29 ARALIK, PERŞEMBE, 2016

Sanat Dünyasının 2016 Keşifleri

Bilim ve teknolojide yaşanan gelişmelerle beraber yapılan yeni akademik araştırmalar 2016 yılında sanat alanına dair önemli ve şaşırtıcı keşiflerin yapılmasına yol açtı. Ünlü sanat portalı artnet ise 2016 yılında gerçekleşen bu beklenmedik gelişmelerin en önemli 10 tanesini listeledi. 

Sanat Dünyasının 2016 Keşifleri

1. Unutulan Hieronymus Bosch Tablosu

Hali hazırda tamamlanmış toplam 22 tablosu bilinen; 15. ve 16. yüzyılın önemli ressamı Hieronymus Bosch’un yağlı boyayla yaptığı bir tablosu, şubat ayında Kansas City’de bulunan Nelson- Atkins Sanat Müzesi’nin deposunda bulundu. 80 yılı aşkın bir süre boyunca depoda unutulduğu anlaşılan tablo, Hollandalı ressamın Amerika’da sergilenen beşinci eseri oldu. 

Hieronymus Bosch, The Temptation of St. Anthony

2. Caravaggio’nun Kayıp Judith Beheading Holofernes’i 

Geçtiğimiz Nisan ayında ünlü ressam Caravaggio’nun ikonik eseri Judith Beheading Holofernes, Fransa’da bir tavan arasında bulundu. Eserin ilk kopyası Roma’da yapılıp şehirdeki Ulusal Tarihi Sanat Müzesi’ne yerleştirilmişti fakat Napoli’de yapılan ikinci kopya 17. yüzyıldan beri kayıptı.

Michelangelo Merisi da Caravaggio Judith Beheading Holofernes

3. Yağmalanan Rönesans Heykelleri

II. Dünya Savaşı sonrası Berlin Bode Museum’dan çalınan 60 adet Rönesans heykeli Moskova National Pushkin Museum’a ait bir depoda keşfedildi. Bode Museum’un İtalyan Rönesans küratörü Neville Rowley yaptığı açıklamada eserlerin çoğunun uğradıkları hasardan dolayı restorasyona ihtiyaç duyduğunu belirtti.

4. Paul Gauguin’in Kayıp Tablosu

Empresyonist ressam Paul Gauguin’e ait olduğunu bilmeden koleksiyonuna katan bir antikacının evinde bulunan tablo, Connecticut’daki bir müzayede evi tarafından keşfedildi. Paris merkezli Wildenstein Institute tarafından incelenen eserin Gauguin’in Summer Flowers in a Goblet adlı tablosu olduğu doğrulandı.

Paul Gauguin, Fleurs D’Ete Dans Une Goblet , 1885

5. Dünyanın En Mavi Mavisi

2009 yılında kimyager Mas Subramanian ve ekibinin Oregon State University’de yaptıkları deneyler sırasında tesadüfen buldukları solmayan renk pigmentine YlnMn mavisi adı verilmişti. Bu yıl Haziran ayında ticari amaçlarla kullanılmasına izin verilen ve lisans alan “dünyanın en mavi mavisi”, bazı sanatçılar tarafından kullanılmaya başlandı bile. 

6. Albrecht Dürer Gravürü

II. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru 1945’te kaybolduğu bilinen ve 70 yıldır kimsenin görmediği gravür, Fransa’nın Sarrebourg şehrinde bir bit pazarında ortaya çıktı. Dikkatli bir koleksiyonerin eserin üzerindeki Stuttgart Staatsgalerie damgasını fark etmesiyle Albrecht Dürer’e ait 1520 yapımı kayıp gravür olduğu anlaşılan eser, temmuz ayında müzedeki yerine geri döndü.

 Albrecht Dürer, 1520

 7. Kopya Sanılan Mileager and Atalanta

17. yüzyılın önemli Flaman ressamı Jacob Jordaens’in kopya sanılan Mileager and Atalanta isimli tablosu 150 yıldır Galler’de bulunan Swansea Museum’a ait bir depoda duruyordu. BBC’deki Fake of Fortune programıyla ün kazanan İngiliz sanat tarihçisi Bendor Grosvenor’ün incelemesinden geçen eserin geçtiğimiz Eylül ayında orijinal olduğu anlaşıldı ve Londra Courtauld Insitute tarafından 3.8 milyon dolar değerinde olduğu açıklandı. 

Jacob Jordaens, Mileager and Atalanta

8. René Magritte Tuvalinin Kayıp Parçası

Sürrealist ressam René Magritte’in 1935 yılına ait tablosu La Condition Humaine’in bilinmeyen bir sebeple altında kalan başka bir tablo Norwich Castle Museum and Art Gallery küratörleri tarafından keşfedildi. Uzmanlar Magritte’in çalıştığı tuvali dörde bölüp üzerlerine farklı tablolar resmettiğini düşünürken, bulunan tablonun 1927 tarihli Pose Enchantée olduğu açıklandı.

9. Eski Mısır’ın Kayıp Başkenti

Tarihi milattan önce 5316 yılına kadar dayanan ve Eski Mısır’ın ilk başkenti olduğu düşünülen şehir yedi bin yıl sonra gün yüzüne çıkarıldı. Mısırlı arkeologların çalışmaları sonucu keşfedilen şehrin Eski Mısır tarihinin bir kısmına ışık tutacağı düşünülüyor.

10. Daha Önce Bilinmeyen Ernst Ludwig Kirchner Eseri

Frankfurt Stadel Museum, kasım ayında Kirchner’in Schlittenfahrt im Schnee tablosunun altında sanatçıya ait yeni bir resim keşfetti. 1926 yılında resmedildiği düşünülen Szene im Café adlı tablo ekspresyonist  ressamın erken dönem çalışmalarıyla uyuşuyor.

Ernst Ludwig Kirchner_Schlittenfahrt_Im_Schnee_1927

0
16657
3
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage