25 EKİM, SALI, 2016

25-30 Ekim Haftasında Dikkat Çeken 7 Sanat Etkinliği

Bu hafta ziyaret edebileceğiniz yedi sanat etkinliği bulunuyor. Maslak’tan Karaköy’e, Nişantaşı’ndan Rumeli Hisarı’na yayılan etkinlik dizisi iki söyleşi, beş sergi açılışını kapsıyor.

25-30 Ekim Haftasında Dikkat Çeken 7 Sanat Etkinliği

3. İstanbul Tasarım Bienali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ENKA Vakfı, Petkim ve VitrA eş sponsorluğunda düzenlenen 3. İstanbul Tasarım Bienali, 22 Ekim’de sanatseverlere kapılarını açtı.

Beatriz Colomina ve Mark Wigley küratörlüğünde düzenlenecek bienalin bu yılki başlığı “Biz İnsan Mıyız? : Türümüzün Tasarımı : 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl” olacak. İnsanın yüzyıllar boyunca tasarımla kurduğu ilişkiyi, arkeolojiden son teknolojiye, tıptan mimariye, bilimden iletişime birçok farklı alanda inceleyen bienalde 13 ülkeden 250 katılımcı ve 70’ten fazla proje yer alıyor.

20 Kasım tarihine kadar devam edecek 3. İstanbul Tasarım Bienali sergileri, İstanbul’da beş ayrı mekânda eşzamanlı düzenlenecek. Bienal sergileri ücretsiz olarak Karaköy’deki Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Studio-X Istanbul, DEPO, bomontiada’da yer alan Alt Sanat Mekânı ve girişin müze biletiyle yapılacağı Sultanahmet’teki İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde gezilebilecek.

Erime Noktası-Yolda 

Sanatçı Aslı Kutluay’ın “Erime Noktası-Yolda” sergisi,  Venedik Mimarlık Bienali ve Güney İtalya Altamura’da sergilendikten sonra 25 Ekim’de Elgiz Müzesi’nde açılıyor. IKSV İstanbul Tasarım Bienali kapsamında gerçekleşecek sergi, mekân ve eser arasında bir bağ kurmayı hedefliyor.

Sanatçının yeni tasarımları ekolojik dengeye verdiğimiz zarar kadar insan ilişkilerinde kaybettiğimiz kaliteye de dikkat çekiyor. “Erime Noktası” projesinin üçüncü durağında sanatçı, altın rengine boyayarak yenilediği enstalasyonu If we can fly or give buds… (Kanatlansak ya da tomurcuklanabilsek...)” olarak adlandırıyor. Çatlayan ve eriyen buz kütlelerini anlatan sehpaların parçalarının penguen formunu anımsattığı çalışma, Vittorio Urbani küratörlüğündeki “Erime Noktası-Yolda” sergisiyle beraber 20 Kasım’a kadar Elgiz Müzesi’nde görülebilecek.

Ev

Engin Konuklu’nun x-ist’te gerçekleşecek ikinci kişisel sergisi “Ev”, 27 Ekim’de açılıyor. Eski fotoğraf karelerinden aldığı kadrajları tuval üzerine aktaran sanatçı, geçmiş zaman hatıraları ve bu hatıraları en yoğun olarak çağrıştıran kavram olan eve odaklanıyor.

İnsanların savaş, soykırım ve salgınlarla geçen yıllarda evlerine duydukları özlemin dayanılmaz boyutlarını ve onları ölüme sürükleyen bir melankoli halini anlatan Konuklu, aynı zamanda insanların öznel nostalji arayışını da sorguluyor. Sanatçının airbrush kullanarak oluşturduğu çalışmaların yer aldığı “Ev” 26 Kasım tarihine kadar x-ist’te ziyaret edilebilecek.

Eskizler & Defterler 

Zoom Tpu ekibi 3. İstanbul Tasarım Bienali Yaratıcı Mahalleler kapsamında 27 Ekim Perşembe günü saat 19:00’da açık bir sohbet düzenliyor. Etkinlik çerçevesinde “Eskizler & Defterler” başlığı altında eskizin Zoom Tpu tasarım sürecindeki etkilerini bu yolculukta tutulan defterlerinin üzerinden tartışacaklar.

Etkinlik adresi : Rem Art Space 
Tarih : 27 Ekim 2016 / Perşembe
Saat : 19:00-21:00

Not : Etkinlik kapasitesi sınırlıdır. Rezervasyon alınmamaktadır. Katılımcıların etkinlik öncesinde mekanda olmaları rica olunur.

Kör Bakış Üzerine Söyleşi

Versus Art Project, 20 Ekim - 12 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen Rafet Arslan’ın “Kör Bakış” sergisi paralelinde bir söyleşi düzenliyor. Derya Yücel moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşide Can Batukan ve Rafet Arslan konuşmacı olarak yer alacaklar. Söyleşi 27 Ekim akşamı saat 19:00’da Versus Art Project’de gerçekleşecek.

Sanatçı Rafet Arslan arşivcilik ve toplayıcılığı temeline oturttuğu sanat üretiminde basılı her türlü materyal ve üretilmiş nesneler arasında tuhaf ve daha önce hiç düşünülmemiş bağlar kurarak kendi imgelerini örüyor. İnsanın basılı hafızası üzerinden yeni sorular sorarak ürettiği düşünceleri, çarpışmalar yaratarak estetik formlar ve çağdaş anlatılar geliştiriyor.

Umut Fısıldar 

Sanatçı Atilla Galip Pınar’ın beşinci kişisel sergisi “Umut Fısıldar” 28 Ekim’de Galeri İlayda’da açılıyor.

Sanatçının insan ve doğa ilişkisi, varoluş ve birey, zaman ve mekân gibi kavramlara odaklandığı resimlerinde, duygusal ve güncel durumların etkisiyle farklılaşan formlar ve renkler kendini gösteriyor.

Cehalet, kin ve açgözlülükle savaşarak yorgun düşen insan için umudun varlığını sorgulayan Atilla Galip Pınar’ın bir yılı aşkın sürede ürettiği eserlerden oluşan “Umut Fısıldar” 4 Aralık tarihine kadar Galeri İlayda’da görülebilecek.

Borusan Contemporary’de İki Yeni Sergi

Borusan Contemporary, 29 Ekim’de açılacak iki önemli sergiye ev sahipliği yapıyor. Sanayileşmenin doğa üzerine olan etkisini fotoğraflayan Kanadalı sanatçı Edward Burtynsky ile küratörlüğünü Necmi Sönmez’in yaptığı “Yazıt” adlı sergi eş zamanlı olarak ziyarete açılacak.

Burtynsky’nin “Aqua Shock: Su Projesi’nden Bir Seçki” adını verdiği ve küratörlüğünü William A. Ewing’in yaptığı sergi, sanatçının bugüne kadar ürettiği en iddialı işleri bir araya getiriyor. İnsanlığın en vazgeçilmez doğal kaynak olan su ile ilişkisini incelemek adına Meksika’ya giden Burtynsky, kullandığı vinç, uçak, drone ve kameralı pnömatik direk gibi sıra dışı ekipmanıyla dikkat çekiyor.

Yazıt

Ola Kolehmainen, Alchemy, Ed. 2/4, 2007, 260 x 202 cm, c-tipi baskı, diasek / Analogue c-type print, diasec

Aynı tarihlerde Perili Köşk’te düzenlenecek “Yazıt” ise Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na katılan yeni eserlerin İlhan Berk şiirleriyle birlikte ele alınmasıyla eserlere farklı bir yorum getiriyor. Sergi aynı zamanda İlhan Berk’e ait desen çalışmaları ve el yazıları da yer alıyor.

19 Şubat 2017 tarihine kadar açık olacak sergiler Borusan Contemporary Perili Köşk’te ziyaret edilebilir.

0
5595
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage