ulaşmak ve oyunlara bilet alabilmek için www.kadikoyboasahne.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

  0
  0
  336
 • 24-02-2021

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali’nin Nippon Paint sponsorluğundaki çevrim içi film gösterimleri mart seçkisiyle devam ediyor. İstanbul Film Festivali’nin mart seçkisi kapsamında prömiyerlerini Venedik, Berlin, Kudüs, Tribeca, Cannes film festivallerinde yapmış ve aralarında sinema tarihinden klasiklerin de yer aldığı 12 film 5-28 Mart tarihleri arasında izleyicilerle buluşacak.

  5 Mart 21.00’de başlayacak olan seçkinin biletlerine biletleri 3 Mart 10.30’dan itibaren filmonline.iksv.org adresi üzerinden satışa açılacak. Bilet alınan filmler gösterime açık kaldıkları 5’er gün boyunca izlenebilecek ve her hafta sonu yeni eklenen filmler 5 gün sonra 21.01’de gösterimden ve sistemden kalkacak.

  İstanbul Film Festivali Çevrim İçi Gösterimleri Mart Seçkisi:
  Ter Sweat / Magnus von Horn (5 Mart Cuma 21.00 - 10 Mart Çarşamba 21.01)
  Takımada Archipelago / Joanna Hogg (6 Mart Cumartesi 21.00 - 11 Mart Perşembe 21.01)
  Kaçan Kadın / Domangchin yeoja / The woman who ran / Hong Sang-soo (7 Mart Pazar 21.00 - 12 Mart Cuma 21.01)
  Günler / Rizi / Days/ Tsai Ming-liang (12 Mart Cuma 21.00 - 17 Mart Çarşamba 21.01)
  Uzaydan Gelen Renk / Color Out of Space / Richard Stanley (13 Mart Cumartesi 21.00 - 18 Mart Perşembe 21.01)
  Kestirme Yol / Meek’s Cutoff / Kelly Reichardt (14 Mart Pazar 21.00 - 19 Mart Cuma 21.01)
  Güzel Poz / Good Posture / Dolly Wells (19 Mart Cuma 21.00 - 24 Mart Çarşamba 21.01)
  Kiracı / Sublet / Eytan Fox (20 Mart Cumartesi 21.00 - 25 Mart Perşembe)
  İnançlı Atlayış: Friedkin Şeytan’ı Anlatıyor / Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist / Alexandre O. Philippe ( 21 Mart Pazar 21.00 - 26 Mart Cuma 21.01)
  Salinger Yılım / My Salinger Year / Philippe Falardeau  (26 Mart Cuma 21.00 - 31 Mart Çarşamba 21.01)
  Bacaklarının Arasındaki Şeytan / El Diablo entre las Piernas / Devil Between the Legs / Arturo Ripstein (27 Mart Cumartesi 21.00 - 1 Nisan Perşembe 21.01)
  Bir Bürokratın Ölümü / La muerte de un burócrata / Death of A Bureaucrat / Tomás Gutiérrez Alea (28 Mart Pazar 21.00 - 2 Nisan Cuma 21.01)

  0
  0
  420
 • 24-02-2021

  Ergin İnan, Yalçın Gökçebağ ve Zahit Büyükişleyen’in eserlerin yer aldığı “Harmonia” başlıklı karma sergi Gallery 11.17’de sanatseverlerle buluşacak.

  “Harmonia” sergisi ile ziyaretçiler sergi sanatçılarının insana ve doğaya dair üretimlerinde biçimsel farklılıklar olmasına rağmen ortak payda olarak görsel ve mistik bir yolculuğa tanıklık edecekler.

  ​Farklı üslupların bir armoni buluşturarak bir araya geldiği “Harmonia” sergisi 25 Şubat-28 Mart tarihleri arasında Gallery 11.17’de ziyaret edilebilecek.

  0
  0
  352
 • 24-02-2021

  Enrique Vila-Matas’ın Herman Melville’in ölümsüz Bartleby karakterinden yola çıkarak yetenek ve birikimlerine rağmen yazmamayı düstur edinen gerçek ve hayalî yazarları konu aldığı Bartleby ve Şürekâsı, Filiz Öztürk’ün çevirisiyle Can Yayınları’ndan çıktı.

  Var olmayan bir metin için dipnotlar kaleme alan anlatıcı, bartleby’ler diye adlandırdığı, edebiyatta geçici ya da kalıcı sessizliği tercih eden Salinger, Rimbaud, Musil, Rulfo gibi yazarların yanında Walser, Beckett, Maupassant, Wilde, Borges, Gide, Pessoa, Sokrates ve daha nice isim aracılığıyla, “Niçin yazarız?” ve “Niçin yaşarız?” gibi çetrefilli sorulara cevap arar.

  “İyi çalıştım, yaptığım işten mutlu olabilirim. Kalemi bırakıyorum, çünkü hava karardı. Alacakaranlık rüyaları. Karım ve çocuklarım yan odadalar, hayat dolular. Sağlığım yerinde ve yeteri kadar param var. Aman Tanrım, nasıl da mutsuzum! Ama neler söylüyorum ben? Mutsuz değilim, kalemi bırakmadım, karım yok, çocuklarım yok, yan oda bile yok, yeteri kadar param yok, hava da kararmadı.”

  0
  0
  504
 • 23-02-2021

  Arter’in müzik alanında üretim yapan belli başlı müzisyenleri ve bestecileri bir araya getirdiği Yeni ve En Yeni Müzik Festivali’nin ikinci edisyonu, 26-28 Şubat tarihleri arasında çevrim içi olarak gerçekleştirilecek. Sanat yönetmenliğini Matthias Osterwold’un yaptığı festival, “Yeni Müzik”e dair zengin bir içerik sunmayı amaçlıyor.

  Arter’in bu yıl ikincisini düzenlediği Yeni ve En Yeni Müzik Festivali çevrim içi paneller, film gösterimleri ve atölyelerle dinleyicilere ve araştırmacılara üç günlük yoğun ve etkileşimli bir deneyim sunmayı amaçlıyor.

  Festival 26 Şubat saat 18:00’de Semih Fırıncıoğlu yürütücülüğünde gerçekleşecek “Yeni Müzik 101: Dünyada ve Türkiye’de Yeni Müziğin Gelişimi ve Uygulamaları” başlıklı çevrim içi panel ile başlayacak. Yeni müziğin türler arası geçirgenliğine ve güncel teorik meselelerine odaklanacak “Türler Arası, Türler Üstü: Yeni Müzik Teorisi Üzerine Bir Sohbet” başlıklı çevrim içi panel ise saat 20:00’de Michael Ellison’ın moderatörlüğünde Alper Maral, Onur Türkmen ve Tolga Yayalar’ın katılımıyla gerçekleşecek. 22:00’de Composers Inside Electronics, Inc.’in performans arşivlerinden bir seçki sunan film gösterimiyle ile festivalin ilk günü son bulacak.

  Festivalin ikinci günü olan 27 Şubat’ta, farklı kuşaklardan bestecilerin yaratım süreçlerine odaklanarak yeni müziğin geleneği ve geleceği üzerine iki çevrim içi panel dinleyicilerle buluşacak. “Yeni Bestecilerin Yaratım Süreçleri” isimli ilk panel Jeremy Woodruff’ın moderatörlüğünde, Mahir Çetiz, Zeynep Gedizlioğlu ve Mehmet Can Özer’in katılımıyla saat 16:00’da, “Yeni Müzikte Gelenek ve Gelecek: Kökenler, Akımlar, Perspektifler” başlıklı ikincisi panel ise festivalin sanat direktörü Matthias Osterwold’un moderatörlüğünde Sandeep Bhagwati, Turgut Erçetin, Brigitta Muntendorf ve Enno Poppe’nin katılımıyla saat 18:00’de gerçekleşecek.

  Festivalin son gününde ise katılımcıların yeni müziğin üretim süreçlerini deneyimleyebileceği çevrim içi atölyeler ve algoritmik müzik üzerine bütüncül bir inceleme sunan bir panel yapılacak. “Sahne Arkası: IBULOrk Atölyesi” isimli etkinlik, İstanbul Bilgi Üniversitesi Laptop Orkestrası (IBULOrk) üyeleri Tunca Candaş, Can Memişoğulları, Zeynep Oktar, Kuntay Seferoğlu ve Elif Soğuksu’nun katılımıyla 28 Şubat 16:00’da gerçekleşecek. Program, besteci ve icracılar Onur Dülger, Emre Dündar, Şahin Kureta, Mithatcan Öcal, Uğurcan Öztekin ve Mehmet Ali Uzunselvi tarafından kurulan bir yeni müzik örgütlenmesi olan Istanbul Composers Collective’in 18:00’de gerçekleştireceği “Sahne Arkası: Istanbul Composers Collective Atölyesi” ile devam edecek. Yeni ve En Yeni Müzik Festivali saat 20:00’de Konstantinos Vasilakos’un moderatörlüğünde Uğur Can Akkaya, Kerem Altaylar ve Selçuk Artut’un katılımıyla gerçekleşecek “Algoritma ve Canlı Kodlama: Güncel Uygulamalar” başlıklı çevrim içi panelle sona erecek.

  Yeni ve En Yeni Müzik Festivali hakkında detaylı bilgi için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  0
  0
  490
 • 23-02-2021

  Bu yıl 20. kuruluş yılını kutlayan Elgiz Müzesi tarafından 2012 yılında başlatılan ve genç heykel sanatçılarını desteklemek ve heykel sanatına yeni bir sergileme alanı kazandırmayı amaçlayan Teras Sergisi için başvurular başladı. Gelenekselleşen Teras Sergisi’ne katılmak için başvurular 30 Mart saat 17.00’ye kadar devam edecek.

  Seyhun Topuz, Rahmi Aksungur, Nilüfer Ergin, Haşim Nur Gürel ve Can Elgiz’den oluşan Danışma Kurulu başvuru yapan sanatçıların dosyaları üzerinden bir değerlendirme yaparak sergiyi oluşturacaklar. Bu değerlendirme sonucunda “Gelecek Zaman” başlığı altında açılacak olan sergi 2021 yazında sanatseverlerle buluşacak.

  Sergi ve başvuru hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  652
 • 23-02-2021

  Feminist şair, oyun yazarı, çevirmen ve romancı Elfriede Jelinek’in güzellik, güvence, emek, evlilik, aşk, cinsellik gibi konuların kesiştiği, açık sözlü romanı Âşık Kadınlar, Anıl Alacaoğlu’nun çevirisiyle İthaki Yayınları’ndan çıktı.

  Jelinek, kalabalık korkusu ve sosyal fobisi nedeniyle 2004 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü almaya bizzat gidememiş ama törende gösterilmesi için kaydedilen videoda “Lisan bazen kazara bulur yolunu ama yoldan çıkmaz,” demişti. Âşık Kadınlar’da da anlatacağı hikâyeye hizmet eden özel bir üslup kullanarak kadınlığı ve evlilik kurumunun ekonomik güvenceyle ilişkisini irdeliyor.

  ​Alplerde bir kadın iç çamaşırı fabrikası. Mutluluk peşinde iki kadın işçi. Brigitte ile Paula. İçinde bulundukları ekonomik sınıfı terk ettikleri, eşleri ve çocuklarıyla mutlu mesut yaşadıkları bir gelecek var hayallerinde. Bu hayale ulaşmaksa fabrikadaki çalışma şartları kadar zor. İki kadın, iki ayrı yol. Bir iyi, bir de kötü örnek.

  Fotoğraf Peter Rigaud'a aittir.

  0
  0
  494
 • 23-02-2021

  Zorlu PSM prodüksiyonu, Based Istanbul iş birliği ve Türk Tuborg A.Ş. katkılarıyla hayata geçirilen ve tiyatronun kültleşen eserlerinin günümüz perspektifinden yorumlandığı kesitleri seyirciyle buluşturan “Dijital Sahne” sekizinci haftasında Rus yazar Anton Çehov’un unutulmaz eserlerinden Üç Kız Kardeş’i ağırlıyor. Başrollerinde Başak Daşman, Nur Fettahoğlu ve Şükran Ovalı’nın yer aldığı Üç Kız Kardeş 25 Şubat saat 20.00’de yayımlanacak.

  Rus ve Dünya Edebiyatının en büyük kalemlerinden Anton Çehov’un zamansız başyapıtlarından Üç Kız Kardeş, İbrahim Çiçek’in uyarlaması ve yönetmenliğinde izleyicilerle buluşacak. Yalnızlığı, terk edilmişlik üzerinden ele aldığı hikâyesi ile insanın en üzgün anında bile en didiştiği kardeşiyle kurduğu bağın kendisini yalnızlıktan kurtulabileceğini anlatan oyun, aynı zamanda en yakınındakilere attığın çığlıkların havada asılı da kalabileceğini, kişinin susmayı çözüm olarak görebileceğini kardeş olmak perspektifinden ele alarak hem doğumun hem ölümün anıldığı bir anı yaşatıyor.

  Üç Kız Kardeş oyununu 25 Şubat saat 20.00’de Zorlu PSM YouTube kanalından izleyebilirsiniz.

  0
  0
  503
DAHA FAZLA
Geldanlage