28 EKİM, CUMA, 2016

Sanat Dünyasının En Güçlü İsimleri

Ünlü sanat portalı artnet’in giderek küreselleşen sanat dünyasının en güçlü 100 ismini sıraladığı “artnet Titans”  listesine referansla sanat dünyasının en güçlü ilk 15’ini listeledik. Listede başarılı sanatçılardan, dev seçkilere sahip koleksiyonerlere, ünlü şirketlerin CEO’larından dünyaca ünlü müzelerin yöneticilerine kadar pek çok isim mevcut. 

Sanat Dünyasının En Güçlü İsimleri

1. Marina Abramović

1960’larda ortaya çıkan body art akımının önemli temsilcilerinden olan Sırp asıllı Marina Abramović, fiziksel ve zihinsel potansiyelinin sınırlarını zorladığı ve hayat arkadaşı Ulay ile gerçekleştirdiği heyecan verici performanslarıyla tanınıyor.

2. Nita Ambani

Met ve Chicago Sanat Enstitüsü’nün birçok önemli sergisine sponsor olan Reliance Vakfı’nın genel başkanı ve koleksiyoner Nita Ambani, doğduğu şehir olan Mumbai’ye dev bir sanat galerisi inşa etmeyi planlıyor.

3. Richard Armstrong

2008 yılından beri Solomon Guggenheim Derneği ve Müzesi’nin direktörlüğünü yapan Richard Armstrong, Guggenheim adını Helsinki ve Abu Dhabi’ye taşıyan kişi olarak da tanınıyor.

4. Bernard Arnault

Bernard Arnault, Louis Vuitton’ın CEO’luğunu üstlenmenin yanı sıra şirketin sponsorluğunu yaptığı müze ve sanat merkezinin de kuruculuğunu yapmıştır. Kendisi aynı zamanda Forbes’e göre dünyanın en zengin dördüncü iş adamı.

5. Patricia Barbizet

Christie’s’in ilk kadın CEO’su olan Patricia Barbizet, Fortune Magazine’in hazırladığı Dünyanın En Güçlü 50 Kadını listesinde 22. sırada bulunuyor.

6. Christopher Bedford

Christopher Bedford, Rose Sanat Müzesi’ndeki müdürlük görevinden yakın zaman önce ayrıldı. Şimdilerde ise Baltimore Sanat Müzesi’nin müdürlüğünü üstleniyor. Bedford aynı zamanda 2017 Venedik Bienali’nde Amerika Pavyonu’nun yöneticiliğini yapacak.

7. Leon Black

Apollo Global Management, Phaidon Books ve Artspace’in sahibi olan Leon Black, Picasso’nun Bust of a Woman heykeline 106 milyon dolar vererek satın almasıyla tanınıyor.

8. Tim Blum ve Jeff Poe

West Coast’un en büyük galeri sahipleri olan Tim Blum ve Jeff Poe, Los Angeles’ın yanı sıra New York ve Tokyo gibi dünyanın önde gelen sanat şehirlerinde de galeriyle ünlenmeye devam ediyorlar.

9. Mark Bradford

Mark Bradford’u 2017 Venedik Bienali’nde Amerika’yı temsil edecek  sanatçı olarak tanısak da kendisi aynı zamanda Los Angeles’ta faaliyet gösteren sanat ve eğitim kurumu Art + Practice’in kurucularından biri. 

10. Peter Brant

Peter Brant, Brant Vakfı’nın kurucusu ve koleksiyoner olmasının yanı sıra ARTNews, Art in America ve Interview gibi önemli sanat dergilerinin de sahibi.

11. Eli & Edythe Broad

140 milyon dolar değerinde olan Broad Müzesi’nin açılışını geçtiğimiz günlerde Los Angeles’ta gerçekleştiren Eli & Edythe Broad, şehrin en büyük koleksiyonerleri olarak anılıyorlar.

12. Amy Cappellazzo

Sotheby’s’den kendi şirketi olan Art Agency and Partners adına 50 milyon dolar kazanan sanat danışmanı Amy Cappellazzo, danışmanlığını yaptığı önemli müzayedelerle de tanınıyor.

13. Patricia Phelps de Cisneros

Venezüella asıllı Amerikalı koleksiyoner Patricia Phelps de Cisneros, Latin Amerika sanatına ait parçalardan oluşturduğu ve uluslararası müzeleri bile etkileyen bir koleksiyona sahip.

14. Adrian Cheng

K11 sanat marketinin sahibi ve beyni Cheng, Public Art Fund’ın yönetim kurulunda bulunarak Çin’in çağdaş sanatına ciddi katkılar sağlıyor.

15. Mario Cristiani, Lorenzo Fiaschi ve Maurizio Rigillo

İtalya’nın ünlü galerisi Galleria Continua’nın sahipleri olan Mario Cristiani, Lorenzo Fiaschi ve Maurizio Rigillo, aynı zamanda Toscana’da San Gimignano, Paris yakınlarındaki Les Moulins, Beijing ve Havana’da da galerilere sahipler.

Tamamı üç ayrı liste olarak yayımlanan “Artnet Titans: The Most Powerful People in the Art World” listesininin tamamına ulaşmak için:

https://news.artnet.com/art-world/artnet-titans-2016-part-one-654851


https://news.artnet.com/art-world/artnet-titans-2016-part-two-654854


https://news.artnet.com/art-world/artnet-titans-2016-part-three-654857

0
12338
2
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage