20 HAZİRAN, PAZARTESİ, 2016

20 - 26 Haziran Haftasında Dikkat Çeken 6 Sanat Etkinliği

Sıcakların rehavetini üzerinizden atmak ve haftanın sanat etkinliklerini kaçırmamak için yazımızı okumalısınız. Bu hata gerçekleşecek altı sergi açılışını görmeden tatile çıkmayın!

20 - 26 Haziran Haftasında Dikkat Çeken 6 Sanat Etkinliği

Paranın Gözü Kör Olsun 

“Paranın Gözü Kör Olsun // Bir Torun'a destek sergisi” geçtiğimiz dört sene boyunca Ankara’da sanat üretimi ve paylaşımında genç ve dinamik bir enerji yaratmış bağımsız sanat alanı Torun’a destek olmayı amaçlıyor. Sergi, devamlılığı gönüllülerin kendi kaynakları sayesinde sağlanmış, herhangi bir ticari faaliyette bulunmaksızın yalnızca sanatın üretim ve paylaşımına odaklanmış bir mekân olarak Torun’un varlığının devam etmesi için gerekli kaynağın kurumlar ve sanatseverlerin bir araya gelmesiyle de yaratılabileceği inancını taşıyor. Sanatçıların aynı amaçla bağışladıkları çalışmalardan meydana gelecek bu serginin tüm geliri Torun mekânının sürdürülebilirliği için bir kaynağa dönüşüyor. 20 Haziran saat 18:00’de açılacak olan sergi 30 Haziran’a dek Galeri Siyah Beyaz’da (Ankara) ziyaret edilebilecek.

Sergiye işlerini bağışlayan sanatçılar: Alev Mavitan, Ali Kotan, Ali Şentürk, Avareler, Ayşegül Algan, Beril Ateş, Beril Gür, Bihrat Mavitan, Cemil Batur Gökçeer, Deniz C. Koşar, Esat Tekand, Fırat Engin, Görkem Ergün, İbrahim Karakütük, Mehmet Uluşahin, Oğuz Karakütük, Seçil Erel, Uzay Çöpü, Yusuf Sevinçli, Zeynep Kayan.

nerdeen nereye

İstanbul Onur Haftası kapsamında yedi senedir devam eden "nerdeen nereye" isimli LGBTİ Onur Haftası sergisi 20 Haziran'da açılıyor. Serginin bu seneki edisyonu, geçtiğimiz sene kaybettiğimiz Mert Serçe, Boysan Yakar ve Zeliş Deniz anısına düzenlenecek olup Boysan Yakar'ın Harbiye Üftade Sokak'taki evinde gerçekleşecek.

Gözde İlkin, İlhan Sayın, Şafak Şule Kemancı ve Sena Başöz'den oluşan seçici kurul tarafından düzenlenen sergi, 20 Haziran Pazartesi günü saat 19:00'da başlayacak. 26 Haziran'a kadar açık olacak sergiye katılan sanatçılar: Ahmet Rüstem Ekici, Can Akgümüş, Cemal Akyüz, Reyhan Berre Peker, Ceren San-er, Çiğdem Menteşoğlu, Efe Songun, Ekim Acun, Elif Tekneci, Fikret Karaman, Hıdır Durman, Öykü Topal ve Rüzgar Buşki. 

Korku

Bozlu Art Project Nişantaşı, 21 Haziran – 31 Ağustos tarihleri arasında on iki sanatçının yapıtlarının bir araya geldiği “Korku / Fear” isimli karma sergiye ev sahipliği yapıyor. Çeşitli disiplinlerden sanatçıların “korku” kavramını sorgulamalarından hareketle ürettikleri yapıtların yer alacağı serginin küratörlüğünü Özlem İnay Erten üstleniyor.

Ali Alışır, Beyza Boynudelik, Aydın Büyüktaş, Hakan Çınar, Evren Erol, Nur Gürel, Tülay İçöz, Kazım Karakaya, Çağatay Odabaş, Meliha Sözeri, Özer Toraman ve Semih Zeki’nin yapıtlarıyla katıldığı sergi 21 Haziran – 31 Ağustos 2016 tarihleri arasında Bozlu Art Project Nişantaşı’nda görülebilir.

Hakan Çınar

İnci Eviner Retrospektifi 

İstanbul Modern’in düzenlediği İnci Eviner Retrospektifi, sanatçının 1980’li yıllardan günümüze uzanan yaratım sürecini bir araya getiriyor. Sergi, Eviner’in desenden resme, videodan yerleştirmeye, fotoğraftan heykele uzanan zengin ifade arayışının gelişim ve dönüşümünü görünür kılıyor. Eviner’in sanatsal birikimini kronolojik bir akış yerine, geçmiş ile şimdiyi birbiri içerisine konumlandıran ve sergi mekânını da sergilemenin içerisine dahil eden, farklı bir kurgu ile izleyiciye sunuyor. Sergi açılışı 21 Haziran akşamı saat 19:00’da gerçekleşecek.

Glory Hole 

Gaia Gallery, yaz sezonunda “Glory Hole” sergisiyle gözetleme ve gözetlenme fetişinin üzerine yoğunlaşıyor. Yerli ve yabancı 11 çağdaş sanatçının katıldığı sergi, 23 Temmuz’a kadar Tarihi Elhamra Han’ın beşinci katında gezilebilecek. “Glory Hole” sergisinin küratörü Hande Oynar: “Glory Hole, en dar anlamıyla basit bir delik. Kelimenin kökeni, cam yapımında kullanılan fırınlara dayanıyor ama popüler kültürde, halka açık tuvaletlerde anonim seks veya mastürbasyon için açılan deliklere işaret ediyor. Bu bağlamıyla, karşılıklı hazzın yanında iletişim, yakınlık ve sorumluluk istemeyenlerin tercih ettiği bir yaramazlık alanı. Gözetlemek isteyen kadar, gözetlenmek isteyenin de kendi avantajına çevirdiği eşit bir iktidar paylaşımını ifade ediyor aynı zamanda. Tek bir anda bütünün parçalarının görünmesine olanak tanıdığı için muğlaklığı ve yanlış anlaşılmaları mümkün kılan bir gözlem aracı. Deliğin diğer tarafını görmeyi ne kadar arzuladığımızı, meraka yenik düşmeye ne kadar teşne olduğumuzu yüzümüze vuruyor.” diyor. Sergi açılışı 23 Haziran Perşembe akşamı saat 18:00’de gerçekleşecek.

Floating Dreams 

Malezyalı sanatçı Kent Keong Tan’ın “Floating Dreams” adlı kişisel sergisi 24 Haziran- 26 Ağustos tarihleri arasında x-ist’te yer alacak. Eserleri ilk kez Türkiye’de, x-ist’te sergilenecek olan Malezyalı sanatçı Kent Keong Tan’ın çalışmalarının derinliğine indiğinizde, sanatçının çocukluk anıları, gençlik yıllarında hayata dair duyduğu merak ve dışa vurumun yaratıcılığını beslediği görülüyor. Sergi açılışı 24 Haziran saat 18:00’de gerçekleşecek.

0
9913
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage