05 EYLÜL, PAZARTESİ, 2016

5-11 Eylül Haftasında Dikkat Çeken 7 Sanat Etkinliği

Aylardır sessizliğini koruyan sanat dünyası geçtiğimiz hafta itibarıyla kıpırdanmalara başladı. Ayların sükunetini üzerinden atan sanat pisti bu hafta birbirinden heyecanlı sergileri ağırlıyor.

5-11 Eylül Haftasında Dikkat Çeken 7 Sanat Etkinliği

Asimetrik Bağ

Creative Çukurcuma ve Nashville’den COOP Curatorial Collective iş birliğiyle, küratörlüğünü Paul Collins, Naz Cuguoğlu, Mine Kaplangı ve Jonathan Rattner’ın beraber yapacağı “Asimetrik Bağ” adlı sergi 6 Eylül’de Mixer’de açılıyor.

Michael Dickins, Kristi Hargrove, Jana Harper, Erdal İnci, Jonathan Rattner, Ayşe Gül Süter ve Bahar Yürükoğlu’nun çalışmalarının yer verileceği sergi İstanbul ve Nashville arasında görünmez bir bağ yaratarak ayrı politik ve sosyolojik dinamiklerin aynı zamanda asimetrik dinamikler olduğunu vurguluyor. Sergi 10 Eylül’e dek ziyaret edilebilecek.

Kozmos 

Son dönemin dikkat çeken çağdaş sanatçılarından Ali Alışır, evren ve insan kavramlarını sorguladığı “Kozmos” isimli sergisi ile 6 Eylül’de Bozlu Art Project’ın yeni sezon açılışını yapacak.

Küratörlüğünü Oğuz Erten’in üstlendiği sergi insan ile mikro ve makrokozmos arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Sanatçının evreni ifade eden siyah zeminli resimleri ile kent ve insan imgeleri bulunan fotoğraflarından oluşan sergi, 6 Eylül-20 Ekim tarihleri arasında Bozlu Art Project Nişantaşı’nda görülebilecek.

Tek ve Çok 

1955 yılından 1995’e kadar olan zamanı kapsayan bir araştırmayı temel alarak Türkiye’de çeşitli eşyaların üretim ve dolaşımı üzerine odaklanan “Tek ve Çok” sergisi 6 Eylül’de SALT’ta açılıyor.

Otomotiv, beyaz eşya, mobilya, oyuncak, kırtasiye, hazır giyim, tekstil, gıda, züccaciye ve temizlik endüstrilerinden objelerin sergilendiği “Tek ve Çok” 13 Kasım tarihine kadar SALT Galata’da görülebilecek.

Felaket Her Şeyin Çaresine Bakar 

Türkiye çağdaş resim sanatının önemli isimlerinden biri olan Huri Kiriş, “Felaket Her Şeyin Çaresine Bakar / The Disaster Takes Care of Everything” isimli sergisiyle 6 Eylül’den itibaren ALAN İstanbul’da olacak.

Pentür tekniğiyle öne çıkan eserlerinde genellikle figüratif ögeler ve koyu renkler kullanan sanatçı; böylelikle bu coğrafyanın sosyal ve siyasi gerilimlerine gönderme yapıyor. Kiriş’in edebiyat, resim, felsefe ve toplumcu düşünceyi harmanladığı dördüncü kişisel sergisi “Felaket Her Şeyin Çaresine Bakar / The Disaster Takes Care of Everything” 1 Ekim tarihine kadar ALAN İstanbul’da görülebilecek.

...Çünkü Biz Olmadığımız Yerdeyiz...

Sanatçı Hera Büyüktaşçıyan ve Tunca’nın yeni sergisi “...Çünkü Biz Olmadığımız Yerdeyiz...” 7 Eylül’de Sabancı Üniversitesi Kasa Galeri’de açılıyor.

Farklı zaman ve mekân katmanlarına açılan yer kavramı, kent ve mimari olguları, hafıza, kimlik, kültür ve tüm bu kavramların birbiriyle olan ilişkisi üzerine düşünen sanatçılar bu sergilerinde şehrin içinde kaybolma ve sınırları keşfetme üzerine odaklanıyor. Sergi, 22 Ekim tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Katherine Behar ve Karşılaşmalar

Pera Müzesi sezonun kapılarını iki yeni sergiyle aralıyor. Heykel, performans ve video sanatını bir araya getirdiği eserleriyle ünlü Katherine Behar’ın dijital kültürün politik, sosyolojik ve ekonomik etkilerini ortaya koyan sergisi “Veri Girişi” Türkiye’de ilk kez Pera Müzesi’nde olacak. Serginin odağında insanların veri yığını ve enformasyon kirliliği içindeki anlam arayışı ve bunun insan bedenine etkisi, dijital kültürde toplumsal kimlik, cinsiyet ve emek, hız ve yavaşlık gibi çağımızın önemli temaları yer alıyor.


Pera Müzesi’nde yeni dönemde açılacak bir diğer sergi ise; genç sanatçıların desteklendiği, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne ait olan “Karşılaşmalar”. Resim, grafik, seramik, heykel, fotoğraf, geleneksel sanatlar ve sinema öğrenci ve mezunlarının eserlerinin bulunduğu serge, Antalya’nın zengin kültürel yapısı ile şehrin tarihi dokusuna odaklanıyor.

8 Eylül akşamı ziyaretçilerle buluşacak sergiler, 16 Ekim tarihine kadar Pera Müzesi’nde görülebilir.

Yumuşak Bir İnişi Takiben Dik Bir Uçurum 

Yeni sezona ortak bir sergiyle başlayacak olan Gaia Gallery ve Rem Art Space’in iki farklı mekânda eş zamanlı olarak gerçekleştireceği sergi “Yumuşak Bir İnişi Takiben Dik Bir Uçurum” an kavramının sanatsal üretim biçimiyle ilişkisini sorguluyor. Sergi açılışı 8 Eylül akşamı gerçekleşecek.

Burçak Konukman, Elif Süsler, Gül Ilgaz, Ferhat Özgür, Vahit Tuna, Ani Setyan, Emre Zeytinoğlu, Çınar Eslek, Gözde İlkin, Yıldız Çintay, Yasemin Özcan, Serda Çamlı, Ali Miharbi ve Erdem Ergaz’ın eserlerinden oluşan ve küratörlüğünü Mehmet Kahraman'ın yaptığı sergi 22 Ekim’e kadar görülebilecek.

Ali Miharbi

0
7359
2
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage