Advertisement
19 HAZİRAN, CUMA, 2015

Müge İplikçi'den İyi Yazmanın İpuçları

Müge İplikçi, Artful Living okurları için on adımda iyi yazmanın püf noktalarını anlattı.

Müge İplikçi'den İyi Yazmanın İpuçları

1-Yazar olmayı bir kez daha düşünün; eğer boğazınızda bir şeyler düğümleniyorsa vazgeçin! Zor ve sahici bir özveri gerektirir o masa. Emeklerinizin karşılığını hemen alamazsınız; bazen ömrünüz de buna yetmeyebilir!

2- Hâlâ ısrarcıysanız; peki. Okuyun! Ancak obur bir şekilde değil; mümkünse sistematik bir şekilde. Kimi klasikler size yol gösterebilir. Çok eskilere gitmeyin derim; 20. yüzyıl başından başlayabilirsiniz. İngiliz edebiyatının temel taşlarına, Alman ve Fransız edebiyatının klasiklerine, Rusya'nın yazarlarına, Amerikan öykücülüğüne bakmayı unutmayın. Güney Amerika'yı da unutmayın elbette.

3-Gözlemci olun. Yaşamın her alanını gözleyin. Sevmediğiniz yerlere gittiğiniz zaman bile. Unutmayın yeni öykünün kahramanı oralarda bir yerlerde olabilir.

4- Duygularınızı takip edin. Özellikle düşman karakterler yaratma konusunda bu duygular size yol gösterebilir. Bir insanı, bir yeri neden sevdiğinize değil, neden sevmediğinize bakın, örneğin. En sevmediklerimiz, en çok kendimizden kaçtığımız noktaların ipuçlarını taşır. Bunu kendinizde çözdüğünüzde kağıt üzerinde de rahatlıkla çözeceksiniz. Bu tür gerginlikleri karakter kurgulamasında bol bol kullanabilirsiniz, sonrasında.

5-Yazın. Aynı metni daha defalarca yazacağınızı bilerek ama pes etmeyerek yazın.

6- Yazarken bu yazdıklarınızı kimlerin okuyacağını düşünmeden yazın. Kurtulamıyorsanız, kötü. O zaman hiç değilse anne-baba-öğretmen üçlüsünden uzak durun.

7- Yazdıktan sonra yazdıklarınızı yüksek sesle okuyun. Birçok yanlış, yüksek sesli okumada sizi uyarır! Özellikle de düşük cümleler...

8- Her gün yazın. Her gün, en aşağı bir saat yazın. Ya da yazmayı deneyin. Ya da denemeyi deneyin. Her zaman sonuç başarılı olmaz. Ama mutlaka bilgisayar ekranına ya da masaya açılmış bir sayfanız olsun.

9- Diyelim ki ilk öykünüz çıktı. Birileri sizi eleştirdi. Çok yaralandınız. Yapacağınız şey bellidir: Yazmak ve yine yazmak. Yani devam etmek. Vazgeçmeyin.

10-Asla vazgeçmeyin!

0
5469
4
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Advertisement
Geldanlage