Advertisement
16 ARALIK, PAZARTESİ, 2013

Rota: Barselona Güncel Sanat Galerileri

Barselona öyle sabah erken kalkayım da sanat galerilerini gezeyim, günün kalanında da farklı şeyler yaparım diyebileceğiniz bir şehir değil. Bütün galeriler Pazar günleri kapalı. Bunun haricinde çoğu da kapılarını öğleden sonra 16.00’da açıyor. Hemen hemen hepsinin kapanış saati ise 20.30. Eğer gününüzün bir kısmını galerileri gezerek geçirmek istiyorsanız aynı bölgede olanları seçmenizi ve saatlerine dikkat etmenizi öneririm. Siesta’nın ne kadar önemli ve hayatın nasıl da bir parçası olduğunu hayatınızın bir süresini İspanya’da geçirince daha iyi anlıyorsunuz.


Rota: Barselona Güncel Sanat Galerileri

Genel olarak Barselona’yı gezerken toplu taşıma kullanımını geceye bıraktım. Şehri yürüyerek gezdim. Güncel sanat galerilerinin özellikle yoğunlaştığı bölge Passeig de Gràcia. Metro kullanmayı tercih ederseniz L3 ile buraya çok rahat ve hızlı bir şekilde gelebilirsiniz ki ilk defa Barselona’yı ziyaret ediyorsanız neredeyse karşılıklı denebilecek kadar birbirine yakın olan Gaudi’nin en ünlü iki binaları Casa Batllo’yu ve Casa Mila’yı görmek için buraya yolunuzu düşüreceksiniz. Casa Batllo’nun giriş ücreti 20 avro. Muazzam bir mimari görmek istiyorsanız kapısından girmeden yürüyüp geçmemenizi öneririm. Casa Mila’nın fiyatı daha uygun ve terasını görmeye değer.

Özellikle bu bölgede (Passeig de Gràcia) şu bloğun köşesindeki galeri senin, bu bloğun köşesindeki galeri benim diyerek tatlı tatlı güncel sanat galerilerinin çoğunu gezebiliyorsunuz. Barselona’nın her yerindeki gibi hem sokak aralarında hem de cadde üzerlerinde bulunan kafelerde kahvelerinizi yudumlarken soluk alacaksınız.

Benim gittiğim dönemde Art Nou adında güncel sanat galerilerini kapsayan bir proje vardı. Bu sebeple önceliğimi bu proje kapsamındaki güncel sanat galerilerine verdim ve size de bu galerilerden bahsedeceğim. Art Nou, Associació de Galeries d'Art Contemporani tarafından düzenlenen, Barselona’daki çeşitli bağımsız sanat galerilerini ve genç yetenekleri ortaya çıkarmayı ve teşvik etmeyi amaçlayan bir proje. Çoğu aynı bölgede bulunan 14 bağımsız galeri proje içerisinde yer alıyor.

Rotaya öncelikle Passeig de Gràcia’nın yukarısında bulunan +R Galería ve Galería H2o’dan başlayacağım. +R Galería geçmişi eskiye dayanan MasArt and Raina Lupa Editions galerilerinin birleşmesi sonucu 2012 yılında kurulmuş. Galeri şu an solo ve karma sergilerin yanı sıra farklı temalardaki küratörlü etkinlikleri ve faaliyetleri ile bir galeri olmanın ötesine geçiyor. Galeri +R hafta içi her gün açık. (Adres:  Sant Eusebi 40-44 08006, Barcelona. España)

Galería H2o ise ağırlıklı olarak tasarım, fotoğraf ve video sergilere yer veren bir galeri. Özellikle sergilenen tasarım ürünleri galerinin bir parçası olarak konumlanmış. Pazartesi'den Cuma'ya tüm gün açık olan galeri, Cumartesi günleri yarım günlüğüne kapılarını açık tutuyor. (Adres: Carrer de Verdi, 152, 08012 Barcelona)

Şimdi arkamızı Casa Mila’ya verelim ve karşındaki sokak olan Carrer de Provença’dan girelim. Buradaki tüm galeriler ya yanyana ya da bir sokak arayla bir arada bulunuyor. İlk rastlayacağımız galeri Estrany de la Mota. Pazartesi'den Cumartesi'ye her gün açık olan galeri farklı ve ilginç yeni trendleri bir arada kullanan İspanyol sanatçıların vitrini olmuş durumda. (Adres: Passatge de Mercader, 18 08008 Barcelona)

Estrany de la Mota’dan çıkıp hemen ilk sağdan köşeyi döndüğünüzde Kowasa Gallery’nin sokağında buluyorsunuz kendinizi. Galeri bir hanın içerisinde bulunuyor. Haritayla dolaşırken ilk anda hemen bulamayabilirsiniz. O sebeple hanın içine girmekten çekinmemenizi öneririm. Burası hem yerel hem de uluslararası klasik, güncel ve modern fotoğraf sanatçılarının işlerini görebileceğiniz bir galeri. Pazartesi günleri kapalı. Diğer hafta içi günlerinde ise 16.00’da kapılarını açıyor. (Adres: Carrer de Mallorca, 235 08008 Barcelona)

N2 Galería resim, heykel, kolaj, enstalasyon, fotoğraf ve video gibi birçok medyayı bir araya getirip, geliştiren hem ulusal hem uluslararası isim yapmaya başlamış isimlerle çalışıyor. Pazartesi'den Cuma'ya kadar açık olan galeri, her gün 14.00 ile 17.00 arası kapalı. (Adres: Carrer d'Enric Granados, 61 08008 Barcelona)

ADN Galería, N2 Galería’nın bir blok güneyinde. Güncel sanat camiası ile genç sanatçılar ve küratörler arasında yapıcı bir köprü görevini üstlenmiş bir galeri. Sergilerinin yanı sıra gerçekleştirdiği farklı projeleri ile dikkat çekiyor. Galerinin bir bölümünü ise kalıcı bir güncel sanat arşivine ev sahipliği yapıyor. (Adres: Enric Granados, 49 08008 Barcelona)

ADN Galería’dan güneye doğru hiç yolunuzu değiştirmeden inerken küçük bir meydan ile karşılaşacaksınız. Meydanı geçtikten hemen sonra sağda ise 3punts Galería bulunmakta. Bütün güncel sanat formlarını destekleyen bir yapısı var. Daha çok genç sanatçılar ve onların benzeşmeyen işleri üzerine yoğunlaşmış bir galeri. Her yıl ortalama yedi veya sekiz yeni ve genç sanatçının solo sergilerine yer veriyor. Salı'dan Cuma'ya 11.00 ile 20.30 saatleri arasında açıkken Pazartesi ve Cumartesi günleri yarım gün açık. (Adres: Enric Granados, 21, Barcelona)

Bundan sonra bahsedeceğim beş galeri iki adımlık mesafelerde birbirine. Galería Balaguer başlangıcından beri resim, fotoğraf, video, heykel, performans vb. farklı güncel sanat dillerini bir araya getirmeyi kendine misyon edinmiş bir galeri. Genç yeteneklerin heyecanı ile oluşan yerel sanat gücünün içindeki yaratıcılığın pekişerek evrilmesini ve yayılmasını amaç edinmiş. Galeri Salı'dan Cumartesi'ye her gün açık. (Adres: Consell de Cent, 315 mezzanine, 2 nd 08007 Barcelona)

La Taché Gallery Barcelona, yolun hemen ilerisinde karşıda. Ağırlıklı olarak uluslararası isim yapmış sanatçıların eserlerini sergileyen bir galeri. Ve fakat bunun yanı sıra genç yeteneklerin önünü açacak ve onlara gelecek sağlayacak farklı projelere de yer veriyor. Salı'dan Cumartesi'ye sabah 11.00’den akşam 20.00’ye kadar açık. (Adres: Consell de Cent, 292 08007 Barcelona)

Galería Senda çeşitli tasarım dükkanları ve tapas restorantlarının bulunduğu bir meydanın köşe başında konumlanmış küçük bir galeri. Buraya kadar gelmişken karşısındaki kırtasiye vb. malzemeler satan dükkanlara girmekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz. (Adres: Consell de Cent, 337 08007 Barcelona)

Galería Joan Prats Barselona’nın en eski galerilerinden biri. 1976’dan bugüne açık olan Joan Prats Galeri sanatçıların en büyük teşvikçisi ve işlerinin uluslararası güncel sanat alanlarında her zaman öncü temsilci olmuş. (Adres: Rambla de Catalunya 54 08007 Barcelona).

Geriye Art Nou kapsamında bulunan üç galeri kaldı. Bu üç galeri Barselona Güncel Sanatlar Müzesi’nin çevresinde bulunuyorlar. Bu sebeple MACBA’yı gezmeyi planladığınız bir gün onlara da uğramanızı öneririm. Bu arada önemli bilgi olduğunu düşündüğümden eklemek istiyorum; MACBA birçok müzenin aksine Pazartesi günleri açık. Ancak Salı günleri kapalı.

MACBA’dan çıktığınızda en yakın galeri Àngels Barcelona. Diğer galerilere göre şüphecilik ekseninde kendi değerlerini sorgulayan işleri temsil ediyor. (Adres: Calle Pintor Fortuny, 27 08001 Barcelona)

Galería Nogueras Blanchard, Àngels Barcelona’dan devam ettiğinizde ikinci ara sokakta. Ana merkezi Madrid’deki bir sıhhi tesisat deposunda bulunan küçük ve şirin bir galeri. Barselona güncel sanat çevresine hızlı bir giriş yapan galeri Madrid’deki galerinin küçük bir vitrini görevinde. (Adres: Carrer d'En Xuclà, 7 08001 Barcelona)

Nogueras Blanchard’dan çıkıp ünlü La Rambla’yı kesip geçtiğinizde Art Nou rotamızın son durağı Galería Trama’ya ulaşıyorsunuz. Birçok yerel ve uluslararası sanatçı ile çalışan Galeri Trama, Barselona’nın büyük ve önde galerilerinden biri. Buraya diğer galerilere nazaran daha fazla vakit vereceğinizi hesaplayarak gitmenizi öneririm. Hafta içi her gün açık. Ancak Pazartesi günleri siesta’dan sonra açıyorlar. (Adres: Petritxol, 5 - 08002 Barcelona)

Buraya kadar gelmişken şaşalı opera binası Liceu’nun en azından etrafından dolandıktan sonra ara sokaklardaki tasarım dükkanlarında kaybolabilirsiniz.

 

0
3502
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage