12 ARALIK, PERŞEMBE, 2013

New York’ta sonbahar sergileri

Eylül ayından itibaren tüm dünyada sanat hayatı yeni sergiler, fuarlar ile hareketlendi. Sanatın başkentlerinden biri olan New York’ta da müze ve galeri sergileri, sanat konuşmaları ile geçen Eylül ve Ekim’in ardından Kasım ayında New Yorka yolu düşenler için seçtiğimiz sergiler şöyle:

New York’ta sonbahar sergileri

MoMA
Rene Magritte
The Mystery of the Ordinary / Sıradan olanın gizemi
28 Eylül -12 Ocak 2014


Sürrealizmin baştacı Rene Magritte’in hiç bilmediğimiz ve çok aşina olduğunuz, sanat tarihi kitaplarındaki eserlerini bir arada görebileceğiniz, sanatçının sürecine tanıklık edebileceğiniz sergi 12 Ocak’a kadar devam edecek. 80 resim, kolaj ve objenin yanısıra, bir fotoğraf seçkisi ile birlikte, yaptığı ticari işleri de kapsayan sergide sanatçının kimliğine ilişkin ipuçlarını da yakalıyorsunuz. Sergi, 1898 Belçika doğumlu olan Rene Magritte’in 1926-1927 yıllarında yaptığı kolajlarla başlıyor ve 1926-1938 yılları arasında yaptığı işlerine odaklanıyor.

Sergi ile birlikte çeşitli etkinliklere de evsahipliği yapan Museum of Modern Art’ta dilerseniz  ‘The Uncanny Art of René Magritte’ başlıklı sergi konuşmasına 6 Kasım Çarşamba ya da 23 Kasım Cumartesi günü katılabilirsiniz.

The Metropolitan Museum of Art, New York
Balthus
Kediler ve Kızlar - Resimler ve Kışkırtmalar // Cats and Girls—Paintings and Provocations
25 Eylül 2013 – 12 Ocak 2014

Sanatçı anne babanın çocuğu olarak 1908‘de doğmuş, Fransız ressam Balthasar Klossowski (1908-2001) ya da dış dünyaya kapalı odalarda resmettiği dalgın, düşünceli hayal kuran, kitap okuyan genç kızları ile bildiğimiz Balthus, Ocak ayının ortalarına kadar kedileri ve kızları ile Metropolitan Müzesi’nde meraklılarını selamlayacak.

Metropolitan’daki Kediler ve Kızlar - Resimler ve Kışkırtmalar ( Cats and Girls - Paintings and Provocations) sergisinde ise Balthus’un farklı bir dünyasına giriyoruz. 1930-1950 yılları arasında yaptığı yaklaşık 35 esere ev sahipliği yapıyor müze. 1936-1939 yılları arasında Paris’teki genç komşusu Thérèse Blanchard’ı bazen yalnız bazen kedisiyle ya da iki abisiyle resmetti. Sergide Thérèse’dan başka en sevdiği modellerinden Frédérique Tison ile Morvan’daki Château de Chassy’de resmettiği hali ile de tanışıyoruz... Daha küçük yaşlardayken sahip olduğu Mitsou adlı kedisinin bir gün gözden kayboluşu gibi romantik bir hikaye ile daha 11 yaşındayken kedisine ithafen 40 kadar desen yaptı... İlk kez Metropolitan’da sergilenen bu desenleri annesinin arkadaşı olan Alman şair Rainer Maria Rilke’ye gösterince desenler bir kitap olarak yayınlandı.

MET küratörlerinden Sabine Rewald’ın küratörlüğünde gerçekleşen sergide çoğunluğu genç kızlardan oluşan, sadece 9 tanesinde kediye rastlayabileceğiniz 34 resim yer alıyor.  Müzede 4 galeriye yayılmış serginin yanısıra bir de Gagosian Gallery’deki Balthus: The Last Studies sergisini de görebilirsiniz.

Gagosian Gallery, Madison Ave.
Balthus: The Last Studies
26 Eylül - 21 Aralık 2013

Hangi şehirde olursa olsun içeri girdiğinizde kendinizi bir müzede gibi hissettiğiniz bir galeri Gagosian. Gerçekleştirilen sergilerin bunda büyük bir payı olduğu kuşkusuz. Yukarıda detaylıca bahsettiğimiz The Metropolitan Museum of Art’da gerçekleşen Kediler ve Kızlar - Resimler ve Kışkırtmalar sergisi ile birlikte Gagosian’da Son Çalışmalar sergisini izlemek heyecan verici.

Adeta resimlerinin sürecine tanık olduğunuz bir sergi Gagosian’daki. 3‘ten fazla duvar boyunca tek sıra dizilmiş polaroid fotoğrafları izleyip, önce dikkatlice, sonra biraz hızlı, ardından aradaki farklara odaklanarak baktıktan sonra karşınızdaki resim karşısında donup kaldığınız, oturup uzun uzun baktığınız, ilişki kurduğunuz bir sergi. Sizi resme hazırlayan polaroidlere tekrar dönüp bakmanız olası.

Yaşamının son dönemlerinde sağlığının elverişsizliği dolayısıyla pek de resim yapamayan Balthus polaroidi keşfediyor. Bu süreçte son modeli Anna ile çalışmaya başlıyor. Tam sekiz yıl boyunca her Çarşamba Balthus’a modellik eden Anna, aynı odada, aynı pencerenin  önünde, aynı dekor ile poz veriyor. Sergide 155 polaroide eşlik eden resim ise sanatçının son resimlerinden...

Sergi için 1000 adet ile sınırlı Nicolas Pages ve Benoit Peverelli’nin editörlüğünü üstlendiği polaroidlerin birer kopyasını da içeren kitap Steidl tarafından yayınlandı. Balthus: Son Çalışmalar sergisi yıl sonuna kadar görülebilir.


BALTHUS Untitled, c.1990-2000 Color polaroid, 4x4 inches, (10.2 x 10.2 cm) BALTH 2000.0006 (#531) ©Harumi Klossowska de Rola. Courtesy Gagosian Gallery

Pace Gallery
Raqib Shaw
Paradise Lost // Cennet Kaybetti
8 Kasım 2013 - 11 Ocak 2014


Masal gibi resimleri, renkli, pırıl pırıl kompozisyonu ve detayları ile Raqib Shaw ilk kez Pace New York’ta. Hint asıllı Londralı Raqib Shaw, son dönemdeki yükselişi, mütevazi halleri, gösterişli resimleri ve heykelleri ile hızla sanat dünyasının merkezine oturanlardan.

Yarattığı pırıl pırıl, mücevhervari yüzeyler ve kullandığı Doğu ve Batı geleneklerindeki antikçağ mitlerinden esinlediği, aldığı karanlık imajlar ile hikayeler kuran, dünyalar yaratan Shaw Pace’in New York’taki üç galerisinde birden olacak.

11 Ocak’a kadar devam eden sergiyi mutlaka görmenizi öneririz.

David Zwirner Gallery
Yayoi Kusama
Who Have arrived in Heaven // Cennete Kim Erişti
8 Kasım - 21 Aralık 2013


Bu yılın başında David Zwirner Gallery’nin sanatçılar arasına katılan Yayoi Kusama’nın Cennete Kim Erişti sergisi, galerinin Chelsea’deki üç lokasyonunda birden sanatçıyı ilk kez ağırlayacak.

Sanat kariyeri boyunca resim, kolaj, heykel, enstalasyon, performans gibi farklı medialarla üreten, özellike saykodelik renkler ve tekrarlılık kavramını işlerinde sık gördüğümüz,  her sergisinde sizi bir atmosfere, yaşadığınız gerçeklikten farklı bir dünyaya sokan bir sanatçı Kusama. Yine bu sergisinde de aynı hissiyatla, onun dünyasına girerek sergiyi izliyor, içine dahil oluyoruz.

Sergide ismini Kusama’nın 1978‘de yayınlanan yarı otobiyografik romanından alan Manhattan İntihar Bağımlısının Şarkısı (Song of a Manhattan Suicide Addict) video enstalasyonunun yanısıra 30'dan fazla büyük resim var. Cennete Kim Erişti’nin en merak edilen, tam da bahsettiğimiz içine girip kaybolacağınız eseri ise Tokyo’daki Mori Art Museum’da da bir edisyonunun eş zamanlı olarak sergilendiği sonsuz ayna odası.  

Yayoi Kusama, Photo by Gautier Deblonde, Courtesy David Zwirner, New York / London

0
6184
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage