26 MART, SALI, 2013

Erendiz Atasü’nün Eseri İngilizce’de…

Edebiyatımızın önde gelen kadın yazarlarından Erendiz Atasü’nün en önemli çalışmalarından biri olan Bir Yaşdönümü Rüyası adlı kitabı, A Midlife Dream adıyla İngiltere’de Millet Publishing tarafından yayımlandı. Bu kitap yazarın Dağın Öteki Yüzü adlı kitabından sonra İngiltere’de yayımlanan ikinci kitabı.

Erendiz Atasü’nün Eseri İngilizce’de…

Edebiyatımızın önde gelen kadın yazarlarından Erendiz Atasü’nün en önemli çalışmalarından biri olan Bir Yaşdönümü Rüyası adlı kitabı, a Midlife Dream adıyla İngiltere’de Millet Publishing tarafından yayımlandı.

Bu kitap yazarın Dağın Öteki Yüzü adlı kitabından sonra İngiltere’de yayımlanan ikinci kitabı.

Arka Kapak…

Edebiyatı yaşamın sorgulanma alanlarından biri olarak gören Erendiz Atasü, yapıtlarında yakın geçmişle, yakın geçmişin bilinçaltımızı dokuyan izlekleriyle ve cinselliğimizin toplumsal belirlenmişliğiyle tartışan bir yazar. Atasü'nün en önemli yapıtlarından biri olan Bir Yaşdönümü Rüyası da konusunu yakın tarihin kadınlık imgelerinden alıyor.

Klasik edebiyatımızın en etkin kitaplarından biri olan Çalıkuşu'na yaptığı göndermeler aracılığıyla kadına dayatılan rolleri ve bu rollerden kurtuluş çabasını sorgulayan Atasü, Feride ve Kâmuran ilişkisini de yeniden kurarken, yakın tarihimizin erkek imgesiyle de hesaplaşıyor.

Bîr Yaşdönümü Rüyası, zaman zaman yolu yanılgılar ve yanılsamalardan geçse de kadının kendini arayış öykülerinden biri...

"Çok kısa bir an... Çocuk, yaratma cesareti ve ıstırap arasındaki bağdan söz ederken... gövdesine çok yakın ama kadınlığına uzak bir ada kadar mesafeli bu kınından çekilmiş ince kılıç genç adama, bıçak saplanmasını andıran bîr çekim duymuştu, öyle genç ve öyle dokunulmazdı ki..."

0
3186
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage