25 NİSAN, PAZARTESİ, 2016

25-30 Nisan Haftasında Dikkat Çeken 6 Sanat Etkinliği

Sanat dünyasını bu hafta gerçekleşecek altı sanat etkinliği bekliyor. Hiçbir etkinliği kaçırmak istemiyorsanız seçtiklerimize göz atmayı unutmayın.

25-30 Nisan Haftasında Dikkat Çeken 6 Sanat Etkinliği

Refleksif Akışkanlıklar 

Galerist, Ali Akay tarafından kaleme alınan ve Seza Paker’in sanat hayatının değerlendirmesi niteliğindeki Refleksif Akışkanlıklar kitabının lansmanını 26 Nisan Salı akşamı saat 18:00 itibariyle Passage Petit Champs’da gerçekleştirecek. Ali Akay ve Seza Paker’in katılımlarıyla gerçekleşecek lansmanda, Paker’in kitapta değinilen 1999-2011 tarihli video eserlerinden oluşan bir seçki gösterilecek. Refleksif Akışkanlıklar Seza Paker’in son 30 yıllık sanat pratiğini ele alıyor. Seza Paker’in eserlerinin arasındaki bağları, geçişleri, sürekliliği yakın sanat tarihi ve müzik dünyası ile ilişkilerini irdeliyor. 

On Kawara’nın Saf Bilinç’i ve Birçok Dünya (ve) Yorumu 

Yuki Okumura'nın On Kawara’nın Saf Bilinç’i ve Birçok Dünya (ve) Yorumu – Ve Sonra Sessizlik Gelir performansı Domates, Biber, Patlıcan etkinliği kapsamında 26 Nisan saat 20:30'da Colonie Yan Bina'da gerçekleşecek. On Kawara, 1966 yılında hayatı boyunca devam edeceği, konusu her bir resmin yapıldığı tarih olan serisine başladı. New York’ta yaşayan ve çalışan Japon sanatçı kariyerine başladığı günden 2014 yılındaki ölümüne dek hiçbir zaman halkın karşısına çıkmadı. Kawara’nın sürdürdüğü görünmezliğini çıkış noktası alan Yuki Okumura, Kawara’nın bütün pratiğini tek seferde gerçekleşen elli senelik bir performans olarak ele alıyor. Bu performansta sanatçının vücudu sürekli yokluk halinde ve bu nedenle de işleri geçmişte onun var olduğunun kesin kanıtı olsa da sanatçının varlık hali yaşam ve ölüm arasında her zaman sallantıda.

Az Önce Bi’şey Oldu 

2010 ve 2012 yıllarında Çağla Cabaoğlu Gallery’de solo sergiler gerçekleştiren Gökhan Deniz’in son beş yıldır ürettiği, farklı birçok malzemeyi kullandığı işlerinden oluşan Saliha Yavuz küratörlüğündeki solo sergisi “Az Önce Bi’şey Oldu” 27 Nisan saat 18:00’de Çağla Cabaoğlu Gallery’de açılacak. Daha önceki işlerinde konu olarak odaklandığı iktidar ve kimlik kavramları yine Gökhan Deniz’in işlerinde başrolü oynuyor. Fakat bu sefer kimlik meselesine doğa da eşlik ediyor. 

Uyuyan Koloni 

Fransız sanatçı Ludovic Bernhardt, yeni sergisini 28 Nisan, saat 18:30’da Sanatorium’da açmak için hazırlanıyor. İstanbul’da yaşayan Bernhardt, eğitimini Contemporary Art National Studio Le Fresnoy’da tamamladı. Sanatçı post-endüstriyel toplumun bazı görsel ritüellerini keşfetmek için çeşitli tablolar, ortamlar, nesneler, metinler ve grafikler (meditasyon şemaları, askeri kodları, kurgusal haritalar, roman ...) üretiyor. Sanat, kurgu ve bio-politik çevre arasındaki bağı araştırıyor. Sanatçının “Uyuyan Koloni” adlı sergisi 28 Nisan-28 Mayıs tarihleri arasında Sanatorium’da izleyici ile buluşacak.

Hareket 

Mehmet Tekin’in İstanbul’daki ikinci kişisel sergisi “Hareket”, 29 Nisan – 21 Mayıs tarihlerinde Öktem&Aykut’ta gerçekleşecek. Tuvali çok boyutlu ve derin bir sahne olarak kuran Tekin, figürlerin üst üste bindiği resimlerinde hareketin doğasını ve vazgeçilmezliğini araştırıyor. Bir araya getirdiği figürlerin, zaman ve mekanın tuhaf bir düğümünde beraberce varoluşlarını onların devinimleri ile mümkün kılıyor. Sergi 28 Nisan Perşembe akşamı, saat 18.30’da açılacak.

Mevsimler - Fasıl I 

Bant Mag. Mekân “Mevsimler” sergi serisi ile yıl boyunca, Suriye’den ve Türkiye’den sanatçıları bir araya getiren dört sergi ağırlayacak. 30 Nisan Cumartesi günü 17:00’de Bant Mag. Mekân’da açılacak olan ilk sergi “Mevsimler - Fasıl I”, bir yıl önce İstanbul’a gelen ve burada yaşamaya başlayan Imad Habbab’ın karışık teknikle ürettiği desenlerini, oyuncu Hare Sürel’in ilk kez izleyiciyle buluşacak resimleriyle bir araya getirecek. Sergi 22 Mayıs’a dek ziyaret edilebilecek.

0
7431
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage