19 HAZİRAN, ÇARŞAMBA, 2019

Dino Buzzati’nin Kaleminden “Yaşlı Ormanın Gizemi”

İtalyan edebiyatının güçlü kalemlerinden Dino Buzzati’nin, gizemli rastlantıları ve gerçeküstü ayrıntılarıyla kâinatın en kadim meselesi olan iyi ile kötünün savaşını anlattığı romanı Yaşlı Ormanın Gizemi, Yelda Gürlek’in İtalyanca aslından çevirisiyle, Timaş Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Yaşlı Orman bir efsanedir: Burası çocukluğun köklerinin salındığı; sınırlarının bozulmadan korunduğu; ölümsüz bir güç gibi yaşamı sembolize eden; neşeli, özgür, karşılık beklemeyen bir ormandır. Burada yaşayan orman cinleri, istedikleri zaman bir insana ya da hayvana dönüşebilir, barındıkları ağaç gövdelerinden diledikleri zaman çıkabilirler. Bu cinlerin hayattaki yegâne amacı, ormandaki asırlık ağaçları canları pahasına korumaktır.

“Nereden geldiği bilinmeyen ölümcül arzular, daha çok ıssız vadilerde amaçsızca dolaşırlar. Yüreğinin ta en derinlerine işleyerek insanı içinden çıkılmaz bir yalnızlığa sürüklerler. Bu derde düşmek için bazen sadece kuzey rüzgârının estiği günlerde uzun uzadıya ormanları izlemek, koni biçimli bulutları görmek ya da kuzeybatı yönünde birtakım dolambaçlı patikalardan nedensizce geçmek bile yeterlidir.”

0
1392
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle