02 OCAK, PAZARTESİ, 2017

2-8 Ocak Haftasında Dikkat Çeken 5 Sanat Etkinliği

2017’nin ilk günlerinde bu sezon hangi sergilerle karşılaşacağımızı düşünürken yılın ilk sergilerinden haberler gelmeye başladı bile. Yepyeni bir yılın heyecanıyla başladığımız haftada ziyaret edebileceğimiz dört açılış bir de performans bulunuyor.

2-8 Ocak Haftasında Dikkat Çeken 5 Sanat Etkinliği

Parça - Bütün - Renk 

Galeri / Miz, 04 Ocak - 31 Ocak tarihleri arasında Aynur Önürmen’nin “Parça - Bütün - Renk” adlı heykel sergisiyle kapılarını sanatseverlere açıyor. Bursa’da doğan sanatçı, 1992-95 yılları arasında Bursa Halk Eğitimi Merkezi’nde El Sanatları öğretmenliği yaptı. İstanbul’un sanat ortamına geldikten sonra seramik sanatçısı İlgi Adalan ile seramik çalışmalarına başlayan Aynur Önürmen, seramik sanatçısı Ayten Turanlı ile de üç yıl seramik çalıştı. 2007 yılından itibaren de heykel çalışmalarına yöneldi ve heykeltraş Ebru Yılmaz ve heykeltraş Kaloshi’den heykel dersleri alarak heykel çalışmaları için temel alt yapısını oluşturdu. Sanatçı, yapıtlarını 2011 İstanbul Antrepo 5- Yaz Sergisinde, 2012 yılında 15. Uluslararası Likya/Kaş Kültür ve Sanat Festivalinde, 2014 ve 2016 yıllarında Ortaköy Kültür Merkezi’nde “Arada Bir, Bir Arada” sergilerinde sergiledi.

Bilinç Katmanları 

Sanatçı Zuhal Baysar’ın Galeri Soyut’un ev sahipliğinde gerçekleşecek sergisi “Bilinç Katmanları” 4 Ocak’ta açılıyor. Eserlerinde üst üste bindirilmiş katmanlar halinde çeşitli yaşamlara ait görüntüleri resmeden sanatçı, bu şekilde resmin konusuna ait anlamları çoğaltıyor. İmgeleri kendi bağlamlarından ayırıp yeni kompozisyonlara doğru bir yolculuğa çıkaran Baysar, insanın karmaşık doğasını ve insandan topluma oluş sürecini sorguluyor. En temele bireysel gerçekliği ve iç çatışmaları koyan ve buradan hareketle toplumsal çatışmaların dinamiklerine işaret eden “Bilinç Katmanları”, 19 Ocak tarihine kadar Galeri Soyut’ta görülebilecek.

İki veya Rastlantısal Zamanların Gerçekçi Hikayeleri

Ali Bilge Akkaya’nın "İki veya Rastlantısal Zamanların Gerçekçi Hikayeleri” başlıklı ikinci kişisel sergisi, 5 Ocak – 4 Şubat 2017 tarihleri arasında x-ist’te yer alacak. Sanatçının ilk sergisinde olduğu gibi simetriyle olan güçlü ilişkisinin ön planda olduğu ve içlerinde rastlantı sonucu denk geldiği hikayelerin barındığı bir seçkiden oluşan "İki veya Rastlantısal Zamanların Gerçekçi Hikayeleri”, sanatçının kültürel ve toplumsal konuları farklı coğrafyalarda gözlemleme çalışmalarının bir devamı niteliğinde.

p a r ç a l a n m ı ş p a r ç a p a r ç a l a r 

Pi Artworks İstanbul, Carys Briggs ve Francis Field'ın ortak sergisi “p a r ç a l a n m ı ş p a r ç a p a r ç a l a r”ı ağırlıyor. Yaşamını ve çalışmalarını Londra'da sürdüren Briggs'in kumaş kullanarak ürettiği yapıtlarla, tasarımcı Field'ın Ocean ismini verdiği ilk insan yapımı gezegen önerisi, Ashlee Conery küratörlüğünde hazırlanan bu sergide bir araya geliyor. 12 Ocak'ta, sergi kapsamında Ruth Maclennan'ın 2007 yılında çektiği 16 dakikalık Capital filminin gösterimi yapılacak. Sergi 6 Ocak-25 Şubat tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Annem ile Ben 

Performistanbul birinci yıldönümünü, platformun ilk performansı olan Ekin Bernay’ın Annem ile Ben performansını açık havada tekrar gerçekleştirerek kutluyor. 8 Ocak Pazar günü Polonezköy’de düzenlenecek performans, bu defa katılımcıları şehirden uzak, doğa içinde farklı bir deneyimi paylaşmaya davet ediyor.

Performansta, sanatçının annesi ile arasındaki bağı simgeleyen örgü, seyircileri de içine alıyor. Karşılıklı dizilmiş sandalyelerde performansçılarla birlikte oturan seyirciler bu defa, sanatçı ile annesi arasındaki ilişkiye birbirlerine örülerek aktif olarak dahil oluyor ve bu bağı derinleştirerek kendi deneyimlerine şahit oluyorlar.

0
4590
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage