11 ŞUBAT, PERŞEMBE, 2016

Hissiyatı Arttırılmış Gerçeklik!

:mentalKLINIK, transdisipliner dille hissiyatı arttırılmış bir gerçeklik sunarak yeni bir diyalog kuruyor. Ve sizi düzenli, normal, aklı başında veya rasyonel olana geri döndürmeye çalışmayıp, yetinmeyi bilmeyen doyumsuz kuşaklar için sınırsız malzemeyle sınırsız deneyim sunuyor.

Hissiyatı Arttırılmış Gerçeklik!

:mentalKLINIK Yasemin Baydar (1972, İstanbul) ve Birol Demir’den (1967, Ankara) oluşan bir sanat ikilisi. Yasemin mental, Birol ise klinik olanı temsil ediyor. Kısıtlayıcı tanımlar onlar için değil. Süreç, üretim, rol, kavrayış ve sunum kavramlarını yeniden keşfetmek için tepkiselliği ve açık laboratuvar yaklaşımını benimsiyorlar. Ekip sanat üretimi dışında tüm hayatı da paylaşıyor; fikir, üretim ve gelişim süreçlerini en iyi yansıtan işleri belki de Double Cherry. İstanbul Modern koleksiyonu içinde görebileceğimiz bu iş birbirine sıkı sıkıya bağlı, düşünsel üretim pratiğiyle kenetlenmiş ikilinin yüksek teknoloji yardımıyla üretilmiş üç boyutlu otoportresini temsil ediyor.

CANDY CRASH, 2015

36oz cut pile carpet, 
site specific

Tüm sektörler için geçerli olan imaj yaratımı, kapitalde var olmanın ön koşullarından biri. :mentalKLINIK ise başlangıcından bugüne ele aldığı konu, onu sunma biçimi ya da malzeme seçimiyle alışılmış / bakılmış / tüketilmiş olanın ardındaki boşluğu temeline oturtan bir pratiği baz aldı. 1998’de başlattıkları iş birliği kurulduğu günden bu yana ekstrem bir kapasitede, ekstrem bir atmosferin periferisinde dolaşıyor. Zevk odaklı yaklaşımları ve ses, eylem, koku, ışık, doku, yazı, form gibi duyusal verilerin illüzyonuyla zaman algımız üzerinde oyun oynamayı seviyorlar. Alışık olunan realitenin çarpıklığına tezat yaratımları bir çeşit dünyadan kaçış niteliğinde ya da kusursuz ve estetik açıdan eksiksiz bir seviyede hissettiriyor. Gelecekten bakan işler robotik, fütürist ve duyusal bir deneyimi yaşatıyor. Özellikle nasıl hissedeceğini ve nasıl hissettireceğini önemseyen bir yapıya sahip ve deneyim :mentalKLINIK’in odağında yer alıyor. 

Aslında :mentalKLINIK’ten bahsederken 'işler' demek doğru değil çünkü kuşatan sinematografik bir alan yaratıyorlar. Pedro Almodovar, Anish Kapoor, Jeff Koons gibi isimlerin imza attığı ve 2012 yılında :mentalKLINIK’in hazırladığı illy fincan tasarımı ve Le Meridien anahtar tasarımını kendine has afallatıcı bir yolla sundular; TERRIBLYJOLLY ile hiç beklenmeyen bir yer ve anda hiç beklenmeyen bir deneyim yaşattılar. Ya da 2013 yılında MAGMAONTHEMOUNTAIN ismiyle İstanbul Modern’de 'deneyimlenebilir sanat'ı yemek partisi olarak tanımlanabilecek bir etkinlikle özel bir gruba tattırdılar. 

https://vimeo.com/135144343

:mentalKLINIK, transdisipliner dille hissiyatı arttırılmış bir gerçeklik sunarak yeni bir diyalog kuruyor ve sizi düzenli, normal, aklı başında veya rasyonel olana geri döndürmeye çalışmayıp yetinmeyi bilmeyen doyumsuz kuşaklar için, sınırsız malzemeyle sınırsız deneyim sunuyor. 21. yüzyılın araçları, üretim ve tüketim ilişkileri, sanat ve tasarımın birbirini konu edindiği alan onlar için zengin bir kaynak.

WHIFF, 2010

Single channel video, color, 
no sound, 3’’04 ̊, Loop

Son çalışmalarını ArtInternational, İstanbul, Louise Alexander Gallery standında görmüştük. Gelecek projeleriniyse büyük bir sabırsızlıkla bekliyoruz. :mentalKLINIK’in son dönem sergileri arasında “83%SATISFACTIONGUARANTEED”, Louise Alexander Gallery, Porto Cervo (2015). “Co-operation Would be Highly Appreciated”, SCAD Museum Georgia, USA (2015). “Thank You For Your Cooperation”, Gallery Isabelle van den Eynde, Dubai (2014). “MAGMAONTHEMOUNTAIN a performative diner”, İstanbul Modern, İstanbul (2013). “FreshCut a performative installation”, MAK Museum of Applied Arts, Vienna (2013). “That’s Fucking Awesome curated by Jerome Sans”, Galerist/Hasköy, İstanbul (2011) ve “rABBIThOLE”, Galerist, İstanbul (2009) bulunuyor. Ayrıca katıldıkları grup sergileri arasında Istanbul Modern-Rotterdam at Boijmans van Beuningen Museum, Rotterdam, (2012), İzmir Trienali (2010) ve Tomorrow, Now, The Grand Duke Jean Museum of Modern Art (MUDAM), Luxembourg (2007) yer alıyor.

Yasemin Baydar ve Birol Demir

0
6287
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage