30 MAYIS, PAZARTESİ, 2016

30 Mayıs-5 Haziran Haftasında Dikkat Çeken 7 Sanat Etkinliği

Bu hafta yine gezip görebileceğiniz birçok sanat etkinliği var. Sizler için yedi tanesini seçtik. Açılışlarda görüşürüz.

30 Mayıs-5 Haziran Haftasında Dikkat Çeken 7 Sanat Etkinliği

Çağdaş Sanat Pratiklerinde 'Direniş' Üzerine 

30 Mayıs Pazartesi günü Creative Çukurcuma küratörlüğünde gerçekleşen bir günlük program kapsamında, Culture of Resistance (Direniş Kültürleri Ağı), Extramücadele ve Hasan Özgür Top’un katılımıyla film gösterimleri, sanatçı sunumları ve bir sohbet gerçekleştirerek “Çağdaş Sanat Pratiklerinde Direniş” konusu gündeme getirilecek.

Program:

18.30-19.30: Culture of Resistance Film Gösterimi // Yaşam Bekliyor: Batı Sahra’da Referandum ve Direniş
19:30-20.00: Extramücadele Sanatçı Konuşması // Eğlence ve Vicdan” 
20:00-20:30: Hasan Özgür Top Video Gösterimi // Kontr-Manipülasyon
20.30-21:30: Çağdaş Sanat Pratiklerinde “Direniş” Üzerine Sohbet
Katılımcılar: Extramücadele, Hasan Özgür Top ve Creative Çukurcuma

Görmenin Sınırları 

Rampa İstanbul, 2 Haziran-16 Temmuz tarihleri arasında galerinin cadde üzerindeki proje alanında André Carvalho’nun kişisel sergisi “Görmenin Sınırları”na ev sahipliği yapıyor.


Lizbon doğumlu sanatçının sergilenen fotoğraflarında canlı varlıklara rastlanmıyor. Tekinsiz ve karamsar bir ruh hali içerisindeki fotoğraflarda tanıdık bulduğumuz nesnelere rastlasak da eserin bütünü içerisinde bu nesneler de kavramlarından sıyrılıp başka bir nitelik kazanıyorlar. Sanatçı, eserlerinde fotoğrafın biçimsel niteliklerini araştırırken kurgulama yöntemini kullanıyor. Sergi açılışı 1 Haziran Çarşamba günü 18:00’de gerçekleşecek.

Düşünce Bahçesi 

Reysi Kamhi “Düşünce Bahçesi” isimli sergisinde bahçe mekânıyla kütüphane mekânını ilişkilendirerek bir dizi doğa imgeleri üzerinden oluşturduğu çizimler ile mekân içinde başka bir mekân yaratma sürecini kurguluyor. Kamhi, unutulanın hatırlandığı, hatırlanın ise unutulduğu bu hayali bahçede izleyiciyi vakit geçirmeye ve gerçekleşecek olan kollektif okuma seanslarına davet ediyor. Sergi 2 Haziran 16:00 itibariyle 18 Haziran’a dek Galata Rum İlkokulu’nda ziyaret edilebilir. 

Hiçbir Yerden Haberler 

02 Haziran – 02 Temmuz 2016 tarihleri arasında Sanatorium’da üçüncü kişisel sergisi “Hiçbir Yerden Haberler”i gerçekleştirecek olan Luz Blanco, adını William Morrisin’in News From Nowhere (1890) adlı romanından alan sergisinde aslından ayrılmış ve yeniden inşa edilmiş imgelerden oluşan rastlantısal bir döngü görünümündeki yeni serisini sunuyor. Blanco, çizimlerini manipüle ettiği film ve belgesel görsellerinden elde ediyor. Bu sayede sanatçı, grafiklerin yeniden yaratım sürecinde kendi yollarını bulmalarını sağlarken; bizleri diyalektik bir bir araya getirme süreciyle baş başa bırakıyor. Açılış 2 Haziran günü saat 18:00’de gerçekleşecek.

Surplus

Genç sanatçılara üretim desteği vermek ve görünürlüklerini arttırmak amacıyla kurulan yeni sanat oluşumu support art ist’in ilk sergisi “Surplus” 03 Haziran – 03 Temmuz tarihleri arasında REM Art Space‘ de açılıyor. Alican Durbaş, Begüm Yamanlar, Beril Gür, Eren Sulamacı, Neslihan Koyuncu ve Özge Topçu’nun eserlerinin bir araya geleceği “Surplus” sergisi farklı disiplinlerden çalışmaları bir araya getirerek genç sanatçıların üretimlerini sürdürülebilir kılmak için hayat koşullarının dayattığı sanat-dışı kariyerlerini ve bu kariyerlerin yarattığı çelişkileri konu alıyor. Sergi açılışı 3 Haziran saat 18:00’de gerçekleşecek.

Özge Topçu

Robert Mapplethorpe: 1979-1989

Galeri Nev İstanbul, Amerikalı sanatçı Robert Mapplethorpe'un İstanbul'daki ikinci kişisel sergisine evsahipliği yapıyor. Sergide, biyografik bir anlatımdan kaçınarak daha az bilinen eserleri aracılığıyla Robert Mapplethorpe'un farklı bir bağlama yerleştirilmesi ve sanatının en esas yönlerinin görünür kılınmasıyla, izleyicilere yeni bir bakış sunulması hedefleniyor. Bu sebeple, üretimleri arasında en az kurgulanmış olan; hatta belgeleyici sayılabilecek S&M görüntüleri, Polaroid'leri ve otoportreleri seçkinin dışında tutuluyor. 3 Haziran Cuma günü 18:30’da açılacak olan serge 31 Temmuz’a dek görülebilir.

Üstünde Ne Var?

Pg Art Gallery, 4 Haziran – 16 Temmuz tarihleri arasında Mehmet Sinan Kuran’ın “Üstünde Ne Var?” isimli kişisel sergisini izleyiciyle buluşturuyor. Kuran, bu sergide, belleğimizin güncel envanterinde bizi yeni deneyimlere tedirgin yaklaşmaya sevk eden ağırlıkları bir kenara bırakıp, ezberimizi bozan sanatsal gerçeklikleri keşfetmeye çağırıyor. Sergi 4 Haziran 17:00’de açılacak.

0
4575
1
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage