23 OCAK, CUMARTESİ, 2016

2016’da Bilmeniz Gereken 17 Sanatçı

2016'yı heyecanla beklerken, yılın ilk ayının sonuna yaklaştık bile. Bu yıl da şüphesiz bolca sergi ve fuar gezecek, yeni eserler görecek, birçok yeni sanatçı tanıyacağız. Huffingtonpost yeni yılda bilmemiz gereken 17 görsel sanatçıyı listelemiş. Bu listede, 75 yaşındaki ressamdan instagram yıldızına kadar farklı birçok isim yer alıyor. Bakalım Huffingtonpost'a göre bu yıl hangi sanatçıları bilmemiz gerekmiş.

2016’da Bilmeniz Gereken 17 Sanatçı

Mernet Larsen

Florida merkezli sanatçı Mernet Larsen, çizimlerine günlük hayatı taşıyor. Çalışmalarındaki insan bedenleri lego figürlerini andırıyor. 60'lardan günümüze hareketli bir resim serüveni olan sanatçının çalışmaları 75 yaşından sonra Amerika dışında sergilenmeye başladı.

http://mernetlarsen.com/

Mernet Larsen

Ala Ebtekar

San Francisco merkezli ressam ve illüstratör Ala Ebtekar, İran kökenli bir sanatçı. Sanatçının İran eski kültürünü ve modern kültürü harmanlayarak kendi tarzını yarattığı söylenebilir. Çağdaş grafiti ile antik mitolojiyi sentezleyen Ebtekar üretimlerinde sıklıkla Fars tarihi, bilim, felsefe ve popüler kültür öğelerine yer veriyor.

http://alaebtekar.com/

Ala Ebtekar

Nona Faustine

Nona Faustine Brooklyn doğumlu bir fotoğrafçı. Sanatçı "White Shoes" isimli fotoğraf serisinde New York'ta eskiden kölelerin satıldığı yerleri ziyaret ederek kendisini çıplak olarak fotoğraflamıştı. Çalışmalarında adaletsizlikler, unutulan geçmiş ve zulümü işleyen sanatçı Zanele Muholi, Lorna Simpson, Kara Walker ve Grace Jones'dan ilham aldığını söylüyor.

http://nonafaustine.virb.com/

Nona Faustine

Rupi Kaur

Rupi Kaur bu yılın başlarında instagramdaki popülerliğiyle dikkat çekti. Birçoğumuz onu “Her ay insanoğlunun devamı için kanıyorum” diyerek instagrama yüklediği regl dönemi pozlarıyla tanıdık. Milk and Honey isimli bir de kitabı bulunan sanatçı aynı zamanda fotoğraf çekmeye de devam ediyor.

https://www.instagram.com/rupikaur_/?hl=tr

Paul Anthony Smith

Paul Anthony Smith fotoğraf, resim, baskı ve heykel gibi birçok farklı disiplinde işler üretiyor. New York merkezli sanatçı Jamaika ziyareti sırasında gözlemlediği günlük görüntüleri çalışmalarına konu ediyor. Bu görüntüler üzerinde oynayarak ve deformasyona uğratarak onları kendi tarzında resmediyor.

http://thepaulsmithart.com/

Paul Anthony Smith

Rebecca Goyette

Çalışmalarını queer, cinsel fanteziler ve tuhaflıklar üzerine konumlandıran Rebecca Goyette “Lobsta Girl” isimli çalışmasıyla tanındı. Figüratif çizim, video, performans, heykel ve kumaşlar üzerine çalışan sanatçı cesur ifade tarzını üretimine tansıtıyor.

http://www.rebogallery.com/

Rebecca Goyette

Tschabalala Self

Ressam ve grafiker Tschabalala Self kolaj çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Bir kadın vücudunu yeniden tasarlayıp kendi stilinde yeni bir vücut yaratıyor. Çalışmalarında renkli ve dikkat çekici detaylara yer verdiği gibi zaman zaman koyu renkleri de kullanmayı tercih ediyor.

http://tschabalalaself.com/

Tschabalala Self

Nicki Green

Seramik, tekstil gibi el işçiliğine dayalı üretimleri olan Nicki Green çalışmalarında marjinal topluluklara görünürlük sağlamayı amaçlıyor. Uzaktan geleneksel seramik çalışmalarına benzeyen üretimlerinde yaklaştıkça cinsel organ detaylarıyla karşılaşmanız olası.

http://www.nickigreen.org/

Nicki Green

Brendan Fernandes

Kanadalı sanatçı Brendan Fernandes genellikle heykel üretimleriyle biliniyor. Çalışmalarında özgünlük ve hibrit doğasını araştırıyor. Mitolojiden etkilenen Fernandes, çalışmalarında hikayeler anlatmayı tercih eden sanatçılardan.

http://www.brendanfernandes.ca/

Brendan Fernandes

Dominique Pétrin

Performans ve görsel sanatlar alanında çalışan Dominique Pétrin hipnoz, algı, vicdan gibi konulardan esinleniyor. Renkli, dikkat çekici ve illüzyon etkisi yaratan çalışmalarında popüler kültürden etkilenen sanatçı, karikatürize görüntüleri neon renkler ve geometrik desenlerle birleştiriyor.

http://www.dominiquepetrin.com/

Dominique Pétrin

Kenya (Robinson) 

Multidisipliner sanatçı Kenya (Robinson) cinsiyet, ırk, ayrımcılık, tüketim gibi temalar üzerin yoğunlaşıyor. “Ten renginin, cinsiyetin ya da sosyal statünün hiçbir önemi yok düşündüğünden çok daha özelsin” diyen sanatçı savunduğu değerleri çalışmalarına yansıtıyor.

http://kenyaworkspace.blogspot.com.tr/

Kenya (Robinson) 

Alberto Aguilar 

Alberto Aguilar projelerinde her kesimden insanın sanata erişebileceğini savunuyor. Bu yüzden de çalışmalarını sadece galerilerde sergilemek üzere sınırlamıyor. Multidisipliner sanatçı günlük objeleri çalışmalarına konu ediyor ve gerçek hikayelerden etkileniyor.

http://albertoaguilar.org/

Alberto Aguilar 

Genieve Figgis

18. yüzyıl sahnelerini çalışmalarına konu edinen Genieve Figgis, ürkütücü tablolar tasarlıyor. Mizah ve korkuyu çalışmalarında birleştiren sanatçı, soyut çizimleriyle tanınıyor. Üretimlerinde figürlere yer verdiği zamanlarda ise genellikle savunmasız, korkmuş, muhtaç suratlar resmediyor.

http://www.genievefiggis.com/

Genieve Figgis

Vanessa German 

Vanessa German şair, fotoğrafçı, heykeltıraş kimliğiyle tanınıyor. Dönüşüm ve şifa gücünden ilham alan çalışmalar üretiyor. Çalışma sürecinde nesnelere kendisini teslim ettiğini söyleyen sanatçı, disiplinlerarası çalışma pratiğini eserlerine de yansıtıyor.

http://lovefrontporch.com/

Vanessa German 

Aidan Koch

Aidan Koch, şu anda yaşamına New York'ta devam eden bir çizgi roman yazarı ve sanatçı. Egon Schiele ve Raymond Pettibon'dan ilham alan Koch kelimelerini çizgileriyle karıştırmayı sevdiğini ve kendisini böyle ifade etmeyi tercih ettiğini söylüyor.

http://www.aidankoch.com/

Aidan Koch

Diedrick Brackens

Diedrick Brackens çalışmalarında geleneksel yöntemler kullanmaktan yana. Dokuma ve benzer el işçiliklerine önem veren ve üretimini bu yönde şekillendiren sanatçı geçicilik, dekorasyon ve rehabilitasyon üzerine yoğunlaştığını söylüyor.

http://diedrickbrackens.com/home.html

Diedrick Brackens

Kaye Blegvad

Kaye Blegvad kendisini illüstratör, tasarımcı ve kendisinden üçüncü şahıs olarak bahsetmekten keyif alan biri olarak tanımlıyor. Brooklyn'de yaşamına devam eden sanatçı, üretimlerinde kadın figürlerini resmetmekten hoşlanıyor. El işçiliğine yatkın olan sanatçı çizimlerini seramik üzerinde sergilemeyi tercih edenlerden.

http://www.kayeblegvad.com/

Kaye Blegvad

0
19925
1
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage