18 NİSAN, PAZARTESİ, 2016

18-24 Nisan Haftasında Dikkat Çeken 10 Sanat Etkinliği

Bu hafta gerçekleşecek 10 sanat etkinliği bulunuyor. Birçok sergi ve söyleşinin yanında Mamut Art Project fuarı ve Domates Biber Patlıcan’ın üçüncü edisyonu mutlaka uğramanız gereken etkinlikler arasında yer alıyor.

18-24 Nisan Haftasında Dikkat Çeken 10 Sanat Etkinliği

Six Pack 

Çağdaş sanat üretim yordamında geleneksel yöntemlerin izlerini sürmek, yapıtı üretim yerinde izlemek için dört günlüğüne açık olacak "Six Pack" adlı sergi 20 - 24 Nisan tarihleri arasında izlenebilecek. Ebru Arığ, Selim Büyükgüner, Zeynep Erol, Mustafa Kaplan, Huri Kiriş, Serra Kuşkaya’nın işleri ile katıldığı serginin açılışı 20 Nisan, Çarşamba 19.00 - 21.00 saatleri arasında Beyoğlu’ndaki Huri’s Studio’da gerçekleşecek.

Zeynep Erol

Mamut Art Project 

İstanbul’un genç ve dinamik sanat fuarı Mamut Art Project 2016, 21-24 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Her yıl baharla birlikte gelen ve genç sanat ortamını canlandıran fuar, bu yıl 52 genç sanatçıya alan açıyor. Gelecek vaat eden isimlerin farklı disiplinlerden özgün çalışmalarını bir araya getiren Mamut Art Project 2016’nın bu yılki jurisi, Banu Gündoğdu, Ömer M. Koç, Erinç Seymen, Ali Şimşek ve Fatoş Üstek’ten oluşuyor. Fuarın ön açılışı 20 Nisan saat 19:00’da Küçük Çiftlik Park’ta gerçekleşecek. 

Zamanın Dışında - Ay'ın Altında

Hüsnü Koldaş’ın “Zamanın Dışında - Ay’ın Altında” isimli resim sergisi, içinde barındırdığı tüm derin ve zamansız hikayeler, gece gezmelerinin not edilmiş antik görünümleri, insanlık mücadeleleri ve fantastik bir atmosferin yorumlarıyla izleyicisini bekliyor. Sergi 21 Nisan - 21 Mayıs tarihleri arasında Akademililer Sanat Merkezi’nde görülebilecek.

Domates Biber Patlıcan Üçüncü Edisyon

Sergi, film, performans gösterimleri ve üretimlerinden oluşan Domates Biber Patlıcan’ın üçüncü edisyonu “Tipik Bir Orta Saha Mücadelesi Şeklinde Geçen Karşılaşma” bu sene 21 Nisan’da başlıyor. Üretimlerde bu yıl özellikle toplumsal ve sosyal hareketlerin ortaya çıkışı, bu süreçte bireylerin ve vücutların etkileşimi, bu etkileşimin toplumda dalgalar halinde yayılması konu alındı. Bu sene Domates Biber Patlıcan 3’te, İstanbul’da ilk kez gösterilecek referans işlerin yanı sıra, SPOT Üretim Fonu desteği ile üretilen 15 yeni proje sergilenecek. Bu edisyonun sergileri 21 Nisan-28 Mayıs arasında izlenebilir.

Dünya Mavidir, Tıpkı Bir Portakal Gibi 

Yaklaşık iki yıldır İstanbul’da yaşayan ve çalışan Mohammed Zaza eserlerinde uzun zamandır yaratıcılık ve beceriklilik fikirlerini ele alıyor. İzleyiciyi, her bir resmin insanların gezindikleri farklı kişisel yollarla kesiştiği, anlatılmamış hikâyelerle dolu bir dünyayı didiklemeye itiyor. İlişki kurduğu doğa, insanlık ve tinsellik gibi konular yapıtlarının evrensel boyutunu oluşturuyor. Sanatsal açıdan sağlam bir temel ve güçlü bir kimliğe sahip olan Zaza, görsel deneyimin, önceden saptanmış kavramlar, fikirler ve kuralların önüne geçen yeni bir boyutunu izleyicisiyle paylaşmayı amaçlıyor. Sanatçının “Dünya Mavidir, Tıpkı Bir Portakal Gibi” adlı sergisi 21 Nisan – 18 Mayıs tarihleri arasında Depo’da ziyaret edilebilir.

Şehirler ve Kültürleri: Berlin: Merih Akoğul 

Merih Akoğul, Berlin şehrini elinde fotoğraf makinesi ile kavramaya çalışıyor. Tanık olduğu görüntüleri, anlar ve onlara ait izlenimler eşliğinde saptayarak bizlere farklı bir yorumla sunuyor. Akoğul’un söyleşisi 21 Nisan Perşembe günü saat 19:00’da Akbank Sanat’ta gerçekleşecek.

Taş Kütüphanesi

Alper Aydın, “Yok Olmadan” sergisi için özel ürettiği Taş Kütüphanesi adlı yerleştirmesinde, Türkiye'nin farklı bölgelerinden çeşitli tür ve özelliklerde taşları bir araya getirdi. Aydın’ın kütüphanede yer alan taşların hikayelerini ziyaretçilerle paylaşacağı etkinlik, Jeolojik Araştırmalar Derneği’ni 2. başkanı Dr. Zeynep Elif Yıldızel’in bilimsel sunumuyla devam edecek. Etkinlik 22 Nisan Cuma günü saat 18:00’de İstanbul Modern’de gerçekleşecek.

Şevket Akıncı Krank Art Gallery’de 

Şevket Akıncı, Krank Art Gallery’de devam eden “Bilimsel Brikolaj” sergisi kapsamında çeşitli efekt prosesörleri aracılığıyla gitarı işleyerek ve o an yarattığı loop'lar aracılığıyla uzayan meditatif dokular yaratarak doğaçlama bir konser verecek. Akıncı, bu konserde Vadim Fishkin'in enstalasyonlarından ve mekanın akustiğinden ilham alacak. Etkinlik 22 Nisan Cuma günü saat 18:00’de gerçekleşecek.

Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Almanya

İstanbul Modern’in başlattığı “Müzeler Konuşuyor”, başlıca uluslararası müze profesyonellerini Türkiye’deki meslektaşlarının yanı sıra müze ziyaretçileriyle, hatta internet üzerinden küresel izleyicilerle buluşturan bir söyleşi platformu. 2012-2014 yıllarında düzenlenen “Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Amerika” ile 2014-2015’teki “Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Birleşik Krallık” serisinin ardından program bu yıl Goethe-Institut İstanbul işbirliğiyle Almanya’ya odaklanıyor. Almanya’daki sanat kurumlarının küratörlerinin ve müze direktörlerinin davetli olduğu “Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Almanya” kapsamında, Almanya’daki sanat kurumu modelleri ele alınıyor. Etkinlik Etkinlik 22 Nisan Cuma günü saat 19:00’de gerçekleşecek.

215416

Galeri Artist Çukurcuma, 23 Nisan – 26 Mayıs tarihleri arasında Murat Yıldız’ın “215416” adlı ikinci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Boşluk, genişleme, katmanlar, olup da olmamak, süreğenlik, sonsuzluk ve sınır, otomatizm, an ve izi, maksimum düzensizlik, tekrar ve bağlantısızlık, umut ve karamsarlık gibi kavramlar etrafında şekillenen işler, izleyiciye birbirini takip eden veya birbirinden bağımsız bir okuma, belki de bir deneyim sunuyor. 23 Nisan Cumartesi günü saat 18:00’de açılacak olan sergi, 26 Mayıs’a dek görülebilir.

0
16089
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage