26 ARALIK, PAZARTESİ, 2016

26-30 Aralık Haftasında Dikkat Çeken 3 Sanat Etkinliği

Yeni yıl öncesi açılış mı olur demeyin, bu hafta iki sergi açılışı bizleri bekliyor. Ayrıca yeni yıl hediyesi arayanlar için de bir alternatif şenlik önerimiz bulunuyor. Sanatla dolu seneler!

26-30 Aralık Haftasında Dikkat Çeken 3 Sanat Etkinliği

Hakikat 

Karga mecmuanın üç yıl boyunca tasarımını yapan, Peri Demirbaş’ın ilk kişisel sergisi “Hakikat”, 27 Aralık – 4 Ocak tarihleri arasında kargART Salonu’nda açılıyor.

"Peri Demirbaş, bir grafik tasarımcı olarak kendini ifade etme gereksinimi hissettiğinde, genellikle resim olmuyor bunun aracı. Ancak bir süre önce, bir rüyada, bir ses “Resim yap! Hakikati bulacaksın,” diyor. Kendini didik didik etmek, rüyalarından beslenip hislerini deşmek, davranışlarını, aslını, yaşadıklarını ve dünyayı sorgulamak, Peri Demirbaş’ın tabiatı ve düşüyor rüyadaki sesin peşine. Bu sergide göreceğiniz resimlerin hemen hepsinin yapılmaya başlamasının sebebi bu.

Peri Demirbaş’ın hakikati arama tekniği de tabiatına özgü. Resimlerin hepsi hislerin dışavurumu. Ancak bu dışavurum an’ın getirdiğine özgü. An ise ilham getirmiyor. Hisleri biriktirip patlıyor. Bu patlama an’ında gerçekleşenler spontane, kısa süreli bir dans. Çokça ellerin, kimi zaman ayakların ve bazen de tüm bedenin mürekkeple dansı. Mürekkebin kağıtta ya da tuvalde bedenlenişi. Hangi his yoğunluğu başlattıysa dansı, o hisse tutunup, belki hemen, belki bir sonraki yoğunlaşmada müdahale geliyor sonra. Matbaa mürekkebinin çok zor kuruması araya giren zamanı yavaşlatıyor. Kaldığı yerden devam edebiliyor dans. Çoğu zaman spatula müdahaleleriyle, ya da akan, damlayan yeni renklerle sona eriyor ayin. Ortaya çıkan kimi zaman bir suret, kimi zaman duyguya dönüşen bir hayvan, kimi zaman bir kadın bedeni. Ama hepsi aslında kadının halleri. Her biri bir yaşanmışlığın hikâyesi. Hislerin hakikati." Tayfun Polat

Roger Ballen: Retrospektif

İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi, Amerika doğumlu, Güney Afrikalı sanatçı Roger Ballen’ı konuk ediyor. Erken tarihli çalışmalarında belgesel fotoğrafçılığı geleneğini izleyen Ballen, zamanla kendisinin “ballenesk” diye nitelendirdiği farklı ve benzersiz bir üslup geliştirdi. Yapıtlarında çizim, resim, kolaj ve heykel tekniklerinden de yararlanan sanatçı, çok disiplinli olmakla birlikte, fotoğraf köklerine derinden bağlı, yeni bir estetik meydana getirdi. Sergi, sanatçının 1980’lerden itibaren yaptığı üretimlerin izini sürmeyi hedefliyor. Demet Yıldız küratörlüğünde gerçekleşecek olan sergiyi 28 Aralık 2016-4 Haziran 2017 tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Deniz Müzesi’nde Yılbaşı Şenliği

Beşiktaş Deniz Müzesi, yılbaşı için farklı hediye seçenekleri sunuyor. Antikacılar ve Sahaflar Derneği tarafından düzenlenen ve 23 Aralık’ta başlayan Beşiktaş Hediyelik Antika ve Nostalji Şenliği ay sonuna kadar devam edecek.

Geçmiş yıllara göre antikaya olan ilginin artması sebebiyle ortak bir platform yaratmak ve genç nesillerin dikkatini çekmek hedefi taşıyan şenlik, antika ve nostaljik eserlerle sanatseverlerle buluşuyor. Şenlikte plaklar, eski gazeteler, objeler, fotoğraf makineleri ve birçok eski resim yer alıyor. Her gün bir müzayede gerçekleştirilecek etkinlikt 10.00 - 21.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Tüm bu etkinliklerin haricinde yeni yıla girmeden önce geçen hafta yazdığımız “2017’ye Girmeden Önce Görmeniz Gereken 9 Sergi” isimli haberimize göz atmayı unutmayın. Sanatla dolu yıllar diliyoruz!

0
2464
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage