27 HAZİRAN, PAZARTESİ, 2016

27 Haziran - 3 Temmuz Haftasında Dikkat Çeken 4 Sanat Etkinliği

Bayram programınızı yapmadan bu haftaki sanat etkinliklerine uğramayı unutmayın. Bu hafta bizi sergi açılışı, seminer, konuşma ve bir de gösterim bekliyor.

27 Haziran - 3 Temmuz Haftasında Dikkat Çeken 4 Sanat Etkinliği

Konuşma: Sarah-Neel Smith

"Galeride Demokrasi: Adalet Cimcoz ve Bülent Ecevit'in 1950'lerdeki Kültür Projeleri" başlıklı konuşma, 1950'ler Türkiye sanatının önemli isimlerinden Adalet Cimcoz ve Bülent Ecevit'in, sanat galerileri aracılığıyla katılımcı demokrasiye bir siyasi kavram olarak yaklaşımlarına odaklanacak. 1950'de İstanbul'da kurulan Galeri Maya ile 1952'de Ankara'da kurulan Helikon Derneği Galerisi, ülkenin çok partili döneme geçiş sürecinde, Türkiye demokrasisinin nasıl şekillenmesi gerektiğine dair çekişmeli olduğu kadar birbirini tamamlayan iki görüşü temsil ediyordu. Cimcoz ve Ecevit'in ticari amaçlı birer girişimden ibaret olmayan galerileri, Türkiye kültür ortamında devlet ve belediye kurumlarının ihmal ettiği sorumlulukları üstlenme çabasında olan idealist kurumlardı. Konuşma 28 Haziran Salı günü saat 18:00’da Salt Galata’da gerçekleşecek. Konuşma dili İngilizce olacak, Türkçe'ye simultane çeviri yapılacak.

Çemberi Açmak 

Galerist, 29 Haziran - 30 Temmuz tarihleri arasında Aslı Seven küratörlüğünde üç genç sanatçı; Mükerrem Tuncay, Romina Meriç ve Luna Ece Bal’ın eserlerini bir araya getiren “Çemberi Açmak” adlı grup sergisine ev sahipliği yapıyor.

Serginin başlığı, varolan ve mükemmel addedilen bir düzeni içinden yırtmaya yönelik olduğu gibi, yeni bir oyunun kurallarını koymak, oyuncularını ve rollerini dağıtmak, gerçekliğin akılcı algısının ötesinde sihirli bir çember açarak geleceği görmek veya değiştirmek gibi roller üstleniyor. Sergi açılışı 29 Haziran Çarşamba 18:00’de gerçekleşecek.

Bulaşan Bedenler: Ağ Siyaseti Seminer Dizisi 7

Doç. Dr. Ebru Yetişkin küratörlüğünde gerçekleşen “Bulaşan Bedenler: Ağ Siyaseti Seminer Dizisi” yedinci kez dinleyicilerini ağırlayacak.Büyük Verinin Yaratıcı Ve Eleştirel Kullanımı” başlığı altında ve Burak Arıkan konuşmacılığında gerçekleşecek olan yedinci seminer “büyük veri” temasına odaklanıyor. Konuşma, Burak Arıkan'ın bu konuda yaptığı sanat çalışmaları ve Graph Commons ağ haritalama platformu üzerine gerçekleşecek. Seminer 30 Haziran Perşembe günü 18:00-20:00 saatleri arasında Akbank Sanat’ta dinlenilebilir.

Gösterim: Am Rand der Städte [Kentlerin Kıyılarında] [On the Outskirts] (2006)

Almanya'dan kesin dönüş yapmış misafir işçilerin Türkiye'de inşa ettiği evlerdeki Alman konut mimarisi ögeleri ile anı ve deneyimlerin mekân kimliklerine etkilerini inceleyen "Göçebe Mekânlar" sergisi, 31 Temmuz'a kadar SALT Galata'da görülebilecek.

Sergi kapsamında SALT Galata, Oditoryum’da Am Rand der Städte [Kentlerin Kıyılarında] adlı çalışma gösterilecek. Yönetmenliğini Aysun Bademsoy’un yaptığı Am Rand der Städte; Mersin'in çevresinde son yıllarda, yüzme havuzu, spor salonu, park ve yürüyüş parkurları ile bar ve restoranları bulunan ve büyük bloklardan oluşan sitelere odaklanıyor. Bu lüks sitelerde çoğunlukla, Almanya'da yıllarca çalıştıktan sonra Türkiye'ye kesin dönüş yapan aileler yaşıyor. Uzakta geçirilen uzun yıllar sonucu kökleriyle bağları zayıflayan aileler, genellikle sitenin sosyal mekânlarında ya da balkonlarında kendi aralarında vakit geçiriyor. "Göçebe Mekânlar"ın proje yürütücüsü Stephanie Bürkle tarafından gösterimi önerilen Am Rand der Städte [Kentlerin Kıyılarında], tüm balkonların site merkezine baktığı bu içe kapalı yaşam alanları ile sakinlerinin izole hayatlarını araştırıyor. Gösterim tarihi: 30 Haziran Perşembe saat: 19:00.

0
4906
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage