04 NİSAN, PAZARTESİ, 2016

4-10 Nisan Haftasında Dikkat Çeken 12 Sanat Etkinliği

İstanbullu sanatseverleri bu hafta 12 sanat etkinliği bekliyor. Özellikle 5 ve 7 Nisan günleri için liste oldukça kalabalık. Hiçbir etkinliği atlamak istemiyorsanız seçtiklerimize göz atabilirsiniz.

4-10 Nisan Haftasında Dikkat Çeken 12 Sanat Etkinliği

Ahraz 

Dilara Akay, “Ahraz” isimli sergisiyle 5-30 Nisan tarihleri arasında Kuad Gallery’de olacak. Sanatçı günümüz Türkiye çağdaş sanat ortamında çalışmalarına devam eden çok yönlü, amaçları olan bir sanatçı ve aktivist. Akay çok özenli çalışılmış metal heykelleri, bulunmuş nesnelerle üretilmiş asemblajları ve yerleştirmeleri feminist değerler ve ilkelere yaratıcı ve açık göndermeler yapıyor. Sanatçı Kuad Galeri’deki kişisel sergisinde, özyaşam öyküsündeki bir belleğe odaklanıyor ve ailesine ait değerli kalıntıları ve bu kalıntılara duyarlı çağrışımlar yaratacak yapıtları sunuyor. Sergi 5 Nisan’da saat 18.00’da açılıyor.

Ruh Dolu Kayıklar, Su ve Düşler!

Bugüne kadar farklı açılardan sıkça işlenen bir konuya farklı bir okuma sunmasıyla dikkat çeken Fırat Engin’in “Ruh Dolu Kayıklar, Su ve Düşler!” başlıklı sergisi 05 Nisan-30 Nisan 2016 tarihleri arasında Meclis-i Mebusan 25 numara’da görülebilecek. Sergi günümüzün en büyük problemlerinden mülteci sorununa odaklanıyor. Ege kıyılarına giderek bu konu üzerine araştırmalar yapan sanatçı, insanlık onurunun korunması adına savaştan ve birbirini öldürmekten kaçan kişilerin, yaşamın kutsallığı uğruna göç etmeye karar verdikleri bu erdemli duruşlarının hayranlık verici olduğunu belirtiyor. “Ruh Dolu Kayıklar, Su ve Düşler!” 5 Nisan saat 18.00 itibariyle ziyaret edilebilir.

Detay 

“Detay” sergisi sekiz sanatçının kaçırılan, kaçırılmak istenen, görmezden gelinen, görülmediği düşünülen tüm detaylara farklı açılardan yaklaştıkları bir inceleme. Detayı bir teknik olarak da ele alabilen bu sanatçılar, izleyicileri görünenin ötesine çağıran işler üreterek, günümüz sanatında eser ile izleyici arasındaki mesafeyi kapatmaya çalışıyorlar. “Detay” sergisi daha çok üretim sürecinin kendisine yoğunlaşan, farklı teknikler kullanan bu sekiz sanatçının ele aldıkları detayları inceleme biçimlerine odaklanıyor. Serginin açılışı 5 Nisan saat 18.00’da gerçekleşecek, sergi 6 Nisan-12 Mayıs tarihleri arasında BLOK art space’de ziyaret edilebilir. 

Alçak Basınç

Kare Sanat Galerisi 5 Nisan-5 Mayıs 2016 tarihleri arası “Alçak Basınç” isimli grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi interdisipliner yapısıyla sanatçıların kişisel pratikleriyle son dönemde ürettikleri işlerini bir araya getiriyor. Hızlı büyüme süreçlerinin yaşama pratikleri üzerinde yarattığı basıncı ele alan sergide yer alan sanatçılar: Horasan, Ali İbrahim Öcal, Özge Enginöz, Şevket Sönmez, Gökçe Er, Manolya Çelikler, Abdullah Zekeriya Çan, Arda Diben, Fatih Gürbüz, Deniz Yılmazlar | Karbon, Gamze Zorlu, Beyza Paksın. Sergi açılışı 5 Nisan 18.00’da gerçekleşiyor.

Camila Rocha EK BİÇ YE İÇ’te

Kentsel tarım üzerine sosyal bir girişim olan EK BİÇ YE İÇ, “Yok Olmadan” sergisi sanatçılarından Camila Rocha’yla iki farklı gün ve mekânda bir araya geliyor. 7 Nisan 17.00-19.00’da EK BİÇ YE İÇ ekibi İstanbul Modern’in davetiyle Rocha’nın “Yok Olmadan” sergisine özel ürettiği “Sefatoryum” adlı alanda doğa ve tarımla ilgili üretim ve tüketim politikalarını ele alırken, 9 Nisan 14.00-16.00’da permakültür alanındaki önerilerinin uygulanış biçimlerini paylaşmak için ziyaretçileri kendi mekânlarına davet ediyor. Aynı etkinlikte Rocha, Sefatoryum’un kavramsal çerçevesini ve çalışmanın üretim sürecindeki deneyimlerini paylaşıyor olacak.  

e x-ist’de

x-ist, 7 Nisan-7 Mayıs 2016 tarihleri arasında Serkan Adın’ın “e” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Çalışmaları daha önce Kanada, Amerika, Japonya başta olmak üzere farklı ülkelerde sergilenen Serkan Adın’ın x-ist’teki altıncı kişisel sergisi “e”, sanat izleyicisiyle buluşuyor. Kimi zaman saklamak ya da muhafaza etmek, kimi zaman cazip hale getirmek adına ambalaja sarılanı, eksiğiyle ya da fazlasıyla kabul ettiğimizi gösteren “e” sembolünden faydalanan Serkan Adın, serginin ismini de bu +/- göndermesinden çıkarıyor. Sergi 7 Nisan günü 18.00’da açılıyor.

Kalpten Duyulan 

Neslihan Başer, “Kalpten Duyulan” adlı ikinci solo sergisinde, doğa, kadın ve aidiyet kavramlarının birbiriyle olan ilişkilerini romantik ve melankolik bir bakış açısıyla tuvallerinde işliyor. Doğa ile bir bütün olduğunu bilen kadının, içsel hesaplaşmaları sonucunda kalbinde duyduğu korku ve kaygı zaman içinde huzur verici ve özgürleştirici bir yalnızlığa dönüşüyor. “Kalpten Duyulan” sergisi 07 Nisan - 30 Nisan tarihleri arasında C.A.M. Galeri’de görülebilir. Açılış 7 Nisan günü saat 18.00’da gerçekleşiyor.

Lekeli Mülk 

Gözde İlkin’in kişisel sergisi “Lekeli Mülk” sanatçının 2014 Kasım ayında taşındığı evin karşısında yer alan Taksim İlk Yardım Hastanesi’nin yenileme projesine tanıklık etmesi ile ortaya çıkıyor. Sanatçı kişisel olarak yeni bir mekana yerleştiği dört ay boyunca Cumhuriyet öncesine uzanan bir bakım evi hafızasına sahip hastanenin yıkım manzarasını fotoğraf ve video olarak kaydediyor. Uzun vadeli bir çalışmanın ürünü olan “Lekeli Mülk”, 7 Nisan-21 Mayıs tarihleri arasında artSümer’de ziyaret edilebilir. Sergi 7 Nisan saat 18.00’da açılıyor.

Cehennemde Bir Mevsim 

“Cehennemde Bir Mevsim” sergisi, çağdaş sanatçıların illüstratif ifade biçimleri ile illüstratörlerin çağdaş sanat alanındaki yolculukları aralığında deneysel bir sergi projesi olarak ortaya çıkıyor. İzleyiciyi, bir yandan sanat ile tasarım arasında iyice azalan mesafenin de ortadan kalkacağı olasılıkları deneyimlemek, diğer yandan da aralarındaki mesafe ölçüsünde farklılaşan estetik duyumların ayırdına varmak üzere bir yolculuğa çıkarıyor. Zafer Aracagök, Bahadır Boysal, Ergün Gündüz, Sadi Güran, Nuri Kurtcebe, Sait Mingu, Güçlü Öztekin ve Baysan Yüksel’in işlerinin sergileneceği “Cehennemde Bir Mevsim” 7 Nisan’da açılıyor ve 7 Mayıs’a dek ALAN İstanbul'da ziyaret edilebilecek.

Reborn 

Galerist, Halil Vurucuoğlu’nun “Reborn” başlıklı altıncı kişisel sergisine 7 Nisan-7 Mayıs 2016 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Vurucuoğlu’nun, Carl Gustav Jung’un aynı isimli arketipinden yola çıkarak oluşturduğu sergi, şuuraltının esrarengiz katmanlarını ayrıştırarak temsili imge ve sembollerle kişinin iç dünyasını irdeleyen neden ve nasıl sorularına yanıt arıyor. Sergi 7 Nisan saat 19.00’da açılıyor.

Soyut İzlenimler 

Jak Baruh, küratörlüğünü Engin Özendes’in yaptığı “Soyut İzlenimler” adlı üçüncü kişisel sergisiyle 9 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında Pg Art Gallery’de sanatseverlerle buluşuyor. Metropollerin dokusu ve politik ortamından ilham alan Baruh, çok katmanlı çalışmalarında şehirdeki bireyleri, binaları ve manzaraları soyutlayarak yeniden bir yapı yaratıyor. Sergi açılışı 9 Nisan 18.00’da gerçekleşiyor.

Zihnin Oyun Alanı 

Daire Galeri, 9 Nisan-7 Mayıs tarihleri arasında “Zihnin Oyun Alanı” adlı grup sergisi ile Tutku Bulutbeyaz, Elsa Ers, Özgür Demirci, Buğra Erol, Gözde Ulusoy’u ağırlıyor. Sergide, sanatçıların birbirinden farklı teknik ve yöntemler kullanarak var olandan, var olmuşun üzerine kendinden katarak, yarattıkları eserler sunuluyor. “Zihnin Oyun Alanı” 9 Nisan 18.00’da açılıyor.

1
7568
1
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Asuman BÜLBÜL
06.04.16
14:58
LOVE IT
Geldanlage